Dejvy (muž 33 let) Poslat zprávu

BMW řada 3 335i

BMW řada 3, foto 1 BMW řada 3, foto 1 BMW řada 3, foto 2 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 4 BMW řada 3, foto 5 BMW řada 3, foto 6 BMW řada 3, foto 7
BMW řada 3, foto 8 BMW řada 3, foto 9 BMW řada 3, foto 10 BMW řada 3, foto 11 BMW řada 3, foto 12 BMW řada 3, foto 13 BMW řada 3, foto 14 BMW řada 3, foto 15 BMW řada 3, foto 16 BMW řada 3, foto 17 BMW řada 3, foto 18 BMW řada 3, foto 19 BMW řada 3, foto 20 BMW řada 3, foto 21 BMW řada 3, foto 22 BMW řada 3, foto 23 BMW řada 3, foto 24 BMW řada 3, foto 25 BMW řada 3, foto 26 BMW řada 3, foto 27 BMW řada 3, foto 28 BMW řada 3, foto 29 BMW řada 3, foto 30 BMW řada 3, foto 31 BMW řada 3, foto 32 BMW řada 3, foto 33 BMW řada 3, foto 34 BMW řada 3, foto 35 BMW řada 3, foto 36 BMW řada 3, foto 37

Přezdívka auta trojka Rok výroby 2013 Koupeno nové najeto [km]:4000 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2979 výkon [kW]: 225 kroutící moment [Nm]: 400 zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.5 maximální rychlost [km/h]: 250 počet rychlostí: 8 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 7.2

Prečo BMW 3?

Prvým autom, ktorým som mal možnosť hneď po získaní vodičáku jazdiť bol staručký Mercedes 190D. Mercedes, značka, ktorá mi bola už od detstva vštepovaná ako to najlepšie čo môžem mať, to najlepšie čo automobilový svet vyprodukuje. Tento náš kúsok je roku výroby 1985 a slúži nám dodnes. Na základe toho verím, že v tom čase to bolo ozaj to najlepšie. Láska k autám, najmä Mercedesom sa u mňa teda vplyvom okolia a ktovie čoho všetkého vyvinula už na druhom stupni základnej školy a aj v súčasnosti by som vyškolil nie jedného predajcu Merglov. V kútiku duše som presvedčený , že sa v Mercedese stále, resp. znova držia starej tradicíe poctivej výroby.
Keď som si po čase získal trošku vodičskej dôvery mohol som príležitostne jazdiť aj na našej staršej e-klasse. To už bolo v dobe kedy sa u nás schyľovalo k zadováženiu prvého BMW, hoci o tom vtedy ešte nikto reálne neuvažoval, o pár mesiacov bolo všetko ináč. Moja prvá jazda v BMW bola testovačka s E60 a to bol teda páni zážitok. Predtým som mal absolvovaných iba zopár zvezení na mieste spolujazdca s E90. Pochopiteľne ma BMW ako mladíka hneď chytilo za srdce a pozdávalo sa aj vedeniu, takže sme napokon zradili mercedesovskú tradíciu.Po pár krátkych rokoch tvrdej snahy som sa dostal do bodu, keď som mohol začať uvažovať o novom aute. Jazdenie v BMW moju lásku k Mercedesom nijako neobmedzilo a tak som pokukoval po 3,5 litrovom V6 práve od Mercedesu. Ako u každého petrol heada u mňa diesel neprichádzal do úvahy, aj keď si som vedomý, že súčasné jednotky už potláčajú (takmer) všetky niekdajšie negatívne prejavy do zabudnutia, benzín je stále benzín. Voľba nakoniec po zvážení predsa padla na BMW. Kritériá pri výbere boli jasné – základom je motor (benzín 6-valec), výbava(nechcem "holátko") a nakoľko som ešte "holobriadok" nechcel som príliš veľké auto. Samozrejme som mal aj rozpočtové obmedzenie a pri zohľadnení vyššie vypísaných kritérií prichádzala do úvahy len trieda C 350 BE alebo BMW 335i. Áno, o iných značkách som moc neuvažoval – bol som sa síce previezť s novou Mazdou 6 – veľmi slušné zvezenie a Mazde s ich snahou fandím, no predsa len, je to predokolka a niektoré detaily by mi dosť vadili. Nakoľko sa C klasse blíži ku generačnej obmene a po facelifte mi u sedanu predné a zadné partie spolu nehrajú dokonalú súhru a ani jazdne to nie je na úrovni BMW, bolo prakticky rozhodnuté. Veľmi zavážili aj pozitívne ohlasy na najnovšiu generáciu motora 35i(N55) - obmedzenie negatívnych prejavov turba, zvuková kulisa a perfektná spotreba.

Cesta k autu bola dlhá

Na úvod sa chcem netradične venovať procesu kúpy auta. Po nakonfigurovaní, doťahovaní výbavy do posledného detailu (niekoľkotýždňový proces), dohodnutí ceny a následnom podpise zmluvy mi predajca oznámil, že dobu dodania dáva do zmluvy na 5 mesiacov od podpisu, no že to určite bude skôr, ale ak by náhodou došlo k nejakému omeškaniu vo výrobe, neradi by meškali s dodaním, do hry vstupovali letné prázdniny a individual koža, ktorá sa čalúni v inej továrni ako montuje zvyšok auta.

Čakanie, najdlhších 5 mesiacov v živote

Po podpise zmluvy som si hovoril, že v poriadku, na dobré sa čaká a pokiaľ to bude skôr, tak to ani nie je až tak hrozné. Prvé 3 mesiace sa zdalo byť všetko v poriadku, až do doby kým mi nebol doručený email od predajcu o zmene adresy ich showroomu a servisu. Na tom by nebolo nič zlé, ak by som hneď nezistil, že je to presná adresa konkurenčného dealera. V predchádzajúcich mesiacoch som počul zvesti o tom, že dealer, ktorý sídlil na tejto adrese – Tempus awt bavaria má končiť a tak som sa domnieval, že ozaj skončil a dealer, od ktorého auto nakupujem – Auto Bavarija - sa sťahuje do ich priestorov. Nebolo to ale úplne tak a ďalší email od predajcu s konfirmáciou výroby a pridelením VIN čísla už došiel pod hlavičkou Tempusu awt, no po otázke na dodanie mi stále predajca, s ktorým som auto podpisoval v Auto Bavariji, aj keď už vystupoval ako zamestnanec Tempusu, načrtol termín dodania a tak som bol naďalej presvedčený, že je všetko v poriadku. Toto moje presvedčenie ale netrvalo dlho nakoľko som mal za krátky čas telefonát od importéra BMW na Slovensku, s otázkou či som v nejakom kontakte s mojím dealerom a odporúčaním, že si mám s nimi radšej urýchlene dohodnúť prevzatie auta nakoľko už nie sú autorizovaným predajcom značky BMW. Nasledovalo zisťovanie - môj predajca už na telefóne neodpovedal, na mieste, kde sa mala Auto Bavarija presťahovať som dostal informáciu, že čerpá dovolenku, ináč tam po nich nebola žiadna stopa. Keď bol týždeň po tomto jeho telefón už odpojený, došla mi trpezlivosť a na import som v rámci možností pritlačil. BMW dealer, ktorý mi mal dodať vozidlo jednoducho bez akejkoľvek informácie zanikol a prestal si plniť svoje záväzky. Po spolupráci so zastúpením značky na Slovensku nasledovala výpoveď zmluvy pôvodnému dealerovi, postúpenie pohľadávky z vyplatenej zálohy na importéra a následne výber nového dealera, ktorý mi mal auto dodať, podpísanie náhradnej kúpnej zmluvy a následne prebratie vozidla, tá posledná časť už išla vcelku rýchlo, no pokiaľ by som nevynaložil úsilie v podobe mnoho telefonátov, návštevy iného dealera a následne importéra a k tomu mnoho administratívy, zrejme by ma nikto nekontaktoval a peňazí vyplatených ako zálohu by som sa nedomohol.
Tak aj toto sa môže stať pri nákupe auta prémiovej značky. Na Slovensku. Momentálne sa situácia okolo BMW dealerov na Slovensku vyostruje, zmluvu po Auto Bavariji nepredĺžili ani Tempusu (4 showroomy), ktorý sa ide s importérom súdiť.

Prejdem teda konečne k autu samotnému. Pri konfigurácii som sa vyhol len všetkým bezpečnostným systémom a asistentom, ináč som do auta "naložil" všetko, čo som sa domnieval, že budem potrebovať.

Biela farba – to teraz ľutujem nakoľko 80% F30, ktoré stretávam, sú v bielej
Športový podvozok – po nie veľmi pozitívnych ohlasoch som určite nechcel adaptívne tlmiče a nakoľko mám s M športovým podvozkom veľmi dobre skúsenosti z predchádzajúcej generácie, veril som, že nesklame ani v novej, hoci sa mu v tom čase v žiadnom testovanom aute veľmi nevenovali.
Štandardné riadenie – rovnako ako na adaptívne tlmiče, aj na variabilné riadenie neboli najlepšie ohlasy a tak som radšej ostal u štandardného, hoci je už tiež elektronické, proti tomu bojovať ma ale asi rovnaký význam ,ako reptať na osádzanie všetkých moderných motorov turbom (česť Mazde a 350 BE od Mercedesu, ktorému už tiež zvonia). S variabilným mám navyše zlú skúsenosť z predchádzajúcej generácie po facelifte – v športovom režime vytváralo umelú spätnú väzbu a v kombinácii s premenlivým účinkom máte v zákrute pocit akoby vám ďalšia cudzia ruka ťahala volant do opačnej strany.
Športová automatická prevodovka – váhal som, či si auto objednať s tradičným manuálom - mali by sme v dnešnej dobe BMW ďakovať, že vôbec takáto možnosť ešte existuje, no nakoniec som sa rozhodol pre automat. Prečo? Napriek tomu, že som si takýto motor kupoval pre radosť z jazdy keď si pôjdem zajazdiť niekam na peknú cestu, určite viete akú mam na mysli, kde by som si dozaista manuálne radenie vychutnal viac ako automat, predsa len je to pre mňa auto na každý deň a mnoho času v ňom strávim v meste kde je tento špičkový 8-stupienok s určitosťou pohodlnejší. V manuálnom režime potom pri športovej jazde reaguje na pokyny pádiel pod volantom bleskovo, no 8 stupňov je na takéto radenie trošku moc a tak to dáva zabrať, stále sledovať akú rýchlosť mám práve zaradenú resp. v podvedomí si to počítať.
M brzdy – u mňa veľmi vítaná položka v zozname príplatkovej výbavy, bez nich by som auto určite nechcel, radšej by som si odpustil niečo z nižšie vypísaného, neželám si predsa, aby keď si pôjdem s autom raz za týždeň-dva pre radosť zajazdiť, boli brzdy unavené hneď po 10 km hill climb jazde.

Luxury line - Auto mám bez M packetu - nieže by sa mi s ním trojka nepáčila, no vyzerá už na môj vkus moc agresívne, s troškou nadsádzky môžem napísať, že pôsobí až tuningovo, radšej som, najmä pokiaľ sa dá auto osadiť športovým podvozkom a brzdami aj v štandardnej verzii, ostal u elegantného prevedenia – nemám veľmi rád „diskotéku“ z vonku a pod kapotou štvorvalec navyše diesel, ako to vo väčšine M packetom osadených F30 v súčasnosti býva.

Individual koža Merino s rozšíreným rozsahom Cryollobraun hnedá – som trošku zaťažený na interiéry a tak som za pekný vzhľad vnútra obetoval riadny príplatok. Nechcel som obyčajnú čiernu kožu a k bielemu zovňajšku mi béžová veľmi neladila. Hnedá koža sa mi veľmi páči a tú je možné do f30 objednať len ako individual a tak som nemal veľmi na výber. Koža na oplátku pôsobí ozaj kvalitne a s kontrastným šitím bielou niťou k autu ladí.

Sedadlá – so všetkými možnosťami – športové, s pamäťou pre sedadlo vodiča a s bedrovou časťou nastaviteľnou elektricky. Kvalitné sedadlá v aute boli pre mňa jednou z priorít, nakoniec, všetci vieme ako vyzerajú základné „lavice“, ktoré montuje BMW. Bočné vedenie je nastaviteľné a dostatočné, celkovo rozsah nastavení dostačujúci a mojich takmer 190 cm sa v trojke usadí ozaj pohodlne a nad hlavou mi ešte zostáva porcia centimetrov. Do auta sa síce náročnejšie nasadá, no za ten športový posed takmer na asfalte som ochotný to s radosťou absolvovať.

Harman Kardon surround sound system logic 7 – poriadne audio som si nemohol odpustiť najmä po skúsenostiach so štandardnými reproduktormi montovanými do BMW, ktoré sú dobré akurát tak na vypočutie si dopravného servisu. 600W zostava 16 reproduktorov hrá pre moje ucho veľmi dobre. Má to priestor, nie je to zbytočne prebasované a celkovo to pôsobí slušne odladené. Nehral som sa zatiaľ s ekvalizérom, kde sa to bude dať ešte vypiplať.

Aktívny tempomat s funkciou stop and go – takýto tempomat som v aute túžil mať už zopár rokov, veď to určite poznáte, chcete ísť predpisových 135 na tempomat, no stále sa vám do ľavého pruhu zaradí obiehajúce vozidlo idúce 115-125. Plánovaná pohodlná jazda na tempomat sa tak mení na neustále nervózne vypínanie a zapínanie tempomatu resp. spomaľovanie a zrýchľovanie páčkou jeho ovládania. Tento prvok som aj napriek vysokému príplatku na auto objednal a teda bola na mieste obava ako to bude fungovať, nakoľko som ešte s takýmto systémom skúsenosť nemal a stealth vo svojej recenzii na 520d tento systém od BMW veľmi skritizoval. Napokon to funguje vcelku dobre, najkratší nastaviteľný rozostup za vpredu idúcim autom je síce na môj vkus trošku dlhý, ale systém funguje pomerne inteligentne, najprv vás upozorní na pred vami idúce vozidlo a až po istej dobe začne pribrzďovať na jeho rýchlosť, ale iba ak medzi tým nezapnete blinker signalizujúc, že sa chystáte obiehať. Rovnako nereaguje zbytočne ak sa tesne predomňa zaradí rýchlejšie idúce vozidlo, hneď to rozpozná a pokračuje v plynulej jazde. Zásahy sú ostrejšie pri jazde nad 160 km/h, keď sa do ľavého pruhu radia práve 115 km/h idúci stíhači. 160 ale nemám záujem pravidelne na dlhé trasy jazdiť, pokút som sa naplatil už dosť. Suma sumarum som s fungovaním tohto systému spokojný, hoci to stále ma svoje muchy. Čo je ale horšie, inžinieri a dizajnéri sa na umiestnení tohto systému na prednom nárazníku nedohodli práve najlepšie. Kusisko plastu výrazne zasahuje do designu prednej časti a keď som si auto na showroome vyzdvihoval poriadne ma to rozhorčilo – v konfigurátore to nie je dobre vidieť. Pôsobí to v strede pod poznávacou značkou dosť rušivo, veď posúďte sami podľa foto v galérii. Dá sa na to ale zvyknúť a vo finále mi to veľmi nevadí, ja predsa vidím auto najviac zvnútra.
Okrem popísaných častí výbavy mám v aute samozrejme aj už tu na serveri mnohokrát opisovanú navigáciu, ktorá funguje parádne, bixenónové adaptívne svetlomety s asistentom diaľkových svetiel – fungovanie v poriadku, vyhrievanie predných sedadiel, internetový prístup a aplikácie, čo ale na Slovensku žiaľ zatiaľ nefunguje , parkovacie senzory s kamerovým pohľadom na okolie vozidla – veľmi praktická záležitosť a pekná hračička, sklápanie zadných operadiel a ďalšie už menej zaujímavé drobnosti.

Ako to cele jazdi?

Síce mam s autom najazdených momentálne sotva 4 tisíc km, môžem povedať, že je to radosť a že konfigurácia sa podarila. Motor je ozaj skvelý a v športovom režime dáva úplne zabudnúť na prítomnosť turba, podvozok je na kvalitnom povrchu perfektný, samozrejme na rozbitých cestách je to v kombinácii s runflatmi, ktoré by som najradšej hneď vyzul, horšie, nuž nič sa nedá robiť. V režime comfort je to tak akurát na mestské šuflikovanie a eco pro mód zachádza úplne do extrému, keď z času na čas úplne odignoruje zošliapnutie plynu a ešte ma za to na displayi vyhreší. Brzdy majú prah únavy o hodný kus ďalej ako u áut, s ktorými som mal doposiaľ skúsenost, ich výkon sa dá pekne dávkovať a to mám ešte nahodené štandardné luxury line disky, ktoré veľmi nevetrajú.

Link na video zvuk pri studenom štarte: http://youtu.be/AdG-bDHu8_4

Spotreba

Verte alebo nie, na diaľničných 130 sa dá s týmto 306 koňovým autom v eco pro móde jazdiť za 6,9 litra naturalu. Po meste sa pod 10 litrov nepozrieme ale to sa asi očakávať nedá a nakoniec za 10 som po meste jazdil aj s 530d e60. 90-100 kilometrovou rýchlosťou po okreske sa potom dá dostať až k hranici 6 litrov, čo je takmer k neuvereniu. Koho by to ale zaujímalo, najmä ak si po zošliapnutí plynu možno vychutnávať krásny zvuk v otáčkach nad 4 tisíc, všakže? Mimochodom, pri bežnej prevádzke ak nevyužívam potenciál motora o ňom do 3 500 otáčok ani neviem, je úplne tichúčky, na voľnobeh viac počuť ventilátor chladiča ako samotný motor. F30 je obecne odhlučnená slabšie, v prípade 335i mi ale "hluk" resp. spev od motora nevadí, pri vyšších rýchlostiach ale nastupuje aerodynamický hluk, do 130 to ale vôbec nie je výrazné, vyššie to už začína "svišťať" silnejšie, ešteže harman kardon to vie všetko "uťíšiť" :).

Riadenie funguje v jednotlivých režimoch v princípe rovnako ako tlmenie, v komforte je to príjemne akurát mäkké, v eco pro je účinok obmedzený a v režimoch sport a sport+ sa z volantu stáva posilňovňa.
Na športovú jazdu je režim sport nastavený dobre, avšak od elektronického posilňovača nečakajte príliš spätnej väzby. Zvyšok auta však dáva o situácii dostatok informácií najmä vďaka výbornej práci podvozku.

Stabilizačné systémy - v komfortnom režime systémy štandardne zabraňujú prekĺznutiu kolies, auto úplne ignoruje zošliapnutie plynového pedálu v zákrute a snaží sa robiť čo najviac za vás. V režime sport sa na nastavení stabilizačných systémov nič nemení, takzvaný režim stabilizácie traction sa aktivuje až pri režime sport+. Tu je už jednoduchšie zadok v zákrute rozhodiť, systémy to ale držia na uzde a povoľujú iba minimálny "driftík" zadku auta, ak chcem vypáliť zo zákruty skôr ako to považuje stabilizačný systém za vhodné, môj povel plynom odignoruje. Riadenie auta v tomto nastavení sa tak stále dá zvládnuť, ako by povedal Rasťo Chvála, "s prstom v nose", akurát treba dávať pozor na nájazdové rýchlosti, 306 koní cvičí s 1600 kilami ľahúčko.
Skutočnú povahu celého auta a podvozka spoznáte až po deaktivácii stabilizačných systémov, čo sa robí samostaným tlačítkom - auto zvláda drift na asfalte bez väčšej snahy vodiča a zákrutami sa dá jazdiť "dverami napred", to však samozrejme nie je mojím cieľom, na to aby sme si s autom úplne sadli a aby som s ním vedel jazdiť na limity ešte musím absolvovať mnoho jázd pre potešenie, zatiaľ sa spoznávame.

Prevodovka
Podvozok
Spotreba

Runflaty
Obecne mi na nových prémiových autách pri snahe za každú cenu ušetriť kilogramy hmotnosti, čo je samozrejme pozitívne pre jazdné vlastnosti, vadí, že vo výsledku tomu chýba taký ten pocit poctivého kusu auta, na e60 by som mohol dvere otvárať a zatvárať hodinu len kvôli tomu, ako dokonalo to znie. (Aj keď o poctivosti v interiéri sa dá u e60 tiež ťažko hovoriť). Takéto niečo tomuto autu chyba, no nechcem tým povedať, že celkovo nepôsobí hodnotne. Interiér je oproti minulej generácii úplne iná liga, hoci možno tvarovo trošku prekomplikovaný.
Umiestnenie a veľkosť adaptívneho tempomatu

Zatiaľ žiadne, uvažujem o servisovaní, najmä po kotrmelcoch okolo dealerov a servisov BMW, vo Viedni.

To je príbeh na samostatnú knihu, opísaný v krátkosti vyššie, no na margo slovenských dealerov všeobecne - nakráčam do salónu, celý šťastný, že sa objednám na testovaciu jazdu, no v zapätí odchádzam smutný, keď najprv na mňa zízajú ako na zjavenie, že sa chcem previezť v akejkoľvek benzínovej verzii tej ktorej rady a nakoniec zistím, že vlastne na predvádzačky žiaden benzín nemajú. Nikde. A to či u Mercedesu v prípade C/ C coupe či E alebo u BMW. Smutné, dokonca ma raz začal predajca BMW odhovárať od benzínu, že benzíny v BMW predávané v Európe nie sú kvalitné a sú strašne kazivé, každý predsa chce diesel, 20d, to musíte chcieť! (všetká česť tomuto motoru) No nevysmejte ho..

Ináč Auto Palaca Bratislava,náhradný dealer, ktorého som si vybral, spokojnosť, predajca pán Hačko sa vyzná, ostatný personál milý a príjemný, priestory krásne, napriek tomu sa obávam tu auto servisovať a z pozadia vzniku tohto zastúpenia mi je na vracanie - jednému zo starých dealerov ostal v rukách "čierný Peter", nakoniec vlastne obom a niekto sa určite nabalil...

Časom snáď pridám nejaké videá.

11.11.2013 17:53

Nové zimné pneu, runflaty sú minulosťou

So začiatkom novembra a očakávaním príchodu pani zimy som ako každý potreboval vymeniť pneumatiky. Rozhodol som sa neobúvať runflaty, zvolil som klasiku v podobe Michelin Pilot Alpin 4 225/45 R18. Poznatky po cca 400 km na klasických pneu: Podvozok tlmí nerovnosti o poznanie lepšie. Žiadna Rolls Royce plavba to nie je, stále mám tvrdý športový podvozok a R18 s nízkym profilom ale už to rozhodne nie je ten runflat betón, zimné Micheliny su o úroveň tichčie než letné Continentaly ContiSportContact 5 obuté z výroby.

Přidat názorDiskuse: BMW řada 3 335i

Další vozy BMW řada 3