Dezomut (muž 37 let) Poslat zprávu

Renault Captur Energy TCe 90 S-Edition

Renault Captur, foto 1 Renault Captur, foto 2 Renault Captur, foto 3 Renault Captur, foto 4 Renault Captur, foto 5 Renault Captur, foto 6 Renault Captur, foto 7 Renault Captur, foto 8
Renault Captur, foto 9 Renault Captur, foto 10 Renault Captur, foto 11 Renault Captur, foto 12 Renault Captur, foto 13 Renault Captur, foto 14 Renault Captur, foto 15 Renault Captur, foto 16 Renault Captur, foto 19 Renault Captur, foto 20 Renault Captur, foto 21 Renault Captur, foto 22 Renault Captur, foto 24 Renault Captur, foto 25 Renault Captur, foto 26 Renault Captur, foto 27 Renault Captur, foto 28 Renault Captur, foto 29 Renault Captur, foto 30 Renault Captur, foto 31 Renault Captur, foto 32 Renault Captur, foto 33 Renault Captur, foto 34 Renault Captur, foto 35 Renault Captur, foto 35 Renault Captur, foto 36 Renault Captur, foto 37 Renault Captur, foto 38 Renault Captur, foto 39

Přezdívka auta Captur Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:15 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 898 výkon [kW]: 66 kroutící moment [Nm]: 140 zrychlení 0-100 km/h [s]: 13.2 maximální rychlost [km/h]: 171 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 377 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.2

Ahojte priaznivci štyroch kolies!
Riadky nižšie boli písané perom(prstom) spokojného majiteľa nového autíčka. Ich cieľom je predstaviť skvelé rodinné auto určené na dovolenky a s častým presunom po meste. Odporúčam ho každému, kto nemá vlastný garáž a každodenne bojuje o parkovacie miesto - s malými vonkajšími rozmermi ste vo výhode.

Koho zaujíma, ako prebiehal výber vozidla, nech pokračuje ďalšími riadkami, ostatným bude stačiť záver tejto "recenzie". Prípadné otázky sa budem snažiť objektívne zodpovedať v diskusii.
Captur budem často porovnávať s Cliom IV 1.2 16V, s ktorým som ešte donedávna jazdil.

Ako (ne)postupovať pri výbere nového auta...

Požiadavky na nové auto boli jasné. Oproti aktuálnemu Cliu sme chceli väčší kufor, viac miesta pre zadných cestujúcich a lepšie odhlučnený interiér. Keďže jazdíme aj na záhradku po nespevnenej ceste, chcelo by to aj vyššiu svetlu výšku. Clio malo iba základný atmosférický motor, ktorý bol najmä pri ceste mimo mesta dosť hlučný. Dlhšie cestovanie (aj keď veľmi príležitostne) bolo trocha utrpením.

Ročne najazdim tak 7000 km, 80% mesto (cesta do práce mi trvá max 10 minút), 10% záhradka mimo mesta a zvyšok malé výlety najmä v lete.

Nový Duster ma zaujal až keď som ho videl naživo na predajni, mali ho v oranžovej farbe vo výbave Prestige. Kufor sa mi zdal byť veľký, z interiéru som mal veľmi dobrý pocit. Duster bol ako stvorený na jazdu na záhradku a našich rozbitých cestach. Ale jazda vo veľkej miere po meste...odradzala ma hlavne udávaná spotreba 8 litrov, vedel som že reálne to bude viac. Problémom bolo aj nejak málo miesta pre nohy na zadných sedadlách. Skoro ako v Cliu, ak nie menej. Takisto čakacie doby na nové vozidlá boli veľmi dlhé, tak sme nakoniec Duster vyradili z nášho výberu.

Kúsok od Dustera bol vystavený Megane Grandtour. Bolo prekvapením zistiť, že za veľmi podobnú cenu ako bol Duster sa dá kúpiť aj takéto krásne kombi. Kufor perfektný, interier pekný a odhlučnený. Tento Megane bol cenovo najvýhodnejší vzhľadom k tomu čo ponúkal. Lenže na záhradku by som ho nezobral, také pekné autíčko na takúto cestu... Navyše 16 palcové kolieska, ktoré boli na takmer všetkých skladových vozidlách, takémuto autu uberali na kráse.

Hneď od Meganu stál Kadjar. Aj keď vystavený exemplár bol iba v nižšej výbave, vyzeral majestátne. Obrovský kufor a ohromujúci interiér, čo sa týka priestoru. Nesedel som ešte v takomto aute a samozrejme sú aj väčšie autá, no toto nás veľmi zaujalo. Aj napriek vyššej cene akú sme boli ochotní dať za nové auto sme nad Kadjarom začali uvažovať.

Pri odchode domov sme prešli ešte okolo vystaveného Capturu, na ktorého som sa skoro ani nepozrel, podvedomie mi hovorilo že predsa nebudem kupovať nafúknuté Clio...

Po návrate domov som si všetko nechal prejst hlavou a s manželkou sme došli k záveru, že autíčka to boli krásne, ale všetky boli "veľké". Vraveli sme si, či naozaj potrebujeme väčšie auto, ked prakticky jazdíme iba po meste, do práce a na nákupy. Áno, bolo by super ísť na dovolenku s Kadjarom, ale kvôli dvolenke, na ktorú chodíme tak 3x do roka, kupovať takéto auto? A potom sa každý deň trápiť s parkovaním na preplnených sídliskách? Toto boli najčastejšie otázky, ktoré sa nám preháňali hlavou.

Asi o týždeň sme šli znova okolo predajne Renault, chceli sme sa na autíčka pozrieť ešte raz, ale už bolo po záverečnej, tak hoci sa pozrieť iba cez výklad. Aj napriek tomu, že už mali zatvorené, akýsi chlapík nás ochotne pustil dnu, že sa môžme poobzerať. Ako prvé sme ešte raz sadli do Kadjara, uchvátení priestorom. Vedľa Kadjara bol vystavený nový Captur, na ktorý som sa minule ani nepozrel. Ale povedal som si, že máme čas, tak preskúmame čisto zo zvedavosti aj Captur. Veľmi ma prekvapil celkový dizajn najvyššej výbavy S-Edition. Prvý dojem z exteriéru bol veľmi kladný. Krásna modrá metalíza, disky kolies z ľahkých zliatin, dizajn predných LED svetlometov a dvojfarebna karoséria, ktora mala niečo do seba. Žiadne auto na autosalóne ma nezaujalo tak ako tento Captur (ak nerátam Grand Scenic, ktorý bol ale už v inej cenovej relácii). Captur sa zvonku veľmi podobal na Kadjar. Povedali sme si OK, toto sa nam páči a pozreli sme si aj interiér. Veľa prvkov ma síce spoločných s Cliom, ale cítili sme sa v ňom oveľa lepšie. Nastupovanie a vystupovanie bolo veľmi pohodlné, sedadlá super, čierny strop..hmmm... Kufor môže byť, dvojitá podlaha super vec... Stále viac a viac sa nám začínal Captur páčiť. No a ešte keď som zistil, že vo výbave má vystavené vozidlo audio systém Bose, tak bolo už asi vopred a nečakane rozhodnuté. Otáznik však visel nad malým motorom tejto vystavenej verzie.
Po víkende sme sa vrátili do autosalónu a dohodli si s predajcom predvádzacie jazdy, vyskúšali sme si Captur aj Kadjar. Captur benzin 90 koní, Kadjar diesel 110 koní. Prvé metre s Capturom neboli žiadna sláva, ale pri vyšších otáčkach to malo šmrnc (porovnávam s Cliom bez turba). Zaujal nás tichý chod motora, nebolo ho takmer počuť. Dokonca som sa pristihol, ako prekračujem povolenú rýchlosť. Captur šiel pekne dynamicky a to aj napriek tomu, že mal iba o 15 koní viac ako Clio. Prejazd nerovností bol na vyššej úrovni ako s Cliom, bolo to príjemné, akoby som bol na vode. Kadjar bol v tomto smere ešte o kúsok lepší, ale cítil som sa v ňom ako v balóne. Trocha prehnane povedané, kvôli prednej kapote som nevidel poriadne na cestu.
Po predvádzacích jazdách sme sa ešte rozprávali s predajcom na tému Captur vs Kadjar. Na naše prekvapenie nám neodporúčal drahší Kadjar, ale naopak Captur s týmto motorom 0.9 Tce. Ako argument použil jeho spoľahlivosť, jednoduchosť nepriameho vstrekovania a že na jazdu po meste môžu mať motorizácie 1.2 a 1.3 TCe časom problém.

Aj napriek tomu, že som sa na začiatku na Captur takmer ani nepozrel, teraz som v ňom videl iba samé plusy. Na druhý deň bolo autíčko naše.

Interiér pre milovníkov čiernej

Ak máte radi tmavý interiér auta, výbava S-Edition vás poteší. Všade je veľa čiernej bez výrazných farebných doplnkov. Aj strop a obloženie stĺpikov je v čiernej farbe a musím uznať, že to vyzerá luxusne. Interiérové svetlá sú konečne LEDkové, svietia pekným bielym svetlom. Tri LED svetlá sú k dispozícii pre zadných cestujúcich. Takto osvetlený interiér vyzerá hodnotne.
Sedadlá sú v čalúnení koža/alcantara. Nemôžem povedať, žeby to bola tá najkrajšia kombinácia akú som kedy videl, no určite to pôsobí kvalitnejším dojmom ako látkové poťahy a kto nemá rád koženku, poteší sa alcantare, ktorá je veľmi príjemná na dotyk.
Na prístrojovom paneli zaujme v strede veľký displej, ktorý zobrazuje iba aktuálnu rýchlosť. Je veľmi dobre čitateľný a dáva autu športový nádych. Naľavo je otáčkomer a napravo veľký analógový ukazovateľ stavu paliva v nádrži. Dotykový displej by mohol mať kvalitnejšiu reflexnú vrstvu a viac jasu, inak je celkom v pohode. Po bokoch tabletu sú umiestnené dosť neprakticky výduchy klimatizácie. Nedajú sa nastaviť aby fúkali nahor, takže mi studený vzduch z klimatizácie fúka buď do kolien alebo do tváre. Volant je potiahnutý kožou Nappa a je veľmi príjemný na dotyk. Lakťová opierka je síce krátka, ale svoj účel splní a navyše poskytuje dodatočný úložný priestor. Má jemné modré prešívanie rovnako ako volant a sedadlá. V interiéri potešia tiež robustné textilné koberčeky s modrým textom Captur. Prahy dverí sú kryté lištou označujúcu výbavu vozidla.

Exteriér - modrá je dobrá

Zvonku vyzerá autíčko subjektívne veľmi dynamicky a možno až športovo. Údajne sa dizajn páči najmä ženskému pohlaviu. Karoséria sa ponúka aj ako dvojfarebná, výbava S-Edition je známa kombináciou Modrá Iron so strechou Čierna Etoile alebo Sivá Platine, čo je môj prípad (Modrá Iron je dostupná len pre túto verziu a je to čerstvá novinka). Čo hovoríte vy na túto farebnú kombináciu?
Karoséria je odspodu oplastovaná, malo by to chrániť lak, no uvidíme, či sa plast nezničí skôr a ako to bude vyzerať.
Svetlomety sú od výbavy Intens plne LEDkové, čo okrem pekného bieleho svetla ponúka dlhú životnosť a moderný vzhľad. Problémom LED svetiel je malá účinnosť v noci na mokrej vozovke, vtedy urobia obyčajné halogénové žiarovky lepšiu prácu. V ostatných prípadoch je vozovka krásne rovnomerne osvetlená a diaľkové svetlá svietia perfektne. Aj zadné svetlá disponujú technológiou LED, ale to iba zadné koncové svetlá, ktoré ale svietia aj pri zapnutom dennom svietení. Vytvárajú celkom originálny efekt (pozri foto).
Azda polovicu z celkového dojmu z autíčka robia kolesá. Tento Captur je od výroby osadený 17 palcovými diskami z ľahkých zliatin a obuté má gumy 205/55. Disky sú čierne lesklé s diamantovým efektom, dizajn Filante. Autu to s nimi celkom sekne.

Audio

Dlhý čas som bol milovníkom hifi, no po presťahovaní sa do paneláku som na lepší zvuk pomaly zanevrel. Nádej na kvalitnejší zvuk prišla s novým autom a aj keď som si od Bose veľa nesľuboval, ostal som milo prekvapený. V aute je sedem reproduktorov vrátane subwoofera. Ten je umiestnený v kufri v rezerve, takže je jasné že patrí k tým menším. V predu sú 16 palcové stredobasové reproduktory umiestnené vo dverách a pod oknom hrajú výškové. Pre zadných cestujúcich sú vo dverách dve dvojpásmové 13 palcové. Spolu to hraje úžasne, aj keď basové vibrácie sa v bruchu nekonajú. Rezonancie vidieť (našťastie nepočuť) vo vnútornom spätnom zrkadle. Systém ukáže svoju silu pri vysokých hlasitostiach, kedy nepočuť vlastného slova, no aj napriek tomu moje ucho nezachytí výraznejšie skreslenie zvuku. Interiér nerezonuje vôbec a dúfam, že sa to ani časom nezmení.
Vo všeobecnosti hrá Bose veľmi vyrovnane a aj keď je možnosť doladiť si zvuk nastavením výšok a basov, najlepšie sa počúva pri neutrálnych nastaveniach. Vo zvuku nechýbajú jemne detaily a krásne stredy, no priestorovosť zas tak nevyniká, ale to asi v žiadnom aute z dôvodu malého uzavretého priestoru.

Čo mi v aute chýba?

- dvojzónová klimatizácia
- automatické otváranie a zatváranie piatych dverí
- viac usb vstupov a 12V portov

S čím som veľmi spokojný?

- LED svetlá
- audio systém
- priestor pre zadných cestujúcich
- riešenie batožinového priestoru
- 360° parkovacie senzory
- dažďový a svetelný senzor
- parkovacia kamera

Čo plánujem do budúcna?

- nainštalovať bočné nášľapy, je to však relatívne drahá investícia + zápis do TP

Čo som do auta doplnil?

- LED interiérové osvetlenie, svieti pod nohy a veľmi dobre sa takto šoféruje najmä v noci

Výbava, užitočné vlastnosti, komfort, dizajn prednej masky, obratnosť v meste a najmä cena. Výborné LED svetlomety a ešte lepšia audio sústava Bose.
Automatické parkovanie a 360° senzory, vyhrievané predné sedadlá.

Relatívne vysoká spotreba, viditeľná najmä jazdou po meste. Zad vozidla po dizajnovej stránke mohol byť viac prepracovaný.

Zatiaľ bez závad.

Vedúci predajne v Humennom nám vždy ochotne venoval veľa svojho času a ponúkol kopec dobrých rád s cieľom nájsť pre nás vhodné auto. Vždy sme sa v tomto autosalóne veľmi dobre cítili. Takisto nám pomohol s predajom starého vozidla, nemuseli sme skoro ani pohnúť prstom. Super predajca, super autosalón, odporúčame!

5.9.2018 08:48

Hluk v interiéri

Pomocou Android aplikácie som s telefónom odmeral úroveň hluku v interiéri vozidla. Takýto bol výsledok:

- voľnobeh, státie na mieste: 40 dB
- rýchlosti do 40 km/h: 50 dB
- rýchlosť 50 km/h: 55 dB
- akcelerácia: 65 dB
- zhasnutý motor: 23 dB

Telefón som mal počas celej doby umiestnený na prednom sedadle displejom nahor a mikrofónom orientovaným dopredu v smere jazdy.

Další vozy značky Renault

Captur máme krátko aby sme mohli hodnotiť jeho spoľahlivosť, no s predchádzajúcim Cliom sme nemali jediný problém, tak dúfam, že podobne to bude aj teraz.

Pre Captur sme sa nakoniec rozhodli pre jeho praktickosť. Vonkajšie rozmery sú malé a teda veľmi vhodné na každodennú prevádzku po meste. Vnútorný priestor naopak ponúka dostatok pohodlia pre všetkých cestujúcich aj na dlhšie trasy.

Snáď jedinou nevýhodou môže byť dĺžka vozidla, takže neprepravíte dlhšie predmety bez toho aby ste museli mať otvorený kufor.

Nejazdím ako cestný pirát, takže v mojom prípade je to úplná spokojnosť.

Asi najväčší rozdiel oproti Cliu je v komforte. V Captyre máme lepšie sedadlá, zadní cestujúci viac miesta na nohy, ale hlavne je interiér lepšie odhlučnený a podvozok krásne filtruje nerovnosti na vozovke.

Prihlásenie vozidla a všetky poistky sú vďaka malému motoru z tých lacnejších.

Neriešim náhradné diely vďaka 5 ročnej záruke Renault. Doteraz však nebol s ničím problém.

Aj s najmenšou motorizaciou je auto prekvapivo dynamické nie len v meste, ale aj mimo obce. Do 130 km/h zrýchľuje relatívne dobre, potom je to už skôr trápenie.

Nekupujte si malý motor kvôli malej spotrebe, lebo ostanete nemilo prekvapení. Keď trocha dupnete na plyn s nedajbože zapnutou klímou na vysoký výkon, tak po pár minútach v meste bude na palubnom počítači svietiť krásnych 10 litrov na 100 km. Dá sa však j

Motorček je dostatočne tichý, aj pri jazde na diaľnici sa môžu cestujúci pokojne rozprávať. Iba pri akcelerácii motor dá o sebe trocha vedieť zvukom, ktorý skôr pripomína diesel.

Trocha chýba bedrová opierka, inak sedadlám nemám čo vytknúť.

Brzdy vpredu kotúčové a vzadu iba bubnové, občas je potrebné brzdový pedál viac zatlačiť do podlahy.

Objem batožinového priestoru je uspokojivý, výbornou myšlienkou je dvojité dno hlboké 22 cm.