Mazda 3

Mazda 3, foto 1 Mazda 3, foto 2 Mazda 3, foto 3 Mazda 3, foto 4 Mazda 3, foto 5 Mazda 3, foto 6 Mazda 3, foto 7 Mazda 3, foto 8
Mazda 3, foto 9 Mazda 3, foto 10 Mazda 3, foto 11 Mazda 3, foto 12 Mazda 3, foto 13 Mazda 3, foto 14 Mazda 3, foto 15 Mazda 3, foto 16 Mazda 3, foto 17 Mazda 3, foto 18 Mazda 3, foto 19 Mazda 3, foto 20 Mazda 3, foto 21 Mazda 3, foto 22 Mazda 3, foto 23 Mazda 3, foto 24 Mazda 3, foto 25

Přezdívka auta Mazdicka Rok výroby 2017 Koupeno nové najeto [km]:8000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 88 kroutící moment [Nm]: 210 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.8 maximální rychlost [km/h]: 198 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 418 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.6

Keďže sa tu nachádza len jediná recenzia Mazdy 3 po FL, tak som sa rozhodol aj ja prispieť svojimi skúsenosťami s týmto autom, aj keď zatiaľ mám najazdených len niečo cez 8000 km. Porovnávať budem s autami, s ktorými mám najviac skúsenosti a to Kia Ceed SW (2014) 1.6 CRDI 100kW 280Nm a Chevrolet Aveo 1.4.
Začnem asi tradične výberom auta. Moje požiadavky boli auto z nižšej strednej triedy, ktoré by bolo dosť pohodlné aj na dlhšie výlety a s benzínovým motorom - preferoval som atmosférický motor – čím sa moje možnosti značne zúžili. Preto som dal vo finálnej fáze šancu aj jednému turbo benzínu.
Postupne sa do finále prepracovali 3 auta:
- Opel Astra s 1.4 Turbo s 92kW 245Nm
- Mazda 3 2.0 88kW 210Nm
- Toyota Corolla 1.6 97kW 160Nm
Ostatne autá som vyradil z rôznych dôvodov. Pri Peugeote 308 to bol hlavne plne digitálny infotaiment s ovládaním radia a klímy dotykom a tiež objem motora 1,2l pri puretech. Pri Renaulte Megane sa mi nepáčil interiér a taktiež ponuka benzínových motorov aj keď auto z vonku vyzerá pekne. Škodovky (Rapid ci Octavia) boli mimo môjho cenového budgetu respektíve pomer cena/výkon je pri nich zlý a je ich na cestách veľa. Keď som sa rozhodoval, prišla do predaja aj nová Honda Civic ale rýchly pohlaď do cenníka ma hneď odradil, aj keď auto sa mi páči a odvšadiaľ idú na ňu len dobré recenzie. Citroen C4 a Seat Leon ma neoslovili. Pri Hyundai Elantra ma odradil interiér ten mi nesadol ale inak to auto vyzerá pekne a auto mi príde nedocenené.
Tak nakoniec som dohodol testovaciu jazdu u mojich troch favoritov.
Najprv som testoval Mazdu 3 vo výbave revolution a so slabším 2-litrovym motorom. Bola to dokonca aj pred FL verzia ale po prvom usadnutí sa mi páčila. Oproti mojej mala napríklad HUB, čo je veľmi návyková vec ale rozpočet hovoril jasne, že táto výbava je už mimo môj limit. Testovacia jazda bola prijemná a podvozok bezkonkurenčný. Cez nerovnosti auto prechádzalo s veľkým nadhľadom a vedieť o nich dávalo len hlukom od kolies. Dynamika motora mi prišla tak akurát. Odchádzal som s veľmi prijemnými pocitmi a pravdupovediac pri teste Astry už aj trosku zaujatý a namotaný na Mazdu. Filtrácia a istota podvozku bola o trosku horšia ako pri Mazde a dynamika pocitovo rovnaká. Čo ma trosku zaskočilo boli trhance, akoby strata výkonu na veľmi krátku chvíľu pri zošliapnutí plynu na podlahu. Neskôr som sa na fóre dočítal, že tým trpia všetky oplácke 1.4 Turbo. Vyberal som auto v čase, keď bežala akurát akcia 24 hodín Opel a tak som popýtal o cenovú ponuku. S rovnakou výbavou ako pri Mazde Attraction vyšla dokonca drahšie aj keď v balíku potom boli ešte nejakí asistenti o ktorých som ja veľmi nestal. (Celková zľava pri tejto akcií bola minimálna v porovnaní s cenou zo štandardného cenníka.) Mazda oproti Oplu mala viac emócii a viac sa mi páčila aj v interiéri takže Opel vypadol z hľadáčika. Ostala Toyota a Mazda. Toyota by bola voľba z rozumu. To čo za zhruba 16000 Euro dostanete je nezrovnateľné. Nakoniec som sa však rozhodol srdcom a vybral si Mazdu.
Zvažoval som aj kúpu jazdenej Mazdy ale po zistení, že cena 3-ročného auta v danej konfigurácii je len o 2000-2500 nižšia, som sa rozhodol ísť do nového auta, v ktorom budem sedieť prvý a môcť si vychutnávať ešte tu vôňu novoty. Následne som obvolal všetkých predajcov a pýtal sa na zľavu. Najlepšiu ponuku mi dali v Košiciach. Moje kritéria boli Mazda 3 sedan po FL výbava Attraction buď v titánovej alebo tej tmavomodrej farbe. Predajca pozrel do pc a že za 10 dni im ma prísť presne v tej špecifikácii v titánovej. Všetko prebehlo rýchlo a ku obojstrannej spokojnosti. Za 10 dni som si šiel po mazdicku.
EXTERIÉR:
Teraz niečo k dizajnu. Mazda sa mi páčila hneď ako vyšla BM generácia ale po FL sa mi páči ešte viac. Rozšírená predná maska pôsobí ešte dynamickejšie. Čo sa týka interiéru, tam sú zmeny viditeľnejšie a pôsobí na mňa hodnotnejšie. V novej BN verzii boli vychytané niektoré drobné nedostatky, ktorými trpela trojka pred FL. Podľa Mazdy pridali viac tlmiacej hmoty a hrubšie sklá takže auto je tichšie. Aerodynamický hluk sa začína prejavovať asi od 150km/h. Zároveň boli dotiahnuté maličkosti ako automatický dojazd okien nie len na vodičovej strane ale už aj na ostatných oknách. Pribudlo aj plastové obloženie pántov v kufri. Sú to drobnosti, ktoré ale zlepšujú pocit z auta. Klasickú ručnú brzdu nahradila elektronická, čo mne až tak nevadí. Mala by byť spoľahlivejšia a v prípade Mazdy brzdí len zadné kolesá, tak teoreticky by sa malo dať trošku vyblbnúť aj na snehu. Čo je však pozitívum, že vďaka elektronickej ručnej brzde sa zmenil celý stredový panel a pribudla elegantná roletka. S lakťovou opierkou nemám žiadny problém.
MOTOR:
Nie je to žiadny trhač asfaltu ale na pohodlné predbiehanie ma síl dosť. Síce pri zošliapnutí plynu hneď nezatlačí do sedačky ale pekne cítiť tú gradáciu výkonu. Kým pri turbodízli som už musel preraďovať, lebo mu dochádzali sily, tu predbiehací manéver spravím na jednom prevodovom stupni. A ten zvuk motora v otáčkach je nádherný. Zprevodovanie je trošku diskutabilné. Prvé dve rýchlosti sú v pohode ale 3,4,5 mohli byť trošku kratšie. Šiesty prevodový stupeň mi zas úplne vyhovuje. Auto na ňom zrýchľuje na diaľnici len pozvoľne, ak chcete lepšiu dynamiku je potrebne podradiť do 5, alebo ešte lepšie do štvrtého prevodového stupňa. Radiaca jednotka síce odporúča dávať 6tku už pri 70 ale pri danej rýchlosti je motor silne podtočený. Šiesty prevodový stupeň ma zmysel pri rýchlosti nad 100 km/h, kedy motor točí okolo 2000 otáčok/s.
SVETLÁ:
Po FL a od výbavy Attraction je Mazda 3 vybavená Full LED svetlometmi. Rozdiel pri stretávačkách je oproti halogénovým svetlám značný. Ak to porovnávam, či už s Kiou Ceed alebo Chevroletom, tak svietivý účinok je omnoho lepší hlavne do strán a ďaleko prekonáva Kiu Ceed s halogénovými svetlami spolu s prisvecovaním do zákrut. Pri diaľkových svetlách už ten rozdiel nie je tak viditeľný.
HLUK:
V mnohých recenziách sa sťažovali na zvýšenú hladinu hluku, či už sa jednalo o hluk od kolies, alebo aerodynamicky hluk. Osobne mi auto nepríde nejaké hlučné. Podľa mňa nevybočuje vôbec spomedzi aut v danej triede. Pri amatérskom teste na určitom úseku diaľnice pri rovnakej rýchlosti podľa GPS som porovnal hluk Mazdy a Kie Ceed. V Kii bol hluk o 2 dBm vyšší ale ako píšem bola to aplikácia na telefóne takže jednalo sa len o laické porovnanie. Presne merania robí ADAC a tam tie hodnoty nie sú vôbec zlé. V testoch sa objavuje Mazda ešte pred FL (tu po FL ešte netestovali), ktorá nemá prídavné odhlučnenie ako tá po FL (Mazda tvrdí že hluk znížila o 3 dB pri rýchlosti do 40 km).
Výsledky ADAC pri rýchlosti 130 km/h:
- Hyundai i30 1.6 CDRi 205/55 R16 68.9 dB
- Kia Ceed 1.0 T-GDI 225/45 R17 69.3 dB
- Skoda Rapid 1.2 TSI 215/45 R16 69.5 dB
- Opel Astra 1.6 CDTI 225/45 R17 69.6 dB
Hluk, ktorý počuť pri Mazde, je hlavne od kolies na nekvalitnom respektíve pórovitom asfalte. Ten by mohol byť menší. Je to isto z časti spôsobené aj pneumatikami, ktoré sú na aute použité.
INFOTAIMENT:
Infotaiment mi príde intuitívny a vôbec mi nechýba dotykové ovládanie počas jazdy – po prvé by to bolo nepohodlne keďže display je uložený až na vrchu palubnej dosky a po druhé, pohyb v menu cez otočný ovládač je veľmi príjemný a návykový. Človek si rýchlo zapamätá menu a potom už len odpočíta kliky a dostane sa kam chce bez pozretia na display. Rýchle voľby sú tiež ľahko nahmatateľné a zapamätateľné. Trosku pokrivkáva rýchlosť systému ale je to spôsobené hlavne animáciami ktoré sa dajú cez tweaky vypnúť. Možnosti systému nie sú tak bohaté ako u konkurencie ale osobne jedine čo mi tam chýba, je screen mirroring v prípade, že chcem použiť navigáciu z telefónu. To som poriešil aplikáciou na telefóne Smart MZD. Aktuálna verzia os v mojej mazde je 59.00.330 a ta už netrpí problémom, žeby si nepamätala kde skončilo prehrávanie hudby z USB či Bluetooth. Po naštartovaní pokračuje tam kde skončila. Kontrast a rozlíšenie displeja sú priemerné.
INTERIÉR:
Auto ma síce veľmi slušný rázvor (2700 mm) avšak tento benefit sa neprejavil v priestore na zadných sedadlách. Nie žeby ho tam bolo nejak malo, ja meriam 180 cm a sedadlo mam nastavene na „dlhé nohy“ a za seba si pohodlne sadnem a stále mam pred kolenami asi 8-10 cm slobody. Ale v porovnaní s inými značkami je miesta pomenej. Trošku vadí vysoký stredový tunel a taktiež vysoké prahy. S priestorom nad hlavou však nie je problém, aj keď sedím vzpriamený stále tam ostávajú nejaké cm. Malé presklenie mi nevadí. Vzadu som zatiaľ necestoval len keď som si tam sadol a nemal som pocit väzenia. Ale pri Astre a Corolle som mal vzadu pocit väčšej vzdušnosti.
Vpredu sa sedí prijemne nízko – starším ľudom sa odtiaľ ťažko vystupuje ale to snáď z každého auta v tejto triede. Po nasadnutí zapadnete do auta a všetko máte po ruke. Pri testovacej jazde s Astrou mi prišlo, že toho priestoru je viac ale bolo to spôsobené skôr užšími sedačkami a stredovým panelom. Osobne sa mi viac zapáčila Mazda, kde som mal pocit, že som súčasťou auta a nie že len sedím a veziem sa. Ale to je skôr otázka osobného vkusu a preferencii. Vo výbave Attraction má Mazda digitálny otáčkomer. Aj keď som niekde čítal, že po FL sa mal zlepšiť jeho kontrast i tak je slabo čitateľný keď naň priamo zasvieti zapadajúce slnko. Vďaka bohu v dobe „LCD displej všade“ ponechali aspoň analógový rýchlomer.
Aby som len nechválil, tak z čoho som sklamaný, je to občasné puknutie/zavibrovanie v interiéri po prechode veľkých nerovnosti na ceste. Nie je to nič dramatické a časté a pri zapnutom rádiu snáď ani počuteľné ale keď si chcem raz za čas vychutnať pôžitok z jazdy na našich rozbitých a zaplátaných okreskách, tak občas začujete puknutie (hlavne pri veľkých rozdieloch teploty - auto vyhriate zapnutá klíma). Pollitrová alebo sedemdecová fľaša v predných dverách zvykne občas rezonovať. Treba tam dať väčšiu.
KUFOR:
Veľkosť a praktickosť kufra vychádza už z typu karosérie. Keďže sa jedná o sedan tak nakladací otvor je menší a rozmerné predmety sa dnu dávajú obtiažnejšie. Osobne som chcel sedan, keďže sa mi viac páčil a karoséria je tuhšia, ma nižší odpor vzduchu oproti HB, kufor je oddelený od kabíny čo znamená, že v zime pri vykladaní si nevyvetráte vyhriaty interiér a v lete opačne a tiež vyššia bezpečnosť. Nevýhody vie snáď každý. Kočík do neho pôjde ťažšie :-). Keďže dozadu je ťažko vidieť, bez senzorov by som tento model nekupoval, respektíve by som si domontoval cúvaniu kameru. Tu som si kúpil od Číňana a namontovanie mi trvalo necelu hodinku aj s LED do spätných svetiel.
PODVOZOK:
Tak to je kategória sama o sebe. Pekne filtruje nerovnosti a jeho limitáciou sú snáď len 16 palcové gumy s vyšším profilom. Pri ostrejšej jazde však dajú gumy dostatočne dopredu najavo kde je ich limit. Pri 18 to už musí byt iné zvezeníčko.
RIADENIE:
Príde mi prijemne nastavene ani tuhe ani veľmi preposilované. Dnes keď človek je masírovaný rečami o spätnej väzbe od riadenia, by som povedal, že osobne spätnú väzbu neriešim. Ta tam nebude už len z princípu použitého elektrického posilňovača. Mne sa skôr páči, že nemá voľnosť okolo stredovej polohy a je správne ostré, takže pri prejazde ostrých zákrut nie je nutne rúčkovať. Mam obľúbenú jednu okresku pri BS a tam je radosť jazdiť len škoda, že cesta je zaplátaná. S novým kobercom by si to človek užil ešte viac.
RÁDIO A SPOTREBA
Tak môžem potvrdiť, že rádio má slabší prijem rádiového signálu ale kto počúva hudbu z USB tak tomu to môže byť jedno. Kvalita zvuku a výkon sú skôr priemerné. Ničím neoslnia ani neurazia. Nedávno som si nastavil automatickú úpravu hlasitosti, kedy sa hlasitosť mení podľa rýchlosti auta a je to fajn. Túto funkciu majú snáď už všetky nové autá ale v Kii to nebolo. Už netreba stišovať rádio po zjazde z diaľnice.
Spotreba je podľa mňa veľmi príjemná, pre mňa až prekvapivá. Jazdím na hornej hranici povolenej rýchlosti, pretože keď tam chcem dať 6 a nemať podtočený motor treba ísť aspoň 100 :-). Na diaľnici nastavujem tempomat na 125-130 (reálna rýchlosť podľa GPS je len o 2 km/h nižšia) a stále mam kombinovanú okolo 5,6 l. Pomer Mesto-medzimesto-dialnica: 20:40:40.
Tak to je asi všetko za mňa. Ak ma ešte niečo napadne tak doplním. Na záver snáď len poviem, že na jazdu sa vždy teším aj keď to auto nie je dokonalé a má svoje muchy ale veď ktoré nie.

Podvozok

Obcasne pazvuky v interiery

Velmi dobre

7.9.2022 07:59

6 servisná prehliadka

Rok sa s rokom zišiel a tak som absolvoval 6 servisnú prehliadku. V tejto kovidovej dobe sme nabehali len 15tis km. Cena za výmenu oleja, filtra, vzduchové filtra, brzdovej kvapaliny a prečistenie zadných bŕzd bola 210euro s tým ze olej som doniesol vlastný (50 eury) a je už zapocitany v cene. Kúpil som od cinana usb hub modul a rozbehal AA/CP. Musel som rozobrať stredový tunel a prístrojovolku palubnej dosky ale stalo to zato. V mazde za modul s inštaláciou by som zaplatil okolo 400 euro:-)

3.9.2021 13:37

Piata servisna prehliadka

Piata servisna prehliadka prebehla bez problemov. V ramci nej bol vymeneny olej, filtre a na moju ziadost aj sviecky aj ked prva vymena je predpisana az po 120 000 km. Ja som ten interval skratil na 100 000. Auto po servise mi odovzdali umyte. Cena 345 Euro bola vyssia ako zvycajne co bolo sposobene hlavne vymenou sviecok. Konecne som sa dokopal k vytlmeniu dveri kedze material sa mi valal v garazi uz viac ako 2 roky :). Auto pocitovo stichlo ale nanestastie som nepravil ziadne meranie pred s ktorym by som to vedel porovnat. Tlmil som v 3 vrstvach (samostatna antivibracna + protihlukova na plech a tretia vrstva materialom ktory by mal mat protihlukove a zaroven antivibracne vlastnosti na tapacir. Nasledne som este dvere vystriekal aj dinitrolom. Este trosku hmoty mi ostalo tak asi vytlmim aj veko kufra ked bude cas - snad to nebude trvat zas 2 roky :-)

29.8.2020 19:02

Stvrta servisna prehliadka

Stvrta servisna prehliadka prebehla bez problemov. Vymeneny olej a brzdova kvapalina. Zdalo sa mi, ze pocas horucav klima menej chladi tak som dal skontrolovat aj chladiace medium, kedze auto uz bude mat 4 roky a nejaka mohla uniknut. Nakoniec mi bolo povedane ze media bolo dost a nemuseli ziadne doplnat :-) Cena servisnej prehliadky bola 218 euro. Inak auto jazdi bez nejakych problemov.Na jar som spravil mensiu udrzbu a vystriekal zas prahy a dutiny v aute voskom. Zaroven som vytlmil predne podblatniky a podbehy. Tlmiacu hmotu som nakoniec daval neplanovane aj na prednu kapotu, kedze do povodnej sa zahryzla kuna alebo iny hlodavec. Tento rok este planujem vytlmit aj dvere. Pridam potom nejake fotky.

28.10.2019 14:58

Tretia servisná prehliadka

Tretia servisná prehliadka.
Keďže za posledných pár mesiacov náš mesačný nájazd značne stúpol a číslica na odometri atakovala 60000 km, tak nastal čas na tretiu servisnú prehliadku. Ta prebehla asi za hodinu a pol, počas nej bol vymenený olej (ten som dodal sam), olejový a vzduchový filter a ešte nejaké daľšie drobné úkony. Cena prehliadky sa vyšplhala na 100 euro, čo zodpovedalo aj sume, ktorú uvádza predajca vo svojich brožúrach pre tretiu prehliadku (Respektíve, uvádzaná suma je 180 euro, z čoho 80 euro pripadá na nový olej). Asi pri 55000 km som začal cítiť vibrácie v brzdovom pedáli, kým riadenie bolo čiste, čo poukazovalo na zvlnené zadné kotúče. O tejto slabine u mázd som vedel už pred kúpou, dal som vymeniť kotúče spolu s platničkami za zimmermany z druhovýroby, ktoré majú narozdiel od originálov lepšiu povrchovú úpravu a nehrdzavejú a zároveň tak neprášia. Zároveň verím, že budú mať aj dlhšiu životnosť.
Dlhodobá priemerná spotreba sa ustálila na 6,1 l/100km. https://www.spritmonitor.de/en/detail/984439.html
Avšak dlhšie trasy nie je problém jazdiť aj za 5. Napríklad trasa BB – BA – BB, čo je čisto diaľnica, sa dá prejsť so spotrebou 5.5l na 100 km pri reálnej rýchlosti okolo 125 km. Ak je polovica cesty vedená po okreskách s horským prechodom, ci už Donovaly alebo Čertovica, tak na konci trasy nie je problém dosiahnuť spotrebu tesne nad 5 litrov (pri jazdení na okreskach s limitom 100-105km tachometrových). Pri ľahšej nohe sa možno vidieť aj číslo zacínajúce 4.
O ďalších novinkách budem informovať.

12.2.2019 12:06

Druha servisna prehliadka a dalsie postrehy

Rok s rokom sa zišiel a nastal čas ísť na druhú servisnu prehliadku. Tá prebehla rýchlo a bez problémov a vrámci nej som dal vyčistiť aj zadné brzdy, keďže platničky nedosadali celou plochou na kotúč. Prehliadka s čistením vyšla na 200 euro. Pri tejto príležitosti by som rád zhodnotil auto po 2 ročnom používaní. Zameral by som sa na 2 asistentov, za ktorých som vďačný pretože mi pomohli predísť nehode:
1. Monitorovanie mrtveho uhla. Táto funkcia je dostupná od výbavy attraction a dnes som rád, že som si ju vybral aj keď to bolo hlavne pre full LED svetlá a vyhrievané sedačky a volant. Úlohou asistentov je pomáhať ale nespoliehat sa výhradne na ne. V pripade, že sa nejaké vozidlo nachádza v slepom uhle, auto to signalizuje oranžovou kontrolkou v spätnom zrkadle a následne pri vyhodení smerovky aj zvukovou výstrahou. Počas šoferovania mám prehľad o autách v jednotlivých pruhoch pri jazde po viacprúdovej ceste takže v mojom prípade táto featura je skôr doplnková. Avšak už raz pri vychádzaní na obchvat sa mi stalo, že sa mi auto vtesnalo do slepého uhla aj napriek tomu, že som cestu skontroloval pri vychádzaní na pripájací pruh a následne pred zaradením. Našťastie asistent zareagoval a tak ma zachránil pred nehodou. Už len kvôli tomuto jednému prípadu sa oplatilo ísť do vyššej výbavy.
2. Prednárazový systém: tento asistent funguje do rýchlosti 80 km/h a reaguje na autá, ľudí a verím že aj na ostatné prekážky. Musim skonštatovať, že systém je veľmi dobre odladený a ešte sa mi nestalo, žeby zbrklo a falošne zareagoval napríklad na auta zaparkovane pozdĺž cesty ako som sa dočítal pri rôznych testoch iných automobiliek. V prvej fáze upozorní vodiča len zvukovo a vizuálne veľkým nadpisom BRAKE na palubnom počítači a zároveň predpripraví brzdy. V prípade, že vodič nezareaguje, auto autonómne zabrzdi. Ak si dobre spomínam tak systém zareagoval len 3x za tie 2 roky z toho raz samé auto zabrzdilo a predišlo nehode. Raz reagovalo na chodca prechádzajúceho po vedĺajšej uličke, ktorá plynule pokračovala v smere cesty avšak ja som zabočil vpravo bez smerovky po hlavnej. Predpokladám, že v prípade keby som vyhodil smerovku tak by asistent na chodca nereagoval. System velmi dobre rozpoznáva situáciu a reaguje ozaj len keď skutočne hrozí kolízia.
Na záver by som ešte zhodnotil auto celkovo. Reakcie auta su veľmi čitateľné aj na snehu a stabilizácia zasahuje jemne a rozumne.

Veci, ktoré by som zmenil (sú to len maličkosti):
- Ostrekovače integrované v stieračoch
- startstop systém by sa mohol vypínať natrvalo a nie po každom naštartovaní
- aby auto bolo schopné pripojiť 2 telefóny cez BT súčasne.
- spustenie svetiel pri zapnutých stieračoch
- delenie zadnych sedadiel v pomere 40:20:40

Veci čo som spravil:
- Dal som si domontovať ťažné zariadenie hlavne kvôli nosiču bicyklov. Keďže sedan má odtrhovú hranu nízko tak odpor vzduchu pri bicykloch dosť rapídne vzrastie a tým aj spotreba - odhadom tak o pol litra na 100km.
- Vytlmil som kufor a cez leto sa chystám na predné podblatníky a všetky dvere a motorovú prepážku.

19.2.2018 20:24

Kia Ceed vs Mazda 3

Po dlhšom čase sa mi naskytla možnosť pojazdiť na firemnej Kia Ceed a tak zas priamo porovnať pocity zo šoférovania s Mazdou. Aby som upresnil s Kiou som najazdil za 2 týždne niečo cez 4000 km, takže času na porovnávanie bolo dosť. V prvom rade bolo to iné auto ako to, na ktorom som jazdil predtým (ale rovnaký modelový rad) tak ma nemilo prekvapila tvrdosť spojkového pedálu - najazdene malo niečo cez 80000. Predpokladám, že to bola vec toho konkrétneho kusu. Zaspomínal som si pritom na starý dobrý Peugeot 405, s ktorým som začínal jazdiť a mal rovnako tvrdú spojku. Druhá vec, ktorá ma zaskočila bolo preposilované riadenie v režime normál. V porovnaní s Mazdou mi prišlo až príliš ľahké a s máličko horšou odozvou okolo stredovej polohy. Počas jazdy sa mi potvrdila už spomínaná vyššia hlučnosť prenikajúca do interiéru. Kým pri Mazde je to hlavne hluk od pneumatík tak pri Kii sa jedná o hluk od motora a podvozku. Zdá sa, že Kia má problém s LED denným svietením. Ledkový pás najprv blíka a potom prestane svietit úplne. Tento problém sa vyskytol vo vyše 50% firemných aut. Vo svojej recenzii som Mazde vyčítal horší prijem rádiového signálu, ale časom by som asi túto výčitku trošku zredukoval. Zvuk som označil ako priemerný, ale aj tak je ďaleko lepší ako v Kii. Aj keď som sa všemožne snažil ho vylepšiť nastaveniami equalizera tak kvalita repro a zvuku v Kii je ďaleko za Mazdou. Kým v Mazde je bas hutný ale ohraničený, výšky a stredy presne ale nie ostré, tak zvuk radia v Kii by som prirovnal huhňajúcemu starému ‘dvojčaťu”. V čom Kia vyhrávala je spracovanie interiéru respektíve použitých materiálov na palubnej doske. Ani po prejdení veľkých nerovnosti nič nepukalo. Zato rana od podvozku bola počuteľná aj citeľná. Kvalita výplní dverí je na rovnakej úrovni ako v Mazde alebo ešte horšia. Neviem či to bolo spôsobené už vekom auta alebo najazdenými kilometrami ale pri zatlačení čalúnenia dverí či madla, dvere nepekne zapraskali. V nejakej diskusii som čítal, že Mazda sa nedá zamknúť keď je otvorený kufor. Tento mýtus by som chcel vyvrátiť. Auto ide krásne zamknúť aj s otvoreným kufrom potom stačí už len zabuchnúť kufor po vybratí veci a auto je cele zamknuté. Keď pribudnú ďalšie postrehy, rád ich sem pridám.

5.2.2018 19:18

Prva servisna prehliadka po 20000

Tak s mazdickou sme nabehali spolu uz 20000 a nastal cas na prvu servisnu prehliadku. Rozmyslal som, ze si donesiem vlastny olej ale nakoniec som to nechal na dalsiu prehliadku. Cela prehliadka vysla na 150 Euro. V poslednej dobe jazdim viac po meste a kratsie trasy spolu so studenym startom sa podpisali pod zvysenu priemernu spotrebu, ktora stupla na 6L. Najblizsie planujem vymenit kabinovy filter, kedze ten sa podla manualu meni len kazdych 40000km alebo 2 roky. Podla mna jeden rok je hranicna doba. Cez zimu som spozoroval horsie odhlucnenie blatnikov a podbehov pri jazde po posypanej ceste preto zvazujem ze vytlmim kufor, podbehy, motorovu prepazku a kapotu. Neskor aj dvere len tam je to trosku narocnejsie ale asi najucinnejsie :-).

Přidat názorDiskuse: Mazda 3

Další vozy Mazda 3

Zatiaľ neviem ohodnotiť. Štatistiky hovoria jasne pre predchodziu generáciu, preto davam 10. Za brzdy aj ked je to spotrebny material a za navleky na dorazy znizujem na 9

Vzadu je miesta tak akurát a kufor postačuje. Na sťahovanie to však nie je optimálne auto.

Vpredu je to luxusné ale vzadu sú aj priestrannejšie autá.

Na svoju triedu snáď bezkonkurenčné

bod dole za hluk od kolies ale auto je primerane tiché.

Zatiaľ som len tankoval. Žiadne iné náklady si auto nežiadalo.

Neviem sa vyjadriť. Zatiaľ som pozeral len ceny príslušenstva a tie boli extrémne vysoké ako asi u každého autorizovaného predajcu.

Podľa mňa tak akurát aj keď sa výkon trošku stráca v dlhom sprevodovaní 3-5 rýchlosti.

Spotreba ma v dobrom prekvapila a verím že pôjde ešte trošku dole.

Hluk od motoru preniká až niekde nad 3500-4000 otáčkami ale zvuk motoru je prijemný takže to nehodnotím ako negatívum.

Ani po dlhej jazde nebolí chrbát.

Príjemne dávkované možno niekedy až príliš ostré. Dost prasili a nevydrzali dlho preto znizujem.

kompaktnejší kufor s menším nakladacím otvorom.