Škoda Felicia Sportline

Škoda Felicia, foto 1 Škoda Felicia, foto 2 Škoda Felicia, foto 956 Škoda Felicia, foto 957 Škoda Felicia, foto 958 Škoda Felicia, foto 959 Škoda Felicia, foto 960 Škoda Felicia, foto 961
Škoda Felicia, foto 962 Škoda Felicia, foto 963 Škoda Felicia, foto 964 Škoda Felicia, foto 965 Škoda Felicia, foto 966 Škoda Felicia, foto 967 Škoda Felicia, foto 968 Škoda Felicia, foto 969 Škoda Felicia, foto 970 Škoda Felicia, foto 971 Škoda Felicia, foto 972 Škoda Felicia, foto 973 Škoda Felicia, foto 974 Škoda Felicia, foto 975 Škoda Felicia, foto 976 Škoda Felicia, foto 977 Škoda Felicia, foto 978 Škoda Felicia, foto 979 Škoda Felicia, foto 980 Škoda Felicia, foto 981 Škoda Felicia, foto 982 Škoda Felicia, foto 983 Škoda Felicia, foto 984 Škoda Felicia, foto 985 Škoda Felicia, foto 986 Škoda Felicia, foto 987 Škoda Felicia, foto 989 Škoda Felicia, foto 990 Škoda Felicia, foto 991 Škoda Felicia, foto 992 Škoda Felicia, foto 993 Škoda Felicia, foto 994 Škoda Felicia, foto 995 Škoda Felicia, foto 996 Škoda Felicia, foto 997 Škoda Felicia, foto 998 Škoda Felicia, foto 999

Přezdívka auta Felka Rok výroby 1999 Koupeno ojeté najeto [km]:79000 palivo: benzin počet válců: 4 objem [cm3]: 1289 výkon [kW]: 50 kroutící moment [Nm]: 100 maximální rychlost [km/h]: 162 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 272 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7

Chcel by som Vám predstaviť moje krásne auto - Škodu Feliciu. Nejedná sa však o Feliciu obyčajnú ale o veľmi výnimočný kúsok.

Posledné roky, v ktorých sa Felicie vyrábali, sa Škoda snažila zatraktívniť ponuku rôznymi akčnými výbavami. Preto ste sa mohli stretnúť s limitovanými edíciami ako Safe Line (viac airbagov), Color Line (farebný interiér), Magic, Famliy a rôzne ďalšie. No najzaujímavejšou, najkrajšou a najcennejšou pre mňa je Sportline. A práve k takej som sa dostal.

Felicie Sportline sa vyrábali v dvoch farebných kombináciach - čierna karoséria so žltým interiérom a červená karoséria s červenými interiérom. Druhú spomínanú mám. To však nie je všetko, čím sa „Sportlajnky“ odlišujú od bežných Felicií. Okrem farby majú aj veľmi bohatú výbavu. Konkrétne moja má 14-palcové mnoholúčové elektróny (dokonca aj rezerva je elektrón), nerezovú koncovku výfuku, číre smerovky, spätné zrkadlá vo farbe karosérie, predné hmlovky, farebný pás na čelnom skle, predné elektrické okná, štvorramenný volant s airbagom, otáčkomer s digitálnymi hodinami, stredový panel, centrál s diaľkovým ovládaním, alarm, hornú rozperu tlmičov a oká v batožinovom priestore na uchytenie batožiny. Čo sa mi ale najviac páči je interiér, ktorý vyvoláva obdiv u každého a okrem krásnych a netradičných červených sedadiel obsahuje červené bezpečnostné pásy (!), čierne textilné koberčeky s červeným lemom a kožený paket - volant, radiaca páka a ručná brzda v čiernej farbe prešívané červenou niťou. Musíte teda uznať, že výbava je skutočne bohatá a interiér originálny a spolu so žiarivou červenou farbou sa odlišuje od ostatných Feliek.

Nie však dostatočne. Predchádzajúca Felka (jej recenzia tu je tiež) bola obyčajná a tak nejaké drobné úpravy mi prišli úplne v poriadku. Keď som ale získal takýto výnimočný kúsok, mal som dilemu - nechať ju úplne v sériovom stave na zvýraznenie originality alebo predsa len si ju trocha upravovať decentnými doplnkami? Nakoniec som sa rozhodol pre druhú možnosť, pretože jej výnimočnosť si ja - človek zaťažený na Felicie - síce všimnem, no bežný človek ani moc nie a kľudne ju považuje za obyčajnú Feldu. A to nie je prípustné. V žiadnom prípade ju ale neplánujem hyzdiť nejakými laminátovými spojlermi či zahladzovaním piatych dverí. Felku totiž intenzívne využívam na cesty, veď mesačne najazdím zhruba tisíc kilometrov takže žiadne extrémne úpravy nepripadajú do úvahy a ani sa mi nepáčia, pretože v tomto smere som skôr konzervatívny.

Kúpa tejto Felicie je opäť zaujímavá historka. Napriek tomu, že som jednu mal a intenzívne som sa jej venoval a staral o ňu, niekedy som pozeral iné Feldy na bazoši či iných internetových stránkach. Jedného dňa som tam natrafil na tento kúsok - Sportline po ktorej som vždy túžil, krásna červená farba, skvelá výbava, skutočných 70 000 km a len 50 km odo mňa. Povedal som si, že ju pôjdem aspoň pozrieť a uvidím, stála totiž na Feliciu veľmi veľmi veľa.

Tak som zorganizoval stretnutie, zavolal som si kamarátov čo sa do áut vyznajú a išli sme. Spravil som skvelý ťah - naladil som sa dosť negatívne a auto som vkuse len kritizoval, všetko zlé vyzdvihoval a frflal nad ním toľko, že sa mi skoro aj prestalo páčiť :D Vďaka tomu sa mi však podarilo cenu neuveriteľne zjednať na takú sumu, čo som ani nečakal, že predávajúci príjmu. Možno aj za to, že auto predávali už veľmi dlho. A tak slovo dalo slovo a zrazu som bol jak maník do Felicií keď som mal dva kúsky :D
Tak teraz konkrétnejšie o mojej Felke - 70 000 najazdených kilometrov je skutočných, čo som si overil na internete a dokazuje to aj tak starý technický preukaz, aký som ešte ani nevidel. Ďalej všetky možné staré doklady, staré evidenčné tabule či servisná knižka. Auto je po prvých majiteľoch - staršom manželskom páre - ktorý na aute jazdil veľmi málo. Bolo však búrané, zato tá žiarivá červená farba - bolo na novo striekané. Žiaľ, iba niektoré diely - pravé dvere, zadný blatník, kufor a strecha sú vyblednuté do ružova, zvyšok je krásny červený. Čo sa týka hrdze, tá sa vyskytuje len na blatníkoch, na kufri nie je po nej ani stopy (klopem na drevo). Zvnútra však na kufrových dverách tieklo lepidlo ale to je vraj pomerne bežný jav. Inak už len nefunguje pravé predné elektrické okno. Po napojení na diagnostiku nevypísalo žiadny problém, iba by bolo treba vymeniť výfuk a tlmiče. Technický stav je teda veľmi dobrý, nabehal som na nej už 5 tisíc kilometrov a problém bol zatiaľ len so škrtiacou klapkou, ktorú som musel dať prečistiť, pretože Felka rada zdochýnala pri vjazde do križovatky.

Inak mi príde veľmi živá, rýchla a dobre zabehnutá. Je to ale asi tým, že som presadol z 40 kW Felicie do tejto 50 kW, čo sa môže zdať ako „len 10 kW“ ale v skutočnosti to je nárast výoknu o 25%!

Takže to je asi všetko, čo som Vám chcel o mojej Felke povedať. Na záver by som chcel vyzdvihnúť mnohými zatracované Felicie - sú to veľmi sympatické a jednoduché autá, ktoré nemajú žiadnu komplikovanú elektriku či kazivý motor. Ten je naopak veľmi spoľahlivý a ak sa aj náhodou niečo pokazí, stojí to skutočne pár drobných. Ako vlastne všetky súčiastky na Felicie. Treba sa o ne len poctivo starať a pravidelne ošetrovať karosériu, ktorá je veľmi náchylná na hrdzu. Nuž, žiadne auto nie je dokonalé. Toto však od neho nemá ďaleko - veď mám auto, na ktoré sa môžem spoľahnúť, páči sa mi zvonka aj zvnútra, servis je lacný, spotreba je v poriadku a je aj trocha originálne vďaka spomínanej edícii Sportline. A to sú všetko dôvody, prečo som s týmto autom šťastný.

+ nízka poruchovosť, vysoká spoľahlivosť
+ slušná výbava
+ veľmi jednoduché auto, dá sa ľahko rozobrať a je tam minimum elektroniky
+ dobrý odpych
+ minimum hrdze
+ lacné náhradné diely a servis
+ strašne rýchlo vykúri interiér
+ veľký batožinový priestor

- absencia ABS a pozinkovanej karosérie ale potom by Felicia už bola dokonalá
- mnohí ľudia považujú Feliciu za starý vrak, ktorý už ledva jazdí
- červená farba náchylná na vyblednutie
- auto je dvojfarebnéEverclear
Santa Monica- zle zaberá spojka

Chodím do Auto Tip Brodzany, sú tam veľmi milí, ochotní a ústretoví ľudia. Pôsobí to tam na mňa dobrým dojmom, Feliciam sa tam veľmi rozumejú a majú tam aj skvelé ceny.

Autobazár Autobrath v Nitre. Predávajúci bol dosť podráždený ale to asi zato, koľko som okolo toho auta frflal a váhal nad ním.

Úpravy

Na pláne mám:
1. športový podvozok HP Sporting - Felky sú v sériovom stave veľmi vysoko a tá moja sa len ťažko môže hrať na športové auto, keď je vysoká ako osobný vlak. Preto mám v hlave kúpu HP-čka, ktoré je na vytuningovaných Feliciach veľmi bežné a skúseností majiteľov s ním sú len pozitívne. Plánované zníženie vpredu je o 6 cm a vzadu o 4 cm, teda žiadne extrémne znižovanie, naopak to považujem za zlatú strednú cestu.

2. dať do poriadku lak - ako som spomínal, na niektorých dieloch časom vybledol lak, niektoré sú však nanovo striekané. Auto je tak nepekne dvojfarebné, čo chcem zmeniť, pretože sa za to dosť hanbím. Navyše som uvažoval, že keď už sa auto bude striekať, mohli by sa dať do červenej farby aj kľučky dverí, zámky dverí a možno aj mračítka, ktoré by som kúpil.

3. „začiernenie“ - dať čierne fólie na okná a nalepiť čierne fólie na B-stĺpiky pre optické zníženie auta, navyše sa mi to veľmi páči plus chcem zmeniť chrómovú masku na čierno - celé auto je totiž v červeno-čiernej kombinácii okrem masky, ktorá je jediná z celého auta chrómová a trocha mi to tak bije do očí. Ako som spomínal, strecha je takisto ružova a je na nej dokonca popraskaný lak. Preto mi napadlo, že možno miesto striekania by som na ňu mohol na strechu nalepiť čiernu fóliu, čo by auto opäť odlíšilo, opticky znížilo a bolo by to asi aj lacnejšie riešenie.

4. športový výfuk - v servise pri prehliadke mi povedali, že výfuk je zrelý na výmenu. Prišiel som však k názoru, že keď už meniť výfuk, tak rovno za nejaký so športovejším zvukom. Opäť však nič extrémne.

5. drobnosti ako chrómové logá Škoda, pretože pôvodné zelené sa vôbec nehodia k červenému autu, ďalej biele žiarovky do svetlometov, možno decentné malé zadné krídlo, podblatníky a podobne...
Prečo tie úpravy? Nielenže sa chcem odlíšiť ale ma aj baví chodiť na rôzne zrazy či už Felicií, Škodoviek alebo aj tunerov. Aj preto si musím svoju Felku trocha upraviť, aby som mohol na tuningové zrazy chodiť nie ako návštevník ale ako účastník 

Čo som zatiaľ spravil?
Zatiaľ nič výrazné, pretože nebol čas. Na Škoda zraze v Terchovej som si kúpil LEDky do stropného a kufrového svetla a na osvetlenie EČV a poviem Vám, je to vážne skvelé - nielenže má biele svetlo väčší imidž ale aj to lepšie svieti. Ešte som si prehodil zo zelenej Felicie držiaky na EČV bez nápisov. Inak zatiaľ nič - všetko, čo som totiž kupoval do zelenej toto auto už má, ako napr. štvorramenný volant, textilné koberčeky, stredový panel, elektróny, číre smerovky, nerezová koncovka výfuku atď.

28.10.2013 20:30

Zase som sa činil...

Ahojte, po dlhšej dobe som sa dostal k aktualizácii takže čo je na aute nové:

- Felka má za sebou TK a EK, až na výfuk všetko bez problémov.
- Kúpil som čisto nové zimné pneumatiky Yokohama rozmerov 175/60 R14, ktoré sú od výroby zapísané v TP. Takže v zime žiadne plecháče ale 14-palcové elektróny, ktoré mi ostali zo zelenej Felicie a sú už obuté na nových pneu a čakajú na príchod zimy :)
- Za podobnú sumu ako som kúpil pneu som predal sadu zimných 13-palcových kolies, ktoré síce mali výborný dezén ale boli staré 10 rokov - na Felke totiž predchádzajúci majitelia v zime nejazdili...
- Kúpil som nové žiarovky Osram Cool Blue, takže konečne nesvietim na žlto ale do studenej modrej, takmer bielej. Po ledkách v kufri, kabíne a nad značkou toto boli posledné žiarovky, ktoré som chcel vymeniť.
- Kúpil som poľské podblatníky, čo som veľmi chcel ešte pred príchodom zimy, síce nepasujú úplne ale cena bola výborná a svoj účel tak či tak splnia.
- Kúpil som decentné zadné krídlo z edície Mystery po ktorom som dlho túžil. Bohužiaľ je bez brzdového svetla takže buď to nechám tak alebo budem nejak improvizovať. Namontované však bude až keď sa bude celé auto striekať.
- Felka bola na pravidelnej servisnej kontrole, z ktorej odišla nielen s novým olejom ale konečne(!) aj s novou spojkou. Jazdiť s ňou je v porovnaní s tou starou lahoda.
- Odstránil som zásterky lebo na zníženom aute nevyzerali dobre.

Takže to je všetko na čo som si spomenul, aj tak si myslím, že za mesiac to je celkom dosť vecí. A čo ma najbližšie čaká?

- Momentálne je prioritou výfuk, ktorý je už v zlom stave a začína to byť počuť. Chcem teda kúpiť nejaký športový, rozhodoval som sa medzi Soietou a Laytingom ale zrejme to vyhrá Soieta vďaka kvalitnejšiemu spracovaniu a hlavne homologizácii.

- Opraviť pokazené pravé elektrické okno, na feliciaklube som totiž našiel návod :)

- Namontovať zadné podblatníky na ktoré nezvýšil čas, kúpiť krátku anténu a možno priehľadnú fóliu na ochranu proti kamienkom.

Na záver chcem pochváliť Felku za to, ako spoľahlivo ma vozí bez akýchkoľvek problémov. Som za ňu veľmi rád, som na ňu hrdý a robí mi obrovskú radosť, aké krásne auto mám :)

23.9.2013 01:05

Aktualizácia

Tak po dlhej dobe sa dostávam k aktualizácii a verím, že sa polepším a budem to tu aktualizovať pravidelnejšie. Čo je teda nové?

Spolu s Felkou sme absolvovali dlhú, 1000 kilometrovú cestu do Nemecka. Všetko zvládla bez problémov, užili sme si skvelé nemecké cesty, otestovali maximálku ktorá sedí s tou zapísanou v TP (teda 162 km/h) či vychutnali si nechápavé pohľady Nemcov, keď sme si to valili vysokou rýchlosťou v ľavom pruhu. Som šťastný, že mám tak spoľahlivé auto a že sa nevyskytol žiadny problém.

Cestou z Nemecka som sa zastavil v rodisku Felky v Mladej Boleslavi a navštívil múzeum Škodovky a v dedinke menom Maršovice po skvelú zásielku - športový podvozok HP Sporting. Ten ma síce stál nemalé peniaze, no je to prvý a najrazantnejší krok v ceste za decentnou tuningovou leštenkou. Plánované zníženie bolo vpredu o 6 cm, no napriek tomu, že vpredu to je na najnižšej drážke, znížilo sa to vpredu len o 4 cm. Vzadu je zníženie len o 1,5 cm pretože nechcem, aby mi rovný blatník prekrýval koleso.

Inak som na Felke najazdil od jej kúpy už 10 000 kilometrov, čo je za 3 mesiace dosť vysoké číslo. V blízkej budúcnosti ma tak čaká nielen výmena oleja ale aj ďalšie preventívne servisné zásahy.

Ďalej Felka pôjde o mesiac na TK a EK, plánujem športový výfuk, opraviť elektrické okno ak sa podarí, chcel by som objednať zásielku z ČR s nejakými autodielmi a kúpu čisto nových zimných pneumatík Yokohama 175/60 R14. Rozhodol som sa totiž nejazdiť v zime na trinástkach, ktoré by na zníženom aute asi nevyzerali dobre ale predať zimné kolesá darované k autu a jazdiť na 14-palcových elektrónoch kúpené ešte na zelenú Feliciu.

To je asi na teraz všetko, pozrite si ešte novo pridané fotky z Nemecka a so športovým podvozkom a verím, že nová aktualizácia bude už čoskoro :)

Další vozy Škoda Felicia

spínacia skrinka začína niekedy protestovať ale zatiaľ v poriadku, na to koľko jazdím poslúcha na 100%

znížením sa zlepšia :)