jurjak (muž 40 let) Poslat zprávu

Opel Astra GTC 1.6 16V COSMO + LPG

Opel Astra, foto 1 Opel Astra, foto 2 Opel Astra, foto 3 Opel Astra, foto 4 Opel Astra, foto 5 Opel Astra, foto 6 Opel Astra, foto 7 Opel Astra, foto 8
Opel Astra, foto 9 Opel Astra, foto 10 Opel Astra, foto 11 Opel Astra, foto 12 Opel Astra, foto 13 Opel Astra, foto 14 Opel Astra, foto 15 Opel Astra, foto 16 Opel Astra, foto 17 Opel Astra, foto 18 Opel Astra, foto 19 Opel Astra, foto 20 Opel Astra, foto 21

Přezdívka auta Kométa Rok výroby 2006 Koupeno nové najeto [km]:45000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1600 výkon [kW]: 78 kroutící moment [Nm]: 150 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11.1 maximální rychlost [km/h]: 196 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 340 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.6

Je to až na pár úprav klasická Astra, model H. Vozidlo bolo kúpené ako predvádzačka s 4000km, čo ma však tešilo viac tak aj s výraznou zľavou a odpočtom DPH :) Skúšobné jazdy jazdil zväčša jeden predajca s osobným vzťahom k tomuto autu, takže aj zábeh bol OK.

- vozenie je to naozaj športové a občas majú starší spolujazdci problém pri vystupovaní aj napriek obrovským dverám. Sedí sa totiž o kus nižšie. Pre super pocit stačí dať plne polohovateľné sedadlo do tej správnej polohy a prisunúť si volant. Jazdím a jazdil som na skutočne veľa autách, ale tento posed sa mi aj napriek občas vŕzgajúcej sedačke vodiča stal návykovým. Auto som mal aj buchnuté po strete s jelenicou (našťastie šťastie v neštastí - nová musela ísť len predná kapota - originál v inej farbe a šup ho do laku a svetlá s maskou, ostatné ostalo na aute pôvodné) a dva mesiace kvôli naťahovačkám s poisťovňou boli pre mňa bez neho utrpením. Aj napriek tomu, že som počas tejto doby jazdil na VW GOLF V a Octavia II 4x4. Proste srdcu nerozkážeš :)

- výbava v aute je COSMO, športové sedačky polokoža, vstavané MP3 s ovládaním na koženom volante, dažďový a svetelný senzor a z elektronických systémov "pre šoféra" je tu len ABS. Absencia ESP mi však osobne vôbec, ale vôbec neprekáža. Rád sa občas v rámci možností a bezpečnosti aj "pohrám".

-Bývam v horskej oblasti a ročne nabehám okolo 30000km aj na dlhšie trasy, väčšinou však okresky a mesto. Stúpania si síce pri potrebe zrýchľovania pýtajú vyššie otáčky, ale zákruty a kopce sú pre toto auto ako stvorené. Ustálenou rýchlosťou jazdy do kopca sa dá dosiahnuť zás neskutočná spotreba do 10-11L aktuálnej spotreby. Dole zas idete pri zaradenej rýchlosti zdarma.
Podvozok niekoľkokrát predbehol motor. Aj v zime na pneumatikách 195/65/R15 je vozenie zábavné a tam, kde turisti chodia 30 si vy s plným sebavedomím a možnosťou správnej a účinnej reakcie (v prípade dákeho problému) môžete naložiť kľudne 60-70 aj viac. Na letných pneu 215/45/R17 je vozidlo dostať do hraničnej situácie skutočne umenie. V zákrutách okolo vodnej nádrže Liptovská Mara mi na Octavii II pískali v 90-100km/h pneumatiky. S mojím autom a dobrým obutím tadiaľ môžem ísť 110-120km/h a auto sedí na ceste ako "riť na šerbli". Hraničná situácia by nastala možno pri 150-160km/h rýchlosti. Odskúšané nemám, ani nemienim. Brzdy sú skvelé a účinné aj pri viacnásobnom brzdení. Auto je skôr na dennodené vozenie s možnosťou vyšantenia sa v rámci +- povolených maximálnych rýchlostí. Žiaden šporťák. Tie sú v inej kategórii. Opakujem hlavne tie horské prechody, zákutia, kopce a zákruty - tam je doma a pobaví. Akurát ABS pri brzdení začína reagovať na môj vkus príliš včas. Riadenie je presné, nie však ako na rýdzom šporťáku. Dáva však presne takú odozvu akú potrebujete a nie je "gumové". Kam zatočíte, tam sa v momente auto vybere priamočiaro ako vlak. Hlavne na letných pneu. Kulisa riadenia je presná a možno máličko drsná, rýchlostná páka je krátka a osobne ju považujem za naozaj peknú. Presne ako to má v takomto aute robenom pre emócie byť:)

- Motor je klasická ECOTEC 1.6 16V 105hp 150nm pri cca 3600-3800 otáčkach, čím s otáčkami vyššie ide lineárne aj výkon. Krútiaci moment príliš s otáčkami neklesá a to až po obmedzovač. A aj za 6000rpm sa "ešte dačo deje". Motor vie byť aj šetrílek, aj zábavný(vzhľadom na svoje možnosti). Palubný počitač s neskutočne rýchlou odozvou informuje o aktuálnej spotrebe a naučí vás skutočne narábať s každým polmilimetrom na plyne. Od 2500rpm vyššie pri prudšom pridaní zmení tón na hrubší(kapota nie je naschvál odhlučnená ako pri hatchbacku a aj výfuk ma o dosť iný zvuk) a od 3500 otáčok začne lahodiť každému uchu. Krásnym zvonovým hlasom sa prihovorí od 4000-5800 otáčok a potom nastane rev, ktorý ale neuvädá ale ide si pekne krásne ruka v ruke s nárastom "sily" až po obmedzovač 6500rpm. Honda s VTECom to však nie je. Je mi jasné, že majitelia benzínových turbín alebo väčších objemov sa iba pousmejú. Pripomínam však,že sa bavíme v rovine 1.6 16V motorov. Určite teda patrí ku tým zábavnejším 1.6kám, ktoré majú čo ponúknuť a keď im dochádza dych, stačí podradiť na otáčky od 4000 vyššie a vedia zamiešať karty aj silnejším dieslovým motorom. Áno, aj v pružnosti. Treba ho však "držať pod krkom" a točiť ku obmedzovaču a napr. v rýchlosti 60km/h, tam rovno hodiť s medziplynom 2jku a vystreliť za moment na rýchlosť 90km/h.

- spotreba. No motor svojím názvom ECOTEC čosi napovedá. Nedá sa viac než len súhlasiť. Momentálne mám s jazdou okresky/mesto, 50/50, priemernou rýchlosťou 61km/h na palubáku 5,7L/100km. Toľko možné minimum v reálnej prevádzke. Musím však dodať, že brzdové platničky nemám ani pred polovicou, brzdievam motorom s medziplynom kde sa len dá a využívam energiu auta naplno a idem plynulo a svižne. Mestské jazdy zas idem s dôrazom na kľudnejšie rozbehy a plynulosť a kde tu vyradením do neutrálu a zase brzdením motorom. Len som sa bavil a skúšal ako sa dá jazdiť s týmto motorom v reálnej prevádzke a za koľko. Prešiel som takto 300km z aktuálnej nádrže. Pri trasách mimo mesta s cca +-20km/h dodržiavaním max.povolenej rýchlosti sa dá v extréme ísť od 4,9L do 5,2L na 100km. Verte,neverte. Ale čo realita a normálna jazda? Realita pri jazde bez obmedzovania sa(avšak podotknem, že pri dosiahnutí cestovnej rýchlosti, aj vyššej od 110 - 150km/h) a následným "lízaním plynu", aj prudšom obiehaní, občasnom vyšantení si vezme približne 6,8L/100km cez leto a do 7,5L/100km cez zimu. Podotýkam na 215/45 pneu a 17" elektrónoch. Vyššiu spotrebu na nádrž som ešte nemal a podotýkam bývam v horskej oblasti(hore kopcom zábava:), dole kopcom so zaradenou 5kou a občasným pribrzdením, režúc zákruty - tiež zábava:)). Takže toľko realita. Záleží od vás ako sa viete udržať na uzde a viete narábať s plynom a kinetickou energiou vozidla. Nemusí to byť však žiadna nudná ekojazda, ale plynulá športová jazda vrátanie podraďovania a prudšieho predbiehania.

- krásny a veľmi pevný trojdverák so športovým nádychom
- predimenzovaný podvozok a úsporný motor
- dobré brzdy
- riadenie a radenie
- zvuk motora
- krásny interiér, ktorý ťa hned vtiahne do deja hlavne posedom - kokpit
- na 3-dverák skutočne využiteľný kufor, prinajhoršom sa sklopia sedadlá - miesta takmer ako v hatchbacku
- relatívne zvukom čisté fabrické audio, nerezonujúci interiér, vzhľadom, na to, že je to fabrické, aj vyvážené stredy a basy.
- rýchly a presný palubný počítač

- zlý výhľad z vozu
- príliš dlhé prevody a tým spôsobená nedostatočná dynamika bez podradenia rýchlosti
- prístup ku žiarovkám pri potrebe výmeny
- klasika pri trojdveráku - nutnosť vystúpenia si pri pasažieroch na zadných sedadlách
- chcelo by to vyšší točák a výkon alebo kratšiu prevodovku
- auto pri obsadení viac ako 3ma osobami dosť výrazne zlenivie pri jazde do kopca
- priskorý nástup ABS

Prvá servisná prehliadka "po 30000km" (olej chodím meniť po 15-20tkm) stála u predajcu v Martine až 9000SK. Avšak na druhej strane chlapci robia precízne a kadečím mi natreli pánty a ošetrili všetko čo sa ošetriť dá a auto aj povysávali. Bolo vidno pedantnú robotu. No bodaj by nie za tú cenu. Po skončení záruky som trafil jelenicu a už si podobné záležitosti ako výmena filtrov riešim "doma". Inakšie plná spokojnosť, totálna spoľahlivosť. Auto mi robí len radosť.

Veľmi dobré. Týmto pozdravujem predajcu Riša z Martina, ktorý pochopil, že som sa do auta zaľúbil na prvý pohľad. A po otázke "čo mám robiť, aby mi toto auto hovorilo pane?":) pochopil,že to myslím vážne a keďže auto mal ako predvádzačku na starosti pár mesiacov, dal mi zopár úžitočných rád ako s ECOTECom jazdiť čo najsvižnejšie a "zadarmo" a updateol mi palubák o zopár dobrých funkcií navyše. Jednanie bolo rýchle, vecné, super a bolo cítiť, že vie o čom hovorí a zaujíma ho jeho práca. Človek sa bohužial často stretáva v praxi u niektorých predajcov s nezáujmom o auto a detaily, prípadne nevedomosťou.

Všetko originál ako vyšlo z fabriky. Tak sa mi páči najviac.

- pridať pár koníkov alebo rovno vymeniť by sa zišlo len motor. To by som už však priplácal na spotrebe...takže to dáko vydržím a vybavím sa na ňom v rámci jeho možností. Pokiaľ bude záujem a niekoho to zaujíma môžem spraviť video z pružnosti zrýchľovania alebo podobné veci, napíšte mi do diskusie. Možno niekoho predsa len, benzín dražie a kvázi "športové" auto pre každý deň nejedného z vás možno ťahá vlastniť a bránia predsudky voči motoru o objeme 1.6

11.9.2010 13:23

11.9.2010

Takže sme sa prehupli cez 100000km, už skoro 105000km...interiér nevŕzga, plasty sú neošúchané, celkový vzhľad interiéru takmer ako nový aj po tejto porcii km. Zaujímavosťou je, že jediná investícia okrem oleja a filtrov boli len tyčky stabilizátora za cca 16EUR - AJ BRZDY SÚ TAM EŠTE AKO VYŠLI Z FABRIKY, VRÁTANE PLATNIČIEK...je to držiak, nevidno náznaky stárnutia a opotrebovania...motor podáva oveľa lepšie výkony ako keď som voľakedy písal túto recenziu, ako keby sa ešte viac zabehol. Je pružnejší. Viac-menej nemám autu čo vytknúť.

31.10.2009 20:00

Je toho viac...

Od poslednej aktualizácie sa toho udialo viac. GTC zdvojnásobilo akčný rádius:) ... prešlo v novembri 2008 prestavbou na LPG ... Teraz po roku už môžem hodnotiť a môžem len doporučiť. Samozrejme si to treba dať spraviť tým správnym odborníkom a zainvestovať do poriadneho splynovača s riadiacou jednotkou. Spotreba je cca 8L LPG na 100km. Extrém minimum 6,5, maximum 10. Inakšie sa má dobre až na dáke tie odreninky na nárazníkoch. Tie sa ale idú riešiť.

17.6.2008 00:00

vymenené obyčajné sviečky za irídiové. Pružné zrýchlenie na 3jke zo 60 na 100km/h sa zlepšilo o 0,6 sekundy z 8,8s na 8,2s. Bolo ich treba meniť tak či onak a tieto by mali vydržať bez problémov 100tis. km a zároveň upraviť spaľovanie. Funkčnosť (pocitovo ale nebadateľnú) teda môžem potvrdiť.

14.6.2008 00:00

14.6.2008 - pridané video z youtube, akcelerácia Astry H s motorom ECOTEC 1.6 16V TWINPORT

14.6.2008 00:00

14.6.2008 - foto sú len také, aké som našiel. Čoskoro ich vymením za lepšie a vecnejšie. Pekne ho dám umyť, nalakovať, počkám na pekné počasie a nafotím aj s panorámou Tatier:)

Další vozy Opel Astra

už má vyše 100000km ešte ani raz nesklamalo ani náznakom.

je to trojdver. Až na túto skutočnosť a negatíva s tým spojené, je to len výhľad z vozidla dozadu a šikmo dozadu.

Ešte som nemal problém, že by sa dakto sťažoval. Vzadu je miesta na rozdávanie, auto má dlhý rázvor. Skôr sa stretávam s opačnými reakciami, nikto nečakal toľko miesta ale pripravoval sa na najhoršie.

Až na výkon motoru a sprevodovanie nemám čo vytknúť. A to som dosť náročný na podvozok a brzdy.

Tuhá zadná náprava. Lepšie "cítiť" s autom, tí vzadu to však vnímajú inak. Mierne stvrdený podvozok oproti 5dv. hatchbacku a 17" kolesá spravia svoje. Inakšie je vyladený úplne skvelo ako kompromis medzi komfortom a športovosťou. Skoro žiadne náklony.

Na to, že je to benzín 1.6 16V a 1280kg ťažké auto je to neuveriteľné. Lepšie to bude už len na LPG. Okrem benzínu, oleja a filtrov som ešte nemenil absolútne nič. Ani brzdové obloženie nemám zodreté pred polovicou. Letné pneu však za chvíľu budú končiť.

No po búračke som si všetko zháňal sám a niečo príjemne prekvapilo, niečo zas pobúrilo.(napr. čelná maska z plastu a imitácie chrómu - 8700SK s DPH).

Na 1.6 16V dobré avšak jazdil som aj na lepších 1.6kách. Ale veľa ich je horších.

Nemám čo dodať. Overiť si tieto super spotreby ECOTEC motorov môžete aj na spritmonitor.de

Pri ustálenej rýchlosti šepká, pri pridávaní dáva o sebe vedieť riadne. Pri 140km/h a skoro 4000 otáčkach ho počuť už viac. V aute však stále hovoríš tichým hlasom. Ale to sa mi páči,tak to má byť.

Ako na mňa šité, skvelé bočné vedenie. Aj po 400km v kuse vystúpiš v pohode.

Brembo to nie je, ale vzhľadom na motor predimenzované.

Je to trojdver, ale miesta skoro ako v hatchbacku. 340L je také nutné minimum a sedadlá sa dajú sklopiť potom je to 1070L, takže postačujúci. Podnikám na ňom, nemám problém sa prinajhoršom vynájsť.