JirkaVejrazka (muž 38 let) Poslat zprávu

Toyota Prius

Toyota Prius, foto 1 Toyota Prius, foto 2 Toyota Prius, foto 3 Toyota Prius, foto 4 Toyota Prius, foto 5 Toyota Prius, foto 6 Toyota Prius, foto 7 Toyota Prius, foto 8
Toyota Prius, foto 9 Toyota Prius, foto 10 Toyota Prius, foto 11 Toyota Prius, foto 12 Toyota Prius, foto 13 Toyota Prius, foto 14 Toyota Prius, foto 15 Toyota Prius, foto 16 Toyota Prius, foto 18 Toyota Prius, foto 19 Toyota Prius, foto 20 Toyota Prius, foto 21 Toyota Prius, foto 22 Toyota Prius, foto 23 Toyota Prius, foto 24

Přezdívka auta Toyota Prius Rok výroby 2008 Koupeno ojeté najeto [km]:22000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1497 výkon [kW]: 57 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10,9 maximální rychlost [km/h]: 170 počet rychlostí: 1 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 408 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5,2 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Prius je hybrid nabitý technologiemi, které jsou ale před řidičem i pasažéry skryty a všechno to prostě funguje. Je v něm spousta tecnických vymožeností, které jinak najdete v autech vyšší kategorie a nebo prostě nikde.

Příklad: Přijdu k zamčenému autu a vezmu za kliku. V tom okamžiku se auto odemkne, protože mám v kapse klíč (který kvůli autu nikdy nevyndavám). To celé se stane naprosto plynule, takže není potřeba na odemčení čekat. Potom sednu za volant, sešlápnu brzdu a stisknu tlačítko Power. Rozsvítí se displej, já na malé páčce vpravo od volantu zvolím že chci jet dopředu (je tam ještě méně možností než na běžné páce v automatu), levou nohou vypnu "ruční brzdu" a jedu. Někdy se přitom zapne benzínový motor, jindy ne (podle aktuálního stavu nabití baterky a teploty motoru). Ještě než se rozjedu, auto se přes Bluetooth spojí s mým mobilem, který taky nevyndavám z kapsy.

Celé řízení je tak jednoduché jak to jenom jde. Volant se dá skoro držet dvěma prsty, na pedály stačí jedna noha. Většina běžných funkcí (klimatizace, audio, navigace) se ovládá na dotykovém displeji na centrální konzoli (má okolo sebe pár "normálních" tlačítek), ale skoro na všechno stačí tlačítka na volantu. Abych nezapomněl, skoro všechno se dá ovládat hlasem (anglicky), ale není to potřeba - tlačítka jsou prostě rychlejší.

Prius se u nás prodává jenom ve třech stupních výbavy, já mám ten prostřední. To znamená, že mám navigaci a lepší audio, ale nemám kožené sedačky (které bych stejně nechtěl). Jelikož jsem kupoval předváděcí vůz, nemohl jsem si vybírat. Naštěstí se ale přesně shodoval s tím, co jsem chtěl :-)
Abych nezapomněl - taky nemám parkovací asistent, který umí zaparkovat sám. Ale viděl jsem to v praxi - než člověk na displeji nastaví kde chce nechat auto, běžný řidič už má dávno zaparkováno.

Zajímavost - auto má ve skutečnosti tři motory (jeden benzín, dva elektrické). Taky nemá převodovku, ale jenom geniální zařízení, které ty motory propojuje. Průměr má trochu větší nez CDčko a je asi 8 cm tlusté (odhad) - to je celá "převodovka".

Taky je potřeba si zvyknout, že když benzínový motor "řve" ve vysokých otáčkách, tak to není špatně (stává se to do kopce nebo při prudším zrychlování). Automatika preferuje vysoké otáčky, protože při nich z použitého benzínu dostane víc energie. Ta, která momentálně není potřeba, se uloží do baterek.

Tabulkový výkon je 57kW benzín + 50kW elektrika.
Kroutící moment je 155 (4000ot/min) benzín + 400 (0-1200ot/min) elektrika - tajemství startu na semaforech :-)

Nějak už nevím co popsat - kdyžtak se ptejte :-)

- pohodlí při řízení a jednoduchost ovládání. Všechno je po ruce a funguje.
- velikost uvnitř. Místo na zadních sedadlech je pro každého překvapením.
- rozjezd na semaforu. Díky naprosto plynulému rozjezdu a záběru elektrického motoru "od nuly" ujedete každému, nejpozději v okamžiku kdy musí prvně přeřadit. Agresivnější řidič vás sice po nejakých čtyřiceti nebo padesáti metrech dojede, ale do té doby nemá šanci :-)
- úložné prostory. Prakticky celá středová konzole je jeden úložný prostor
- dá se s tím užít legrace. Mám rád udivené pohledy lidí, když okolo nich nehlučně projede auto a zjevně zrychluje (ideální je parkoviště u supermarketu). Jeden hlídač parkoviště se mě ptal, jestli mě přinesl vítr :-)
- dokáže měnit názor lidí. Setkal jsem se z nekolika lidmi, kterým se auto nelíbilo, bylo malé, atd. Každý, koho jsem svezl, změnil názor o 180 stupňů. Hlavně námitky o velikosti přestanou v okamžiku, kdy si daný člověk zkusí sednout dovnitř.
- Klid uvnitř. Při jízdě je auto velmi tiché.

- díky automatu a tomu, že motor běžně jede v nízkých otáčkách nezávisle na aktuální rychlosti auta (klidně můžete jet stovkou a neslyšet motor, pokud prudce nepřidáváte), musíte hlídat rychloměr. Ze začátku se mi stávalo, že jsem chtěl jet 70 a po chvíli překvapeně zjistil, že jedu stovkou.
- kufr není malý, ale díky baterkám je málo hluboký. Pod podlahou kufru je ale ještě další prostor - fotky dodám. Abych nevzbudil falešné představy - LCD televize s úhlopříčkou 32 palců (80cm) se do kufru v pohodě vejde "naplacato" v originální krabici.
- není to závodní auto a nemá moc rádo dálnice. Pokud rádi jezdíte 160 po dálnici na dlouhé vzdálenosti, kupte si něco jiného.
- spotřeba na dálnici je horší než kdekoli jinde. Tohle auto je doma ve městě a na okreskách, tam není problém jezdit za 4 litry bez přemýšlení o spotřebě. Na dálnici se ale nedostanete pod pět a půl litru, pokud nechcete brzdit pravý pruh :-)
- jednoduchá klimatizace. Mně osobně to nijak nevadí, ale v téhle cenové kategorii už dnes člověk čeká dvouzónovou. Fakt ale je, že koncem roku 2003, kdy se tohle auto začalo prodávat, dvouzónovka standardem zdaleka nebyla (nebo se pletu?)
- přístrojová deska má několik úrovní jasu. Bohužel se po zapnutí světel sníží jas, takže za opravdu jasných letních dní se občas rychloměr dá špatně rozeznat (stalo se mi to jenom několikrát, ale stalo). Pokud by jas zůstal na původní úrovni před zapnutím světel, bylo by to v pohodě. V servisu tohle ztmavení neumí ovlivnit, prý to nejde. VYRESENO - staci tlacitko pro zmenu jasu na vterinu podrzet, diky Ondro!

Zatím žádné

Kupováno jako rok staré předváděcí auto v Toyotě Louwman, Praha. Spokojenost.

(nějak mi nejdou přidávat novinky, tak to zatím napíšu sem)

V půlce dubna jsem přezul na letní pneu a nové ALU disky, na stávajících fotkách jsou ještě zimní. Abych zachoval celkovou filosofii, přezul jsem na Michelin Energy Saver. Kompletaci ALU+pneu a přezutí provedli v Toyotě Louwman, od kterých jsem to auto přednedávnem koupil, zase spokojenost.

17.4.2013 11:54

Proražená pneumatika

Na konci února se nám na dálnici povedlo trefit kámen, prorazit zadní (jak?) pneumatiku a zničit disk. Protože zimni pneu už byly docela opotřebované, koupil jsem celou sadu nových a vyměnil to komplet. Za originální hořčíkový disk si autorizovaný servis řekl "lidovou" cenu téměř deseti tisíc.

Pneu jsem koupil Nokian WR D3. Proti původním Dunlop WinterSport 3D se subjektivně zdají o malinko tišší, ale řekl bych, že nejsou tak jisté na sněhu a ledu (z velmi krátké zkušenosti).

6.11.2012 17:22

Prius po 100 000 km - opravy, náklady a pár statistik

O víkendu se počítadlo ujetých kilometrů přehouplo přes sto tisíc, tak je čas na trochu rekapitulace. Auto bylo kupované jako předváděcí, najeto mělo cca 12 tisíc km. Od března 2009 jsem s ním tedy najel 88 tisíc kilometrů (o něco méně, cca 20% musím připsat manželce :-)

Za tu dobu byla prováděna základní údržba (v autorizovaných servisech), nedávno měněny brztové kotouče a destičky na předních a zadních kolech. Prý časté u Toyoty, neumím posoudit (zdálo se mi, že zadní kotouče jsou spíš zrezlé nepoužíváním, než cokoli jiného - Prius brzdí převážně hybridním ústrojím). Obvyklé jsou prasklé žárovičky parkovacích světel a zadních koncových, celkem 5x nebo 6x. Při ceně 5Kč za kus z výměně za půl minuty mi to nijak nevadí.
Minulý týden jsem si užil i výměnu dálkovky. To už bylo výživnější (asi hodina práce hlavně kvůli tomu, že jsem to dělal poprvé a nevěděl kde je potřeba zabrat pro vytáhnutí gumového krytu světla).

Celkové náklady na údržbu za těch pár let vyšplhaly na 39 tisíc Kč (náklady na výše zmíněné).

Za benzín jsem na těch 88 tisíc km zaplatil 153 tisíc Kč při průměrné spotřebě 5,3 litru/100km. Před chvílí jsem aktualizoval data o tankování na spritmonitor.de (odkaz je někde v parametrech auta).

Jo a abych nezapomněl - s autem jsem pořád spokojený a manželka ho miluje. Další auto bude velmi pravděpodobně nějaký novější Prius nebo něco podobného od konkurence.

13.9.2012 21:59

Prius na škole smyku (porovnání s Octavií)

Byli jsme během léta s Priusem na škole smyku. Protože jsme byli dva, vzali jsme s sebou i Octavii (1.6 benzín, myslím).

Porovnání bylo celkem zajímavé, ale nepřekvapilo. S Oktávkou byla mnohem větší "legrace", nechala se strhnout do hodin, kličkova mezi kužely mnohem ochotněji než Prius.

Prius se choval jednoznačně. Na žádné skotačiny nepřistoupil, elektronický stabilizační systém se snažil držet stopu podle volantu a když to nešlo, začal se prostě chovat silně nedotáčivě. Nutno přiznat, že kličkování mezi kužely vzdal znatelně dřív, než oktávka. Jestli za to mohly pneumatiky (Michelin Energy Saver jeté čtvrté léto), o něco vyšší hmotnost (Prius cca 1400kg, Octavia cca 1250kg), nebo stabilizační systém, neumím posoudit.

11.9.2012 10:08

Výměny žárovek se stávají tradicí

Tak jsem měnil (jestli dobře počítám) šestou žárovku. Odcházejí naštěstí ty nejlevnější, které kupuju za 4 Kč v elektru za rohem. Při ceně žároviček a snadné výměně (přední i zadní se dají snadno vyměnit za minutu včetně umytí rukou) to nijak neřeším.

14.8.2012 15:10

Výměna zadních brzdových destiček a kotoučů

Jak bylo avizováno, dnes došlo na výměnu zadních kotoučů a destiček. Najeto těsně pod 95 tisíc km.

2.8.2012 10:50

Kontrola po 90 000 km

V pátek Prius absolvoval kontolu po devadesáti tisících najetých kilometrech (stáří auta 4 roky a nějaké drobné).

Celkově bez problémů, byla doporučena výměna zadních brzdových kotoučů a destiček (přední byly měněny na podzim)

30.3.2012 14:53

Prvni STK a vymena prednich brzdovych kotoucu

Tento tyden byl Prius na prvni STK a emisich (bez problemu), taky po ujetych 80000 km potreboval vymenu prednich brzdovych kotoucu a vsech desticek.

25.11.2011 11:39

Překročení 70 tisíc km

A je to tady, ukazatel ujeté vzdálenosti začíná sedmičkou. Auto pořád šlape jako hodinky, jsem s ním pořád velmi spokojen (a žena ho miluje :-)

Zatím byly na autě dvě závady, v obou případech prasklá žárovka. Celkové náklady na opravu byly 8 Kč (za obě dohromady :)

27.12.2010 16:57

Najeto 50 tisíc

Dnes ráno se na počítadle objevilo číslo 50000. Za tu dobu jsme si na sebe docela zvykli a já jsem s autem víc než spokojen.

Co se týká servisu a údržby, tak byl dvakrát měněn olej a sem tam dolita kapalina do ostřikovačů. Jinak nic, když nepočítám prasklou obrysovou žárovku za 4 Kč. Auto je zaparkované celou dobu na ulici a zatím šlape jako hodinky.

Pokud by někoho zajímala spotřeba, tak průměr je 5,27, minimální je 4,47 a maximální 6,66 l/100km. Detaily jsou tady: http://www.spritmonitor.de/en/detail/325781.html

27.12.2010 16:57

Setkání s Hummerem

Dnes ráno jsem zažil skoro symbolické setkání, vyjížděl jsem z benzínky a za mnou vyjel Hummer H2. Ujeli jsme spolu v závěsu pár kilometrů po zasněžené severočeské okresce, předjeli jsme přitom pár aut, která se plížila opatrně u krajnice.

Jelikož je s Hummerem Prius často srovnáván (vinou zbabrané ekologické studie), přišla mi ta naše dvojice taková symbolická, skoro jsme tam vypadali, jako když patříme k sobě. Ale netuším, co si o tom myslel ten řidič Hummeru (pokud vůbec něco) :-)

16.11.2010 11:28

Servis po 45000 km

V pátek bylo auto v servisu na povinné prohlídce po 45 tis. najetých km. Kromě výměny oleje nebylo co řešit.

29.9.2010 15:25

Prius v Číně

Právě jsem se vrátil ze téměř měsičního pobytu v Číně. Za celou dobu jsem tam viděl přesně dva Priusy a jednu Hondu Insight (hybrid). Zato jsem viděl (a cítil) hodně důvodů, proč jsou ve městech potřeba auta s nízkými emisemi (ať už hybridy nebo ne).

Oba Priusy byly 2. generace, k vidění ve Lhase. Jeden stál na chodníku, druhý u Toyoty na dvoře :-)

25.8.2010 11:07

Drobnost, která potěší

Donedávna mě překvapovalo, že prakticky celé auto se dá ovládat tlačítky na volantu (nebo hlasem), jenom kvůli zapínání rádia/CD se musí hledat tlačítko na palubní desce.

Už je tomu konec. Náhodou jsem přišel na to, že se dá audio soustava zapnout stisknutím tlačítka Mode na volantu a vypnout jeho podržením. Stejným tlačítkem se přepíná mezi rádiem, CD/DVD, MP3 přehrávačem atd.

23.7.2010 12:54

Najeto 40 tisíc

Dnes ráno jsem překročil hranici 40000km. Kromě dolévání benzínu (a jedné výměny oleje) jsem s autem nic nedělal, šlape jako hodinky.

22.7.2010 17:42

Víkend s půjčeným autem

Velkou část víkendu jsem strávil v kolonách na anglických silnicích ("stupeň 4 až 5", jak by řekla česká rádia). Stýskalo se mi po Priusu, mít pořád zapnutý motor a cvičit s řadící pákou už mě fakt nebaví...

27.5.2010 16:07

Týden na Korsice

O víkendu jsme se vrátili z Korsiky. Celková najetá vzdálenost cca 3400km, z toho asi 900 přímo na silnicích na Korsice. Auto bez problémů. Korsické pobřežní silnice jsou rájem pro řídiče, kteří rádi točí volantem sem a tam prakticky bez přestání :-)

9.4.2010 17:09

Servis po 30 000 km, výměna pneu na letní

Dnes odpoledne jsem byl s autem na servisní prohlídce a výměně základních tekutin. Vše bez problémů.

Zároveň jsem nechal vyměnit pneu na letní (udělal bych to dřív, ale byl jsem pracovně na cestách). Na zimních pneu se spotřeba vyšplhala na 5,71 litru na sto, což přičítám hlavně tomu, že jsem v zimě jezdil hlavně po dálnici (odhadem přes 70% ujeté vzdálenosti).

3.3.2010 12:29

Přesně změřena velikost kufru

Experimentálně jsem ověřil, že se do kufru bez sebemenších problémů vejdou dva sudy piva (viz foto, kde je sice už jen jeden, ale je to jasné). Tím prohlašuju kufr za dostačující :-)

15.1.2010 12:41

Chovani na snehu

Auto se na sněhu chová překvapivě kultivovaně, nezaznamenal jsem žádný problém. Vyjel jsem i ze závěje, ze které se nedostalo pár "podobných" aut (podobná velikost, stejný náhon. V zasněžených a namrzlých uličkách je v ostrých zatáčkách cítit, jak VSC (Vehicle Stability Control) jemně dobržďuje jednotlivá kola, aby se auto drželo stopy zamýšlené řidičem.

Co naopak japonští inženýři trochu nezvládli, je zadní stěrač. Díky sklonu zadního skla a konstrukci stěrače se sníh z okna hromadí na zadním spojleru mimo dosah stěrače (ten tu hromádku jenom zvětšuje), takže nezbývá než ho při nejbližším zastavené uklidit ručně.

10.12.2009 13:37

Zmizela zadni znacka

Nejaky sikula mi ulomil zadni znacku i s plastovym drzakem. Zatimco v Anglii (kde se mi to stalo take) jsem si v servisu objednal novou a za dva dny si ji vyzvedl (celkova cena asi jako za dve piva), u nas to zrejme znamena vydani nove znacky, zmena TP a legrace s pojistovnou. Ach jo. Ceske urady zrejme usoudily, ze objednani a vyrobeni kusu plechu s cisly je moc slozity ukol a tak je jednodussi, kdyz majitel auta stravi hodiny papirovanim a telefonovanim :(

21.10.2009 12:40

Zimní pneu

Dnes ráno jsem nechal přezout na zimní pneumatiky. Podle spritmonitor.de jsem na letních (od 9. dubna) jezdil v průměru za 4,91 l/100km. Prakticky jsem se nikdy nedostal na nádrži přes pět litrů. S jednou výjimkou, kdy jsem podstatnou část ujeté trasy neřídil já.

Jak už jsem někdy psal, nijak se neomezuju v používání klimatizace a nepatřím k nejpomalejším řidičům na silnici (ale k nejrychlejším taky ne :)

17.10.2009 15:01

Náhlé zvýšení spotřeby

Poprvé spotřeba na letních pneu přelezla hranici pěti litrů. Netuším, jestli to víc souvisí s rychlým pádem venkovních teplot k nule, nebo tím, že jednu delší trasu řídil někdo jiný. Uvidím co se bude dít dál :)

6.9.2009 21:52

Málem (omylem) 900 kilometrů na nádrž

V poslední době jsem se nějak zapomněl dívat na ukazatel nádrže a "probudilo" mě až písknutí "hladového oka". Překvapeně jsem koukal na ukazatel kilometrů ujetých od posledního tankování - hladové oko se ozvalo přesně na hranici 890 kilometrů. Pro spoustu dieselů by to nebylo nic zajímavého, ale Prius má nádrž velikosti 42 litrů.

Zajel jsem k nejbližší benzínce a do nádrže natlačil ("na první cvaknutí") 41,5 litru. Podotýkám, že tankuju obyčejný Natural 95 a jezdím bez zvláštního ohledu na spotřebu a nějakých masochistických triků pro zvýšení dojezdu :-) Jediná věc je, že jezdím málo po dálnici - s touhle nádrží jsem jel po dálnici asi 120km.

10.8.2009 08:56

Pět lidí v Krkonoších

V sobotu jsem byl celkem mile překvapen chováním auta v Krkonoších. Díky pěti lidem a pár desítkám kilo v kufru jsem konečně viděl pětiminutovou spotřebu atakovat deset litrů (/100km), což se jindy nepovede, ale auto si o to rychleji dokázalo dobít baterky na sebemenším sjezdu z kopce. Byl jsem příjemně překvapen výkonem (žádné problémy při stoupání do prudkých kopců), ani spotřebou (nemám přesná čísla, ale nebyla výrazně navýšená). Dokonce se zdálo, že pasažérům nevadil hluk motororu při stoupání do kopců, protože jsou na něj zvyklí ze svých aut. Mně trhal uši, protože obvykle je auto opravdu tiché.

Přidat názorDiskuse: Toyota Prius

Další vozy Toyota Prius

Podle statistik jde o jedno z nejspolehlivejsich aut, takze by v tom nemel byt problem.

Kufr by mohl byt hlubsi. 408 litru neni malo, ale kdo je zvykly na Oktavku nebo Mazdu 6, bude zklaman.

Prostoru pro lidi je pozehnane, hlavne vzadu je prekvapive hodne mista. Kufr je dostacujici, ale ne skvely.

Pokud do nej sednete s vedomim ze to neni zavodni auto, tak uplne v pohode.

Sedacky nejsou dokonale, jinak uplne bez problemu.

Tohle je bez komentare. Lepsi to snad byt nemuze.

Nevim, zatim jsem je nepotreboval a brzy snad ani nebudu (viz spolehlivost)

Do mesta a na okresky v pohode, na dalnici taky ale jenom do nejakych 140. Po nemecke dalnici se 180 jet neda :)

Bez komentare. Zatim 5.5 litru prumer a je velka cast cesta s rakvi po dalnici na zimnich pneu (nejhorsi kombinace pro tohle auto) Bude se to jeste zlepsovat.

Obvykle uplne tichy, Pri vetsim kopci nebo predjizdeni po dalnici je ale docela slyset.

Nic moc. Mela by byt trochu tvrdsi a lepe tvarovana.

Docela ostre. Auto vetsinou brzdi "motorem", takze na klasicke brzdy moc nedochazi. Ale jsou tam a funguji dobre :)

Slusny, ale ne vyborny.

Více o modeluToyota Prius NHW20 (2004–2009)
Toyota Yaris 1,0 16V Toyota Yaris 1,0 16V

Toyota Yaris podobně jako například Peugeot 206 vzbudila…

Toyota Avensis - Carina dosloužila, přichází Avensis Toyota Avensis - Carina dosloužila, přichází Avensis

V lednu přichází na všechny významné evropské trhy…

Očima Františky: Šok matky Bartošové je mementem pro jiné!

Očima Františky: Šok matky Bartošové je mementem pro jiné!

Vracet se k tragické smrti zpěvačky Bartošové, komentovat vyjádření její maminky ke krutým výsledkům dceřiny…

Crash test: Co napáchá nepřipoutaný mazlíček při dopravní nehodě?!

Crash test: Co napáchá nepřipoutaný mazlíček při…

Jestli o víkendu vyrazíte na výlet se psy, nezapomeňte je v autě pořádně připoutat. Jak ukázal test,…

Rekordman Bolt má za sebou vítězný debut, dovedl štafetu do finále

Rekordman Bolt má za sebou vítězný debut, dovedl…

Světový rekordman Usain Bolt má za sebou vítězný vstup do atletické sezony. Při letošním debutu po vleklých…

Mourinho nemá dost. K Čechovi a Courtoisovi chce jedničku Realu!

Mourinho nemá dost. K Čechovi a Courtoisovi chce…

José Mourinho má v Chelsea k dispozici Petra Čecha a Thibauta Courtoise. Dva brankáře patřící mezi nejužší…

16 fotografií nejkrásnějších stromů z celého světa

16 fotografií nejkrásnějších stromů z celého světa

Příroda nás dokáže neustále překvapovat. Někdy příjemně, jindy naopak. Tentokrát nás uchvátila nejkrásnějšími…

Herec Orlando Bloom zfackoval zpěváka Biebra

Herec Orlando Bloom zfackoval zpěváka Biebra

V jedné z restaurací na Ibize došlo ke konfliktu mezi zpěvákem Justinem Bieberem a hercem Orlando Bloomem. Ti…