palix (muž ) Poslat zprávu

Mazda 3 Mazda 3

Mazda 3, foto 5 Mazda 3, foto 10 Mazda 3, foto 15 Mazda 3, foto 20 Mazda 3, foto 25 Mazda 3, foto 30 Mazda 3, foto 35 Mazda 3, foto 40
Mazda 3, foto 45 Mazda 3, foto 50 Mazda 3, foto 55 Mazda 3, foto 60 Mazda 3, foto 61 Mazda 3, foto 62 Mazda 3, foto 65 Mazda 3, foto 70 Mazda 3, foto 75 Mazda 3, foto 80 Mazda 3, foto 85 Mazda 3, foto 90 Mazda 3, foto 95 Mazda 3, foto 100 Mazda 3, foto 105 Mazda 3, foto 110 Mazda 3, foto 115 Mazda 3, foto 120 Mazda 3, foto 125 Mazda 3, foto 130 Mazda 3, foto 135 Mazda 3, foto 150

Přezdívka auta Snehová vločka Rok výroby 2017 Koupeno nové najeto [km]:2000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 88 kroutící moment [Nm]: 210 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.9 maximální rychlost [km/h]: 195 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 364 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.1

V roku 2007 sme kúpili naše prvé auto. Bola to Astra G. Auto bolo nové a bola to viacmenej kúpa z rozumu - dostatočne veľké auto, pomerne zastaralé s malou výbavou. Ale páčilo sa mi už od roku 1998 kedy vyšlo. Bola to alternatíva napr k jazdenej Octávii. Už po pár rokoch sa mi zdalo staré, ale nedostatky som ani tak nevnímal ako odchovanec starej Škody 100 :). Navyše neboli financie nazvyš (malé deti, manželka na materskej, hypotéka...)
Už v roku 2014 ma ale očarila kráska menom Mazda 3. Bol to môj sen. Čítal som o nej, porovnával a viacmenej bol rozhodnutý, že ju chcem :). Čas bežal, ja som sníval.... Medzitým nastúpila manželka do práce, potom do ďalšej - lepšej práce, deti trochu povyrástli...

Píše sa rok 2017. Naša Astra G stále ide ako hodinky, ale napadlo nás, že by sme ju radi vymenili - nepotrebovali sme, ale chceli sme ju vymeniť... Predsa len sme začali viac cestovať, novšie auto má vyššiu bezpečnost... Okrem toho na parkoviskách už sem-tam stoja podobné autá (Astry) v zúboženom stave, ktoré okrem Felícii vlastnia už aj naši spoluobčania... Naše auto je však stále ako nové :). Aj mi za Astrou bolo chvíľu smutno. Ale po pár kilometroch v Mazde sa mi zrazu zdala Astra ako traktor, prípadne starý črep (prepáč Astra).

O autá sa zaujímam neustále a tak som už predbežne vybral Mazdu 3 s 2,0 l motorom. Ale pre istotu, aby som neľutoval ako kedysi (vtedy som nebol pozrieť Focus a potom som ľutoval minimálne 6 rokov - aj tak bol ale drahý), tak som šiel na veľmi zábavnú prehliadku modelov. Obrovský pôžitok - mám rád nakupovanie elektroniky a áut :). Autá ale nekupujem vôbec často.

Moje zadanie bolo - auto, ktoré perfektne jazdí, vyzerá pekne a bude kvalitné. Okamžite vypadol koncern VW + Škoda. Nevravím, že sú to zlé autá, ale nechcem ich, lebo ich chce každý (sú toho potom plné bazáre). A ja mám takú trochu úchylku, že nechcem mať to, čoho je veľa. Plus ešte vypadli aj francúzke auté - lebo napr Peugeot 308 má otrasný interiér... Dané podmienky Mazda celkom splňuje.
Navyše po rokoch čítania článkov o autách a nespočetných diskusii som dospel k rozhodnutiu, že chcem japonské auto (minimálne navrhnuté v Japonsku). Takže ideme vyberať auto.
Požiadavky:
A. cena do cca 18 000€ ( aj to je čaistka pomerne dosť vysoká - ale za menej dobré auto nekúpim)
B. výborné jazdné vlastnosti, trochu športový posed = nižší (SUV vypadli - aj tak je to len módna vlna. Nízke auto má navyše lepšiu aerodynamiku = aj spotrebu)
C. dobrý BENZÍNOVÝ motor (bez turba - nakoľko jazdím aj krátke trasy)
D. výbava nemusí byť vysoká - kľudne stačí 2. stupeň od skoro každého výrobcu) = klíma...
E. auto má byť primerane veľké = nižšia stredná trieda. Menšie by bolo malé, väčšie drahé. Nechápem ľudí, ktorí hneď s príchodom 1. dieťaťa potrebujú minimálne akože veľké SUV, alebo rovno veľký rodinný van ;). My sme 2 + 2 a stále sme sa pomestili aj do Astry.

Tak poďme na to:
1. Ford Focus 1,0 Ecoboost (92 kW) - perfektne jazdiace auto... ale ten interiér. Mali ho na sklade, ale nakoniec sme ho nechceli kvôli interiéru + je to výbehový model - jedno také auto som mal a rýchlo sa mi zdalo staré. Kombík som nechcel (načo voziť zbytočne 95% času len vzduch v kufri?) a hatchback má maličký kufor.

2. Honda Civic 1,0 Turbo (nový model) - super auto, vyzerá divoko (ako transformer), jazdí dobre, je veľké (malo sympatickú predajkyňu)... Ale je NESKUTOČNE drahé a má pre mňa zbytočnú výbavu - asistenti, adaptívny tempomat... + totálne neoverený motor (novinka v čase kúpy auta). Verím Honde, ale litrový motor a hlavne ceny - to prehnali.

3. Hyundai i30 1,4 TGDi - skúšobná jazda prebehla skvelo. Auto ide naozaj dobre - len jednotka bola akoby z iného auta - nešla celkom tak, akoby som čakal. Cena je vzhľadom na výbavu perfektná, auto je praktické pre rodinu (sieťky, háčiky, priehradky...) Ale má taktiež nový motor (v čase kúpy) a aj keď bolo veľa skladových vozidiel po Slovensku, predajca mi nevedel doviesť auto. Výsledky na spritmonitor.de boli buď skoro žiadne, alebo nelichotivé. Poviem Vám, aj napriek neznámemu motoru som ho skoro kúpil - "skoro" ;).

4. Mazda 3 - testovacia jazda bola pomerne dlhá (cca 30 km). Auto nemalo ani 100 km a bolo poriadne, ale poriadne surové (spomenuté ešte raz v závere). Dojem z motora - rozpačitý - auto oproti Hyundai-u nešlo. Na druhej strane podvozok = DOKONALÝ - nikdy som nejazdil na lepšie mechanicky spravenom aute ako Mazda 3 - ťažko sa to vysvetľuje - je to pocit (všetko ide tak samozrejme a ľahko) :). Ale mám šťastie, že som nikdy nemal napr jazdené BMW - možno by som napísal niečo iné ;).. A prevodovka - nádhera- je tu radosť jazdiť a vlastne je dobré, že to auto má atmosféru, ktorá nie je tak celkom pružná ako turbo (silu ale má). Volant je nádherný - presne ako v MX 5-e ;)... Mňam.
Mazda nie je tak praktické auto ako napr Hyundai. Pri prezeraní sa mi zdalo, že zadné dvere majú pomerne malý otvor... Ale Mazda nie je Octávia, ktorú kupujete kvôli kufru... Mazda je čerešnička na torte (pre mňa). Po čase, najazdení zopár km a zoznámení sa s autom som vzal moju Mazdu na rovnakú trasu, ako som bol na testovačke. To auto tam ale neskutočne letelo - je ale moje a má poistku ;). Je to ale subjektívny pocit.

5. Toyota Auris - to auto je relatívne škaredé a vo vnútri (vzadu) sa mi zdalo malé. A má škaredú prístrojovku + motory sú priemerné - parametrovo, nie však spoľahlivosťou. Je to ale Toyota a to = kvalita. Aj by som ju bral, keby neboli iné autá. Predajca Toyoty ale nemal nikdy čas. Ak by som chcel hybrid, tak nemám inú voľbu. Ak by som chcel turbo, tak kľudne Toyotu, alebo Hondu.

6. Toyota Corolla - po facelifte má nádherný predok, kopu miesta vzadu. Je to Toyota... Ale má vlečnú zadnú nápravu a v benzíne je max 1,6-ka a to je pomerne starý motor, aj keď je isto dobrý. Corolla je klasika - a je chcel niečo lepšie. A má podobne škaredú palubnú dosku ako Auris :)

7. Stále ma oslovovali z Oplu. Vraj poďte si skúsiť Astru... Ale ja už Astru nechcem. Nie žeby bola stará zlá, ale jednoducho nechcem. Nič osobné v tom nie je. Ako raz niekto povedal - nevstúpiš 2x do tej istej rieky. Opel nebol zlý, ale ani perfektný.

8. Mitsubishi Lancer - nie je zlé auto, ale je straaaaaašne zastaralé. Ak by ale niekto chcel dobré auto a nevadí mu, že sa tobí už nejaký čas, tak je to môj tip. Mne by sa zdalo rýchlo staré.

Skúšobné jazdy skončili. Ja rozmýšľam... Páči sa mi i30 - motoricky, ale je to nový motor a navyše turbo. Oproti Mazde jasné MÍNUS pre mňa. Navyše predajcovia Hyundai mi nevedia zohnať rýchlo auto - nevedia ho dostať zo západného Slovenska na východ (NEDÁ SA)... OK - nevadí . Vlastne Vám veeeeľmi pekne ĎAKUJEM dámy a páni z Hyundai. Nebyť Vás nemám tú nádhernú a skvelo jazdiacu Mazdu 3 ;)...
Ešte raz beriem do ruky časopis s cenníkmi a vyškrtávam si vhodné autá - zostala znova len Mazda 3... Trochu sa bojím korózie, ktorou je Mazda nelichotivo poznačená. Ale kade chodím, tade pozerám - žiadna Mazda, okrem prvej 6-ky nie je hrdzavá. Tak kašlem na "povery" a idem kúpiť Mazdu ;)...
Pozerám na internete - majú Hyundai-e (všade okrem mojej blízkosti), pozerám Mazdy a tu zrazu môj sen = Mazda 3 hatchback 2,0 (88 kW) Challenge - biela perleť (páči sa mi najviac + červená, ktorú sme nechceli) - je ale 400 km od mňa. Skočil som si do Mazdy, kde som sa nesmelo spýtal predajcu po skúsenostiach z Hyundaia, či by sa dala dostať skladová Mazda z opačného konca Slovenska. Zavolal tam, priateľsky sa porozprával (v Mazde sa asi poznajú)... A že vraj by dala priviezť ;). Tak som ju zarezervoval. Na druhý deň - pred dovolenkou som ju objednal - vraj, ak dorazí do prístavu iná, vezme mi tú (neskladovú). Zaplatil som zálohu a išiel na dovolenku... Poviem Vám - nikdy som sa netešil viac na koniec dovolenky :). Po príchode z dovolenky bola moja nová Mazda u predajcu. Chvíľu trvalo, kým sa všetko vybavilo (platby, čísla, poistky...)

Konečne prišiel ten deň :). Vyzdvihol som si nové auto - nebola to extra vínimočná akcia. Prvé, čo ma ale zaujalo bol pekný "kľúč".
Auto bolo zo začiatku strašne surové. Každým kilometrom, ale rástla jeho chuť na peknú jazdu. Predsa len 88 kW a hlavne 210 Nm musí ísť aspoň trochu dobre. Navyše, ak dá stovku za 8,9s - nemôže to byť leňoch (nie je - minule som si dal ráno drag race s Octáviou - asi TDI, ktorá sa nervózne cukala na semafóre - vyhral som - samozrejme som šiel len do 50 km/h).

Teraz by som sa chcel viac povenovať autu:
Exteriér:
Mazda 3 je nádherné auto. Ako som somínal páčila sa mi farba - biela perleť. Aj červená je pekná, ale my akosi doma červené autá nemusíme a červených Mázd je ako maku. Moje predošlé auto bolo tmavo-modré a špinilo sa o "106" (=veľa). Táto biela je na tom o dosť lepšie.
Auto je dosť veľké - väčšie, ako sa mi na začiatku zdalo. Má nádherné krivky - nestretol som ešte nikoho, komu by sa vyslovene nepáčilo. Dokonca sa mi stáva, že sa za ním obzrú aj ženy - som istý, že sa obzerajú za autom ;). Našli sa aj kolegovia, ktorí mi povedali, že mám momentálne najkrajšie auto vo firme :).
Najprv som rozmýšľal, že si zoženiem 18 palcové kolesá (sú super), ale nakoniec som so 16 celkom spokojný. Navyše Mazda má predpísaný pomerne vysoký rýchlostný index - V (do 240 km/h) -pri 16-kach / W -pri 18-kach (tuším do 270 km/h). Pri kúpe zimných pneumatík mi preto vypadol iba 1 typ. Našťastie je vraj možné mať na zimu o 1 index nižšiu gumu. V podstate to stačí, lebo Moja Mazda ma max rýchlosť len 195 km/h.
Kedysi som sa stretol (v nejakých článkochú diskusiách) s názorom, že Mazda 3 má ľahké dvere. Nemá - sú rovnaké, ako na iných autách a nádherne sa zatvárajú. Jedným z pekných prvkov na aute sú 2 výfuky - nie nejaké napodobeniny, ale normálne 2 rúry s chrómovými koncovkami :). Vyzerá to celkom nebezpečne, možno to budí rešpekt, prípadne dráždi vodičov jazdiacích na strieborných kombíkoch nemenovanej značky (neurazte sa prosím). Raz to ale bude potrebné vymeniť a potom možno zaplačem...
Vraj Mazda nemá dojazdy okien okrem vodičových dverí. Minimálne po facelifte idú všetky okná hore, ak sa zatiahne ovládač do úplne hornej polohy.
Aby som len nechválil... Mazda nie je pekná zo všetkých uhlov - najhoršie vyzerá pri pohľade šikmo od predných dverí - cca smerom na predné svetlá. No nie všetko sa podarilo, čo už.
Túto kapitolu ukončím s konštatovaním -aj keď mám auto už nejaký čas, stále sa na neho pozriem z okna, kým idem spať ;).

Interiér:
Ako som písal - Mazda 3 je pomerne veľké auto. Ak si sadnem na miesto vodiča, tak nedosiahnem na dvere spolujazdca. Tento model po facelifte má pomerne veľký stredový tunel. Človek sa v tom ale cíti dobre. Do pozornosti by som dal predné sedadlá. Sú pomerne akurátne pre normálnych ľudí (ja mám cca 182 cm) - kde človek zapadne tak akurát. Ak máte veľa kíl - Mazda asi nebude to pravé pre Vás. Naproti tomu sa mi zdali napr sedadlá v novom Civic-u široké a trochu nepohodlné. Pre mňa sú ale tie v Mazde super. Pozícia za volantom je skvelá
Páči sa mi politika Mazdy. Iné automobilky majú športové sedadlá / športový volant za príplatok - Mazda to má v štandarde - a tie veci sa mi strašne páčia. Trochu som sa bál digitálneho otáčkomera, ktorý je relatívne malý, ale rýchlo som si zvykol. Možno keby dali prístrojový panel z MX5, tak by to vyzeralo lepšie - o trochu.
Ja mám výbavu Challenge a podľa mňa je tam všetko, čo potrebujem. Nemá to žiadne simply clever riešenia, ale ani ich nepotrebuje, lebo má kadečo iné - vlastne všetko, čo potrebujete je tam. A ono to všetko aj funguje podľa očakávania "světla svíti, stírače stíraj"... :). Ale vážne - ergonéomia Mazdy je veľmi dobrá.
Zadné sedadlá sú OK - len stredné miesto je viacmenej také núdzové. Nejde ani o priestor, skôr o stredovú opierku. Ale tam ja nesedávam. Navyše sme 4 osoby, tak má každý svoje miesto.
Batožinový priestor má uvádzaný objem 364 l, ale je veeeľmi priestranný. Aj som zvažoval sedan, ale nakoniec vyhral Hatchback (2 výfuky=láska na 1. pohľad). Kedysi som čítal, že kým EU automobilky udávajú objem "kufra" so všetkým, čo je k dispozícii = aj priestor pod podlahou, tak Japonci udávajú len objem nad podlahou. A asi to bude pravda. Mazda 3 má postačujúci kufor, ktorý je rozlohou veľký, výškovo o trošíčku menší. Moja Astra G mala cca 370l a kufor bol menší - bolo to vidieť hlavne na nákupoch - kým Astra mala napchatý celý kufor, Mazda má ešte priestor (nie, nenakupujeme menej).
Automatická duálna klíma (od 2. výbavy) funguje skvele - kľudne by mi stačila aj manuálna, ale keď už bola vo výbave... Rozhranie HMI na ovládanie audiosystému s kolieskom na stredovej konzole je super, display nie je počas jazdy dotykový, ale to nevadí - koliesko je silno návyková vec ;). Audio hraje celkom slušne - basy na max sú asi nevyužiteľné... Audio BOSE z vyššých výbav by som bral, iné veci z vyšších výbav však nie (hlavne za tie ceny). Myslím si ale, že čím viac hraje, tým je to lepšie (kedysi som čítal, že slúchadlá sa musia trochu "zahrať", aby hrali dobre - možno je to podobné aj u reprákov) :). USB so spojením 7 palcového displaya je perfektné - na 16 GB kľúč sa zmestí poriadna "diskotéka" - na to by bolo potrebných plno CD. CD prehrávač som ešte nepoužil - podľa mňa je relatívne zbytočný (neprehráva napálené DVD). Navigáciu nemám - za danú cenu (250€ ako bonus) ju ani nechcem.
Ešte sa mi trochu nepáči drsná látka na prednej časti sedáka predných sedadiel. Nie je to vidieť, ale ak to človek chytí, tak to nepôsobí najlepšie. Ale to je len detail - možno to má nejaký dvôvod.
Čo mi trochu vadilo od začiatku (pri rozhodovaní sa) bola elektrická ručná brzda. Keď si na to ale človek zvykne, je to super vecička. Nepotrebujem ju, ale už by som ju nedal :).
Auto je pomerne tiché - Hyundai i30 bolo asi tichšie, ale je to vec zvyku. Astra bola značne hlučnejšia (hlavne pri 130 km/h). Záleží, čím jazdíte a potom to môžte subjektívne porovnať. Pre každého však môže byť dané auto iné. Sú ľudia, pre ktorých bude aj Thália skvelé auto aj takí, ktorým sa nebude páčiť ani Mercedes S.
Mazda síce nie je najlacnejšie auto, ale má všetko, čo by človek chcel - už v 2. výbave (Challenge) - hlavne Mazda je o jazde, nie úžitku. Na to sú tu rodinné kombíky. Ale aby sa nepovedalo - podľa mňa je Mazda 3 dosť veľké auto.

je super. Zo začiatku bol surový, teraz je stále lepší a lepší. Spotreba je už teraz lepšia, ako u starej Astry s motorom 1,4 (66 kW / 125 Nm) to auto bolo o niečo ľahšie, ale ak porovnám, že Mazda má 88 kW a hlavne 210 Nm, tak to je neskutočné. Systém Start/ Stop funguje super a aspoň mám pocit, že auto je ekologické (ak stojí, tak si vypne denné svietenie). Mne to vyhovuje, keďže som z ľudí, ktorí napr vypnú motor počas čakania pred železničným priecestím - teraz to robí auto samo. Výkon je pre mňa postačujúci, auto má nádherný záťah a ide pekne bez vibrácii. Žiadny 1,0L 3-válec :). Nie je to turbo, takže človek rozmaznaný turbomotormi možno ohrnie nosom. Ale myslím si, že výhody atmosféry raz človek nájde. Po štarte má motor vyššie otáčky, ale tie padnú po krátkom čase. Motor sa pomerne rýchlo zahrieva a čo je divné, rýchlo kúri. Vraj majú Mazdy elektrickú špirálu na vyhrievanie čelného okna vo ventilácii (to som niekde čítal) - isté je ale, že teplý vzduch ide na predné okno podozrivo rýchlo.
Asistent radenia si pýta pomerne skoro zaradiť vyšší prevodový stupeň, ale ja ho až tak nepočúvam :). Pri 50 km/h na 4-ke a na 5-ke nie je rozdiel v okamžitej spotrebe nijak závratný - na 4-ke možno aj menej. Pri 90 -km/h má cca 2000 ot - to je neskutočne málo - toľko som kedysi nemal ani pri 70-ke :). Pri 130 km/h sú otáčky pod 3000. To prispieva k tichej (pre moje uši) prevádzke.

Prevodovka
je perfektná. Nikdy som nejazdil s lepším manuálom. Je radosť preradzovať rýchlostí a k atmosfére sa hodí. Mne to auto zatiaľ ale plne vyhovuje. Páka je umiestnená perfektne a má peknú "guľu" :). Po nejakom čase, keď je auto už viac zabehnuté behá páka veľmi pekne - hlavne keď je auto správne zahriate. Radosť radiť - som rád, že nemám automat.

Podvozok
je pohodlný a zároveň podrží. Chel som auto, ktoré bude mať limity ďalej, ako je môj pud sebazáchovy. Mazda to robí s prehľadom :). Veľmi pekne žehlí nerovnosti a pritom je dobrý v zatáčkach. O podvozku Mazdy sa toho už ale popísalo veľa. Podstatné je, že je zaraďovaný k najlepším v triede. Mazda vie robiť veľmi dobré podvozky. Kto neverí, nech vyskúša, alebo číta hodnotenia. Kedysi som kdesi čítal, že odkedy sa spojil Ford s Mazdou, tak má Ford perfektné podvozky (teraz sú znova rozdelení) :). Kto vie ale kde je pravda ;).

Záver
na diskusiách často čítam, že Mazda nešla do turba, lebo to nezvládla, lebo nevedia vyvinúť dobrý motor a podobné názory. Že vraj Skyactive motor nie je nič prevratné, lebo to a tamto a bla, bla, bla, bla... Každý má právo na názor. Čuduj sa svetu aj Toyota ide do dvojlitra a 1,8-čky s vysokým kompresným pomerom v kombinácii s hybridným ústrojenstvom... Prečo asi?
Diesle v EU končia, všetky automobilky z EU sa zamerali na diesle a jediná vec, čo spravili u benzínov bol downsizing turbo. Mazda má podľa mňa teraz dosť navrch. Aj Toyota zistila, že toto je cesta. Dokonca aj wankel ožije - ale len ako podpora pre elektromobily.

Čo je dobrý motor? Je to vari nemenovaný motor od nemenovaného výrobcu, ktorý sa kazil, lebo...? Mazda to robí skoro ako posledný výrobca po svojom (nikto už asi nerobí bežné výkonnejšie atmosféry za podobnú cenu). Nie je problém na súčasný motor domontovať turbo a nejako dosiahnúť napr laboratórne spotreby. Komplikovanejšie je zdokonaliť motor tak, aby bol konkurencieschopný. 1,0 až slabšia 1,4 turbo a 2,0 atmosféra od Mazdy sú relatívne porovnateľné motory. Ibaže tá 2,0 Mazda má lepšiu spotrebu (podľa istého čláknu z USA vraj najlepšiu - ale USA sú iná liga), porovnateľný výkon a emisie. Kto spravil lepšiu prácu? Navyše atmosfére chýba jeden diel, ktorý bežne pracuje 250 000 až 300 000 otáčkami. Viete si to vôbec predstaviť, ako vyzerá tých 250 000 otáčok? 10 000 otáčok je neskutočne veľa Také otáčky majú motorky a športiaky). Ak má obrábaci stroj náhodou možnosť mať nástroj s 35 000 otáčkami, tak sú na to rôzne požiadavky a podmienky (dokonalé vyváženie, upnutie, chladenie, zahrievanie...). Turbo má 250 000 až 300 000 otáčok. To nemôže ísť večne, to sa raz musí pokaziť!
Mazda navyše ide aj tam, kde to už ostatní dávno vzdali = Wankel. Páči sa mi ich odhodlanie, ich práca.
Aj to zavážilo pri mojom rozhodnutí - kúpiť Mazdu. Sú iný a to sa mi páči. Hovorí sa, že Mazda je taká japonská Alfa Romeo - hlavne je spoľahlivá (vraj) ;).
Je to každého vec, čo si kúpi. Ak sa ale pozriem okolo seba, tak tu už jazdí veeeľa nových Mázd. Každý z jej modelov je v súčasnosti pekný a dobrý (teda 2-ka je pomerne obyčajná). Nie každý chce turbo, radšej niečo klasické a dobré. Je ale dobre porozmýšľať, šo za svoje peniaze kúpim - môže to byť napr dobre vybavený Rapid, alebo trochu menej vybavená Mazda 3. Čo bude jazdiť lepšie? U mňa je to jednoznačné.

Ešte dodám upozornenie:
Moje dojmy sú čisto subjektívne. Nie každému sa auto môže zdať rovnako dobré. Idem z horšieho auta na lepšie, ktoré sa mi páči. Kto mal napr jazdené BMW, Mercedes, Passat... Možno sa mu nebude zdať Mazda 3 taká dobrá ako mne :).
Známych často upozorňujem, keď si chcú kúpiť niečo luxusné a jazdené - pozor na drahý servis + keď raz budeš chcieť nové auto, tak budeš zvyknutý na autá, ktoré stoja poriadne veľa a nebudeš na to mať...

Na záver ešte jedno upozornenie - ak budete testovať Mazdu, tak si skúste vyžiadať auto, ktoré má viac ako 100 km. Moje ožilo po 500 km. Ak bude motor surový, mohol by Vás odradiť od kúpy skvelého auta, s ktorým by ste potom boli spokojný.

- podvozok - na to ako auto skvelo jazdí, dokáže perfektne odfiltrovať nerovnosti
- vzhľad - neviem si predstaviť, žeby som tam mal dodať niečo tuningové. auto vyzerá dokonalo - hlavne s 18 palcovými diskami (ja mám 16 - tiež sú pekné)
- riadenie
- motor (dostatočne silný - viac ani nepotrebujem)
- pohodlie - sedadlá vyzerajú športovo a zatiaľ sa mi páčia aj pohodlím
- výbava (Challenge je nad moje očakávania)
- porovnateľná cena servisu s konkurenciou
- ľuďom sa páči
- rýchly nábeh teplého vzduchu + duálna klíma
- otvor nádrže na ľavej strane (pri stojanoch na pravej strane sú často rady - tie vľavo sú voľné)
- pekne vonia, nie je v nej cítiť toľko lepidla ako v iných autách.
- samostmievacie spätné zrkadlo
- "mazďáci sú často príjemní ľudia :)

-má nepriame meranie tlaku v pneumatikách = nemá snímače na ventiloch :) Nemá sa tam čo pokaziť.
- je to sestra MX5, má rovnaký volant a športové gény :)
- audiosystém so 7 palcovým displayom a dobrým ovládaním. Zvuk je super, ak je výborný zdroj = zlé MP3 / rádia hrajú zle.
- vyhovuje mi japonské ovládanie svetiel, stieračov... priamo na páčkach

- možno vyššia cena ako konkurencia (vyvážené je to ale výbavou)
- trošíčku horšie nastupovanie na zadné miesta (ja tam ale nesedím a zvyšok rodiny sa nesťažuje)
- vyzerá relatívne nápadne, niekedy spôsobuje závisť
- možno otáčkomer mohol byť väčší (po 1/2 roku používania to absolútne nevadí)
- "klavírny" lak na mieste ovládačov okien
- auto na začiatku trošíčku smrdelo od motora cez vetranie (mal som preto zapnutý vnútorný okruh / teraz je to OK)
- nie je z každého uhla pohľadu rovnako nádherná
- počítadlo km zobrazuje len 1 z troch údajov (počítadlo A / B, alebo celkové km) - dá sa na to zvyknúť
- nemá rezervné koleso, len lepiacu sadu

- servis som ešte nepotreboval, ceny sú čo som pozeral normálne, prípadne aj nižšie ako u konkurencie
- servis v mojom meste má dobrú povesť, predajňa/ servis sa rozširujú

- predajca trpezlivý, ochotný, ústretový
- predajcovia boli inteligentní príjemní ľudia (na rozdiel od poniektorých od iných značiek, s ktorými som telefonoval a pôsobili mierne drzo)
- predajca nič nevnucoval, poradil, odpovedal na otázky. SUPER prístup

15.4.2024 15:30

Nová sezóna, nové vylepšenia...

Po pár rokoch nadišiel čas vymeniť pneumatiky. Rozhodol som sa, že namiesto originálnych 16 palcových dostane Mazda nové R18. Pôvodne som chcel kúpiť jazdené originály, ale nakoniec som sa pod ťarchou reality rozhodol kúpiť iné - "Borbet V". Prečo?
- originálne disky R18 sa zháňajú ŤAŽKO. Ak už sú, tak buď ďaleko, alebo sú poškodené, alebo pridrahé (takmer za cenu nových).
- navyše sú originály ťažšie. Pozeral som a moje Borbet sú hmotnosťou cca v strede medzi originálnymi R16 a R18 (rozdiel hmotnosti nie je v gramoch, ale kilách = neodpružená hmota)
K novým diskom pribudli aj nové pneumatiky. Konkrétne Hankook K127 Ventus S1 evo3.
Na R18 je auto tuhšie, lepšie pocitovo jazdí (komfort neutrpel) a vyzerá to super ! Viac poznatkov bude neskôr, keď absolvujem dlhšie jazdu po známych oblastiach, ktoré poznám.

Ďalej Mazda dostala vytlmenie dverí a nové reproduktory Helix PF K165.2 (vpredu + vzadu). Dvere teraz pôsobia "luxusnejšie" (už znejú menej plechovo), sú o málo ťažšie a v aute je hádam aj trochu tichšie. Hraje to lepšie ako originál (minimálne by som povedal detailnejšie a bez rezonancii + po "zahratí" repro je to ešte lepšie), ale časom sa dá pridať zosilňovač, ak príde na ďalšie vylepšenie :). Každopádne - lepšie audio je často spojené so zistením, že naša zbierka hudby nie je dostatočne kvalitne nahraná = niektoré skladby znejú SKVELO, iné už menej. (rovnakú vec som zažil so slúchadlami).
Bola to celkom výzva... Predné výškové repro + vytlmenie = to bola zábavka :)

17.8.2023 14:44

po 6 rokoch

Mazda má 6 rokov. Aj po tak dlhom čase som s ňou maximálne spokojný a stále sa mi páči - je to "automobilová kočka" :). Vlastne dnes nie je na trhu auto, ktorým by som moju Mazdu chcel nahradiť. Jazdí skvelo, vyzerá skvelo... Ako som kedysi povedal, že keby som kúpil kedysi Mazdu 3 BL, tak by som ju pri príchode modelu BM predal (hoci aj so stratou)... Podobne dnes vyhlásim, že moju Mazdu 3 BN by som nevymenil za novú BP... Jednoducho nová 3-ka nie je v mojich očiach o toľko lepším autom (ako bola BM voči BL).
Na vysvetlenie (nie každý sa vyzná v generáciách Mazdy 3):
BL = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b3/2009-2010_Mazda3_%28BL%29_SP25_hatchback_%282010-07-30%29.jpg/1024px-2009-2010_Mazda3_%28BL%29_SP25_hatchback_%282010-07-30%29.jpg
BM / BN = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/2014_Mazda3_%28BM%29_SKYACTIV_hatchback_%282014-03-15%29_01.jpg/1024px-2014_Mazda3_%28BM%29_SKYACTIV_hatchback_%282014-03-15%29_01.jpg
BP = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Mazda3_SKYACTIV-G_%28cropped%29.jpg/1024px-Mazda3_SKYACTIV-G_%28cropped%29.jpg

Tento rok sme spolu absolvovali STK, vykonaná len základná príprava - kontrola svetiel a podobné drobnosti. Auto prešlo absolútne v pohode - pani pri okienku sa ma pýtala, či auto nepredávam :). Tiež by som rád kúpil jazdené auto od seba samého :)
Aj po 6 rokoch a 65 000 km jazdí auto ako nové a nebadať na ňom nejaké opotrebenie. Lak - biela perleť je odolná (samozrejme občas vyžaduje ošetrenie)...
Korózia - nebadateľná
Výfuk - perfektný
Spotreba aj napriek odomknutiu výkonu rovnaká = výborná.

Čo dodať? Ak sa Mazda 3 dostane do vášho výberu jazdených áut, tak ju neváhajte vyskúšať a prípadne kúpiť. To auto nemá žiadnu výraznú chybu !!!

17.2.2023 11:35

Hodnotenie po čase

Od odomknutia výkonu uplynulo už pár mesiacov... Odomknutie spravil veľmi ochotný pán z mazdaklanu (s výborným hodnotením členov fóra) za pár minút... (v Zlíne). NEVERÍM, že nejaká chiptuningová firma by to spravila lepšie. Pre nich sú Mazdy veľmi okrajovou vecou, naproti tomu pán, ktorý to robil mne sa tomu rozumie !!!
Povedal by som, že auto je lepšie - aj keď som si na to už zvykol... Ale z môjho pohľadu sa to maximálne vyplatilo. Prečo jazdiť na 73% výkonu, keď môžem mať 100% + bonus v lepšom priebehu krútiaceho momentu?
A ešte mi pán aktivoval automatické zamykanie dverí po rozjazne... Celkom super vec :)

S autom som stále MAXIMÁLNE spokojný a neriešil som v podstate nič (5,5 roka / 55 000 km)

Pred časom som do auta nainštaloval - MZD-AIO-TI
Veľmi dobrá vecička, ktorá ponúka funkcie naviac. Niečo som otestoval a niečo si nechal. Napr SUPER vec je doplnenie funkcie - "pri stlačené tlačidla hlasitosti MUTE sa zastaví prehrávaná skladbe = PAUSE". Presne to mi chýbalo ;)

Vymenil som žiarovky za Osram Nightbraker... Nie tie najsilnejšie, ale za také s normálnou životnosťou. V budúcnosti možno skúsim niečo ako:
Keď to bude aj pre Mazdu a legálne aj u nás...

Vlastne, aby som len nechválil...
V poslednom čase mi v chladnejšom počasí začal pri otváraní "bzučať" zámok vodičových dverí. Vraj je to u Mazdy normálne a nemá to vplyv na funkciu. Zámok funguje, zvuk nie je nejako extrémne otravný, tak to neriešim. Komu by sa chcelo rozoberať dvere, prípadne tam niečo "polámať"...

Ak plánujete kúpiť jazdené auto a padla Vám do oka Mazda 3 BM / BN, tak si ju aspoň skúste. Je to skvelé auto ;)

16.6.2022 15:25

Odomknuté...

Mazda stále ide ako hodinky a tešíme sa spolu na každý kilometer. Ani nemám predstavu, za čo by som ju dnes vymenil...
Pred krátkou chvíľou som dal "odomknúť" motor a trochu ho "poladiť" aj v nižšom spktre otáčok. Teraz má auto z pôvodných 88 kW nejakých 120+ kW a cca + 5 až 10% krútiaceho momentu naviac v celom spektre otáčok. Auto ide lepšie "dole" a hore ani nehovorím :). Na diaľnici ide do stúpaní na tempomat (130 km/h) o niečo lepšie = nechce podradiť. Jednoducho je teraz Mazda suverénnejšia. Spotreba zatiaľ rovnaká ako bola predtým.
Počas dovolenky auto pekne otestujem a prípadne dopíšem postrehy z "poladenej" Mazdy :)

Záver? S autom som MIMORIADNE spokojný !!!

23.3.2022 08:03

Test navyše

Dnes som náhodou našiel ďalší test na Mazdu 3. Tentokrát na najsilnejšiu G165
Myslím si, že tak dobré auto si zaslúži propagáciu.

Pozitívne pre nás majiteľov tohto skvelého auta je, že si výborne drží cenu. Zároveň je to aj negatívum pre človeka, ktorý by si ju rád kúpil. Alternatív je veľa, ale Mazda 3 je len jedna ;)
A ja si neviem momentálne (v roku 2022) predstaviť niečo, čo by ju nahradilo. Pri spätnom pohľade môžem iba povedať, že som si vybral veľmi dobre.

23.3.2022 08:01

Test naviac

Dnes som náhodou našiel ďalší test na Mazdu 3. Tentokrát na najsilnejšiu G165
Myslím si, že tak dobré auto si zaslúži propagáciu.

17.2.2022 20:15

Mazda 3

Po čase som tu znova.
Auto funguje PERFEKTNE, stále mám z neho rovnakú radosť ako krátko po kúpe :)
Našiel som nové video o Mazde. Podľa vyjadrení pána vo videu je Mazda 3 skvelé auto ;)
O Mazde je od 19:50 do cca 28:00
Jednoducho kvalitné auto, ktoré sa oplatí kúpiť. Ja neľutujem ani trochu a neviem si dnes predstaviť iné auto v mojich rukách. Keby som vtedy kúpil iné auto, tak dnes po tomto videu by som sa asi rozplakal :)

6.9.2021 11:25

Výber auta

Ešte jedna "novinka"
Aj v recenzii píšem, že medzi mojími favoritmi bol aj Ford Focus 1,0 Ecoboost.
Po čase a prečítaní rôznych článkov, získaní rôznych informácii...
Som maximálne rád, že som nekúpil auto s tak "skvelým" motorom. Kedysi to bol "motor roka" (viac krát)... Dnes čítam skôr o tom, že je to jeden z najhorších motorov Forda !!!

Myslím si, že motor G120 (2,0 l / 88 kW) od Mazdy je neporovnateľne lepší. Minimálne by som povedal, že majiteľovi auta nespôsobí takmer žiadne starosti po dlhý čas...

Zo spätného pohľadu by som bol spokojný asi aj s Hondou Civic a ani Hyundai i30 sa nespája s nejakými hroznými škandálmi, aj keď niečo som čítal.
Predpokladám, že žiadne z uvedených áut, ktoré som mal kedysi vo výbere by nebolo tak spoľahlivé ako Mazda !!! Z dnešného pohľadu skvelé rozhodnutie. Ale budúcnosť ho ešte preverí... Auto neplánujem predať ešte dlhé roky.

6.9.2021 11:19

4 roky, 40 000 km, prvá STK

Moja Mazda 3 má 4 roky a cca 40 000 km. Napíšem pár skúseností po tomto čase.
1. To auto ma stále neskutočne baví. Podvozok je skvelý a motor tiež - len je potrebné správne radiť. Ak sa neradí, vodič sa musí uspokojiť s horšou dynamikou. Čo sa jazdy týka, nemám Mazde čo vytknúť... A ešte jedno - je nádherná... Vždy keď idem okolo si poviem - ten dizajnér bol FRAJER - kam sa hrabe nudný ...
2. 40 000 km je na hodnotenie kvality auta pomerne málo, ale... Auto ide bez najmenšieho problému (ani žiarovka nevyhorela). Pred krátkou dobou sme absolvovali STK - ako sa hovorí "s prstom v nose". Vlastne prečo by také auto nemalo prejsť STK? Príprava spočívala v kontrole žiaroviek a lekárničky.

Nedostatky na Mazde?
- občas, keď je teplo si vrzne plast na volante. Detail, ktorý občas zamrzí
- a vlastne už absolútne nič

S Mazdou sa často spája korózia. Čítal som, že vraj už po roku (od kúpy nového auta) niektoré Mazdy majú znaky korózie. To bol aj dôvod, prečo som sa trochu bál, keď som ju kupoval. Obavy sa nepotvrdili. Korózia absolútne žiadna. Prevádzka auta je normálna - auto parkuje celoročne von pred bytovkou, jazdí celý rok... Keby som vtedy uveril "urban legends", pripravil by som sa o skvelé auto, po ktorom by som so slzou v oku pokukoval pri každej príležitosti.

S čím som okrem iného veľmi spokojný je farba - biela perleť. Nie je na nej vidieť poškodenie (škrabance od nechtov...) a auto vyzerá perfektne.
Záver?
Ak chcete skvelé jazdené auto, Mazda 3 BN je perfektná.
Ibaže...:
- drží si neskutočne cenu (lepšie ako VW Golf)
- je ich pomerne málo v ponuke
- dieslu sa radšej vyhnite (nie je pre nič / za nič lacnejší ako benzín)
- je nízka = ak vás bolí chrbát, pozrite radšej po vyššom aute. Ale POZOR... Mazda CX-3, hoci stojí rovnaké peniaze nie je konkurent Mazdy 3. Je to menšie auto s horšími jazdnými vlastnosťami. Vlastne platíte za to, že vyššie sedíte + je to "moderný Crossover". Vlastne Mazda 3 je vo všetkom lepšia oproti CX-3 za podobnú cenu (teda okrem sedenia - tu ale niekto rád sedí vyššie / iný nižšie)
- a vlastne, kto by také auto predával? :)

14.9.2020 19:35

3 roky

Po 3 rokoch a cca 35 000 km som s autom maximálne spokojný.
Samozrejme auto má aj malé nedostatky:
- "vyskakoval" dole poťah predných sedačiek - pri prehliadke to zalepili
- občas = veľmi málo často niečo vrzne v interiéri
Sú to iba malé detaily, ktoré nekazia moju radosť z auta. Vlastne aj po 3 rokoch sa teším vždy keď do auta sadám. To je len dôkazom, že som si vybral vhodné auto podľa mojich požiadaviek.

Pre potencionálneho záujemca / kupca doporučujem prečítať:

- podľa hodnotenia je Mazda 3 2,0l / 88 kW takmer ideálne auto, pokiaľ vyhovuje rozmerovo. Nekazí sa, nemá nejaké extra negatívne vlastnosti, prípadne konštrukčné nedostatky, má takmer dokonalý motor (pre niekoho LEN 88 kW), ktorý sa nekarbonuje, nekazí, nežerie olej, je pekná, výborne jazdí... Čo by som mal od auta chcieť viac? Samozrejme každý niečo iné, ale napr pre mňa je to ideálne auto.
- nanešťastie je podobných vozidiel na trhu pomerne málo a celkom si držia cenu. Ja moje neplánujem tak skoro predať (a tým obohatiť trh), pretože dnes v podstate za rozumné peniaze nie je adekvátna náhrada.

Ak sa ju rozhodnete kúpiť, buďte si istí, že Vás bude veľa ľudí odrádzať pretože:
- Mazda hrdzavie (moja je zatiaľ úplne v pohode - 3 roky sú ale krátko)
- má drahý servis (ale sa nekazí / servis je za normálne peniaze, teda ak nehavarujete - potom to je nanič, ale nielen s Mazdou)
- je malá (záleží na potrebách - my sme 2 + 2 a Mazda 3 je v pohode)
- má slabý motor (pre koho ako = normálnemu vodičovi stačí "až-až" / dá sa čipnúť na cca 170 PS = v podstate sa motor "odomkne nad 4000 ot)
- má tenké plechy... (za 3 roky som si nevšimol, žeby mala iné plechy ako iné autá - navyše získala štandardné hviezdičky v testoch)
- a isto ešte niečo iné...
Nedajte sa a skúste ju (ak bude možné mimo mesto) ;). Možno práve to je auto, ktoré Vás chytí za srdce :).

28.1.2019 07:37

Nová generácia

Pred nejakým časom sa predstavila nová generácia Mazdy 3. Síce ešte nie je v predaji, ale súčasná sa už nedá objednať. Nová bude isto skvelá, ale počkám si na recenzie. Jedna z dôležitých zmien je, že nová Mazda 3 prišla o viacprvkovú zadnú nápravu. Inžinieri v Mazde isto veda čo robia, tak si počkáme na recenzie.

Aj táto recenzia odteraz dúfam pomôže pri výbere auta. Rozdiel ale bude, že nie nového, ale jazdeného ;).

16.11.2018 22:20

Pár recenzii na Mazdu

Dovolil by som si pridať sem pár recenzii na Mazdu 3. Myslím, že sú celkom podarene napísané. Myslím si, že tieto recenzie číta veľa ľudí, ktorí majú záujem práve o kúpu konkrétneho auta, tak nech je tu čo najviac informácii.
Odkazy na články:

20.9.2018 15:47

Spotreba

Pridávam ďalší postreh...
Bol som nedávno znova v Nemecku (Východ SK - Žilina - Bratislava - Rakúsko - Mnichov - Štuttgart - Frankfurt a späť). Tentoraz som si povedal, že otestujem jazdu na limite = max povolené rýchlosti podľa GPS = diaľnica 140 km/h (GPS = 137) , mimo obce 100 km/h (GPS = 97), bez nejakých obmedzovaní dynamiky jazdy.
Pre istotu som prepol všetky "zobrazovače" spotreby na iný údaj (dojazd) a vyrazil som - bez stresu z úspornej jazdy ;). Na diaľnici som zapol tempomat na 140 km/h a išiel, išiel...
Samozrejme občas bolo obmedzenie na 120 km/h (Nemecko), v Rakúsku je niekde skúšobne povolená 140 km/h (podľa rýchlomera som mal cca 150). V Nemecku krátkodobo aj 160 - 195 (GPS)... Cestou tam som sa ponáhľal viac, cestou späť menej (aj tak som na diaľnici nešiel nikdy pod maximum uvedené vyššie).
Moja cesta mala dokopy cca 2800 km. Po príchode do Nemecka som pozrel na palubný PC a spotreba bola 6,7 l/100 km. Po návrate domov tam svietil údaj 6,4 l/100 km :). Paráda - čakal som viac - okolo 7l a viac.

Z môjho pohľadu výborný údaj, ktorý oveľa nedokážem navýšiť. Doplním ešte, že nebolo horúco = klíma nebežala naplno.
Dodám ešte, že Mazda sa držala na ceste perfektne, hlučnosť je závislá hlavne na kvalite povrchu cesty, cestovanie pri 140 (GPS) je úplne príjemné, auto je dosť komfortné a na ceste sedí presne tak, ako som očakával...
Záver: Stále som spokojný :).

29.7.2018 21:59

dovolenka

Rád by som sa podelil o poznatky z dlhšej cesty Rakúsko - Nemecko. Tieto krajiny sú pomerne zaujímavé, keďže v Nemecku je neobmedzena rýchlosť na istých úsekoch diaľnic (často je ale obmedzená na 120 km/h) a v Rakúsku sú Alpy s peknými stúpaniami a nádhernými scenériami. A samozrejme nechýbajú kľukaté uličky.

Celkovo som najazdil cca 3500 km. Cestou do Nemecka som jazdil podľa max limitov =130 km/h na diaľnici. V Nemecku bola vyskúšaná aj max rýchlosť. Mazda v pohode dosiahla 195 km/h - ako má v TP, kľudne išla aj 200 - podľa GPS. Pri 200 km/h mal motor 4000 ot. Podľa mňa super - autá, ktoré som doteraz skúšal mali predpokladám max rýchlosť niekde pri max otáčkach, (to znamená, že motor a prevodovka viac nedajú) = človek má potom pocit, že motor vyskočí z auta. U Mazdy pri 4000 ot je možné ísť rýchlosťou 200 km/h povedzme trvale. Moja stará Astra mala pri 4000 ot cca 130 km/h.
Maximálna dosiahnutá rýchlosť bola 212 km/h (podľa GPS) dole miernym kopcom. Na auto to bolo už dosť, ale ak to znova prirovnám k starej Astre G, tak to bol pocit asi ako pri 160 km/h na Astre (podvozok mala vždy OK - kupovaná ako nová). Mazda môže ísť teoreticky dosť rýchlo, ale na rovine už nad 200 veľmi nejde, alebo rýchlosť stúpa veľmi pomaly. Predsa je tu už veľký odpor vzduchu a 88 kW je síce dosť, ale asi nie pre také rýchlosti. Predpokladám, že dole miernym kopčekom, akých je v Nemecku na diaľniciach dosť by nebol problém ísť aj 230 km/h (podľa GPS) a auto ny asi ešte stále nebolo v max otáčkach.
Otázka - majú to s max rýchlosťou všetky dnešné autá podobne? Alebo Mazda je "exot"?
Problémom pri vysokých rýchlostiach je vysoká spotreba. Takže normálne tak nebude jazdiť trvalo nikto. Pri spomínanej 212 km/h bola spotreba cca 14 l a to bolo dole miernym kopčekom.
Priemerna spotreba po dorazení do Nemecka bola 6,5 l/100 km. Podľa mňa celkom pekný údaj. Toľko mala aj stará Astra 1,4 (66 kW) a to nešla 200 ;).
Po návrate domov svietila spotreba 6,2. Keď som spočítal bločky od benzínu a podelil kilometrami, vyšiel mi priemer 6,3. Rozdiel 0,1 l = celkom presný palubný počítač.
Čo sa jazdy týka - aj na 6. prevodový stupeň išla Mazda v pohode. Podradiť na diaľnici nebolo potrebné často. Na tempomat išlo auto úplne v pohode. Zároveň som zistil, že práve tempomat je jedna z najlepších vecí z výbavy v Mazde. Vlastne ešte automatická klíma. Mal som kedysi manuálnu a myslel som si, že je v pohode. Automatická je ale lepšia vo všetkých smeroch.

V Rakúsku som bol v okolí Salzburgu (juho-východne), kde je pekné horské prostredie. Bývali sme na ubytovaní, kde sa išlo strmými úzkymi cestami. Mazda to dala v pohode a pekne aj zrýchľovala. Obrovský rozdiel oproti tomu, čo som mal predtým (Astra -5000 ot =50 km/h na 2-ke a 3-ka nevládala ďalej) :). Navyše spotreba ostala v pohode (stále držala na 6,5). Mazda má aplikáciu na meranie spotreby na jednotlivé cesty (od naštartovania motora po vypnutie + priemerna spotreba sa priebežne zobrazuje na grafe). Na jednej jazde, kde boli poriadné kopce mi priemerná spotreba v aplikácii (na danú jazdu) dosiahla cca 10,5 l. Auto som nejako nešetril, samozrejme veľmi rýchlo sa nedalo ísť, ale zrýchľovať zo zatáčky do kopca bolo možné. Kto by ale išiel rýchlo Alpami? Ja som musel občas zastaviť, aby som nedopadol ako pán doktor z istého známeho českého filmu, ktorý sa "kochal" ;).
Kľukaté alpské cestičky zvládala Mazda bravúrne. Ako som písal kedysi - môj pud sebazáchovy mi nedovoľuje jazdiť riskantne. Mazda ale umožňuje dosť, na druhej strane jazdím rozumom. Navyše posádka bola menej odolná ako ja :).

Ešte by som sa zastavil u kufra. Tých japonských "iba" 364 l objemu je oproti 370l v starej Astre poriadne veľkých. Kufor je značne väčší - hlavne plochou. To čo som bral tento rok by som do Astry nenaložil. Osobne by som ale zbalil ešte menej batožiny ako moja manželka :).

Po tejto ceste som s Mazdou veľmi spokojný. Zo spotreby som viacmenej až nadšený. Samozrejme diesel podobného výkonu, hmotnosti a tvaru by to dal za menej. Na druhej strane nejake dieslové SUV menšiu spotrebu asi mať nebude. Takže na to, že má Mazda 2,0 atmosferický benzín - spotreba je veľmi pekná. Pred 15 rokmi by podobný 2,0 l motor zožral aj vodiča ;).
Mazda je pohodlné auto s veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami - s motorom 88 kW vhodná hlavne pre bežného vodiča, ktorý jazdí normálne a občas sa pobaví. Nakoniec ani MX5 nemá extrémne silné motory = jej prednosti sú inde.

Na koniec by som ešte dodal... Známy Nemec mi povedal, že keby jeho syn nedostal od babky jej bývale BMW 3, tak by mu doporučil kúpiť iba japonské auto.

27.6.2018 20:06

Článok...

zmazané - text bol 2x a nedal sa zmazať.

27.6.2018 20:05

Článok...

Dnes som pozeral na internete a našiel som jeden blog. Sám by som ho lepšie nenapísal :) Možno to písal nejaký priaznivec, ale podľa mňa má pravdu. Dúfam, že je povolené pridávať sem odkazy na iné servre. Tu je článok:

Čítal som veľa testov na Mazdu 3. 90% redaktorov ju označuje za perfektne jazdiace auto, ktoré radia na vrchol nižšej strednej triede. Našiel som však aj také, ktoré Mazdu označili za nekvalitne spracovanú, nevýrazne jazdiacu... Spýtal som sa - jazdil autor skutočne ja Mazde 3? Alebo sa previezol po rovnej ceste v meste dlhej 1,2 km a všetko si prezeral za tmy? Alebo to tak zhodnotil naschvál?
Napríklad porovnávací test Hiundai i30 - Mazda 3 - Octávia. Dobre, Mazda má možno "najslabší" älepšie povedané iný motor, ale ohodnotiť ju, že je spracovaná najhoršie a jazdí tiež najhoršie z danej trojice? Na i30 som jazdil - super auto, ale nejazdí tak perfektne ako Mazda. Octáviu som neskúšal, ale už len jej rozložením hmotnosti nemôže byť lepšia. Obe autá sú perfektné, ale bežne sú ich jazdné vlastnosti označované ako priemerné.

Hodnotenie áut je ale relatívne a každému sa páči niečo iné. Ak nechcem posúdiť Mazdu ako redaktor dobre, tak sa s ňou preveziem iba formálne a neodhalím jej čaro. Potom skritizujem kufor, nedotykový display a podobné veci. napíšem, že atmosféra nejde a mám tu podpriemerné auto. Ibaže ono také nie je - je presne také (pre mňa) ako sa píše v odkaze na začiatku ;).

Ešte k autu - ide v pohode, stále lepšie = viac si rozumieme, dovolím si s ňou viac (v rámci predpisov). Stále sa za ňou otočím, keď idem okolo :).
Ak sa ale mám priznať, bojím sa, že po nejakom čase mi začne hrdazvieť. Vedel som to od začiatku, že má takú povesť. Nové Mazdy (cca 10 rokov) nie sú navonok hrdazvé... Ale vraj v dnešnej dobe aj kedysi skvelé značky, čo sa týka antikoróznej ochrany v rámci šetrenia išli kvalitou dole. Na druhej strane, ak ju budem poctivo servisovať, tak by mala byť OK. Uvidím ,dúfam, že ma nesklame. Trojka je ale tak dobrá, že človeku zamotá hlavu ;).

29.5.2018 20:39

Doplnený text

Trochu som upravil text, doplnil a upravil chybičky :).
Auto jazdí skvelo a som spokojný...

6.3.2018 11:47

Testy

S Mazdou som spokojný - čím viac ju mám, tým ju mám radšej :). To auto je tak pekne odladené a v mojích očiach všetko čo v nej je, funguje presne tak ako to má fungovať.
Akosi som stále neprestal o nej čítať... A práve tieto 2 testy presne vystihujú Mazdu 3 v mojích očiach. Sú napísaní veľmi pekne:
Síce je jedna na staršiu a silnejšiu verziu a druhá práve na faceliftovanú 120 k benzín, ale sú obe dobré :).
Dúfam, že sa tu môžu uverejňovať cudzie odkazy. Nie je to reklama, len prípadná pomoc pre potencionálnych záujemcov.

Poznámka: Pozor, ak budete náhodou skúšať úplne novú Mazdu na testovacej jazde uvedomte si, že surový motor nejako nejde (do cca 500 až 1000 km). Ak ste zvyknutí na turbo, budete asi sklamaný... Mazda chce iný prístup - je to atmosféra ;).

9.1.2018 14:53

Po nejakom čase ešte stále občas pozriem nejakú recenziu. Hodnotenia Mazdy 3 sa mi zdajú pekné, ale nájdu aj akoby neprajníci, ktorí sa vyjadrujú nie veľmi lichotivo. Dokonca veľa ľudí si ju zaraďuje do zoznamu pri výbere nového auta...
Ja som zatiaľ spokojný a auto si užívam, navyše idem skoro vždy dlhšou trasou :).
Čo som ale postupne zistil je, že Mazda 3 je dosť veľké auto. Široké, pohodlné... Niekto nebude súhlasiť, ale ja som prešiel z Astry G ;). Dokonca susedova Vectra B je výzorovo podstatne menšia a je to o triedu vyššie auto (samozrejme viem, že autá postupne rastú).

Dokonca som nenašiel nič, čo by mi chýbalo vo výbave Challenge. Dokonca aj rádio sa nejako rozohralo, alebo som si zvykol a teraz ho považujem za absolútne perfektne hrajúce.
Stále sa na auto pozerám s obdivom a páči sa mi - už sme Mazdu s dcérou nazvali "Snehová vločka" (od farby Snowflake Pearl) :). Ešte sa asi musím chvíľu povoziť, aby som našiel podstatné nedostatky...

Přidat názorDiskuse: Mazda 3 Mazda 3

Další vozy Mazda 3

ukáže budúcnosť, zatiaľ žiadna reklamácia

Sú aj praktickejšie autá. Mazda je ale chuťovka. Je ale veľká a zdá sa aj relatívne praktická. Nemá ale háčiky, sieťky a rôzne iné "simply clever" veci. Je to "IBA" Mazda ;)

Podľa mňa je veľká - váčšia ako moje staré auto. Možno váčšia ako Octávia ;) Okrem kufra - ten je pre mňa tak akurát. Hodnotenie je subjektívne.

Mega super parádne ;) (osobný názor . nikomu nevnucujem) Auto ide pohodlne, športovo... Mám ju preto rád - Mazdu jednu trojkovú Pri 130 km/h je auto pekne stabilné, necítim ani víry pri predbiehaní kamiónov a ide ako "po koľajniciach".

Je to paráda sednout si do fára a jít :) pohodlná a športová zároveň Vďaka nízkym otáčkam pri 90 / 130 je celkom tichá

- spotreba porovnateľná so starším slabším autom - servis predbežne OK - cena, poistka... - čo som chcel, to mám - poistka sa oplatí podľa výkonu. Od objemu je o viac ako 50% drahšia

- Neviem. Hádam nebudemtak skoro potrebovať, prípadne časom doplním - Pneumatiky majú asi zbytočne vysoký rýchlostný index V. H by stačil (je ich na trhu viac a sú lacnejšie)

- úplne postačuje, som stále unesený = teším sa na každú jazdu ;) - lepšie povedané - pre mňa tak akurát - 210 Nm je cítiť a myslím si, že na podobné auto to stačí

OK - veľa jazdím mesto - mimo mesta s dosť dedinami aj 5,4 a mohlo by byť aj menej -keby bolo menej dedín. - myslím si, že BA -PO sa dá spraviť pri dostatku času pod 5l - na to, že je motor veľký, silný a pomerne výkonný je spotreba perfektná

OK - pre mňa dokonalé, pre niekoho môže byť hlučné. Je to subjektévne.

- Perfektné - pre objemnejších ľudí môžu byť malé - materiál vyzerá byť ľahko čistiteľný - pekne podržia v zatáčkach - sú položené relatívne nízko, čo sa mi páči. Dajú sa ale pekne zodvihnúť, ak niekto sedí radšej vyššie.

- Super - dávkovanie nie je splašené ako u koncernu VW, alebo Hyundai. Dávkovanie je postupné - podobné Astre G. - ak ste zvyknutý na "jedovaté" brzdy - POZOR - môže sa zdať, že Mazda nebrzdí dobre. Ale treba len pritlačiť ;).

- postačujúci - veľká plocha, trochu menšia výška - daň za skvelé jazdné vlastnosti - nemá háčiky, sieťky... - japonská metodika merania objemu "kufra" je iná ako EU = neznamená, že ak má EU auto väčší objem, že je to viac aj v realite