BigFoot007 (muž 36 let) Poslat zprávu

Volkswagen Passat Comfortline 1.4 TSI ACT (110kW) DSG

Volkswagen Passat, foto 1 Volkswagen Passat, foto 2 Volkswagen Passat, foto 3 Volkswagen Passat, foto 4 Volkswagen Passat, foto 5 Volkswagen Passat, foto 6 Volkswagen Passat, foto 7

Přezdívka auta Cyprián Rok výroby 2018 Koupeno ojeté najeto [km]:84000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1395 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 250 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.6 maximální rychlost [km/h]: 218 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 650 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.4

Fofo doplním časom

Pašík s malým benzínom, čo si to preboha vymyslel? Aj takto by mohla začať recenzia auta.
Na druhú stranu som si nechal takmer dva roky a necelých 40t km na to zistiť, či to bola zlá alebo dobrá voľba.

Historická vsuvka: V roku 2016 som sa presťahoval za prácou, čo znamenalo aspoň raz za 4-6 týždňov víkend strávený za volantom a cez 1000km po diaľniciach v móde 500 km v piatok večer tam a 500 km naspäť v nedeľu večer. Vtedy som si ako junior povedal, že nič lepšie ako Kiu Ceed v plnke, s blbuvzdorným atmosférickým motorom a k tomu všetkému za 12 600 EUR nekúpim. Jo to boli časy….
Čas plynul, potom došiel COVID, z juniora sa stal senior a ja som si povedal, že by som chcel niečo pohodlnejšie na diaľničné presuny. Kia nebola zlá, ale bola hlučná od podvozka a v rýchlostiach okolo 130km/hod o sebe dávala vedieť aj cez výfukové potrubie. Kto nevidel recenziu Hyundaiu i30 s 1.5 Dpi od Vaculíka, nech si pozrie…
Druhým faktorom bolo to, že priateľka chcela začať tiež šoférovať, a s manuálom v Kii proste zápasila.

Takže zadanie bolo jednoduché – automat, pohodlné na diaľnicu a ideálne benzín. A ešte jedna malá, ale za to špecifická podmienka – aby keď si priateľka sadne za volant, tak videla cezeň von. Nie všetky auta spĺňali tuto náležitosť (a nie, nebolo to z dôvodu, že by chcela SUV).
Bola jar 2021, všade vládol COVID, auta sa objednávali cez internet. V tom čase sa na slovenských internetoch začali hromadiť Fordy Mondea z Talianska. Boli to určitým spôsobom špecifické auta, nakoľko sa jednalo o sedany v hybridnom prevedení a vo výbave Vignale. V tom čase mali Mondea väčšinou 2-3 roky a málokedy cez 40t km na tachometri, pričom boli ale bežne do 20t EUR. A teraz zásadná otázka prečo hybrid? V tom čase som mal vo svojom okolí 2-3 kamarátov, čo prešli na hybridne auta a nevedeli si ich vynachváliť. Spotreba perfektná, motor a prevodovka blbuvzdorná (bez jedinej spojky). No a Mondeo spĺňalo ešte jeden dôležitý faktor – ticho na palube. Kto nemal možnosť vyskúšať, vrelo odporúčam. Hybrid od Fordu mal vždy navyše systém aktívneho potlačenia ruchu od Sony (niečo ako Noise Cancelling v slúchadlách). V kombinácii s dvojitými sklami a prepracovanou zadnou (tuším 5 prvkovou) nápravou to ticho na palube bolo fakt poznať. Niektoré recenzie hovorili o posune smerom o triedu vyššie (S-Class a pod). To potvrdzovali aj merania vnútorného hluku, kde Mondeo Hybrid bežne vedelo mať 65dB pri diaľničnej jazde (Passat má cca 66.5-67.5).
Takže začalo hľadanie toho správneho Mondea Hybrid vo vybave Vignale. Ideálne také, čo ma aj adaptívny tempomat, ventilované sedadla (lebo Vignale ma vždy kožené sedadlá), a čerešničkou na torte by bolo elektrické nastavovanie volantu s pamäťou. Tak by sme s priateľkou nemuseli riešiť už žiadne manuálne prestavovanie sedadiel-zrkadiel-volantu, keďže Vignale malo vždy elektrické sedadlá a zrkadlá s pamäťou v štandarde.
Boli sme pozrieť viacero Mondeí, ako sa aj previezť s nimi. Žiaľ rozhodovací proces trval dlhšie, takže pár Mondeí mi ušlo medzi prsty, a ku koncu už nebolo z čoho vyberať. Pri jednej z testovacích jázd, keď sme mali auto na dlhší čas a mohli sme ho aj prevetrať na diaľnici, tak mňa aj moju priateľku prekvapilo ako perfektne maskuje Ford rýchlosť. Išli sme 130, ale mali sme pocit že ideme 90. To bolo to čo sme presne chceli.
Ku koncu som mal jedno auto už aj vyhliadnuté, ktoré vyzeralo dobre. Žiaľ, musel som upustiť z určitých nárokov (absentoval adaptívny tempomat), ale aspoň cena bola viac ako priaznivá. Kým sa mi podarilo zohnať technika na obhliadku, auto sa žiaľ predalo. Bolo totiž na druhom konci republiky, a ja som k tomu všetkému bol ešte v zahraničí. Ďalšie auta čo som potom pozeral už boli také omrvinky, ktorých stav rozhodne nevyhovoval (lakované búračky) a to bolo pre mňa “no-go”.

Medzitým som pozeral aj iné auta, a keď ma človek vo výbere Mondeo, tak mu tam automaticky pribudne do hľadáčika aj Passat a Superb. Chcel som ale niečo, čo ma nezje zaživa (diaľnične presuny), a servis bude cenovo dostupný. Zároveň som chcel max 3 ročné auto s nájazdom do 50t km. A to všetko ideálne do 20t EUR. V rámci týchto podmienok som jeden augustový deň zablúdil aj do autobazáru Business Lease, kde predávajú jazdenky po operáku. Zaujal ma tam benzínový Passat 1.4 TSI v kombi prevedení. Došli sme, ale vzhľadom na časovú tieseň sme si len sadli do auta, priateľka skontrolovala ci vidí cez volant a potom sme museli utekať, takže na predvádzaciu jazdu nedošlo.
O mesiac neskôr už ale na predvádzaciu jazdu došlo. Auto medzitým trochu zlacnelo. To už bolo v čase, kedy Covidový “autoboom” naplno vyjedol všetky dobre auta z trhu, a bolo mi jasné, že buď kúpim teraz, alebo premeškám dobru príležitosť. Predsa len auta už zdražovali, a aj ponuka bola horšia.
V sobotu som išiel na obhliadku, s tým že som mal dohodnutú aj predvádzaciu jazdu. V ten istý deň som ešte naživo omrkol posledné dostupne Mondeá v Bratislave, ale tie ma už tak nezaujali (škrabance, vysoké hrúbky laku na lemoch zadných blatníkov, ale najmä cena už o dve až tri tisíc EUR vyššia ako par mesiacov dozadu).
Passat vyzeral navonok dobre, a ku všetkému mal ešte aj kompletnú slovenskú históriu (auto kupované ako nové na Slovensku). Zároveň som vedel o parkovacej búračke, ktorá bola za 600 EUR vyriešená v autorizovanom servise. Predvádzacia jazda dopadla dobre. Žiaľ na auto bola rezervácia od páru, čo došiel pár minút predo mnou, s tým že do pondelka sa mali vyjadriť. Po predvádzacej jazde, kedy som si skontroloval najmä stav suchého DSGcka, som bol už vnútorne rozhodnutý auto zobrať ak sa uvoľni na ďalší predaj. Do toho sa udiala ešte jedna vec. V nedeľu večer sa náhodou našli náhradné kľúče od auta, ktoré bolo odsúdene na odchod z rodiny v prípade kúpy Passata (Nissan Tiida). Upozorňujem, že kľúče sa nehľadali, bola to čistá náhoda…
Čakanie v pondelok bolo ako čakanie na Godota. Ale keď mi v čase obeda crnkol telefón, ze auto je voľné, okamžite som začal riešiť človeka, čo by mi to pre istotu skontroloval. Lak som si síce premeral sám, funkčnosť suchého DSG tiež, ale všetko ostatné som chcel mat radšej ešte od profíka na papieri.
Mechanik našťastie vedel dobehnúť ešte ten týždeň, a vo štvrtok som vedel na čom som (týmto vrelo odporúčam https://www.prevermiauto.sk/ ). Od októbra 2021, presne na 3. výročie prvej registrácie som sa stal majiteľom tohto strieborného Passatu. A teraz zopár detailov – jedná sa o Passat Variant B8 vo výbave Comfortline s Tech Paketom, osadený motorom 1.4 TSI 110kW, ktorý je sparovaný so suchým DSG DQ200. Auto je z konca výroby, bolo predané už zrejme ako odležaná skladovka leasigovke, keďže na jeseň 2018 sa už montovala nová jednotka 1.5 TSI.
Auto malo v čase kúpy najazdených 48t km a 3 roky. A teraz prečo recenzia Passatu, ktorý pozná každý, ci už ako Passat alebo Superb? Toto je trosku špecifická kombinácia, častokrát prehliadaná, lebo malý benzín a malé DSG. Ja som sa malého DSG bál a doslova som si študoval počas asi 9 mesačného hľadania auta, čo chcem a čo nechcem. A malé DSG bolo to čo nechcem. Lenže človek mieni, a život mení…
Passat v mojom prípade ma slabšiu výbavu (stredný Comfortline), takže len to najpodstatnejšie:
1. LOW LED svetla (full LED, ale bez automatického prepínania, ako aj vykrývania oproti idúcich áut)
2. Adaptívny tempomat s funkciou STOP & GO (toto napríklad Mondeo nevie, adaptívny tempomat sa pod 30km/hod deaktivuje)
3. Predné a zadné parkovacie senzory, zadná parkovacia kamera, 360 stupňový radar okolo auta, a automaticky parkovací asistent (vyskúšal som asi dva razy a potom už nie)
4. Celosklenené, 8-palcové rádio Discover Media s Android Auto/Apple Carplay
5. 3-zonova automatická klimatizácia
6. Vyhrievane predne sedadla
7. Predne sedadlo šoféra ErgoComfort
8. Strieborná metalíza Pyrit (veľmi ľahko sa udržiava)
9. Dodatočne lepené fólie od B-stĺpikov, toto dal ešte pôvodný majiteľ urobiť.

Oproti pôvodnému autu (Kia Ceed) som prišiel o vyhrievaný volant (vec na nezaplatenie v zime). Naopak som si polepšil o Full LED svetla, automat, adaptívny tempomat, silnejší motor, Android Auto, obrovský kufor a bezodnú nádrž do ktorej vie človek s troškou úsilia natlačiť až 70l paliva.
Čo auto nemá a čo spätne trošku ľutujem:
- Udržiavanie v pruhoch (ideálne “adaptívne” s kapacitným volantom, bola by to super vec v kombinácii s adaptívnym tempomatom na dlhé trasy po diaľnici, žiaľ nemám ani lepšiu kameru, takže tato funkcia sa nedá ani len dokódovať)
- Akustické bočné skla (ma len základne, ale to ma 9/10 Passatov, vrátane vyšších vybav, čisto teoreticky viem predné bočné dokúpiť a aj s montážou by ma to vyšlo do 350 EUR)
- Vyhrievaný volant (u Passatu z tých rokov tiež skôr rarita)
- Elektrické sedadlo s pamäťou (Mondea vo Vignale mali)
No a teraz ako to jazdí. Veľmi dobre a úsporne. Ľahký benzín na predku znamená, že z toho ťažkopádneho Passatu, ktorý väčšinou pod kapotou skrýva diesel, je zrazu ľahká mašina, ktorá sa vrhá do zatáčok. Veď pohotovostná hmotnosť je len mierne cez 1400kg. Tomu super sekunduje malý ale pružný motor, ktorý plynulo zaberá od 1400 otáčok. A na rozdiel od nafty zábava nekonči pri 3000, ale kľudne dáva zmysel to potiahnuť do 5000 a potom preradiť. Auto je v porovnaní s predchádzajúcou Kiou tichšie, a želaný “ššš” efekt sa čiastočne dostavil. Teraz pri 140 tacho (=133 podľa GPS) je na palube o niečo viac ticha a pokoja. Žiaľ Mondeo bolo za mňa o triedu vyššie čo sa týka akustického komfortu (viac materiálu, active noise cancelling ako aj hliníkové ramena na podvozku proste robia svoje). Je ale pravdou, že od cca 130 do 200 je hluk tak nejak rovnaký. Takisto môžem pochváliť odhlučnenie motora. Ten je doslova utopený pod kapotou a prakticky človek o ňom nevie. Komfortu napomáha aj 7st DSG DQ200, ktoré na diaľnici točí pri 140 tacho 2500. To sa pozitívne prejavuje aj na spotrebe.
K prevodovke ešte toľko, že v tomto prevedení nevie plachtiť (to sa naučila tuším až s 1.5 TSI v neskoršej verzii). Nakoľko nemám pádla pod volantom, tak manuálne radenie používam len raritne – napríklad keď chcem vytočiť motor a vypáliť sadze pri nájazde na diaľnicu. Inak väčšinou jazdím na D-čko, sem tam na S-ko. Motor relatívne často využíva funkciu jazdy na 2 valce (ACT). V kombinácii s úsporným naladením prevodovky to ale znamená, že motor často preraďuje na vyšší stupeň a otáčky padnú až na 1300, čo nie je úplne v pohode. Z toho pohľadu by bol možno dobrý remap, aby otáčky padli vždy aspoň na 1500. V kombinácii ešte s 2 valcami a v tom režime úplne iným prúdením výfukových plynov cítiť ako keby brzdenie motorom na chvíľku po preradení na vyšší stupeň. Druhou možnosťou je tam dat S-rezim. Ten zase ale najmä v meste vytočí motor až príliš, a vzhľadom na potrebu nízkeho výkonu ide s 2 valcami až do cca 2800 otáčok, pričom už od cca 2400 tie dva valce slušne vibrujú celým autom. Inak platí, že do 2000 otáčok prakticky užívateľ o dvojvalcovom režime nevie. Inak na prevodovku nemôžem povedať krivého slova. Preraďuje a rozbieha sa bez trhania. Patrične sa o ňu starám, a môj harmonogram jázd by ju mal udržať v tej najlepšej kondícii (dlhé trasy, minimum rozjazdov, žiadne parkovanie v kopcoch).
S Kiou Ceed v prevedení 1.4 MPI (73kW motor Kappa) som jazdil stabilne za 6.5-6.7 l/100km. S Passatom jazdím podobne, alebo za dokonca ešte menej. Prvé jazdy mi vychádzali o cca 1-2 deci úspornejšie, medzitým som už odjazdil takmer 40t km, a môžem povedať jedno. Passat je úspornejší ako atmosférická Kia, a to aj na diaľnici. Navyše s Passatom jazdím o trochu rýchlejšie (ale stále v rámci limitov). Pritom “objemovo” sú to podobné auta, rozdiel je len pol deci objemu motora, turbo a priame vstrekovanie. Nižšiu spotrebu preto pripisujem najmä technológii motora ako aj automatu. Čo je fajn, tak s atmosférickým motorom som sa pod 6 prakticky nevedel dostať, tuto to nie je problém. Zopárkrát sa mi podarilo zajazdiť aj spotreby pod 5 litrov (väčšinou jazda v kolóne z hor domov). Do Passatu lejem prakticky len rakúsky benzín, ktorý ešte následne aditivujem VIFkom. Väčšina mojich jázd sú dlhé trasy po diaľnici. Cez týždeň mi auto prakticky stoji doma, lebo buď robím z domu, alebo do práce idem na kolobežke / bicykli / mhd. Cez víkend potom hory alebo voda, pripadne v zime lyže. Najviac času (cca 85 percent) trávi auto na diaľnici pri dlhých presunoch). Preto je aj moja spotreba dlhodobo nízka (teraz v lete 6.3 podľa dotankovania). Ja viem že nafta by jazdila ešte možno o liter menej, ale benzín je tichý, nesmrdí a nemusím riešiť DPF, AdBlue, rozvody atd. Ešte jedna poznámka k meraniu spotreby a údajom PP. Kia konštantne ukazovala o deci viac ako bola reálna spotreba po dotankovaní. To VW prikrášľuje spotrebu a štandardne ukazuje o 3 deci menej, ako reálne spotrebuje.
Čo sú veci, ktoré sa mi po čase až tak nepáčia?
Auto by mohlo byt ešte tichšie. Takisto je za mňa ErgoComfort sedačka od VW horšia ako sedačka v Kii Ceed. V Kii Ceed som aj po dlhej jazde nebol zlámaný, v Passate si po 3-4 hodinách už musím hľadať polohu, a ani 15 minútová pauza na vystretie to nevyrieši. Najviac mi asi vadí relatívne plochý a nekomfortne „polstrovaný“ podsedák. Kia mala za mňa o triedu lepšie sedadlá.

Čo som upgradoval?
Prakticky nič, len som si kúpil cca dva mesiace dozadu bezdrôtový adaptér na Android Auto. Dovtedy som telefón vždy pripájal cez kábel. Na dlhé trasy aj tak musím dať telefón na nabíjačku, ale s bezdrôtovým pripojením nemám nikdy výpadky. To sa o pripojení cez kábel nedalo povedať. Takisto som si kúpil LED svetlo do kufra. Auto je inak kompletne LEDkové aj vonku aj vnútri, len svetlo v kufri niekto zabudol vylepšiť.
A ešte som kupoval zimné gumy s plechovými diskami. Toto leto ma už nahnevali pôvodné letne pneumatiky z výroby (Michelin Primacy 3, r.v. 2018), ktoré sa už začali hlasno ozývať, takže po letnej dovolenke som definitívne objednal nové Nexeny (chcel som čo najtichšiu gumu), a opäť mam ticho na palube. Micheliny inak aj po najazdení cca 50t km mali slušný dezén, ale navonok už bolo vidno jemné praskliny na povrchu.

A čo servis?
Auto v čase kúpy malo 3 roky a 48t km. Za sebou 2 prehliadky, z toho jednu olejovú po 30t km (žiaľ operák a LongLife interval). Takže prvá vec, čo sa udiala bol olejový servis hneď po kúpe. A potom o 5 mesiacov a 10t km opäť servis, ale tentoraz už kompletný – novy olej, filtre, sviečky atď. Zároveň som od tohto momentu prešiel na pevný interval s 15t km alebo 1 rok. Väčšinou 15t km najazdím za 10-11 mesiacov.
Krátko po veľkom servise došlo na prvý a zatiaľ aj posledný problém (musím si zaťukať na drevo). Išli sme na prechádzku do parku, a po návrate z parku k autu mi auto po naštartovaní zahlásilo chybu systémov a problém s EPC. Ako ajťák som to skúsil vypnúť a zapnúť, žiaľ bez úspechu. Situácia sa opakovala, takže som rovno volal VW asistenčnú službu, aby som pochopil, že lepšie je rovno volať asistenčné služby poisťovne kde mam auto zazmluvnené. Nakoniec sa ukázalo, že odišla škrtiaca klapka, a bolo ju potrebne vymeniť za novú. Pri týchto benzínoch nie úplne častá, ale zároveň nie úplne neznáma diagnóza pre servisy.
Potom ešte cez leto 2023 pri cca 66t km som nechal vymeniť obe olejové náplne v suchom DSGcku. Internety radia olejový servis nezanedbať (aj ked VW, tvrdí že je to bezúdržbový robot), tak som si povedal, že keď auto chcem vlastniť ďalších 4-6 rokov, tak chcem aby aj bolo dobre postarane on.
Servis inak cenovo vychádza podobne ako na Kiu. Nakoľko si nosím vlastný olej (LiquiMoly 5w30 so špecifikáciou 504/507) tak samotná prehliadka je väčšinou do 200 EUR. Teraz pri najbližšej návšteve (cca 87t km) sa chystám aj na výmenu zadných kotúčov a doštičiek, ktoré sú žiaľ hrdzavé a už slušne bubnujú. Brzdy som si kúpil sám, po skúsenostiach z Kie chcem dať radšej Zimmermany, tie by až tak nemuseli trpieť na hrdzu a čo to by mohli zvládnuť aj súvislé diaľničné brzdenia na adaptívnom tempomate (uprednostňuje zadnú nápravu).

Záver
Kúpil by som auto znova? Rozhodne áno. Oproti Mondeu som síce prišiel o comfort navyše, zato som ale dostal obrovsky kufor, relatívne ľahko dostupný, a lacný servis. Adaptívny tempomat je na dlhé jazdy fajn. Motor bol síce pre mňa neznámou, ale po doštudovaní som došiel na to, že papierovo je na tom lepšie ako hybridný dvojliter v Mondeu, čo ma na papieri cca 180 koni. TSI navyše veľa nešerie, a napríklad v porovnaní s 2.0 TDI nepociťujem nejaký nedostatok krútiaceho momentu (kolega ma 2.0 TDI v Golfe, a párkrát som to auto jazdil, výkonovo mi prídu tieto auta veľmi podobne). Koniec koncov 0-100 za cca 8.5s ako aj maximálka necelých 230km/hod sú podobné hodnoty, aké mala Octavia RS 1. generácie.

- spotreba (na malý benzín vo veľkom aute)
- výkon a prejav motora (ešte nikdy mi nechýbal výkon)
- adaptívny tempomat
- obrovský kufor
- bezodná nádrž s tým spojený dojazd cez 1000km (66l, s malou námahou tam človek natlačí 70l)
- dostupný servis s lacnými náhradnými dielmi
- auto ešte z doby analógovej - Štart-Stop systém viem vypnúť jedným tlačidlom, klímu nastavím cez otočné ovládače atď.

- šoférovo sedadlo (neviem nájsť správnu polohu pri dlhej ceste), najmä podsedák nie je veľmi pohodlný
- niektoré lacnejšie detaily (výplne dverí pri madlách mala Kia v koženke, tu je nudný a lacný textil)
- limitované odkladacie priestory vo dverách (Ceed bol na tom lepšie)
- legendárne zadné brzdy a ich problém s prehrievaním a koróziou
- motorový priestor, aj keď ma tesniacu gumu sa špiní extrémne rýchlo (Ceed aj po 6 rokoch vyzerá pod kapotou ako nový)

Zatiaľ len výmena škrtiacej klapky.
Majiteľ predo mnou ešte menil nefunkčnú klapku klímy pre zadných pasažierov.
Auto malo parkovaciu nehodu ešte za prvého majiteľa - opravené v autorizovanom servise za cca 600 EUR vrátane lakovania nárazníku.

Inak len základný predpísaný servis v Porsche Inter Auto. Olej si nosím vlastný, nakoľko už lejú len 0w20 a ja tam chcem 5w30.

Business lease (dnes už Cars and Care), prístup prvotriedny, poslali mi kompletnú históriu a keď som dopytoval ďalšie údaje, tak behom hodiny som ich mal v maili.

Další vozy Volkswagen Passat

Až na mŕtvu škrtiacu klapku spokojnosť

Veľmi praktické auto, ešte stale pod 4.8 metra takže sa dá aj väčšinou zaparkovať

Dobrý ale mohol by byť ešte lepší.

Na moje jazdenie úplne dostatočný.

O motore posádka nevie.

Keby sa dalo, vymontuje VW sedadlo a dám si tam sedadlo zo Ceedu.

Mohli by byť silnejšie. Kia mala razantnejší nástup

Obrovský