jostrih (muž 41 let) Poslat zprávu

Hyundai i30 1.6GDI Style

Hyundai i30, foto 1 Hyundai i30, foto 2 Hyundai i30, foto 3 Hyundai i30, foto 4 Hyundai i30, foto 5 Hyundai i30, foto 6 Hyundai i30, foto 7 Hyundai i30, foto 8
Hyundai i30, foto 9 Hyundai i30, foto 10 Hyundai i30, foto 11 Hyundai i30, foto 12 Hyundai i30, foto 13 Hyundai i30, foto 14 Hyundai i30, foto 15 Hyundai i30, foto 16 Hyundai i30, foto 17 Hyundai i30, foto 18 Hyundai i30, foto 19 Hyundai i30, foto 20 Hyundai i30, foto 21 Hyundai i30, foto 22 Hyundai i30, foto 23 Hyundai i30, foto 24 Hyundai i30, foto 25 Hyundai i30, foto 26 Hyundai i30, foto 27 Hyundai i30, foto 28 Hyundai i30, foto 29 Hyundai i30, foto 30 Hyundai i30, foto 31

Přezdívka auta hyundai Rok výroby 2012 Koupeno nové najeto [km]:1200 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1591 výkon [kW]: 99 kroutící moment [Nm]: 164 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální zavazadlový prostor [l]: 528 pohon kol: přední spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Rozhodnutie o kupe noveho auta padlo na zaciatku prazdnin tohoto roku.
Kedze nase stare auto (Ford Focus) sa zacinalo stavat cim dalej tym viac nespolahlivym, hrozilo ze pri dlhych cestach z Prahy na vychod
slovenska ostaneme neplanovane niekde stat. Prave preto sme sa rozhodli, ze investujeme do noveho auta, u ktoreho je pravdepodobnost
fatalneho zlyhanie daleko nizsia ako u 7 rokov stareho auta, ktore uz ma nieco za sebou.
Letne prazdniny sme si so zenou nechali na rozmyslenie a ja som sa pustil do prieskumu trhu.
Na zaciatku sme si jasne stanovili kriteria, ktore nove auto musi splnat.
1. Karoseria typu kombi (deti zatial nemame, ale dlhe cesty z Prahy na vychod slovenska uz dnes dokazu kapacitu kufru vyuzit na 100%)
2. Benzinovy motor (pokial mozno cista atmosfera)
3. vybava minimalne na urovni predchadzajuceho auta (auto klima, tempomat a vyhrievane sedacky su prvky vybavy, na ktore sme si velmi
rychlo zvykli a nechceli sme sa ich vzdat)
Na zaciatku celeho vyberu bol dlhy zoznam kandidatov, z ktoreho jednotlive modely zacali niektore rychlejsie, niektore pomalsie vypadavat.
Peugeot 308SW - mal v case rozhodovania lakavu cenu. Neoslovil ma ale svojou atmosferickou 1.6kou a THP som nechcel (po poslednych informaciach o tomto motore som rad, ze som ho zo zoznamu vyradil)
Renault Megane kombi vypadol medzi prvymi aj napriek velmi vyhodnym cenam za super vybavene auto. Rozhodujuce boli skusenosti okolia a nedostupnost rozumnej motorizacie pre nase vyuzitie (1.2 TCe je skratka pre dlhe dialnicne cesty neprakticky motor)
Opel Astra ST taktiez musel opustit listinu kandidatov pre jeho motor 1.4turbo, ktory sice na papiery vyzera super, ale tazky zaklad auta tomuto motoru nesedi a zenie spotrebu do neprijatelnych vysok a je to turbo, ktoremu som sa chcel vyhnut za kazdu cenu.
Po Astre som z papieru musel skrtnut taktiez Ford Focus, aj ked velmi nerad. Cena v pozadovanej vybave atakovala ciastku vysoko nad pol milionom CZK a to nebolo akceptovatelne aj po vysokych zlavach od predajcu.
Dalsi na zozname ktoreho som skrtol bol Chevrolet Cruze kombi. Vypadol prakticky na poslednu chvilu, kedze rozhodnutie objednat Hyundai padlo len 2 dni po zverejneni oficialnych ceskych cien a jednotlivych vybav. Toto auto bol jeden z horucich kandidatov. Vypadol nakoniec
len na zaklade porovnania cena/vykon/vybava
Takze na papiery ostali napisane jedine 2 modely a to Kia Cee'd SW a Hyundai i30 WG.
Hyundai bol mensi favorit (vzhlad auta, rozumna vybava v jednotlivych paketoch a v porovnani ceny HB verzii danych aut vyhraval mierne Hyundai tiez)
Po zverejneni ceny Kie som skrtol predposledne auto a na papiery ostal uz len jeden posledny zaznam Hyundai i30 kombi.

Ako sme vyberali

V motore a vybave som mal uplne jasno a manzelka taktiez suhlasi. Jedina jej poziadavka bola na farbu a to konkretne cervena. Pustil som
teda este raz konfigurator a naklikal si i30ku v pozadovanej konfiguracii: verzia kombi, motor 1.6GDI, vybava Trikolor + paket Fleet 2 a
farba cool red. Posledny piatok prazdnin som to v praci uz nemohol vydrzat a tak som vyrazil domov o nieco skor a kedze po ceste mam
autopalace na Sporilove, tak som sa tam zastavil. Pocasie bolo uz jesenne, chladno a dazt, mozno aj to prispelo k tomu, ze v salone bol natresk ako v potravinach. 6 predajcov sa intenzivne venovalo potenscionalnym zakaznikom a tak som si i30ku okukol sam a v maximalnom klude. Po skoro hodine prezerania som zacinal pokukovat, ci sa niekto o mna bude zaujimat. No bohuzial nie. Po 1,5h som salon opustil a s cennikom (vytlacena A4 z internetu) som odisiel trochu sklamany domov. Doma plny emocii a dojmov som hned zasadol za notebook a zistoval otvaracie hodiny predajcov v Prahe a blizkom okoli. Na moju velku radost mal autosalon Pyramida Pruhonice v sobotu otvorene az do 15:00, co mi velmi vyhovovalo a tak som sa k nim v sobotu po obede vybral. Po prichode ma zaregistroval predajca a ochotne so mnou
zacal preberat moje poziadavky. Vystavena i30 kombi v hnedej farbe bola v dost okliestenej vybave, ale to auto bolo skratka nadherne.
Interier oproti Focusu neuveritelne komfortny, nikde som nenarazil na tvrde plasty, kazdy kontakt mojej ruky skoncil na prijemnej makkej
vyplni. Po kratkej diskusii a nutnych zakladnych informaciach od predajcu sme vyrazili na testovaciu jazdu. Velmi ma potesilo, ze
testovacia jazda bola na i30ke s motorom presne podla mojho vyberu (1.6 GDI) a vybava Style (co bolo o trosku viac ako sme pozadovali).
Nadsenie sa stupnovalo, i30ka jazdila paradne. Este prakticky surovy motor (230km) tahal od 1500 ot. ako blazon a to ticho v interiery
bolo priam neuveritelne (vsak pri ukonceni jazdy som motor koli tomu vypol nestandardne, pustenim spojky :-) )
Spat do salonu a zacalo sa kalkulovat. Predajca na mna vybafol cenu za mnou pozadovanu vybavu a motor, ktora sice nebola uplne mimo moju predstavu, mierne ju prekracovala. Kedze manzelka pracuje ako lekarka, predajca ponukol Fleet zlavu a cena sa razom dostala na velmi
prijatelnu, az prekvapujuco nizku uroven. Poziadal som este o cenu pre vybavu Style a nadsenie este stuplo.
Aj mojej poslednej ziadosti, zapozicanie auta na vikend, alebo par dni v tyzdni, dokazal predajca vyhoviet. Dohodli sme zapozicanie auta
na 2dni v tyzdni. Pri odchode som sa este spytal na vykup naseho stareho auta a aj v tomto smere sme sa dohodli na dobrej cene.
Po kratkom, ale intenzivnom testovani bolo rozhodnute a auto sme objednali. i30 kombi, 1.6GDI Trikolor + paket Syle a farba cool red.
Nasledovalo nekonecne mesacne cakanie.
9.10.2012 rano zavolal predajca, ze ak mame poobede cas, mozeme prist prevziat auto, ktore maju pre nas pripravene. Na nic som necakal,
z prace som odisiel o nieco skor a vyrazili sme s manzelkou do salonu. Po nekonecnych 2h sme sa dostali k nasemu vytuzenemu autu. Ako na
nas cakalo mozete vidiet v galerii. Nasledovalo este kratke predstavenie funkcii a zakladneho ovladania a my sme mohli nasadnut,
nastartovat a vyrazit.

Exterier

Do exterieru auta som sa zamiloval hned ako som ho prvy krat videl. Nove fluidne krivky, ktore nove modely hyundai sprevadzaju mi pridu uplne genialne. Z kazdeho pohladu auto zaujme. Predny pohlad ma neustale fascinuje. Maska chladica vo vybave style a ktomu LED denne
svietenie je fakt paradne. Taktiez cervena farba v kombinacii chromovych prvkov okolo okien, kluciek a masky krasne ladi.Velke spatne
zrkadla su zakladom bezpecnosti pri jazde. Pri parkovani sa k nim pridava este vynikajuca parkovacia kamera, ktorej obraz premietany do
spatneho zrkadla je super. V tejto kombinacii mi velmi vyhovuje to, ze nemusim sklopit zrak aby som videl na kameru, staci len preostrit
:) Prisvetlovanie do zakrut povazujem tiez za velmi dobru vec, ktora prispieva aj k bezpecosti jazdy.

Interier

Pri prichode k autu sa vyslovene tesim, ako otvorim dvere na nasdnem. Moderny a ergonomicky interier je presne podla mojho vkusu. Interier je priestranny a vzdusny. Najst si prijemnu polohu za volantom bol okmzik. Plasty prijemne na dotik a precizne spracovanie vidiet na kazdom rohu. Velmi ma potesila aj taka malickost ako polstrovana cast dveri nad madlom (mozno si poviete, ze to je samozrejmost, ale nie je to u kazdeho auta. Este mam v cerstvej pamati ten skaredy a tvrdy plast vo Focuse) Pristrojovy stit je prehladny a jeho modre podsvietenie je mozne plynule regulovat podla potreby kazdeho. Co potesi je urcite fakt, ze spolocne s intenzitou podsvietenia pristrojoveho panelu sa taktiez meni intenzita podsvietenia displeju radia a klimatizacie. Zatial co podsvietenie klimatizacie v noci neprekaze, vyrazne modre podsvietenie radia, ktere je umiestnene vyssie moze v noci osvetlovat a unavovat oci vodica. Displej je nastastie mozne vypnut jednym tlacitkom uplne. Prehladny a krasny displej umiestneny medzi tubusom otackomeru a rychlomeru ma jemnu grafiku a zobrazuje prehladne vsetky informacie potrebne k jazde. Vsetky ovladacie prvky su na svojom mieste, presne tam kde ich clovek hlada a ich spracovanie je taktiez na urovni. Ovladanie klimatizacie ja maximalne intuitivne a potesilo ma, ze klimatizacie pracuje v dvoch rezimoch. Rezim soft, kedy klimatizacia udrzuje nastavenu teplotu stylom, ze niekedy mam pocit ako keby ani nefungovala. V pripade horucich dni pride urcite vhod rezim klimatizacie fast, ktory sa postara o rychle vychladenie celeho interieru.
Laktova opierka medzi prednymi operadlami ma posuvnu vrchnu cast a je z prijemneho materialu. V jej utrobach sa nachadza pomerne slusne
velky ulozny priestor. Zamrzi ze nie je vyskovo nastavitelna. Pre mna je jej poloha vyhovujuca, ale urcite sa najdu vodici, pre ktorych bude opierka priliz nizko. Volant ma prijemnu hrubku a velku radost mi robia podsvietene ovladace radia, tempomatu, palubneho pocitacu a hands free. Podvietene su taktiez vsetky ovladace oknien na vsetkych dverach, ktore maju prijemnu funkciu. Impulzne stahovanie a vytahovanie vsetkych okien oceni urcite kazdy. Na zadnych sedadlach je priestoru taktiez dostatok. Pri svojej vyske 183cm sa pohodlne za seba posadim a mam pred sebou este kopec miesta. Predpokladam, ze na zadnych sedadlach velmi casto cestovat nebudem, ale pre tych ktory budu urcite pride vhod laktova opierka s drziakmi na napoje. Co ma trochu zamrzelo je, ze po odklopeni zadnej laktovej opierky nie je priechod do kufru, ktory by sa tak velmi hodil na prevazanie napr lyzi. Par slov ku kufru samotnemu. Papierovy objem 528l. Po presadnuti z Focusu kombi som ostal trochu zarazeny, kde ze tie litre su. Opticky je kufor mensi. Vsetko ale dokonale vyvazuju odkladacie
priehradky pod dvojitou podlahou. Jedva velka pri zadnom narazniku ma slusny objem (hlavne hlbku) a hodi sa tak aj pre veci trosku vacsich rozmerov. Ostatne priehradky, ktore su umiestnene nad dojazdovou rezervou sa hodia skor na mensie veci. Na druhu stranu pojmu celu povinnu vybavu a kopec dalsich malickosti, ktore ostanu skryte pred ocami zvedavcov.

Motor a prevodovka

Motor je jednou z veci na tomto aute, ktora ma stale neprestava tesit a robit mi radost. S autom mamem momentalne najazdene skoro 13000 km a tak je mozne spravit aspon prvotne zhodnotenie motoru a prevodovky. Atmosfericka 1.6 s vykonom 99KW. Uz od prvych kilometrov sa motor spraval velmi kulturne, bol tichucky, ale co bolo este dolezitejsie bola jeho ochota ist do otacok a zatah od spodu. Vsetky tieto vlastnosti ostavaju a niektore sa casom vylepsuju. Hlavne zatah a vytacanie. S tymto motorom je radost jazdit. Radikalnejsi zatah sa dostavuje okolo hranici 4000 ot/min a motor ochotne toci az na hranicu 7000 ot/min. Pri takomto vytacani ma stale bavi celkom prijemny zvuk, ktory vychadza z pod kapoty. Na to, ze sa jedna o 4 valec sa to fakt da pocuvat :)
Prevodovka je jednym slovom uzastna. Nieco tak presne som este v ruke nemal. Hladky chod, presne drahy. Radost preradzovat. Za toto si Hyundai zasluzi palec hore.

Vybava (aspon co stoji za zmineku)

Auto mame vo vybave Style (pre Cesku republiku). Klucove prvky tejto vybavy, o niektorych popisem nieco viac:
- polokozene sedacky
- bezklucovy vstup a startovanie
- parkovacie senzory v predu aj v zadu + parkovacia kamera
- vyhrievane sedacky
- automaticka klimatizacia
- automaticke sklapanie spatnych zrkadiel
- automaticke stmievanie vnutorneho spatneho zrkadla
- organizer do kufra
- svetelny + dazdovy senzor
- alarm
- staticke prisvetlovanie do zakrut
- asisten rozjazdu do kopca

Sedacky v i30 su velmi pohodlne a aj dlsia cesta je na nich prijemna a nic z nich neboli. Polokozena varianta, ktora patri do vybavy
style nam vyhovuje najviac. Kozene sedacky mi prisli velmi nepohodlne, v zakrutach som mal pocit ze z nich musim kazdu chvilu vypadnut,
skratka sa nich dost smyka. V lete potom chyba ventilacia sedaciek a zohrievaju na moj vkus az priliz velmi, aj ked aj tieto v kombinacii latka + koza na tom nie su o vela lepsie.
Bezklucovy vstup a startovanie. Tak toto je fakt parada a som z tejto funkcie nadseny. Ked sa priblizim k autu to ma zaregistruje a automaticky odklopi spatne zrkalda. Aktivuje sa podsvietenie prednych kluciek a taktiez zo spodnej strany spatnych zrkadiel sa prisvecuje okolie prednych dveri. Nasledne v zavislosti na svetelnych podmienkach a aktivacii AUTO funkcie pre svetla dojde k rozsvieteniu hlavnych svetiel auta. Toto hodnotim ako velke plus. Samotne startovanie prebieha nastastie uplne podla ocakavani. Staci
nasadnut, vytlacit spojku a stlacit tlacitko. Nemusi sa drzat. Palec hore pre Hyudai, nie to tak u vsetkych znaciek.
Dalsi prvok vybavy, ktory sa mi okamzite velmi zapacil je automaticke stievanie zrkala. Uzitocne hlavne v noci, pokial za vami ide nejaky expert, ktory svieti na obeznu drahu :)
Parkovacie senzory + kamera. Spolupraca tychto dvoch pomocnikov pri parkovani je vynikajuca. Zaradenim spiatocky dojde k aktivacii prednych aj zadnych parkovacich senzorov a taktiez parkovacej kamery. Parkovacie senzory je mozne vypnut tlacitko na lavo od spolujazdca. Obraz kamery je prenasany do vnutorneho spatneho zrkalda, kde zabera priblizne 1/3 velkosti. Mal som obavy o kvalitu obrazu a celkovu prehladost. Nastastie sa nepotvrdili a obraz je velmi kvalitny. Kamere nerobi dokonca problem ani prechod zo slnka do tiena a naopak. Clona funguje velmi svizne a presne, takze obraz je stale pekne citatelny a vzdy vidim co je za mnou. Za tento prvok vybavy som velmi rad, kedze vyhlad od vodica smerom dozadu je dost obmedzeny koli malemu zadnemu oknu.
Svetelny a dazdovy senzor pracuju presne podla ocakavani a z mojej stany maximalna spokojnost bez vyhrad.
Hill holder a jeho implementacia v tomto aute je trochu nedoriesena, podla mojho nazoru. Vodic nema ziadnu informaciu o jeho aktivacii a
tak sa stava, ze namiesto planovaneho rozbehnutia sa v kopci dojde k zdochnutiu motora. Na druhej strane niekedy by som uvital, keby ma asistent chvilku "podrzal" v kopci ale on bohuzial nie je aktivny a ja zacinam neplanovane cuvat. Takze momentalne sa pri kazdom rozbiehani v kopci spravam, ako keby to tam nebolo a v pripade, ze ma to "driz" tak len na chvilku vytlacim spojku :)

Dizajn auta
Motor a prevodovka
Bezklucovy vstup
Parkovacie senzory + kamera
Odhlucnenie motoru
Kvalitne materialy
Pre mna otipmalna vybava Style, kde mi nic nechyba a nemal som pocit, ze priplacam za zbytocnosti ktore nepouzijem
Spracovanie
Pristrojovy panel a ergonomia ovladacich prvkov

Slabe odhlucnenie podbehov
Miestami uboho spracovany manual (niektore funkcie na radiu ci musi clovek domysliet k comu su)
Slaba odozva od volantu
Vyhlad vpred cez A stlpik a dozadu cez zadne okno
Hill holder

Zatial ziadne a dufam, ze dlho ani nebudu :)

Auto sme kupili v autosalone Pyramida Pruhonice. Musim vyslovit maximalnu spokojnost so salonom aj predajcom samotnym

20.2.2013 07:29

Francuzko - lyze

Tak som otestoval spotrebu mojej i30 pri maximamalnom nalozeni (plny kufor na max, 4 ludia a plna rakva na streche) na ceste do Francuzka a spat. Cesta do Francuzka skoncila so spotrebou podla PP 8.3, priemerna rychlost ale 120 km/h (z toho 3h poskakovanie v zapche, cez nemecko miestami az 170km/h, maximalne po dobu niekolkych km, inak okolo 140 - 150km/h). Cestou spat, ktora bola daleko kludnejsia zacala spotreba klesat. PP som nenuloval (chcel som vediet priemer za celych 2300km) a vysledna spotreba sa dostala na 7.7L. Podla tankovani to vyslo presne ako ukazoval PP, cize 7.7 L na trase dlhej 2300km.

23.10.2012 08:50

Nove fotky

Tak som si cez vikend konecne nasiel trochu casu a pripravil par dalsich fotiek, ktoru su v galerii. Zelam prijemne pozeranie ;)

Další vozy Hyundai i30

Zatial plny pocet

Priestor a objem kufru dostacujuci

Celkovo preveri az cas

Aj ked je motor zatial v zabehu, uz teraz ma vykon dostacujuci

Zatial podla ocakavania

Nic nepocujem ;)

Maximalna spokojnost

Pri 400km zacinaju konecne slapat na plno

Dostacujuci, aspon dufam :)