Kia Ceed JD TX 1.6 GDi

Kia Ceed, foto 1 Kia Ceed, foto 2 Kia Ceed, foto 3 Kia Ceed, foto 4 Kia Ceed, foto 5 Kia Ceed, foto 6 Kia Ceed, foto 7 Kia Ceed, foto 8
Kia Ceed, foto 9 Kia Ceed, foto 10 Kia Ceed, foto 11 Kia Ceed, foto 12 Kia Ceed, foto 13 Kia Ceed, foto 14 Kia Ceed, foto 15 Kia Ceed, foto 16 Kia Ceed, foto 17 Kia Ceed, foto 18 Kia Ceed, foto 19

Přezdívka auta KITT Rok výroby 2012 Koupeno ojeté najeto [km]:31000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1591 výkon [kW]: 99 kroutící moment [Nm]: 164 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.9 maximální rychlost [km/h]: 195 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 380 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.6

Pred časom sme začali pozerať po druhom aute do rodiny. Felíciu som mal rád a ako moje prvé auto bola super. Kto by nebol rád za auto v 18. Za ten rok, čo som ju používal, som si ju aj decentne upravil, ako napr. elektrické predné okná, repro, autorádio, parkovacie senzori, vyhrievané sedanky a nejaká tá karbónová fólia na prednú kapotu, no vo farbe auta.
Felda šlapala ako má, no kedže som išiel na výšku a 250 km týždene by bolo na ňu už trošku viac, ako by sa jej ľúbilo, tak sme začali hľadať nové alebo najviac jeden rok staré auto v nižšej strednej triede.
Najprv sme chceli Golfa, pretože vlastníme v rodine VW Tiguana, s ktorým sme nadmieru spokojný. Dizajn, jazdné vlastnosti, technika, skúsenosti, to všetko hralo Golfu do karát, no aj rok staré v nejakej výbave boli stále dosť drahé a staršie sme už nechceli kvôli záruke (shodli sme sa s otcom, že "keby niečo" a tiež nevieme, aký bol minulý majiteľ).
Potom sme hľadali ďaľšie autá. Značky ako Peugeot, Renault, Citroen, Fiat sme akosi vylúčili hneď, kedže k ním nemáme vzťah.

Po dlhšom hľadaní sme narazili na stránkach kia.sk na predvádzacie autá importéra. Keď že mal otec skoro rok prvú verziu Cee'd-u ako službné auto, začali sme rozmýšlať nad týmto autom. Dizajnom sa mi nový Cee'd pačí (zatiaľ sa páčil skoro všetkým) a po prečítaní recenzií bolo skoro rozhodnuté. K tomu tiež pridalo, že Cee'd mal ešte cca. 6 rokov záruku. Tento Cee'd slúžil ako manažérsko-predvádzacie vozidlo oficiálneho importéra značky. Čo sa mi ešte podarilo zistiť (nepriamo) od predajcu, tak to je jedno z tých, čo boli ako prvé kusy vo Španielsku pre novinárov, kde bolo prvé testovanie Kií.
Tak sme si dohodoli skúšobnú jazdu. Aj keď zo začiatku sme hlavne hladali diesel (lepsí Nm) + automat(komfortnejší) a otec a ja sme zvyknutý s dieslového motoru spojeného s automatickou prevodovkou (proste nás to rozmaznalo), spojenie benzínu s manuálom sa nám hneď zapáčilo (aj keď sa mi to ťažko priznáva, radenie má svoje čaro, no na to mám ešte dosť rokov, aby som si zistil, čo mi viacej sedí). Nebolo teda už o čom rozmýšlať. Pred preberaním auta bol otec oboznámený, že chýbajúca krytka ostrekovača svetiel bude dodaná neskôr spolu s predným senzorom parkovanie, ktorý je nefunkčný a slovenským manuálom k autu, keď že je tam anglický. Uvidíme, ako sa to vyvinie a budem o tom informovať. (Krytka aj senzor vyriešené, ENG návod nie ale SK mám v PDF)

Celková "aura" auta je vynikajúca. No nie len tá: jazdné vlastnosti, motor, kvalita spracovania a materiálov, komfort jazdy a sedadiel, vnútorné rozloženoie a priestornosť atď. Základná výbava v Cee'de je v pohode. Obsahuje veľa vecí, ktoré niekedy ani drahšia konkurencia neponúka ako základ, čo je veľké plus pre Kiu. Mám to šťastie, že moja má veľa vecí z príplatkovej výbavy, musím priznať, že nadštandartná výbava dodáva autu takú čerešničku na torte. Okrem kože, ele. sedanky vodiča, panoramatickej strechy, START-STOP sysému a autom. prevodovky obsahuje všetko, čo sa do nej dalo dať (novinárska verzia, dalo by sa povedať). No začnem od laku. Čierna farba nieje prefektná. Cez leto je vnútry poznať, že slnko má rado túto farbu. Cez zimu zase nie je ideálna pre ľudí, ktorý obľubujú farby typu "špina nieje vidieť". Tuším je horšia ako biela. Ale všetko má svoje plusy aj mínusy. Keď je auto umyté, tak je prekrásne. Ako sa leskne, zo všetkýmy tými chrómovými doplnkami, proste nádhera.
Výbava obsahuje veci od typu "každodene používanie" po "ohurovanie kamarátov".
Vymenuje len niektoré prvky:
- Automatická klimatizácia = výhodou pri nej je, že sa dá zvoliť, či mán fungovať soft (akosi mäkšie alebo pomalšie) alebo fast(rýhlo)
- Supervision = Výborný nápad, výborné prevedenie ale trochu nedocenené; mohli tam prepojiť autorádio, navigáciu, telefón, viacero nastavení, možnosti zobrazení rôznych informácií, štýlov zobrazenia informácií.
- Sedadlá = dávno som nezažil také pohodlné a kvalitné
- Vyhrievaný volant = viem, viem, je to taká blbostka ale je to veľmi príjemné a prekvapujúco aj rýchle
- Navigácia = Dobrá, až na pár fukcií, čo by mohli pridať ale ako sa hovorí, nič nieje dokonalé a tu je to slovenské navigovanie (tá baba, čo to nahrávala, ak fakt tak rozpráva, radšej ju nechcem stretnúť)
- Elektrická pakrkovacia brzda, Bezklúčový prístup = Veci, ktoré sú veľmi návykové a skomfortňujú jazdenie

Po skoro pol roku používania sa mi auto veľmi páči a až na pár drobností, ktoré mi tam chýbajú z VW (ktoré som poslednú dobu často soféroval) je to výborné auto.

A+++ U mňa je hlavná silná stránka podvozok. Je neskutočne pohodlný a aj keď musí prekonávať viaceré prekážky (17-palcové disky, česko-slovenské cesty a hlavne český "tankodrom"-diaľnicu) je neskutočne komfortný, výborne tlmý nerovnosti a drží na ceste ako pribitý.

2. Ďaľšou silnou stránkou je prevodovka, ktorá je presná a má pre mňa dobre urobené dĺžky prevodov.

Časom šnáď pridám ďaľšie.

1. Navigácia by mohla byť prepracovanejšia a jej reakcie na dotyk rýchlejšie. Pár krát sa mi stalo, že nechcela reagovať na dotyk.

+ 3 postrehy, na ktoré si musím zvykať:

1. Chvílku som si musel zvykať na nižšiu svetlú výšku, lebo som používal Felíciu a občas Tiguana.
2. Celkové nastavenia vozu a navigačného systému a ich prepojenosť. Rychlo som si navykol na VW a ich prepojenie palubného PC s rádiom, telefónom atď. a tu mi to chýba.
3. Neviem odkial to ide, ale občas mi niečo "vŕzne" vpredu vpravo. Buď je to bodbeh alebo ten plast pri tom malom okienku v predu.

Boli sme zatial len raz v servise, no pre mňa, čo som bol s otcom na viacerých servisných kontrólach v originálnom servise slovo "oficialny" alebo "originalny" hovori za všetko, no česť výnimkám. Keď sa snažím niečo vybaviť, sú pohotový ale keď príde na lámenie chleba, je to už horšie.

Druhá návšteva servisu:
Začiatkom augusta sme boli na 1 servisnej prehliadke (celkovo druhá, prvá bola len olej a filter) a celkovo v poriadku. Akurát na nálepke o výmene oleja asi niekto písal, čo mu ruka vymyslela ale o to pokoj.

Kia Motors Sales Slovensko s.r.o., Bratislava - Prístup bol pohotový, až na pár maličkostí spokojný.

23.10.2014 22:04

31000 a stále ide

Tak od začiatku prázdnin sa mi spotreba drží na 6,6 litra. Ako som vypozoroval, mám ťažšiu nohu. V auguste som bol tiež na druhej garančnej prehliadke v Holíči. Prístup v poho a celkovo spokojný až na pár detailov.

8.7.2014 22:18

Drobná estetická úprava

No tak som sa konečne dokopal k tomu, aby som natrel brzdy. Vybral som oranžovú farbu od firmy Foliatec. Väčšina ľudí si myslela, že som sa asi zbláznil ale mne sa to proste páči a sedí na auto. Foto som hodil do galérie (neskôr pridám celé auto). Posúďte sami.

P.S. - V poslednom čase mi stúpla spotreba podľa PP na 6,5, no to asi spôsobilo dlhšie jazdenie štýlu dom-obchod.

10.6.2014 12:36

28000++

Buď je to dozvuk 98 benzínu alebo blížiacich sa 30 0000 km na tachometri, ale spotreba spadla na 6,3 podľa PP. Uvidíme.

11.5.2014 21:37

26000 a nejaké drobné

Tak kilometre a poznatky pribúdajú. 17´ disky pekné ale tú desatinu-dve na tej spotrebe robia. 98 oktánový benzín vyskúšaný, no žiadna zmena. Buď je to "šit" benzín alebo to motor nevie využiť. Kvalita spracovania zatiaľ drži, nič nevrže ani neodpadáva. Teším sa na ďaľšie kilometre.

17.1.2014 22:38

Upravenie a vynovenie popisu auta

Po dlhom čase som sa konečne dokopal rozšíriť a upraviť popis vozu. Dúfam, že sa to bude dať čítať.

28.11.2013 12:32

19 000 km prekonaných

Takže už mám za sebou 19 000 km na tachometri, z toho som prešiel cca. 5000 km ja (necelých 14 000 km mala, keď sme ju kupovali). Všetky závady sa vyriešil až na slovenský manuál a číslo s kódom pre klúče. Manuál mi nevadí, už mám jeho PDF formu dávno stiahnutu a keď potrebujem, mám ju v mobile a o čísle nám bolo povedaná, že sa buď dá ľahko u nich výčitať z VIN alebo sa len čisto naklonujú klúče. Neviem, čo je na tom pravdy ale budiž. A ešte jeden postreh. Neviem presne čo to je ale z pravého boku mi vychádza nejaký divný pazvuk občas. Buď je to nejaký plast pri tom malom okienku v predu alebo podbeh je nejako slabšie upevnený. To ešte najeko poriešim. A spotreba sa mi upravila časom na 6,7-6,6 a po prezutí na zmné 16´ na 6,6-6,5.

Další vozy Kia Ceed

Tak zatial ma toto auto ani raz nezradilo a dúfam, že to tak aj zostane.

Naložil som do nej zatiaľ všetko a zaparkoval som ju zatiaľ všade, čiže OK. Vyhovujú mi aj všetky odkladacie priestory v kabíne auta.

Priestoru je v Cee'd pre mňa až až, čo pre pasažierov a rovnako pre batožinu v kufri (týždenne testované).

Auto sedí na ceste a hlavne v zákrutách perfektne a odhlučnenie je tiež dobré, až na to, že odhlučnenie podbebehov nie je asi stavané na 17-palcové pneumatiky, ale nie je to nič strašné.

Inak ako 10 nemôžem dať. Auto je robené na slovenské cesty (no skôr slovenský tankodrom) a nerovnosti tlmý excelentne aj na 17-palcových pneumatikách.

Máme zatiaľ len jednu skúsenosť a to s pakovacím senzorom, na ktorý musím čakať asi aj 3 mesiace, čo mi pripadá osobne úplne mimo. Doplnené - Tak sme naň čakali len tuším 2 až 4 týždne, čo našťastie nie je až také hrozné.

Výkon mototra je postačujúci auto. Keď chcem, podradím a auto vyrazí ako raketa. Trochu by som prijal väčší krútiaci moment, no je to atmosféra. Tiež je poznať, keď vezietu plno obsadené auto, ale nič hrozné to nie je a spotreba sa tiež drží v norme.

Tak z počiatočných 7,2 som spadol po prezutí na 6,5-6,6. Pekne a to nieje ešte ani 30 000 km na tachometri (podľa testov by mala ešte spadnúť). Doplnené - Pri 28 000 km som na 6,3.

Ten motor nie je hlučný, naopak, ja ho skoro nepočujem ani keď som vonku a motor ide na voľnobeh.

Citím sa na nich pohodlne, no trochu si ešte zvykám, lebo som zvyknutý na sedadlá z vyšieho auta a staršieho auta.

Brzdia vynikajúco a brzdný účinok dávkujú postupne a dobre.

Pre mňa postačujúci, len tá "priečka" na podlahe, čo oddeľuje dvojitú podlahu a jej uchitenie je prevedené tak divne, že sa vždy po jej zďvihnutí jej boky spriečia a musím s tým chviľu šachovať, kým ju dám dole.