BMW Z3 M coupe

BMW Z3, foto 1 BMW Z3, foto 2 BMW Z3, foto 3 BMW Z3, foto 4 BMW Z3, foto 5 BMW Z3, foto 6 BMW Z3, foto 7 BMW Z3, foto 8
BMW Z3, foto 9 BMW Z3, foto 10 BMW Z3, foto 11 BMW Z3, foto 12 BMW Z3, foto 13 BMW Z3, foto 14 BMW Z3, foto 15 BMW Z3, foto 16 BMW Z3, foto 19 BMW Z3, foto 19 BMW Z3, foto 20 BMW Z3, foto 21 BMW Z3, foto 22 BMW Z3, foto 24 BMW Z3, foto 25 BMW Z3, foto 26 BMW Z3, foto 27 BMW Z3, foto 28 BMW Z3, foto 29

Přezdívka auta BMW Z3 M coupe Rok výroby 2000 Koupeno nové najeto [km]:78000 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 3201 výkon [kW]: 236 kroutící moment [Nm]: 350 zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.3 maximální rychlost [km/h]: 250 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 410 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 12

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "yety".

K tomuhle autu jsem přišel trochu náhodou. Chtěl jsem koupit původně BMW 330i coupe a když to nevyšlo nabídl mi kamarád jestli nechci tohle. Vždycky jsem chtěl pohodlné velké rychlé kupé a nakonec jsem skončil v malém, nepohodlném kabrioletu s pevnou střechou. Jenže: nevěděl jsem co to je výkon přes 300 koní a už vůbec jsem nevěděl, co to je řídit auto, které bylo stvořené pro jízdu. Takže, když jsem to pak zkusil, začínal jsem tušit, že se ho asi jen tak nezbavím. Zapomeňte na BMW M3, tohle je prostě mnohem syrovější, nebezpečnější a nepohodlnější auto.

„Z3 coupé nepotřebuje mnoho slov. Jízda s ním hovoří za vše." Takto uvedl nový vůz Bernd Pischetsrieder, předseda představenstva BMW AG. S rozporuplnými reakcemi bylo v roce 1998 přesně 2 roky po uvedení roadsteru Z3 a verze M roadster uvedeno na trh BMW Z3 coupé a M coupé. Část veřejnosti jej milovala pro odvážný retro design, část jej odmítala a dávala mu různé přezdívky jako rozšlápnutá bota, žabička apod. Vnímání značky BMW veřejností bylo přece jen spíše přes klasické modely řady 3,5,7 a jejich verzí M3 a M5. Navíc si musíme uvědomit, že trh se znovu učil po více jak desetileté pauze malá kupé znovu milovat a to především díky Audi TT a Mercedesu SLK. BMW pak samozřejmě nechtělo zůstat pozadu. Čím si ale coupé absolutně získalo respekt, byly jeho nekompromisní jízdní vlastnosti a špičkový léta vyzkoušený motor z M3 E36. V tomto směru mělo papírově téměř srovnatelné výkony s Porsche 911 a to už rozhodně nemohl nikdo ignorovat.

Všechny Z3 se montovaly v americkém závodě ve Spartanburgu a nejinak to bylo i u coupé verze a její verze M. Právě u verze M se však pohonné jednotky pro změnu montovaly ručně v Německu a do USA se pak dovážely k usazení. Naštěstí pro nás se do Evropy dovážela silnější z obou verzí M a to konkrétně s motorem 3,2 litru o výkonu 321 koní (později 325 koní), zatímco pro americký trh byla určena verze s výkonem „pouhých“ 240 koní, kvůli emisním normám (nějak mi nedává smysl jak se liší Hummer od 320 koňové verze M3 ale budiž). Cena M coupé nebyla nijak malá a dosahovala tehdy výše téměř 2 mil. korun. Když uvážíme, že například v Německu, za celou dobu prodeje bylo prodáno pouze něco přes 6 tisíc verzí Z3 coupé, tak je jasné, že M coupé je poměrně exkluzivní záležitostí.

Vůz vychází přímo z roadsteru Z3 a je zajímavé, že coupé je těžší nežli roadster, ačkoliv tomu normálně bývá naopak. Stalo se to především díky kritice tuhosti karoserie roadsteru, který se v zatáčkách dost kroutil a tak konstruktéři v podstatě přidali střechu, kterou tuhost více než 2x zvýšili, ale váha tím pádem vzrostla. M coupé váží 1490 kg a to rozhodně na velikost auta není málo. Rozložení hmotnosti je pak ideální 50:50 mezi přední a zadní nápravu.

Pohonnou jednotku tvoří starý známý 6-ti válec, který byl přímo převzatý z M3 a pohání tradičně zadní nápravu. Převodovka je 5-ti stupňová, 6-ti stupňová se dávala pouze do posledních M3 E36 v letech 1997-1998 (nakonec jsem jí sehnal a v autě je). Verze M byly osazovány samosvorným diferenciálem s 25% svorností. Stabilizační systém DSC byl přidáván až koncem roku 2000 a proto auto nabízí celkem čisté jízdní zážitky bez jakýchkoliv pomocníků, samozřejmě se všemi nároky na řidiče.

Vzhled již dnes působí jinak než před 10 lety a díky exkluzivitě coupé s ním i dnes upoutáte hodně pozornosti. Mně osobně se líbí nejvíce právě zadní část s roztáhlými boky a čtyřmi koncovkami výfuků. Každopádně auto vynikne mnohem více při setkání naživo než z obrázků.

Pojďme ale dovnitř. Ve 2-sedadlové kabině není rozhodně místa nazbyt. Místa je stejně jako v roadsteru, navíc postavy vyšší než 185 cm už mohou brnkat hlavou o strop. Coupé má alespoň celkem použitelný kufr, kde jeho základní hodnota činí 210 litrů, ale když jej zaplníte až po strop, máte k dispozici až 400 litrů, což je třeba v porovnání s Porsche opravdu slušné. Výbava je poměrně strohá, možné bylo objednat elektricky ovládaná a vyhřívaná sedadla (bez paměti), manuální klimatizaci, kůži nappa a audiosystém Harman/Kardon s CD měničem. Zkrátka jak se na čistě sportovní auto sluší.

A jak se v něm jezdí? Usednete asi 30 cm před zadní kola a obejmou Vás dobře tvarovaná sedadla, která Vás příjemně drží, ale na druhou stranu poskytují slušný komfort. Volant nastavit nelze a tak je nutné nastavit vše na sedačce. Výhled z auta přes ohromně dlouhou kapotu je poměrně malý a je si na něj potřeba zvyknout, nicméně po čase s tím nemám žádné problémy. Nastavíte zpětná zrcátka, která mají asi nejhlasitější motorky na světě a můžete vyrazit. Rozhodování jestli zapnout nebo vypnout stabilizaci máte jednoduché, žádná zde totiž není. Nastartujete a brzy pochopíte, že 1. převodový stupeň je určen čistě k efektním rozjezdům rovnou do smyku. Motor táhne od cca 2.000 otáček a nepustí vás až do 7.500. Rykot mezi 5.000 a 7.500 Vás bude bavit asi nejvíc a stejně tak Vaši nádrž. Zrychlení na 0-100 zvládnete za 5,3 sekundy. Auto jde krásně do driftu a jde velice dobře ovládat plynem, asi nejlépe to poznáte na videu. Podvozek je poměrně tvrdý a absolutně jej nelze srovnávat s M3. Sedíte podstatně níž a přejezd přes nerovnosti je zatraceně cítit. Na autě jsou 17“ palcová kola a o větších asi v Čechách ani přemýšlet nebudete. Řízení je velice citlivé, vazba od volantu skvělá a řidičský zážitek je na dobré cestě výborný. Jakmile ale budete na děravé okresce, budete možná schopni s méně citlivým autem jet rychleji, protože odskoky a poskakování, které provázejí jízdu s M coupé, v méně citlivém autě prostě neucítíte. Vemte ale M coupé na okruh, kde se cítí náramně a spoustu aut absolutně degradujete. Na okruhu se s ní dají jezdit stejné časy jako s M3 E46 a ani Porsche 911 996 Vám neujede. Nissan Z350 je pak bombónek, který s chutí zakousnete. Sériové brzdy bohužel nejsou nic moc a poměrně rychle se unaví a tak mnoho M coupé má brzdy jiné a ani tato není výjimkou. Spotřeba se pohybuje mezi 12-13 litry, což není na daný výkon zas až tak moc, na okruhu to je samozřejmě úplně jinak.

Dnes už je samozřejmě i M coupé překonáno, na trhu je již nový model Z4 M coupé a i další automobilky už mají nové modely. Nicméně Nissan Z350 Vás nedostane, nové Audi TT a Porsche Cayman S nemá dostatečný výkon a ani současná generace M3 Vám neujede. Takže i v současnosti má Z3 M coupe co říct, navíc se dá dnes koupit za poměrně slušné peníze a to na rozšlápnutou botu nezní tak špatně, ne?

Bezvadný motor, podvozek, skvělé řízení, ohromně zábavy.
Zadní náhon - s předokolkou budete na rozjezdu vždy hrabat. Kufr 410 l(žádný velikán ale pořád větší než fabie když nesklopíte sedačky). Na daný druh auta super spotřeba, město cca 13 dálky cca 12 litrů při jakékoliv jízdě. Starší za cenu vybavené Fabie 1,9 Tdi. Nikdo Vás nepřehlédne

Dražší provozní náklady - gumy,kotouče,destičky,oleje. Pouze 2 sedadla. Pro někoho méně prostoru. Uvnitř neodvezete lyže ani kolo. Spotřeba. Tvrdý podvozek do města. Nadávky od přítelkyně za necitlivou jízdu :)

Měnilo se uchycení zadních tlumičů (klasika E36), nic drahého, zajímavé ale je jak rychle tyhle neduhy odhalíte na českých silnicích. Měnil se též zámek na kufru a už potřetí (po opakovaných návštěvách servisu) na mě začínává poblikávat kontrolka airbagu (už mě to trochu štve). Jinak zatím po 14000km v pohodě, ale určitě budu psát dál.

Brzdy

Vzhledem ke starším kotoučům, které bylo potřeba vyměnit, tak dávám do auta v současnosti lepší brzdy, které něco vydrží i na okruhu. Nechce se mi měnit kola na 18 protože bych v tom asi nevydržel jezdit, maximálně si jedny pořídím čistě na okruh. Dopředu dávám 8-pístkové brzdy D2, kotouče 330 mm, tak později napíšu zkušenosti.

VIDEO
Občas to zkusím vyměnit, bohužel jich sem nejde dát víc.

3.1.2011 08:03

Final projekt dokončen

Dávám sem poslední příspěvek o všech úpravách, které na autě proběhly za poslebdní 2 roky.

Auto bylo upraveno v roce 2009, ale následně až do jara 2010 se vše vychytávalo k plné funkčnosti.

První úprava byla provedena v Anglii u firmy http://www.evo-s.co.uk/shop/index.php?cPath=6_2066_2071_3022 , byly vyměněny svody a výfuky Supersprint, dána sportovní vačka, přidán karbonový airbox a nová řídící jednotka. Celkový výkon byl z původních změřených 310 koní zvýšen na 356 koní (viz přiložený graf). Než samožný výkon, auto ohromně obživlo především díky velkému sání. Zvuk je opravdu parádní. Ano je to vykoupeno větší spotřebou, ale je to auto především pro zábavu, takže "budiž".

Dále již v ČR byly přidány stabilizátory HR, stavitelný podvozek KW3, dána polykarbonátová kapota - velká úspora hmotnosti oproti původní hlíníkové kapotě (která je opravdu masivní), lehký setrvačník a závodní spojka, dán 6ti kvalt! a změněný stálý převod, tj. auto jeden na šestku stejně jako dříve na pětku ale zkrátily se jednotlivé stupně - akcelerace, zkrácené řazení, přidán regulátor brzdného účinku mezi přední a zadní nápravu, v interiéru vyměněny závodní karbonové sedačky (opět ohromná úspora hmotnosti), čtyř-bodové pásy Seabelt, volant, řadička. Nakonec jsme vyndali termostat a klimatizaci - teplota oleje je při zátěži mnohem více stabilní.

Celkově se auto podařilo dostat pod hmotnost 1300 kg což je oproti sériové opravdu dost a hlavně auto vvypadá furt "použitelně"

Na papíře to vypadá perfektně, prostě se všechno vymění, ale opravdu dalo velkou práci to všechno udělat tak, aby auto bylo stabilní a vše fungovalo spolehlivě a sladěně. Takže hurá na další :).

19.5.2008 00:00

Tak problém s problikáváním kontrolky airbagu je zdá se vyřešen. 3 měsíce mám novou autobaterie Exide 77 mAh a od té doby se na mě neusmála. Budíky neproblikávají a audio se zesilovačem hraje nahlas i při vypnutém motoru :)

7.4.2008 00:00

Vyměněn stavitelný podvozek za KW3 plus stabilizátory HR - jedním slovem bomba. Auto je jednoznačně stabilnější a jeho variabilita od měkkého po tvrdé nastavení je skvělá.

14.2.2008 00:00

Na zimu jsem koupil nová kola, abych nemusel přehazovat gumy. Jinak trochu boj s ET, protože original kola mají ET vepředu 41 a vzadu ET 8. Takže ve finále vepředu jsou kola ET35 a vzadu ET20 s tím, že jsou dozadu dané 3cm podložky. Jízdně je to v pohodě.

13.8.2007 00:00

Výše uvedené problikávání kontrolky airbagu nakonec po několika resetech přes diagnostiku ustalo. Občas na mě pak problikla při překonání 100km/h, poté zase zhasla, pak se to objevovalo když jsem jel přes 200km/h. Takže čekám, že příště to na mě začne blikat až pojedu 300km/h :). Jestli tomu někdo nerozumíte tak já už vůbec, ale každé auto má tak trochu svojí duši.

10.8.2007 00:00

Brzdy. Po 4 měsících provozu nových brzd D2 mohu říct, že jsem docela spokojený. Pro normální provoz na silnicích je asi není potřeba tolik komentovat, jelikož stačily i brzdy originální, ale pro ježdění na okruh byla nutná výměna. Na okruhu jsem byl s nimi zatím 5x - 4x cca hodinu a 1x 2 hodiny. Za celou dobu se mi stalo jen jednou, že bych je prošlápl, jinak vždy brzdily po celou dobu naprosto spolehlivě a účinek byl stejný na začátku jako na konci. Nástup je dost rychlý, přesto je lze docela dávkovat (takže pro normální provoz to ujde) a brzdit jde opravdu na plno, což na okruhu zatraceně oceníte. O spotřebě destiček asi nemá cenu mluvit, přední jsem zatím měnil 1x, zadní 2x. Přikládám fotku, v budoucnu přidám nějakou lepší.

Přidat názorDiskuse: BMW Z3 M coupe

Další vozy značky BMW

Prozatím nic zásadního

Kufr je ucházející ale o praktičnosti a univerzálnosti asi mluvit nejde

Měříte-li 190cm a víc, tak to pro vás asi nebude

Asi budou již lepší auta v daném segmentu, ale v porovnání se všemi auty by o mělo být asi takhle

Takovéhle auto si pro jízdní komfort asi nekoupíte

Větší spotřeba gum, destiček a kotoučů něco stojí

Je to BMW (navíc M) a tomu odpovídají ceny, nicméně dostupnost bez problémů a mnoho dílů jde použít ze standardní Z3

12-13 litrů je samozřejmě dost, ale jestli chcete auto s 320 koňmi tak těžko budete hledat něco úspornějšího

Zde jde především o to aby to byl zvuk jak má být, jestli chcete ticho těžko si budete kupovat sporťák

Jednoznačně povedené, jsou pohodlné a dobře vedou

Za cenu nových brzd od BMW (kotouče, destičky) jsou na trhu myslím lepší alternativy

Kolo a lyže asi ne, ale na dovolenou v pohodě