carver11 (muž 36 let) Poslat zprávu

Ford Galaxy Ghia 1.8TDCi 92 kW

Ford Galaxy, foto 1 Ford Galaxy, foto 2 Ford Galaxy, foto 3 Ford Galaxy, foto 4

Přezdívka auta bandita Rok výroby 2007 Koupeno ojeté najeto [km]:155555 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1753 výkon [kW]: 92 kroutící moment [Nm]: 320 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální pohon kol: přední

Cesta k novému autu začala, ako to často býva, postupným dosluhovaním toho predchádzajúceho. Chevrolet Kalos z rodiny nikdy neoplýval vzhľadom, výbavou, či jazdnými vlastnosťami, ale keďže bol viac menej zadarmo, nesťažoval som sa.

Keď však po necelých deviatich rokoch prevádzky dosiahol na vskutku zaujímavých 190 tisíc kilometrov a cena výmeny spotrebných dielov začala dorastať tú predajnú, padlo rozhodnutie “musí preč”. Obľubujem väčšie autá, takže som sa rozhodoval pre kombi. Moja osobná preferencia spadá k vozidlám značky Ford. V mojom okolí ich je niekoľko a zatiaľ sú s nimi všetci majitelia spokojní.

Po zvážení pre a proti a schválení rozpočtu som sa nakoniec dal na hľadanie jazdeného Fordu Focus combi. Prebehlo niekoľko neúspešných týždňov, až ma napadla jedna kacírska myšlienka. Môj potenciálny svokor jazdil na Forde Galaxy 2007 a len tak medzi rečou som nadhodil, či by mi ho neposunul. Na moje prekvapenie sa myšlienky chytil a myslím, že je jasné, kam smerujem.

Galaxy predsalen trochu natiahlo rozpočet, no poznám jeho servisnú históriu, takže som dlho neváhal a stal som sa tretím majiteľom Fordu Galaxy modelový rok 2008 vo farbe Panther Black a výbave Ghia. Jeho život začal koncom roka 2007 v závode v Belgicku a na Slovensko dorazil s francúzskym prízvukom (auto jazdilo nejaký čas v Saarlouis a okolí), ale inak vo výbornej kondícii.

Výbava Ghia pre francúzsky trh okrem iného zahŕňa elektrické okná a zrkadlá so sklápaním, automatickú klimatizáciu, tempomat, ESP, osem airbagov, hliníkové sedemnásťpalcové disky, elektricky výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, zatmavené okná od B stĺpika, daždový senzor, automatické svietenie a iné drobnosti. Domontované je akurát ťažné zariadenie a zadné parkovacie senzory.

Čierna farba autu skutočne svedčí, nanešťastie sa ťažko udržiava. Inak je to štandardná výbava Ghia určená pre krajiny južnej Európy, takže bez vyhrievaného čelného skla a z neznámych dôvodov bez parkovacích senzorov. Prečo ich Ford k takému veľkému autu nedáva automaticky, je mi záhadou.

Dizajn

Za normálnych okolností automobilka len ťažko zamaskuje autobusový charakter veľkého MPV (napríklad posledná generácia VW Sharan/Seat Alhambra), no v prípade Galaxy sa dizajnéri posnažili. Veľkosť je markantná ani nie tak sama o sebe. ako skôr v porovnaní s bežnýni menšími autami. Napriek tomu však auto nevyzerá, ako školský autobus a ja si v ňom nepripadám, ako niečí starý otec. Fordov kinetický dizajn síce vyzerá športovejšie na sesterskom modeli S-Max, no Galaxy sa podľa mňa naozaj nemá za čo hanbiť.

Nie som chronický olizovač automobilových interiérových plastov, no kúsok mäkkčeného PVC tu a tam je príjemná zmena po nechutnom tvrdom kórejskom oplastovaní. Celkovo pôsobí interiér útulným, no zároveň odolným dojmom. Dizajnovo čisté línie, logicky rozsmietnené ovládacie prvky a posed takmer ako v osobnom aute. A samozrejme množstvo priestoru všetkými smermi. Sedadlá sú príjemne tvrdé a majú dostatočné bočné vedenie. Rozsahovo im takisto nie je čo vytknúť. Pohodlné miesto na sedenie za volantom si nájde dokonca aj moja polovička s výškou 160 centimetrov. Ovládanie je vyriešené dobre, všetko má svoje logické a ľahko dostupné miesto, len ovládač okien je umiestnený dosť nešťastne, takže ho čiastočne zakrýva madlo dverí. Jeden ovládací detail, ktorý mi zo začiatku nesedel, je ovládanie stieračov, ktoré má Ford inak, než ostatní výrobcovia, je to však len otázka zvyku.

Auto je 7-miestne a aj reálne má sedem miest, nie len päť miest plus dve “detské sedačky”. Aj mojich štandardných 180 centimetrov sedí vzadu pohodlne a zvládne to aj na dlhšej trase. Druhý rad sedadiel pojme bez problémov tri detské sedačky (stredné však nemá úchyty ISOFIX) alebo troch dospelých cestujúcich. Sedadlá su samostatne posuvné, sklápateľné a je pred nimi kráľovské miesto. Inteligentný sklápaci systém zjednodušuje nastupovanie do tretieho radu. Po sklopení posledného radu vznikne rovná podlaha, ktorá je síce trochu vyššie, ako nárazník, ale človek sa toľko neušpiní, keď siaha hlboko do kufra. Len pri státi do svahu či pri plnšom naložení kufra sa po otvorení piatych dverí veci občas zvyknú vykotúľať von. Nepáči sa mi roletka, ktorá je nepoužiteľná a nemá samoodklopný systém.

Ak potrebujete odviesť skriňu, desať párov lyží alebo prespať núdzovo v aute, po sklopení druhého radu sedadiel máte k dispozícii úplne rovnú podlahu. Áno, priestoru by asi mohlo byť trochu viac, keby sa sedadlá dali vyťahovať, ale komu nestačí 2325 litrov objemu… plasty a koberce v kufri by však mohli byť odolnejšie proti poškrabaniu.

Motor a prevodovka

Tento model je osadený motorom 1.8 TDCi radu Kent s výkonom 92 kW a krútiacim momentom 320 Nm. Ide o pôvodný forďácky osemventilový naftový štvorvalec odvodený od motorov Endura, ale s novým turbodúchadlom s variabilnou geometriou Garret a vstrekovaním Siemens/Continental. Existuje aj jeho 74 kW verzia, ale nikdy by som ju do tohto auta nedával. Výkon 92kW je na spodnej hranici pohodlnej jazdy. Postačuje na udržanie tempomatovej 130ky pri plnom obsadení aj do ďiaľničných stúpani a pri správnej práci s prevodovou pákou vydá na bezpečné predbiehanie, ale auto by pokojne zvládlo aj 110 či 120 kW. Nechápte ma zle, jazdí dobre a dostatočne dynamicky, ale nie je to žiadny trhač asfaltu.

Problémom je veľké turbodúchadlo, takže motor je pod 1600 otáčkami dosť mdlý a rovnako ho nemá zmysel točiť nad 3 a pol tisíc. Keď sa raz turbo nadýchne, auto dostane mierny kopanec, ktorý už dnes nebýva veľmi častý, ale potom ťahá ako lokomotíva. Našťastie prevodovka je presná a preto je radosť s ňou pracovať. Akurát prvý stupeň je dosť krátky a druhý priveľmi dlhý, takže na plynulý rozbeh to chce trochu cviku, rovnako ako na radenie z jednotky na dvojku bez cuknutia.

Poteší spotreba, keď pri polovične naloženom aute nie je problém s ľahšou nohou na plyne atakovať šesť a pol litrovú hranicu. Občas hlavne za studena motor pri vytočení mierne zadymí, pretože nemá FAP filter. Ekologické mínus, ale z hľadiska servisu potešiteľný fakt.

Podvozok a jazdný prejav

Neprešlo mi rukami toľko vozidiel, aby som mohol odborne porovnávať, ale Galaxy má subjektívne veľmi vydarený podvozok. Príjemne tvrdší, no dostatočne komfortný. Nepovažujem ho za extrémne tvrdý, aj keď oproti takému Peugeotu 807, ktorý som mal možnosť šoférovať na dlhé vzdialenosti plne naložený aj prázdny, predsalen pustí do interiéru o čosi viac informácií. Spomínaná 807ka však pláva ako loď a pri plnom zaťažení kombinuje veľké náklony s veľmi vlažnou spätnou väzbou. To Galaxy vás na pomery MPV naozaj vtiahne do deja a dopraje aj isté množstvo spätnej väzby z celkom dobre nadimenzovaných ovládacích prvkov.

Na dobrej ceste sedí Galaxy ako na koľajniciach, správa sa celkom predvídavo a ochotne sa skladá do série zákrut bez nervozity a zbytočného nakláňania. Opäť treba podotknúť, že v intenciách triedy. Nie je to samozrejme športové auto, ale rodinné MPV, takže je stále predovšetkým pohodlné. Jediná negatívna výčitka smeruje na zadnú nápravu, ktorá hlavne v nezaťaženom stave občas zatancuje. Ale keďže ani v hraničnej situácii na mokrej ceste sa mi nestalo, že by odskočila alebo by prebliklo ESP, skôr to bude jej hmotnosťou a faktom, že sa medzi uloženiami hýbe dosť veľká karoséria.

Čo ma mierne sklamalo, sú brzdy. Nie že by boli slabé, ale ich účinok hlavne pri plnom zaťažení je pomerne laxný. Čakal by som od nich ráznejší nástup. Z Fiesty mám skúsenosť, že brzdy sa dajú lepšie dávkovať, ale tam sú nové a auto samozrejme neváži jednu a tri štvrte tony.

Posed za volantom a výhľad smerom dopredu. Nikdy nie je na škodu, keď človek sedí máličko nad premávkou. Zároveň však nemám pocit, že som v nákladiaku. Niektorým majiteľom prekáža hrubý predný stĺpik, no podľa mňa jeho zdvojenie funguje dostatočne dobre.

Úsporný a spoľahlivý motor. Veľmi dobre k nemu pasuje presná manuálna prevodovka, ktorá stiera pomerne úzke použiteľné spektrum otáčok.

Priestor - v porovnaní s mojím predchádzajúcim autom je nekonečný :) Poteší aj inteligentný systém sklápania a posúvania sedadiel.

Cestovný komfort. Podvozok je presne na môj vkus, teda dostatočne pohodlný a istý zároveň.

Spotreba . Pri šetrnom jazdení je možné ísť aj tesne nad šesť litrov a bez veľkého snaženia na sedem a pol.

Rýchlosť klimatizácie, dobré odhlučnenie, výborné sedadlá - všetko prispieva k vynikajúcemu pohodliu. Ani po niekoľkohodinovej ceste sa necítim unavený.

Cestujúci vzadu si pochvaľujú, že sedia mierne vyššie. Hlavne ľudia, ktorým býva v aute zle, majú z miest lepší pocit, ako zo stiesneného priestoru v bežnom aute. Akurát sa im stáva, že pri manipulácii s roletkami (vo výbave aj pre tretí rad sedadiel) ich občas schovajú do dverí aj s držiakmi.

Pocitovo letargickejšie brzdy, hlavne pri väčšom zaťažení.

Motor. Naschvál ho uvádzam aj ako pozitívum aj negatívum. Je síce fajn, ale auto by si zaslúžilo aj o 20 kW vyšší výkon. Má inak klasické neduhy nafťáka staršej generácie (turbodiera, úzke spektrum použiteľných otáčok).

Rozmery. ktoré nie sú ani tak negatívum, ako skôr fakt, s ktorým musím rátať. Skúste pravidelne striedať Fiestu a Galaxy a pochopíte. Je to však trade off za vnútorný priestor. Výhľad smerom dozadu nie je zlý, akurát som si stále nejako nezvykol, kde končí zadný nárazník.

Výbava, respektíve drobnosti, ktoré pri aute s novou cenovkou okolo 30 tisíc eur chýbajú. Parkovacie senzory, príprava na mobil, chýbajúci USB port. Ten dnes majú v základnej výbave všetci kórejci.

Výmena žiaroviek v svetlách by vydala za vlastný román. Rozmontovať pol prednej časti kvôli výmene dvoch žiaroviek či pravidelne vymienať žiarovky koncových svetiel, ktorých je dokopy osem (!), je ozajstná skúška nervov.

Roletky na oknách majú značne poddimenzované háčiky a radi sa “schovajú” do dverí. Vybrať ich si vyžaduje buď trpezlivosť a dlhý pevný drôt, v horšom prípade rozmontovanie dverí.

Po výmene autobatérie zblbla palubná elektronika a vyžadovala si pracnú návštevu servisu, programovanie okien a podobné malichernosti.

Plniaci otvor nádrže má skrutkovací uzáver, ktorý niet kam odložiť. Pri tankovaní “elegantne” visí opretý o karosériu a špiní ju naftou. Model po facelifte ma hrdlo easy fuel bez uzávera, môj Ford to ešte bohužial obišlo.

Ford nedodáva žiadnu, ani dojazdovú, rezervu. Miesto toho dostanete sadu na opravu defektu, ktorá je však pri bočom defekte alebo poškodení pneumatiky na nič. Niektoré trhy akurát ponúkajú runflat pneumatiky. A ešte treba vymienať hmotu na vyplnenie pneu, keďže má obmedzenú trvanlivosť.

Auto má pomerne dlhý rázvor a slabý polomer zatáčania, takže na užších parkoviskách sa nedá vojsť do miesta na prvý raz. Celkom zážitok je aj vjazd do niektorých podzemých garáži.

Auto je z dovozu, takže sa rátalo, že zhltne nejaké peniaze pri prvom servise. Jediná vec, ktorá si však vyžiadala výmenu mimo obvyklých intencií, bola iba spojka so zotrvačníkom (slušná porcia, avšak platil ju predošlý majiteľ, pri tachometrových 150 tisíc kilometroch). Servisák povedal, že buď auto jazdilo veľa v meste, alebo sa na ňom niekto učil šoférovať.

Problémy, ako občasné zaštrajkovanie automatického dojazdu okien, či nereagovanie tlačidiel tempomatu na prvý pokus, považujem za drobnosti. Prvá vec bola spojená s výmenou batérie, druhú má za následok nevýrazná spätná väzba od tlačidiel na volante.

Nejaké malé zvieratko sa dostalo do motorového priestoru a roztrhalo odhlučňovací kryt prednej kapoty. Budem ho musieť vymeniť. Našťastie sa nedotklo žiadnych káblov ani hadíc.

Inak sa na aute robia len obvyklé úkony (olej, filtre, náplne) a výmeny žiaroviek (občas skutočný pôrod, ale nebudem to kvôli žiarovkám ťahať do servisu).

Predaj v rodine.

13.5.2014 11:54

Update: Praktické porovnanie s S-Maxom

Mal som v posledných dňoch možnosť zajazdiť si s S-Maxom (ročník 2011, 2.0 TDCi/103kW, Titanium). Aj keď obe autá vychádzajú z rovnakého základu, predsalen sa S-Max viac približuje bežnému osobnému autu (je nižšie, opticky aj v skutočnosti).

Hlavný rozdiel je samozrejme v správaní sa na ceste. Kde Galaxy už ide limite hlavne vzhľadom na vyššiu hmotnosť a ťažisko, tam S-Max funguje bezpečne a isto ďalej. Má tiež lepšie nastavený posilovač riadenia, ktorý ide ľahšie, no je rovnako presný.

Trošku sklamanie je pre zmenu výkon motora. S-Max je máličko ľahší a má papierovo o 11kW viac, ale vôbec to necítiť. Prvý a druhý stupeň sú nastavené príjemnejšie, no zvyšok je aj oproti 92kW Galaxy dosť letargický. Objektívne je auto možno rovnako rýchle, ale chýba mu špička a citeľný ťah v stredných otáčkach. Žeby tie emisné normy a FAP filter robili až toľko zloby?

Další vozy Ford Galaxy

Okrem výmeny žiaroviek, oleja a filtrov zatiaľ len spomenutá spojka a občasné drobnosti.

Variabilita sedadiel, veľkosť kufra, praktickosť využitia, to všetko je u tohto MPV na jednotku s hviezdičkou.

Predimenzovaný priestor hlavne na prvých piatich sedadlách, viac než dostatočný na šiestom a siedmom a k tomu kufor, kam pohodlne strčím tri bicykle, či desať párov lyží a lyžiarskej výstroje. Ešte sa mi nestalo, že by mi chýbal priestor.

Na danú triedu a veľkosť auta výborné. Niekedy sa auto pohúpe a znervóznie, ale je to daň za celkovo komfortnú jazdu.

Napriek veľkým kolesám nadpriemerný. Do kabíny sa prenesú len skutočne veľké priečne nerovnosti, inak je takmer vždy ticho a príjemne.

Na veľkosť auta akceptovateľné, nijako nevybočujú z priemeru.

Vysoká cena originálnych Ford dielov je tak trochu mýtus, našťastie som ešte nemusel nič riešiť. Hlási sa však zadná náprava, takže potom budem hodnotiť.

Dostatočný na bezpečné predbiehanie aj dlhšie jazdy, ale potešilo by pár kW navyše.

Na danú veľkosť veľmi slušná, pri rozumnom jazdení si auto nevezme viac než šesť litrov. V kombinácii so 70 litrovou nádržou je teoretický dojazd skoro 1200 kilometrov.

Po naštartovaní a prvé kilometre má klasickejší naftový prejav, ale následne zvuk zmäkne a neotravuje.

Mne osobne sedia na sto percent, vedením, tvarom aj rozsahom nastavenia.

Dostatočne účinné, ale s miernejším nástupom. Brzdia dobre a plynulo, ale keď potrebujem razantne spomaliť, musím šliapať na pedál o čoši dôraznejšie.

435/2325 litrov, úplne rovná podlaha, dobrý prístup, fólie maskujú, čo je vnútri. Chýba mi akurát viac háčikov na uchytenie siete.