Fiat Ritmo Bertone Cabrio 138AS Super 85

Fiat Ritmo, foto 1 Fiat Ritmo, foto 2 Fiat Ritmo, foto 3 Fiat Ritmo, foto 4 Fiat Ritmo, foto 5 Fiat Ritmo, foto 6 Fiat Ritmo, foto 7 Fiat Ritmo, foto 8
Fiat Ritmo, foto 9 Fiat Ritmo, foto 10 Fiat Ritmo, foto 11 Fiat Ritmo, foto 12 Fiat Ritmo, foto 13 Fiat Ritmo, foto 14 Fiat Ritmo, foto 15 Fiat Ritmo, foto 16 Fiat Ritmo, foto 17 Fiat Ritmo, foto 18 Fiat Ritmo, foto 19 Fiat Ritmo, foto 20 Fiat Ritmo, foto 21 Fiat Ritmo, foto 22 Fiat Ritmo, foto 23 Fiat Ritmo, foto 24 Fiat Ritmo, foto 25 Fiat Ritmo, foto 26 Fiat Ritmo, foto 27 Fiat Ritmo, foto 28 Fiat Ritmo, foto 29 Fiat Ritmo, foto 30 Fiat Ritmo, foto 31 Fiat Ritmo, foto 32 Fiat Ritmo, foto 33

Přezdívka auta Kyblík Rok výroby 1983 Koupeno ojeté najeto [km]:66245 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1498 výkon [kW]: 63 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 1 pohon kol: přední spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Kyblíka jsem koupil na eBayi a dovezl z Německa, jeli jsme pro něj tam a zpátky celkem 1100 kilometrů. Je to kabriolet, odvozený z Fiatu Ritmo, který - stejně jako klasickou plechovou variantu - navrhoval karosář Bertone. Rozdíl je v tom, že kabriolet byl i vyráběný přímo továrnou Bertone, čili na čumáku, zadku, ani v techničáku nenajdete fiatí logo, nýbrž Bertoneho Bčko (o kterém zlí jazykové říkají, že vypadá jak mísa od hajzlíku). Příbuznost s modelovou řadou ale prozrazují fiatí loga na B-sloupcích, a Fiat také tenhle model nabízel ve svých oficiálních katalozích. Co se týká běžných částí auta, tak jsou shodné s typem Super 85, neboli patnáctkový motor s 85 koňmi, 5ti stupňová převodovka a náhon na předek. O všech vlastnostech takového auta si můžete počíst v mojí recenzi na mé první Ritmo "Sikytu", zaměřím se tedy hlavně na specifika kabrioletu.

Napřed bych se ale krátce zmínil o tom "proč vlastně". Takže - pocit, že mi chybí nějaký malý kabriolet, čistě pro letní výlety a radost z jízdy, jsem pociťoval už nějakých pár let. Chtěl jsem něco kompaktního, ale přitom ne moc vídaného (neboli nějakého napůl veterána). Původně jsem měl na mysli Peugeot 205, nebo třeba i Uno. No ale mezitím jsem koupil Sikytu a celkovou racionalizací jsem došel k tomu, že než držet díly na víc značek a typů, bylo by pěkné koupit kabrio na bázi Ritma. V Česku žádné takové není (nebo maximálně mk2), takže jsem si prošel mobile.de a ebay a našel Kyblíka. Vydražili jsme ho a přivezli.

Auto má pěkný původní oranžový lak. Bohužel na pár místech - hlavně kolem zadních bočních oken - z něj trochu vylézá rez, což se bude muset opravit. Taky jsme v něm našli pár dírek skrz, neodborně spravovaných. Ty se budou muset zakytovat a přestříkat. Celkově je na tom ale karosérie dobře, vždyť už jí je 27 let. Horší je to se střechou. Ta má dvě záplaty a zřejmě do ní trochu teče, strop je ohavně flekatý. Ale přátelé - koho by na kabrioletu zajímala střecha? Kabrio je do krásného počasí, na výlet pro jednoho až dva pasažéry, kdy je evidentní že pršet nebude. Na déšť a výlety s rodinou mám plechové Ritmo a na dovolenou kombíka. Co jsem tak zjistil, tak vyladit nebo vyměnit bude potřeba spojka a to je zatím vše, zbytek se ukáže. Jedna z velkých nevýhod tohoto kabria je, že složená střecha zabere úplně celý kufr, přičemž kastlík u spolujezdce není zamykatelný. Takže určitě můžu zapomenout na to, že bych nechal ve zlodějském Česku, plném chmatáků a dalších šmejdů stát kabriolet se staženou střechou třeba před krámem a šel nakoupit. Za jízdy nejde nic nechat ani na zadních sedačkách, protože by to uletělo.

Auto je - jak se na správný kabriolet sluší - dvoudvéřové. Čili za základ posloužilo třídvířko, které Bertone uřízl a domyslel střešní vixlajvant. Z toho logicky plyne, že přední sedačky jsou sklápěcí, aby se mohlo nastoupit i dozadu. Ze dveří uřízl rámy oken, což je velice efektní. Všechna čtyři boční okénka jsou spouštěcí a zabarvená do zelena. Auto je stavěné ještě podle starých specifikací, čili má jen jedno vnější zrcátko. V souladu s tehdejšími evropskými předpisy je uprostřed rozvoru mohutný ochranný oblouk. A právě podle něho dostalo autíčko přezdívku: když se stáhnou boční okna, ční ten oblouk tak, že vozítko vypadá jako kyblík, jehož je ten oblouk držadlem.

Střecha je z nějakého tlustého šusťáku a skládání je mechanické. A je také velice svérázné: napřed se jako u každého kabria odhákne od rámu předního okna. Pak se neuvěřitelně bizarním způsobem otevře víko kufru (neotvírá se nahoru, neotvírá se dokonce ani dolů jako u Malucha. Ono se otevře trochu nahoru a pak se celé jakoby sešoupne přes zadní nárazník, je to vidět na jedné fotce), přičemž vyrobené je z laminátu. A pak se rozepnou dva ZIPY (ano, čtete dobře) kolem zadního okna a celá střecha se přehoupne dozadu a složí do kufru. Víko kufru se pak zase zavře a přes složenou střechu se dá koženkový kryt, aby za jízdy nerachtala ve větru. Ke střeše bych ještě napsal zajímavost: zadní okno je skleněné a má i vyhřívání. Zadní stěrač pochopitelně nemá.
Složením střechy se ale z podivného bachratého stanu na kolech rázem vyloupne hezké roztomilé autíčko.

Dnešní auta se samonosnou karosérií drží pohromadě systémem podlaha - sloupky - střecha. Protože ale Kyblík střechu nemá, bylo nutné nějak zařídit, aby se auto vlastní vahou nezbortilo. Oproti standardnímu třídvířku ho tedy příčně drží zmiňovanný oblouk, podélně pak byly do podlahy navařené mohutné výztuhy ve tvaru písmene X. A mohutné v pravém smyslu toho slova - kolem prahů jdou roury jak od ropovodu a pod sedačkami je pevnostní podlahová plošina, která vystupuje v interiéru a celkem dost o ní víte, ubírá místo pro nohy. To je kromě kufru bohužel další daň komfortu posádky. Ale kdo by to Bertonemu neodpustil? Nějak to prostě vyřešit musel. Podlaha je docela vydutá i pod auto a díky tomuhle bachratému břichu má kabriolet jinudy vedený výfuk, než standardní plecháč.

Ještě nevím, co udělám s nárazníky. Zadní je šedý, přední také, ale přestříkaný na černo. Dělaly se jak černé, tak šedé nárazníky, takže buď jeden odbarvím, nebo druhý přestříkám. Se šedými by mi přišel Kyblík zajímavější, zas to ale nebude hrát s černou střechou.

Šarm, šarm, šarm. Je to malá roztomilá hračka

- Náchylnost ke korozi
- Kroucení karosérie
- Překážející výztuhy v podlaze, daň za to že auto drží pohromadě
- Absence kufru
- Chatrná střecha podivné konstrukce
- Schránka se nedá zamykat
- jako u jiných ritem - spínací skříňka, která je vlevo, přičemž klíčkem se točí proti řidiči. Je to neskutečně nepohodlné a navíc tam vadí plasty kolem volantu.

Výborné zkušenosti: autoservis Jiří Dvořák v Praze 6 (veškeré opravy, mechanické, elektrické i klempířské). Renovecars Vestec u Prahy (rovnání promáčklin bez poškození laku). Velmi špatné zkušenosti: autorizovaný servis Jaguaru v Motole.

Auto jsme vydražili na eBayi a s majitelem se domlouvali po emailu a telefonu v němčině. Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že mluví i anglicky a o to to bylo snažší. Přístup velice korektní, nic nám nezatajoval, ochotně na všecko odpovídal a ještě nám k autu přidal sadu elektronů a dvě kompletní výfuková potrubí grátis, o kterých nebyla původně ani zmínka. Navíc auto je 1000km po výměně oleje a brzdové kapaliny a 4 tisíce po rozvodech.

20.4.2018 09:38

Nové plasty

Po letech přišel čas řešit hnusné plastové nárazníky, které se na Kyblíkovi nacházely. Přední byl kdysi přestříkaný na černo a barva se z něj loupala, zadní byl vyšisovaný a navíc rozbitý po bouračce. Úplně čirou náhodou se podařilo levně sehnat přední šedivý nárazník v česku a po nějakém pátrání jsem k němu dokoupil i nový šedivý zadní nárazník z Itálie, ten už tak levný nebyl. Nicméně včera se oba plasty na auto namontovaly, do nich se daly nová sklíčka a kabriu to fakt sekne.

23.3.2014 15:04

Už vrčí.

Cheba bela v eletronce é třenáct z našeho podniko Katoda Olomóc...

10.3.2014 20:25

Nejede

Po loňském fiasku, kdy auto zdechlo a odmítlo se dál pohybovat cestou na sraz v Itálii jsem se rozhodl neponechat nic náhodě. Koupil jsem komplet všechny díly zapalování nové. Cívku, kabely, svíčky, víčko a kladívka rozdělovače, kondenzátor. O víkendu nadešel čas na opravu. Sakumprásk všechno jsem to vyměnil, seřídil odtrh, nabil baterku, napumpoval benzín a... a nic. Nechytá. Ani si neškrtne. Pokrčování tedy další víkend, přizveme odborníky.

13.11.2013 09:34

Darebáci v servisu Landroveru

Dal jsem opravit kapotu firmě, kterou jsem měl při cestě do práce. Je to nejmenovaný autorizovaný servis Jaguaru a Land roveru v Motole. Řekli mi že to udělají, že to bude stát asi 4 tisíce, ale že toho mají hodně a že to pro ně dělá nějaká externí firma a že si tak měsíc počkám. To mi nevadilo a nechal jsem to tam. Po týdnu jsem tam psal email, jestli už to ta jejich firma viděla. Přišla mi odpověď, že ano a že to půjde.

Uplynul měsíc a den, tak jsem tam volal. Chlap mi řekl: no ZROVNA VČERA jsme tu kapotu od nich přivezli zpátky k nám a není to hotové. Tak jsem se podivil, jak je to možný a chlap mi řek: prý to nejde, je tam dvojitý plech (na kapotě!). Přijeďte si pro to.

Tak jsem si pro kapotu dojel. Nejen že tam měsíc ležela a nebyla opravená, ale navíc byla poškrábaná (asi jim spadla, nebo jim spadlo něco na ní) a po naprosto neodborném pokusu o opravu, kde do ní zřejmě klepali zespodu, na ní byl prasklý lak.

Nic jsem jim nedokázal, bylo to slovo proti slovu, ale nas*aný jsem byl až na půdu.

Včera jsem kapotu vzal do Renovecars ve Vestci u Prahy, byla tam do odpoledne, krásně jí srovnali a stálo mě to tři tisíce.

Takže: Renovecars ve Vestci můžu každému jenom doporučit, jsou rychlí a profesionální a jaguáří / landroveří autorizák v Motole ať vezme čert!

23.9.2013 13:38

Kapota

Dneska jsem svěřil přední prohnutou kapotu odborné firmě, která rovná promáčkliny (např. po kroupách). Říkali že by to mělo jít spravit, cena bude kolem tří tisíc, ale bohužel si na to asi měsíc počkám, protože právě řeší následky nějakého toho krupobití. Tak uvidíme jak se předvedou.

4.9.2013 20:06

Fatální selhání v nejhorší dobu.

Kyblík jsme čtvrt roku připravovali na sraz Fiatů Ritmo, který byl naplánovaný na poslední prázdninový víkend v severním Tyrolsku. Nenechali jsme nic náhodě, auto jsme prolezli skutečně pečlivě, aby všechno mohlo proběhnout bez problémů a s nejvyšším možným komfortem. Schválně jsme např. vyměnili zadní tlumiče, futra v řízení aby nebouchalo, zadní brzdy komplet (protože Alpy), saharu chlazení a další spousty a spousty drobností typu parkovací světýlka, checkpanel, zásuvka zapalovače a další. Tři týdny před akcí přišla rána osudu v podobě havárie, když to za mnou nedobrzdilo auto. Ale i to se nám povedlo včas dát do pořádku. Nově udělaná i geometrie obou náprav, zabalená spousta náhradních dílů na cestu, myslel jsem i na takové věci jako je správná barva bezpečnostních vestiček. Ráno v den srazu jsem v pořádku nastartoval, ujel 4 kilometry a.... a šlus. Auto nejelo. Auto zastavilo, rozsvítily se kontrolky a tím to zhaslo. Hned mě napadlo, že to bude cívka. Tak jsem jí vyměnil, nastartoval a... a ujel sotva dalších 300 metrů. Výkon nikde, střílení do výfuků, odpadání postupně jednoho, dvou i tří válců a opět stop. Zkusil jsem vyndat svíčky, jedna mi praskla v ruce. Druhá byla utažená na krev a při pokusu o demontáž jsem si roztrhl ruku. Dvě hodiny jsme se snažili závadu lokalizovat a odstranit, ale neúspěšně. Nakonec se začalo kouřit z rozdělovače a v ten okamžik jsme to vzdali. Auto skončilo na vleku a po tříhodinovém zpoždění do Itálie odjelo naprosto bez příprav náhradní Ritmo, o čemž píšu v jeho vlastním profilu. Z toho plyne poučení že moc péče prostě škodí.

28.8.2013 11:27

Geo

Geometrie stála 900,- protože se dělala nejen přední, ale i zadní náprava. Hnuté to bylo prý celkem o dost, zadek o tři podložky. Je to zajímavé, na jízdních vlastnostech to patrné nebylo. Snad jen předek - když byl v plném rejdu, kola "lehla" a na krajních limitech šel volant extrémně lehce.

24.8.2013 22:04

zas trošku pokrok

Opravené řízení, vyměněné zadní tlumiče, spravená sahara. Zbývá geometrie předních kol, zprovoznit zásuvku zapalovače a v září srovnat (a zřejmě nalakovat) přední kapotu a odstranit závadu v otáčkoměru, která přepaluje indukční cívku.

19.8.2013 10:12

Narovnání

Dneska auto přijelo od klempíře, který vytáhl nabouranou podlahu v kufru a zadní čelo. Cena 4 tisíce.

12.8.2013 10:15

crash

Nějaké smolné období. Předevčírem se mi za jízdy začalo pálit rádio a včera mi shořela cívka. Prostě fiatí elektrika. Ale dneska mě nabrala zezadu fabie a za to už italové nemůžou. Typická situace, pán nedobrzdil v koloně a narazil mě na kiu přede mnou. Škodovka a korejec měly zmačkané espézetky, já mám promáčklinu v kapotě, zničený zadní nárazník a ohnuté zadní čelo. Nebyl by to takový problém, kdyby za 14 dní nebyl Ritmo sraz v Itálii, na který jsem se s autem chystal.

9.8.2013 16:56

nějaké ty opravy

Zadní brzdy skřípaly jak když brzdí autobus, tak jsem dneska vyměnil pakny i bubny za nové Bremba. Zároveň s tím dostal Kyblík elektrony Borbet (viz foto), origo plechová kola začala být orezlá, takže půjdou na repasi. Vyřešeny nějaké problémy v elektroinstalaci, vyměněno zavěšení výfuku a diagnostikováno poškození na řízení, které se bude muset vyměnit.

27.4.2013 19:07

Italian cars

Dneska jsme se účastnili srazu italů v Poděbradech. Navzdory nepříznivé předpovědi jsme vyjeli a bylo to fajn, počasí vyšlo a auto fungovalo pěkně. Teď ale stojí pod plachtou před domem a žene se sem bouřka, už není síla někam Kyblíka schovat pod střechu. Bude to poprvé co ho nechávám venku když je hnusně, doufám že se mu nic nestane. Ach jo, budu trpět.

10.7.2012 23:46

Vyměnil jsem Kyblíkovi čidlo od sahary, uvidíme jestli to nějak pomůže problému s přehříváním.

19.7.2011 08:46

Povzdech

Jsem za víkend najezdil se staženou boudou asi 500 kiláků na trase Beroun - Sedlčany - Havlíčkův Brod - Kolín - Praha. Potkal jsem za tu dobu dobrých 15 otevřených kabrioletů a ANI JEDEN mi neodpověděl na mávání. Jediný, kdo mi odpověděli, byli nějací dědové ve Willysu, které jsem předjížděl. Ach jo.

12.7.2011 10:43

Windschott

Do kabrioletů obecně při jízdě dost fouká. Většině majitelů to až tak moc nevadí, ale pro ty, co nemají rádi průvan a přesto chtějí mít otevřené nebe nad hlavou, je tu záclonka zvaná windschott, která eliminuje turbulence a tím i vítr zezadu. Na Ritmo se bohužel žádný takový větrolam nedělá. Kamarád má ale jedničkového Golfa, windschott si na něj koupil a po přeměření a vyzkoušení jsem se rozhodl koupit si stejný. Nepasuje úplně přesně, je užší a má jinak upínací řemínky, ale nechal jsem ho podle vlastního náčrtku (viz galerie) předělat jednomu šikovnému krejčímu a nyjí padne jako ulitý (opět galerie). Včera jsem ho nasadil a vyzkoušel a v 80km / h, kdy dřív byl v autě průvan jak na kolotoči, je teď jízda příjemná a bez turbulencí. Hurá!

22.5.2011 00:27

- takového počtu najetých kilometrů dnes dosáhlo počítadlo.

28.4.2011 16:08

Manuál

Dneska mi od předchozího majitele přišel milý dárek - originální manuál v němčině v deskách Bertone (viz galerie). Obsahují jak manuál k normálnímu plechovému Ritmu, který se dodával běžně od Fiata, tak 12stránkový obrázkový dodatek od Bertoneho, popisující především obsluhu a údržbu stahovací střechy. Desky jsou bohužel roztržené vedví a manuály taky nejsou v kdovíjakém stavu, ale i tak mě to udělalo velkou radost.

11.4.2011 11:40

Prvních šedesát

letošních kilometrů, zároveň výměna nějakých hadiček, co za zimu zpuchřely, zjištění že baterka je K.O. a tak dále. Ale čirá radost z jízdy pod otevřeným nebem.

15.11.2010 09:41

Asi poslední letošní projížďka

Protože bylo v neděli přes 20 stupňů, vzal jsem synka a jeli jsme se projet nahoře bez. Byla to asi letošní poslední projížďka a zároveň první na značkách. Slunce už ale nepálilo, takže jsme jeli jen pomalu, pár kilometrů a pustili si topení. Ale i tak to bylo moc pěkné.

18.10.2010 18:04

Značky

Dneska jsem konečně, po skoro třech měsících, dostal na Kyblíka RZ. Bohužel na úřadě jsou pitomci a místo Bertone mi do OTP napsali Fiat, i když předtím opravovali žádost aby přesně seděla s techničákem, bylo v ní napsáno Bertone a o Fiatu v TP není ani zmínka. No co se dá dělat. Hlavně že máme značky a noty. Ale co teď s nimi, když už není počasí na ježdění...

13.10.2010 20:36

Byrokracie

Dnes se mi konečně po dvou a půl měsících podařilo na úřad dostat přihlášku auta do provozu. Byla s tím neskutečná byrokracie a jen dneska mi to zabralo 3 návštevy magistrátu a jednu pojišťovny, přičemž pojištění jsem měl dávno vyřízené. Teď je míč konečně na straně úřadu, takže děj se vůle boží.

27.8.2010 14:10

Pár fotek

zatím nebylo moc kdy fotit, furt je hnusně :(

22.8.2010 22:31

MACZ

Dnes jsem se rozhodl auto zveřejnit.

22.8.2010 21:19

První test

Prvních 250 kilometrů zkušebních jízd máme za sebou. Víkend na Orlíku Kyblíčka pěkně prověřil, zvládnul je spolehlivě. Pár nefunkčních věcí se našlo, ale samé drobnosti - jedna brzdovka, parkovačky, otáčkoměr, zapalovač. Celkově ale svězení super, auto jezdí svižně a tiše, dobře brzdí i zatáčí, jsem spokojený.

19.8.2010 20:56

Spojkové lanko

19.8.2010 - Spojkové lanko
jsme opravili, konečně jsem se aspoň pár kilometrů (byť nelegálně) projel. Jede to krásně a protože je to lehoučké, tak to i úžasně brzdí. Z výfuku ale jde bílý kouř, doufám že to nesignalizuje nějaké problémy s vodou. Kdo ví co v tom je ovšwm za benzín, skoro pět let to stálo. Natankoval jsem tam za pětikilo a uvidíme.

19.8.2010 09:08

Výfuk

Včera jsem měnil celé výfukové potrubí i se svody, protože původní jsem urthl při nakládání na trailer. Při té příležitosti jsem zjistil, že na autě je přibastlený katalyzátor (viz fotka), a to docela dost profesionálně. Bohužel jsem ho ale musel sundat, protože jinak by tam nešel dát jiný výfuk. Škoda, no. Výměna výfuku byla práce na chvilku, když jsem ale chtěl sjet z rampy, prasklo spojkové lanko a auto se tak znepojízdnilo. Zaplaťpámbůh že se to aspoň stalo takhle na dílně.

13.8.2010 10:40

Značky

Je půlka srpna a já jsem se dozvěděl, že krajská testace, nutná ke získání zelených RZ, bude hotová nejdřív někdy v půlce září. Pak letím na dovolenou do zahraničí. To znamená, že letošní sezóna je pro Kyblíka asi ztracená a já s ním letos prostě nevyjedu. Je to supr pocit, přivézt si vůz a na rok ho postavit do garáže bez možnosti byť jen pár kiláků se svézt. Úplně mi to zkazilo radost z toho auta :(

10.8.2010 20:27

Vlastní garáž

Kyblík dostal garáž po Sikytovi, kterému jsem najal jinou, s elektřinou.

Další vozy značky Fiat

Po 3500 kilometrech mě auto jednou vypeklo na dálnici, ale byla to moje vlastní chyba, neodborný zásah do instalace. No a pak pár týdnů nato v nejdůležitější moment sezóny, opět elektrika a to mu jentak neprominu.

Je to kabriolet a nemá kufr. Auto pro radost, o praktičnosti nemůže být vůbec řeč.

Jako u třídvéřového Fiatu Ritmo.

Trochu uskakuje předek a na příčných nerovnostech se auto kroutí jak cikán na pracáku. Jinak to jde.

Vítr ve vlasech, kabriolet. Po aplikaci windschottu dokonce bez průvanu.

Uspokojívé.

Dostupnost dílů na Ritmo celkově nic moc, na tuhle speciální kastli o to horší.

Dostatečný

Překvapivě nízká, zatím pod sedm a půl litru. To je skoro o dva litry míň než jeho plechový brácha.

Supr, lepší než Sikyta.

Mizerná.

Brzdy jsou tak akorát.

Zavazadlový prostor sice má, ale kompletně ho zabere složená střecha. A se střechou nahoře nemá smysl jezdit kabriem.