umo (muž 52 let) Poslat zprávu

Škoda Fabia

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5 Škoda Fabia, foto 6 Škoda Fabia, foto 7 Škoda Fabia, foto 8
Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 10 Škoda Fabia, foto 11 Škoda Fabia, foto 12 Škoda Fabia, foto 13 Škoda Fabia, foto 14 Škoda Fabia, foto 15 Škoda Fabia, foto 16 Škoda Fabia, foto 17 Škoda Fabia, foto 18 Škoda Fabia, foto 19 Škoda Fabia, foto 20 Škoda Fabia, foto 21 Škoda Fabia, foto 22 Škoda Fabia, foto 23 Škoda Fabia, foto 24 Škoda Fabia, foto 25 Škoda Fabia, foto 26 Škoda Fabia, foto 27 Škoda Fabia, foto 27 Škoda Fabia, foto 28 Škoda Fabia, foto 29 Škoda Fabia, foto 30 Škoda Fabia, foto 31 Škoda Fabia, foto 32 Škoda Fabia, foto 33 Škoda Fabia, foto 34 Škoda Fabia, foto 35 Škoda Fabia, foto 36 Škoda Fabia, foto 37 Škoda Fabia, foto 40 Škoda Fabia, foto 42 Škoda Fabia, foto 43 Škoda Fabia, foto 44 Škoda Fabia, foto 46 Škoda Fabia, foto 47 Škoda Fabia, foto 48 Škoda Fabia, foto 49 Škoda Fabia, foto 50 Škoda Fabia, foto 51 Škoda Fabia, foto 52 Škoda Fabia, foto 53

Přezdívka auta žiadna Rok výroby 2010 Koupeno nové najeto [km]:141804 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1198 výkon [kW]: 51 kroutící moment [Nm]: 112 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 300 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.5

ÚVOD
Rozhodol som sa podeliť sa so svojimi skúsenosťami s fábiou II a možno pomôcť niekomu, kto sa ocitol v podobnej situácii ako ja. My sme sa v roku 2010 rozhodli vymeniť 12 ročnú spoľahlivo slúžiacu, ale už pomaly dosluhujúcu felíciu za niečo novšie. Preto je táto recenzia postavená na porovnaní fabie s felíciou.
Recenziu budem postupne doplňovať, aby si budúci majiteľ mohol urobiť obraz o spoľahlivosti škody fábia. Tak ako niektoré dobre napísané recenzie mne pomohli rozhodnúť sa správne. Plánujem mať auto asi 10 alebo12 rokov a najazdiť na ňom okolo 160 000 km.

VÝBER

Začnem výberom auta. Na začiatku som riešil dilemu ojazdené alebo nové. Pomerne dlho som bol rozhodnutý kúpiť málo jazdené ročné až dvojročné auto. Sledoval som ponuky predajcov nových áut (napr. vyskusane.sk). Bazárom typu AAA po skúsenostiach iných neverím. Keď nadišiel čas na výmenu auta, nemali čo by som chcel. A tak nám jedného dňa napadla myšlienka, že by sme kúpili nové auto. Povedal som si, že po dvoch ojazdených by to chcelo nové auto. Zvlášť, keď ma v autobazári pri kúpe predchádzajúceho auta pekne obabrali. Chcel som nebúrané a so skutočným nájazdom, samozrejme som si vybral búrané so stočenými kilometrami. Kupovať ojazdené auto je ako kupovať mačku vo vreci. Nejde len o to, či bolo búrané, s pretočenými kilometrami, či bolo kradnuté. Ale ak sú aj tieto veci v poriadku, bohvie ako sa predchádzajúci majiteľ k autu správal.

Takže nové. Čo sa týka požiadaviek, auto by malo byť čo najpriestrannejšie a zároveň čo najkratšie.

Prečo priestranné? Lebo sme štvorčlenná rodina a dvakrát do roka auto naplníme batožinou, keď ideme na dovolenku. Inak veľký kufor nepotrebujeme. Tej batožiny nie je toľko, že by sme potrebovali kombík alebo sedan. Nevozíme stany alebo spacáky.

A prečo krátke? Lebo takmer denne som nútený parkovať pozdĺžne a s krátkym autom mám väčšiu šancu zaparkovať ako s dlhým. A bohužiaľ musím skonštatovať, že tento typ parkovania mi ani po rokoch veľmi nejde.

Takže bolo treba urobiť kompromis. Rozhodol som sa nakoniec zostať u malých áut. Na jazdenie po meste a 2 dovolenkové jazdy v roku v plnom naložení dovtedy stačila (síce len tak tak, ale predsa) krátka felícia. Vždy som do nej naložil všetko, čo bolo treba. Stačilo odstrániť kryt batožinového priestoru a nakladanie mohlo pokračovať. V krajnom prípade by som to riešil strešným boxom. Ale nebolo treba.
Takže som vyradil autá nižšej strednej triedy a malé kombíky a sedany.
Moje kritéria by spĺňalo aj malé MPV. Viem si predstaviť, že by mi pred domom stál napr. citroen nemo, peugeot bipper alebo fiat qubo. Ale neviem prečo ich na cestách veľmi nevidno. Alebo kia venga, hyundai ix20, škoda roomster, citroen 3 picasso. Ale toľko peňazí som nechcel vraziť do nového auta.
Takže segment B.

A prečo fábia?

Rozhodoval som sa v rámci kategórie malých áut medzi fábiou, hyundai i20, citroen c3, peugeot 207, renault clio, opel corsa, volkswagen polo, fiat punto a daciou sandero. Po prečítaní recenzií a skúseností majiteľov som kvôli obavám z možnej poruchovosti a nespoľahlivosti vyradil francúzske a talianské autá, z finančných a rozmerových dôvodov (hlavne objem batožinového priestoru) aj polo a corsu. U dacie som sa obával korózie.
V rámci šrotovného som pred asi tromi rokmi takmer kúpil fiat punto clasic. Mal som ho zarezervovaný, mal by som ho hneď (skladovka). Vyšiel by ma na 6300 eur. Myslím si, že je to spoľahlivý model, ale aj tak som sa zľakol talianské "kvality" a nakoniec som z toho vycúval. Po finančnej stránke by to bola určite výhodnejšia kúpa ako táto fabia (radšej nespomeniem, koľko som dostal za felíciu, keď som kupoval fábiu). Ale aj tak si myslím, že som urobil dobre.

Po návšteve showroomu Škoda sme chvíľu uvažovali aj o škode roomster. Keď sme si doňho sadli, manželka bola z neho unesená, páčilo sa jej v ňom viac ako vo fábii. Ale vyššia cena a výška auta, ktorú by sme asi nevyužili a navyše z toho vyplývajúca vyššia spotreba rozhodli, že zostaneme v kategórii malých áut. Ale až deti vyrastú a bude treba priestrannejší interiér, určite bude horúcim kandidátom na nástupcu fábie. Do finále sa teda dostali fábia a i20. Hyundai ponúkal za nižšiu cenu lepšiu výbavu. Ale mal som pochybnosti o kvalite výroby v Indii, kde sa v tom čase vyrábali i20-ky. A odradili ma aj skúsenosti majiteľov na hyundaiforum. Navyše som bol spokojný s oboma predchádzajúcimi škodovkami (favorit, felícia) a hlavne so servisom, kde boli obe autá servisované.

EXTERIÉR

Takže sme sa nakoniec rozhodli pre fabiu. Má pre nás vhodné rozmery na manévrovanie v meste (dĺžku 4000 mm, šírku 1642 mm) a zároveň dostatok miesta pre posádku a batožinu (300 l). Čítal som veľa o tom, ako majú majitelia zničené kolená od stredového panelu. Ja som nikdy nemal problém nájsť si za volantom (hĺbkovo aj výškovo nastaviteľným) vhodnú pozíciu. Vďaka výške 1495 mm sa pohodlnejšie nastupuje a vystupuje.

Viem, že mnoho ľudí považuje fábiu II za škaredé auto. Podľa internetových diskusií usudzujem, že som asi jediný v celom Československu, ktorému sa páči :-). Ale vzhľad auta neriešim, pre mňa je dôležitejšie, aby bolo spoľahlivé. Radšej dôjdem bezpečne v "škaredom" aute z bodu A do bodu B ako čakať v peknom aute na odťahovku.

VÝBAVA

Čo sa týka výbavy, je to classic: 4x airbag, radio s mp3, klimatizácia poloautomatická, centrál, alarm, construct, ABS. Odmietol som elektrické okná, švihadlá sú spoľahlivejšie. Čo však ľutujem je to, že nemám vyhrievané zrkadlá. Je to super vec v zime a v daždi. Nabudúce budem múdrejší.
Pôvodne som chcel najzákladnejšiu fábiu s najslabším motorom s tým, že rádio a klímu som v aute nikdy nemal a ani mi nechýbali. Potom ale do výberu zasiahla manželka a musím povedať, že sme urobili dobre, že sme nakoniec išli do výbavy classic. Už si neviem predstaviť jazdu bez zapnutého rádia a klíma je v lete tiež super.

FARBA

Určite som nechcel priplácať za metalízu. Považujem to za zbytočné. Ako som spomínal, vzhľad auta nie je pre mňa najdôležitejší. Takže som sa rozhodoval medzi bezpríplatkovými červenou, bielou a modrou. Červené auto som už mal, takže modrá alebo biela. Modré auto som ešte nemal, ale napriek tomu zvíťazila biela, moja najobľúbenejšia farba. A to aj napriek tomu, že predchodca felícia bola tiež biela. Mojej žene to bolo najskôr jedno a súhlasila s bielou. Po niekoľkých týždňoch sa zobudila s tým, že chce modrú. Auto už ale bolo dávno zadané do výroby. Napriek tomu som to skúsil zmeniť v objednávke. Ale predajca povedal, že auto už je vyrobené a čoskoro bude dodané do predajne (skôr, ako to malo byť pôvodne).

MOTOR

Potom prišiel na rad výber motora. Kvôli môjmu ročnému nájazdu (15 000 km) a prevahe jazdy v meste som vylúčil diesle. Som zástancom benziňákov. Vidím predovšetkým konštrukčnú jednoduchosť a nižšie náklady servisu u benzínových motorov. TSI- čka som sa obával, keďže na trhu je ešte len krátko a prípadne opravy by boli nákladné. Moje obavy sa potvrdili, keď čítam skúsenosti majiteľov o menených rozvodových reťaziach a pod. Odmietol som sa zaradiť medzi pokusných králikov, na ktorých koncern skúša tento motor. Vsadil som teda na konštrukčne jednoduchší a snáď na prípadné opravy menej náročný motor htp. Viem, že aj on sa potýkal s problémami. Ale predpokladal som, že po 8 rokoch výroby sú už nedostatky z predchádzajúcich rokov odstránené. Navyše na môj štýl jazdy mi htp úplne stačí. Preto som vynechal aj 1,4 16v. Navyše som nechcel platiť za povinné ručenie o 100 eur za rok viac. Som defenzívny typ vodiča, nikam sa neponáhľam. Nepotrebujem trhač asfaltu, ktorý zrýchli z 0 na 100 za 7 sekúnd. Obával som sa, či htp nebude lenivšie ako felícia, keďže fábia je ťažšia. Rozhodne som nechcel ísť do slabšieho auta. Moje obavy sa ukázali ako zbytočné. Bol som veľmi milo prekvapený, že je oproti 1,3 z felície živší. Bolo mi povedané, že už slabšie htp je oproti silnejšej jednatrojke z felície živšie. Ale aj napriek tomu sme si vybrali radšej kvôli dovolenkovým jazdám po diaľnici silnejšiu verziu. Napokon aj vo felícii som mal silnejšiu verziu základného motora.

Motor je tichší a úspornejší. Pri cca 6000 km som si zistil spotrebu v meste, kde jazdím najčastejšie. Bolo to 6,2 litrov na 100 km. Vo felícii som mal o viac ako jeden liter vyššiu. V súčasnosti mi spotreba ešte klesla, lebo vidím, že množstvo benzínu, ktoré mi vystačilo na dva a pol týždňa jazdenia, teraz to isté množstvo miniem za tri týždne. Palubný počítač nemám a zisťovať dotankovaním sa mi zatiaľ nechce. Každopádne nechápem tých, ktorí sa sťažujú na vysokú spotrebu htp v meste.

Často čítam, aké sú trojvalce nekultivované a hlučné. V interiéri sa nič netrasie, po tejto stránke je fábia lepšia ako felina. Možno sa tie výhrady týkali predchádzajúcich verzií. Ja mám poslednú verziu s novou reťazou a ešte nejakými úpravami.
Nevadí mi ani zvuk trojvalca. To bolo ďalšie prekvapenie. Očakával som zvuk vysávača. Ale na začiatku som mal pocit, že mám pod kapotou diesel.

RADENIE

Radenie je oproti felícii veľký krok vpred. Tie rýchlosti tam padajú samé. Najskôr som sa bál, ako si zvyknem na radenie spiatočky. Ale bolo to v poriadku bez problémov. Zatiaľ sa mi na križovatke pri rozbiehaní nepodarilo omylom zaradiť spiatočku miesto jednotky :-). Na felde som častokrát musel radenie spiatočky opakovať.

JAZDENIE + INTERIÉR

Fábia má oveľa lepšie jazdné vlastnosti, hlavne pri vyšších rýchlostiach sa v nej cítim bezpečnejšie v porovnaní s feldou. V zákrutách sa menej nakláňa. Môj známy ma varoval pred zvýšenou citlivosťou na bočný vietor. On jazdí na služobnej fábii I a dvojku kvôli tomu odmietol. Tým, že som prešiel do fábie z felície toto nevnímam ako slabú stránku.

Sedadlá sú pohodlnejšie a interiér je priestrannejší. Do kufra sa toho zmestí viac. Je to aj vďaka tomu, že piate dvere sú kolmejšie ako u felície.

ČO MOHLO BYŤ LEPŠIE

Ale aby som len nechválil, vyskytlo sa zopár drobností, ktoré mi trochu vadia. Felda mala lepšie vyriešené sklápanie zadnej lavice. A tiež uchytenie krytu kufra sa mi zdalo lepšie vo felícii.
Taktiež sa mi nepáči umiestnenie alebo veľkosť páky na výškové nastavenie sedadla. Koľkokrát vysadám z auta, toľkokrát o ňu nechtiac zavadím. Ale to asi nie je chyba auta, ale mojich krivých nôh :-).
A posledná vec - môj starší syn chce stále sedieť na podsedáku, aj keď podľa zákona už nemusí. Jeho výška je viac ako 150 cm. Zvláštne na tom je to, že vo feline ten istý chalan už nechcel používať podsedák, aj keď ešte nemal potrebnú výšku. Asi tušíte, že problém je vo výhľade z auta, ktorý je horší vo fábii vďaka vyššie položenému spodnému okraju zadných okien.

Ale všetky tieto "zápory" mi nevadia a sú bohato vyvážené prednosťami fábie, s ktorou som spokojný. Dúfam, že to tak ostane čo najdlhšie.

- kvalitný a priestranný interiér v pozdĺžnom smere
- dobré jazdné vlastnosti
- živý, tichý a úsporný motor
- vhodné rozmery na parkovanie
- presné radenie

- sklápanie zadnej lavice
- uchytenie krytu kufra, ale to sú maličkosti
- umiestnenie alebo veľkosť páky na výškové nastavenie sedadla
- horší výhľad pre deti
- šírka interiéru na zadných sedadlách

Po roku som absolvoval prvú garančnú prehliadku. Zatiaľ šlape ako hodinky, bez porúch. Dúfam, že to tak ostane čo najdlhšie. Chodím do servisu, kde boli servisované aj moje predošlé autá. Výborný prístup k zákazníkom a kvalitná práca.

Maximálna spokojnosť. Ochota, ústretovosť, serioznosť. Ak budem v budúcnosti kupovať škodu, tak zase u nich.

19.8.2021 07:09

Koniec

Po 11 rokoch už fabia nie je členom našej rodiny. Splnila všetky očakávania a slúžila nám výborne. Myslel som si, že končím so šoférovaním, ale situácia sa vyvinula inak a teraz si už začínam zvykať na nástupcu (fotka vo fotogalérii).

6.11.2020 14:41

Ďalší rok na nami

Mám za sebou rekordný rok z hľadiska malého nájazdu. 6000 km som dával na začiatku mojej šoférskej kariéry, keď sme ešte mali jedno dieťa resp. obe deti chodili do škôlky. Na jeseň som jazdil len cez vikendy. Ocenil som možnosť sklopiť zadné sedadlá, keď som vypratával byt a odvážal starý nábytok do zberného dvora. Na jar som kvôli korone tiež toho veľa nenajazdil, oveľa viac som najazdil v lete. Prvýkrát som si vyskúšal neúspešnú Tk, ale na druhý raz to už vyšlo. Včera som absolvoval každoročnú prehliadku s výmenou oleja a filtrov. Auto naďalej slúži spoľahlivo.

25.10.2019 11:09

Servisná prehliadka

Fabia opäť po roku absolvovala servisnú prehliadku s výmenou oleja a filtrov. Zároveň som dal urobiť geometriu. Auto naďalej šlape bez problémov. Len pred letnými prázdninami ma vydesila kontrolka motora. V servise zistili, že odišla jedna zapaľovacia cievka. Odišla však predčasne (po roku a pol a cca 16 000 km, takže šla na reklamáciu. Od výmeny už je všetko v poriadku. Keďže mi aj druhý syn opustil ZŠ, kúpil som si električenku a obmedzil jazdy autom. Čo sa budem vyvážať sám. Prispejem tak svojou troškou k nezahusťovaniu dopravy v blave. Najazdených takmer 126 000 km a s autom naďalej spokojnosť.

29.10.2018 18:31

Servisná prehliadka + bezdotykové umývanie

Dnes absolvovaná servisná prehliadka s výmenou oleja, filtrov, sviečok atď. S fabiou naďalej spokojnosť, slúži spoľahlivo. Najazdených necelých 113 000 km. Pred týždňom som auto umyl. Najskôr som išiel na bezdotykovú umývarku. V minulosti sa mi stalo, že auto bolo po umytí stále špinavé. Ale ma upozornili, že keď stlačím na pištoli spúšť, tak sa prúd vody zosilní. Myslel som si, že v tomto bol problém. Ale nepomohlo to. Keď som sa vrátil na parkovisko, doumýval som ho tak ako zvyčajne. Čiže bezoplachovým šampónom. Voda bola úplne špinavá. Definitívne som zanevrel na bezdotykové umyvárne. Len sa bojím, že mi poliši naparia pokutu, keď ma uvidia umývať auto s kýblom šampónovej vody. Neviem, či by zobrali do úvahy, že používam ekologicky nezávadný autošampón.

24.7.2018 15:22

STK + EK + klimatizácia

Auto absolvovalo 3. technickú a emisnú kontrolu a opäť bez problémov. Takže mám na dva roky pokoj. Všimol som si jednu zvláštnu vec u klimatizácie. Keď stojím na krizovatke v horúcom počasí a so zapnutou klímou, auto sa celé chveje. Už som sa zľakol, že sú to zase cievky. Ale v servise mi bolo povedané, že kompresor má čo robiť, aby vychladil auto s malým motorom bez náporového chladenia počas jazdy. Inak klíma funguje, chladí. Najazdených 109 000 km a už pokukujem po nástupcovi.

22.2.2018 15:04

Rozvody, baterka a cievky

Rozhodol som sa preventívne vyriešiť slabé miesta htpečiek. Nechcel som čakať, až ma auto nechá ďaleko od domova kvôli preskočenej reťazi alebo nefunkčnej cievke. Tak som dal vymeniť komplet rozvody a dve staré cievky. Taktiež som sa rozhodol nečakať na smrť už presluhujúcej baterky a tak mám novú. Bohvie koľko by stará ešte vydržala, ale už mala 8 rokov. Tiež mám nový olej v prevodovke, vyčistené zadné brzdy a pritiahnutú ručnú brzdu. V lete ma čaká technická kontrola.

11.2.2018 08:02

Opäť fiat tipo

Opäť po vyše dvoch týždňoch jazdím na fabii, na ktorej mám vymenenú snáď polovicu všetkých karosárskych dielov :-). Kým bola fabia v servise, opäť mi požičali fiat tipo. Tentokrát som však bol rád, lebo keď som hovoril, že minule mi požičali veľký kombík a teraz by to mohlo byť čo najkratšie auto, bál som sa, že to zoberú doslova a nafasujem fiat 500 :-). Obavy sa našťastie nenaplnili. Požičali mi tipo HB. Na rozdiel od kombi, ktoré bolo úplne nové (najazdených 77 km), toto bolo asi rok staré (najazdených vyše 16 000 km). V podstate platí takmer všetko, čo som písal o kombi. Radenie bolo tuhšie a presné. Len v porovnaní s kombi sa mi občas nepodarilo zaradiť spiatočku na prvý raz. Tiež tam bol ten lenivý motor 1,4 70 kW. Ak som u kombi písal, že ten motor bol lenivý, lebo mal málo najazdené, tak som sa prerátal. Bol rovnako lenivý. Ale všimol som si, že plynový pedál zaberá v nižšej polohe oproti fabii. Keď som ho rýchlejšie zošliapol, bolo to lepšie. Časom by som si na to zvykol. Ale teraz, keď som vrátil tipo a jazdím vo fabii, mi HTP pripadá o dosť živšie. Užívam si rýchlejšie rozjazdy na križovatkách. Trojvalec ide rýchlejšie a ľahšie do otáčok. Chcel by som vedieť, či sú takéto lenivé aj základné jednaštvorky v iných kompaktoch ako napr. ceed, astra atď. Na jednej križovatke sa mi stala taká vec, že som sa po tom, čo naskočila zelená na semafore, nevedel rozbehnúť. Motor bežal, ale po zaradení jednotky nereagoval na stlačenie akcelerátora. Našťastie to bolo dole kopcom, tak som sa pomaličky rozbehol. Chcel som zájsť na kraj, aby som vypol a potom naštartoval motor, ale nefungoval posilovač riadenia. Tak keď som bol trochu rozbehnutý, zaradil som dvojku a zrazu všetko fungovalo. Myslel som si, že dostanem infarkt. Považujem za zázrak, že ma nikto nevytrúbil. Potom sa objavil ešte jeden problém. Keď som zastavil, aby syn sediaci vzadu mohol vystúpiť, nešlo otvoriť dvere. Po nejakých 10 sekundách sa podarilo. Pripisoval som to jeho nešikovnosti. Ale stalo sa to ešte raz. To už radšej manželka vystúpila a otvorila dvere zvonku. Ešte že sme mali auto len dva týždne. Neviem, čo si o tom myslieť. Či sa prejavila "kvalita" značky fiat alebo sa mi potvrdilo, že je lepšie kúpiť auto v základnej výbave, lebo čo v aute nie je, sa nemôže pokaziť. Je mi jasné, že v aute z požičovne sa vystriedalo viac šoférov, ktorí sa k autu správali inak, ako keby bolo ich vlastné. Každopádne viem, že nástupcom fabie určite nebude fiat. Celkovo mi nesadol a škoda mi vyhovuje viac. A preto môžem skonštatovať to, čo na konci novinky o tipo kombi, že po dvoch týždňoch sa rád vraciam do fabie. A hlavne dúfam, že ma nehody budú už konečne obchádzať.

12.1.2018 21:24

Nehoda č. 2

Smola sa mi lepí na päty. Dlho som si neužil čerstvo opravené auto. Po 16 rokoch bezškodovej prevádzky už druhá nehoda za posledné 4 mesiace. Presnejšie poistná udalosť. Každopádne som opäť na necelé dva týždne nemotorizovaný. Tentokrát to bola zrážka s veľkým zvieraťom. Bolo to skoro ráno za tmy na neosvetlenom úseku mimo obce. Zrazu sa z tmy tesne pred autom vynoril zver. Nebola šanca zabrániť zrážke. O necelé dva týždne veziem auto do servisu a vyfasujem náhradné auto. Som zvedavý, čo to bude. Fotka poškodeného auta v galérii. Dúfam, že to bola na dlhý čas moja posledná búračka.

10.1.2018 13:25

servis

Bol som nútený neplánovane navštíviť servis. Jednak som zanedbal geometriu a tým pádom som mal volant nakrivo. Taktiež mi začalo blbnúť zamykanie dverí. Aj keď to vyzeralo na vadný mikrosnímač, nakoniec bol problém v zalomených kábloch predných dverí. No a keď už bolo auto na diagnostike, tak sa ukázalo, že bola chybná aj jedna zapaľovacia cievka. Takže preto niekedy po naštartovaní išlo na dva valce. Pýtali sa ma, či som si to nevšimol. Ale mne sa zdalo, že auto sa po naštartovaní chvelo akosi viac. Len som to pripisoval faktu, že je to trojvalec, ktorý má nabehané viac ako 100 000 km. Pred letom plánujem navštíviť servis kvôli výmene oleja v prevodovke, možno výmene rozvodov a príprave auta na stk.

21.10.2017 14:22

Servisná prehliadka s výmenou oleja + rozvody

Dnes absolvovaná servisná prehliadka. Olej s filtrom a brzdová kvapalina vymenené. Všetko je v poriadku, len servisák si všimol hrkajúcu rozvodovú reťaz. Vraj to ešte nie je na výmenu, ale mne sa to nepáči. Predstava, že by ma auto nechalo v štichu kvôli preskočenej reťazi ma desí. Myslel som si, že reťaz netreba meniť, alebo až po 20 000 km. Nie je na výmenu skoro? Urobil som niekde chybu ja? Pôjdem do iného servisu na konzultáciu.
Kým som čakal na prevzatie auta, neodolal som a sadol som si do fabie 3 na predné aj zadné sedadlá. A naozaj je moja fabia 2 priestrannejšia. V trojke som sa cítil stiesnenejšie.

10.10.2017 03:26

fiat tipo kombi

Pred dvomi týždňami nastal čas odovzdať fabiu na opravu a vyzdvihnúť náhradné auto. Očakával som fabiu III, citigo, spaceback, proste škodu. Hlavne som sa tešil na fabiu, aby som mal priame porovnanie generácií. Aké bolo pre mňa prekvapenie, keď pred servisom stál fiat tipo kombi. Myslel som si, že skolabujem. Jazdiť a hlavne parkovať s autom s dĺžkou presahujúcou 4,5 m je niečo, čomu som sa chcel vždy vyhnúť. Ale čo už. Nemal som na výber. Na rozdiel odo mňa zvyšok rodiny bol z auta nadšený. Tipo bolo v plnej výbave. V nasledujúcich riadkoch uvediem svoje postrehy a porovnanie s fabiou v základnej výbave.
Prvé, čo ma zarazilo, bol slabý motor 1,4 70 kW. A to tvrdím ako majiteľ htp, čiže zástanca slabých motorov. Výkon a kruťák sú väčšie ako u môjho, ale takmer o 200 kg väčšia pohotovostná hmotnosť a najazdený malý počet km spôsobili, že htp bolo pocitovo živšie. Trojvalec navyše ide ľahšie do otáčok. Na druhej strane motor vo fiate je tichší a kultivovanejší. Verím, že po zabehnutí sa „preberie“. Ale ten slabý odpich na križovatkách mi liezol na nervy.
Zaujímavé bolo rozbiehanie do kopca. Po odbrzdení ručnej brzdy auto asi sekundu stálo, takže som sa rozbehol bez cúvnutia. Toto ale v aute mať nepotrebujem.
Všimol som si, že fiat má namiesto trojbliku päťblik.
Páčila sa mi automatická klimatizácia. Bol som prekvapený, že som nespozoroval zníženie výkonu motora, ako to robí poloautomatická vo fabii. S jej pomocou som odhmlil okná pomerne rýchlo.
Radiaca páka je vyššie ako vo fabii. Je to otázka zvyku, ale mne to vadilo. Navyše mi prekážala lakťová opierka. Som rád, že ju vo fabii nemám. Radenie je presné, ale vo fabii ide ľahšie. Musel som si zvyknúť na iné radenie spiatočky. Tú som vždy zaradil na prvýkrát, čo sa mi vo fabii občas nepodarí. Prevody sú kratšie. Na diaľnici na šestke motor točil pri tachometrovej 130-tke cca 3500 otáčok. Radca radenia mi kázal preradiť pri cca 2000 otáčkach, väčšinou som ho neposlúchal.
Pozdĺžne parkovanie bolo hlavne na začiatku problém, lebo som nevedel odhadnúť, do akého boxu sa ešte zmestím a do akého už nie. Ale zistil som, aká perfektná vec sú cúvacie senzory. Vďaka nim som párkrát zaparkoval do boxu celkom natesno.
Čo sa týka jazdných vlastností, väčšia šírka auta a rozchody kolies sú samozrejme poznať. V porovnaní s fabiou sa auto v zákrutách menej nakláňalo, bolo menej citlivé na bočný vietor a lepšie sedelo na ceste. Ale čakal som väčšie rozdiely. Vyhovovala mi aj tvrdosť podvozku.
Interiér na mňa pôsobil dojmom kvalitne zmontovaného auta. Nikde nič nevŕzgalo. Ale či to tak bude aj po najazdení 100 000 km ako vo fabii? Neviem a nezistím. Prekvapil ma však horší zvuk rádia v porovnaní so základným rádiom vo fabii. Chýbali basy. Ale možno by sa to dalo napraviť nastavením. A taktiež ma prekvapil priestor na kolená na zadných sedadlách. Na tento parameter som bol najviac zvedavý, lebo už dlho riešim, či majú kompakty viac priestoru na kolená vzadu ako malé autá. Toto bude pre mňa dôležité pri výbere nástupcu fabie, keďže mi chalani rastú ako z vody (starší už má 184 cm a radšej sedí vzadu, mladší prekročil 170 cm). Očakával som ho viac v aute segmentu C. Ale keď som si sadol sám za seba, zistil som, že na kolená mám priestor porovnateľný s fabiou. Neviem, ako sú na tom ostatné kompakty. Možno je to tým, že fabia patrí v tomto medzi najlepších medzi malými autami. Ale vyzerá to tak, že sa mi neoplatí ísť do segmentu C, keďže väčší kufor nepotrebujem, ale viac miesta na kolená vzadu a menšiu dĺžku auta áno. Navyše autá ako nová ibiza alebo baleno ukázujú, že v tomto ukazovateli sa rozdiel medzi malými autami a kompaktmi zmenšuje alebo dokonca vyrovnáva. A taktiež prichádzajú do úvahy malé SUV. Takže výber nového auta o 5 rokov bude zaujímavý.
Keď to zhrniem, tak po tých dvoch týždňoch užívania fiatu môžem povedať, že aj napriek niektorým prvkom výbavy, ktoré sa mi páčili, sa rád vraciam do fabie.

8.9.2017 19:42

Havária

16 rokov sa mi havárie úspešne vyhýbali. Až sa čudujem pri tom obrovskom množstve idiotov na cestách. Včera do mňa vrazila pani s deťmi v aute. Hneď povedala, že sa nevenovala riadeniu, ale deťom. Našťastie to bolo pri pomalom posúvaní v kolone. Poškodené sú 5. dvere, nárazník a bohvie čo ešte (viď foto). Auto je pojazdné, koncom septembra pôjde na opravu. Potom budem istý čas jazdiť na náhradnom aute.

19.8.2017 19:51

100 000 km s htp

Oddnes mi v počte najazdených km svieti šesťciferné číslo. To je príležitosť na krátke zhodnotenie.
Spoľahlivosť: Pre mňa najdôležitejšie kritérium pri výbere nástupcu felície. Spĺňa na jednotku. Zatiaľ ma nikde nenechala a vždy ma doviezla tam, kam som potreboval. Aj keď musím napísať, že fabia mi pripravila dve "mikroinfarktové" situácie. Prvá: Po naštartovani a rozbehu som zistil, že sa mi ťažko točí volantom a aj brzdy brzdili slabšie. Zrejme nefungovali posilovače riadenia a bŕzd. Došiel som ku križovatke. Využil som, že som musel na vedľajšej ceste púšťať autá na hlavnej, a vypol som a po chvíli naštartoval motor. A zrazu všetko fungovalo. To bolo pred rokom. Odvtedy sa to nezopakovalo. A druhá situácia: Pri parkovaní do boxu sa mi z ničoho nič rozozvučal alarm. Pri zapnutom motore. Dokončil som parkovanie, vystúpili sme z auta a diaľkovým som zamkol. Siréna dohučala. Odvtedy prešiel rok a pol a nezopakovalo sa to. Dodnes si to neviem vysvetliť.
Kvalita interiéru: Zatiaľ žiadne vŕzganie palubky resp. sedadiel. Len istý čas sa šírili na nerovnostiach pazvuky od strechy. Servis odstránil v ramci záruky.
Priestrannosť: Keď sme auto kupovali, mali sme malé deti. Tie ale medzičasom vyrástli (starší 184 cm, mladší 167 cm). Naďalej môžem tvrdiť, že vo vnútri je miesta pre nás dosť hlavne v pozdĺžnom smere a na výšku. Aj na šírku nám fabia stačí, kedže sme štyria. Akurát keď vedľa mňa sedí otec alebo syn rozkročený, tak im pri radení päťky búcham do nohy. Ale to je maličkosť. Je to daň za malú vonkajšiu šírku, ktorá mi vyhovuje v mestskej premávke. Čo sa týka kufra, stačí nám. Kočíky už dávno nevozíme, takže na dva veľké kufre a nejaké blbosti nám tých 300 litrov stačí. Na dovolenku ho naplníme na prasknutie, ale doteraz som vždy zavrel piate dvere a naozaj sa nemusíme rozhodovať, čo vziať a čo nie.
Motor: O htp sa toho popísalo hlavne negatívneho veľa. Kupoval som ho s tým, že aj keď má konštrukčné nedostatky, v mojej verzii sú už odstránené resp. eliminované. Z hľadiska servisu zatiaľ len dolievam benzín a mením olej a veci predpísané pri jednotlivých prehliadkach. Doteraz nebolo treba medzi prehliadkami dolievať olej. Čo sa týka výkonu a krútiaceho momentu, na to, že 90% všetkých jázd je po meste, sú postačujúce. Žiadne obmedzenia nepociťujem ani na diaľniciach. Brzdou premávky som len v kopcoch a horských prechodoch, najmä pokiaľ sa nerozbehnem. Hrozné je pre mňa stúpanie na rovnú horu pri Terchovej. Tam keď sa rozbehnem, tak ho dám na trojke. Ale akonáhle ma niekto pribrzdí, musím podradiť na dvojku. Ešte horšie je to pri Luhačoviciach v smere na Zlín. Hneď od kruhového objazdu smerom na Petrůvku začína 17% stúpanie. Takže keďže nie je čas sa rozbehnúť, musím podradiť na dvojku. Trojka to neutiahne. Auto bolo naložené tromi dospelákmi a jedným puberťákom, ktorý je hmotnosťou na úrovni dospelého (čiže vlastne štyrmi dospelými) a kufor bol plný. Možno sám s prázdnym kufrom by som to vyšiel na trojku. Ale našťastie toto absolvujem maximálne raz za rok.
Aj keď som s výberom motora viacmenej spokojný, niekedy ma prepadnú myšlienky, či som nemal zvoliť iný motor. Trochu sa obávam, ako bude fungovať ďalej. Či sa nezačnú prejavovať tie konštrukčné chyby, ktoré má. Uvažujem, že by som teraz po prekonaní 100 000 km začal meniť olej každých 10 000 km. No uvidíme. Budem konzultovať. Z vtedajšieho výberu motorov by prichádzal do úvahy len motor 1,4. To, že som sa vyhol tsi, sa ukázalo ako správny ťah. Ale verím tomu, že pri správnej údržbe bude slúžiť spoľahlivo naďalej.
Servis: Kvôli opravám som musel ísť do servisu len dvakrát. Prvýkrát to bolo kvôli výmene predných bŕzd a druhýkrát kvôli úniku kvapaliny z klimatizácie. Inak chodím do servisu len na predpísané prehliadky.
Čiže keď to zhrniem, po takmer 7 rokoch a 100 000 km môžem zhodnotiť kúpu fabie ako veľmi dobrú.

15.10.2016 13:27

Servisná prehliadka

Absolvoval som ďalšiu servisnú prehliadku s výmenou oleja a filtrov. Naďalej funguje bez poruchy, keď nerátam problémy s klimatizáciou. Minulý týždeň som auto umyl a navoskoval tvrdým voskom. Budúci týždeň ma čaká prezúvanie a kúpa nových zimných pneumatík. Rozhodol som sa nešetriť a kúpiť dunlopky. Najazdených necelých 87 000 km.

8.7.2016 09:23

STK, EK a problémy s klimatizáciou

Dnes som absolvoval druhú technickú a emisnú kontrolu. A prešiel som bez problémov. Ale objavil sa problém s klimatizáciou. Zistil som, že nechladí tak, ako by mala (čiže vôbec). Taktiež počas chladnejších rán, kedy sa mi zahmlievalo čelné sklo, po zapnutí klimatizácie sa neodhmlievalo tak, ako som bol zvyknutý. V servise zistili, že nemám náplň a momentálne zisťujú, kade uniká. Práve dnes som prekročil hranicu 80 000 km.

25.3.2016 03:24

nové pneumatiky, brzdy a žiarovky

Mám za sebou prvú väčšiu investíciu, a to výmenu predných bŕzd a kúpu nových letných pneumatík. Nahodené kotúče a platničky zn. Zimmermann. V servise mi zároveň nastavili geometriu a vyriešili problém s "neposlušnými" žiarovkami. Posledné týždne som fungoval tak, že po naštartovaní sa rozsvietila kontrolka osvetlenia, vystúpil som z auta, pobúchal po svetlách a mohol som vyraziť. Hlavne v daždi a v časovej tiesni to bolo veľmi nepraktické. Chyba bola v žiarovkách, ktoré mali prerušené vlákno, Takže mi v servise dali nové.
Po piatich rokoch som musel kúpiť nové letné pneumatiky. Vybral som si matadorky. Do poslednej chvíle som sa rozhodoval medzi nimi a barumkami.
Ďalšou novinkou je zmena servisu. Práve na brzdách som zistil, aký je autorizovaný servis drahý. Objavil som u nás neautorizovaný servis, v ktorom pracuje zopár známych zo servisu, do ktorého som chodil ešte pred škodováckym servisom a ktorý bohužiaľ zanikol. A bol som s ním veľmi spokojný.
Auto ešte musím po zime umyť a dať vystriekať podvozok. Najazdených necelých 77 000 km.

8.10.2015 19:06

75000 km prehliadka

Dnes som absolvoval prehliadku. Vymenený olej s filtrom, brzdová kvapalina atď. Na jar ma bude čakať prvá väčšia investícia, a to nové kotúče s platničkami a nové letné pneumatiky. Auto naďalej funguje bez poruchy, najazdených necelých 72 000 km.

29.5.2015 18:39

žiarovky

Po 4 a pol roku praskla prvá žiarovka, v prednom svetle. Problémy som mal aj so žiarovkou v zadnom svetle. Písal som o tom v minulej novinke. Chvíľu svietila, chvíľu nie. Keď som už mal pocit, že sa to utriaslo, rozsvietila sa kontrolka osvetlenia. Stačilo žiarovku vybrať a vložiť naspäť. Odvtedy je pokoj. Zaujímavé, že teraz pri prasknutej žiarovke sa kontrolka nerozsvietila. Má to tak byť? Našťastie toto sú jediné "problémy" s autom. Najazdených takmer 66 000 km a fabia naďalej slúži spoľahlivo.

30.11.2014 17:14

TK 2. časť a záhada vypálenej žiarovky

V poslednej novinke som obvinil servis, že mi odflákli prípravu na TK. Išlo o nastavenie svetiel. Nakoniec bolo všetko inak. Technik na TK mi svetlá nenastavil, ale rozhasil. Svetlá som mal zo servisu dobre nastavené. Hneď po TK som kontaktoval servis a sprdol ich za odfláknutú prípravu na TK. Ospravedlnili sa za situáciu a zavolali na objasnenie. Skontrolovali nastavenie svetiel a dali do poriadku to, čo pokazil technik na TK. Chválim servis za riešenie problémových situácií.
K tej žiarovke. Myslel som, že je vypálená. Ale nedalo mi to a s odstupom času som svetlá skontroloval. A - svietili všetky žiarovky. Včera som viezol ženu na stužkovú. Naštartoval som a kým žena prišla k autu, vystúpil som z auta a - zase tá jedna nesvietila. Odviezol som ženu a vrátil som sa domov. Zaparkoval som a predtým, než som vypol motor, som zase urobil kontrolu svetiel a - svietili všetky žiarovky. Je to možné? Zatiaľ neviem, ako to vyriešiť. Ale je to divné.

30.9.2014 18:51

STK

Je za nami 1. technická kontrola. Všetko v poriadku. Zároveň praskla prvá žiarovka. Všimol som si to počas TK, keď technik sedel v aute a kontroloval brzdy. Krátko predtým som v aute sedel ja a technik vzadu kontroloval všetky zadné svetlá. Buď to prehliadol, čo sa mi zdá nepravdepodobné. Alebo žiarovka zhasla hneď po kontrole. To by ale bola veľká náhoda. Myslíte, že by som kvôli tomu neprešiel kontrolou. A ešte jednu vec som zistil. A to že pred týždňom asi odflákli prípravu na TK, lebo som nemal nastavené svetlá. Ale technik v tom nevidel problém a urobil to. Ideme ďalej, tento víkend ma čaká leštenie a voskovanie karosérie. Budem to robiť prvýkrát, tak sa toho trochu obávam. Snáď to dobre dopadne.

20.9.2014 10:01

60 000 km kontrola

Práve absolvovaná 60 000 km kontrola so všetkým, čo k tomu patrí + príprava na TK, emisná kontrola, nové stierače, vyčistená klimatizácia, geometria. Cena 335 eur. Celkom slušnú zľavu som získal s pomocou tesco karty. Vyskytla sa aj prvá reklamácia. Objavili sa pazvuky zo strechy po tapecom. Zistili niečo uvoľnené a zjednali nápravu. Momentálne najazdené cca 57 650 km. Budúci týždeň idem na technickú kontrolu.

22.6.2014 16:02

Meranie spotreby 3

Do tretice som sa rozhodol odmerať spotrebu v meste, tentokrát v letných podmienkach s letnými pneumatikami. Na trati dlhej 565 km som spálil 30.62 l benzínu. Čiže spotreba mi vyšla 5,42 l/100km. Celkom slušné na tak "žravý" motor, nie? Trasa a obsadenie auta rovnaké ako na jeseň. Veľká spokojnosť taktiež so spoľahlivosťou. Najazdených takmer 54 000 km bez poruchy.

13.4.2014 00:43

50 000 km + umývanie bez vody

Ešte v marci som sa prehupol cez 50 000 km a dnes som absolvoval "tesco prehliadku". Auto funguje naďalej bez poruchy, brzdy, tlmiče atď ok. Za 3,5 roka žiadna prasknutá žiarovka, v interiéri nič nevŕzga. Proste spokojnosť pretrváva. Jedine zistená malá odchylka v geometrii. Budem riešiť na jeseň pri garančke.
Na internete som narazil na možnosť umývania auta bez vody. Celkom sa mi to pozdáva. Rád by som si prečítal skúsenosti a názory.

2.1.2014 15:40

Prvé sklamanie - obmedzená variabilita

Dnes nastala situácia, kedy by som privítal zopár cm navyše. Hovorím o vnútornej šírke priestoru na zadných sedadlách. Zistil som, že keď sklopím väčšiu alebo menšiu časť zadnej lavice, auto bude vždy len trojmiestne. Dnes som bol nútený kvôli prenosu lyží sklopiť menšiu časť zadnej lavice a deti sa len tak tak zmestili na nesklopenú časť. A ako budú rásť, situácia sa bude zhoršovať. Nuž pri vybere ďalšieho auta budem musieť vziať do úvahy aj toto.

22.11.2013 19:05

spotreba 2

Meranie spotreby ešte raz. Na rozdiel od predchádzajúceho merania išlo o jazdu v meste. Za tri týždne som prešiel 678 km a spotreboval 40,5 litrov benzínu, čo je 5,9 l/100 km. Auto obsadené väčšinou dvomi dospelými a dvomi deťmi. Keď som robil meranie po najazdených 6000 km za rovnakých podmienok na rovnakej trase, nameral som 6,2 l/100 km, čiže pokles po 40 000 km o 0,3 l. Výsledok ma opäť veľmi milo prekvapil. Bohvieako by dopadlo meranie v letných podmienkach na letných pneumatikách.

3.11.2013 15:47

spotreba

Tak som sa po takmer troch rokoch rozhodol odmerať spotrebu dotankovaním. A výsledok? Na trase dlhej 605,5 km som spotreboval 36,36 l benzínu, čo je po zaokrúhlení 6,0 l / 100 km. Z tých 605,5 km bolo 420 km po diaľnici, zvyšok v meste. Na diaľnici som sa snažil udržiavať tachometrových 115 km/h, v meste 50 - 55 km/h. Keďže prvých 210 dialničných km som absolvoval v pracovný deň, často som pri predbiehaní musel zrýchliť na 130 km/h. Ešte dodám, že na dialnici bolo auto obsadené dvomi dospelými, dvomi deťmi a mali sme plný kufor. V meste to isté len s poloprázdnym kufrom alebo traja dospelí a poloprázdny kufor. Som s týmto výsledkom spokojný a moje skúsenosti nepotvrdzujú mýtus o vysokej spotrebe motorov HTP.

26.10.2013 09:49

45 000 km 3. garančná prehliadka

Dnes som absolvoval prehliadku s výmenou oleja. Cena 119 eur. Všetko je v poriadku. Len mi je ľúto, že som sa po 11 rokoch musel rozlúčiť so servisom, kde boli servisované obe predchádzajúce autá. Po prvýkrát som teda absolvoval prehliadku tam, kde som auto kúpil.

2.7.2013 08:54

40 000 km + dlhý náklad

Včera som dosiahol métu 40 000 km a zatiaľ fabia slúži vyborne, bez problémov. Taktiež včera sa mi podarilo v aute odviezť 2,5 m dlhú rolku linolea. Najskôr som mal pochybnosti, či to zvládnem v tak krátkom aute, ale podarilo sa bez toho, že by som to musel dávať na strechu. Po prvýkrát som využil delené zadné sedadlo, takže manželka nemusela ísť domov autobusom, ale sadla si sa mňa.

16.4.2013 17:07

jarná údržba

Prezuté letné pneumatiky, geometria nastavená, auto skontrolované v servise, interiér umytý a uprataný. Som rád, že jediným negatívnym dôsledkom zimnej jazdy po slovenských tankodrómoch bola rozhasená geometria. Ešte treba umyť exteriér a vystriekať podvozok. Potom bude auto stopercentne pripravené na leto.

3.4.2013 23:27

Veľkonočné prázdniny

... sme strávili okrem tradičných Kysúc na Morave v Luhačoviciach. Cesta E50 Starý Hrozenkov Uherský Brod - hrôza. Cítil som sa ako na húsenkovej dráhe. Navyše som bol nútený ísť rýchlejšie ako povolených 90 km/h. Aj keď som miestami išiel tachometrových 110 km/h, tak som sa cítil ako brzda premávky. Nemám rád takéto situácie. Zistil som, že míňanie kamiónov v tejto situácií je adrenalín. Auto sa dosť pohupovalo. Myslel som si, že sa prevrátime. Zrejme daň za rozmery fábie. S autom naďalej spokojnosť, tento týždeň prekročím 37 000 km.

4.3.2013 17:52

Kamienok v brzde

Počas jazdy po posypanej ceste sa zrazu začalo ozývať od kolies vŕzganie a škrípanie. Celkovo sa mi to stalo už 3krát. Keď sa mi to stalo po prvýkrát,zľakol som sa, či je to nejaká vážnejšia porucha, vďaka ktorej ma auto nechá v štichu.Ale na novom aute? Otočil som auto, že idem na konzultáciu do najbližšieho servisu. Sanozrejme, bol zatvorený (začiatok januára 2011). Tak som kontaktoval škodovácku linku (záruka mobility alebo také niečo) a oni mi po popise povedali, že je to kamienok v brzde. Poradili mi, aby som párkrát prudko zabrzdil a že to vyletí. A naozaj to zabralo. Odvtedy sa to stalo ešte dvakrát a keďže som už vedel, čo to je, tak som urobil to, čo mi poradili a bolo po probléme. Ale nechápem, čím to je? Prečo sa mi to na felde nestalo za sedem zím ani raz? Náhoda? Konštrukčná záležitosť? Bohvie či som si nedoškriabal kotúče. Keď si toto spojím s primŕzaním dvier, zisťujem, že fabia je citlivejšia na zimu ako felda. Ale inak veľká spokojnosť, Dnes som prekročil 35 000 km.

15.1.2013 18:42

Zamŕzanie dverí

V zime sa objavuje vec, ktorá mi lezie pekne na nervy. Ide o problém so zamŕzaním dvier. Spôsobuje to zrejme tesnenie, ktoré je priamo na dverách. Nechápem, načo tam vôbec je. Len robí problémy. Na felícii nebolo a problémy so zamŕzaním som nemal. Kým som mal staršie auto, pravidelne pred zimou som natrel gumové tesnenia silikónovým olejom. Treba niečim natierať aj tesnenie na dverách? Lenže ono nie je z gumy, ale akokeby z nejakého tvrdého molitanu. Neviem, čo s tým. Niekedy mám pocit, že mi pri otváraní dverí zostane kľučka v ruke. Inak spokojnosť, prekročil som hranicu 33 000 km.

28.11.2012 19:28

Trochu som sa pohral s recenziou, prerobil som ju a doplnil. Auto chvalabohu šlape ako má - najazdených 32 000 km. Straaaašne sa neteším na zimu. Prajem bezproblémové absolvovanie zimných kilometrov.

27.10.2012 14:46

felina

Trochu som sa prehrabával v starších fotkách a našiel som niekoľko fotiek môjho predchádzajúceho auta - felície. Sám sa čudujem, ako na niektorých starších fotkách vyzerá dobre (myslím bez korózie). Keďže nemám v pláne písať o nej recenziu, zaradil som nejaké do tejto recenzie. Nie sú veľmi kvalitné, lebo niektoré boli robené mobilom s nekvalitným foťákom. Škoda, že nemám fotky svojho prvého auta - škoda favorit.

23.10.2012 20:06

2.garančka

Dnes som absolvoval 2. garančnú prehliadku + montáž lapačov + geometria. Cena 240 eur. Ešte budúci týždeň prezúvanie a na zimu budem pripravený. S autom zatiaľ veľká spokojnosť. Budúci týždeň prekročím hranicu 30 000 km.

9.9.2012 15:22

reklamácie

Tento týždeň som sa zastavil v servise na konzultáciu. Pri umývaní auta som našiel na dverách poškodený lak a chcel som vedieť, čo s tým. To posledné, čo chcem, je aby mi začalo korodovať takmer dvojročné auto. Vedúci servisu, ktorý si na mňa bez problémov našiel čas (aj keď som prišiel bez ohlásenia), mi povedal, že sa nemusím obávať korózie. Urobil mi to niekto, kto parkoval vedľa mňa a neopatrne otvoril dvere. Naštvalo ma to, aj keď to mohlo byť nechtiac. Keď už som bol v tom servise, nedalo mi neopýtať sa na tie dva "problémy", ktoré som uviedol v predchádzajúcej novinke. Záver: zamykanie kufra je v poriadku, je to ochrana pred vykradnutím počas čakania na semafóroch. Aj kúrenie je v poriadku, bol to len môj subjektívny pocit. Najazdených necelých 29 000 km, zatiaľ bez problémov. A ešte jedna vec. Myslel som si, že mi auto bude žrať olej, lebo po prvých 10 000 km mi doliali pol litra oleja. Vraj je to normálne, podľa návodu by bolo normálne aj 0,5 litra na 1 000 km. Odvtedy si častejšie kontrolujem olej a zatiaľ som nemusel dolievať, aj keď už mám najazdených spomínaných bezmála 30 000 km. Je to možné, že mi auto prestalo žrať olej? Neviem, ale som rád.

26.7.2012 01:09

Dovolenka

Máme za sebou prvú časť dovolenky, počas ktorej sa kocháme krásami Slovenska. S autom zatiaľ spokojnosť, ale horské prechody HTP-čku veľmi nesedia. Tam výkon chýba, ale keď sa človek neponáhľa a absolvuje to zriedkavo (raz do roka), tak sa to dá. Najazdených takmer 27 000 km, takže na jeseň ma čaká 2. garančka. Asi by som mal prekonzultovať (reklamovať) dve veci:
1. Počas jazdy sa mi zamyká kufor. Keď idem po manželku čakajúcu pred školou a chce si odložiť veci do kufra, tak sa nedá otvoriť. Odomkne sa až keď ja alebo niektoré z mojich detí otvoria svoje dvere. Je celkom možné, že to tak má byť. Zatiaľ som to neriešil, lebo je to prkotina
2. Neviem sa zbaviť pocitu, že kúrenie funguje slabšie. Poriadne kúri až keď je zapnuté na maximum. Keď trochu pootočím gombík, tak vzduch sa ochladí viac ako by mal. Ale možno je to len môj subjektivny pocit. Uvidíme.
Priebežne dopĺňam fotky.

Další vozy Škoda Fabia

Zatiaľ ma nenechala v štichu.

Po sklopení zadných sedadiel vznikne malá dodávka (ako každý hatchback). Vďaka malej šírke interiéru je jedno, či sklopíte väčšiu alebo menšiu časť zadnej lavice, auto bude tak či tak trojmiestne.

Pre dvoch dospelých a dve väčšie deti dostačujúce. Za slabinu považovaná menšia šírka nevadí, cestujeme v 99,9% prípadoch maximálne štyria. A to, že sme s manželkou bližšie k sebe, je len dobre :-)

Oproti felícii som si polepšil. Auto lepšie sedí na ceste, menej sa nakláňa v zákrutách a je menej citlivé na bočný vietor. Ale nepatrím medzi tých, ktorí dostávajú auto do krajných situácií.

Podvozok je podľa mňa optimálny - ani veľmi tvrdý ani veľmi mäkký.

Oproti felícii nižšie poistky a spotreba, drahší servis.

Oproti felicii drahšie.

Na moje jazdenie väčšinou v meste postačuje. V kopcoch chýba, ale raz za čas sa to dá vydržať.

V meste citeľne nižšia oproti feline.

Při udržiavaní konštantnej rýchlosti pri nízkych otáčkách a na voľnobehu ho takmer nepočuť.

Budem sa opakovať, ale lepšie ako vo felde. Pohodlnejšie a hlavne vyššie operadlo.

Vpredu kotúče vzadu bubny, brzdný účinok vyhovujúci.

Zatiaľ som vždy všetko potrebné vpratal. Ale človek si predsa len musí rozmyslieť, čo zbaliť a čo nie. Super vec sú háčiky na uchytenie nákupných tašiek, ktoré takto nelietajú v kufri pri prechádzaní zákrut.