BMW řada 3 320 xd

BMW řada 3, foto 1 BMW řada 3, foto 2 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 4 BMW řada 3, foto 5 BMW řada 3, foto 6 BMW řada 3, foto 7
BMW řada 3, foto 9 BMW řada 3, foto 10 BMW řada 3, foto 12 BMW řada 3, foto 15 BMW řada 3, foto 16 BMW řada 3, foto 17 BMW řada 3, foto 18 BMW řada 3, foto 19 BMW řada 3, foto 20 BMW řada 3, foto 21 BMW řada 3, foto 22 BMW řada 3, foto 23 BMW řada 3, foto 25 BMW řada 3, foto 26 BMW řada 3, foto 29 BMW řada 3, foto 30 BMW řada 3, foto 31 BMW řada 3, foto 34 BMW řada 3, foto 36 BMW řada 3, foto 36 BMW řada 3, foto 38 BMW řada 3, foto 40 BMW řada 3, foto 41 BMW řada 3, foto 51 BMW řada 3, foto 55 BMW řada 3, foto 63 BMW řada 3, foto 64 BMW řada 3, foto 65 BMW řada 3, foto 66 BMW řada 3, foto 69 BMW řada 3, foto 70 BMW řada 3, foto 72 BMW řada 3, foto 73 BMW řada 3, foto 75 BMW řada 3, foto 76 BMW řada 3, foto 80 BMW řada 3, foto 81 BMW řada 3, foto 83 BMW řada 3, foto 85 BMW řada 3, foto 86 BMW řada 3, foto 88 BMW řada 3, foto 89 BMW řada 3, foto 92 BMW řada 3, foto 93 BMW řada 3, foto 95 BMW řada 3, foto 97 BMW řada 3, foto 98 BMW řada 3, foto 99 BMW řada 3, foto 101 BMW řada 3, foto 102 BMW řada 3, foto 103 BMW řada 3, foto 104 BMW řada 3, foto 105 BMW řada 3, foto 106 BMW řada 3, foto 108 BMW řada 3, foto 109 BMW řada 3, foto 111 BMW řada 3, foto 112 BMW řada 3, foto 114 BMW řada 3, foto 115 BMW řada 3, foto 116 BMW řada 3, foto 117 BMW řada 3, foto 118 BMW řada 3, foto 119

Přezdívka auta trojka Rok výroby 2012 Koupeno ojeté najeto [km]:15000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1995 výkon [kW]: 135 kroutící moment [Nm]: 420 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.4 maximální rychlost [km/h]: 228 počet rychlostí: 8 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 19 zavazadlový prostor [l]: 480 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6.5

Zdravím všetkých pri recenzii na BMW
320xd. Ako som sa k tomuto autu dostal? Už ako malého ma rodičia vodili za ruku po parkovisku, kde som vraj poznal každé auto. Ako som rástol, začal som sa o ne zaujímať čoraz viac. Neskôr sa k tomu pridali rôzne motoristické časopisy, všetky možné či už Česko- Slovenské alebo zahraničné weby a v neposlednom rade aj rôzne relácie ako Top Gear, Fifth Gear či Autosalon. Nemôžem zabudnúť ani na (pre mňa v tej dobe najgeniálnejší seriál všetkých čias) Kobru 11 a Semirove BMW E36 a E46. Myslím, že práve tu začal môj obdiv k značke BMW.
Ako čas plynul, dovŕšil som 18 rok života a to pre mňa znamenalo jediné- nemám na mysli legálne požívanie alkoholu ale vodičák. Keď som dostal do rúk vytúženú kartičku, tešil som sa asi ako nikdy pred tým. Moje prvé (alebo skôr rodičovské) auto bola Toyota Rav4. Dvojlitrový benzín 110kw. Celkom slušné auto na prvé kilometre a šoférske zážitky:).Do dnes na ňu spomínam len v dobrom. O ,,naše“ rodinné autá som sa staral už od svojich ,,teen ages“. Niekoľko krát týždenne som ich umýval, leštil a vysával. Po prvých pár stovkách kilometrov mi otec povolil jazdu v jeho pracovnom aute- KIA Sorento, ktoré som si hneď zamiloval (Týmto zdravím nového majiteľa ktorý auto pri skúšobnej jazde hneď oprel o kríky a ,,škrkol“ celý pravý bok auta, pri čom mi skoro puklo srdce od smútku). Na Sorente a Ravke som odjazdil niekoľko tisíc kilometrov, zažil svoju prvú zimu a naberal nové skúsenosti. Jedného krásneho dňa cestou domov mi otec položil otázku : ,, No, čo ideš vyskúšať? “ Srdce sa mi rozbúchalo ako nikdy pred tým, išlo totiž o prvé BMW ktoré som kedy šoféroval- šesťvalcovú Z4. Všetky končatiny sa mi roztriasli, ruky sa začali potiť ale bola to (ako povedal jeden nemenovaný pán z nemenovaného filmu) ,, an offer you can't refuse“. Nasadol som , nastavil volant, sedačku, zrkadlá ruky na volant ,, o desať dve“ a vtedy to začalo. Pocit nervozity a šťastia zároveň. Počas strednej školy som hral basketbal na majstrovstvách sveta v Turecku pred plnou halou, ale pocit strachu zároveň s radosťou sa s mojou prvou jazdou v BMW nedá porovnať ani náhodou.
Až to tejto chvíle som mal skúsenosti s BMW iba čisto teoretické. Vedel som, koľko má ktorý motor koní, Nm, aké zrýchlenia majú modely, ale až vtedy som pochopil, čo znamená radosť z jazdy. Predsa len je lepšie raz skúsiť ako sto krát čítať. Začal som teda túžiť po Semirovej E46. Musím povedať, že do dnes mi príde tento model ako naozaj krásny a nadčasový. Začal som teda pozerať po internete E46 ale tento úlet nemal žiadne racionálne vysvetlenie, lebo autá boli už vcelku staré, 95% z nich nemalo jasnú minulosť a stále som mal k dispozícii Kiu Sorento. Neskôr som sa začal obzerať po novšej E90/E92 ale samozrejme tiež len zo zvedavosti. Obzvlášť E92 je podľa mňa nádherná.
O pár rokov neskôr (myslím že to bol Jún 2012) som dostal pozvanie do Trenčína na BMW Joy Tour. Pár mesiacov pred tým vyšla na svet nová trojka F30. Z fotiek sa mi moc nepozdávala, pokladal som ju za takú konzervatívnejšiu a nudnejšiu ako predchádzajúce generácie. Táto prezentácia bola zameraná hlavne na predstavenie 6Gran Coupe a na testovacie jazdy s novými BMW 1 F20 a BMW 3 F30. Najskôr nás posadili do jednotky a po pár kolách na dráhe, či už suchej alebo mokrej, sa mi začala veľmi páčiť. Potom prišla na rad F30, ktorá mi do vtedy nič nehovorila. Usadol som do športových sedačiek , interiér všade okolo mňa - taký príjemne tesný (ale nie stiesnený ako u BMW 1 -predsa len F20 je menšie auto a necítil som sa v ňom až tak príjemne ako tu). Prišiel prvý slalom pomedzi kužele. Bol som prekvapený, ako agilné dokáže byť auto ktoré má 4,6 metra a s posádkou 1700kg. Slalom sme začínali rýchlosťou 30km/h (dodnes mám v pamäti dvoch expertov ktorí brali kužele rad radom a po ich jazde sa vždy čakalo kým personál letiska kužele rozostaví tak ako boli :D), a postupne sa rýchlosť zvyšovala až na 60km/h. Až v tomto momente som si uvedomil čo vlastne trojka dokáže, keď som s trochou úsilia a sústredenosti prešiel dráhu 60-kou. Mám kamarátov, ktorí ma viezli ako v E46 tak aj v E90, ale predsa vyskúšať na vlastnej koži je niečo iné, ako sedieť na sedadle spolujazdca.

Po niečo vyše roku od tejto skúsenosti nastal ten správny čas na prieskum trhu. Mal som prečítané všetky možné aj nemožné recenzie na F30-ku, slovenské, české aj anglické. Napadlo mi, že si prečítam niečo aj na MojeAuto.cz, keďže skúsenosti a postrehy majiteľov sú pre mňa omnoho prínosnejšie ako to, keď niekto kritizuje 330d za to, že je až moc rýchla a úsporná. Na moje počudovanie po vyše roku čo sa auto predáva, som tu nenašiel ani jednu. Myslím že aj to je jeden z dôvodov prečo sem rád svoje postrehy a skúsenosti umiestnim a rád poradím prípadne odpoviem, ak to bude v mojich silách.

Pôvodné kritérium bolo radšej silnejší motor ako nejaká nezmyselná výbava. Jediným povinným prvkom boli športové sedadlá vpredu a športový volant, prípadne automatická prevodovka. Úprimne, nič viac som v aute nepotreboval. Preferoval som slovenské zastupiteľstvá značky BMW, takže hľadanie započalo. Na moje počudovanie inú motorizáciu ako 316i a 320d nebolo prakticky možné nájsť a tých pár 335i ktoré som našiel, boli zase na finančne úplne inej úrovni. Fajn, výber teda jasný 320d. Motor s výborným pomerom výkon- spotreba. Prelúskal som všetky stránky a vyhliadol si favorita v Nitre. BMW 320 d strieborné, (farba sa mi moc nepozdávala) automatická prevodovka, no žiaľ bez športových sedačiek (foto v galérii). Na predajni bola ďalšia potenciálna možnosť. Čierna 320d Sport Line, krásny interiér, športové sedadlá a volant, všetko prešívané červenou niťou, a nájazd len pár desiatok km. Malo však jednu nevýhodu (pre niektorých výhodu) – manuálnu prevodovku. Výber teda zďaleka nebol taký jednoduchý a bolo o čom premýšľať. Týmto chcem poďakovať pánovi Sivčákovi – predajcovi v NR za jeho ochotu, prístup, jednanie so zákazníkom a odporučiť ho.
Čo však čert nechcel, ešte v ten deň boli na stránku BMW v Dunajskej Strede pridané nové ponuky. Prvá krásna biela 320d 17ˈ hliníkové disky, automatická prevodovka športový volant, vyhrievané športové sedadlá, Bluetooth a kopa ďalších maličkostí (v čase písania recenzie je stále ešte v predaji). SUPER, to vyzerá ako jednoznačná voľba, avšak nie tak rýchlo. Pár riadkov pod ňou svieti krásna červená trojka v M pakete, koži , na krásnych 19ˈ elektrónoch a v xDrive . Musím povedať , že M paket posunul na fotkách trojku na ďalšiu úroveň. Nevedel som sa dočkať keď si tie dve autá pozriem z blízka...

Na druhý deň teda smer Dunajská Streda. Tešil som sa ako malé dieťa na Vianoce a nastala tá chvíľa, keď som autá konečne uvidel na vlastné oči. Za iných okolností krásna biela trojka vyzerala oproti červenej, no ako chudobný príbuzný. Treba poznamenať, že nebyť nej tak je biela 320jednoznačná voľba. Z predajne ihneď vybehol pán, usmiaty od ucha k uchu s kľúčikmi v rukách, obe autá otvoril a poznamenal, že najlepšie sa kupujúci cíti vtedy, keď nad ním predajca nestojí a môže si ho v pokoji sám prezrieť, takže na pár minút odišiel. Nepríjemne prekvapenie prišlo, keď som si všimol škrabanec vľavo za zadným kolesom (viď foto). Predávajúci pán Bucsuházy však nemal problém dať škrabanec ešte pred odovzdaním prestriekať do lakovne. Pri tejto príležitosti odporúčam pána Bucsuházyho ako perfektného a ochotného predajcu s ktorým bola radosť spolupracovať. Ešte jedna zaujímavosť na záver. Auto malo v dobe predaja najazdených okolo 12 000 km a pred kúpou účinkovalo v jednom slovenskom seriáli z prostredia súdneho lekárstva, takže mám doma svojim spôsobom celebritu :). Dopredu hovorím, že nie som motoristický novinár a s autom mám najazdených len pár tisíc km, takže moju recenziu berte skôr ako moje prvé postrehy a pripomienky.

Všetci vieme ako to je so základnou výbavou v BMW. Nie je v nej v podstate nič, a keď si chce človek auto trošku prispôsobiť, bude ho to niečo stáť. Príplatoková výbava auta bola v tomto prípade:

Metalíza Melbourne Rot
Koža Dakota Venegobeige
Automatická 8.st prevodovka
M-paket- ten obsahuje napr. inú prednú masku, športové sedačky, športový volant, občas nejaký ten znak M na aute, režim SPORT+, 18ˈ (príp. 19ˈza príplatok) elektróny, a pri pohone zadnej nápravy znížený podvozok o 5mm (v tomto prípade vďaka xDrivu o 10mm zvýšený)a ešte rôzne drobnosti
Čelné sklo so šedým pásom
Stmavené sklá vzadu
Balík výbavy Advantage 5
Parkovacie senzory
BiXenóny
Navigačný systém profesional
Rozšírená možnosť prehrávania Audio cez mobilný telefón
Pripojenie mobilných zariadení cez Bluetooth/ USB
Prístrojový panel s rozšírenými informáciami
Servotronik
Elektrické dofukovanie bedrovej opierky a bočníc
Tempomat s funkciou brzdenia
Automatické stmavovanie zrkadiel
Dažďový senzor
Adaptívne osvetlenie zákrut
Asistent diaľkových svetiel

V mojich pôvodných kritériách pre výber auta mnoho z týchto vecí nebolo, ale keď už v tomto konkrétnom kuse boli ,tak sa za ne isto nehnevám :).

Exteriér

Auto má červenú metalízu a M paket. Myslím že nemá moc zmysel nejaký zdĺhavý komentár a výstižnejšie budú fotky.

Interiér je v bledej koži s hliníkovými lištami s jemným štvoruholníkovým vzorom a tenkým čiernym pásom. Strecha je z vnútra v čiernej farbe, a sem tam sa tu nájde aj logo M.

Konečne prišla tá vytúžená chvíľa. Cesta domov z predajne a prvé zoznamovanie s autom. Nasadol som do perfektne tvarovaných sedačiek, chytil do rúk hrubý veniec volantu a stlačil tlačidlo START. Síce sa nekonalo žiadne dych vyrážajúce predstavenie radového benzínového 6-valca, ale ja som si tento moment aj tak vychutnal. Zvuk motora je ako u ostatných 4- valcových dieselov- nenadchne ani neurazí. Motor má papierových 135 kw pri 4000 otáčkach a krútiaci moment 380Nm od 1750 do 2750 otáčok. Pri jednom teste však postavili 320 d na valcovú brzdu a namerali jej dokonca 420Nm. Každopádne v praxi má motor veľmi silný záťah už od voľnobehu, tak ako je u moderných dieselov zvykom. V podstate v akejkoľvek rýchlosti až do nejakých 160 km/h má motor dostatok sily na relatívne svižnú zmenu rýchlosti či predbiehanie. V kombinácii s 8 st. automatickou prevodovkou stačí len zatlačiť plynový pedál do podlahy, chvíľu počkať kým automat vyhodnotí správny prevodový stupeň a s rezervou predbehnúť.
Automat od ZF v spojení s týmto motorom pracuje naozaj výborne, je rýchly, pohotový a počas môjho krátkeho zoznamovania sa s autom (mám na ňom najazdených cca 3000km) sa mi ešte nepodarilo dostať ho do situácie, kedy by nevedel ktorý stupeň má zaradiť. Pre mnohých bude jasnou voľbou manuálna prevodovka ,na ktorú som tiež počul samú chválu, avšak často stojím ráno v zápchach, kde by bol tvrdý spojkový pedál utrpením. Chcem tým povedať, že voľba prevodovky je vec čisto subjektívna, a pokiaľ BMW ponúka možnosť ako klasického manuálu, tak aj automatu, je táto voľba len a len na preferenciách a potrebách zákazníka. Často totiž nechápem niektorých miestnych diskutérov, ktorí za každú cenu pretláčajú výhody manuálov, jednomyseľne odsudzujú všetky automatické prevodovky, a nechcú si pripustiť, že v istých situáciách je automat pohodlnejší, rýchlejší a v neposlednom rade efektívnejší.

Spotreba

8.Stupňová prevodovka je jedným z najpodstatnejších faktorov ovplyvňujúcich spotrebu. V meste pri tachometrových 60km/h obvykle radí 7 prevodový stupeň a aktuálna spotreba sa drží pod hranicou 4 litrov. Pri 100km/h na 8. Prevodovom stupni motor točí okolo 1600 otáčok a v mojom konkrétnom prípade palubný počítač ukazuje údaje okolo 5 litrov na 100km. Pri tachometrových diaľničných 130 sú otáčky na hodnote 2000 za minútu a spotreba okolo 5,5 litra na 100. Momentálne jazdím kombinovane za 7litrov, ale z veľkej časti je to spôsobené jazdou v hlavnom meste. S autom som absolvoval zatiaľ iba jednu dlhšiu cestu do Tatier a späť. Cestou tam som nameral 5,6 l na 100km. Je nutné podotknúť, že kde sa dalo mal som nastavených tempomatových 130 km/h a až po Nitru som mnohokrát musel úplne zastaviť, či už kvôli cestárom alebo nehode. Cestou naspäť som vynuloval palubný počítač a celú cestu viac menej držal tempomatových 160km/h, tento krát bez zhustenej dopravy. Výsledná spotreba bola podľa palubného počítača 6,6 litra na 100km. Myslím, že vo výsledku je to pekné číslo keďže auto je v xDrive s 19ˈ RFTpneu, elektrónmi s rozmerom 255/35vzadu a 225/30 vpredu. Keď už sme pri téme spotreby, tej má pomáhať režim eco pro. Rovno hovorím, že je to niečo strašné, nudné a vždy keď som ho zapol, mal som pocit, že som zostarol o 40 rokov a niekto mi zobral z auta turbo a dva valce. Tento režim výrazne otupuje reakciu vodiča na plynový pedál. Je pekné sledovať ,,bonusové“ kilometre, ktorými Vás auto odmení pri eko jazde, ale nie je to nič, čo by sa s trochou sebaovládania nedalo dosiahnuť v komfortnom režime. Dovolím si tvrdiť, že v kombinovanom režime sa dá jazdiť za 6 litrov, ale na totálnu eko jazdu si predsa človek BMW nekúpi. Na druhú stranu je zase fajn mať dve autá v jednom. Nemá zmysle jazdiť rýchlo každú jednu sekundu a práve pre tieto presuny je tu režim eco pro. Ďalším pomocníkom ku zníženiu spotreby by mal byt start- stop systém. O tomto pseudo-pomocníkovi už bolo napísané mnoho a tak ako väčšina ľudí, vypínam ho aj ja. Nie je to tým že by bol systém pomalý, je to tým, že mi nie je príjemné, keď sa mi počas jazdy po meste každých pár minút vypína a zapína motor. Systém zapínam iba na dvoch križovatkách v BA kde viem, že na červenej budem stáť viac ako minútu. Systém sa aktivuje vždy pri naštartovaní motora, ako aj pri zmene jazdného režimu, takže ak počas jednej jazdy použijem režim šport a neskôr prepnem na comfort, musím stláčať 3 krát tlačidlo, na ktoré vďaka páčke na ovládanie stieračov vôbec nevidím a nevidím ani na kontrolku, či je systém zapnutý alebo vypnutý. Viem je to maličkosť ale aj tak nepríjemná, a vďaka nej sa občas pristihnem, ako sa naťahujem doprava ponad volant aby som videl či je systém vypnutý.

Brzdy
Brzdy sú úplne dostačujúce. Verím, že na okruhu by po chvíli začali vädnúť ale na tento účel auto určite používať nebudem. Chvíľu som si musel zvykať na jemnejší nástup ale po pár dňoch som si na ne zvykol

Podvozok

Ako som už vyššie spomenul, auto má 19ˈ elektróny s RFT pneumatikami. Neznie to ako rozumná voľba pre slovenské cesty ale v skutočnosti to vôbec také hrozné nie je. Áno samozrejme s autom sa vyhýbam všetkému čo len náznakom pripomína výmol, takže na niektorých cestách to skôr vyzerá ako by som robil slalom, no nie vždy sa to 100% podarí. A keď sa to nepodarí, prichádza tupá hlučná rana ktorá prejde celým autom a pri ktorej sa v duchu začínam modliť. Takéto niečo som zažil zatiaľ iba raz a o to viac si od vtedy dávam pozor, hlavne na priečne nerovnosti a diery v asfalte. Keď opomeniem výmoly na cestách, komfort jazdy je naozaj príjemný. Samozrejme že ide znova o čisto subjektívny pocit. Auto sa v zákrutách nenakláňa ani pri vyšších rýchlostiach a príjemne drží na vozovke. Pocitovo by som podvozok prirovnal k M podvozku E46 na 16ˈ elektrónoch. V aute mám prepínač jazdných režimov, ktorý by mal meniť charakteristiku pruženia, no priznám sa, že som nič také nespozoroval. Tento prepínač režimov citeľne mení odpor volantu, plynového pedálu a prevodovky, ale podvozok sa mi zdá rovnaký. Podvozok je vďaka M paketu o 10mm zvýšený (myslím že teraz má 145mm, klasická trojka má 135mm a Mpaket s RWD 130mm), čo mi tiež celkom hrá do kariet, keďže často musím vybehnúť na slovenské obrubníky. Taktiež je skoro pod celým autom kryt, takže poškodiť auto zo spodnej strany by nemalo byť také jednoduché (skúšať to každopádne nechcem). A ako je na tom xDrive v porovnaní so zadným náhonom? Uprimne povedané neviem. Nie som typ človeka ktorý jazdí zákruty bokom a pohon xDrive sa mu zdá tažkopádny a nedotáčavý. Počas skúšobnej jazdy som medzi 4kolkou a zadokolkou nespozoroval takmer žiaden rozdiel. Myslím, teda som (to nie je citát od Descartesa) si istý, že čas xDrive-u príde v zime, keď nasneží, a ja sa budem radovať že prejdem na horách aj tam kde ostatní stoja.

Priestor

Ako som už spomenul, trojka mi veľkostne vyhovuje presne na mieru. Meriam vyše 190cm, mám okolo 100kg a vôbec nemám v aute pocit, že by som sa sem nevošiel. Je pravda, že hlavne do športových sedačiek sa nastupuje a vystupuje o niečo horšie, ale keď už tam zapadnem, tak sa cítim naozaj výborne. Chvíľu trvá kým si človek nájde dokonalú pozíciu za volantom, lebo sedačky sú nastaviteľné asi vo všetkých možných smeroch, ale keď sa tak stane, nebude chcieť z auta vystúpiť. A čo priestor vzadu? Zatiaľ som mal možnosť viezť vzadu dvoch pasažierov. Paradoxne sa nesťažovali na priestor ale na to, že počas jazdy lietali zo strany na stranu (ale za to skôr môže vodič ako sedadlá :). No nič nabudúce môžu ísť autobusom keď sa im nepáči. Vzadu je aj núdzové tretie sedadlo, ale to je naozaj iba rezervné, hlavne kvôli veľkému stredovému tunelu. Stálo by za pokus natlačiť tam troch ľudí (aspoň by nelietali v zákrutách). Ja si za seba sadnem s rezervou pri kolenách okolo 7cm (viď foto.). Horšie je to v mojom prípade s priestorom na hlavu, ktorou sa už jemne dotýkam antracitového stropu, ale ľudia s výškou do nejakých 185 cm by nemali mať problém. Kto chce voziť dlháňov, musí zájsť o triedu vyššie . Námietku mám voči zatváraniu dverí. S nimi totiž musíte poriadne buchnúť ak ich chcete zavrieť na prvý pokus. Ja som si na to už zvykol, spolucestujúci ešte nie a tak zatvárajú dvere niekedy aj na tri krát. A čo kufor? Na to že si tam hodím bundu alebo nákup plne dostačujúci. Netuším koľko má litrov ale zdá sa mi praktický a dostatočne veľký na auto tejto kategórie.

Niekoľko postrehov k výbave.

Vo výbave auta je niekoľko položiek ktoré isto nepoužijem ako napríklad fajčiarska výbava obsahujúca malý popolník, vyhrievanie sedadiel (nemám rád keď mi niečo hreje moje intímne partie ) alebo posuvnú lakťovú opierku. Na druhej strane sa tu našlo zopár vecí ktoré sa mi zapáčili. Za najdôležitejšie považujem športové sedadlá- tie odporúčam naozaj každému. Ďalšia je automatická prevodovka ktorú som spomínal vyššie. V trojkovom BMW si môžete objednať buď automatickú prevodovku alebo športovú automatickú prevodovku. Aký je medzi nimi rozdiel? Okrem mierne odlišného dizajnu páky (alebo skôr joystika ) sú hlavnou odlišnosťou pádla pod volantom. Je to jedna z vecí, ktoré by som v aute ešte prijal. Pár krát som sa už pri jazde pristihol, ako som mal chuť vystrieť prsty na pravej ruky a zatiahnuť pádlo k sebe. Viem že k 2 litrovému dieselu sa to moc nehodí ale prečo si nespraviť radosť keď rozdiel medi prevodovkami je okolo 200 Eur? :) Auto je vybavené príplatkovým HiFi systémom. Nie sú to ani základné reproduktory, ale ani špičkové Harman Kardon. Je to taká zlatá stredná cesta a hrajú naozaj výborne. Výhradu mám k parkovacím senzorom, ktoré sa mi zdajú byť mierne oneskorené. Začnem cúvať, chvíľu sa nič nedeje a potom začnú senzory pípať ako divé. Automaticky skočím na brzdu a po chvíli prestanú pípať úplne. Je to možno len môj subjektívny pocit a možno to tak má byť, ale z môjho pohľadu to nie je najlepšie riešenie. Prejdem k navigačnému systému Profesional. Čo za tie 2 tisícky eur dostanete? Okrem väčšieho displeja nič čo by nedokázala navigácia za pár stoviek eur. Áno vyzerá to super keď už to v aute je, displej je veľký, navigácia pekne čitateľná aj na slnku, má 12GB harddisk na tisícky skladieb, dokonca dokáže prehrávať DVD-čka, no podľa mňa tú hodnotu jednoducho nemá, zvlášť keď ma už pár krát chcela poslať domov cez pole. Ďalším príjemným gadgetom však je prístrojový panel s rozšírenými informáciami. Namiesto klasického analógového ukazovateľa dostanete multifunkčný displej, kde sa dajú premietať údaje z palubného počitača, v eko móde bonusové kilometre, v športovom zase zvolený prevodový stupeň, prípadne pokyny z navigácie. Nemôžem zabudnúť ani na sport displays. Na tých sa dá sledovať aktuálny výkon a krútiaci moment motora. Je to jedna z vecí ktoré sú úplne zbytočné, ale je zaujímavé sledovať, koľko koní vlastne auto využíva napr. pri diaľničnej 130-ke. Posledná vec pri ktorej sa zastavím je asistent diaľkových svetiel a adaptívne svetlomety. Funguje to asi takto. Zapnem asistenta, vychádzam v noci z obce a diaľkové svetlá sa zapnú samé (mimochodom svietia super). Na tom by nebolo nič prevratné, avšak s adaptívnym osvetlením vie senzor na čelnom skle sám vyhodnotiť, že oproti prichádza auto. Takže nevypne diaľkové svetlá úplne, ale postupne vypína ľavú stranu tak, aby som neosvetlil protiidúce auto, zatiaľ čo pravá strana vozovky ostáva osvetlená diaľkovým svetlom. Systém pracuje prekvapujúco rýchlo a presne.

Žiaľ v tejto chvíli neviem o aute napísať už nič také podstatné- predsa len som na ňom moc km ešte nenajazdil. Neviem ešte ako sa auto bude správať v zime na menších 18ˈ elektrónoch ale ďalšie informácie a fotky rád doplním :)

Pre koho je teda BMW F30 320xd podľa mňa určené?

Pre človeka ktorý najčastejšie jazdí sám, prípadne s jedným spolujazdcom a deťmi vzadu. Nie je to auto pre pretekára ale pre človeka, ktorý má rád svižnú jazdu, pevný a istý podvozok a zároveň nekradne zbytočne peniaze z peňaženky. Je pre človeka, ktorý má rád pocit, ako by s autom boli jedna duša a jedno telo. Je pre človeka, ktorý si občas chce s autom zablbnúť v športovom režime, pospať si v ňom v eko režime a v zime sa nebáť vybehnúť po zasneženej ceste na hory. Je pre všetkých, pre ktorých auto nie je iba prostriedok na prepravu z bodu A do bodu B. Jednoducho pre každého kto chce zažiť povestné ,,Freude am Fahren".

AKTUALIZÁCIA 3.11.2013

............IIIIII...........
.....IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.....
.......IIIIIIIIIIIIIIIIII.......
..........Iiiiiiiiii..........
............Iiii............

Takže počiatočné nadšenie čiastočne opadlo a tak je čas pridať zopár skúseností s autom. V globále som s autom nadmieru spokojný, v ničom ma nesklamalo, naopak príjemne prekvapilo niektorými vecami, na ktoré som došiel pri používaní.

MOTOR
Začal by som motorom. Potvrdilo sa mi, že motor je k autu asi najideálnejšia a najracionálnejšia voľba. Po zohriatí (ktoré netrvá dlho) je tichý, úsporný a dostatočne silný. Od doby keď som písal recenziu, som s autom absolvoval pár dlhších ciest. Spotreba sa pri mierne nad predpisových diaľničných rýchlostiach pohybovala okolo 6l na 100 km a to aj so 4 osobami v aute a plným kufrom. Dlhodobo jazdím za 6,6 s tým že ráno pravidelne stávam v bratislavských zápchach. Od úplného naplnenia palivovej nádrže po cinknutie rezervy spravím približne 750 km, čo mi pri mojich jazdných trasách slušný výsledok. Jediné miesto kde motor trochu stráda sú rýchlosti nad 110-120 km/h kde pri obsadenejšom aute trochu stráca na sile a pružné zrýchlenie nie je už také ako pri 80 km/h. Je to však vec ktorú neberiem ako nejaké mínus ale ako vlastnosť daného objemu. Takže za motor dávam stále 10 bodov.

PREVODOVKA
Prevodovka sa k zameraniu a používaniu tohto konkrétneho auta hodí aj keď sa musím priznať, že občas sa mi zacnie za spojkovým pedálom a pákou s číslami. Zhruba každé dva týždne si tento deficit doplním na Renaulte Trafic a všetko je znova v najlepšom poriadku :). Automat nezmätkuje, je rýchly a pri zmene jazdných režimov diametrálne mení svoj charakter. V režime eco pro drží otáčky nízko, v športovom režime zase drží motor v otáčkach vyšších a až po chvíli jazdy ustálenou rýchlosťou preradí. 90% času trávim v strednom komfortnom režime kde sa otáčky držia okolo 1400/ min, samozrejme podľa zohriatia motora. Jedno negatívum tu predsa len je. Rozbiehanie v zápche vyzerá asi nasledovne. Dám dole nohu z brzdy a auto začne samé pomaličky zrýchľovať. Avšak ihneď ako sa jemne dotknem plynového pedálu, auto sa na prvom prevodovom stupni začne jemne cukať (nenapadá má výstižnejší výraz). Keď sa však rozbehne na takých (odhadom) 7-8 km/h, trhanie prestane a auto ide opäť normálne. Neviem či je to bežná vlastnosť automatov alebo ZF automatu takže to od sledujem, prípadne skúsim zistiť, či nemá niekto podobné skúsenosti.
Pár krát som skúsil manuálny režim prevodovky, no v každom jazdnom režime (eco, comfort, sport, sport +) mi reakcia prevodovky pripadala veľmi spomalená. Neviem či je to dané motorom alebo samotnou prevodovkou, ale napríklad dvojspojka v Z4 alebo X6 reaguje na manuálne pokyny omnoho rýchlejšie. V mojom prípade je to vec ktorá je naozaj nepodstatná, ale na takej 335i by mi toto oneskorenie pravdepodobne dosť vadilo. Stupňov je 8, v bežných rýchlostiach je najviac využitých prvých sedem, ten ôsmy prichádza k slovu približne pri 90 km/h. Momentálne je to asi všetko čo ma k prevodovke napadá, takže kvôli trhaniu v nízkych rýchlostiach dávam 9,5 bodu.

PODVOZOK
Podvozok. Čo k nemu povedať? Je tvrdý, presný pre mňa proste dokonalý. Až mi je miestami ľúto, že sa pri M pakete k xDriveu nedodáva klasický M-podvozok. Prekvapivo mi tvrdosť a veľké elektróny nadmieru vyhovujú aj v meste (paradoxne to bola moja najväčšia obava). Na vyjazdených koľajach od autobusov, trolejbusov a vlnitých nerovnostiach sa auto nerozhúpe zo strany na stranu a človek nemá pocit, že sa prekotí ako v niektorých SUV. Na relatívne strmé riadenie som si zvykol a vďaka nemu nie je problém vyhýbať sa všetkým jamám, čo napríklad pri KIA Sorento nebolo vždy jednoduché. Samozrejme, že treba byť tak povediac stále v strehu, lebo stret kolesa s výmoľom či vyšším obrubníkom by asi nedopadol najlepšie. Toto mi však problém nerobí, v aute sa venujem šoférovaniu a nie fajčeniu, telefonovaniu, jedeniu, strihaniu nechtov, holeniu či trhaniu chlpov z nosa (áno aj tie posledné dve som naozaj videl). x Drive zrejme budem vedieť vyhodnotiť až po prvej zime takže tu nemám zatiaľ moc čo povedať. Podvozok 10 bodov.

INTERIÉR A VŠETKO ČO SEM PATRÍ
Čo ma vždy dostane je posed v aute. Keď už si človek raz nájde ideálnu pozíciu sedadla za volantom, nie sú problémom ani niekoľko sto kilometrové trasy. Myslím, že toto je už ohratá pesnička a človek uverí až keď to zažije.

Volant je príjemne hrubý, sú na ňom všetky potrebné tlačidlá a ovládače. Ovládanie tempomatu je intuitívne a jednoduché. Jedným tlačidlom sa tempomat zapína, druhým sa nastavuje rýchlosť a stredovým joystickom sa dá rýchlosť zvyšovať a znižovať vždy o 1 km/h. Zatiaľ najlepší systém ovládania tempomatu, s akým som sa stretol. Na druhej strane volantu je hlasové ovládanie, ovládanie telefónu a audia. Pri rádiu je možné na volante pridávať a znižovať hlasitosť, prípadne ďalším stredovým joystickom prepínať stanice (pri skladbách na HDD auta je tým istým joystickom možné prepínať skladby).
Ďalšou vecou ktorá ma príjemne prekvapila, je prepojenie Bluetooth s telefónom. Hneď pri príchode do auta sa auto s telefónom samé spáruje, nie je teda vôbec nutné telefón vyťahovať z vrecka. Po tomto spárovaní sa po stlačení tlačidla telefónu na volante zobrazí na stredovom displeji zoznam posledných volaných čísel, z ktorých je možné opätovným stlačením tlačidla telefónu jednotlivé čísla vytočiť. Prepojenie nepadá, druhú stranu je počuť čisto a zreteľne a keď som sa spätne pýtal ľudí, či počuli že volám z auta, taktiež odpovedali že nie. Avšak nič nie je dokonalé a aj tento inač veľmi dobre fungujúci systém má dve svoje muchy. Prvou z nich je zobrazovanie mena volajúceho na displeji. Nie že by meno nešlo zobraziť alebo niečo podobné, no prvých pár sekúnd zvonenia telefónu (rsp. auta) je meno volajúceho prekryté nápisom ,,calling“. Je to síce maličkosť, no neprimerane to odlákava pozornosť vodiča, ktorý sa buď musí pozrieť na displej opakovane, alebo raz a na dlhšiu dobu, kým sa zobrazí meno volajúceho. Druhou drobnosťou je oneskorené prijatie hovoru tlačidlom telefónu. Mnoho krát sa mi stalo, že som hovor zodvihol, povedal ,,prosím“ a druhá strana nereagovala lebo jednoducho nepočula moje zodvihnutie. Na tieto veci som si už zvykol, no zo začiatku pôsobili rušivo.

Ďalej prejdem k iDriveu. So systémom som sa zžil takmer ihneď a považujem ho za veľmi podarený. Nie je problémom nahrať do auta tisíce svojich skladieb, takže človek sa nemusí obťažovať s rôznymi externými nosičmi. Vychytávka za ktorú dávam klobúk dole sú rýchle predvoľby jednotlivých čísel na rádiu. Tie sa dajú jednoducho priradiť tak, že voličom iDriveu prejdem napríklad na kolónu navigácie ,,enter new destination“ a pridržím tlačidlo 1. Číslo 2 mám priradené k domácej adrese, číslo 3 k sport displays , 4 k ekvalizéru rádia , 5,6,7 k ľudom ,s ktorými najčastejšie telefonujem. Ak by som však zabudol, čo som si na ktorú predvoľbu priradil, stačí prst pridržať na tlačidle a zobrazí sa popis funkcie, ktorá je k nemu priradená (fotografia v galérii). Je to ozaj užitočná funkcia a človek sa nemusí ,,hrabať“ v iDrive počas jazdy, stačí len stlačiť jedno tlačidlo.

Navigácia funguje bez problémov. Sú v nej rôzne možnosti filtrovania zobrazovaných bodov (čerpacie stanice, nemocnice, kiná, parkoviská). Človek si teda navolí iba to čo potrebuje, a nemá mapu zahltenú desiatkami nepodstatných ikoniek. Ďalej je možné prepínať medzi tromi druhmi zobrazenia mapy a to klasickú zhora, 3D perspektívu a zobrazenie mapy, ktorá je orientovaná výhradne na sever. O hlasové pokyny sa stará pani s celkom príjemným anglickým hlasom, navigovanie v inom jazyku som neskúšal. Kolieskom iDriveu sa dá mapka zoomovať od 25 m až po zobrazenie celej Európy, takže ideálne zobrazenie si nájde naozaj každý. Pozadie navigácie rsp. obloha na nej je cez deň bledá, pri vjazde do tunelu alebo pri zotmení ,sa jej pozadie a aj pozadie multifunkčného displeja mení na tmavé a biele písmo na oranžové, aby neťahalo oči. V jej pamäti ostávajú posledné zadané adresy a tie je možné jednoducho opätovne vyvolať.

Koža v interiéry pôsobí kvalitne a hrubo. Tá na sedákoch sa celkom výrazne farbí od modrých či čiernych riflí, no vyčistenie je s dobrým prípravkom vecou pár minút. Kožu som skúšal impregnovať originálnym prípravkom od BMW, no interiér bol ešte dva dni po tom mastný a voňal trochu ako slanina. Vyhrievanie sedadiel nepoužívam, ale je možné nastaviť ho v troch stupňoch intenzity.

Dažďový senzor a senzor diaľkových svetiel fungujú pohotovo a rýchlo, no manuálne ovládanie je aj tak o čosi rýchlejšie

Odkladacích priestorov je v aute dostatok, hlavne ak môžem nechať telefón vo vrecku. Pre informáciu v stredovom panely sú dva držiaky na 0,5 litrové fľaše, v lakťovej opierke dverách a pod otočným ovládačom svetiel je dostatok priestoru na odloženie takmer všetkého čo bežný človek môže so sebou nosiť. Jediná vec ktorú by som ešte v aute ocenil, je zapaľovač na vrchu palubnej dosky tak ako to má napríklad VW Amarok. V aute používam dashboard kameru a takto mám kábel natiahnutý cez celý stredový panel až na čelné sklo.

Displej iDriveu je dobre čitateľný aj na priamom slnku, a nijako neodvádza moju pozornosť. Interiérové osvetlenie je príjemné a nesvieti príliš silno. Parkovacie senzory som spomenul už v recenzii. Fungujú síce trochu spomalene, ale dá sa s nimi parkovať presne, keď sa človek naučí, čo znamená ktorá intenzita pípania. Taktiež sú rozdielne zvukové signály predných a zadných senzorov.
Chvíľu som si musel zvykať aj na fungovanie smeroviek. Tie sa dajú použiť ako trojblik, alebo klasicky keď sa vypnú buď manuálne alebo otočením volantu. Problém bol v tom, že trojblik bol často krát málo a tak som musel smerovku použiť ,,klasicky“, a tá sa mnoho krát nevypla jemnejším pootočením volantu. Musel som ju teda vypnúť ručne a skoro vždy sa mi pri tom podarilo pustiť trojblik do druhej strany, čo isto pre bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky nebolo najideálnejšie. Je to ďalšia z vecí na ktoré si bolo treba zvyknúť, avšak teraz s ňou už nemám najmenší problém.

Čo sa týka priestrannosti, zadné sedadlá sú v 95 % času prázdne, predné poskytujú dostatok priestoru aj pre urastenejších jedincov. Kufor je pre moje potreby viac ako dostatočný, sieťka ktorá sa dá umiestniť do podlahy je praktická na prichytenie menších vecí v kufri. Do kufra zavítam len sporadicky, o to viac ma prekvapil držiak na kryt dvojitého dna kufra, ktorým sa dá dno zachytiť o vrch kufra. Je to maličkosť, ale uľahčuje používanie priehradky pod dnom kufra.
Čo sa týka exteriéru auta, lak som dva krát voskoval voskom od 3M ktorý môžem odporučiť. Auto umývam často a na jeho čistotu si celkom potrpím. Tým pádom ma vcelku iritujú spodky dverí, na ktorých sa zachytáva špina v zahnutej vnútornej hrane. Tak isto som si všimol brzdy ktoré dosť špinia elektróny. Tie však stačí ostriekať vapkou a hneď sú ako nové. Auto je už aj pokrstené nejakým dobrákom, ktorý mi ťukol do predného nárazníka. Ten jemne preliačil na dvoch miestach, pokrivil ŠPZ a odrel trochu z laku. Na šťastie to nie je skoro vôbec vidieť, no aj tak som tým nebol práve nadšený. Na spodku predného nárazníka sú doslova stovky malých bielych odrencov po kamienkoch. Tie malé nie sú vidieť, tie veľké išli pekne zatrieť korektorom na to určeným. Auto mám ešte na letných gumách, po prezutí určite prihodím nové fotky a postrehy. Interiér + Exteriér 10bodov.

Zatiaľ je to asi všetko čo ma napadá, verím že nejaké nové poznatky sa ešte v priebehu zimy nájdu a rád sa s nimi na MA.cz podelím. Ďakujem všetkým, ktorí si dali tú námahu a dočítali recenziu až sem a želám mnoho šťastných kilometrov.

Motor a jazda – auto je vďaka nemu Doctor Jekyll a Mr. Hyde. Na jednej strane v režime Comfort je auto príjemným spoločníkom aj do mesta a na dlhé trasy a na druhej strane pri prepnutí do režimu Sport je auto ako vymenené. Celé akoby keby stuhlo a naplo sa, rekacie plynu a stuhnutý posilovač pocitovo výrazne menia dojem z jazdy. Odozva na plyn je razom okamžitá, pri jemnom dotyku plynu auto ihneď zrýchľuje. Neviem či som pred tým vnímal prácu prevodovky inak ale posledných pár mesiacov sa mi zdalo, že prevodovka motor zbytočne podtáča. Túto dobu teda jazdím väčšinou v režime sport, v ktorom auto drží otáčky niekde okolo 1600 ot./min, zatiaľ čo pri comforte to bolo niekedy aj 1100-1200 otáčok. Auto mi príde v Sport režime pocitovo omnoho živšie a jazdí sa s ním príjemnejšie. Paradoxom je to, že som podľa dotankovania nezaznamenal vyššiu spotrebu, takže ku comfortu sa až na špecifické situácie vracať nebudem.

Sedačky – ich popis je v hodnotení vpravo hore - bravo.

Fungovanie intuitívnosť a rýchlosť celého systému iDrive – bravo.

Sklony k pretáčavosti aj napriek 4x4 – Pri pridaní plynu v zákrute sa nejakým záhadných spôsobom (ako by povedal Jeremy Clarkson – and the magic happens) stáva z počiatočnej jemnej nedotáčavosti pretáčavosť. Neviem či sa to deje práve kvôli xDrivu, ktorý vyhodnotí situáciu ako nedotáčavý šmyk a pošle viac výkonu na zadok no je to vcelku zábavné.

Vzhľad – auto sa mi páči čím ďalej tým viac. Do budúcnosti by som rád pridal čiernu mriežku chladiča, decentný nízky zadný spojler vo farbe auta Melbourne Rot, Performance kryty vonkajších zrkadiel a prípadne 18 palcové Alpina elektróny v čiernej farbe na zimné pneumatiky. Taktiež ma veľmi teší, že všetky F30 ktoré stretávam, sú v bielej, čiernej alebo striebornej farbe. Červené som zatiaľ videl iba 3.

Spotreba – nie je prioritou ale poteší, že aj pri svižných rýchlych presunoch mám pocit, že sa cez 10 litrov na 100 kilometrov nedá dostať. Pri bežnom jazdení sa v mestskom prostredí pohybuje okolo 6,5 litra.

Podvozok – nechápem prečo inžinieri nedovoľujú skombinovať xDrive a M podvozok. Po takmer roku a pol s autom mám dojem, že auto je aj napriek 19 palcovým elektrónom celkom mäkké a v ostrejších zákrutách sa nakláňa. Pri dlhších tiahlych zákrutách je situácia samozrejme iná, tam je auto veľmi isté. Auto sa pekne roztancuje pri prudších zmenách smeru ktoré nasledujú za sebou a nepôsobí úplne isto. Po presadnutí napríklad do Z4 s M podvozkom je rozdiel naozaj výrazný. V poslednej dobe celku si robím zálusk na športové tlmiče a pružiny Blistein.

Stále mi chýbajú pádla pod volantom.

Rôzne drobnosti ako napríklad to, že po zaradení P a zatiahnutí ručnej brzdy sa auto zhúpne odhadom nejakých 5cm dopredu. Tiež ma celkom prekvapilo, keď mi v BMW povedali že je to bežné. Už som si na to zvykol, no nie je mi to vôbec príjemné.
Ďalej ma ako veľkého pedanta na čistotu auto neskutočne na*iera to, že brzdy permanentne špinia elektróny. Špina ide síce pekne dole VAP kou, ale je to vec, ktorá sa dúfam vyrieši výmenou brzdových doštičiek.

Malá nádrž – 57 litrov.

Nejaké drobnosti by sa určite ešte našli ale v celku dávam auto úprimných 10 bodov. Som s ním veľmi spokojný.

Zatiaľ žiadne

Pána Bucsuházyho z Dunauta môžem len odporučiť

23.10.2015 21:33

Výmena xDrive

...Ale poďme pekne po poriadku. Zhruba 3 týždne dozadu mi auto zahlásilo, že je potrebné skočiť do servisu na výmenu predných brzdových platničiek. Okolnosti tejto výmeny sú celkom zaujímavé. Už asi pred 1,5 rokom (zhruba 15 000 km dozadu) mi auto začalo ukazovať že o 2200 km bude potrebná výmena brzdových platničiek. Zhodou okolností som bol práve v servise kde sa ma pýtali, či majú rovno vymeniť aj predné platničky. Povedal som, že to zatiaľ necháme tak a pri najhoršom prídem o tých 2200 km. Nakoniec som dobre spravil, lebo platničky vydržali ešte 15 000 km.

Tak som prišiel do servisu s tým, že potrebujem výmenu predných platničiek, nakoľko mi servisný interval skočil zo sekundy na sekundu z +2200 km na 0km (ako naschvál som mal pred sebou práve cestu 500 km). Spôsobené to je ževraj tým, že auto ráta kilometre do opotrebovanie platničiek podľa štýlu jazdy. Keď sa však kotúč stretne s čidlom, ktoré je zhruba v troch milimetroch platničky, tak skočí interval na 0km. Nie je to však ešte nič tragické, na platničke je stále teoretická rezerva 3 mm, ale asi nikto by nechcel vydrať platničky úplne.

Tak som sa teda objednal s autom do servisu. Prijímaciemu technikovi som teda odovzdal auto s tým, aby vymenili predné platničky. V poslednej dobe sa mi však zdalo, že auto pri rozjazdoch mierne kope. Toto sa prejavovalo paradoxne vtedy, keď bolo auto zahriate. Pri studenom aute bol tento problém úplne minimálny. Priznám sa, že som to na aute pozoroval niekoľko mesiacov, avšak zo začiatku som tomu neprikladal nejaký význam. Mal som však dojem, že sa tento jav pomaličky stupňuje. Auto kopalo pri rozbiehaní na prvom a druhom prevodovom stupni a pri radení medzi nimi trhalo občas tiež. Pri tom vydávalo celkom zvláštny zvuk. Tento problém sa výrazne prejavoval pri rozbiehaní sa do kopca, kedy bolo kopanie ozaj nepríjemné. Kopanie prichádzalo aj v rýchlostiach medzi 50-70 km/h pri pružnom zrýchlení. Suma sumárum, nebolo to niečo, čo by ste od auta očakávali. Ja som túto chybu tipoval na nejaký problém s prevodovkou, nakoľko sa problém prejavoval hlavne pri 1 a 2 stupni a pri radení medzi nimi. Na vyšších stupňoch (6,7,8) problém nebol cítiť vôbec. Tak som teda pánovi povedal, nech sa na to skúsia pozrieť. Ten mi hneď povedal, že už tu boli podobné prípady a že tie boli spôsobené nie prevodovkou, ale xDrive-om. V takýchto prípadoch reventívne odporúčajú vymeniť olej. Nakoľko je auto už 11 mesiacov po záruke, olej (40 eur) a prácu (60 eur) už nehradí BMW ale majiteľ auta. V prípade, že by sa olej nevymenil, mohlo by prísť k problémom s xDrive - om, ktorého cena je okolo 3500 eur + práca. Olej som teda samozrejme nechal vymeniť. Pýtal som sa ešte na rozmer kolies nakoľko som mal pocit, že na menších, zimných 18 palcových kolesách som tento jav pociťoval len minimálne. Bolo mi povedané, že xDrive je veľmi citlivý na veľkosť kolies a mnoho krát bývajú rôzne problémy spôsobené tým, keď na auto niekto obuje iný rozmer kolies, ako predpisuje BMW. Oboje moje kolesá však boli v predpísaných rozmeroch, takže tu chyba nebola. Auto teda ostalo v servise, z ktorého o pár hodín volali. Prvým problémom bolo, že medzi platničku a brzdový kotúč sa dostali kamienky, ktoré na kotúči nechali celkom výrazné ryhy. Von teda išli aj predné kotúče. Horšou správou však bolo to, že technici sa zhodli, že problém nebude v oleji a že je zbytočné ho vymieňať. Bude teda potrebná výmena celého xDrive. Ako som už vyššie spomínal, auto už bolo po záruke skoro rok, takže sa na neho nevzťahovala ,,klasciká“ 2 ročná záruka. Prišiel som teda pre auto s očakávaním zlých správ a potreby vysokej investície.

Bolo mi však povedané, že nie som prvý prípad s podobným problémom. Tento problém sa už týkal aj áut, ktoré mali pár tisíc kilometrov. Predajca teda sám navrhol, že skúsi poslať reklamačnú žiadosť do centrály BMW, kde ju po pár dňoch schválili. Výmenu xDriveu a prácu teda hradilo BMW. Dohodli sme si teda termín na dnes a išlo sa na to. Reklamácia bola schválená aj preto, lebo auto nemalo ešte ani 40 000 km. K problému by BMW pristúpilo samozrejme inak, ak by sa problém prejavil pri 200 000 km.
Zrejme išlo o náročnú ,,operáciu“, nakoľko som auto do servisu priviezol o 7:30 a bral som si ho až o 16:00. Možno to bolo spôsobené tým, že auto je z prvého roku výroby F30. Nevedel to presne potvrdiť ani predajca. Občas sa vraj stane, že ozubené kolieska v xDrive sa do seba nejakým spôsobom zle zakusnú a xDrive nevie správne prenášať silu na jednotlivé kolesá. Diagnostikuje sa to tak, že sa odpojí konektor xDriveu, ktorý odpojí predné kolesá a ak problém zmizne, tak ide naozaj o xDrive. Celkom ma zaujalo, že takýmto spôsobom sa dá z auta spraviť zadokolka. S autom sa dá ževraj normálne jazdiť ako so zadokolkou, avšak bude rozsvietená celá palubovka :) Teraz je vraj v aute novší, lepší a odolnejší xDrive ako bol pôvodne. Pôvodný problém úplne zmizol a auto je pre mňa teraz ako vymenené. Až teraz som si uvedomil, aké nepríjemné ,,veci“ auto robilo kvôli vadnému xDrive – u. Nateraz teda všetko vyzerá super, dúfam že to tak aj ostane. Naozaj som bol až šokovaný, aký rozdiel je cítiť pred a po výmene. Teraz sa mi zdá neuveriteľné, ako minimálne som vnímal daný problém. Zrejme to bolo spôsobené tým, že sa pomaličky zhoršoval a nejakým spôsobom som ho neregistroval. Keby sa situácia zhoršila skokovo, tak by som to samozrejme vnímal inak.

Musím pochváliť výborný prístup a ochotu ľudí v BMW Auto Palace v Bratislave. Od začiatku boli ochotní, milí a sami navrhli, že problém vyreklamujú na náklady BMW. 2 krát mi popri tom umyli auto (Boli to prvé umytia v servise, ktoré boli naozaj parádne, žiadne ostriekanie vapkou ako inde) a 2 krát ma odviezli domov. Jednanie bolo rýchle a prístup naozaj prémiový, hodný svojmu menu a cenám BMW. Náprava sa podľa všetkého podarila a tento príbeh mal teda šťastný koniec :)

5.11.2014 18:27

Fotky

Na zaciatok galerie pridavam zopar novych fotiek. Ak pocasie a cas dovoli, tak cez vikend by som spravil detailnejsie fotky interieru a jednotlivych sekcii iDriveu aj so strucnym popisom, kedze v sucasnej galerii som ich od pridania recenzie nemenil.

23.10.2014 21:53

30 000 km

Pozdravujem všetkých. Po dlhšej odmlke sa hlásim so správou, že pred pár dňami sme prekonali hranicu 30 000 km. K tejto príležitosti som narýchlo trošku rozpísal a pozmenil hodnotenia jednotlivých častí auta vpravo hore a taktiež som prerobil silné a slabé stránke auta. Zrejme najväčším obratom v mojom myslení nastal v oblasti vnímania podvozku (o tom viac v hodnotení a slabých stránkach) Recenziu plánujem o nejaký mesiac dva poriadne rozšíriť – mám toho vcelku dosť čo nové by som k autu chcel napísať – nové poznatky, pojmy, dojmy, skúsenosti a podobne. V najbližšom roku by som chcel na aute porobiť pár zmien. Tými sú:

-Nový výfuk a zadný difúzor s dvoj koncovkou (na každej strane 1 koncovka na štýl 335i)- súčasný vzhľad jednej malej koncovky sa mi totiž moc nepáči. Výfuk naviac dodá autu pár koníkov a vylepši jeho zvuk. Rád by som zohnal lesklé čierne koncovky a taktiež by som rád do lesklej čiernej, respektíve tmavo šedej prestrekol aj znak xDrive a nápis 320d.

-Blistein podvozok (možno až po ,,dojazdení“ súčasného ) – o súčasnom podvozku viac napíšem v zime.

-Perofrmance Kit, prípadne chip – ale to ešte uvidím.

-Výmena brzdových doštičiek za červené EBC a keď príde ich čas, tak aj kotúče.

-Prestrek zimných elektrónov na čierne, prípadne výmena za čierne Alpina elektróny.

-Čierna predná maska

-Zadný spojler a kryty spätných zrkadiel

-Spravenie pekných fotiek auta

25.9.2014 12:28

Dovolenka

Do galerie pridavam zopar fotiek (nie len) z dovolenky. BTW Cesta Bratislava -Split- Bratislava absolvovana pri dodorziavani limitov (+ 10 km/h) vo dvojici za 6 litrov/ 100 km.

4.1.2014 23:08

Lyžovačka

Dnes som sa s autom vrátil z týždennej lyžovačky. Nejaké nové poznatky nemám snáď len toľko, že auto v teplotách okolo 0 °C začína prekvapujúco skoro kúriť. Zhruba po minúte je už cítiť teplý vzduch. Neviem či je to u nových áut bežné, no ja som bol milo prekvapený :). Tešil som sa, že si konečne vyskúšam xDrive na snehu, ale ten bol žiaľ iba technický na kopcoch, takže s týmto budem musieť počkať.
Cesty dnes boli prázdne, teplota okolo 5 °C a tak som mal možnosť odsledovať spotrebu pri diaľničných rýchlostiach. Rýchlosti uvádzam v tachometrových km/h, takže nebudú celkom presné.
100 km/h......4,4 l/100 km
120 km/h.........5 l/100 km
130 km/h......5,2 l/100 km
140 km/h.......5,9l/100 km
150 km/h.......6,2l/100 km
Rýchlejšie som ustálenou rýchlosťou s autom nešiel.

Cesta bola približne 260 km z Táľov (okres Brezno) do Bratislavy. Profil cesty bol 50 km z Táľov do Banskej Bystrice, cesta bola skoro prázdna takže až na pár obcí po ceste, bola rýchlosť 100km/h. Z Banskej Bystrice do Trnavy rýchlostná cesta 145- 150 km/h (úsek dlhý 140 km). Z Trnavy do Bratislavy 43 km dlhý diaľničný úsek s obmedzením približne ustálenými 130km/h. A nakoniec 20 km v Bratislave. Výsledná spotreba bola podľa BC 5,3 litra na 100 kilometrov. Pri príchode do som očakával niečo na úrovni 6 litrov, takže výsledok ma milo prekvapil. Takže údaje ešte raz prehľadnejšie.

Mesto.........................20 km 60km/h
Mimo mesto................60 km 100km/h
Diaľnica......................43 km 130 km/h
Rýchlostná cesta......140 km 150 km/h
Výsledok.......................5,3 l/ 100 km

18.11.2013 22:36

Prezutie

Po velkych problemoch popisanych v recenzii na X5 sa na druhy krat vsetko podarilo a tak pridavam fotky auta na zimnych kolesach

3.11.2013 23:41

VEĽKÁ AKTUALIZÁCIA RECENZIE

Na spodok recenzie pridávam vcelku veľku aktualizáciu, takže budem rád, ak si niekto nájde čas na jej prečítanie.

22.10.2013 21:34

3M vosk

Zhruba pred týždňom som auto navoskoval prípravkom od spoločnosti 3M. Od vtedy som auto dva krát umýval a musím povedať, že ide zatiaľ o najlepší vosk aký som kedy použil. Vosk nesmrdí, a po zotretí vytvára vrstvu po ktorej kŕasne steká voda. Všetkým odporúčam a prikladám obrázok na koniec galérie.

26.8.2013 12:32

26.8.2013

Mám za sebou prvú dlhšiu cestu s plne obsadeným autom. Cesta bola dlhá cca. 300 km . Auto v pohodlí odviezlo štyroch dospelých ľudí (z toho dvaja merali vyše 190 cm). Kufor bol využitý do posledného litra jeho kapacity s tým, že sme si všetci štyria brali veci na týždenný pobyt na horách. Cesta bola teda pohodlná pre celú posádku, ale auto vo vyšších rýchlostiach (nad nejakých 130 km/h) pri takomto zaťažení strácalo dych a bol cítiť rozdiel medzi tým, keď som v aute sám (100kg) a keď sú v ňom 4 ľudia plus batožina (odhadom nejakých 400kg).

12.8.2013 09:32

11.8.2013

SPOTREBA
Včera sa mi pri snahe dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu v meste podarila dosiahnuť hodnota 3,8l/100km na zhruba 12 km dlhej trase. Podiel mal na tom hlavne režim eco pro, tempomat nastavený na 60 a zelená vlna. Veľký význam tomu neprikladám, pridávam to sem ako zaujímavosť :). Pri recenzii som zabudol dodať že nádž ma objem 57 litrov a urobím na ňu 800-900 km s tým , že na pumpu chodím najneskôr pri bliknutí rezervy.

TEMPOMAT
Za posledných pár dní sa mi dva krát stalo že tempomat sa z ničoho nič sám vypol a na na displeji mi vyhodilo ,,cruise control deactivated". Zatiaľ sa to vždy stalo pri ceste do strmého kopca takže tento problém budem musieť ešte odsledovať.

PRIESTOR
Auto v stredu čaká prvá zaťažkávacia skúška v oblasti priestoru ako pre posádku tak aj pre batožinu. Ideme vo štvorici (snáď nie aj po opici) na týždňový výlet. Cesta bude dlhá zhruba 260 km takže uvidíme ako to auto zvládne.

Ešte jedna zaujímavosť na záver. Predvčerom v noci sa Slovenskom prehnala búrka. Moje auto teda vyzeralo tak ako väčšina áut na Slovensku - bolo opršané vďaka vetru, ktorý mi nafúkal kvapky vody pod prístrešok, pod ktorým auto parkujem. V sobotu som sa vydal pozrieť na zraz BMW na Slovakiaringu. Cestou som si všimol, že zadné okno je dosť špinavé. Začal som teda hľadať nejaký ovládač na zadný stierač, ale nič som nenašiel. Pri príchode na Slovakiaring som teda zistil že moje auto nemá zadny stierač :).

Prikladám ešte pár nových fotiek auta.

Přidat názorDiskuse: BMW řada 3 320 xd

Další vozy BMW řada 3

Zatiaľ bez problémov :)

Čím dlhšie auto mám, tým som silnejšie presvedčený, že auto je naozaj univerzál. Relatívne veľké,rýchle, úsporné, šetrné, dobre ovládateľné, pohodlné a celoročne použiteľné :) Veľká spokojnosť

90% času sme v aute maximálne dvaja a počas zvyšných 10 % ešte nikto nepovedal, že by sa vzadu tlačil. Predĺžená 7er to nie je ale posun voči E90 je veľký

K pôvodnému hodnoteniu bez pripomienok časom nejaké pripomienky mám. Auto mi príde po čase už relatívne vymäknuté (neviem koho napadlo NEdodávať Mpodvozok k xDrive- u :-/). Samozrejme že je tvrdšie ako 90% áut ale v budúcnosti zrejme príde úprava podvozku

BMW, 19 palcové elektróny a RFT. Na prvý pohľad zrovna nie príjemná kombinácia ale na (nie len) moje počudovanie je auto veľmi pohodlné

Najbližších skoro 5 rokov servis v cene a potom nie zrovna najmenšie

Zatiaľ žiadne no v budúcnosti nebudú najlacnejšie

Nameraných 137 kW a 420Nm nie sú zlé hodnoty no v budúcnosti zrejme pride Performance Kit.

Výborná, po 30 000 kilometroch jazdím pri odhadovanom podiele mesta tak 80% na veľkých kolesách za 6,3. V zime ide kvôli menším elektrónom spotreba k 6 litrom na 100 km, čo je pri 1600kg a xDrive výborné. Tlieskam

Z vonku je to horšie, motor znie ako akýkoľvek 4-valcový diesel. Z vnútra je situácia úplne odlišná - zvuk pri bežnej jazde takmer nie je počuť a pri vyšších otáčkach je zvuk z vnútra celkom fajn.

Sedadlá sú výborné. Kombinácia skvelého bočného vedenia a pohodlia. Veľkým rozsahom nastavenia vo všetkých smeroch vyhovejú naozaj každému. Vďaka NE-elektrickému nastavovaniu (okrem dofukovania bočníc a bedrovej opierky) sa dajú dať naozaj nízko.

V bežnej premávke úplne postačujúce. Nástup celkom zvláštny. Chvíľu sa nič nedeje a potom sa zakusnú. Čaká ma prvá výmena doštičiek a zrejme postupne vymením celú sústavu za komponenty EBC

Na danú triedu výborný. Do auta sa viac krát zbalili 4 ľudia.Nemôžem povedať, že to bolo bez problémov no nakoniec sa to vždy podarilo. Mimo podobných akcií kufor využívam minimálne takže maximálna spokojnosť.