Bertold (muž 47 let) Poslat zprávu

Škoda Octavia Business 2,0 TDI

Škoda Octavia, foto 1 Škoda Octavia, foto 2 Škoda Octavia, foto 3 Škoda Octavia, foto 4 Škoda Octavia, foto 5 Škoda Octavia, foto 8 Škoda Octavia, foto 9 Škoda Octavia, foto 10
Škoda Octavia, foto 12 Škoda Octavia, foto 14 Škoda Octavia, foto 15 Škoda Octavia, foto 16 Škoda Octavia, foto 17 Škoda Octavia, foto 18 Škoda Octavia, foto 19 Škoda Octavia, foto 20 Škoda Octavia, foto 21 Škoda Octavia, foto 22 Škoda Octavia, foto 23 Škoda Octavia, foto 24

Přezdívka auta Oktávia Rok výroby 2013 Koupeno nové palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1968 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 320 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.5 maximální rychlost [km/h]: 218 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 590 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.1

Auto nám do firmy na dva dni požičala spoločnosť Auto Slovák Zvolen (predajca vozidiel Škoda a Seat). Radi sme možnosť vyskúšať novú Škodu Octaviu využili. Jeden deň bola len a len moja.

Octavia bola vo výbavovom balíku Business, ktorej základom je výbavový stupeň Elegance. K výbave Elegance pridáva napríklad predné bixenónové aktívne svetlomety, predné parkovacie snímače, zadné LED svetlá a iné. Interiér ani v tejto výbave nepôsobí luxusne, ale je solídny, kvalitný a elegantný. Vodičov užívajúcich si komfort stredovej lakťovej opierky istotne poteší fakt, že Octavia ju má posúvateľnú. Predné sedadlá na prvý pohľad nevzbudzujú prehnanú dôveru v oblasti bočného vedenia (najmä sedáky), ale svoju prácu si robia veľmi dobre. Čo sa týka priestorových pomerov, tak tu sa bavíme o vozidle, ktoré je na špici segmentu nižšej strednej triedy. 198 cm vysoký vodič sa posadí za seba bez toho, aby mal nohy do „Vé“. V priestore na hlavu karoséria typu liftback už až tak neexceluje. 198 cm vysoký cestujúci sa vďaka klesajúcej streche neoprie o opierky hlavy. No sedieť sa dá bez kontaktu so strechou, avšak vzpriamenejšie. Konfekčné postavy sú samozrejme od tohto nedostatku oslobodené. O kufri sa netreba veľa rozpisovať, jednoducho veľký.

Podvozok

Octavia v tomto prevedení má zadnú nápravu s vlečenými ramenami. Veľmi som bol zvedavý na toľko omieľané buchotanie od jednoduchšej nápravy. Napriek tomu, že som väčšinou jazdil po cestách tretej triedy nie práve s ideálnym povrchom, žiadne rušivé, alebo výraznejšie zvuky od podvozku som nepostrehol. A snažil som sa počúvať veľmi pozorne. Je pravda, že sluchovo nie som nejako extra obdarený, ale v aktuálnych nových Octaviách tento problém podľa mojej skúsenosti nejestvuje. Môžem porovnať napríklad s našou firemnou VW Jettou, ktorá má vzadu multilink a skôr by som povedal, že tá je o máličko hlučnejšia. Na definitívny verdikt by bolo treba obe vozidlá previesť po rovnakom povrchu v krátkom časovom odstupe a potom vynášať súdy. Ale to sa bavíme o detailoch detailov. Je možné, že jednoduchší podvozok Octavie nie je absolútne najtichší v triede, no hlučnosť podvozku vypichovať ako problém mi príde nemiestne. Aktuálne nové Octavie určite obstoja aj u náročného poslucháča.
Podvozok je nastavený tuhšie, ale stále je dostatočne komfortný. Auto sa v zákrutách výraznejšie nenakláňa a dobre drží zvolenú stopu. Žiadne odskakovanie zadnej nápravy som nezaznamenal. Ani v zákrutách s nerovnosťami nie sú nutné korekcie volantom. Je pravda, že na uzavretej ploche som auto netrápil (lebo nie je moje), ale pomaly som rozhodne nešiel. Chcelo by to spraviť porovnanie multilinku a jednoduchšej nápravy niekde na letisku. Určite by bolo zaujímavé zistenie o koľko má multilink navrch. Ale namiesto toho, aby novinári zistili, o koľko je ten automaticky velebený multilink lepší, riešia nejaké, v aktuálnych Octaviách nejestvujúce buchotanie. Pre 99% vodičov je vlečená zadná náprava absolútne dostatočné riešenie a tí čo jazdia po okruhoch a letiskách si aj tak nekúpia Octaviu TDI. Mne zadná náprava s vlečenými ramenami absolútne postačovala za všetkých okolností a určite by som ju nepovažoval za slabinu auta.

Brzdy

Brzdy sú charakteristické ostrým nábehom a pomerne malými ovládacími silami. Pri bežnej jazde je to pohodlné a vzbudzuje to dojem veľmi výkonných bŕzd. Pri razantnej jazde by mne osobne, kvôli lepšej dávkovateľnosti, vyhovovala potreba väčšej ovládacej sily. Ale dokázal som sa zžiť aj s týmto nastavením.

110 KW pri otáčkach 3500-4000 za minútu a 320 Nm pri otáčkach 1750-3000 za minútu. To sú parametre, ktoré Octavii umožňujú dosiahnuť zrýchlenie z nuly na stovku za 8,5 sekundy. Zaujal ma hlavne fakt, že maximálny výkon je konštantný od 3500 do 4000 otáčok. Zaujímalo ma, či sa oplatí motor točiť na 4000 alebo stačí 3500 otáčok. Ukázalo sa, že pri snahe o maximálne zrýchlenie má zmysel ručičku otáčkomera vyhnať k číslu 4000. V rozmedzí 3500 až 4000 ot./min. nenastane žiadne poľavenie v akcelerácii, ručička otáčkomera sa veselo šplhá hore. Hnať ju však ďalej je nezmysel.
Oproti starším motorom 2,0 TDI PD je v tomto prípade nástup sily motora oveľa plynulejší. Systém „nič, kopanec, nič“ je minulosťou. Nadýchnuť sa však motor aj v tomto prípade potrebuje. Samozrejme, čím sú vyššie otáčky, tým je turbodiera menšia. Pri 3000 ot./min. sa turbodiera definitívne stratí a motor na pedál plynu reaguje okamžite. Pri športovej jazde je bez väčších problémov možné pohybovať sa v „promptnej“ oblasti- 3000-4000 ot./min. Ale ani nižšie (2000-3000 ot./min.) to nie je žiadna tragédia, oneskorenie výrazne nekazí zážitok z jazdy. Pri 1500 ot./min. a plnom plyne si vodič musí počkať 1,5 sekundy na plnohodnotnú reakciu. To je už ale extrém. Každý rozumný vodič si pri potrebe prudkého zrýchlenia podradí do vyšších otáčok.
Pred jazdou som bol zvedavý, či je Octavia so silným dízlom len „diaľničný rýchlik“ (ako 2,0 TDI PD), alebo je to auto vhodné aj do technických pasáží. Potešilo ma, že aj na kľukatých cestách sa dá s týmto motorom veľmi slušne zabaviť. Vo vysokých otáčkach motor okamžite reaguje, pri rýchlom preradení nie je cítiť pribrzdenie turbodúchadla.

Driving Mode selection

Skúšané auto malo vo výbave aj systém umožňujúci nastaviť si režim motora, riadenia, klimatizácie a aktívnych bixenónových reflektorov. Prednastavené režimy sú tri- ECO, NORMAL, SPORT a rôzne kombinácie umožňuje voliť režim INDIVIDUAL. Ja som jazdil v režimoch SPORT a ECO. Očakával som, že medzi týmito dvomi nastaveniami bude priepasť. Myslel som si, že režim ECO bude len pre tých, čo chcú zažiť bezvládny dvojlitrový dízel. No musím povedať, že žiadne bezvládie sa nekonalo. Rozdiel bol minimálny. Pri nízkych otáčkach motor v režime ECO reagoval máličko pokojnejšie, pri výraznejšom stlačení pedálu akcelerátora sa rozdiel hľadal len ťažko. Neustále som prepínal medzi režimami a rozdiely bolo treba hľadať lupou. Pre krátkosť času som nezistil, či má režim ECO nejaký výraznejší vplyv na spotrebu paliva. Môžem ale povedať, že aj v režime ECO predbehnete zopár kamiónov hore kopcom. Čo sa týka posilňovača riadenia, tak tu je to podobné. Možné nastavenie je komfortné alebo športové. Zmena v ovládacej sile volanktu nie je výrazná. Je to len také jemné doladenie posilňovača podľa svojej chuti . Mne nastavenie SPORT absolútne vyhovovalo.

Štart Stop systém

Tento systém sa v nových autách veľmi rýchlo udomácňuje. V tomto prípade si ani nie je veľmi na čo zvykať. Systém funguje rýchlo a spoľahlivo. Zastavíte, motor sa bez nejakých starodieselových vibrácií vypne. Stlačíte spojku a okamžite kultivovane naskočí. Pri rozjazde vám skape motor? Stlačíte spojku a už beží na voľnobeh. Nemal som žiadnu potrebu systém vypínať. A okrem toho je inteligentný. Keď usúdi, že vypnúť motor nemá význam, ponechá ho v chode.

Asistent udržiavania v jazdnom pruhu

Na palube sa nachádzal aj systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Tento na základe vodorovného značenia jemne zasahuje do riadenia. Túto silu si na hrboľatej ceste možno niekto ani nevšimne. Drobnú korekciu smeru jazdy prisúdi zmene sklonu vozovky. Na hladkom povrchu je už zásah do riadenia citeľnejší. Malé oblúky dokáže prejsť systém aj bez zásahu vodiča. Keď však zistí, že vodič nemá ruky na volante, upozorní ho, že šoférom je stále on. Na prejdenie stredovej čiary bez smerovky stačí prekonať malý odpor vygenerovaný systémom. Musím povedať, že sa mi páčilo ako nenápadne systém pracuje. Nešklbe volantom, neobťažuje, nepípa (asi keby človek chcel, ide to nastaviť, neskúmal som). Vodič má pocit, akoby boli okraje jazdného pruhu mierne klopené a pri priblížení sa k okraju ho sklon vozovky vráti späť. Ale viem si predstaviť, že by som sa v aute zaobišiel aj bez neho. Nepozorným vodičom, ktorí sa stále niekde obzerajú, prípadne telefonujú, však môže zachrániť život.

Parkovací asistent

Pod pojmom parkovací asistent sa v prípade skúšaného auta skrývali parkovacie senzory vpredu, parkovacie senzory vzadu a displej s grafickým znázornením. Okrem dielikov, ktoré znázorňujú približovanie sa k prekážke, sa na displeji zobrazujú aj čiary, ktoré ukazujú akou trajektóriou sa bude auto pohybovať s aktuálne vytočenými kolesami. Tieto čiary sú však v praxi ťažko využiteľné, lebo na displeji chýba obraz z kamery. Len kombináciou grafiky a obrazu kamery je možné zistiť, či pri danom natočení volantu vyjdem napríklad na obrubník, alebo zaparkujem tesne k obrubníku. Bez kamery tieto čiary informujú len o natočení kolies, čo nie je bohvieako využiteľná informácia.
Pri priblížení sa k prekážke na cca. 30 centimetrov asistent vydáva neprerušovaný tón. Pre skúseného vodiča predné senzory nie sú nevyhnutne potrebné, zadné sú pri type karosérie liftback veľmi užitočná pomôcka.

Záver

Musím povedať, že Škoda Octavia 2,0 TDI Business si ma získala. Je to dynamické auto, s tuhším, ale ešte stále dostatočne komfortným podvozkom, aktuálne nebúcha a nič v nej nevŕzga. (Vo videu pazvuky vydáva amatérsky uchytená kamera.) Vo výbave Business pôsobí interiér hodnotným, ale nie luxusným dojmom. Pozitívnym prekvapením pre mňa bolo, že to nie je len diaľničný rýchlik. Netvrdím, že je to najlepšie auto na svete, ale podľa môjho názoru nemá žiadne slabé stránky. Konštruktívnej diskusii sa však nebránim.

Poďakovanie

Za požičanie auta sa chcem srdečne poďakovať firme Auto Slovák zo Zvolena. Prajem veľa obchodných aj iných úspechov.

VIDEO

Pokúsil som sa z môjho dňa s Octaviou urobiť aj nejaké video. Robil som ho v absolútne amatérskych podmienkach. Prvý krát v živote som držal v ruke videokameru a prvý krát v živote som strihal film. Dúfam, že moje amatérske nadšenie toto dokázalo čiastočne zamaskovať. Na celý "test" som mal čas len od 9:00 do 17:00, z toho som dve hodiny oživoval vybité baterky kamery. Čiže vyskúšať auto, urobiť si z toho nejaké závery, nakrútiť exteriérové zábery, interiérové zábery a to všetko bez kameramana. (Žiadny dobrovoľník sa v pracovný deň nenašiel.) Ufff, to bol zhon! Nebyť časového stresu, mohlo to byť o voľačo lepšie. No dúfam, že výsledok je lepší ako nič.

================================================================

Blogy užívateľa Bertold:

Spotreba Fabia III 1,2TSI 81kW- Pal. počítač verzus dotankovanie

Volantovanie- „O desať dve“ verzus „trištvrte na tri“

Škoda Fabia 1,0 TSI 81 kW verzus Seat Ibiza 1,0 TSI 85 kW

Škoda Fabia III 1,2 TSI 81 kW verzus 1,0 TSI 81 kW

2,0 Skyactiv- 88 kW verzus 121 kW

1,0 TSI (85 kW) verzus 2,0 Skyactiv

Vplyv teploty vzduchu na aerodynamický odpor automobilu

Odpor vzduchu rôznych kategórii áut (malé auto, nižšia str. trieda, MPV, SUV)

1,4 TSI (110 kW) verzus 2,0 TDI (110 kW) v Seate Ateca

215/45 R16 verzus 185/60 R15 (+ video)

Svetlomety dnes a zajtra- časť 1 (Svetelné zdroje používané v moderných svetlometoch)

Svetlomety dnes a zajtra- časť 2 (Osvetľovacie funkcie moderných svetlometov)

Lektor úspornej jazdy- aplikácia DriveGreen

Ako sa kupuje Fabia

Kam až vytáčať motor 1,2 TSI (77 kW- EA 111)?

Rozbiehanie sa a spotreba

Dvestotisíc kilometrov so slečnou Jettou

Športový podvozok v podaní Škody Fabia III

Ako to vyzerá, keď si 1.2 TSI podá ruku s DSG?

Päť áut očami osi X a osi Y

Výrobcom deklarovaná spotreba paliva verzus reálna spotreba

-silný a kultivovaný motor
-športovo sýty zvuk motora pri vytáčaní
-žiadne dieselové klepkanie v interiéri
-presné a ľahké radenie a la VW
-aj napriek polonezávislému zaveseniu zadných kolies výborné jazdné vlastnosti
-žiadne rušivé zvuky od zadnej nápravy (ako to bolo s búchaním zadnej nápravy pri prvých kusoch netuším, nemal som tú česť)
-nenápadne a prirodzene fungujúci asistent kontroly jazdy v jazdnom pruhu- vôbec neotravuje
-priestor na nohy pre zadných cestujúcich
-kufor

-Ani vo výbave Business (založená na Elegance) nepôsobí interiér luxusným dojmom. Pôsobí "len" solídne a elegantne.

-Čiary vyznačujúce na displeji rádia jazdnú dráhu pri konkrétnom natočení predných kolies, nemajú bez obrazu kamery väčší zmysel- súčasť parkovacieho asistenta.

Vozidlo zapožičala na 48 hodín firma Auto Slovák zo Zvolena, predajca vozidiel značiek Škoda a Seat. Výborná možnosť dostatočne dôkladne sa oboznámiť s autom.

Další vozy Škoda Octavia

priestor na nohy vzadu a kufor

9 bodov aby ma neukameňovali skalní priaznivci multilinku. Pri ozaj extrémnom jazdení môže mať svoj zmysel.(Octaviu s multilinkom som neskúšal.)Ale pri jazdení v bežnej cestnej premávke, hoci aj veľmi športovom, to ide absolútne bez problémov aj bez neho.

Tvrdšie naladený podvozok, ale pritom ešte dostatočne komfortný.

Na pohyb v cestnej premávke si myslím, že viac výkonu ani netreba. Zrýchlenie z 0-100 za 8,5 sekundy o tom hovorí viac než dostatočne.

Na diesel vynikajúce. Pri vytáčaní sýty "športový" zvuk. V interiéri žiadne dieselové klepotanie.

Bočnice sedákov predných sedadiel nie sú nejako extra vysoké, ale schopnosť bočného vedenia to nijako neovplyvňuje. Vďaka tomu sa pohodlne nastupuje.

Ostrý nástup bŕzd pri pomerne malej ovládacej sile. Z hľadiska komfortu by to bolo za 10 bodov, z hľadiska športovej jazdy je to za 8. Dá sa však na to zvyknúť

netreba viac slov