Midlosek (muž 55 let) Poslat zprávu

Ford Mondeo 1.6 EcoBoost

Ford Mondeo, foto 1 Ford Mondeo, foto 2 Ford Mondeo, foto 3 Ford Mondeo, foto 4 Ford Mondeo, foto 5 Ford Mondeo, foto 6 Ford Mondeo, foto 7 Ford Mondeo, foto 8
Ford Mondeo, foto 9 Ford Mondeo, foto 10 Ford Mondeo, foto 11 Ford Mondeo, foto 12 Ford Mondeo, foto 14 Ford Mondeo, foto 15 Ford Mondeo, foto 16 Ford Mondeo, foto 17 Ford Mondeo, foto 18 Ford Mondeo, foto 19 Ford Mondeo, foto 20 Ford Mondeo, foto 21 Ford Mondeo, foto 22 Ford Mondeo, foto 23 Ford Mondeo, foto 24 Ford Mondeo, foto 25 Ford Mondeo, foto 26 Ford Mondeo, foto 27 Ford Mondeo, foto 28 Ford Mondeo, foto 29 Ford Mondeo, foto 30 Ford Mondeo, foto 31 Ford Mondeo, foto 32 Ford Mondeo, foto 33 Ford Mondeo, foto 34 Ford Mondeo, foto 39 Ford Mondeo, foto 40 Ford Mondeo, foto 41 Ford Mondeo, foto 42 Ford Mondeo, foto 43 Ford Mondeo, foto 44 Ford Mondeo, foto 45 Ford Mondeo, foto 46 Ford Mondeo, foto 47 Ford Mondeo, foto 48

Přezdívka auta lednice Rok výroby 2013 Koupeno nové najeto [km]:50 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1596 výkon [kW]: 118 kroutící moment [Nm]: 240 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.3 maximální rychlost [km/h]: 215 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 528 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.5

Začátkem letošního roku došlo vzhledem k okolnostem k rozhodnutí, že nahradím staré Mondeo novým autem.
Vzhledem k premiéře nového Mondea v Paříži jsem měl jasno. Bude to nové Mondeo.
Pak ale začal Ford mlžit a začalo se mluvit o opoždění výroby nového modelu. Nakonec přišlo ohlášení,
že nové Mondeo bude k objednání možná koncem roku 2014, až se dokončí továrna ve Španělsku a najede výroba. Z aut představených v Paříži přišla nová Fiesta, Kuga dostala facelift a v únoru bude v Evropě zahájen prodej předraženého, ošklivého paskvilu s úžasným názvem EcoSport.
Byl jsem velice zklamán. Začal jsem vážně přemýšlet o Hyundai i40, nové Mazdě 6 a líbil se mi i Peugeot 508. Hyundai měl velké plus v tom, že bylo možné u prodejce dostat fleetovou pobídku až 28%. Na i40 se mi ale nelíbila přední partie vozu, zpracování taky moc nepřesvědčilo. Mazda 6 mi nepřipadá být taková bomba jak se PR masáž snaží naznačit, předchozí generace trochu hnila a pamatuji i na problém s netěsností motoru (nafta). Navíc netuším jak je to s fleetem u Mazdy, nikoho tam neznám a průměrné výkony benzínu mě nepřesvědčili o tom, že bych měl za ně zaplatit vyšší cenu. Peugeot 508 nemá v motorizaci benzínovou variantu.
Vzhledem k tomu, že jsem byl se stávajícím Mondeem opravdu spokojen, říkal jsem si, že by to chtělo Mondeo. Napřed jsem koukal po skladovkách. Ta se začátkem roku dala sehnat včetně DPH ve výbavě 1.6 EB Winner dost pod 500 000,- Kč včetně DPH. Dostal jsem ale informaci, že od prvního dubna budou nové výbavy a ceny. Řekl jsem si tedy, že ještě počkám. Přišel nový ceník a s ním výbavy označené jako Plus.
K tomu ale ještě jedna změna a to změna výše fleetové pobídky. Dnes už není pobídka nějakých 20%, ale s novým ceníkem je to už jen 12%.
Liftback se plně osvědčil a protože kombi nepotřebuji, bylo 5D jasnou volbou. Chtěl jsem původně objednat 1.6 EB Winner Plus, ale následně jsem se rozhodl pro 1.6 EB Titanium Plus s parkovacím a winter balíkem.
Výbava Titanium Plus byla zvolena především proto, že má výdechy klimatizace v B-sloupcích pro cestující na zadních sedadlech a možnost vyhřívání zadních sedadel.
Bohužel Ford v Evropě zrušil tuto součást vyšších výbav a od dubna 2013, nemá výdechy už žádný objednaný Ford. Pokud chcete klimatizaci, nebo ještě lépe ventilaci pro cestující na zadních sedadlech, tak rozhodně nekupujte Ford. Alespoň v Evropě tedy ne. Nejsmutnější ale je, že spousta dealerů uvádí stále B-sloupky jako hlavní prvek výbavy. Ford v České republice, se rozhodl o tomto faktu informovat jen interně dealery, zákazník informován nebyl a není. Výdechy v B-sloupcích jsou ale stále v katalogu Mondeo i v návodu pro aktuální modelovou řadu, tak na to pozor.
Výroba auta trvala celých pět měsíců.
Trochu chudý je výběr barev vozu. Základní modrá Blazer je docela hrozná. Barva kterou bych zcela jistě objednal, je modrá Deep Impact. Tu ale Ford do nabídky k Mondeu zařadil až někdy v srpnu. Takhle jsem zvolil bílou, která si myslím autu docela sluší.
Motorizace 1.6 EcoBoost je na takové to domácí ježdění celkem vhodná. Výkon 118kW je tak nějak akorát, spotřeba podle zkušeností ostatních uživatelů taky není nijak tragická a navíc je chod kultivovaný a tichý. Podvozek se alespoň na podéných nerovnostech chová lépe než u předchozího modelu, limit jsem ještě nezkoušel. Převodovka je odstupňovaná oproti původní pětistupňové u dvoulitrového benzínu výrazně do těžka. Motor si s tím ale v pohodě poradí. Na dálnici to bude asi ohromná výhoda, kdy bude mnohem nižší hladina hluku a nižší spotřeba benzínu. Zatím jsem s autem spokojený a budu postupně doplňovat další poznatky.

Shrnutí po prvním roce užívání:

aktuálně mám najeto asi 7 200km a auto se zatím obešlo bez vážnějších závad. V rámci první garanční prohlídky bylo vyměněno pravé zadní světlo, protože originál byl kontaminován hmyzem. V pátých dveřích byl vyměněn držák plastového čela na levé straně. Tam docházelo k rozevírání panelu pod levým světlem. Fotografie světla a panelu jsou doplněné v galerii. Garanční prohlídku jsem absolvoval na třikrát. První návštěva standardní úkony a objednání dílů, druhá návštěva výměna objednaných dílů a třetí návtěva byla byla z důvodu opomenutí technika načíst si auto do systému kvůli vyýměně dílů.
V rámci garance jsem nechal také prohodit letní sadu kol za zimní při první garanční návštěvě. Auto jsem cestou domů ze servisu (cca 40 km po dálnici) nedokázal pořádně udržet v přímém směru. Stále chtělo jet někam doleva. Při druhé návštěve jsem chování vozu reklamoval. Bylo mi nejorve prohozené pravé a levé přední kolo. Od toho okamžiku auto jelo doprava. Bylo mi technikem v servisu řečeno, že se jedná o vadnou pneumatiku Nokian WR A3 215/55 R16 97 H XL. Technik nakonec přehodil se zadním a tak jezdím snad trochu rovně. Nikdy jsem na podobný problém ještě nenarazil a tak aktuálně řeším se zastoupením Nokianu. Pokud se ukáže, že pneumatiky na zadní nápravě ničí vadná geometriepůjde problém a náhrada škody za Fordem ČR, se kterým jsem také v kontaktu.
Až bude jasné, kde je chyba, tak do recenze doplním.

Po absolvování první garance v servisu Ford, se ukázala ještě další zádumčivost. Při jízdě ustálenou rychlostí na pátý rychlostní stupeň mi najednou všecno zhaslo, ale auto jelo dál, jako by se nic nedělo. Po kratičkém výpadku se rozsvítila celá palubovka a kontrolky, následně naběhl i Convers+. Od té doby je všechno zatím v pořádku.

O hodně hlasitém šplouchání benzínu v plné nádrži, jsem již psal také v novinkách. Tady je řešení docela jednoduché, stačí ji nedávat úplně plnou a pokud máte naplánovanou dlouhou cestu, tak to těch cca 100 km jde vydržet.

Další věc která mě docela zarazila, je lak vozu. Četl jsem v diskuzích, že to není žádná sláva, ale nepřikládal jsem tomu zatím moc velkou váhu. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem včera myl auto a na střeše nad řidičem je odprýsknutý lak, ďubka jako po kamínku na kapotě. Aut už jsem měl opravdu hodně, ale tohle vidím poprvé a navíc na novém vozu.

Dlouhodobá spotřeba se aktuálně ustálila na 7,6 l/100 km, což je oproti syrovému motoru s průměrnou spořebou 9,1 l/100 km výborný pokrok.

Auto vzhledem k motorizaci nejede vůbec špatně, ale po skončení záruky asi dostane k druhým narozeninám chiptuning Bluefin a na to se už vážně těším.

- Velikost prostoru pro cestující.

- Velikost zavazadlového prostoru.

- Tichý úsporný motor, který táhne odspodu.

- Samozatmavovací zpětné zrcátko

- Nemlátím se do hlavy o zámek pátých dveří

- Vyhřívané sedačky přední i zadní

- Automatická světla (návykové)

- Senzor deště

- Model na konci životního cyklu.

- Kapota má místo plynových tlumičů pouze kovovou vzpěru, která nemá v kapotě žádný plastový domek, je to kov na kov.

- Od 29.3.2013 Ford zrušil bez upozornění pro všechny modely a výbavy, výdechy klimatizace v B-sloupcích pro cestující na zadních sedadlech.

- V předních dveřích nejsou světýlka, ale pouze odrazky.

- Z výroby naštípnutý popelník ve středové konzoli - vyměněn v ráci garance

- Nemám modrou Deep Impact (objednal jsem v květnu, v nabídce je až od srpna).

- Snad na každé jiné auto dostanete větší slevu než vám dnes dá Ford.

- Na auto čekáte půl roku.

- První garance dopadla uspokojivě, až na drobné pochybení - Ford Charouz Žebrák.

- Doplním jak dopadne reklamace chybějící výbavy

- Reklamace chybějící výbavy byla uzavřena s tím, že Ford interní směrnici tohle očesání dealerům sdělil a protože to prý lidi nezajímá, dále to nikde neventiloval.

3.7.2021 21:52

Tak snad udělá někomu ještě radost...

Doufám, že se dostane k někomu hodnému a odjezdí ještě hodně kilometrů. Dočasně bydlí zde -

7.6.2021 10:11

Nástupce...

Do galerie přidán první náhled nástupce, střídání bude už brzy.

18.5.2021 08:38

Auto na prodej

Blíží se chvíle, kdy už bude vyrobené nové auto a tak bude někdy během června Mondeo k prodeji. Pokud by měl někdo zájem o auto s garancí původu a nízkým nájezdem, ozvěte se.

31.1.2021 11:45

Přišel čas na změnu...

Pomalu, ale jistě přichází okamžik, kdy budu pořizovat nový vůz a Mondeo bude na prodej. Předpokládám, že to bude někdy duben až červen. Auto má teď nájezd cca 33 000 km, je po svolávačce Fordu vyměněná spojka, dostupná servisní historie - papírová i elektronická servisní knížka. Sada zimních a letních kol. Auto je v pohodě a myslím, že ho v brzké době nečeká snad žádná investice.

2.1.2015 17:00

Doplnění recenze

Doplnil jsem recenzi o zkušenosti s vozem po prvním roce užívání a pár fotek. Průběžně budu psát další vývoj do novinek.

Všem přeji do nového roku hodně úspěchů, málo tupců na silnici a co nejméně problému s plechovým miláčkem ;)

30.12.2014 00:10

Drobná zkušenost

Vzhledem k ceně benzínu a vlastní lenosti, jsem se rozhodl dát autu plnou nádrž. Tomu se normálně vyhýbám, pokud nejedu opravdu dlohou trasu.
Vím, že to vypadá divně, ale benzín velice hlučně "šplouchá" a to si užíváte tak prvních sto kilometrů. Obzvláště pojížďky po městě jsou pak zážitkem :D

Jinak auto zatím funguje dobře a já jsem spokojený.

Jo a vyhřívané sedačky - k nezaplacení

6.12.2014 18:37

Dnešní zádumčivost

jedu takhle večer po městě a najednou zhasne celá palubovka, rozsvítí se všechny kontolky, chvilku se nic neděje, pak kontrolky zhasnou, začne nabíhat Convers až je vše zase jak má být. Auto jelo po dobu výpadku úplně normálně. Trochu mě takové chování děsí...
Má někdo podobnou zkušenost?

6.12.2014 18:37

Garance

tak konečně je první garanční prohlídka celá za mnou. První návštěva servisu byla o standardních úkonech a objednání nových dílů pro výměnu za vadné. Druhá návštěva byla byla o výměně dodaných dílů a řešení toho, že auto táhlo po přehození kol stále doleva. Vyřešeno přehozením kola na zadek, ale stále pátrám po příčině, kterou neznám. Třetí návštěvu vzdáleného servisu jsem absolvoval, aby se auto připojilo k Etisu a odepsal se na něj jeden z vyměněných dílů.

24.9.2014 20:40

Konečně ceník

7.8.2014 22:07

BESTDRIVE, Smíchov ulice Nádražní - pneuservis

30.3.2014 jsem psal o tom, že po přezutí na letní pneu je auto o poznání méně komfortní. Příčina byla celkem jednoduchá. Mechanik v servisu po výměně sady kol, tyto zcela nová kola ještě dohustil. Všechna kola bez výjimky měla 3 bary a předepsáno je na předek 2.4 a zadek 2.2 bar při normálním zatížení vozu.
Člověk si řekne něco ve smyslu, že to mechanik zvoral. Jaké bylo mé překvapení, když vedoucí této pobočky začal vymýšlet, že je to vlastně správně a podobné hlouposti.
Jezdil jsem do této pobočky už několik let, ale tohle byla zcela jistě návštěva poslední.

BESTDRIVE na Smíchově už nikdy více.

5.8.2014 13:22

Ceník nového Mondea

tak skze odkaz na stránkách německého FB Fordu, už je ke stažení ceník nového Mondea, včetně výbav a motorizace. FL se nekoná :).

29.7.2014 21:54

Ustálená spotřeba

Průměrná spotřeba se po třech měsících ustálila na solidních 7,5 l/100 km.

27.4.2014 14:13

Zase ta spotřeba

Tak dnes celkem příjemné překvapení. Fakt je že provoz byl docela v pohodě. Trasa celkem 30 km obec (50 km/h), 20 km mimo obec (cca 80 km/h), 50 km dálnice (130 km/h).
Průměrná spotřeba na konci trasy dle PC 6,0 l/100 km bez nějákého podtáčení a trápení.

12.4.2014 23:36

Doplněno pár fotek...

Přidáno pár aktuálních fotek na letních.

7.4.2014 19:51

Konečně se průměrná kombinovaná spotřeba přiblížila mým představám. Z průměrných 9.1 l/100 km je to od najetých cca 1400 km mnohem lepších 7.9 l/100 km.

30.3.2014 20:51

Přezuto na letní

Najeto prvních pár kilometrů na letních gumách. Hankook Ventus S1 evo které jsou obuté od Fordu jsou o poznání méně komfortní, než zimní Nokiany.

20.3.2014 22:48

Sezóna se blíží,

pokud by někdo měl zájem koupit, zbyla mi komplet seda kol z původního Mondea MKIII, obuté letní pneu (jako nové), vyvážené a jako bonus originální poklice v počtu 6 ks.

8.3.2014 18:55

Prvních tísíc kilometrů

najeto a konec března skoro na dohled. Plecháče už půjdou konečně do sklepa.

22.2.2014 19:54

Já pořád co je na těch dveřích divné,

no a teď koukám a oni nesvítí červená světla na vnitřní straně předních dveří - jsou instalované pouze odrazky. Výdechy se vypařily na příkaz Fordu, ale co se vypařilo teď, to vážně netuším...

30.1.2014 15:46

Zvuk motoru...

tak jsem začátkem týdne při odchodu do práce potkal nešťastného souseda, kterého zradil jeho naftový Peugeot 407. Samozřejmě v té největší vánici. Najel jsem tedy před něj a otevřel kapotu, aby bylo možné zapojit kabely.
No a musím tedy přiznat, že mě zvuk oturbeného přímovstřiku vážně překvapil. Už vím, proč se v recenzích píše o "nýtování" při volnoběhu. Opravdu to zní neskutečně kovově a jsem rád, že to přes zavřenou kapotu venku skoro není slyšet a uvnitř vozu nakonec taky ne. Zvuk motoru v otáčkách, je v interiéru slyšet sice hodně málo, ale je naštěstí už docela příjemný.
Ovšem potom co se probudil k životu diesel v Peugeotu a svým zvukovým projevem přehlušil lehký cinkot mého volnoběhu jsem si hned uvědomil, že může být i mnohem hůř :D.

24.1.2014 23:50

Konečně snad přišla zima...

Tak jsem teď v mrazivých dnech hledal škrabku na okna, pod víčkem nádrže i jinde a nic. Pak jsem si uvědomil, že zůstala ve starém autě a to je někde na Šumavě.

Hodně jsem tedy ocenil vyhřívaná obě okna a tlačítko pro rychlé odmrazení. Člověk se usadí do teplé židle a než najde oblíbenou skladbu, ledová krusta je pryč a okna jsou krásně čistá ;).

Edit: narážka na škrabku vyvolala ihned nečekané reakce. To jsem vážně nečekal :D

5.1.2014 14:15

První umytí auta.

Tak jsem dnes auto poprvé umyl a to co jsem považoval za špínu na přední kapotě vypadalo, že to bude asi vada laku karoserie. Hnědý flek, šel nakonec vyčistit. Chtělo to pořádně přitlačit a vydrbat, to ale mohl udělat už prodejce ;)

4.1.2014 17:59

Výdechy klimatizace.

Tak jak jsem již doplnil v recenzi, tak žádný Ford v Evropě už nikdy mít výdechy klimatizace v B-sloupcích pro cestující na zadních sedadlech nebude. Jen o tom Ford u nás, zapomněl informovat zákazníky :(

31.12.2013 19:19

Titanium Plus

mám tak trochu mínus. Dnes koukám na výdechy klimatizace v B sloupcích a oni tam nejsou. Tak bude následovat první reklamace. Jsem opravdu zvědav, jak se to bude řešit...

30.12.2013 22:44

První cesta podle navigace

Tak jsem pořídil zatím první zkušenost s jízdou podle navigace, do neznámého cíle ve středočeském kraji. Zjištění je takové, že mě navigace poslala do neprůjezdné oblasti se zákazem vjezdu pro motorová vozidla...
Z toho mám trochu rozporuplné pocity.

23.12.2013 01:10

Něco pro začátek,

zatím jak jsem vybíral a první poznatky.

21.12.2013 20:53

Prosím zatím nehodnotit,

na popisu se pracuje a o svátcích ho doplním ;)

Přidat názorDiskuse: Ford Mondeo 1.6 EcoBoost

Další vozy Ford Mondeo