Lexus IS IS300h

Hodnoceno: Ohodnoťte toto auto - přihlašte se

Lexus IS, foto 1 Lexus IS, foto 2 Lexus IS, foto 3 Lexus IS, foto 4 Lexus IS, foto 5 Lexus IS, foto 6 Lexus IS, foto 7 Lexus IS, foto 8
Lexus IS, foto 9 Lexus IS, foto 10 Lexus IS, foto 11 Lexus IS, foto 12 Lexus IS, foto 13 Lexus IS, foto 14

Přezdívka auta Lexus Rok výroby 2019 Koupeno nové najeto [km]:2300 palivo: hybrid počet válců: 4 počet ventilů na válec: 16 objem [cm3]: 2494 výkon [kW]: 164 kroutící moment [Nm]: 300 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8,2 maximální rychlost [km/h]: 200 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 450 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 5,2

Po viacerých prečítaných recenziách tu na moje.auto.cz, som sa rozhodol sem pridať svoj pohľad na vec a review môjho nového auta Lexus IS, kúpené 11.4. 2019.

Pred tým než sa do toho pustím, neodpustím si trochu zhrnutia mojej automotive histórie a prečo som sa rozhodol kúpiť IS-kový Lexus.
Vodičák mám od roku 2002, medzi autá, ktoré som dlhodobo používal boli 1gen. Toyota Yaris 1.0, facelift Citroen Xsara 1.4, Z30-kový Mitsubishi Colt 1.1 a posledných 7 rokov som jazdil Nissan Juke 1.6 DIG-t. Takže je tu jasne viditeľná prevalencia japonských značiek. V rodine sa ešte vyskytli 10. gen. Toyota Corolla 1.4 D4D a momentálne Ford Kuga 1.5 Ecoboost.

Ako som už spomínal posledných 7 rokov som sedlal Nissan Juke 1.6 DIG-t, s výkonom 140kw. Auto to bolo dobré, mám naň veľmi príjemné spomienky, bola zábava s ním jazdiť. Hlavne výkon toho motoru na také malé a hlavne vysoké auto bol doslova brutálny, na stovku za 7.7 sekúnd, maximálka tachometrových 240 km/h. Juke išiel fakt pekne, avšak bolo mal pár problémikov. Najväčší problém bol fakt, že podvozok toho auta nestíhal výkonu motora, ešte pár drobností ako vŕzgajúci interiér, hlavne palubovka (túto som podložil špeciálnou penou a prestali vŕzgania), vŕzgajúce predné tlmiče (ktoré som po roku vymenil za Billstein) za necelých 7 rokov som najazdil vyše 140 tisíc km, nikde ma nikdy nenechal, spoľahlivo fungoval, avšak nastal čas poobzerať sa po niečom novom.

Každý rok som cca. 4 mesiace odcestovaný v zahraničí, teda som sa pohrával s myšlienkou, že by bola škoda kupovať nové auto, keď mi bude stáť v garáži, bolo by dobré si prvý krát v živote kúpiť nejakú poriadnu jazdenku. Lákal ma 7-8 ročný Mercedes E, chcel som nejakú zadokolku, ktorá príjemne jazdí. Bol som nejaké pozrieť, ale všetko to boli autá s pochybnou minulosťou. Rozhodol som sa, že budem kupovať nové auto. V hľadáčiku som mal autá ako Honda Civic sedan 1.5 turbo CVT, Škoda Superb 2.0 TSI, jednoznačne ma lákali sedany alebo liftbacky. Už už to vyzeralo tak, že si Juke nechám ešte pár rokov, avšak jeden deň sa mi na monitore počas práce objavila reklama na skladové autá Lexus. Zo zvedavosti som na to klikol, vyplnil tam požiadavku nech ma informujú či majú nejakú skladovku Lexus IS, tieto IS-ká sa mi vždy páčili, neboli to také každodenné autá.
V priebehu pár minút mi odpísali, že majú tri IS300h. Jeden biely a dva červené, že ak chcem nech si ich prídem pozrieť. Tak som teda v sobotu 3.4.2019 sadol do auta a šiel do Bratislavy do predajne Lexus. Predajca mi auto vyparkoval na denné svetlo, kde som mal možnosť si ho detailne prezrieť, farba červená nemetalická, interiér piesková látka (v kombinácii so syntetickou kožou).

Prvé čo mi udrelo do očí, resp. do nosa, bola neskutočne kvalitná vôňa interiéru auta. Auto úplne krásne vonia, takou tou kvalitnou novotou, ďalšia vec bola kvalita materiálov a celkové remeselné spracovanie auta, ktoré je galaxie inde ako bol Nissan alebo Ford.
Tak som sa teda rozhodol, kúpim Lexus, že auto kúpim ak sa mi podarí predať Nissan. Nissan sa mi podarilo predať jednej staršej pani, ktorá hľadala také auto, takže v priebehu 2 pracovný dní bol Nissan preč, za celkom slušné peniaze.

11.4. 2019 som sa teda vlakom vybral do Bratislavskej predajne Lexus si prebrať čisto nový Lexus IS300H vo výbave Executive, fabra červená nemetalická, interiér – piesková látka.
Prekvapila ma profesionalita, prívetivosť predajcu a všetkého personálu v predajni, dali sme kávu, kolu, podpísali papiere, prezrel som auto a sadol som a hurá šoférovať domov.

K dizajnu auta iba toľko, že sa dizajnérom podarilo na novom modeli IS ešte viac zvýrazniť jeho osobitosť a športový ráz. Vďaka novým dizajnovým prvkom, medzi ktoré patrí výraznejšia „vretenovitá“ maska chladiča, pôsobivé bočné línie a LED osvetlenie pripomínajúce drahokamy. Taká Honda Civic vedľa tohto vyzerá ako hračka :)
Zatiaľ mám iba veľmi pozitívne reakcie naň, hlavne v tejto červenej farbe sa určite nejedná o nenápadné auto.

Výbava vozidla je Executive- má komplet sadu airbagov vrátane kolenných airbagov vodiča a spolujazdca, full led svetlá, ambientné interiérové led osvetlenie, 17" kolesá (väčšie som nechcel), parkovacia kamera, senzor svetiel a dažďu, zatmavovací späťák, vyhrievané sedadlá vpredu a ešte pár ďalších blbostí. Čo som, ale rád je fakt, že auto nemá žiadnych asistentov, žiadne monitore uhlov, blikače, pípače ani nič podobného, človek si tu v tichosti a kľude môže bez otravovania kvalitne zašoférovať.

Prvý dojem zo šoférovania bol taký(auto som kúpil tak, že som ani len nedal testovaciu jazdu :), dôveroval som testu Rasťa Chválu, ktorý si šoférovanie pochvaľoval), že auto ide extrémne jemne, od ovládačov na palubovke, cez blinkre, slnečné clony, otváranie-zatváranie okien a dverí, všetko ide neuveriteľne jemné, v angličtine na to majú výraz silky smooth, interiér je pritom zároveň robustný. Jazda s IS je skutočným zážitkom. Je to vyslovene šoférske auto, hybrid má rozloženie hmotnosti 50 : 50.

Auto je zadokolka hybrid, ktorá inteligentne kombinuje vyspelý zážihový motor 2,5 litra
a vysokovýkonný elektromotor. Spaľovací štvorvalcový motor s vysoko účinným „Atkinsonovým cyklom“ je vybavený priamym vstrekovaním paliva D-4S a premenlivým časovaním nasávacích a výfukových ventilov Dual VVT-i. Spotrebu paliva a emisie pomáhajú ešte viac znižovať technológie stop/start a rekuperácia tepla výfukových plynov. Výkon je 133kw, plus elektromotor 105kw. Ten objem motora ma teší, lebo na ňom cítiť, že to má objem, aj zvuk je pekný keď človek dá plný plyn a e-CVT prevodovka ho nechá vytočiť do vysokých otáčok.
Nebudem tu zachádzať do detailov ako presne funguje tento hybridný pohon, napísané o tom už bolo na iných miestach dosť. Podstatné je to, že celá súhra elektro a spaľovacieho motora sa deje krásne jemne, všetko je vyladené a zosúladené s cieľom maximálnej efektivity, výkonu a komfortu.
Vo vnútri auta počas jazdy panuje extrémne ticho. Lexus sa doslovne reže cez vzduch a aj na diaľnici je auto veľmi jemné a tiché. Podľa všetkého za to môže nízky aerodynamický hluk. Pokiaľ nezatlačíte plynový pedál až na podlahu, tak hybridný Lexus IS ostáva mimoriadne tichým autom a platí to aj na diaľnici.
Čo si vodič všimne hneď sú okamžite reakcie na stlačenie plynového pedálu, nie je tu prítomný žiadny turbo lag, stlačí sa pedál a auto v tom momente v akejkoľvek rýchlosti okamžite ide. Lexus IS300h je pravdepodobne najtichším vozidlom vo svojej triede a je to naozaj poznať. Ešte aj na diaľnici počujete skôr len vietor a pneumatiky ako motor.
All-in-all, auto jazdí naozaj veľmi slušne, na rozbitých cestách sa len tak krásne prehupne cez nerovnosti, do kabíny neprenikajú žiadne buchotania ani vŕzgania, všetko sa deje veľmi komfortne. Môže za to extrémne tuhá karoséria, ktorá je základom agility a vynikajúcich jazdných parametrov vozdila. Prelomové technológie skrutkovitého laserového zvárania, bodového zvárania a lepenia výrazne zvýšili tuhosť vizdila. Predná náprava s dvojicami lichobežníkových ramien a zadná viacprvková náprava ( konštrukčne vychádzajúca z veľmi uznávaného športového sedanu GS) vylepšujú smerovú stabilitu vozidla a jeho priľnavosť pri prechádzaní zákrutami. Zákruty je radosť vyrezávať, sedí ako na koľaniciach, nerozhádžu ho žiadne nerovnosti, ani rolety na ceste, toto pripisujem hlavne pohotovostnej hmostnosti auta, ktorá je cez 1700kg, toto ma pozitívny vplyv na zotrvačnosť auta, Lexusík sa doslova valí po ceste, bočný vietor sa tiež absolútne nedá cítiť.

Čo sa týka interiéru. Auto nie je v žiadnej vysokej výbave, ale aj napriek tomu je kvalita materiálov super. Interiér má svetlý, taká piesková farba je to, som si povedal, že raz v živote si vyskúšam ten odtieň interiéru. Sedačky sú kombinácia látky v a syntetickej kože, na dotyk je to veľmi príjemné, zošitie poťahov je na prémiovej úrovni. Zlícovanie jednotlivých dielov je dá sa povedať, že perfektné. Kvalita použitých materiálov neznesie ani náznak kritiky, plasty sú pekne mäkčené, A,B a C stĺpiky potiahnuté krásnou jemnou tkaninou, kvalita čalúnenia sedadiel a tapacírungu je tiež super. Predné sedadlá človeka výborne obopnú a sú neskutočne pohodlné. Interiér je spracovaný veľmi kvalitne a nič v ňom nevŕzga. Ergonómia základných prvkov je špičková. Volant so športovým vencom, poloha voliča prevodovky aj pedálov sú perfektné. Na predných sedadlách Lexus nešetril, vidno to na hrúbke operadiel, výraznom bočnom vedení aj na sedáku. Zadné sedadlá sú tiež dostatočne pohodlné, zatiaľ si si všetci moji pasažieri pochvaľovali. Nemôžem opomenúť tie analógové hodinky v strede palubovky, niekomu sa to nemusí páčiť, ale zas hodinky s nápisom Lexus nemá každý :).
Čo sa týka infotaimentu, v aute je základný 7 palcový Lexus Media bez navigácie. Má 2x USb porty, AV vstup cez jack. V ohľade kvality multimediálneho systému je Lexus pozadu oproti BMW a Mercedesu, ale zas človek nemôže mať všetko :)

Spotreba vozidla je podľa natankovania zatiaľ 5.2 litra, ešte som nerobil žiadne eko jazdy, ale čoskoro sa chystám si dať nejakú eko rally. Auto má 66 litrovú nádrž na palivo, čo pri mnou uvedenej spotrebe dáva dojazd okolo 1200 km. Zatiaľ s vozidlom jazdím ako sa patrí, žiadna brzda premávky, ale ani cestný pirát. Vyskúšal som koľko sa dá dať čisto na elektrický pohon, zatiaľ som urobil 4,2km. Určite je lepšie nechať všetko na auto a počítače v ňom, nech oni určia čo a kedy má ísť.
Jazda s hybridným Lexusom IS je vskutku pôžitok, človek sa po nasadnutí zrazu ocitá v úplne inom svete, odizolovaný od vonkajšieho hluku, smradu a špiny. Ako to tu na auto.cz v teste zhodnotili, že jazda s Lexusom je balzam na dušu motoristu. Ja s tým môžem úplne súhlasiť. Je to fakt paráda.

Zatiaľ sa veci majú tak, že som z auta veľmi milo prekvapený, nečakal som vôbec, že bude tak dobre jazdiť a že bude vládnuť taká pohoda za jeho volantom.

Postupom času budem pridávať updaty ohľadom spotreby a celkového spolužitia s týmto vozidlom.

-Vozidlo je Made in Japan, nie žiadne UK, Turecko či podobné krajiny. Vyrobené v závode Tahara, na kvalitu každého vozdila dozerajú remeselní majstri "Takumi". Výroba prebieha v úplne bezprašnom prostredí, všetci zamestnanci a návštevníci musia prejsť dvomi vákuovými komorami, v ktorých sú z ich špeciálnych oblekov a vlasov odstránené všetky
čiastočky prachu. Ešte pred nanesením poslednej vrstvy laku je každá vrstva
základového laku karosérie modelu IS ručne pieskovaná za mokra, aby sa odstránili všetky chyby povrchu a zaistil sa tak dokonalý povrch vrchného laku.
Potom sa nanesie „samoopraviteľná“ vrstva, ktorá chráni lak pred poškriabaním,
intenzívnym slnečným svetlom a kyslými dažďami. Pred finálnou tridsaťkilometrovou
testovacou jazdou kontrolujú „Takumi“ každé vozidlo v „tichej miestnosti“ svojím
vysoko trénovaným sluchom a citlivými mikrofónmi strategicky rozmiestnenými
v interiéri, aby zaistili vysoko kultivovaný akustický prejav vozidla. Tento fakt by mal znamenať nepriestrelnú spoľahlivosť vozidla.

- Auto má krásne jemné a výkonné pohonné ústrojenstvo, výborné ovládanie, veľmi dobré jazdné vlastnosti, zábava na štyroch kolesách, extrémne pohodlné predné sedačky, top remeselná kvalita vyhotovenia interiéru.

-Pneumatiky sú 17 palcové Yokohama o rozmeroch 225/45, za čo som rád, lebo to má pozitívny vplyv na kvalitu jazdy.

- vôňa interiéru, fakt krásne vonia z vnútra.

- Multimediálny systém bez Apple Carplay. (nakoľko má headunit AV vstup, sa toto dá vyriešiť kúpou konverzného kitu, pomocou ktorého Carplay funguje)

- Nekvalitne hrajúce sériové repro (jedná sa o verziu bez systému Mark Levinson, avšak repro budú čoskoro vymené za lepšie vrátane inštalácie DSP zvukového procesora).

Zatiaľ žiadne.

- Predajca Lexus Bratislava, je na vysokej úrovni. Odovzdávanie auta bolo vysoko profesionálne, majú krásny showroom ako aj priestor na prevzatie auta. Dali sme dobrú kávu, chladenú kolu, podpísali sa papiere a išel som.

-Auto som obdržal s plnou nádržou benzínu, čo pri 66 litrovej nádrži poteší.

-K autu pridali tašku s rôznymi predmetmi s logom Lexus, ako dáždnik, kľúčenka, osviežovač vzduchu, tričko, šiltovka a pár ďalších drobností.

28.5.2019 12:38

Upgrade audiosystému a spotreba

S IS som najazdil zatial 6000km s priemernou spotrebou 5.1L/100km (dialnice, mesto a obce zastupene rovnako).

v IS som nechal updatovať základný "prémiový" audio systém, ktorý hral katastrofálne a to nasledovne:
-kompletné tlmenie predných a zadných dverí alubutylom o hrúbke 18mm + odhlučnenie akustickým gumomolitanom Gladen Aero Wave
-výmena predných repro v palubovke a dverách za komponentné repro značky Eton, model VW T6 F2.1 (tieto sú OEM typové repro do VW Transporteru, avšak pasujú do IS ako uliate, pripojené bez rezania alebo spájovania káblov). Rozmery sú v prípade výškového 28 mm a stredobas vo dverách má 200mm,
-výmena zadných repro za koaxiály Hertz CX 165 (tiež pripojené priamo na fabrický konektor), rozmer 165mm,
-montáž Micro zosilovača s integrovaným 7 kanálovým DSP procesorom Match M 5DSP, je malý jako krabička cigariet. Vďaka jeho veľkosti bolo možné ho krásne ukryť do palubovky.
Inštalácia audiosystému je neviditeľná, všetko vyzerá a funguje ako originál. Montáž DSP určite odporúčam, vynesie to kvalitu zvuku na úplne iný level.

V prípade, že auto chcem uviesť do pôvodného stavu, všetko sa dá odpojiť a vybrať.

Celkový výkon audio systému je 190w RMS, kvalita zvuku je super, hrá kryštálovo čisto na akejkoľvek hlasitosti. Myslím si, že si tento upgrade v ničom nezadá s prémiovým Mark Levinsonom. Jednoznačne odporúčam každému nepriplácať si za žiaden prémiový audiosystém, ale zveriť veci do rúk majstom z Ahifi.cz, ktorý previedli super robotu (aj minulé vozidlo malo audio upgrade od nich).

4.5.2019 11:50

Update po 3000km

Takze s IS som za 3 týždne najazdil 3tisic km, kombinovane diaľnica (rýchlosť medzi 115- 130km/h), okreska (95-105km/h), mesto (55-70km/h) s výslednou dlhodobou spotrebou 5.1l/100km. Predtým som s Nissanom Juke jazdil za 8.5-9L.
V samotných zastavaných častiach kde je rýchlosť do 70km sa dá jazdiť aj za 4.7 litra úplne v pohode.
Zatiaľ som na natankovanú plnú nádrž odjazdil 1190km. Myslím si, že ak by som šiel do extrému a dal si ultra eco jazdu, tak 1300km na nádrž nie je vôbec nereálnych.
Čo sa týka paliva, tak tankujem ten najobyčajnejší 95 oktánový benzín a špricnem si tam doma ešte aditívum VIF.

Čo sa týka otáčok, tak pri 90km/h eCVT točí necelých 1500rpm, pri 130km/h je to 2200rpm.

K samotnému autu, stále mi prijde veľmi tiché. Na diaľnici pri tempe 130km/h si človek doslova môže s pasažiermi šepkať. Veľmi sympatické mi je ako auto zrýchľuje medzi 80-140, deje sa to veľmi rýchlo, pocitovo je pružnosť auta na úrovni 400NM.

Jazdné vlastnosti sú vynikajúce, či už na okreskách kde človek vyrezáva zákruty jedna radosť, prechádza nerovnosťami bez nervozity pod prednými/zadnými kolesami, ako aj na diaľnici kde si auto len tak v tichosti sviští.

Zatiaľ veľká spokojnosť.

Další vozy Lexus IS

Ako u každého japonského auta, sa zatiaľ nevyskytli žiadne technické problémy. Vzhľadom na to, že je to Lexus by mala byť vysoká.

Praktickosť som vôbec neriešil. Chcel som iba sedan. Ak potrebujdem odviezť dačo rozmerné zoberiem rodičov Ford Kuga.

Vpredu aj vzadu dosť miesta.

Auto sedí ako pribité na ceste. Mám možnosť porovnať s 2016-kou Mercedes C300, na ktorom som jazdil pár týždňov v USA, tak tento Lexus jazdí minimálne tak dobre. Krásne ide do zákrut, jemne a ladne sa hýbe po ceste. Je to zážitok šoférovať ho, čistý relax

Krásne tiché auto.Počuť iba obtekanie vetra vo vyšších rýchlostiach.Sedačky sú veľmi pohodlné.

Zatiaľ sa neviem vyjadriť, ale mali by byť nízke, vzhľadom, že sa jedná o hybrid.

Tieto budú pravdepodobne drahé, ale zas Lexus sa nekazí, tak ma to až tak netrápi, plus je na to 5 rokov záruka.

Akurát, na bežné jazdenie stačí.

5,2 litra a auto je ešte v zábehu.

Extrémne tiché. Motor je počuť iba pri kickdowne, keď ho e-CVT vytočí, čo sa mi ale páči, že ten vytočený motor ma dobrý zvuk. Asi to bude tým objemom 2.5 litra. Auto má tiež dva výfuky.

Sedadlá sú super, čo sa týka komfortu sedenia, bočného vedenia aj kvality a vyhotovenia poťahov.

Brzdy sú primerane účinné a nevädnú ani po opakovanom brzdení z vysokej rýchlosti.

450 litrov na sedan akurát

Šílené video z Rožnova: Matka s kočárkem vběhla do cesty hasičům

Šílené video z Rožnova: Matka s kočárkem vběhla do…

Hasiči z Rožnova pod Radhoštěm umístili na internet šokující video, na kterém je zřetelně vidět, jak pod kola…

Jaromíre, máš už novou holku? Jágr na férovku řekl, jak to teď má!

Jaromíre, máš už novou holku? Jágr na férovku řekl,…

Sotva v sobotu oznámil, že Veronika Kopřivová už není jeho partnerkou, řada fanynek hokejisty Jaromíra Jágra…

Jízdní řád PŘÍPRAV všech klubů: kam jedou na soustředění a kdo je čeká?

Jízdní řád PŘÍPRAV všech klubů: kam jedou na…

Sotva kolotoč skončil, už zase všechno začíná nanovo. Prvoligové kluby postupně zahajují přípravu na příští…

Hattrick pro Pastrňáka! Zlatou hokejku vyhrál potřetí v řadě

Hattrick pro Pastrňáka! Zlatou hokejku vyhrál potřetí v řadě

Útočník David Pastrňák potřetí za sebou ovládl anketu Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu sezony.…

Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v…

Někdy v letech 2012–2014 jsem byl ve styku s mladým mužem, jemuž jsem pracovně říkal Chodec. Jmenovat ho nešlo,…

Tanzanská železniční odysea aneb Africkou pustinou čínským vlakem

Tanzanská železniční odysea aneb Africkou pustinou…

Konečně, po osmadvaceti hodinách zpoždění odjíždí z obřího nádraží v bývalé tanzanské metropoli jediný vlak. S…