Suzuki Swift 1.3 GS AAC

Suzuki Swift, foto 1 Suzuki Swift, foto 2 Suzuki Swift, foto 4 Suzuki Swift, foto 5 Suzuki Swift, foto 6 Suzuki Swift, foto 7 Suzuki Swift, foto 8 Suzuki Swift, foto 9
Suzuki Swift, foto 10 Suzuki Swift, foto 11 Suzuki Swift, foto 12 Suzuki Swift, foto 13 Suzuki Swift, foto 14 Suzuki Swift, foto 15 Suzuki Swift, foto 16 Suzuki Swift, foto 17 Suzuki Swift, foto 18 Suzuki Swift, foto 19 Suzuki Swift, foto 20 Suzuki Swift, foto 21 Suzuki Swift, foto 22 Suzuki Swift, foto 23 Suzuki Swift, foto 24 Suzuki Swift, foto 25 Suzuki Swift, foto 26 Suzuki Swift, foto 27 Suzuki Swift, foto 28

Přezdívka auta Biely šíp Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:49000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1328 výkon [kW]: 68 kroutící moment [Nm]: 116 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 175 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 215 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.4

Už v úvode spomeniem, že táto recenzia nebude určite tak vtipná a zábavná ako mnohé, ktoré na moje.auto.cz bezpochyby sú. Skôr plná faktov a postrehov, plynúcich z používania. Neviem dobre vtipy ani prerozprávať, nie to ešte vymýšľať :)

Kde začať. Auto som neplánoval, len zbežne pozeral známy nemenovaný modrý autobazár na internete. Zo všetkých tých áut mi padla do oka Mazda 3 s motorom 1.6 MZ-CD, na ktorý všade počujem len pozitívne ohlasy. Jednu takú som našiel. 2 ročná, za celkom fajn cenu 315 000,- SKK. Škoda len, že jazdená a teda aj bez záruky. Priznám sa, pri kúpe jazdeného auta mám vždy určité predsudky, i keď sa jedná o kvalitného výrobcu ako je Mazda. Časť medzi volantom a sedačkou už tak kvalitná byť nemusi.

Kufor pre mňa nehrál rolu, takže známy, poradil nech si pozriem akciovú ponuku SUZUKI, že vraj majú výročie 100 rokov od založenia firmy. A vtedy sa to stalo :))) SUZUKI Swift 1.3 GS AAC, nový v 3 ročnej záruke za akciovú cenu 316 000,- SKK. Pre mňa bolo rozhodnuté. Bude prvé auto :)

Motor + Prevodovka + Podvozok.

To auto nie je najrýchlejšie, najkomfortnejšie, ale jazda s ním proste baví, presne ako píšu v recenziách. Aj na sériovom obutí 185/60 R15 si drží stopu veľmi dobre. Pochopiteľne, keď som jazdil 205/40 R17 v kombinácii s podvozkom z modelu Swift Sport, bolo to priam dokonalé, vzhľadom na kategóriu, do ktorej toto auto spadá.

Sériové reproduktory hrajú na moje počudovanie dostačujúco, a dovolím si tvrdiť, že to tak bude pre väčšinu majiteľov. Po výmene a nastavení autorádia bol tento pocit ešte viac umocnený. Meniť zatiaľ neplánujem.

Ako jednoznačné PLUS musím vyzdvihnúť bezkľúčový vstup a štart vozidla. Silne návyková a praktická vec! Viackrát sa mi stalo v práci, že som hľadal na kľučke firemného auta gombík, ako si otvoriť :)

Nulové odhlučnenie interiéru! Jednoduchá konštrukcia zadnej nápravy spôsobuje odletovanie "zadku" na nerovnostiach, najmä v zákrutách. Hlučný podvozok resp silné razy od kolies do karosérie. Možno by to vyriešila výmena uchytenia náprav (tlmičov?) za niečo lepšie. Netuším. Pri jazde po nerovnom povrchu neustále niečo a niekde klepká. (dorazy zadných tlmičov to nie sú). Jazda na kvalitnej ceste je naopak bezproblémová. Nový model 2011 už týmto netrpí.

Niektorí ľudia sa sťažujú na problematické radenie jednotky a obyvlášť spiatočky. Patril som k nim. Treba si ale uvedomiť, že Swift ich nemá synchronizované, teda po stlačení spojkového pedálu je potrebné kratučkú chvíľu počkať a potom ide zaradiť kedykoľvek a bez sprievodného "počítania zubov". Čiže problém skôr medzi sedadlom a volantom.

Problematický je lak. Tvrdý, no krehký zároveň. Doporučujem ochrannú fóliu aspoň na kapotu, inak po zime máte o zábavu postarané.

Nešťastným riešenim je umiestnenie trysiek ostrekovačov čelného skla na kapotu = veľmi sa špiní samotná kapota, vo vyšších rýchlostiach prakticky nulová účinnosť resp zbytočne veľká spotreba kvapaliny. To už je vyriešené prepracovaním ostrekovania priamo na stierače. V interiéri občas niečo vrzne, zapuká (v zime častejsie).

Lícovanie niektorých plastov by po toľkých rokoch výroby mohli Maďari vychytať, nestalo sa tak. Veľmi pomohlo, keď som všetky tapacíre z vnútornej strany vyplnil uhlíkovou ANS penou.

Zadné dorazy: výmena tlmičov v rámci záruky v SUZUKI Košice. O pol roka sa problém zopakoval = dorazy sa uvoľnili a spadli dole => neprijemné klepkanie pri prejazde nerovností. Nakoľko servis nie je z dlhodobého hľadiska riešením (podobné skúsenosti majú aj ľudia na fóre), na rad prišli sťahovacie pásky a 5 minút roboty.

Garančné prehliadky riešim v Michalovciach, rovnako rôzne reklamácie (zatiaľ žiadna klop-klop-klop). Košice nulová ochota, asi majú pocit monopolu na východe SR.

"Ked vtáčka lapajú, pekne mu spievajú!"

To jednoznačne platí pre predajcu v Košiciach. Auto nebolo pripravené v stanovený deň. Stálo ma to deň dovolenky, a tak mi sľúbili kompenzáciu: bezpečnostné skrutky na kolesá. Ako inak, v ten deň na sklade neboli. Nasledovali 4 mesiace telefonátov do predajne, po ktorých sa to nakoniec podarilo. Bez pravidelného "dávaniaosebevedieť" by samozrejme žiadne skrutky neboli. Pri kúpe auta sľúbili bočné lišty na dverách zadarmo, na faktúre krásna cena 40,- EUR. Čo dodať. :)

Vylepšenia, úpravy, doplnky

01 / 2010
- pribudla živicová nálepka SWIFT na tretie brzdové svetlo
05 / 2010
- čierne fólie na sklo zadnych dveri a dverí kufra
- od kolegu, ktorý predal Swifta, som kúpil originál strešný nosič SUZUKI
06 / 2010
- strešný BOX od slov. firmy Ultraplast, dĺžka 2m, objem 300L
08 / 2010
- kúpené 17" kolesá ENZO H s pneu 205/40, samozrejme legálne zapisané do TP
- pôvodný papierový filter vymenený za bavlnený od JR Filters v pôvodnom air boxe
- predné hmlovky šli preč, miesto nich homologizované denné svietenie (DRL) s automatickým zapínaním po štarte vozdila
10 / 2010
- žiarovka osvetlenia interiéru nahradená LED. Super funkčnosť a perfektné osvetlenie aj vzhľad
11 / 2010
- podvozok (tlmiče + pružiny) z modelu Swift Sport
01 / 2011
- prepracovaný systém ostrekovania čelného skla pomocou trysiek umiestnených priamo na stierače. Použitá bola sada montovaná na Mercedes Vito/Viano
- gumené predné a zadné lapače originál SUZUKI
03 / 2011
- výmena sériového autorádia za Pioneer DEH-2300UB + 8GB micro USB kľúč
07 / 2011
- kompletné vytlmenie podlahy materiálom Dynamat eXtreme + na vnútornu stranu tapacírov všetkých dverí nalepená ANS pena. Konečne nič nevŕzga, hluk od podlahy klesol, kvalita zvuku stúpla
08 / 2011
- 17" ENZO H predané. Nakoľko sa jedná o lacného výrobcu, na naších cestách značne trpeli (2x ohnutý disk)
09 / 2011
- predné kotúče a platničky vymenené za rezané/vŕtané kotúče EBC Brakes + platničky Greenstuff s redukovaným brzdným prachom. Min o 80% menej špinia disky! Na autá s výkonom do 200koní
12 / 2011
- čierne spätné zrkadlá so smerovkou a elektrickým sklápanim z verzie Black&White (vyhrievanie a nastavenie mali aj pôvodné)
03/2012
- Tempomat (konečne)

Blízka/vzdialená/žiadna budúcnosť
- Suzuki Swift Turbo Kit od výrobcu Zage Turbosystems Inc. Výkon po úprave cca 160hp a 200+Nm
- predné sedačky RECARO z modelu Swift Sport
- predný a zadný náraznik z modelu Swift Sport
- čalúnenie interiéru
- decentne kridelko na piate dvere, ako ma napr verzia Swift Sport

22.10.2012 11:39

update

Pridane nejake nove fotky. Fotky s ciernymi spatnymi zrkadlami este nemam, takze bolo nacase ich doplnit. Pridana fotka volantu s Tempomatom.

V auguste nam skoncila zaruka. Zvazoval som predlzit o dalsie dva roky ale nakoniec som od toho upustil. Auto aj nadalej jazdi bez problemov a robi radost pri kazdom sadnuti za volant. Necakal som ze aj po viac nez 3 rokoch bude radost z jazdy rovnaka :)

4.3.2012 12:00

Tempomat (Cruise Control)

Takze vcera sa mi konecne podarilo namontovat tempomat s originalnym ovladanim na volant urceny pre modely Splash/Swift/SX4 s elektronickym plynovym pedalom. Montaz som robil sam, nebolo to nic narocne, staci mat po ruke spravne naradie a pozorne citat manual. O dva tyzdne ho odskusam na ceste do Zahrebu (tam aj spat cca 1300km). Kazdopadne prava noha mi dakuje uz teraz :) Jednoznacne doporucujem, fotky pribudnu neskor.

26.2.2012 20:41

Tento tyzden planujem kupit Tempomat na Swifta, uz sa neviem dockat. Hned ako bude nahodeny napisem svoje dojmy/pojmy.

Elektricky sklapatelne spatne zrkadla: neuveritelne navykova vec! :) Funguju spolahlivo, cierne k bielemu autu sa hodia idealne. Este cierna folia (nie carbon) na strechu a originalne 17" disky SUZUKI v ciernej + decentne kridelko na piate dvere v ciernej a vizualne upravy z vonku budu hotove.

28.12.2011 19:05

Upravy

Zopar uprav textu a doplnene info o montazi spatnych zrkadiel.

S prichodom zimy zacal krasne vrzgat na niektorych miestach interier. Spravidla na tych, kde som nedaval ANS penu medzi tapacir a samotnu karoseriu. Je to otravne. Taktiez jazda po nerovnej (zvlnenej, platanej) vozovke je sprevadzana klepkavymi zvukmi od naprav. Kua to su ale skolacke chyby. Ked je teplo, ziadne klepkanie nepocut. Dorazy zadnych tlmicov drzia na miestach takze v tom to nebude. Ked nic, tak do servisu nech to riesia ked uz je auto v zaruke.

Další vozy Suzuki Swift