Kia Rio 1.4 CVVT

Kia Rio, foto 1 Kia Rio, foto 2 Kia Rio, foto 3 Kia Rio, foto 4 Kia Rio, foto 5 Kia Rio, foto 6 Kia Rio, foto 7 Kia Rio, foto 8
Kia Rio, foto 9 Kia Rio, foto 10 Kia Rio, foto 11 Kia Rio, foto 12 Kia Rio, foto 13 Kia Rio, foto 14 Kia Rio, foto 15 Kia Rio, foto 16 Kia Rio, foto 17 Kia Rio, foto 18 Kia Rio, foto 19 Kia Rio, foto 20 Kia Rio, foto 21 Kia Rio, foto 22 Kia Rio, foto 23 Kia Rio, foto 24 Kia Rio, foto 25 Kia Rio, foto 26 Kia Rio, foto 27

Přezdívka auta Rio Rok výroby 2013 Koupeno ojeté najeto [km]:56000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1396 výkon [kW]: 80 kroutící moment [Nm]: 137 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11.5 maximální rychlost [km/h]: 183 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 / 16 * zavazadlový prostor [l]: 288 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.3 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Hovori sa, ze dobre veci prichadzaju necakane. Toto bol presne moj pripad. Fabiu 1.2 HTP (ako moje prve auto) som mal uz viac ako tri roky a prisiel cas na zmenu. Fabca bola sice spolahliva, ale s minimalnou vybavou a vykonom motora. Preto som pred par tyzdnami zacal uvazovat nad zmenou. Vtipne je, ze Rio je prve a jedine auto s atmosferickym motorom, ktore som bral do uvahy - dovtedy som testoval iba same turbobenziny. Bol som na niekolkych predvadzackach a ziadne auto ma nezaujalo tak, ako prave Kia Rio. Jeden z najvyraznejsich plusov bola samozrejme cena, ktora bola bezkonkurencne najvyhodnejsia (radovo desiatky tisic ceskych korun oproti ostatnym modelom).
Zacnem pekne poporiadku. Prve auto v mojom hladaciku bol Rapid Spaceback 1.2 TSI 77kw a doteraz verim, ze keby nepride Rio, tak kupim prave toto auto - pekne auto s pruznym motorom. Dalsi aspirant bola nova Fabia s najsilnejsim 81kw TSI motorom, tam ma bohuzial odradila vysoka cena na male auticko a navyse uplne nove auto povazujem za zbytocnu kupu. Velmi sa mi pacila aj dvojkova Octavia s rovnakym motorom ako Rapid, avsak tento model bol este z cias, kedy rozvody veselo preskakovali a taketo riziko som nechcel podstupit. Dalsie modely prichadzajuce v uvahu boli Renault Megane (biedne spracovanie interieru) ci Hyundai i30 (slaby motor v danom modeli). Ale nakoniec zvitazilo Rio, dovody rozpisem v dalsich castiach.

Zakladny prehlad:
Kia Rio patri do segmentu malych aut, ale jednoznacne sa radi na najvyssie priecky co sa tyka vnutornych aj vonkajsich rozmerov. Ked mam porovnavat s Fabiou, tak narast vnutorneho priestoru je znatelny. Rio ma viac priestoru na nohy na zadnych sedadlach, ale este vyraznejsi je narast sirky, ktora je vacsia o niekolko centimetrov vpredu aj vzadu. Miesto na hlavu s mojou vyskou 181cm moc nemozem posudit, ale zda sa mi, ze je tam dost miesta aj pre ludi vysokych cca. 190 cm. Priestor je velkorysy vdaka razvoru naprav 2570mm, ktory je o triedu vyssi a v kategorii malych aut vynimocny.
Kia Rio ma niekolko prednosti, ktore ma presvedcili si vybrat prave toto auto:
1/ 7-rocna zaruka - unikat na trhu, Rio je stale 5 rokov v zaruke, co je skvele a znizuje to moje pripadne vydavky do buducna
2/ Overeny motor - 1.4 CVVT sa montuje uz par rokov do starej generacie Ceedu, kde s nim neboli ziadne vyrazne problemy (oproti napr. 1.2 TSI :) )
3/ Cena - Kia nie je tak predrazena, ako jej koncernovi konkurenti - Polo, Fabia ci Ibiza.
4/ Design - Rio je zvonku aj zvnutra velmi pekne auto, oproti starej generacii to nie je milovy, ale 100-milovy krok vpred. Auto posobi sportovo a pritom elegantne.
Po zvazeni tychto aspektov a testovacej jazde uz neboli dalsie pochybnosti a hned na druhy den sme s predajcom podpisovali zmluvu.

Z vybavy by som spomenul pre mna dolezite veci:
ABS, ESP, predne elektricke okna, elektricke zrkadla, klimatizacia, palubny pocitac, radio s CD, MP3, USB a 3.5mm jackom, sklopny kluc s dialkovym centralom, zadne parkovacie senzory

Exterier:
Scasti som ho opisal v predchadzajucej casti, ale doplnim moj prvy dojem. Predna maska - "tygri cumak" ako ho vyrobca nazyva posobi velmi dospelo. Svetla su velke a tahaju sa po bokoch prednej masky, jednotlive ziarovky su v samostatnych parabolach. Spodna cast masky obsahuje dobre tvarovanu vyraznu mriezku, ktora vyborne doplna celkovy dojem z prednej strany. Bocny prelis na spodnej casti dvier je decentny a nie tak vyrazny ako take tornado line pri Fabii III. Avsak doplna to velmi vydarenu liniu maleho hatchbacku. Okna su umiestnene vyssie, ale napriek tomu je vyhlad z nich dobry. Zadok auta je prudko skoseny, dominuju opat velke svetla a vysoko polozene male zadne sklo, cez ktore je horsi vyhlad z miesta vodica (pri parkovani mi pomahaju parkovacie senzory, takze za problem to nepovazujem). Designovo to nie je ziadny top model, ale stale ho povazujem za velmi podareny a nadcasovy, ktory sa neopozera ani za par rokov - mozno je to scasti tym, ze ich nebeha na cestach tolko ako napriklad Fabii alebo Rapidov. Musim dodat, ze originalne 17" kolesa su vazne nadherne - aj ked si ich asi nekupim lebo 17tky kolesa + nase cesty = :-( ale su neskutocne podarene.

Interier:
Interier je pre mna jedna z najpodstatnejsich casti auta. Auto vidim 98% casu zvnutra, takze sa mi musi pacit, aby som v aute sedel rad. To podla mojho nazoru Rio splna velmi dobre. Netradicne budiky rozdelene na tri samostatne casti (otackomer, tachometer, palivomer) su podsvietene prijemnym bielo-modrym svetlom. Nechapem absenciu ukazatela teploty motora, daval sa do inych vybav, osobne by som to tam chcel mat, aj ked 99,9% casu rucicka stoji na 90 stupnoch, ale pre lepsi pocit. Volant nemam kozenny, ale aj napriek tomu je prijemny na dotyk, v spodnej casti je strieborny plastovy dekor, ktory dodava volantu istu eleganciu. Ovladanie radia a palubneho PC na volante posobi lacnejsie, uz teraz zacina vrzgat plastovy kryt okolo, avsak funkcnost to neovplyvnuje. Stredovy panel je logicky usporiadany, vo vrchnej casti sa nachadza displej radia, nizsie je ovladanie klimatizacie a vetrania oramovane plastovym dekorom s chromovym vzhladom. Prijemny dojem z panela mi rusi mala stvorcova odkladacia schranka vedla radia, do ktorej sa nezmesti ani telefon, musim este vymysliet cim to prelepim :) Na spolujazdcovej strane nie je okrem chladenej priehradky nic ine. Celkovy dojem z interieru je velmi pozitivny aj napriek drobnym nedostatkom. Elektricke ovladanie okien sa nachadza na vodicovych dverach, kusok dalej je ovladanie zrkadiel. Potesili ma dojazdy vodicovho okna v oboch smeroch - Rapid to doteraz nema. Je to malickost, ale potesi.
Po celom aute je rozmiestnenych vela odkladacich priehradiek, ci uz na drobnosti, telefony, penazenky alebo flase s napojmi. Sedacky maju dobre bocne vedenie a pohodlne sa v nich sedi, viem si predstavit aj dlhsiu cestu na dovolenku alebo na vylet. Na zadne sedacky sa bezproblemov usadia dvaja dospeli muzi, pripadne tri zeny stale vramci relativneho pohodlia. Kufor mi postacuje, ma vysoku nakladaciu hranu ale je sirsi ako vacsina konkurentov. Batozina troch-styroch ludi sa donho bezproblemov vojde.

Motor:
Vsetky auta, o ktorych som uvazoval, mali turbobenzinovy motor. Preco som nakoniec skoncil pri atmosfere? No, musim sa priznat, ze som sa trochu obaval, ci bude pruznostou postacovat pre moje potreby - naco si nieco dokazovat zrychlenim 0-100, ktore v realnej premavke skoro nikdy nevyuzijem. Islo mi skor o pruznost 80-120 pri predbiehani. Po necelych 400 kilometroch musim povedat, ze vykon mi bohate staci. Niekto si moze povedat, ze je to malo na zhodnotenie, ale vyskusal som vsetky typy ciest - mesto, okresky, dialnice, kopce, suche, mokre ci zasnezene. Vopred som vedel, ze vykonova krivka linearne stupa az po obmedzovac, teda pri potrebe prudko zrychlit treba podradit kludne aj o dva-tri stupne. S tym som bol zmiereny a ratal som s tym. Do cca. 2000 otacok mi ten motor pride lenivejsi ako na starej Fabii HTP, ale akonahle sa dostane nad 3500 otacok, tak pani, ten ale taha! A co je najpodstatnejsie, taha az po obmedzovac a nie je ziadny prepad vykonu vo vysokych otackach, takze pri predbiehani podrzi v rastucom vykone. Pre ilustraciu, najkratsia doba zrychlenia 80-120 bola namerana 8 sekund na trojke, teda viac ako dostacujuce. MT6 (6-stupnova manualna prevodovka) sa k motoru vyborne hodi, 6tka neprotestuje pri udrziavani 60km/h, pri 90tke toci necelych 2500 otacok a dialnicnych 130 zvlada pri zhruba 3500 otackach, co pozitivne posobi na spotrebu. Radenie je prijemne a presne (som "rozmaznany" z velmi dobrej, kratkej a presnej prevodovky z Fabie a Rio ma v tomto ohlade nesklamalo).
Spotrebu je este priskoro hodnotit. Dialnicne tempo zvlada so spotrebou tesne nad 7 litrov, nerobia mu problem ani mierne dialnicne stupania, pri prudsich kopcoch treba podradit na piaty kvalt. Motor posobi ticho a kultivovane, vacsina zvukov v kabine ide od kolies (momentalne zimne Continentaly) a z aerodynamickeho hluku. Odhliadnuc od absencie turbo efektu, tak si myslim, ze tento motor je vhodny na vsetky typy ciest, od mestskej premavky az po dlhe dialnicne presuny.

Neda mi este jedna vec. Plny internet odbornikov na zrychlenie tvrdi, aka je atmosfera malo pruzna oproti turbu (60-100, prip. 80-120). Veril som tomu aj ja, kym som nevyskusal silnejsiu atmosferu (HTP nepovazujem za konkurencieschopny motor). Neda sa porovnavat odlisna koncepcia motora na priblizne rovnakych otackach ako to robia vo vsetkych testoch (4, 5 kvalt). V otackach (do 3500-4000) jednoznacne vyhrava turbo, ale nad 4000 ide vykon atmosfery stale hore, pricom turbomotor taha stale linearne. Pri turbomotore netreba podradovat pri predbiehani, avsak moze nastat opacny problem, ze treba hodit vyssi kvalt pri otackach daleko cez 4000. Odporucam porovnat pruzne zrychlenia na idealnom stupni (pri Riu je to 80-120 3st.), nameranych bolo 8 sekund. Verim, ze velky rozdiel oproti porovnatelne vykonnym turbam tam nebude.

Jazdne vlastnosti:
Nemozem moc hodnotit jazdne vlastnosti po malo najazdenych kilometroch, ale prve dojmy su super. Podvozok je dobre naladeny, jednak komfortny - nerobi mu problem ani viac rozbita cesta bez vyraznejsieho buchotu a takisto je isty v zakrutach, kde si bezproblemov drzi stopu a clovek nema pocit, ze kazdu chvilu vyleti z cesty alebo sa prevrati. Doplnaju ho kotucove brzdy na oboch napravach, ktore su dobre davkovatelne a v pripade nudzoveho brzdenia sa na ne clovek moze spolahnut. Autu pomahaju v ovladani rozne asistencne systemy, za vsetky spomeniem ESP a ABS, ktore v Riu pracuju bezchybne, dokazu udrzat auto ovladatelne aj na zlych cestach (ako som sa vcera presvedcil na zladovatelom a zasnezenom horskom prechode v CZ). Rio ma aj dalsie systemy, ktorych skratky mi vobec nic nehovoria, ale zrejme na nieco dobre budu :D .

Celkovy dojem:
Tej chvaly je z mojej strany asi az prehnane moc, ale oproti Fabii HTP je to proste nebe a dudy vo vsetkych smeroch. Jedine, co mi momentalne chyba je laktova opierka, ktoru ale nie je problem dokupit, inak som nadmieru spokojny. Jazdil som na viacerych autach (aj pomerne novych) a k Riu zatial nemam ziadne velke vyhrady. Pre mna ako vodica, co najazdi rocne 13-15 tisic kilometrov je toto auto vyborne. Male, sikovne, elegantne a ked treba aj rychle. Pokial nepridu nejake problemy so spolahlivostou (co by aj tak mala pokryt zaruka), tak Rio budem vzdy a vsade odporucat ako jednu z najlepsich variant co sa tyka pomeru cena:kvalita.

vyborna vybava v danej cene
elegantny design interieru aj exterieru
silny a spolahlivy motor
6-stupnova prevodovka

vykon az vo vyssich otackach
niektore nezmyselne umiestnene prvky interieru
horsi vyhlad cez predny A stlpik a sikmo vzad

Nakolko mam auto len par dni, ziadne skusenosti nemam. Auto je este 5 rokov v zaruke - coskoro ma caka serviska po 2 rokoch, vysledky dopisem.

Kupene ako ojety vuz u autorizovaneho predajcu Seat Carnova Brno (clen Dasweltauto)
Komunikacia a spokojnost s predajcom na vysokej urovni, pan predajca nic neskryval, auto ma cakalo vnutri, umyte pod silnymi svetlami, testovaciu jazdu sme absolvovali na dost rozbitych cestach, aby som mal moznost pocut chovanie podvozku.
Vsetky administrativne zalezitosti vybavili za mna a v najskorsom moznom termine. Velka spokojnost.

Dojmy po dvoch rokoch

Ani som sa nenazdal a od chvile, kedy som Rio kupil ubehli uz dva roky (aby som bol presny, tak 1 rok a 363 dni). Pokusim sa zhrnut vsetky dojmy a pocity, ktore sa vo mne za ten cas usadili. Ked si teraz citam celu recenziu, ktoru som pisal po niekolkych tyzdnoch jazdenia, tak by som niektore veci napisal trochu triezvejsie, predsalen som bol stale nadseny z noveho. Ale viacmenej to takmer sedi. :-) Momentalne je na odometri nieco malo cez 50 tisic kilometrov, z toho som najazdil 30 tisic ja sam.

Prva a asi najdolezitejsia vec je, ze za dva roky sa neobjavila ziadna zavada. Menena bola lambda sonda po navsteve hlodavca, olej a filtre. Brzdove platnicky a kotuce po letmej kontrole pri prezuvani vyzeraju v dobrej kondicii, motor cvrlika ako novy a ziadne buchanie od podvozku a naprav nepocujem. Jedine, co mi vadi, je popraskany lavy predny svetlomet mikrotrhlinami, neviem ci od teploty ziaroviek alebo od coho, na vonkajsie poskodenie to nevyzera, kazdopadne budem trvat na vymene vramci zaruky. Chvilku mi este vrzgali ovladace na volante, ale to vyriesilo par strekov silikonoveho oleja a uz je rok pokoj. Ale to je uz vazne malichernost.

Druha cast je spotreba. Po 27 tisic km (odkedy si vediem spritmonitor) je priemer 6.92 litra na 100km. Treba povedat, ze vacsina ciest sa odohrava mimo mesto a znacny podiel maju dialnice, ked k tomu pridam svizny styl jazdy a obcasne vyuzivanie plneho potencialu motora, tak vysledne cislo je z mojho pohladu chvalitebne, cize znamka 2. Jednotku by som dal v pripade, keby motor pri GPS rychlosti 140 na siestom prevode netocil 4000 otacok a nepytal 8 litrov N95tky, ale to je dan za atmosfericke plnenie a tym padom nizsi krutiaci moment oproti turbomotorom. Kratke jazdy mestom (do 5km so studenym motorom) pytaju zhruba 9 litrov, ale nemyslim, ze by konkurencia na tom bola ovela lepsie. So zohriatym motorom a nevelkym snazenim sa da jazdit po meste za 8, dlhe kolony spotrebu vyzenu nad 10.

Tretia cast je o motore. Po presadnuti z HTPcka a pri pisani recenzie som bol ovplyvneny takou velkou zmenou, tak som bol mozno az moc pozitivny :-) Ale kazdopadne, na pomery maloobjemovych atmosfer je motor stale nadpriemerny. Ked jazdim sam, nema problem prakticky v ziadnej situacii, vdaka kratkym prevodom si rychlost pekne drzi, ale ked si do auta sadnu styria ludia a batozina, tak mu miestami dochadza dych. Na druhej strane, podradenie o jeden-dva kvalty to bezproblemov vyriesi. :-)

Vo stvrtej casti vymenujem par veci, co mi na Riu po dvoch rokoch vadia. Vopred upozornujem, ze to nie je nic zavazne, co by ma odradilo od opatovnej kupy.
*** Hluk od kolies. Nemozem cakat tlmenie ako v S Klasse, ale aspon nejaky bitumen by podbehy a podvozok zvladol. Prejavuje sa to hlavne na dialnici, nie je to obtazujuce, ale ani prijemne. Na druhej strane, s tymto ma problem viacero znaciek a vzhladom k nizkej cene Ria sa to da akceptovat.
*** Spodna doska v kufri. Kus handry prisitej na nejakej tenkej drevotrieske. Mozno v Dacii ano, ale toto je hanba. Nastastie kufor vidim len sporadicky :-)
*** Tvrde plasty na tapeci dvier (konkretne na madle a priestore, kam si pokladam lavy laket). V kratkom tricku ho mam rychlo otlaceny, latkovu vypln by ta cast dveri urcite zvladla. Na druhej strane, napriek tomu, ze plasty su tvrde, nevyzeraju na pohlad lacno a hlavne nikde nic nevrzga, nestripe a nebucha! Co je myslim si dost dolezite.
*** Palubny PC jak z roku 1997, dvojriadkovy cerveny. Fakt rarita. Kia ma celkovo problemy s PP pokial neratam Supervision, nepacia sa mi, je to fakt zastarale a smiesne. Este k tomu keca v spotrebe o 4-5 deci a nema teplotu oleja ani vody. Ale zakladny ucel splni…
*** Sikmy vyhlad z auta. Siroky A stlpik dokaze toho schovat dost, ale v dnesnych autach to nie je vynimka, skor pravidlo. Malo by to byt na ukor bezpecnosti, takze akceptujem. Zadok je tiez tazsie odhadnutelny, ale mam senzory, takze neriesim…
*** Jednotonovy klakson, banalita, ale znie ako mutujuca koza, fakt strasne :-) Uz rok sa prehovaram k vymene, akurat sa mi zatial este nechcelo. Ale aj to pride :-)

Teraz nasleduju pozitiva, ktore mi stale aj po dvoch rokoch robia radost.
*** Motor - do 3000 otacok velmi tichy, kultivovany, nezerie ani deci oleja, spolahlivy. Ked sa chce tak aj pruzny ;-) V malych atmosferach jeden z najlepsich.
*** Vnutorny priestor. Jednym slovom vynikajuci. Nesedel som snad v malom aute, ktore by bolo pocitovo vacsie. A to som skusil novu Fabiu, Ibizu, 208, Corsu D, Fiestu a dokonca aj Rapida (ten ma jedine viac miesta vzadu na nohy). Vpredu ziadne intimne kontakty v oblasti ramien a laktov nehrozia, ani ked tam sedia dvaja statnejsi chlapi. Co sa ale meni na negativum v pripade, ked sedi ako spolujazdec pohladna zena :-))) Kazdopadne vzdusnost vpredu super, vzadu trochu horsie, ale 4 dospeli do 185cm sa do auta zmestia s prehladom.
*** Predne sedacky. Dobre tvarovane, vyborne bocne vedenie, v zakrutach nepustaju a ani po dlhych cestach nie som dolamany. Som s nimi spokojny.
*** Design. Aj po rokoch sviezi a sportovy. Predny a bocny pohlad su super, linie sa mi pacia. Mozno by som posunul zadne sklo nizsie, takto to budi dojem "vysokej baculky", ale kompenzuje si to paradnou grafikou zadnych svetiel. :-)

Este veci, ktore mi vo vybave chybaju (vacsina je ale nadstandard v tejto triede)
*** Vyhrievany volant - sedacky vem cert, ale ladovy volant je na dotyk neprijemny
*** Tempomat - jedna packa a par riadkov kodu, nechapem preco nie je este v kazdom aute :-)
*** Projektorove svetlomety - bohuzial su tam len obyc paraboly, projektory by lepsie svietili aj lepsie vyzerali, (xenony/FullLED v tejto triede snad ani nie su)
*** Ukazovatel teploty vody a oleja v PP - drobnost, ktora obcas chyba
*** Automaticke dojazdy okien - znova, jeden cudlik a par riadkov kodu...

Nakoniec celkove hodnotenie. Po dvoch mesiacoch som dal 10. Po dvoch rokoch sa moj nazor stale nemeni. Ja si myslim, ze vysledna znamka by mala byt kombinaciou ceny, kvality a uzitkovej hodnoty pre pouzivatela. Aj ked sa najdu urcite veci, ktore mi vadia a ktore sa daju zlepsit, kazdopadne Rio UB bolo budgetove auto, kde mate za 300 tisic v podstate plnu vybavu a 109 konovy motor. S prihliadnutim k tomuto faktu zostavam na cisle 10 a s autom som aj nadalej spokojny.

12.6.2017 19:41

Rio je na predaj!

Po krasnom dva a pol roku straveneho s Riom prisiel cas na zmenu. Kupil som vacsieho brata - Ceeda (recenziu uz mozete najst v mojom profile). Pokial by mal niekto zaujem, mozete ma kontaktovat do spravy.

23.2.2017 14:09

2. garancna prehliadka (53000km)

Druha garancna prehliadka je za mnou. Vymeneny olej, filtre, sviecky, kontrola karoserie, ako vzdy v Autoparku Brno. Auto vratene umyte, celkovo za necelych 8000kc. Zaroven reklamovany popraskany LP svetlomet, o par dni neskor aj bezplatne vymeneny vramci zaruky. Zaroven som nechal vycistit brzdy, pretoze boli dost zatuhnute po zime a LZ brzda sa prehrievala. Cena nieco malo cez 1000kc aj s cistiacim materialom.

4.1.2017 10:04

50000km

Zaciname druhu polovicu prvej stovky. :-)

28.2.2016 10:51

40000km

Rio sa prehuplo cez hranicu 40 tisic. V podstate zatial niet co vytknut, ziadna zavada sa neobjavila. Minuly mesiac som bol na olejovom servise v Autopark Brno, cena za olej + olejovy + vzduchovy filter + robota za 3300kc. Len pre porovnanie, uzivatel na Skoda fore pisal, ze na novej Fabii mu v ziadnom servise neponukli vymenu oleja pod 4000kc. Takze reci, ze ma Kia dlhu zaruku len na ukor draheho servisu sa nepotvrdzuju. Myth busted. :-) Spotreba sa drzi okolo 7 litrov (mesto 50-60, mimo mesto 100-110, dialnica 140), pokial vynecham dialnice tak nie je problem 6 litrov. Takmer stale mam v aute 3 pasazierov + batozinu a jazdim svizne, takze k spotrebe nemam najmensie vyhrady. Auto si zachovava rozumnu dynamiku aj pri plnom obsadeni, pri predbiehani je potreba samozrejme 3500rpm+, ako kazda atmosfera. :-) Uz sa tesim na jar a na letne disky, tie plechace nie su nic moc.

24.11.2015 10:08

Prva zavada na aute

Po necelom roku od kupy sa mi zrazu rozsvietila kontrolka Check engine. Dnes som bol v servise a moje obavy sa potvrdili - nieco prehryzlo kabel k lambda sonde. Oprava bude cca. 5000kc v autorizovanom servise.
Oficialne vyhlasujem vojnu hlodavcom. Musim spravit nejake opatrenia, aby z motoroveho priestoru uz ti hajzlici zivi nevysli. ;-)

28.8.2015 07:58

Brno - Zadar - Brno

Najazdenych cez 1600km, priemerna spotreba podla dotankovania 6.92l. 4 dospeli ludia v aute + batozina, 80% ciest dialnice pri rychlosti 135-140 tacho. Zacal som pred cestou pouzivat VIF Benzin, mozno je to placebo ale citim jemne kultivovanejsi chod motora a nastup do otacok je o nieco lepsi. Vraj by mala klesnut aj spotreba o cca. 5%, tomu ale moc neverim. Uvidime po dlhodobejsom pouzivani.

11.5.2015 15:08

Tmave zadne skla a nove predne reproduktory…

…alebo Rio je zas o nieco krajsie. Tmave folie na zadne skla som sa rozhodol dat z viacerych dovodov. Auto vyzera zvonku lepsie, pohlad dovnutra je znacne obmedzeny pre pripadnych zlodejov a v aute bude menej tepla pocas teplych letnych dni. Cely proces instalacie folii aj s montazou stal 2600kc, su to certifikovane americke folie Suntek s priepustnostou 15% (druhe najtmavsie v ponuke). Rozmyslal som aj nad 5% priepustnostou, ale pan, ktory folie instaloval ma od toho odhovoril, ze tam bude velky skok medzi prednym a zadnym bocnym sklom a nebude to vyzerat dobre. Montaz prebehla vo firme Autofolie DS v Brne, obaja pani boli velmi mili, zodpovedali vsetky moje otazky a za 1.5 hodiny bolo vsetko hotove. Mozem urcite odporucat. (+ pridane fotky do albumu)

Druha zmena prebehla v repro systeme. Uvodna motivacia na zmenu bola absencia kompozitnych reproduktorov, nanestastie do Ria davaju len koaxialne, co mi dost vadilo, hlavne vysky boli nevyrazne. Preto som kupil reproduktory Mac Audio APM Fire 2.16 (1440kc), distancne kruzky pod reproduktory s rozmerom 165/30 (170kc) a par fast-on konektorov na pripojenie povodnych kablov na repraky. Instalacia bola jednoducha, zhodit tapec, odpojit povodne repraky, rozkablovat konektor a napojit nove repraky. Jediny problem bol s uchytenim stredobasu na dvere, povodne diery nie su pouzitelne. Vyriesil som to priemyselnym lepidlom, zatial to drzi. :) Tweeters (vyskove repraky) som nalepil obojstrannou paskou na palubovku, rozoberat a vrtat do stlpiku sa mi fakt nechcelo. :) Hra to ovela lepsie ako povodne repro za pomerne malo penazi, urcite odporucam. Kto by chcel podrobnejsi navod montaze, nevahajte ma kontaktovat, rad pomozem.

Auto celkovo poslucha, spotreba sa ustalila medzi 6.5-7 litrami, zalezi ci a kolko jazdim po meste. Problemy ziadne.

18.3.2015 20:26

Zima konci...

...cas na kratky update :)

Na Riu som najazdil nejakych 4000km, ziadne vyrazne problemy som nezaznamenal. Palubak klame stale, ale spotreba mierne klesla, resp. sa ustalila na priemere okolo 6.6 litra na 100 kilometrov. To hodnotim pozitivne, pretoze moc ekonomicky nejazdim.

Asi najvacsiu zmenu si mozete vsimnut na hlavnej fotke. Pribudli 16 palcove elektrony v grafitovej farbe + letne gumy s rozmerom 205/50. Dlho som ich vyberal a nelutujem, lebo podla mna sa k Riu pekne hodia. Celkova investicia bola nieco malo nad 18 tisic korun vratane bezpecnostnych srobov a montaze + vyvazenia. Zatial som na nich najazdil len par km, som zvedavy na zmenu v spotrebe, hlucnosti a jazdnych vlastnosti (sirka 205 by uz mala celkom slusne drzat v zakrutach).

Ako dalsi doplnok do auta mi pribudla HD kamera G1W-C (podla recenzii najlepsia cinska). Za cenu 55 dolarov toci vysoko nadpriemerne, uznajte sami - https://youtu.be/viSIGqiEhxw
Video bolo tocene o cca. pol 7 rano, takze zhorsene svetelne podmienky. Odlesk z palubovky by mal vyriesit CPL filter, ktory som vcera namontoval, video pridam neskor.

Coskoro snad pribudnu tmave folie na zadne skla a to bude na dlhsiu dobu posledna vacsia investicia, predsalen som uz minul dost penazi na doplnky. :)

9.2.2015 09:10

Laktova opierka + spotreba

Laktova opierka (Armster pre konkretny model auta, cena 1800kc - fotky v galerii) konecne prisla, tak som sa ponahlal ju namontovat. Celkovo je opierka fajn, ale prve sklamanie prislo pri snahe ju namontovat. Zistil som, ze pri maximalnom posunuti prednych sedadiel mi stale chybaju dva centimetre na vyvrtanie prednych dier. Idealna montaz by vyzadovala demontaz prednych sedadiel alebo stredoveho tunela, co sa mi vazne nechcelo. Preto som predne sroby navrtal mierne zosikma pri presnom nastaveni sedacky, kde bola zrovna medzera medzi sedakom a operadlom. Chce to trocha sikovnosti, snad to bude drzat, zatial drzi fajn. Inak je to klasicka opierka s odkladacim priestorom, nastavitelna horizontalne aj vertikalne (oba smery cca. 5cm).

Druha novinka sa tyka spotreby, pridal som odkaz na spritmonitor. Nazor si spravte sami (pri kazdom tankovani je uvedeny aj udaj z palubneho PC). Len by som dodal, ze casto jazdim s plnym autom (4 ludia + batozina), zhruba stvrtinu ciest jazdim sam a auto nejak extra nesetrim, ked je treba obehnut obieham a predpisovych 90 striktne nedodrzujem :-)

22.1.2015 14:56

Dojmy po najazdeni 1200km a prva garancna prehliadka (2 roky alebo 30tis.)

Dojmy z auta:
Moje prve jazdne dojmy sa viacmenej nezmenili ani po najazdeni vyse 1200 kilometrov. Rio ide velmi dobre, nerobi mu problem ani rychlejsi vjazd do zakrut, stopu drzi vynikajuco. Autu nerobia problem ani styria dospeli ludia, pokles vykonu nie je vyrazny. Najvyssia namerana spotreba bola zatial 6.5 litra na 100km (trasa bola 80km dialnica rychlostou 140km/h, 110km okreska - 110km/h, 10km mesto - 60km/h). Vynikajuce! Popritom som dost casto obiehal, na tretom kvalte z 80tky auto leti jak raketa. Dlhodobo sa ta spotreba drzi na urovni 6.2-6.3 litra, co je viac ako prijatelne.

Servisna prehliadka:
Dnes som takisto absolvoval servisnu prehliadku po dvoch rokoch. Prehliadku vykonal autorizovany servis Autopark Brno a.s., celkova cena 4525kc. Auto dovezene 7:30, vyzdvihnute 14:00.
Meneny olej (1440kc bez DPH / 3.5 litra), palivovy + olejovy filter a brzdova kvapalina. Vykonana kontrola karoserie a dobili mi bateriu. Auto som dostal umyte zvonka aj vnutri, so servisom som spokojny.

Par postrehov:
1/ Otravne vyrobne nastavenie H/K: Po nastartovani pri zapnutom ofuku celneho skla sa za mne neznamych okolnosti spustila aj klima, vraj na odhmlenie okna. Toto akoze wtf? Keby bolo zahmlene, tak si klimu pustim aj sam. Ale nasiel som navod na vypnutie: Klucik do prvej polohy, prepnut na ofuk celneho skla a niekolkokrat rychlo za sebou stracit tlacitko vnutorneho okruhu. Tlacitko zablika a funkcia je vypnuta ;)
2/ Nastavenia radia (zapnuty shuffle, repeat apod.) sa po vypnuti motora resetuju. Celkom otravne. Ak niekto viete ako na to, sem s tym.
3/ Vsade citam, ze sa ludom pocitadlo priemernej spotreby po dotankovani resetuje. Ja som uz tankoval 2x, vzdy minimalne 30 litrov a pocitadlo sa neresetovalo. Lucky me! :)
4/ Motor sa zahreje na prevadzkovych cca. 85 stupnov (udaje z diagnostiky) po cca. 5 kilometroch jazdy mimo mesto (~4-5 minut), v meste som zatial nezmeral.
5/ Brzdenie motorom je silnejsie ako na mojej starej Fabii. Na miestach, kde som na Fabii na 5st. zrychloval, na Riu na 6st. mierne spomalujem.

Co ma caka najblizsie?
Planujem dat tmave folie na zadne skla. Takisto mam objednanu laktovu opierku, ktorej fotky pridam asap. Vo vyhlade par mesiacov budem kupovat letne gumy aj s diskami (zatial som nakloneny 16" elektronom, uvidime). Stay tuned! ;)

Další vozy Kia Rio

Neviem este posudit, ale vdaka dlhej zaruke sa o spolahlivost nebojim

male prakticke auto, velky kufor nepotrebujem

jedna z najlepsich v triede

zvlada aj jemne sportovejsiu jazdu ;-)

vyssia hlucnost od kolies vo vysokych (120+) rychlostiach

Nic netreba menit mimo povinnych servisnych ukonov

Nizsia nakupna cena sa musela niekde prejavit, diely su drahsie ako u konkurencnych znaciek

Jedina nevyhoda je nastup vykonu az vo vyssich otackach

Papierovu spotrebu samozrejme nedosahujem, ale vzhladom k stylu jazdy som so spotrebou (6,5 - 7 litrov) spokojny

Motor je velmi tichy a kultivovany, omnoho viac hluku ide od kolies

Prijemne bocne vedenie ma drzi v rychlejsich zakrutach, uvital by som malicko dlhsi sedak

Davkovanie skvele, ucinnost vysoka

Niekto by povedal maly, mne je to celkom sumak. :-) V aute mam ine priority ako kufor.