Škoda Fabia Elegance 1,2 TSI DSG

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5 Škoda Fabia, foto 6 Škoda Fabia, foto 7 Škoda Fabia, foto 8
Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 10 Škoda Fabia, foto 11 Škoda Fabia, foto 12 Škoda Fabia, foto 13 Škoda Fabia, foto 14 Škoda Fabia, foto 15 Škoda Fabia, foto 16 Škoda Fabia, foto 17

Přezdívka auta Sršně stříbrné Rok výroby 2012 Koupeno nové najeto [km]:15000 palivo: benzin počet válců: 4 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 15 pohon kol: přední

Už dlhšiu dobu som hľadal náhradu za svojho doterajšieho pracovného koňa – Škoda Felícia 1,6, ktorú som pred rokmi kúpil novú. Vždy keď som bol blízko nákupu, nejaká udalosť mi to prekazila. Jazdím pomerne dosť, a s doterajším autom bola maximálna spokojnosť a pribúdajúce kilometre neboli na prekážku. Stále bola platná záruka mobility a pravidelná údržba v značkovom servise urobila svoje. Možno je trochu drahšia, ale nijaké zásadné problémy sa nikdy nekonali. Po viac než 340.000 km sa ale prejavila korózia natoľko, že do auta začalo zatekať a technici mi oznámili, že to už za rozumné peniaze neopravíme. A tak bolo treba rýchlo vybrať náhradu. Po novom aute som sa obzeral už dlhšie a vyhliadnuté som mal dva modely, Volkswagen Passat 2.0 CNG alebo Toyota Prius Plus. Priorita je pre mňa bezpečnosť, úsporná jazda a náklady ale aj adaptívny tempomat. Jazdím často unavený a ak by auto samo zastavilo pred prekážkou považujem za ohromnú vychytávku. Avšak v prasiatku toľko peňazí nebolo a tak som musel znížiť svoje očakávanie.

Pretože s Felíciou neboli žiadne zásadné problémy tak je Škoda moja značka. Pozrel som sa aj inde. Dizajnovo sa mi páčilo viac áut, ale väčšinou som skončil na nejakej internej nepraktičnosti, prípadne motore. Celkom som bol zaskočený s výberom motorov na trhu. Trend smeruje k rôznym podivným trojvalcovým kreáciám, kde mám pochybnosť o tom, že to niečo vydrží, a ani recenzie tu na serveri neboli veľmi pozitívne. Tak vypadol Hyundai , Kia a Volkswagen. Toyota v ponuke rozumný model nemá. Fiat som ani neuvažoval. Hyundai i30 vypadol aj kvôli nezáujmu obchodníka niečo mi predať. O aute nič nevedel a dával mi najavo, že ho obťažujem.

V Škodovke mi ukázali motor TSI, ktorý sa mi zdal dobrý, a aj recenzie boli celkom ok. Vyskúšali sme Fábiu aj Roomstera, aby som mohol zvážiť, kam ho namontujeme. Vyskúšali sme obidve výkonové rady. Rozdiel som tam moc nevidel ale silnejší motor neuškodí. Keď som pred rokmi kupoval Felíciu, tiež som zvažoval, či tam dať najsilnejší motor, lebo prevádzkové náklady sa zdali byť väčšie. A nikdy som to neľutoval, skôr naopak, obavy sa nenaplnili. Nakoniec mi požičali novú Fábiu kombi na celý deň s plnou nádržou, aby som išiel kam chcem a poriadne otestoval. A bolo rozhodnuté – Fábia kombi s TSI 77kw. Potom som strávil pár večerov nad katalógom a chodením po sídlisku obzeraním, ako vyzerajú rôzne doplnky. A skončil som s objednávkou na verziu Elegance. Tu sme jednali o cene, lebo sa mi zdala dosť vysoká. Ponúkli mi niekoľko možností, z ktorých som si nakombinoval finálnu podobu. Za cenu môjho výberu prihodia DSG a pár drobností a dohodneme sa. Potom 8 týždňov čakania (po pravde, netlačil som na urýchlenie) a auto mám doma – Sršne stříbrné II.

Technickými parametrami nebudem zdržiavať, poďme k veci.

Ako sa s ním jazdí?

Po mesiaci mám najazdených 5000 km v zmiešanom prostredí, a mám už dobrú predstavu. Nie všetko mám plne vychytané, časom doplním. Ale celkove mám dobrý pocit, aj keď na určité veci si ešte zvykám. Porovnávam hlavne s Felíciou, aj keď som jazdil na množstve áut. Jazdím rád, je to niekedy taký relax.

Pocity z auta
-----------------
Auto opticky vyzerá vysoké a úzke. Napriek tomu je v ňom dosť miesta vpredu, pri svojich 2 metroch sa netlačím. Sedačky sú viac u dverí, tým vzniká pocit priestornosti. Sú výškovo nastaviteľné. Mám ich skôr vyššie, takže do auta nastupujem a nezaliezam ako do nejakého šporťáku. Sedí sa dobre, aj keď dlhú trasu, napr. Praha Amsterdam a pod, čo som vo Felícii dával v pohode, neviem či to tu pôjde. Potrebujem vyskúšať. Výhľad dopredu nie je úplne najlepší. Okno je úzke, veľa priestoru zaberá spätné zrkadlo, ale asi najviac ma hnevá A-stĺpik. Chodec idúci cez prechod zľava je celú dobu za stĺpikom a vynorí sa až tesne pred autom. Ešte že stihli uskočiť. Cez veľké zrkadlá je rozumný výhľad dozadu, avšak nie pod auto. Stále si zvykám, kde je pravá strana. V zrkadle vidím, že idem po čiare ale čiara je v skutočnosti vedľa auta. To vadí pri parkovaní, zastavujem ďaleko od obrubníka. Auto je dlhšie, horšie sa hľadá parkovacie miesto. Predok auta nevidno, čo je opäť problém pri parkovaní, hlavne ak sa potrebujem na centimetre niekde napasovať. Možno si časom zvyknem.

Motor a prevodovka
--------------------------
Silný motor sa zdá byť dobrá voľba. Spotreba nie je najhoršia – priemer je 5,7 a zatiaľ sa učím. Pomaly moc nejazdím. Ale ani rýchlo nie. Automatická prevodovka nie je veľmi na dynamickú jazdu. V režime D akcelerácia nie je taká, ako u Felície, aj keď to môže byť pocit. V režime S to dokáže viac, ale ten veľmi nepoužívam. Drží motor vo vysokých otáčkach a je to hlučné. Motor je do 2500 otáčok veľmi tichý, pri zastavení na križovatke ho ani nepočuť a pri jazde skôr hučia pneumatiky. Ale nad 2500 otáčok je veľmi hlučný a prechod z ticha do hluku je iba veľmi krátky. Zvuk hučiaceho motora je nepríjemný, s Felíciou 1,6 sa nedá porovnať, tam to bola kultivovanosť a prejavoval sa až nad 3500 otáčok. To je vec, ktorá ma hnevá.

Prevodovka DSG vyžaduje naučiť sa s ňou žiť. Zo začiatku som jej do toho zasahoval, pretože sa často nezhodneme, čo by mala zaradiť, ale ona si robí svoje a mňa pomaly prestáva baviť jej to vysvetľovať. Jazda v meste je pohodová. Motor drží skôr nízke otáčky, takže po rozjazde tam rýchlo nasype štvorku, to by som ručne asi nestihol. Najradšej jazdí na päťku. Radenie je hladké, ani si nevšimnem, aj keď ako vodič cítim že to radí. Jazda po diaľnici je tiež ok. V manuálnom jazdení ale z nepochopiteľných príčin aj pri malom stúpaní radí šestku. Vtedy mám tendenciu ho ručne zmravniť. Je tam veľký prebytok výkonu, voči Felícii +22kW, a na sedmičku to musí utiahnuť. Pri jazde na tempomat tento problém nie je, sedmička je zaradená stále.

Jazda po okreskách je viac diskutabilná. Ak sa jazdí v rovinatom teréne, je to ok. Ak je kopcovitý, tak nastáva bezradnosť a nerozhodnosť. Zbytočne často podraďuje v situáciách, keď netreba a drží otáčky nad 2500, čo znamená nepríjemný hluk. Dá sa mu trochu napomôcť jemnejším stláčaním plynu, ale je to otravné. Ručne sa radiť nedá, je tam príliš veľa stupňov.

Brzdenie motorom – je funkcia, ktorá mi najviac chýba. Na Felícii som brzdy takmer nepoužíval. Svoj ekonomický štýl som mal vyladený do extrému. To sa tu nedá. Brzdiť motorom to začína, až keď sa zaradí trojka. Ale kým na tiptronicu nastavím, že zo sedmičky chcem trojku, tak to trvá poriadne dlho a už ma to moc nebaví. Pokiaľ spomalím v klesaní a pustím brzdu, tak sa zase začne hneď rozbiehať akoby bol zaradený neutrál. Vypozoroval som, že ak brzdím až na trojku, a chvíľu brzdu podržím, tak to prevodovka vyhodnotí, akože chcem brzdiť motorom. Potom aj po odbrzdení drží trojku a brzdí motorom až kým ľahkým ťuknutím na plyn nedám pokyn, že už môže ísť. V manuáli o tom nič nepíšu.

Predbiehanie. To je kategória sama o sebe. Reakcia na plyn nič moc, čo pri predbiehaní vadí. Zo začiatku som skúšal prepnúť prevodovku do režimu S. To pomohlo. Ale čo keď zabudnem? Druhá možnosť je kick-down - stlačiť pedál až na podlahu. Vtedy podradí aj o dva stupne a vyrazí vpred. Ale je tu ale. Celé auto sa otrasie a so silným šklbnutím vyrazí vpred, otáčky z ticha prudko naskočia, hukot ako v turbíne. Ak niekto spal na zadných sedadlách, tak teraz sa určite zobudí a ešte je v šoku že čo sa deje.

Kľúč
------
Pôvodne som nechcel o kľúči hovoriť. Ak si skúšam auto v salóne, tak jediný kľúč je na štartovanie. Samotný zámok štartéra je však umiestnený veľmi zle. Stále doň kopem kolenom a nenašiel som polohu, ako sa tomu vyhnúť. Som zvedavý, ako dlho vydrží. Na Felícii takýto problém nebol. Pripadá mi, že v tíme vývojárov nie je nikto nad 190 cm.
Keď som auto odvážal zo salónu, tak tam bol už namontovaný defend lock. Odomykať defendlock primitívnym kľúčom, ktorý k nemu dávajú, je veľmi nepraktické. Tiež by som rád vedel, za koľko sa dá prekonať, pretože vyzerá naozaj dosť jednoduchý. Zamykanie sa robí rukou otočením zámkom. Aspoň to je zjednodušené, pretože ak by som mal zamykať kľúčom, tak by ma to prestalo baviť najneskôr za týždeň. Škoda, že sa táto funkcia nedá odskúšať pred nákupom. Na Felícii toto bolo vyriešené oveľa lepšie.

Zamykanie
---------------
Podržanie tlačítka pri zamykaní aktivuje uzavretie všetkých okien a strešného okna. Veľmi praktické. Pri odomykaní sa dá odomknúť ovládačom batožinový priestor samostatne bez zvyšku auta.

Klimatronik a ventilácia
-------------------------------
Klimatronik udržuje teplotu v aute. Dá sa nastaviť, kam má fúkať, a ako má byť teplo. Možností, ako ho nastaviť je asi tak tisíc, a tak ho väčšinou nechávam v režime AUTO, nech sa rozhodne sám. Ventilátory sú však pomerne hlučné, hlavne pri vyšších otáčkach. Na Felícii som mohol nastaviť, že chcem vypnúť kúrenie a klímu. Tu sa dá vypnúť iba klíma. Kúrenie sa nedá. A tak volím najmenšie zlo – rozumej najmenší hukot v kabíne od ventilátorov – a to je v tomto podjesennom a zimnom počasí pri nastavení 23C. Dá sa vypnúť celý klimatronik, ale to nie je dobré – rýchlo sa zarosia okná. A tiež, na to tam je aby bol zapnutý.

Ak zapnem vnútornú cirkuláciu vzduchu, automaticky sa zapne aj klíma, čo je v celku otravné. Chápem zmysel tejto funkcie, aby sa nezahmlievali okná, ale zapnutie cirkulácie znamená ešte raz stlačiť tlačítko a vypnúť klímu. Mohli to nechať oddelene, civilizovaný človek na to príde aj sám. Celkove mi ale klimatronik skôr vyhovuje. Príjemná vychytávka.

Nastavenie prúdenia vzduch je ale horší príbeh. Tým, že sa sedí blízko dverí, tak prievan z ľavého prieduchu fučí rovno do ucha a je naozaj veľmi nepríjemný. Nenašiel som zatiaľ spôsob, ako ho nastaviť. Jediné riešenie je ho trvale vypnúť.

Strešné okno
-----------------
Na túto vychytávku som sa veľmi tešil. Elektrické strešné okno. Dá sa úplne otvoriť, ale potom pri vyšších rýchlostiach do auta dosť fučí. Dá sa vyklopiť, to je lepšie. Otváranie nie je plynulé. Ovláda sa krokovým otočným voličom, a ten zvládne iba určité polohy. Ale to nevadí. Pri bežnej jazde sa môže vyklopiť na ktorúkoľvek hodnotu. Pri rýchlejšej jazde nad 80km/h sa mi zdá lepšie vyklopiť okno úplne, pretože pri malých vyklopeniach piští prúdiaci vzduch. Vyklopené okno je príjemné na vetranie a netreba vôbec otvárať bočné okná. Veľmi príjemná vec. Používam primerane. Bez strešného okna by som už auto nechcel, dúfam, že časom nenastanú problémy.

Tempomat
--------------
Dôležitá vec, používam často. Ide o to, že plyn je v takej divnej polohe, že nohou narážam na hranu autorádia na stredovej doske. Príjemnejšia je jazda na tempomat, kde nohy zložím na podlahu a je to aj pohodlnejšia poloha. Ovládanie by mohlo byť na volante a nie len kolískovým prepínačom na páčke smeroviek. Celkove ručné ovládanie plynu by malo byť jednoduchšie.

Prehľadnosť prístrojov
------------------------------
Prístrojová doska má tradičné usporiadanie. Vľavo je otáčkomer, vpravo rýchlomer, uprostred MAXIDOT displej s rôznymi informáciami. Asi hlavná informácia ktorú mám na displeji zobrazenú je aktuálna rýchlosť. Budíkové prístroje boli vymyslené, aby sa dali rýchlo vizuálne odčítať. Odčítať rýchlosť na rýchlomeri sa mi zatiaľ nedarí, ani po 5000 km. Takže ak je počítač prepnutý na inú informáciu, potom neviem o rýchlosti nič. Toto konštruktéri nedomysleli a poriadne odflákli.

Telefón
----------
Škodovka má veľa vecí dobre a do detailov vychytaných. Ale ak sa niečo nepodarilo, potom je to ergonómia ovládania telefónu. Prepustení vývojári telefónov zo Siemensu skončili u Volkswagenu, pretože ináč si to nedokážem vysvetliť.

Telefón sa napojí na palubnú sieť cez bluetooth. Funguje to, aj keď chce to trochu experimentovania, nakoľko návod (o návode ďalej) moc nepomôže. Sieť si nasaje adresár z telefónu a môžeme telefonovať. Navoliť na palubnom počítači, že chcem zapnúť telefón, to je výkon. Ovláda sa takým výliskom zospodu na páčke ostrekovačov. Ak by mi v servise nepovedali, že to je tlačítko, sám by som na to asi neprišiel. Po veľa voľbách, a úplne nelogickom ovládaní sa dostanem do adresára. Na volante mám pekný kolieskový ovládač hlasitosti, a ten by sa dal perfektne použiť na vyhľadanie v zozname. Tak tým sa to neovláda. Miesto toho sa musí použiť nechutný kolískový ovládač na páčke ostrekovačov. Namiesto zjednodušenia práce a zvýšenia bezpečnosti je to fakt súboj s elektronikou, ak chcem vybrať číslo. No a vtedy pochopiteľne nesledujem cestu, pretože ak preruším operáciu, nedá sa v nej pokračovať. Navoliť číslo ručne sa síce dá, ale tento postup je len pre hardcore brutalistov a v praxi nepoužiteľný. Je podstatne rýchlejšie zapnúť telefón a navoliť to tam. Alternatívne sa dá použiť hlasové ovládanie. Podporuje x jazykov okrem slovenčiny (s týmto ma v škodovke fakt nasr...). Nemám ho ešte odskúšané, pretože v návode sa k tomu človek nedočíta prakticky nič a pri pokusoch to veľmi nefungovalo. K telefónu som už našiel skratku – volič hlasitosti na volante, aj keď neviem či to majú všetky autá – potom sa musí pokračovať s tým výliskom.

Prijímanie hovorov je ok. Kvalita zvuku a celkove telefonovanie je ok. Asi sa uvažovalo iba o prijímaní hovorov, nie o telefonovaní.
Nezobrazuje to SMS. Neviem, či to mám zle nastavené alebo tam táto funkcia vôbec nie je.
Ešte jeden problém, s ktorým zápasím, sú netelefónne funkcie mobilného telefónu. Keď napárujem telefón na palubnú audio súpravu, prestane navigácia hlasovo navádzať. Ani MP3-ky z telefónu to nehrá cez palubnú sieť. V návode k tomu nepíšu vôbec nič, iba drobným písmom pod čiarou, že by to malo ísť a nastavenie nie je problém. Pred časom sa ma rádio opýtalo hláškou, ktorá nie je nikde v návode, či chcem hlas s iných zariadení. Potvrdil som že chcem, ale nezafungovalo to. Má niekto predstavu, ako na to?

Návod k obsluhe
----------------------
Návod k obsluhe auta, to je tragédia. Aby sa ušetrilo a manuál bol čo najkratší, zjednodušil sa popis mnohých funkcií na totálne minimum. Takže sa z návodu veľa razy vôbec nedá pochopiť, o čo ide a čo je potreba urobiť. Naviac, veľa vecí na skutočnom aute nekorešponduje s tým, ako je to popísané v návode.

Batožinový priestor
-------------------------
Miesta je tam dosť, nemal som zatiaľ problém. Ak by miesto nestačilo, dá sa zasunúť kryt priestoru, prípadne úplne odmontovať, prípadne sklopiť sedadlá. Miesta je tu potom ako v malej dodávke, nikto by nemal mať problém.

Po kufri náklad dosť lieta. Kúpil som gumený koberec Škoda. Je to výborná vec, poletovanie nákladu sa výrazne zmenšilo a ľahšie sa čistí. Doporučujem.

Na boku sú výklopné háčiky na igelitky, aby sa v kufri zavesili a nelietali tam. Aj keď som bol skeptický, je to príjemná vec a začal som ich používať.

Ďalej sú za krytmi kolies také priehradkou oddelené komory na menšie veci. Priehradka sa dá odmontovať, ak potrebujem vyčistiť. Je to vynikajúca vec. Vozím tam nejaké prázdne tašky, a striedač napájania 220V a pár ďalších drobností. V kufri je zásuvka 12V - veľmi praktické. Mám zatmavené okná SunsetPack, takže ak zabudnem zasunúť kryt batožiny, nie je dovnútra moc vidieť.

Podvozok
-------------
Podvozok nie je najhorší. Drobné diery vykrýva dobre. Diaľnica D1 je katastrofa asi v každom aute. A prechody cez železnicu a električku sú tiež trochu horšie. Uvidíme v zime, ako sa bude chovať na zasneženom teréne. Celkove je ale auto dosť odtlmené od toho, čo sa deje pod kolesami, a tak nie je taká spätná väzba, ako som mal na Felícii.

Riadenie
------------
Ovládanie riadenia je trochu preposilované. Chýba odpor, proti ktorému by sa otáčalo volantom. Pri parkovaní je to dobré, pri jazde po okreskách mi to trochu vadí.

Kolesá
---------
Hliníkové kolesá Antares ma vôbec nenadchli. Katalógovo aj vizuálne sa mi pozdával typ Elba. Stále si myslím, že sa k autu najviac hodia. Ale v cenníkoch som zistil, že pneu 16´´ stojí 2x viac než 15´´ a tak som si to rozmyslel. Pri mojom nájazde by to nebolo dobré. Zvolil som kolesá Line, ako má Roomster. Musím povedať, že som spokojný, vyzerajú pekne.

---------
Vo verzii Elegance sú dve možnosti. Čierny alebo béžový Ivory. S čiernym som jazdil na testovacej jazde. Pripadal mi príliš čierny. Mne by sa viac pozdával šedý, ale ten dávajú len do lacnejších verzií. Tak som zvolil Ivory. Aj v striebornom aute vyzerá dobre a s odstupom času som spokojný. Problémom je, že je na ňom viac vidieť prach a špina viac, ako na šedom. Asi budem musieť častejšie čistiť.
V strede auta je lakťová opierka. Mám ju väčšinou zaklopenú dozadu, pretože sa pri nej nedá pripútať, nedá sa ovládať páka prevodovky (pred rozjazdom treba posunúť z polohy P do polohy D) a tak. Iba pri veľmi dlhej diaľničnej jazde v kľudných podmienkach, tj. v Nemecku alebo v Maďarsku si ju dám dole.
Ovládanie bočných okien je dosť nepodarené na dverách. Ovládacie páčky sú malé a ergonomicky zle umiestnené. S otváraním a zatváraním je vždy potreba laborovať. Na Felícii som mal ovládanie na stredovej konzole, čo bolo oveľa lepšie.

Vyhrievané sedačky. Teraz v zime praktická vec. Používam skoro denne a nemôžem si vynachváliť.

Odkladacie schránky. Sú vo dverách a dve sú pred spolujazdcom. Celkove sa do nich ale veľa vecí nezmestí. Pri porovnaní s Felíciou iba polovička. 1,5 litrová PET fľasa sa nezmestí nikde. Ani papierový autoatlas.

Svetlá
--------
Svieti ako vianočný stromček. Má to svetlá pre denné svietenie, zapnú sa s otočením kľúčika. Potom hlavné svetlá, a hmlovky, a corner funkciu takže stále niečo svieti. Hlavné svetlomety sú natáčacie. Funguje to výborne za jazdy, ak je mierna hmla je to výborne vidieť. Ak auto stojí, nič sa nenatáča, takže sa to záujemcom zle ukazuje. V prípade prudkej zákruty ešte prisvieti corner funkcia. Toto je super vychytávka, už by som nemenil. Cesta je stále výborne osvetlená.

Ovládanie predných a zadných hmloviek je závislé. Ak chcem zapnúť zadné, musím najprv predné. To mi príde nešikovné. V minulosti som používal hlavne zadné. Nerád niekoho oslňujem a sám to tiež nemám rád. Ľudia to zapínajú aj v ľahkom opare s dohľadnosťou 2 km.

Ukazateľ stavu paliva
-----------------------------
Pri normálnom tankovaní sa do nádrže zmestí cca 45 litrov. Na hrdle nádrže je odvzdušňovací ventil (viď foto), po jeho zatlačení sa dá natankovať aj 55 litrov po hrdlo. Vtedy tam už nie je žiadny priestor pre expanziu. Oficiálne je nádrž 47 litrová. Dojazd na "super plnú" nádrž je cca 930 km pri bežnom jazdení po okreskách, ja mám skôr ľahkú nohu. Na bežne plnú asi 800 km. Možno by šlo aj viac. Hladné oko sa rozsvieti 90km pred očakávanou nulou. Dojazd je dobrý, konečne môžem obchádzať regióny s predraženou cenou benzínu.

Počítač ukazuje dojazd presne. Ak úkáže nulu, dá sa zhruba 15km ešte prejsť, pri ľahkej nohe aj o pár metrov viac (neplánovane vyskúšané).

Čo by som mal rád ináč
--------------------------------
Je pár drobností, za ktoré by som si rád priplatil, ak by to šlo. Ako som už zmieňoval, adaptívny tempomat by som uvítal. Rovnako by sa mi páčilo elektrické otváranie piatych dverí. Nosím často do kufra krabice s materiálmi, a vonku ich nechcem položiť na zem, aby som otvoril alebo zavrel dvere.

Takže zatiaľ takto k postrehom. Časom pridám ešte ďalšie pozorovania. Teraz mám najazdených asi 5000 km a som stále spokojný. Uvidíme, ako to bude do budúcna.

Dlhá cesta – 2.500 km
------------------------------
Odskúšal som sršňa na dlhej ceste do Kodane. Počasie bolo premenlivé, mráz, dážď, sneženie aj záveje. Po ceste som nebol zásadne rozlámaný, to hodnotím pozitívne. Jazda na snehu bez problémov, väčšinou na tempomat. Bál som sa, že s automatom niekde zapadnem a nevyhrabem sa, ale nestalo sa. Dbám na bezpečnosť a aj tak som patril skôr k tým rýchlejším na ceste. Naopak, silný bočný vietor na mostoch nad morom bol problém. Mal som pocit, že ostatí držia stopu s ľahkosťou a ja kŕčovite držím volant.

V zlom počasí sa rýchlo špiní zadné okno a zle sa čistí. Stierač potrebuje veľa vody. Konštrukcia asi umožňuje ľahkú montáž ale použiteľnosť je mizerná. Nechápem, prečo nepoužili systém z Felície, bol od dosť lepší. Poriadne ma prekvapilo špinenie bočných zrkadiel. Dokonca sa na nich zachytáva voda. Ak zapnem vyhrievanie, rýchlo sa vysušia a soľ a špina ostáva na zrkadle, pomerne rýchlo prestáva byť vidieť. Ak vyhrievanie nezapnem, rýchlo sa zarosia a nie je vidieť nič. Z dvoch ziel je menšie ponechať zapnuté. Toto by mali odladiť v aerotuneli, na Felícii sa nič nerosilo ani nešpinilo. Pri jazde v daždi obteká voda prúdom po bočnom okne. Prúd je tak asi 1cm široký a obyčajne sa vytvorí pred spätným zrkadlom.

VÝBAVA
- Elegance + Packet Elegance Plus
- Climatronic, elekticky vyhrievané sedadlá, vyhrievané vonkajšie zrkadlá, elektrické oná vpredu a v zadu, airbag spolujazdec a vodič, kolesá 15´´ LINE
- 4 ramenný multifunkčný volant
- Príprava pre GSM II
- Svetlomety s natáčaním + Corner funkcia
- Kontrola tlaku v pneumatikách
- Pozdĺžny strešný nosič
- Sunset
- Alarm
- Defendloc
- Lapače nečistôt vpredu a v zadu
- Elektrické strešné okno
- Ťažné zariadenie - odnímateľné

- Spotreba a dojazd
- Silný motor
- Interiér Ivory
- Veľký batožinový priestor s rôznymi doplnkami
- Rýchly nábeh kúrenia (v zime)
- Vyhrievané sedačky
- Automatické zatvorenie okien a strešného okna pri zamykaní
- Možnosť odomknúť batožinový priestor samostatne
- Ovládanie rádia na volante
- Cena poistenia (povinné + havariné = 6.903 Kč)

- Ovládanie handsfree
- Otváranie okien
- Odomykanie defendlocku
- Ukazateľ rýchlosti
- A-stĺpik
- Ukazateľ stavu paliva

Chodím do značkového servisu už viac než 10 rokov. Takže ma tam poznajú po mene. Niekedy to bolo horšie alebo lepšie. Skúšal som ísť inde do značkového, ale to bola kalamita, tak som sa opäť vrátil. Skúšal som ísť do neznačkového, ale vždy sa mi to vypomstilo a nakoniec som zaplatil viac, ako v značkovom. S autom jazdím denne a nemôžem si dovoliť žiadny výpadok. Pri predaji auta som dostal dobrý servis. A údržba je tiež v poriadku, takže spokojnosť.

22.2.2013 22:59

Prvá servisná prehliadka - 15.000 km

Mám za sebou prvú servisnú prehliadku. V podstate sa iba menil olej - 2582 Kč.

Jazdí sa výborne. Na niektoré veci som si už zvykol. Napr. už mi nevadí zamykanie defendlocku. Aj radiacu páku už nezabúdam dať do polohy P pri zastavení. Žiadne problémy sa nevyskytli a zatiaľ som veľmi spokojný. Hlasové ovládanie telefónu mi ešte nejde. Spotreba je 6,3 na zimných pneumatikách. Do cca 104-106 km sa dá jazdiť aj za 5,8l, potom to začne narastať. Dlhé trate zvláda dobre.

Z tých menej praktických postrehov - dosť sa špiní čelné okno zvnútra. Pri otvorení dverí sneh, špina a voda zo strechy stekajú rovno na sedadlo. Nemá to ochrannú lištu, ako mala Felícia.

21.12.2012 22:17

10.000 Km

Tak som dnes dosiahol prvých 10.000 km. Sršeň funguje ako má (takmer), pomaly si začínam zvykať. Do práce DSG sa už nepletiem a viac si to užívam, čo sa prejavilo na mierne zvýšenej spotrebe. Teraz sa drží na 6,1 lit. Jazdím tam 1/3 po meste a 1/2 po diaľnici. Jazdí sa príjemne, s kúpou som zatiaľ spokojný.

Stále mám pocit, že meranie stavu paliva nie je v poriadku a nedarí sa mi zistiť, aká je teda veľkosť nádrže. Dám to skontrolovať pri najbližšom servise.

14.12.2012 20:28

Záhada zmiznutého benzínu

Tak mi po prvý krát za 15 rokov došiel benzín. Práve na diaľnici. A ako to už býva, tesne pred polnocou, mráz až praští..... Prečo sa to stalo, je pre mňa záhada. Obyčajne tankujem pred dlhšou cestou a som zvyknutý plniť benzín presne po hrdlo - až úplne po okraj. Išiel som s plnou nádržou, po diaľnici, prakticky konštantne 110 km na tempomat a prešiel som 730 km, keď došiel benzín. Po odtiahnutí na čerpaciu stanicu som natankoval 46 litrov. Po hrdlo. Ok, hladné oko svietilo už nejakú dobu a palubný počítač hlásil dojazd 0 km už takmer 50 km. Tankovanie predtým som mal tiež po hrdlo, 47,50 litra. Priemerná spotreba bola 6,20, takže mám za to, že v okamihu zastavenia malo byť v nádrži ešte 10 litrov (6,2 x 7,30 = 45,26 lit.) a dojazd vyše 100 km, čo bolo viac než dostatočné na dojazd do cieľa. Dva dni predtým som išiel tú istú trasu, rovnaké parametre jazdy, a prešiel som ju bez problémov.

Iba pre zaujímavosť, keď som kúpil auto nové, prvé 3 tankovania boli po cca 53 litrov, počítač hlásil pri tankovaní dojazd 10 km a celkove auto prešlo medzi 910 a 960 km na nádrž.

Mám pocit, že niečo bráni poriadnemu vyprázdňovaniu nádrže a tiež že počítač a celé meranie stavu paliva je chybné.
Má niekto skúsenosť, ako také indikácia stavu paliva u Fábie funguje? Je to naozaj chyba prístrojov alebo nejakého čidla niekde? Alebo robím chybu ja?

23.11.2012 22:55

Čelné sklo je vymenené

Sklo je vymenené, zdá sa že dobre, takže spokojnosť. Iba prelepená emisná známka vyzerá dosť divne. A musel som podpísať papier, že ak to poisťovňa nezaplatí, tak to doplatím.
Popisovali mi, aké majú skúsenosti so spoluprácou s poisťovňami a nebolo to nijako povzbudivé.

15.11.2012 00:24

Nehoda - prasknuté čelné sklo

Prvý problém - od kamiónu odletel kamienok a na prednom okne je prasklina. Zastavil som ho a spísal s vodičom zápis o nehode.
Teraz to chcem dať na poisťovňu a vymeniť čelné sklo. Auto som pristavil do servisu, dal technikom protokol a požiadal ich nech to zariadia. Pozerali na mňa v šoku, vraj si mám vybehať poisťovňu sám a oni to potom opravia. Naozaj chcem tak veľa, aby servis zorganizoval papiere, poisťovňu a opravu a mňa k tomu potreboval iba na pristavenie vozu v stanovený termín? Nejaké skúsenosti?

15.11.2012 00:24

Výmena oleja

Preventívne som vymenil olej po cca 1500km. Cena výmeny 2.535 Kč.

Přidat názorDiskuse: Škoda Fabia Elegance 1,2 TSI DSG

Další vozy Škoda Fabia

Postupne objavujem rôzne výhody.

Mohlo by byť ešte trochu úspornejšie.

Do 2500 otáčok je kľud. Nad 2500 otáčok začína hukot. Pri bežnej jazde do 130km sú otáčky tak do 2500, pri podradení narastú.

Viac než dostatočný.