overclocker (muž 40 let) Poslat zprávu

Lexus GS 450h

Lexus GS, foto 1 Lexus GS, foto 2 Lexus GS, foto 3 Lexus GS, foto 4 Lexus GS, foto 5 Lexus GS, foto 6 Lexus GS, foto 7 Lexus GS, foto 8
Lexus GS, foto 9 Lexus GS, foto 10 Lexus GS, foto 11 Lexus GS, foto 12 Lexus GS, foto 13 Lexus GS, foto 14 Lexus GS, foto 15 Lexus GS, foto 16 Lexus GS, foto 17 Lexus GS, foto 18 Lexus GS, foto 19 Lexus GS, foto 20 Lexus GS, foto 21 Lexus GS, foto 22 Lexus GS, foto 23 Lexus GS, foto 24 Lexus GS, foto 25 Lexus GS, foto 26

Přezdívka auta Gusto Rok výroby 2008 Koupeno ojeté najeto [km]:165000 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 3456 výkon [kW]: 250 kroutící moment [Nm]: 356 zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.9 maximální rychlost [km/h]: 250 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 280 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 8.5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Uvodom dovolte popisat, ako som sa k autu dostal:
Pocas uzivania mojho prveho auta (Ford Fiesta) som si vytipoval par veci, ktore by moje nasledujuce auto malo mat... a vyslo mi, ze idealne auto pre mna a moju rodinu je Lexus IS250 v najvyssej vybave Luxury - po kazdej stranke. Dlho som uvazoval, ci kupit nove, ci jazdene, lebo s mojim rocnym najazdom (10-12t km) mi nove vydrzi "do konca zivota" :) Napokon mi k rozhodnutiu dopomohla zena, ktora mi naznacila, ze ona by radsej vacsi byt... tak bolo rozhodnute. Budeme mat jazdeny Lexus IS250 Luxury.
Kedze nas kupa auta netlacila (soferujem iba ja a na presun do prace Fiesta staci), dlho som sledoval inzeraty, ale vytuzene auto nie a nie najst... az raz... na stranke Lexusu som medzi ojazdenymi autami nasiel 4-rocne GS450h vo vybave Luxury za cenu, ktora by zahanbila aj rovnako stare ISka. Polozartom, polovazne som inzerat ukazal manzelke a o dva dni bolo auto uz vyplatene :)

Co je to teda za auto?
Pre tych, co uz co to o tomto aute vedia, bude stacit vediet, ze je to tretia generacia (modelove oznacenie GWS191), ktora v roku 2008 dostala face-lift. GuSto je este pred-faceliftova verzia. Nahradza GS460 (4.6l V8), aj ked isty cas boli v ponuke oba modely.
Pre ostatnych - GS hovori, ze je to sedan s dlzkou takmer 5 metrov, priamy konkurent nemeckeho tria 5er, E-classe a A6. 450 udava vykonovy ekvivalent - v tomto pripade 4.5l V8, aj ked tento agregat pod kapotou nenajdete. Dovod je v poslednom pismenku - h. Ako hybrid. Pod kapotou su teda dva motory:
3.5l V6 s vykonom 218kW (295k) + elektromotor s maximalnym vykonom 147kW (197k), ktore spolu dokazu vyvinut 250kW (335k). Tento isty benzinovy motor (2GR-FSE) je pouzity aj v dnesnej (2012) GS350, takze o nahradne diely este nejaky cas nudza nebude :)
Vykon je prenasany cez e-CVT prevodovku na zadne kolesa (rozmeru 245/40 R18). Pre zaujemcov ako cele pohonne ustrojenstvo spolu pracuje odporucam wikipediu: http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_Synergy_Drive
a stupen vybavy Luxury?
nebudem vypisovat vsetko, ale zopar veci, ktore ma potesili spomeniem:
- klimatizovane predne sedacky (s pamatou)
- cuvacia kamera kombinovana s parkovacimi senzormi (kamera len vzadu, senzory vpredu aj vzadu)
- natacacie predne svetlomety (stretavacie HID, dialkove H3/9005)
- bezklucove otvaranie a startovanie
- stmievacie spatne zrkadla (vsetky tri)
Vybava obsahuje dalsie zaujimave prvky, ktore su ale v dnesnej dobe skor standardom (zabudovana navigacia, DVD prehravac, lepsie audio, 10 airbagov,...)
Zamrzi absencia vyhrievania volantu a xenonov na dialkovych svetlach.
Ale toto su skor ale katalogove detaily, tak sa skor zameriam na opis auta.

Exterier a interier nejdem velmi opisovat, lepsie je raz vidiet ako 100x pocut (citat), tak si prehliadnite fotky. Navyse, dizajn je subjektivny.
Spomeniem ale par dizajnovych veci, ktore z fotiek nevidno (na prvy pohlad):
- kolesa mozu mat len jeden rozmer 245/40 R18 (kvoli hybridnemu pohonu) a to aj letne aj zimne
- bocne spatne zrkadla su elektricky sklapatelne, neda sa ale naprogramovat, aby sa sklapali pri zamknuti auta :(
- za zadnymi sedadlami su baterie, takze sedadla sa nedaju sklapat. Preto batozinovy priestor pojme len 280l. Nie je tam ani otvor na lyze :)

A ako to jazdi?
Fantasticky :) Ale to asi vsetko po presadnuti z maleho mestskeho auticka ala Fiesta.

Motory - bezmala 350 koni je citit (a ked sa clovek pozrie na dlzku prednej kapoty, tak aj vidiet :) ). Primarne sa "stava" berie z baterii a je jedno, ci je to na pohon zadnych kolies alebo elektroniky v kabine. V pripade, ze je benzinovy motor studeny, dochadza stava v bateriach alebo vodicovi sa zaziada vacsia porcia vykonu uplne nehlucne sa pripoji aj benzinovy motor... skor rozoznate nabeh miernym rozochvenim auta (plati pri stati na semaforoch, za jazdy nie).
Paci sa mi aj odozva auta na plynovy pedal - elektromotor je pripraveny podavat vykony okamzite, kym sa benzinovy motor nastartuje, dostane do "otacok" a zacne tahat on. Krasa je v tom, ze vsetko sa deje automaticky - staci zatlacit pedal a motory si rozumeju ako manzelsky par po 50 rokoch. Az na to, ze elektromotor sa na tych necelych 150kW nezda - na ten kratky moment, kym nabehne spalovaci motor by som cakal vacsie zrychlenie. Reakcia na plynovy pedal sa da este zrychlit prepnutim prepinaca na stredovom paneli do polohy POWER.
Aj pri kickdowne je motor dost dobre odhlucneny, ale uz ho pocut. Zial, nie je to ziaden sportovy (uchu lahodiaci) zvuk - a to aj vdaka e-CVT prevodovke, ale vzhladom na zameranie tohto auta mu to odpustim :)
Este sa vratim k tomu kickdownu - po dlhsom jazdeni som si vsimol nasledujuce spravanie:
- vo vykonovom rezime Normal aj pri kickdowne vykon vyskoci len na cca 150kW - viac sa mi "vyzmykat" pri predbiehani este nepodarilo.
- vo vykonovom rezime Power pri kickdowne stupne vykon najprv na cca 150kW ako pri normalne, ale po chvilke zavahania zase leti nahor na 200kW, kde si opat trochu odpocinie a az potom atakuje 250kW. Dosiahnutie vykonoveho maxima trva odhadom 3-4 sekundy. Vela? Malo? Neviem :)
Moj predpoklad je, ze po vymlateni baterie vykon klesne opat na 200kW, ale este som nemal nohu na pohlade tak dlho, aby som to mohol potvrdit.

A spotreba? Momentalne (cca 50% km v meste) je 9l/100km (vid spritmonitor). Najnizsiu som mal cestou z Bratislavy do Ziaru nad Hronom - 6.4l/km podla PP. Celkom parada az na to, ze PP si vylepsuje image takymi 0.2-0.3l/100km, tak mi dost kazi radost, ked pred tankovanim ukaze spotrebu 6.9 od posledneho tankovania a doma si zratam, ze v skutocnosti bola nad 7l :) V meste je spotreba cez 10l/100km, teraz v zime som mal maximalne 11.2l/100km (udaje z PP). Spotrebu dost ovplyvni aj vonkajsia teplota - cez noc sa v zime rychlejsie vybiju baterky a kazde rano pri starte sa zacnu dobijat. V lete toto nehrozi a i v meste sa da jazdit pod 10l/100km z toho plynie uspora paliva. No... vyhrievana garaz by bodla :)

Prevodovka - trochu som sa pred kupou bal CVT prevodovky, ale zistil som, ze nie je CVT ako e-CVT :)
Bezstupnova prevodovka mi vyhovuje (z nudze cnost? :) ) - nemusim cakat, kym prevodovka pri kickdowne podradi o jeden ci dva stupne, nevytaca motor, ked nie je treba. Netreba od nej ale cakat rychlost dvojspojky - oneskorenie pri kickdowne je, a niekedy o to citelnejsie, ak je spalovaci motor vypnuty a clovek ide len na elektromotor. Jediny krat som dostal prevodovku a motory do pomykova - v meste na semaforoch som stal za nakladiakom. Ked sme sa rozbehli (on pomalicky, ja poslusne za nim) kukam na tachometer a ideme 30tkou. Tak som sa rozhodol ho predbehnut. Co ale cert nechcel, tesne predtym sa mi vypol motor - baterie v pohode, mal som nohu z plynu (lebo som sa spociatku rozbehol rychlejsie ako on siel), tak si auto myslelo, ze ideme lazo-plazo. Po kickdowne mu trvalo necele 2 sekundy, kym som dostal vykon, ktory som ocakaval. To bolo ale prvy a posledny krat za cely, co ma automat a vypinanie motora sklamalo.

Jazdne vlastnosti - podvozok je komfortny, ale nie je vzduchovy. Nerovnosti koriguje dostatocne (na moj vkus), na druhu stranu sa v zakrutach dost naklana - na Fieste som sa odvazil ist do ostrych zakrut rychlejsie. Je to dane aj hmotnostou - 1940kg prevadzkovej hmotnosti fyziku neoklame (ale bude to aj pneumatikami - teraz mam Bridgstone Potenza RE050A a tie sa smykaju ako na lade). Navyse, posilovac riadenia je dost preposilovany a spatna vazba od kolies gumova. Nastastie, brzdy su dostatocne dimenzovane a dokazu auto zabrzdit dost razantne, aby som nevletel do zakruty prilis rychlo. Ale opat to pripomeniem - 2 tony citit... takze ziadna motokara. Davkovanie je tiez dobre, nemam pocit, ze by bol brzdny ucinok nerovnomerne rozlozeny. Navyse vobec necitit prechod z rekuperacie energie do brzdenia. Brzdit sa da i motorom - pri prepnuti riadiacej paky do polohy S sa pomocou +/- radia "virtualne" rychlostne stupne, ale ako som na aprilovom snehu po priskorom prezuti do letnych pneu zistil, v tomto rezime nebrzdi len elektromotor ale aj brzdy.

Pohodlie - tato kategoria je pre mna pri vybere auta najdolezitejsia a Gusto moje naroky splna - najma v kolonke odhlucnenie. Okolite prostredie pocut velmi slabo, motor obdobne (okrem momentov, ked mu dam zabrat :) ), jedine pneumatiky kazia idylu, musim ale povedat, ze zalezi aj od asfaltu - na dobrom povrchu je ich hluk tiez dostatocne eliminovany. Aerodynamicky hluk (okolo spatnych zrkadiel) zacinam evidovat az okolo 130 km/h.
Pri priblizeni sa k autu s klucom sa rozsvietia vnutorne svetla a svetla na spodku spatnych zrkadiel. Auto odomknem prostym dotykom klucky (samozrejme, da sa odomknut aj dialkovym ovladanim) a nasadam. Po usadeni za volant si sedacku nastavim, ako mi vyhovuje, ale dvihnut ju velmi nemozem kvoli nizkemu stropu - nie, pri mojej vyske 178 cm si hlavu o strop nederiem, ale miesta na rozdavanie tam nie je. Este horsie je to na zadnych sedadlach. Pri normalnom sedeni je to ok, ale ak by som si chcel zdriemnut zaklonenim hlavy na opierku, tak ten strop uz deriem :-/ Mna to ale netrapi, ja som za volantom, vzadu zvycajne cestuju deti a macka :D
Ovladanie funkcii audia, klimatizacie i navigacie je vcelku intuitivne - hlavne funkcne celky maju tlacitka po stranach displeja, detaily sa nastavuju priamo na dotykovom displeji. Teplota dvojzonovej klimatizacie ma bohuzial len tlacitka na pridavanie a uberanie teploty namiesto otocneho ovladaca, co trosku vadi pri vacsej zmene teploty.
Navigacia je na DVD a nie na HDD, takze DVD treba menit pri ceste do inych kutov Europy. Premyslam nad aktualizaciou map - nove DVD pre celu Europu (okrem par vynimiek ako su krajiny byvalej Juhoslavie a pobaltske krajiny) vychadza na 125E+postovne. Cakal som vacsiu palku vzhladom na znacku :)
Co mi v interieri trosku vadi, je odkladaci priestor v stredovom tuneli. Pri mojej polohe sedadla sa musim nacahovat dozadu, aby som tam dociahol, navyse je schranka dost hlboka.
Druha vec, ktora trocha kazi dojem z inak vyborneho auta je vrzganie pristrojovky. Povodne som si myslel, ze je to kvoli zime, ale jazda v lete ma utvrdila v tom, ze to nie je len sezonna zalezitost. Samozrejme vrzga len pri prechode cez nerovnosti, takze na nasich cestach podstatne castejsie ako by sa mi pacilo :-/

Celkovy dojem z auta je zatial velmi pozitivny... ako sa vravi - na dobre sa rychlo zvyka :)
Napriek vykonnemu motoru to nie je sportove auto, ovela viac mu vyhovuju dialnice a dlhe jazdy po ktorych posadka nemusi absolvovat sedenia u chiropraktika.
Na zaver uz len pevne verim, ze Toyota zostane verna svojej povesti o spolahlivosti :)

Vzhladom na to, ze toto auto ma nielen to, co od auta potrebujem, ale aj to, co od auta chcem, tak len velmi strucne:
- vykon
- komfort

- vacsie rozmery auta (negativum pri parkovani)
- drahy servis/nahradne diely
- maly batozinovy priestor
- nizky strop
- sklapanie zrkadiel pri cuvani. Teda sklapanie nie je minusom, to, ze sa potom nie vzdy vratia do povodnej polohy je minus. sklapanie sa da vypnut, ale i tak ma to hneva.
- stredne zrkadlo - pri mojom posede za volantom mi akurat zakryva horizont.

165000 km - pravidelna servisna prehliadka (mala), auto servisovane v Toyota Nitra za 238E.
180000 km - pravidelna servisna prehliadka (velka), auto odservisovane v Lexus Buda v Budapesti, spolu s vymenou prednych brzdovych platniciek, nastavenim geometrie a prednych svetiel to stalo v prepocte 735E.

kupovane priamo u autorizovaneho predajcu Lexus. Venoval sa mi p. Sikula, jeho pristup bol velmi ustretovy, pri skusobnej jazde dokonca akceptoval moju poziadavku, aby auto soferoval on (z niekolkych dovodov som si auto nechcel skusat sam). Od prveho stretnutia do odovzdania auta sme boli v kontakte a informoval ma o aktualnej situacii (prepis auta, donaska zimnych gum od byvaleho majitela,...).

6.10.2014 19:25

servis po 195 000 km

Takmer po roku som opat v servise. Tentokrat ma cakala len mala serviska (vymena oleja a filtrov), dal som si skontrolovat aj zavesenie prednych kolies, kedze pri rozbiehani s vytocenym volamtom som dostaval neprijemnu odozvu od kolies. So zavesenim nakoniec nic nebolo, aj capy aj tlmice su v poriadku, problem robi ale 12V bateria. Ked mi technik zavolal, ze bateria nepresla testom, len som sa usmial - je to v podstate spotrebak a investicia do 100E. Usmev mi ale zamrzol, ked mi technik oznamil, ze to nie je uplne tak obycajna 12V bateria, ale taka s teplotnym senzorom a ak chcem novu, mozu ju objednat a bude ma to stat 690E. Takze teraz mam dilemu ako dalej... baterii nic extra nie je, stale dava 12.7V a startujem bez problemov... navyse odkedy mi skapala bateria vo Fieste, nosim so sebou startovacie kable. Takze nie som si isty, ci vymena je taka urgentna... mal uz niekto s hybridom takyto problem?

8.1.2014 19:00

vymena silentblokov

Ako som uz v predchadzajucej novinke pisal, pred velkou prehliadkou po 180t km mi zacala predna naprava vydavat zvuky pri prejazde retarderov. V Budapesti silentbloky nemali, tak som sa objednal do servisu v Ziline este zaciatkom decembra.
Vsetko prebehlo hladko, cena 130E a auto je opat ticho. Takze auto je pripravene na zimu.

5.12.2013 16:13

velka servisna prehliadka v Budapesti

Po roku (a 15000km... zhodou nahod to vyslo na to iste obdobie) som sa opat vybral do servisu. Tentokrat ma cakala velka prehliadka po 180 000km a teda vymena vsetkych kvapalin (okrem chladiacej, ale dal som menit aj tu nad ramec predpisanych ukonov), filtrov a sviecok. Kedze auto od kupy nebolo poriadne prezrene, chcel som dat skontrolovat aj brzdy, geometriu, nastavenie svetiel a testovaciu jazdu technikom... viem, trosku neskoro po roku uzivania, ale volajme to "priprava na zimu" :)
Vzhladom na nie prave najlepsiu reputaciu bratislavskeho servisu som si nechal poradit od kolegu z MACZ a navstivil som budapestiansky servis. Prvy zadrhel nastal, ked som sa koncom oktobra chcel objednat na termin vyse 2 tyzdne dopredu. Nedalo sa, prvy volny termin bol az 2. decembra. Fakt som nechcel svoje auto zverit do ruk bratislavskemu servisu a tak som cakal. Druhy zadrhel nastal, ked som v pondelok rano o 8 AM odovzdaval auto. Dohodli sme sa sice na 9 AM, chcel som si ale pozriet mesto a tak som dorazil skor, nech stihnem pozriet co najviac. Druhy zadrhel nastal, ked mi prijimaci technik oznamil, ze termin nemam zarezervovany. Nastastie hned dodal, ze pre mna sa nemeni nic a auto bude do piatej hotove. Mal som trosku obavu, ci to stihnu, ale nakoniec sa podarilo.
Jedine zavahanie servisu som badal pri kontrole brzd - siel som tam s vedomim, ze kotuce boli aj v predu aj vzadu meneni pri 150t km a teda tie menit nebudem, ale predne platnicky som menit uz chcel. Potom mi volali, ze odporucaju menit aj predne kotuce, ale len kvoli skripaniu brz. To som rezolutne odmietol, za sumu cca 250E budem radsej pocuvat skripot brz ako zenine vycitky, preco nema ziadne vianocne darceky :) Ku cti im sluzi, ze povedali na rovinu, ze kotuce zodrate nie su a zadne brzdy su tiez ok.
Z geometrie bol prekvapeny sam technik, minimalne odchylky jednej ci dvoch desatin stupna... tam som ho vystrasil asi ja, ked som opisoval markantne zosuchane gumy na okrajoch. Obcasny drift som ale tiez spomenul :o)
Nastavenie prednych svetiel bola len ceresnicka na torte.
Jedine, co mi nevedeli spravit je automaticky zamknutie/odomknutie dveri podla polohy riadiacej paky. To bol ale len taky bonus.
Auto bolo okolo druhej hotove, pricom technik poznamenal, ze na svoj vek a kilometre je vo velmi dobrom stave, za co sa chcem byvalemu uzivatelovi podakovat ;)
Celkovo vysiel servis na 735E vratane vymeny prednych brzdovych platniciek, vymeny chladiacej kvapaliny, nastavenia geometrie) a nastavenia vysky svetlometov, co je menej ako pytaju za samotnu servisnu prehliadku v Bratislave. Takze dalsi rok na vymenu oleja pojdem opat do Budapesti.
Pocas testovacej jazdy este technik odhalil vybuchane silentbloky na tyci stabilizatora prednej napravy, to je ale uz len par eurova zalezitost, takze to budem riesit lokalne (zrejme pocas sluzobky v Ziline), kedze by nebolo financne efektivne kvoli tomuto opat cestovat do Budapesti.

10.10.2013 09:21

rok uzivania

po (takmer) roku uzivania som recenziu trosku upravil - lepsie som sa zoznamil s autom a mal cas vsimnut si nejake nedostatky, ktore v uvodnej euforii clovek nevinma. na lepsie fotky sa stale este len chystam, hadam do konca roka bude cas pridat ich.

19.1.2013 13:22

zimne radovanky a jazdny rezim SNOW

v Bratislave vycinala zima a tak to aj vyzera - cestari opat prekvapeni, ze snezi a cesty ostali neodhrnute. Idealne podmienky vyskusat si, ako sa tato zadokolka bude spravat na snehu a ci rezim SNOW znamena zmanu oproti NORMAL.
Zacnem tymto druhym - na snehu je rozdiel medzi rezimami SNOW a NORMAL badatelny okamzite. S skratke - 250kW reaguje aj na mierne zosliapnutie plynu dost razantne. Rezim SNOW tu reakciu pri rozjazde o dost "otupi", takze pri stani na semafore neostane auto stat a presmykovat. Akonahle sa auto rozbehne uz je odozva rovnaka v oboch rezimoch. Jedina chybicka krasy je, ze SNOW treba zapinat po kazdom vypnuti motora (paradoxne, rezim SPORT netreba)
A smykanie sa? Nuz, skusil som si odtrhnut zadok - na snehu to ide lahko, staci sliapnut na plyn (je pri rezime snow). Ale cely drift trva asi pol sekundy a VDIM vas za varovneho pipania skroti a auto vyrovna. Po niekolkych takychto zasahoch som si trufol trakcnu kontrolu vypnut. Vysledkom bol podstatne vacsi smyk ako som si predstavoval. Takze tlacitko vypnutia trakcie je pre mna uz tabu. Ale aj ked som sa smykal, mal som vacsiu kontrolu nad autom (v porovnani s predokolkou) takze na zimu je pre mna zadny nahon bezpecnejsi - aj ked zasluhu na tom ma aj plejada bezpecnostnych asistentov.

8.12.2012 13:02

prvy problem - klimatizacia

s prvymi mrazmi som zaregistroval prvy mensi problem na aute - na vodicovu stranu nefuka teply vzduch (spolujazdcova strana je ok). studoval som diskusne fora a podozrenie pada na servo ovladajuce klapku zmiesavaca tepleho a studeneho vzduchu. Uvidim, kolko zapytaju za tuto srandu v servise.

26.11.2012 10:01

GS450h vs. GS460

Par dni po kupe som mal moznost previezt sa aj v GS460. Rozmermi rovnake auto, charakterom predsa trosku ine. Jazdil som v nom len po meste, tu je ale par postrehov:
- pri akceleracii z akejkolvek rychlosti 8stupnovy automat podradoval. Ako clovek nezvyknuty na odozvu automatu (elektromotor popohana moje auto hned) som samozrejme stlacil plynovy pedal viac. Nasledne bolo auto "katapultovane" vpred. Par krat to je zabavne, ale po case tie kopance do chrbta omrzia. Inak automat radil hladko, ak clovek nemal tazku nohu na plyne.
- spotrebou som sa nevedel dostat pod 12l/100km. Nie zle na danu kubaturu, v porovnani s rovnako vykonnym GS450h je ale o cca tretinu vyssia.

Další vozy Lexus GS

zatial bez komentara.

primarne je to dialnicny rychlik, preto mu dennodenne vylety po meste nerobia tak dobre - jednak kvoli rozmerom sa nezmesti zaparkovat vsade, jednak kvoli vyssej spotrebe sestvalca.

Vpredu aj vzadu je miesta na nohy a ramena dostatocny, s vyskou to na zadnych sedadlach az take ruzove nie je.

napriek nesportovemu podvozku musim dat maximalny pocet bodov, pretoze sa mi s Gustom jazdi super!

odhlucnenie je silna stranka tohto auta, tak isto ako pohodlne sedenie

servisny interval kazdy rok alebo 15000km... taky standart PZP 200E/rok poistenie celneho skla (na hodnotu 500E) 47.2E/rok havarijna poistka 728E/rok

cena... ako servisnych ukonov, tak orignalnych nahradnych dielov :(

takmer 350 koni... potrebuje to dalsi komentar? :)

ja osobne som s priemerkou 9l/100 km velmi spokojny vzhladom na hmotnost auta a objem motora a fakt, ze polovicu kilometrov spravim v mestskej premavke

bod dole za "nesportove spravanie" :)

komfort na urovni, ak by v zakrutach drzali este o kusok lepsie, bolo by to za 10 :)

dostatocne dimenzovane, trochu si treba zvykat na laxny ucinok pri miernom zosliapnuti kvoli rekuperacii energie.

najvacsi minus auta. v 280l kufri vrecia cementu alebo rodinu na dovolenku do Chorvatska nezbalite, ak to ale nie je problem (ako pre mna), tak hodnotenie si kludne zvyste :)