Škoda Octavia Octavia 2.0 TDI 4x4

Škoda Octavia, foto 1 Škoda Octavia, foto 3 Škoda Octavia, foto 4

Přezdívka auta Oktavka Rok výroby 2013 Koupeno nové najeto [km]:3000 palivo: nafta výkon [kW]: 103 / 104 * kroutící moment [Nm]: 320 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.6 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6.5

Zdravim citatelov mojeauto.cz,
Kedze pri hladani mojeho noveho auticka som cerpal skusenosti a precital asi vsetky relevantne recenzie na mojeauto.cz chcem prispiet aj mojou troskou.

Tato recenzia bude skor pre ludi ktory zvazuju kupit jazdenku kedze O II sa uz nevyraba a tych ktory hladaju taky uzkoprofilovy tovar ako je klasicke combi diesel z 4x4.
Zacinal som jazdit na otcovej skode 120, fabii 12.HTP 47kw az som sa dopracoval k vlastnemu auto ford fiesta 1.3 51kw rocnik 2003, nasledne som sa dostal v praci Opel Vectra caravan 1.9 diesel 88kw 2008
Recenziu som rozdvrhol nasledovne>
1. Ako a z coho som auto vyberal
2. Moj subjektinvy pocit z konkurencnych modelov
3. Ake auto to vlastne mam v sktratke
4. Skusenosti z pohonom 4x4
5. Jazdne vlastnosti
6.Spotreba

1. Pri uvazovani ake auto vybrat bola moja predstava nasledovna - trieda nieco ako vw golf ale v kombi verzii a auto by malo mat aspon jeden (super feature, X faktor, nieco extra) proste nieco naviac oproti standartu, nemyslim tym sklenenu strechu alebo 20 palcove kolesa ale nieco uzitocne>
-bud 4x4
-alebo xenony,
- silnejsi motor ako 105 koni napr. 2.0 TDI 140k
- pripadne automat
najlepsie by bolo keby to malo vsetko ale zas kedze peniaze nerastu na strome a clovek mi nemal dostat vsetko co chce uspokojil by som sa aj z jednou z tychto opcii.
No povodne som Vam chcel pisat recenziu na novy VW GOLF Variant 1.6 TDI 4x4 comfortline (bol uz objednany a zaloha zaplatena) ,ale kedze mi pan predajca po troch mesiacoch cakania oznamil ze koli velkemu zaujmu budem musiet pockat este dalsich 6 mesiacov musel som sa s predstavov mojho favorita rozlucit : (, 3 mesiace trpezlivosti boli pre mna hranicnou hodnotou. Neviem teda ako planuju vo VW vyrobne kapacity ale ved to nieje preboha Ferrari kde sa robi vsetko na mieru .
Takze kolotoc hladania noveho vozidla zacal odznova. A bola to poriadna fuska (aj ked zabavna: )par vecerov hladania vsetkych dostupnych dealerov a ponuk po celom Slovensku. Chcel som iba skladovku pretoze dalsie cakanie neprichadzalo do uvahy

2. Z coho som vyberal> bolo tam skoro vsetko>
Astra sports tourer,Octavia II III, Ford focus combi, Hyundai i30, Kia Seed, VW Jetta, francuzov som vynechal, a japonci nemaju v tejto triede a cenovej kategorii poriadne kombi>
toyota auris - no sedel som v tom v autosalone (extremne mozdlzne stiesneny interier no ked som si sadol za seba nemal som vzadu miesto, nastavovanie sklonu sedadiel ma asi iba tri polohy a musite to regulovat vlastnou vahou atd. interier no vkus je subjektivny ale nic premna.
Civic combi - nebol este na svete
GOLF - po sklamani z predlzenia datumu vyroby som pozeral aj skladovky ale variant mali len z 1.6 TDI co znamena 5 stupnova prevodovka, namiesto viacprvkovej zadnej napravy torzna tyc a bez 4x4 (verzia 4x4 ma 6 stupnovu a viacprvkovu napravu), bol tam jeden kusok na 17 diskoch s radarovym tempomatom, kozene sedadla ale chcel som auto s poriadnym podvozkom, ako 17 disky a torzna tyc..no co vam poviem
Zas aby som nehanil VW (niektory dealery) vam da na golfa zlavu aj 10%!!! takze zas tak drahy niesu ale zas maju z coho zlavnovat : )

Ford Focus combi - vyborny podvozok, pekny exterier, lacne posobiaci interier,skladovky z obmedzenou vybavou -absolutne ziadna nemala xenony, 4x4 neponukaju a max. 16. diesel 115 konikov. Samozrejme da sa nakonfigurovat aj vlastne auto ale pozrite sa na Slovensku do cenniku a budete v nemom uzase - v podstate Mondeo je lacnejsie ako focus.

Hyundai -I30 - Iba cennikove ceny, interier na fotkach je OK ale v realy no ako keby som si sadol do Hyundai accentu... a potom prisiel na rad prejca (chcel som ponuku na I30 diesel z full vybavou, cize marza tam musela byt pre predajcu slusna) ale panko s kyslou tvarvou prisiel z vetou, ze cim som ja pre Hyundai taky vinimocny ze chcem zlavu : ) ked mi povedal tuto vetu tak som skoro odpadol ; ) (ten pan s touto predajnou taktikou musi byt asi top predajca v dilerskej sieti Korejcov.

Kia Ceed combi- tu musim povedat ze oproti hyundai maju co voci konkurencii ponuknut pekny dizajn (exterier aj interier) auto posoby naozaj hodnotne aj mojem priatelke sa pacil mali nieco na sklade ale zas by nemal ziadny X faktor : )

VW Jetta - vybava Business, 2.0 TDI a podvozok na ktorom sa este nesetrilo narozdiel od OIII : )
- zastaralejsi interier, je to neprakticky sedan co ma privadza ku kufru, ramena kufru ktore zasahuju to miesta pre batozinu a tym ju mozu poskodit... ako to si mozem rovno kupit Renault fluence : ) ten to ma tiez tak riesene ale stoji o 1/3 menej.

Astra sports tourer - krasny dizajn, vybava cosmo polokozeny interier,(X Factor - xenony) velka zlava, 1.7 130 koni diesel vyborne tlmenie nerovnosti aj na 17ckach, vyhrievany volant atd.,
Minus>
- motor Isuzu ako neviem kde nabrali 130 koni pocitovo tak 105 male pasmo vrcholu krutiaceho momentu 2000-2750 Nm
- v porvnani s OII nemal 4x4

Octavia III combi - akoze tie cennikove ceny (v mojej konfiguracii o 1000 EURO drahsia ako GOLF variant) - a predajcovia ponukali max 5% zlavu -draha draha draha - ved za tie ceny kupi clovek Passat!!!

Octavia II - vybehovy model, ale Octavia II 2.0 TDI 4x4 Elegance stala rovnako co OIII 1.6 TDI Elegance

No co by ste vybrali vy?

aj musim povedat ze ked vidim noveho Golfa alebo O3 na parkovisku dizajn je novy a pekny tak si troska povzdychnem ze som ich mohol mat aj ja ale ked sadnem za volant je vsetko zabudnute : )

3. 3. Ake auto to vlastne mam v sktratke

Octavia II combi cierna metaliza 2.0 TDI 4x4 103 kw 6st. manual. vybava Elegance + naviac bluetooth a ovladanie radia na volante
Vybava Elegance - Vyhrievane sedadla, atomat. klima, dazdovy senzor, maxi dot - to je ten maly display kedy medzi otackomerom a rychlomerom - okazuje napr otvorenie kazdych dvery a kufra samostatne + ostane svietit na nieake 2 minuty aj ked auto zamknete tak mozete skontrolovat ci ste dvere a hlavne kufor spravne zabuchli (akoze zavriet spravne kufor na prvy krat aby som snim nemusel tresnut to je fakt umenie.
15 Palcove kolesa -pri 1.6. TDI 66 KW i to pochopim, ale pri 2.0 103 KW by to chcelo troska vacsie obutie, ako prospieva to komfortu ale chcelo by to aspon 16 a profil 55 namiesto 65- predsalen pri vacsich rychlostiach by to prispepelo k este lepsiemu jazdnemu prejavu. 17 by uz asi boli priliz, predsa nieje to SUPERB
Bluetooth- Funguje to naozaj vyborne staci prvy krat sparovat telefon z autom nahrat kontakty a vzdy ked sadnete za volant a mobil ma zapnuty blutooth sam sa sparuje a je to, ziadne nastavovanie vyborne!
Este lepsie je streamovanie hudby z telefonou to som bol naozaj prekvapeny ako to pekne funguje je to naozaj super pretoze radio Bolero nema ani slot na SD kartu ani USB.

4. Pohon 4x4
Potrebuje ho clovek vobec? zvysuje spotrebu, je to drahe atd.
No povedzme si ako to je VW koncern si zan v Golfe a Octavii pyta priplatok 2000 EUR co je brutalna cifra ale ked to clovek porovna z dalsou niekedy az "nezmyselnou" vybavou (navigacia v tejto dobe, aj ked akokolvek dobra ze 2095 EUR : ) co ponukaju tak su to hadam este celkom rozumne intestovane peniaze, ked sa uz rozhadzujete.
Novy GOLF a Oktavia III - ked si zadovazite do nich 4x4 dostane aj 6 stupnovu prevodovku a viacprvkovu zadnu napravu. !Svetla vyska ostava ale nezmenena 139 mm co niekedy naozaj malo!
Je tam moznost si priplatit VW do vola paket pre zle cesty predlzia tam ale iba pruziny a prida to iba dalsie 2 cm.
Ako vsetkym zname o pohon 4x4 sa stara -starala v koncerne VW spojka HALDEX (ak som dobre informovany vyuziva ju aj FORD a VOLVO).
Kedze tento rok toho snehu vela nebolo konkretne mal som moznost vyskusat ozajstne kvality pohonu 4x4 na snehu par dni. (proste klasika clovek sa konecne docka auta z 4x4 a zima nikde : )
No pred kupou som samozreme presiel vsetky recenzie a informacie o 4x4 pohonu hlavne otom pripojitelnom cez Haldex. No boli to rozne nazory dobre, zle, slabe, pomale atd. pripadne ved to je len pripojitelne to ako keby si tam nic nemal...
Za mna mozem povedat ze pripajanie pohonu na snehu a lade funguje naozaj nebadatelne a trakcia sa s prednokolkou neda porovnat, neda!!!
Porovnalal som> Opel Vectra diesel predny nahon 17 225/45 disky vs OII4x4 15 195/65 disky obe zimne pneu
OII4x4
Na snehu> auto vytocite na jednotke ziaden preklz proste auto zrychluje permanentne, dvojka trakcia stale pritomna auto islo cez zadne kolesa troska do smyku ale velmi bespecne a predvidatelne.
Vchadzanie do krizovatky cez kolaje odhrnuteho snehu - auto nimi preslo bez straty trakcie ako keby tam nic nebolo proste ako po suchej ceste. Netvdim ze pripojitelny pohon nema svoj limit ale je to nepopieratelna pridana hodnota.

Dalsi priklad ideme na dvoch autach do lyziarskeho strediska cesta pokryta ciastocne snehom zle udrziavana atd. ved to poznate. Druhe auto je ta ista trieda Ford Focus. Znami z druheho auta pride ku mne a vravi "fuu to teda riadne smykalo ked som zastal na tom kopci som myslel ze sa uz nerozbehnem" vacsiu radost mi samozrejme urobit nemohol : ) tak so ho zaviedol ku kufru a ukazal na napis TDI s cervenym I 4x4 a usmial sa : ))). Ako vysli sme tam obaja ale moj pocit bol nasledovny>
"Fuuha tu cestu by mohli aj lepsie udrziavat ale to auto ide ako po suchej ceste ani naznak straty trakcie" , horsie to bude dole kopcom tam mi uz 4x4 nepomoze : )".

5 Jazdne vlastnosti>
Podvozok je naozaj vyborny je to asi jeden z hlavnych dovodov (mimo monstrozneho kufra: ) preco je Octavia taka uspesna. Sedi na ceste vyborne hlavne na dialnici pri 130 -140 km/h ked prejdem nieaky spoj alebo nerovnost zadok neodskoci a trzi stopu (myslim ze torzna tyc moze kazdy vraviet ze staci, rozdiel si nevsimnes no po rovnej ceste a jazde v meste asi nie : ) ale pri rychlej jazde po dialnici alebo deravej ceste 2 a 3 triedy je ta istota a subjektivny pocit bespecia na nezaplatenie. Co sa tyka odhlucnenia je tam badatelny rozdiel napr. oproti Golfu prste koncernov hierarchia nepusti.

Riadenie - v meste jednou rukou ide servo trocha tazsie ale inac nemam nieake vyhrady.

Prevodovka - 6 stupnova, manual , kratke presne drahy VW koncern to ma dobre zmaknute.

6. Spotreba>
Mesto - 7.5 -10 l - Spotreba v meste je tazko meratelna jazdim trasu do prace tych 10km a konci to niekde okolo 8.3 l

Dialnica - 5.2 - 5.6l
Priklad Bratislava - Zvolen 5.5 l priemerna rychlost 127 km/h
Zvolen - Bratislava - 5.3 L

Okreska - 4.8 - 6 l

Pohon 4x4
Silny motor 2.0 140k
Spotreba na dialnici pri 130km/h -5.2-5.5
Pri optimalych podmienkach (bezvetrie, letne pneu sa da zajazdit aj pod 5 litrov)

- slapsie odhlucneny podvozok
- na 2.0 TDI len 195/65/R15 disky kolies
Spotreba v meste
Kozeny Volant - no niesom odbornik na materialy ale ta koze musela pochadza z nieakej PET flase, akoze bude to asi trvacne ale dost sa to smyka ked ma clovek troche spotene ruky.

Zatial ziadne ved je nove : )

Auto bolo kupovane Impa Bratislava, ako skladove vozidlo rok vyroby 1/2013 v January 2014.
Predaj v poriadku az na nevedomost niektorych detailov - aky rozmer pneu ma auto, tvrdenie ze Octavia 4x4 ma zviseny podvozok to plati ale iba ak ma paked pre zle cesty ,ktory ale nemala

Další vozy Škoda Octavia