gyro (muž 49 let) Poslat zprávu

Ford Focus Wagon 1.6 Ti-VCT Champion X

Ford Focus, foto 1 Ford Focus, foto 2 Ford Focus, foto 3 Ford Focus, foto 4 Ford Focus, foto 5 Ford Focus, foto 6 Ford Focus, foto 7 Ford Focus, foto 8
Ford Focus, foto 11 Ford Focus, foto 12 Ford Focus, foto 13 Ford Focus, foto 14 Ford Focus, foto 15 Ford Focus, foto 16 Ford Focus, foto 17 Ford Focus, foto 18 Ford Focus, foto 19 Ford Focus, foto 20 Ford Focus, foto 21 Ford Focus, foto 22 Ford Focus, foto 23 Ford Focus, foto 24 Ford Focus, foto 25 Ford Focus, foto 26 Ford Focus, foto 27 Ford Focus, foto 28

Přezdívka auta Ford Focus Rok výroby 2007 Koupeno nové najeto [km]:33000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1596 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 155 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 520 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.7

Najskôr malé vysvetlenie: Pred zhruba týždňom som presadol z Octavie 1.6 GLXi (74 kW), 1997 (http://moje.auto.cz/gyro/skoda-octavia.html)
do tohto Focusa, takže možno toto bude skôr amatérsky pokus o porovnávací test, než klasická recenzia, aké sa tu bežne objavujú.

Ide o akciový model Champion X, čiže Ghia, s doplnkovou výbavou (EBA, ESP, imobilizér, dvojité zamykanie s diaľkovým ovládaním na kľúči, obvodový alarm s priestorovým snímačom, automatická dvojzónová klimatizácia, vonkajšie spätné zrkadlá s osvetlením, elektricky vyhrievané čelné sklo, rádio Sony CD). Inak pre predstavu pre ne-majiteľov Fordov – Ghia má vo výbave 16-palcové hliníkové kolesá, predné hmlovky, dažďový senzor, bočné a hlavové záclonové airbagy, palubný počítač, stredovú opierku vpredu aj vzadu, elektricky ovládané predné aj zadné okná, tempomat, kožený volant a všeličo iné... Farba je strieborná Moondust, interiér čierny Cubical/Kent Ebony. Ako doplnkovú výbavu som doobjednal gumové koberce (1500,- Sk) a zásterky vpredu aj vzadu (3400,- Sk). Podľa iných recenzií viem, že niektorí dostali koberce v cene, ale bol to posledný kus kombi z tejto akčnej série v tejto výbave a cene, takže som ani nič neskúšal zjednávať, skôr som bol rád, že som sa k nemu dostal – už raz som nad ním váhal a musel som to nechať tak (už vtedy bol posledný), potom bol chvíľu rezervovaný a keď sa mi potom podarilo vyriešiť financovanie, bol zrazu znova voľný... a to som ho už zrovna strašne chcel....

Motor je benzíňák 1.6 Ti-CVT, 85 kW (115 k), s variabilným časovaním ventilov, 5-stupňový manuál.

Oproti Octavii je výrazným posunom vpred klimatizácia, batožinový priestor bez nakladacej hrany, strieborná farba, na ktorej objektívne menej vidieť špinu a mnoho ďalšieho – to asi bude ďalej.

1. Ticho.
Veľa áut som doteraz neskúsil ako vodič, ale toto je odhlučnené geniálne, a jednoznačne najlepšie čo som doteraz zažil (teraz rozmýšľam, že raz som sa viezol ako spolucestujúci v Mercedese S500, mám pocit, že aj ten bol hlučnejší – bolo to už dávnejšie; kolegov C-Max 1.6 74 kW je tiež hlučnejší). S Octaviou neporovnateľné, tú počuť vo vnútri v celom rozsahu otáčok a rýchlosti, a smerom hore to stúpa... Pri Focuse si musím hluk motora skoro až domýšľať, aby som vedel kedy preradiť :-). Síce som s ním ešte nešiel po riadnej diaľnici (iba v meste, kde je 80 km/h) a po rakúskych okreskách som z neho vypudil doterajší rýchlostný rekord asi 103 km/h, ale verím recenziám, že ani pri 140-ke to nebude to, čo v Octavii...

UPDATE 26.09.2007: Hluk pri vyšších rýchlostiach je neporovnateľne nižší, aj keď tam samozrejme je. Motor od cca. 3000 otáčok začína byť počuť (ale iba tak, aby som vedel, že už sa začína prejavovať), takisto hluk od pneumatík. Ale platí - Octavia bola podstatne hlučnejšia.

UPDATE 04.01.2009: Upresnené pozorovanie - pri voľnobeh je zvuk nepočuteľný, často mám pochybnosť, či vôbec motor beží... Pri 130 km/h na diaľnici má 4000 otáčok a hučí ako sviňa... Jazdím aj s firemným dieslom (nie FoFo) a ten sa správa opačne - je hlučnejší v nižších otáčkach, na diaľnici je tichší.

2. Podvozok

Trochu to trvalo, kým som prišiel na jeho kvality, zo začiatku so trochu nevedel prísť na chuť "odozve od volantu", ktorá ma ťahá na stranu pri prejazde každou nerovnosťou a tvrdšiemu naladeniu, ktoré na slovenských cestách zaručí vnímanie každého hrboľa, ale postupne oceňujem stabilitu v zákrutách a sebaistotu, s ktorou vchádzam do zákrut. A navyše, naposledy pri malom záchveve bočného vetra (doteraz prvom a jedinom, aj keď veľmi ťažko pozorovateľnom) som si uvedomil, že Octavia by už dávno plápolala vo vetre... Ten záchvev bola blížiaca sa búrka s krupobitím a veternou smršťou, ktorá na polhodinu odstavila premávku na D1, lietali tam krúpy a listy zo stromov, polovica áut to radšej odstavila pri krajnici a ostatní sa šinuli 40-60 km/h... Vďaka autu som necítil žiadne nebezpečie ísť aj v takomto počasí (samozrejme rýchlosťou primeranou dohľadnosti a s dostatočným odstupom za predchádzajúcim autom).

3. Autorádio Sony CD.
Viem, že fanúšikovia audiotuningu budú mať iné nároky a zrejme žiadne sériovo montované rádio by nespĺňalo ich kritériá, ale ja som nadšený. Octavia so sériovým Blaupunktom s 8 reproduktormi sa nedá porovnať, to vôbec nemalo basy, Focus má krásny plný zvuk s plnými basmi a dobre vyváženými stredmi a výškami. Príjem rádia je tiež lepší, aj keď na pár „overených“ miestach v centre Bratislavy signál tiež na moment vypadáva, naopak, na ďalšej „overenej“ trase poza kopec, kde Octavii signál vždy 2x vypadol (čo bolo sprevádzané zosilňujúcim sa pípaním, ktoré nereagovalo na ovládanie hlasitosti a pomohlo len vypnutie), tak tam Focus drží signál. Na parkovisku pred domom som dokonca automatickým ladením našiel viac staníc, ako v byte na štvrtom poschodí... A perlička – asi až po troch dňoch som objavil na rádiu malý nápis „mp3“, na to ma nikto neupozornil, výbava bola fixne daná, čakal som že tam bude len klasické CD, takže ma to milo prekvapilo. Ovládanie rádia pod volantom je tiež veľmi príjemná a praktická vec, aj keď ovládač trochu vadí môjmu ľavému kolenu, budem musieť dávať pozor, aby som ho neodrazil...

UPDATE 26.09.2007: Ten zavadzajúci ovládač bol len vecou zvyku - zavadzal len na začiatku...

UPDATE 04.01.2009: Signál rádia vypadáva častejšie ako pri novom aute, všimol som si mierne zoxidovanie závitu antény. Vypadnutý signál rádio "vtipne" nahrádza zvukom z inej stanice, ktorú vie naladiť (trvá to ale vždy len zlomok sekundy).

4. Dizajn.
Niekto tvrdí, že je konzervatívny, mne sa zdá vcelku originálny, ale keďže som sám dosť konzervatívny, je stále dosť dobrý, aby sa mi ešte páčil. Je originálny aj v zmysle, že si toto auto nepomýlite so žiadnym iným. A je to design, ktorý sa mi páčil hneď od začiatku a stále sa mi neprestal páčiť (to je u mňa rovnaký prípad ako s oboma generáciami Octavií). Interiér je úplne geniálny, s výstrelkami Focusu I, nového Civicu, alebo nebodaj Xsarou Picasso sa to nedá porovnávať. Síce som tu čítal, že madlá dverí sú ako zo Š 105, ale myslím, že je tam podstatný rozdiel – to je ako keby ste Vilu Tugendhat (pre neznalých – je to v Brne) porovnávali s panelákom len preto, že je tiež hranatá... Podsvietenie interiéru a všetkých ovládacích prvkov za tmy nemá chybu, aj keď zelené podsvietenie som si vždy spájal s Favoritmi a Felíciami (v Octavii je oranžovo-červené a vyzerá dosť zaujímavo), tu ma úplne oslovilo. Je to klasika, ktorá zaujme, keď treba, ale zbytočne neodpútava pozornosť, ani neťahá oči (ako trebárs – inak zaujímavé – červené údaje a modré displeje v Golfoch a Passatoch). Akurát viditeľnosť cez deň je o trochu slabšia, v tomto Octavia s inverznými LCD displejmi vedie (aj keď po facelifte tam tiež dávali klasické LCD podsvietené zelenou).

UPDATE 04.01.2009: Facelift sa mi medzičasom zdá vydarenejší, hlavne predné svetlá. Zelené podsvietenie ma tiež už toľko neberie, biele+červené, ktoré dávali už do modelu 2007, sa mi zdá dnes podstatne krajšie.

5. Tempomat.
Bol vo výbave, keby som si vyberal výbavu sám, asi by som ho nechcel, ale teraz už viem, že (raz v ďalekej budúcnosti) pri výbere nového auta to bude podmienka. Pri prvom výlete po rakúskych okreskách som tam jednoducho nahodil 100 a sledoval okolie (a aj cestu, samozrejme – ale tachometer nebolo treba). A to isté som dokonca spravil v obci – pri nedeľnej premávke tam nebol problém nechať stále 50 a takto prejsť až na koniec.

6. Tvarovanie sedačiek.
V Octavii som nemal problém, ale je to asi vec skúsenosti – teraz by som tam asi nebol spokojný. Bočné vedenie vo Focuse je úplne bezchybné. Skúšal som sadnúť si aj dozadu – tam je to oproti Octavii neporovnateľne lepšie, dosť pomáha aj vyššia svetlá výška pod prednými sedačkami, kam sa dajú dobre zasunúť aj desiatky chodidlá . A lakťové opierky vpredu aj vzadu – to je komfort, o ktorom som doteraz nesníval.

7. Brzdy.
Kotúče na všetkých kolesách sa prejavia hneď, účinnosť bŕzd je perfektná, ale aj jej nábeh je veľmi plynulý. Oproti Focusu Octavia ako keby ani nebrzdila...

8. Ďalších pár drobností

- vyhrievanie čelného skla (občas sa zíde aj v júni - zrána a za mokra, keď sadnem trochu opršaný do auta a nechcem za každú cenu žhaviť klímu)
- dažďový senzor - super vec...
- osvetlenie v spätných zrkadlách
- "vešiak" pre zátku nádrže - na vnútornej strane krytu nádrže

1. Palubný počítač.
Pozitívom oproti Octavii je funkcia vzdialenosti dojazdu a vypisovanie chybových hlásení, ale tým to končí. Octavia má v podstate dvojitý palubný počítač – jeden sa vynuluje automaticky po dvoch hodinách státia, druhý sa dá vynulovať manuálne. Má sedem funkcií: priemerná spotreba, momentálna spotreba, čas jazdy, vzdialenosť jazdy, priemerná rýchlosť, vonkajšia teplota a hodiny. Vynulovaním druhého počítadla sa vynulujú všetky údaje naraz. Palubný počítač má samostatný displej, na druhom displeji stabilne svietia celkové kilometre a denné počítadlo (teda pokiaľ sa tam neobjaví INSP alebo OIL...) Ovládanie je dvoma tlačítkami na bočnej hrane páčky stieračov. Kdežto Focus... Na všetko je jediný displej, a tam je buď celkové kilometre, denné počítadlo, teplota (všetko spolu naraz), priemerná spotreba, priemerná rýchlosť, dojazd, teplota (znova samostatne), alebo keď auto stojí, tak aj vstup do menu (kde sa dá akurát vypnúť pípanie, prepnúť jazyk hlásení a prepnúť jednotky z metrických na anglosaské). Tieto ďalšie položky sa zobrazujú každá samostatne, čiže vtedy sa nezobrazujú kilometre, čiže môj zvyk z Octavie vidieť naraz priemernú spotrebu a celkové kilometre má jednoducho smolu... Každú z nameraných hodnôt treba vynulovať samostatne, čiže keď chcem vedieť, akú som mal spotrebu a priemernú rýchlosť a akú vzdialenosť som prešiel napr. pri ceste do práce, musím pred odchodom každú z hodnôt samostatne vynulovať (čo sa robí stlačením tlačidla reset asi na 1 sekundu). A keď chcem vedieť koľko mi cesta trvala, tak si to musím proste stopnúť. Aktuálne spotreba samozrejme chýba, aj keď v návode píšu, že by tam mala byť. Okrem toho ovládanie je takým zvláštnym otočným ovládačom na páčke smeroviek, ktorý je dostupný z prednej aj zadnej strany páčky a na každú stranu má výstupok, ktorým pohybujete hore alebo dolu. Na toto ovládanie som si stále nezvykol, treba siahnuť celou dĺžkou prstov poza páčku, možno by to išlo aj zhora, ale tam zas treba pchať palec... proste to ešte musím dostať do krvi (s čím som pri Octavii nemal problém).
Možno sú to tak trochu výlevy malého chlapca, ktorému zobrali obľúbenú hračku (ktorý vo mne stále drieme), nie je to nič nevyhnutné ani zvyšujúce praktickosť (keby to tam bolo), ale na druhej strane - dnes tieto funkcie má každý bicyklový computer a kúpite ho v hypermarkete za 500 korún, tak prečo to nie je v aute...

UPDATE 04.01.2009: Funkcia dojazdu na BC je veľmi zradná. Raz mi ukazovala na dlhšej trase v pohode dojazd do cieľa, dokonca som mal pocit, že zvyšujem rezervu, ktorú som mal. Zrazu len dojazd začal prudko klesať, asi na 3 km jazdy to kleslo z 38 km na 23. To som vedel, že je zle, takže poďho hľadať benzínku, prišiel som na ňu s dojazdom 9 km a natankoval som 52,5 l, takže 2,5 l tam ešte bolo...

2. Výhľad cez spätné zrkadlá.
Vnútorné zrkadlo by mohlo byť umiestnené trochu vyššie, aj keď mám sedačku nadoraz dole, zrkadlo proste zavadzia vo výhľade. Zlý je aj výhľad smerom dozadu cez zrkadlá. V Octavii som auto za mnou videl vždy v minimálne dvoch zrkadlách, na diaľničnom obchvate (pri bežnom odstupe) aj vo všetkých troch. Tu vidím auto vždy len v jednom. Výhľad cez bočné zrkadlá asi obmedzuje aj karoséria kombi, ale aj tak mám pocit, že v Octavii sú vypuklejšie. Pri snahe o rýchle preradenie sa z ľavého pruhu do pravého (v meste) sa mi už dvakrát stalo (behom týždňa, čo s autom jazdím), že som nevidel prichádzajúce auto a len tak-tak som sa vyhol kolízii. S Octaviou sa mi niečo podobné stalo dohromady tiež asi dvakrát – ale za dva roky, a to bolo viac mojou nepozornosťou, než tým, že som nevidel. Dokonca pri vyhýbaní sa sanitke, ktorá išla v zápche spoza mňa, som ostal stáť mierne šikmo a v tejto pozícii som tú sanitku v žiadnom zrkadle nevidel. Dosť zlé... asi si dám na vnútorné elektrochromatické zrkadlo panoramatický nástavec na gumičkách, aký sa dával na zrkadlá v starých škodovkách :-/

UPDATE 26.09.2007: Bolo len vecou zvyku, že treba pozerať do všetkých troch zrkadiel a v každom je niečo iné. Vnútorné zrkadlo je OK, pretože cez neho vidno celé zadné okno - takže je to daň za karosériu kombi... Ale platí stále to, že výhľad dozadu je oproti iným autám dosť slabý.

UPDATE 04.01.2009: Obrovské vypuklé zrkadlá, ktoré sú na facelifte FoFo II len potvrdzujú, že pri verzii pred faceliftom soudruzi z NSR udělali chybu... Na ľavé zrkadlo som nalepil nevzhľadný prídavný kus na tzv. mŕtvy uhol - vyzerá to otrasne, ale funguje to...

3. Rozsah pohybu sedačky (hore/dolu).
Focus je vyšší ako Octavia, takže vyššie sedenie by sa mohlo zdať logické, ale sedačka by proste mohla ísť aj nižšie. Keď nechcem sedieť ako v Formule 1 a riadiť s vystretými rukami, ľavým kolenom občas vrážam do ovládača rádia a pravým do kľúčov visiacich zo zámku zapaľovania.

UPDATE 26.09.2007: Na posed som si zvykol, kľúče ani ovládač už nezavadzajú...

4. Spotreba (zatiaľ).
Pri modernom 16-ventilovom benzíňaku som čakal spotrebu asi o liter nižšiu ako pri Octavii. Zatiaľ to vyzerá dosť podobne, miestami lepšie, ale bolo aj horšie. Cestu do práce som mal s Octaviou štandardne za 7,5, z práce asi 7,8 až 8,2 (podľa premávky), Focus mi do práce ukázal 7,2 a z práce 7, 5, ale aj 9,6 l/100 km. Väčšinou je to o trochu menej ako Octavia, ale čakal som väčší rozdiel. Najviac ma ale prekvapuje, ako sa pomalé posúvanie v kolóne, zastavenie a opätovný rozbeh prejavia na spotrebe – napríklad pri ceste do práce mám 200 metrov pred cieľom spotrebu 6,8, je tam ešte križovatka (bez svetiel), kde treba dať prednosť, predo mnou je pár ďalších áut, odbočím, znova odbočujem doľava (už dávam prednosť len protiidúcim) a zaparkujem zacúvaním – spotreba je zrazu 7,2 :-(. A perlička – spomínaný výlet po rakúskych okreskách, pri striktnom dodržiavaní predpisov (50 obec, 100 mimo) skončil podľa palubného počítača spotrebou 7,2. S Octaviou som to predtým na podobnej trase a pri podobnej premávke spravil za 6,8. Dúfam, že zabehnutím sa to upraví (najlepšie smerom nadol ).

UPDATE 26.09.2007: Spotreba klesla asi po 1500-2000 km asi o necelý liter, čakal som, že bude klesať ďalej, ale nič. Asi bude treba počkať na garančku, kde vraj prestavia elektroniku...

UPDATE 04.01.2009: Dlhodobá spotreba je 7,7 l/100 km, takže žiadny pokles po zábehu alebo po 30 000 km sa nekonal. Skôr naopak, na jeseň zase stúpla - prejavujú sa hlavne studené štarty, stúpa to až na 8,3 l (medzi tankovaniami) - a toto Octavia nerobila, tá mala 7,5 - 7,7 zima-nezima. Papierová spotreba je totálny ofajč, vedieť to dopredu, tak by mi asi výpočet, či sa oplatí priplatiť za diesel, vyšiel úplne ináč.

5. Ťah motora pri nízkych otáčkach.
Octavia jednoznačne ťahá odspodu. Focus, hoci má o zopár nepárnokopytníkov pod kapotou viac, je na tom horšie. Možno je to len vec práce so spojkou, spojka Octavie zaberá na veľmi krátkej dráhe pedála (vďaka čomu som občas pri preraďovaní aj po 2 rokoch a 30 000 km vyzeral ako na prvej jazde v autoškole), kdežto Focus má tú dráhu záberu o hodne dlhšiu (čo je jednoduchšie na ovládanie, ale zase často čakám, že sa rozbehne poriadne, keď je spojka v zábere a akceleruje stále len veľmi mierne). Ale aj tak si nemyslím, že je to len vec tej spojky, napríklad keď som s Octaviou išiel za náklaďákom na päťke 60 km/h a konečne som ho mohol predbehnúť, rozbehla sa bez podraďovania plynule a pružne a na krátkej vzdialenosti som ho predbehol. Focus v rovnakej situácii v konečnom dôsledku dosiahne to isté, ale mám pocit, že tá akcelerácia je lenivejšia a žiadalo by sa podradiť. Sprevodovanie pritom vyzerá dosť podobne (na štvorke obe autá idú tesne nad 40 km/h pri asi 1800 otáčkach, na päťke 60 tiež pri 1800). Rovnako ako pri spotrebe – dúfam, že sa to zabehnutím zlepší.

UPDATE 26.09.2007: Toto už rozhodne neplatí, auto po zabehnutí ťahá podstatne lepšie ako Octavia, dokonca aj pri nízkych otáčkach. Akurát zlozvyk z Octavie - nechávať zaradenú dvojku pri brzdení až do minimálnych rýchlostí a potom sa snažiť rozbehnúť - tam cítiť, že to auto nejde :-) (na Octavii bola dosť silná rýchlostná poistka na jednotke, ale vždy sa rozbehla na dvojke aj skoro z nulovej rýchlosti).

6. (UPDATE 26.09.2007:) Chýbajúca šestka

Na diaľnici pri 140 km/h to ukazuje 4000 otáčok (a ja s tým jazdím ako s dieslom, takže na mňa je to už veľa), vtedy by to fakt chcelo o jeden kvalt viac... Hlavne kvôli hlučnosti a spotrebe.

7. (UPDATE 04.01.2009) Uchytenie strešného nosiča

Keďže pred faceliftom neexistovali pre FoFO II hagusy (pozdĺžne nosníky), iba nejaký chorý systém koľajničiek, kde sa dajú priečne nosiče posúvať dopredu-dozadu, vybral som si radšej tzv. fixný nosič. V návode som sa dočítal, že treba nájsť závit v karosérii. Tie mali byť skryté pod vrstvou tmelu a pod krytkou chrániacou samotný závit. No dostať sa cez ten tmel, nájsť, kde by asi mohol byť ten závit, dalo dosť roboty, navyše, zo štyroch závitov bola plastová závitová krytka len v jednom. Pri pravom prednom úchyte sa mi vnútri zalomil nebožiec, ktorým so mto robil a už som ho v ten deň nedostal von, takže na druhý deň som išiel na lyžovačku v lyžami v kufri (nakoniec sme v aute boli len traja, tak sa to dalo). Neskôr, keď som to sfunkčňoval, som zrejme poškodil vnútorný závit vpredu vpravo, skrutka išla len po určitý bod a ďalej nie - to som zistil, až keď som montoval nosič so strešným boxom deň pred dovolenkou, takže v deň odchodu som ešte zháňal podložky, aby nosič držal.
Zjavne aj tu udělali soudruzi z NSR chybu, ako vyzerá úchyt, je vidno medzi fotkami.

8. Ďalších pár drobností
- krátky originálny gumený koberec na vodičovej strane, siaha len po pedále v základnej polohe
- slabo viditeľná kontrolka tempomatu, pri priamom oslnení vôbec nevidno, že svieti
- elektrochromatické vnútorné zrkadlo by mohlo mať nastavovanie citlivosti
- zvuk smeroviek je príjemný, mäkký, ale pri jazde na diaľnici ho nie je počuť

UPDATE 26.09.2007: Po škrabanci na zadnom nárazníku vinou "šikovnej" vodičky na parkovisku som sa objednal do servisu (Ford Centrum Zlaté Piesky) - 5 týždňov čakacia doba na lakovacie práce bol pre mňa trochu šok. Ešteže to je len škrabanec a nie zdeformovaný a trčiaci kus plechu, s ktorým by som nemohol jazdiť... Oprava bola v pohode, len poisťovňa mi neuznala zadnú zásterku - predávajú sa v sade po 2 ks, vymeniť bolotreba ale len jeden. Keď som chcel dodatočne ten nepoškodený kus naspäť, tvrdili mi, že to už išlo na ekologickú likvidáciu... Celkovo sa správal technik od karosárskych prác ako hulvát (meno pána Frtúsa je podľa diskusií na webe proste pojem...).

UPDATE 04.01.2009: Podľa rád skúsenejších som bol na prvej garančke Auto Koiš - pohodlnejšie mi bolo ísť do Trenčianskej Turnej než do Bánoviec. Všetko bolo v pohode, ale čakal som asi väčší zázrak - hlavne väčšiu ochotu a ústretovosť (keď som chcel pár drobných rád, mal som pocit, že zdržujem). Zarazilo ma, že mi pri odovzdaní auta do servisu nedali žiadny papier - ostal mi len techničák, ale žiaden doklad od nich. Uvedomil som si to, až pri preberaní, ale našťastie to bolo v poriadku. Jediná drobnosť (to nemusí byť ich chyba, keď idú podľa výrobcu, ale nejaké skúsenosti môžu mať a niečo doporučiť) - peľový filter vraj nebolo treba meniť, ja som ho dal vymeniť a dobre som spravil - bol úplne čierny.
Na aute je pár drobných vád (oťukané dvere od iných áut na parkovisku a drobné škrabance nerátam):
- pri jazde s 3 a viac pasažiermi vŕzga pravý zadný tlmič alebo pružina
- pri 100 km/h a viac vľavo vpredu niečo hrkoce - pripadá mi to ako kamienok alebo skrutka spadnutá niekde medzi plechmi; pri rýchlosti ju prúd vzduchu nadvihuje a ona hrkoce...
- dvere batožinového priestoru pri zatváraní škrípu
Chystám sa to dať do servisu ešte pred skončením záruky (05/2009).

Opravy:
- lakovanie zadného nárazníka (ľavá strana)
- klampiarina a lakovanie ľavého predného blatníka
- klampiarina a lakovanie dverí kufra
- výmena čelného skla

Známe vady:
- nefunguje jeden pásik vyhrievania zadného skla
- v lete vŕzga interiér (zrejme čalúnenia dverí)
- v zime pri prejazde nerovnosťami vŕzga niečo v kufri (zrejme doska - prekrytie rezervy)
- svojho času niečo hrkotalo v ľavom prednom blatníku pri rýchlosti nad 100 km/h (kamienok?) - už nejaký čas to ale nerobí...
- svojho času vŕzgal PZ tlmič alebo pruženie - tiež už prestalo
- nové čelné sklo nemá rovnomerné vyhrievanie, niektoré vlákna zrejme nefungujú
- škrabanec na dverách kufra pod sklom (od poškodenej stierky na benzínke)
- škrabance na leme PZ blatníka
- poškriabaná fólia dverí kufra (zvnútra - cca 1x3 cm)
- väčší škrabanec na jednom letnom disku

Vylepšenia:
- LED denné svietenie (napojené na svetený senzor)
- rozširovacie podložky H&R - vpredu 20 mm, vzadu 25 mm
- vanička v kufri
- ochrana koberčekov z imitácie hliníkového plechu (pod ĽP gumovou rohožou a vzadu stredový tunel)
- zimné 15" alu disky Proline B700 ("FLW")
- modré žiarovky v zadných smerovkách
- chrómované podložky ŠPZ

Kupované v Summit Motors Bratislava, nebol tam žiadny problém. Keď ma vyzvali, aby som si prišiel po auto, trvalo to menej ako hodinu (aj keď som tam podpísal asi 50 papierov...). Uvidíme, aký bude servis, lebo tým že v Bratislave nie je iný autorizovaný servis Ford, budem odkázaný na nich...

UPDATE 26.09.2007: Prvá skúsenosť so servisom - viď o odstavec vyššie...
Takisto v rámci jesennej akcie ponúkajú zimné plechové kolesá so zľavou 30% - ja som ich "nedopatrením" kúpil inde o 2 dni skôr ako mi prišiel leták domov. Ale pre srandu som sa tam zastavil a zistil som, že ich 30% zľava je tá istá cena, za ktorú to mám ja (samozrejme pri tých istých gumách - Dunlop Winter Response)... Ale aby neškodovali, asi si kúpim originálne puklice Ford...

A prečo Focus?

K výberu rozhodne pomohli recenzie na tomto, aj iných weboch. Kritériami boli – nové auto, s minimálne takou istou výbavou ako Octavia, v aspoň 500-litrovým kufrom a s bezpečnosťou na úrovni roku 2007 (ABS, viac airbagov, napínače pásov, 3-bodový pás a opierka hlavy vzadu v strede...), aby sa mi to auto skôr páčilo ako nepáčilo, a samozrejme cena. Škodovku som vylúčil hneď v úvode, Fabia Combi by bol krok späť, Octavia II v podobnej výbave už ide k sume 800 000,- Sk (ostal som v úžase, že najzákladnejší model nemá ani elektrické okná vpredu – tam si proste priplácate za každú blbosť), Octavia Tour bola chvíľu kandidátom, ale bolo by to také isté auto ako doteraz, iba s trochu lepšou bezpečnosťou, ale veľký pokrok by to nebol; okrem toho má len jeden stupeň výbavy a zase sa za všetko naviac pripláca... Škodovka je navyše riziková z hľadiska krádeží, čo sa stalo tiež dosť vážnym argumentom. VW som vylúčil tiež kvôli tomu, ako sa kradnú, a aj kvôli cene. Ostávali ďalší výrobcovia s kombi verziami – 307 Break, Mégane Grandtour, Corolla Combi (aj keď kufor má o dosť menší ako 500 l). V Peugeote som mal trochu prekvapivo dosť stiesnený pocit za volantom, navyše sa mi to zdá byť tak trochu výbehový model (308 je na spadnutie), v Mégane sa mi nepáčil interiér (aj keď to bol chvíľu dosť vážny kandidát). Sedel som u predajcu aj v C4, ale mal som z neho zmiešané pocity – „technologicky vyspelé“ je auto len v dosť extravagantnom interiéri, skryté časti (podvozok, motor...) sú 5 rokov pozadu; okrem toho mal pre mňa malý kufor a dizajnovo sa mi zo dňa na deň páči menej – veľký presah vpredu, malý vzadu, hranaté línie vpredu nesedia s vyslovene zaobleným zadkom... Posledným vážnym – naozaj vážnym kandidátom – bola Kia Ceed, páči sa mi exteriér aj interiér a verzia SW (kombi) je, aspoň podľa obrázkov, možno ešte zaujímavejšia ako Hatchback. Problém je, že vyrábať ju začnú v auguste, do predaja sa dostane v septembri, a teraz sa čaká na Ceedy 2 mesiace, čiže auto by som mal niekedy v novembri. Okrem toho, predajcovia avizujú cenu kombi o 60 000,- vyššiu ako hatchback, čiže pri mojej výbave by sme boli na 610 000,- ... Chvíľu som sníval ešte o C-Maxe, ale dizajnovo s ním nie som až na 100% stototžnený, okrem toho sa mi nepáčia všetky tie viditeľné koľajničky sedadiel a „črevá“ strednej sedačky vzadu, keď sa posunie dozadu; okrem toho má vyššiu cenu, prichádza drahší faceliftovaný model a pôvodné akciové sú už vypredané... Takže podľa tohto – Focus ako overený model so všetkými spomínanými pozitívami (jazdné vlastnosti, odhlučnenie), so snáď už vychytanými muchami vo výrobe, za skoro tú istú cenu ako najvážnejší protikandidát (Ceed SW), ale k dispozícii hneď – nebolo nad čím rozmýšľať. Aj keď vďaka tomu, že to bol posledný kus akciového modelu, sa nedala vyberať farba, interiér, disky, prípadne ďalšia výbava (ale tam by som už asi nič viac nechcel), myslím, že to bola najlepšia voľba. Ford začal robiť po vzore iných financovanie na tretiny (iní síce tvrdia, že je bez navýšenia, ale nie je to pravda), navýšenie je 4% za celé 3 roky, čo sa mi zdá v pohode. Na Ford celkovo som mal dobré referencie od kolegu s C-Maxom a od šéfa, ktorý mal doteraz asi 5 Fordov, mechanické časti vraj má riešené s primeranou jednoduchosťou, aby boli spoľahlivé dlhú dobu (teda toto tvrdil tak pred 5 rokmi, snáď je to pravda aj dnes). Problém bol zvládnuť stres, či je auto ešte k dispozícii a rýchlo vyriešiť financovanie...

3.2.2012 16:48

Po dlhšej dobe...

Auto má cca. 85000 km, drobné úpravy sú popísané vyššie v "Zkušenosti se servisem - vylepšenia". Auto abolvovalo pár väčších výletov - Nemecko, Luxembursko (09/2009), Innsbruck (02/2010), Rakúsko a Lago Di Garda (06/2010), Chorvátsko - Istria (06/2011). Zatiaľ funguje spoľahlivo, dúfam, že to aj vydrží!

4.1.2009 00:00

V septembri FoFo absolvoval letnú dovolenku - obsadený štyrmi dospelými, po strechu naloženým kufrom a so strešným boxom. 19-dňová trasa po juhu Francúzska, tam cez Rakúsko, Taliansko a Monako, naspäť cez Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Rakúsko merala 5186 km, spotreba bola 8,0 l. Zažili sme teploty od cca. 35°C pri Azúrovom pobreží po 3°C v Chamonix pod Mont Blancom (ale keďže prišla na rad aj škrabka na okná, asi bolo aj menej). Pridal som pár fotiek z tejto cesty.

26.9.2007 00:00

Pred asi 1,5 týždňom sa okolo môjho autíčka obtrela Vectra a zanechalo to škaredý škrabanec po celej ľavej ploche zadného nárazníka. Auto má 6300 km, má pripravené zimné plechové kolesá s gumami Dunlop Winter Response - objednal som ale iba 15-ky, čo by na zimné cesty malo byť snáď lepšie, a možno sa mi v prípade núdze podarí využiť reťaze z Octavie (ktoré som vždy len nosil v kufri a nikdy som ich nepoužil).

1.7.2007 00:00

Vo fotogalérii pribudlo zopár fotiek - interiér, motor a logá Ford a Ghia.
Autíčko má 2500 km a už ťahá ako sa patrí. Po dlhej dobe som sedel v Octavii (ktorú nedopatrením stále vlastním) a už som nepozoroval rozdiel v ťahu odspodu.
A abslovoval som jazdu cez Pezinskú Babu - to nemalo chybu, auto sedí ako pribité, zďaleka som nedosiahol jeho limit pri prejazde zákrut.

21.6.2007 00:00

Pred týždňom autíčko dostalo fólie.

12.6.2007 00:00

Autíčko má už skoro 1800 km, postupne sa zlepšuje dynamika motora, aj keď ťah Octavie to asi nedosiahne. Spotreba tiež pomaly klesá, ale stále sa neviem dostať pod 7,0 l (asi má vplyv aj to, že v týchto teplách stále beží klima...). Ale cesta Bratislava-Trenčín po diaľnici v hustej piatkovej premávke, so zapnutou klimou bola za 7,4 - čo je vcelku slušné.
Do recenzie som pridal v silných stránkach popis podvozku a v silných aj slabých stránkach pár drobností.

Přidat názorDiskuse: Ford Focus Wagon 1.6 Ti-VCT Champion X

Další vozy Ford Focus

Zatiaľ 100%.

Veľký kufor bez nakladacej hrany, sieťka do kufra ako súčasť výbavy, dobrý priestor pre cestujúcich, veľká priehradka pred spolujazdcom, primerané ďalšie priehradky (počet aj veľkosť)

Kufor s 500 l bola podmienka, priestoru je dosť aj pre pasažierov (oproti Octavii hlavne vzadu).

100%

100%

Očakával som nižšiu spotrebu. Poistky sú prakticky rovnaké ako pri Octavii, hoci pre výpočet havarijnej poistky je hodnota nového auta je pri Focuse o tretinu vyššia a vďaka výkonu motora by sa v pôvodnej poisťovni tiež nedali uplatniť všetky zľavy

Opravy neviem posúdiť, ale príslušenstvo je dosť drahé: Zásterky za 3400,-, strešný nosič okolo 6000,- ... Na Octaviu boli doplnky dostupnejšie, dajú sa kúpiť aj v hypermarkete.

11 kW naviac oproti Octavii je nádherne cítiť, po zábehu už ťahá aj odspodu, dokonca asi lepšie ako Octavia. Pôvodný komentár ("Trochu mi chýba ťah odspodu, ako má Octavia.") už rozhodne neplatí.

K tomu som dosť popísal v texte vľavo.

Interiér geniálne odhlučnený, motor má príjemný mäkký zvuk.

Super.

100%, perfektne účinné, ale s dostatočne dlhým nábehom, aby spolujazdci a batožina neskončili na čelnom skle.

520 l, bez nakladacej hrany, sieťka v kufri vo výbave, samostatné priestory za blatníkmi – pre lekárničku (horko-ťažko vošla) a podobný na druhej strane.