BMW X3 F25

BMW X3, foto 1 BMW X3, foto 2 BMW X3, foto 3 BMW X3, foto 4 BMW X3, foto 5 BMW X3, foto 6 BMW X3, foto 7 BMW X3, foto 8
BMW X3, foto 9 BMW X3, foto 10 BMW X3, foto 11 BMW X3, foto 12 BMW X3, foto 13 BMW X3, foto 14 BMW X3, foto 15 BMW X3, foto 16 BMW X3, foto 17 BMW X3, foto 18 BMW X3, foto 19 BMW X3, foto 20 BMW X3, foto 21 BMW X3, foto 22 BMW X3, foto 23 BMW X3, foto 24 BMW X3, foto 25 BMW X3, foto 26 BMW X3, foto 27 BMW X3, foto 28 BMW X3, foto 29 BMW X3, foto 30 BMW X3, foto 31 BMW X3, foto 32 BMW X3, foto 33 BMW X3, foto 34 BMW X3, foto 35 BMW X3, foto 36 BMW X3, foto 37 BMW X3, foto 38 BMW X3, foto 39 BMW X3, foto 40 BMW X3, foto 41 BMW X3, foto 42 BMW X3, foto 43 BMW X3, foto 44 BMW X3, foto 45 BMW X3, foto 46 BMW X3, foto 47 BMW X3, foto 48 BMW X3, foto 49 BMW X3, foto 50 BMW X3, foto 51 BMW X3, foto 52 BMW X3, foto 53 BMW X3, foto 54 BMW X3, foto 55 BMW X3, foto 56 BMW X3, foto 57 BMW X3, foto 58 BMW X3, foto 59 BMW X3, foto 60 BMW X3, foto 61 BMW X3, foto 62 BMW X3, foto 63 BMW X3, foto 64 BMW X3, foto 65 BMW X3, foto 66

Přezdívka auta X3 - štvorkolesový tátoš Rok výroby 2011 Koupeno nové najeto [km]:37000 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1995 výkon [kW]: 135 kroutící moment [Nm]: 380 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.5 maximální rychlost [km/h]: 210 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 / 19 * zavazadlový prostor [l]: 550 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6.7

Približne 3/4 roka dozadu sme sa doma začali pohrávať s myšlienkou kúpy ďalšieho nového vozidla, ale v karosárskom prevedení SUV. Nemali sme predtým žiadnu skúsenosť s ľahkými SUV/offroudmi. Začali sme sa teda obzerať po rôznych automobilových značkách, ktoré mali vo svojom segmetne SUVčka. Základnou podmienkou bola 2,0 TDI motorizácia a s ňou spojená spotreba mesto/mimo mesta/kombinovaná, ďalšou jazdné vlastnosti atd.. Po zistení dostupných informácií na internete a po návštevách v rôznych autosalónoch (napr.: Mercedes, Audi, VW,... atd.) sme postupnou vylučujúcou metódou pre/proti zužovali výber, až sme sa dopracovali k dvom favoritom AUDI Q5 2,0 TDI (170PS) a BMW X3(F25) 2,0xd (184PS). Záverečné rozhodovanie bolo naozaj veľmi ťažké, na jednej strane AUDI so svojím vychýreným systémom guattro a na druhej BMW so športovým duchom. Rozhodnutie nakoniec padlo na úkor novšej technológie, i keď so štipkou neistoty (z neznáma) pre BMW X3(F25) 2,0xd s novým 184 koňovým motorom. Predošlí model X3 E83, mal po všetkých stránkach veľký úspech u užívatelov, ako nasvedčujú aj predajné čísla. Pri výbere sme spoliehali, že BMW bude chcieť zas šokovať širokú-automobilovú verejnosť a hlavne konkurenciu svojími vychytávkami. Nastal čas rozoslať predbežné konfigurácie rôznym predajcom BMW a čakať tak na cenové ponuky. Doma nás zaujala ponuka z MD-Bawaria Žilina. Tak som sa telefonicky skontaktoval s predajcom a dohodli sme si stretnutie. Hneď od začiatku príjmený prístup predajcu smeroval, až k podpísaniu predkúpnej zmluvy a následnému zloženiu zálohy. Nasledovalo 3-mesačné obdobie dlhého čakiana (nakoľko sa produkcia novej X3 presunula do USA-Spartanburgu), ktoré trvalo hádam celú večnosť. Na jeho zmiernenie sme boli krátko po podpísaní zmluvy pozvaný na BMW galavečer, kde bol predstavený nový model X3(F25). Keď konečne nastal deň "D" a po zdĺhavej administrtíve sme sa dopracovali k prvému zhiadnutiu nášho vytúženého vozidla sa naše nádšenie znásobilo, ba až prekročilo všetky očakávnia. Automobil pôsobil, ako dokonalé dielo umelca, ktoré v sebe nesie emócie, charizmu, silu športového ducha a v tom vlastne korení aj filozofia značky BMW. Prvá jazda z autosalónu bola nesmierne opatrná, ako keď nesiete vajíčko na lyžici pomedzi prekážky (výtlky na cestách). Od toho času má X3 už pár kilometrov na konte a zo dňa na deň pribúdajú ďalšie a snimi návezne aj nové skúsenosti a poznatky, o ktoré sa budem snažiť podeliť na týchto stránkach.

Spotreba:
Po absolvovaní dlhšej trasy cca 1800km palubný počitač ukazoval priemernú spotrebu 6,9l pri kombinovanej jazde, dialnica/cesty prvej triedy. Auto bolo zaťažené na 80%, čiže 3 dospelé osoby a plne naložený kufor (až po strechu). Spotreba v meste sa pohybuje od 7,0-8,6l, čo je na pohon 4x4 v skutku dobré. Pri určovaní spotreby treba brať do úvahy aj veľkosť a šírku pneu. K tomu všetkému prispieva 6st. manuálna prevodovka a systém Štart/Stop. Systém vypínania motora, keď auto zastane a opätovného naskočenia pri zošlápnutí spojky spoľahlivo funguje pokiaľ teplota neklesne pod 5°C. Potom systém funguje ako sa mu chce, prípadne ako moc je zahriatý motor. Osobne na dlhších cestách systém Štart/Stop deaktivujem, aby malo turbo čas na skľudnenie otáčok. Ináč v meste a na kratších usekoch sa systém Štart/Stop celkom osvedčil, čo človek zistil až odstupom času a spotrebou pohonných hmôt.

Motor:
V mojom prípade sa jedná o nový 2,0 dieslový agregát (20d) s továrenským označením N47D20, ktorému BMW nie len zvýšilo výkon na 184PS, ale aj krútiaci moment na 380 Nm (pri 1750 - 2750 za min.), oproti predošlej verzi 2litrov s výkonom 177PS a 350Nm. Ako býva zvykom u dieslových motoroch, aj v tomto prípade je za studená viac počuteľný, ako náhle sa zahreje nie je takmer vôbec počuť a jeho chod je kultivovaný. Výkon motora na tak veľké a ťažké vozidlo (1790kg s manuálnou prevodovkou), nie je až tak závratný, ale na bežné jazdenie postačuje. Aby si zas niekto nemyslel, že to je nejaký leňoch, pomerne v slušnom čase sa dá dosiahnúť 130km/h. Od rýchlosti 150km/h a vyššie už to stúpa ručička otáčkomera o niečo pomalšie. Treba mať napamäti, že to nie je šporťák.

Podvozok:
Čo dodať k podvozku, dobre tlmenie nárazov, samozrejme všetko záleži aj od zvolených diskov a pneumatik. Mne sa osvedčilo hlavne v zime k danému podvozku (normál, bez prídavného športového, či adaptívného nastavenia tlmičov) originál BMW 17" disky v kombinácií nonRunflat pneumatikami, ktoré ešte viac spríjemňujú jazdu po nerovnostiach. Dobre doladený podvozok v spolupráci s pohonom 4x4 funguje spoľahlivo v každej situácií a je jedno, či X3 ťahá do kopca alebo z kopca. Samozrejme pri jazde do nejakých extrémov veľkú rolu zohrávajú pneu, hlavne treba mať na mysli, že X3 je SUV a nie offroad. Za účelom, na ktorý inžinieri v DE vylepšili II. generáciu X3 (F25) orpti predošlej (E83), čiže prevažne cesta a ľahký terén bohate postačuje. Naviac sa dokáže X3 (F25) popasovať aj so stredne ťažkým terénom, ale to už ako som spomínal záleží od výberu pneumatik.

Interier:
V prvom rade musím pochváliť kvalitu použitých materiálov a ich spracovanie, čo sa podpisuje aj na odhlučnení kabíny. Praktické situovanie stredového panelu palubnej dosky na vodiča, na ktorom sú rovnomerne rozmiestnené ovládacie prvky tak, aby nepôsobili ako veľká kalukulačka. Display na stredovom panely je veľmi dobre čitateľný či za slnečného dňa alebo večera s peknou grafikou. Aby som zas toľko nechválil, mám určitú výhradu ku kaplnke s budíkmi, kde dsiplay palubného počitača je umiestnený dosť nízko a počas jazdy je naň horší výhľad. Jeho ideálne umiestnenie by bolo v strede medzi budíkmi, ako to je u konkurenčných značiek. Volant a jeho športové prevedenie pôsobi masívne oproti štandardnému, ktorého veniec je v miestach ideálneho úchopu rozšírený s výklenkami na palce. Páči sa mi na ňom aj ideálne rozloženie ovládacích prvkov a ergonómia venca. Ešte by som chcel poukázať na pár detailov, na ktorých BMW mohlo popracovať:
- odkladacia skrinka pred spolujazdcom by mohla byť o niečo väčšia
- chýba mi odkladací priestor na slnečné okuliare
- elektrické ovládanie okien na šoférových dverách mohlo byť umiestnené trochu bližšie
Sedačky (v športovom prevedení koža/látka), ako už býva zvykom v BMW sú veľmi dobre spracované s dobrým držaním tela v zákrutách. Na predných sedačkách sa dajú bočnice dodatočne prifúknuť pre ešte lepšiú fixáciu tela, čo pri dlhších cestách zas nemusí byť každému pohodlné. Zadané sedačký majú svojím rozložením svoje výhody aj nevýhody, ale čo sa týka priestoru je ho tam vo všetkých smeroch dostatok pre každú postavu. Sedacia, aj operadlová časť sú pomerne rovné, bez nejakých výraznejších výklenkov, čo je praktické, keď zadné miesta okupujú 3 ľudia. Sedacia časť má však jednú nevýhodu, že je trochu nízko ku podlahe, čo uberá na pohodlnosti osobám vyššieho vzrastu pri dlhších trasách.
X3 nemá núdzu na odkladacie priestory, čo sa v príplatkovom balíku dá ešte rozšíriť. Batožinový priestor so svojími 550l je naozaj dostatočne veľký (vo svojej triede malých SUV najväčší). Komu to nestačí stačí jednoducho sklopiť zadné opierky a problém je vyriešený (menšia nevýhoda, že po sklopení nie je úplne rovina). Rovnako aj tu sa nachádza dostatok príručných odkladacích priestorov či už po stranách, alebo pod podlahou, kde iné automobilky obvykle schovávajú rezervu. Praktická je nakladacia hrana, ktorá je zarovno s podlahou, čo človek ocení pri častom nakladaní a vykladaní.

Zatial ich nie je moc, po tak krátkej dobe od prevzatia automobilu, ale postupom času a nových skúsenostiach určite budú pribudať.

- design exterieru X3, ktorý si zamilujete hneď na prvý pohľad, alebo znenávidítie, ale aj nenávisť sa postupom času môže zmeniť... ;)
- kultivoaný chod motora, ktorý v pravý čas vie zabrať
- dynamické zrýchlenie aj vďaka pohonu xDrive
- servotronik riadenie, pri ktorom sa X3 príjmené ovláda s dobrou odozvou
- výborné prevedenie športových sedačiek s rôznymi nastaveniami a s bočným prifúknutím, pre lepšiu stabilutu v zákrutách
- naozaj veľa miesta na zadných sedačkách, i keď ja tam moc času netrávim :)
- 550 litrový batožinový priestor, kde sa dá vopchať hádam aj slon :)
- výborne spracovaný športový volant s ergonomicky prispôsobeným vencom
- podvozok, ktorý je primerane tvrdý na našé cesty (človek nemá pocit tvrdosti dreveného kočára)
- presné radenie rýchlostných stupňov (6 st. manuálna prevodovka)
- celkové spracovanie interieru (s vysoko kvalitných materiálov)
- stredový panel s príslušenstvom situovaný na vodiča, čo je veľmi praktické a hlavne prehľadné umiestnenie ovládacích prvkov

Podobne ako u vyššie uvedených poznatkov, aj v tejto sekcii budú postupne asi pribúdať nové zistenia, i keď nie moc príjemné.

- krátke intervaly rýchlostných stupňov
- absencia výškového nastavenia bezpečnostných pásov
- horší prístup k upínaciemu zámku bezpečnostných pásov
- absencia rezervy (BMW presadzuje používanie pneumatík runflat, a tak chce docieliť nižšiu hmotnosť)
- palivová nádrž by mohla byť ešte o 10l väčšia (65l)
- otváranie palivovej nádrže zatlačením na kryt nádrže (chýba mi v interiery tlačítko na otváranie palivovej nádrže)
- menší odpor spojkového pedála (nie je to výrazný problém, ale uvítal by som vetší odpor)
- vysoké ceny za príplatkovú výbavu (to je asi holt daň za prominentnejšiu značku)
- pri vyššej rýchlosti (nad cca 130-140km/h) menší šum od vonkajších spätných zrkadiel
- pri jadze po nerovnostiach občasné pukavé zvuky od tvrdého plastu na 5 dverách.

Zatial žiadne a dúfam, že do najbližšej servisnej prehliadky nebude nutné servis navšítviť :) Ak náhodou taký okamih nastane, určite sa o svoje poznatky podelím. Hlavne, ak to niekomu pomôže v prípade rozhodovania kde servisovať.
Nastala tá chvíľa zájsť nutne do servisu (MD-Bawaria ZA), po tom ako autíčko schytalo nad predným kolesom menšiu cestnú lišaj. Časový úsek: V pondelok ráno išla X3 na menšiu kozmetickú kúru poškrábaného plechu + plastového lému nad kolesom a jemnej preliačiny 3x2cm. Jednanie s príjmacim technikom zanechalo dobrý dojem v očakávani rovnako dobre odvedenej práce zo strany servisu. V stredu toho istého týždňa, bola už X3 pripravená na cestu domov. Robota zo strany servisu bola výborne odvedená, všetko vyzeralo tak, ako keby autíčko priam zišlo z výrobnéj linky.

Veľmi príjemné jednanie s predajcom MD-Bawaria v ZA, ktorý pri prvom kontakte a následnom zistený nášho vážneho záujmu o daný model auta. Po zodpovedaní niektorých otázok prešiel rovno k veci predbežnej konfigurácie. Po dohode istých podmienok, pri druhom kontakte, ktorý nenechal na seba dlho čakať nasledovalo spísanie záväznej objadnávky. Predajca aj po prevzdatí automobilu je plne k dispozícií na tel. kontakte v ktorúkoľvek hodinu, ak by nastali nepredvídateľné okolnosti. Táto ochota ma veľmi nadchla, pretože som podobné slúžby zatial nezažil v žiadnom autosalóne, ak sme tam náhodou nemali známeho.

Rôzne vylepšenia:

Pre začiatok sa kúpila celogumenná vaňa s protišmikovou úpravou do batožinového priestoru.
V najbližšej dobe sa plánuje 3M ochranná fólia s priepustnosťou UV žiarenia na prednú časť karosérie a hneď potom obutie na leto :)
Výmena letnej sady kolies 18" BMW disky (styling 307 V-Spoke), kde bol rozmer pneu 245/50 za 19" BMW disky (styling 369 M) v predu 245/45, v zadu 275/40.

20.8.2013 17:39

Nové letné obutie :)

Nedávno sa na X3-jku nahodila nová letná sada 19" BMW kolies Styling 369 M s pneu v predu 245/45, v zadu 275/40.
Prebehlo aj nejaké to fotienie aktov, čo možno vidieť v galérií :)
Nejaké tie postrehy a dojmy z jazdy na nových papučiach:
Pocitovo sa jadza v X3 mierne pritvrdila, prevažne na zadnej náprave, ale nie je to nejaké drastické, čo mi odľahlo :). Počas jazdy, prenika mierny šum do kabíny, hlavne pri väčších rýchlostiach. Na druhej strane je veľkým plusom je, že si X3 teraz lepšie drží stopu v zákrute a to aj pri mierne vyššej rýchlosti. Zatiaľ nebola možnosť otestovať jazdné vlastnosti za morka, nakoľko suchá stále prevládaju. Čo sa spotreby týka, nebola možnosť nejakej dlhšej trasy, momentálne sa jazdí prevažne mesto a tam sa pohybujú hodnoty okolo 8l. Neskôr doplním ďalšie postrehy.

4.5.2012 18:37

Menšia výrobna vada

Po nejakom čase sa na X3 zistil výrobný nedostatok na spolujazdcovom sedadle, čo sa prejavovalo na zhoršenom pohodlí spolujazdca počas jazdy. Gro problému spočívalo v zlom osadení bočného vedenia operadla, ktoré už pri výrobe sedadla nebolo správne osadené na rám, ale mimo a to do vnútra, čo znemožňovalo aj prípadne dofúknutie. Garančný BMW servis problém nalyzoval a dal do poriadku behom 4 hodín. Všetko je zas tak, ako má byť a v najlepšom poriadku.

9.6.2011 22:42

Vylepšenie zovňajšku

Dnes zakúpená chrómovaná koncovka výfuku (objednávka vybavená za 48 hod. v MD-Bawaria, veľká spokojnosť). Doplnené fotky s 18" prezutím, zatial bez koncovky.

16.4.2011 11:15

Prezutie na leto

Tak tento týždeň absolvovala X3 prezutie do letnej obuvi. Rozhodol som sa pre 18" V-spoke styling 307. Čo skoro budú aj nejaké fotky pre oživenie.

10.3.2011 20:22

Ochranné fólie

Dnes som odstavil X3 vo firme "Autosklá Achát", našťastie nič zle sa na aute nestalo :) Po predošlej dohode podmienok s majstrom X3 vyfasovala číru 3M ochrannú fóliu na kapotu a po stranách dverí pred zadnou nápravou. Po približne 6 hodinách kozmetických úprav bol X3 naordinovaný oddych vo vyhriatej garáži.

3.3.2011 19:42

Zvolávacia akcia!

Dnes bola absolvovaná výmena hadičky pre odtok dažďovej vody. Ako dôvod bolo povedané, že sa jedná o preventívnu výmenu, aby nedochádzalo k zamŕzaniu a následnému upchatiu odtokovej hadičky. Od príchodu do MD-Bawaria a následného odovzdania vozidla, trvala celá operácia cca 40min. Za ten čas som samozrejme dostal občerstvenie a stihli sme podebatoval s predajcom.

Další vozy BMW X3