jpor (RSKa) (muž 51 let) Poslat zprávu

Mercedes-Benz E postrehy z S63 v diskusii

Mercedes-Benz E, foto 1 Mercedes-Benz E, foto 3 Mercedes-Benz E, foto 4 Mercedes-Benz E, foto 5 Mercedes-Benz E, foto 6 Mercedes-Benz E, foto 7 Mercedes-Benz E, foto 8 Mercedes-Benz E, foto 10
Mercedes-Benz E, foto 14 Mercedes-Benz E, foto 24 Mercedes-Benz E, foto 25 Mercedes-Benz E, foto 32 Mercedes-Benz E, foto 33 Mercedes-Benz E, foto 35 Mercedes-Benz E, foto 39 Mercedes-Benz E, foto 43 Mercedes-Benz E, foto 45 Mercedes-Benz E, foto 46 Mercedes-Benz E, foto 49 Mercedes-Benz E, foto 50 Mercedes-Benz E, foto 55 Mercedes-Benz E, foto 70 Mercedes-Benz E, foto 73 Mercedes-Benz E, foto 80 Mercedes-Benz E, foto 82 Mercedes-Benz E, foto 145 Mercedes-Benz E, foto 147 Mercedes-Benz E, foto 167 Mercedes-Benz E, foto 168 Mercedes-Benz E, foto 169 Mercedes-Benz E, foto 171 Mercedes-Benz E, foto 175 Mercedes-Benz E, foto 176 Mercedes-Benz E, foto 177 Mercedes-Benz E, foto 178 Mercedes-Benz E, foto 179 Mercedes-Benz E, foto 180 Mercedes-Benz E, foto 190 Mercedes-Benz E, foto 191 Mercedes-Benz E, foto 192 Mercedes-Benz E, foto 198 Mercedes-Benz E, foto 274 Mercedes-Benz E, foto 291 Mercedes-Benz E, foto 292 Mercedes-Benz E, foto 302 Mercedes-Benz E, foto 303 Mercedes-Benz E, foto 305 Mercedes-Benz E, foto 306 Mercedes-Benz E, foto 307 Mercedes-Benz E, foto 308 Mercedes-Benz E, foto 310 Mercedes-Benz E, foto 311 Mercedes-Benz E, foto 312 Mercedes-Benz E, foto 313 Mercedes-Benz E, foto 314 Mercedes-Benz E, foto 315 Mercedes-Benz E, foto 316 Mercedes-Benz E, foto 317

Přezdívka auta Šarkan Rok výroby 2005 Koupeno nové najeto [km]:121000 palivo: benzin počet válců: 8 počet ventilů na válec: 3 objem [cm3]: 5439 výkon [kW]: 350 kroutící moment [Nm]: 700 zrychlení 0-100 km/h [s]: 4.7 maximální rychlost [km/h]: 314 počet rychlostí: 5 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 540 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 17

Doteraz mi nie je celkom jasné, ako som sa vlastne k dostal k takémuto autu. Teda nie že by som nebol duchom prítomný, keď som ho vyberal, ale o niečom podobnom som ani nesníval. Teraz spätne sa podozrievam, že som o tom tajne sníval, ale neodvážil som sa priznať si to.
Ale po poriadku: keď som v októbri 2004 začínal podnikať na plný úväzok, chcel som Vectru, lebo som ju predtým mal ako služobné auto a bola pohodlná, mal som ju rád (volal sa Hektor). Ešte ma oslovovala (ale iba trochu) vtedy ešte nová Oktávka II, tak som si urobil komplexný rozpočet nákladov na 1 km pre niekoľko áut. Vtedy bežala inzercia na akciu Mercedes C klasse, kde upozorňovali na výšku leasingovej splátky a cenu pri opätovnom predaji auta. Následne som Céčko zaradil do tabuľky - a vyhrávalo to. Vtedy nebola Oktávka kombi v N1, tak som po týždňovom vnútornom boji strávil fakt, že by som chodil v novom Mercedese a objednal C 220 CDI kombi (Arnold; ak bude čas, príde recenzia...). ASi tak po 2 mesiacoch som zistil, že som prepadol značke. Neviem či to je premysleným marketingom, imidžom značky (hlavne z 80-tych rokov) alebo tým, že za socíku domov otec nosil z kapitalistickej cudziny prospekty Mercedesu (ešte aj Renaultu, ale to ma tak nevzrušovalo), ale stalo sa.
Vďaka maximálnej spokojnosti s Arnoldom som po 3 rokoch leasingu začal premýšľať, aké bude ďalšie auto. Je pravda, že Arnoldov leasing bol na 4 roky, ale ja som už pred pár rokmi začal čítať (a odoberať) časopisy Carauto, Speed a potom aj Top Gear, pridal sa autoweb.cz a nakoniec aj auto.cz a MACZ. Tým pádom som sa asi nemohol uspokojiť s ničím slabým ani priemerným. Navyše sa mi dosť darí v podnikaní, takže som sa začal vážnejšie obzerať po novom aute.
Jedného dňa som klikol na stránku Mercedesu v SR a medzi jazdenými autami bolo jedno E 55 AMG KOMPRESSOR. 2,5 roka, čierny, 80000 km, cena menej ako polovica nového auta. Nasledovala skúšobná jazda. Pri prvom zadupnutí plynu do podlahy som zažil, čo je to strach z auta. Milé, prítulné a komfortné Éčko sa zmenilo na beštiu. Od nejakých 4000 otáčok revalo ako tiger, nasadilo katapult a predbiehaná Felda zmizla vzadu ani neviem kedy. Ďalšie dojmy nasledovali na diaľnici, keď som zistil, ako klame telom (skutočná rýchlosť oveľa vyššia ako pocitová) a koľko sily má aj vo vysokej rýchlosti. Predovšetkým som sa ale presvedčil, že je to komfortné auto na každý deň a že pokiaľ hladkám plyn, je to poslušný kocúrik, ktorého V8 si ticho pradie a posúva svet za oknami celkom nebadane.
Potom do toho prišli nejasnosti s papiermi, presviedčanie o záruke, zistenie pôvodu auta v Nemecku, a nakoniec kalkulačka. Tá ukázala, že ak si kúpim jazdené 2,5 ročné a nechám si ho 2 roky a predám za smiešnu sumu, náklady na km sú rovnaké ako pri novom aute ktoré bude jazdiť 4 roky a má šancu sa predať za nejakú sumu (1. majiteľ a tak) a ako bonus mám nové auto, jasnú históriu, záruku atd. Pohľad na účet tvrdil že bez zaváhania nové auto. Tak som našiel na webe jedno skladové 2 ročné v Prahe. Pravdupovediac som aj chcel kompresorový model pred faceliftom (kvôli brutálnym 700 Nm), zľava potešila, dodacia doba okamžite, výbava solídna. Nasledovala mailová a telefonická komunikácia, platba vopred a deň D - 1.11.2007 som si išiel pre krásavca. Následné prihlásenie trvalo síce 3 týždne, ale stálo to zato.

K autu: je to Éčko takmer ako každé iné, až na motor, podvozok, brzdy, spoilery/aerodynamiku a čiastočne výbavu...skrátka ako každé iné. Predovšetkým je to stále Mercedes, čo znamená komfort a ešte raz komfort.

Vzduchový podvozok prešiel úpravou AMG a oproti bežnému Airmaticu je cítiť menší zdvih a väčšiu tvrdosť. No ale u bežného Éčka je tá plavnosť a mäkkosť neuveriteľná, takže Šarkan je stále veľmi pohodlný (aspoň v polohe Comfort a ešte aj Sport1 je OK). Náklony sú dosť malé, v polohách Sport1 a Sport2 ešte menšie až nulové. Odmenou za Sport2 je okrem absencie náklonov aj zábava, lepší kontakt s vozovkou, pocit bezpečia a pochopiteľne aj mapovanie nerovností na ceste. Pokiaľ sa chystáme na výlety za 200 km/h, zapínam Sport1 alebo 2, kvôli prípadným prudkým manévrom (zdravím vodičov, ktorí nevedia na čo majú spätné zrkadlá). Pneu - 245/40 R18 vpredu (na zimu aj vzadu) a 265/35 R18 vzadu. 5-lúčový disky AMG v základe, keďže za mi páčia tak na zimu identické, až na zadný rozmer.

Motor je kapitola sama o sebe. Toto auto je nakoniec predovšetkým o ňom. Pôvodný Mercedesácky 5 litrový V8 bol u AMG prevŕtaný na 5,4 litra, dostal Lysholmov kompresor (v tomto aute má tlak 0,8 baru) a pár príslušných úprav. Je zaujímavý 3-ventilovou koncepciou, ktorou chcel Mercedes spojiť výhody 2- a 4-ventilovej konštrukcie (ťah odspodu s vyšším výkonom a efektivitou), má tiež úpravu stien valcov kvôli zníženiu trenia. Nástup výkonu je okamžitý, ale napriek krivke točivého momentu (max. 700 Nm od 2650 do 4500 ot.) je jasné pravidlo - ak chceš zrýchlenie, zvýš otáčky. Pri prechode z turbodieselu som čakal podobné efekty (sila v maxime toč. mom. a potom zase až výkon vo vysokých otáčkach), ale pravidlo výkon = otáčky platí v celom rozsahu. Tých 700 Nm sa prejavuje 2 spôsobmi - samozrejmosťou a ľahkosťou pohybu tých 185O kg váhy za všetkých okolností a neskutočný ťah už od cca 3500 otáčok. Zvuk je príslušný charakteru auta. Pri štarte trochu vyskočia otáčky (okolie spozornie) a prvých 15 sekúnd počuť závity kompresora. Potom do 2000 ot. je to také decentné bublanie, príjemná kulisa na posúvanie sa mestom. Od 2000 do 3500 počuť skrytú silu za sýtym zvukom V8 a nad 3500 nasleduje rev. Pripomína mi zvuk pretekárskeho auta vo fraku, vzrušujúci, návykový do omrzenia ale nikdy netrhá uši. Utlmenie motora je také akurát - občas by som rád pridal volume, ale zase na dlhých cestách by už bol mierne otravný. Nikdy som neveril rečiam, že niekto vypne rádio a počúva motor, ale toto auto ma presvedčilo...
Ak niekoho zaujíma spotreba - 13,5 pri disciplinovanej jazde, za 15 si užijeme aj trochu zábavy, 17 znamená rýchlu jazdu a za 20 môžeme vyvádzať.

Prevodovka - 5 stupňový automat s radením na volante aj pákou. Trvalo mi pár týždňov kým som sa zžil s automatom, predsa len manuál dáva plnú kontrolu a ja som chcel aby to radilo podľa mojich predstáv, ale presne. Potom som pochopil čo a ako a dnes presne viem ako a kedy preradí, tak spolu komunikujeme cez plynový pedál. Najčastejšie režim Comfort, ak chcem byť rýchly tak Sport, ale predbiehanie v kolónach a na okreskách Manual a tlačítka na volante. Bezkonkurenčne najrýchlejší spôsob.

Brzdy - majú obrovské kotúče, priemer je myslím 380mm vpredu a 350mm vzadu. Brzdný účinok je adekvátny sile motoru a hmotnosti auta (plné brzdenie z cca 220 znamená že spolujazdec takmer visí zavesený do pásov ak sa neopiera rukami o palubku), takže to klamanie rýchlosti nie je až tak nebezpečné, pretože auto dokáže náležite brzdiť aj z vysokej rýchlosti, vädnutie som pozoroval až po vytrvalom cca 15 minútovom extrémnom namáhaní. V takom prípade na displeji vyskočí červený nápis, že brzdy sú prehriate a treba jazdiť miernejšie (brzdný účinok je potom MIERNE slabší). Z vlastnej skúsenosti SILNE DOPORUČUJEM NEZASTAVIŤ ale 10-15 minútovou pokojnou jazdou brzdy ochladiť a nápis zmizne. V prípade zastavenie kotúče popraskajú (viď fotogaléria).

Interiér - bežné Éčko v čiernej koži Nappa a s dobrou výbavou. Jedine sedačky majú logo AMG. Dizajn a atmosféra vnútri sa mi páčia (osobne neviem prísť na chuť interiéru BMW bez stredovej konzoly). Volant má trochu iné tvarovanie venca (anatomické) a tenšiu kožu ako bežné Éčko.
Sedačky majú dofukovanie sedáku pod kolenom, bočných krídel a operadla v bedrovej časti a pod lopatkami. Rozsah nastavenia a komfort výborné, napriek tomu si neviem nájsť jednu stabilnú pozíciu, takže si občas upravujem polohu. Možno je to mojou postavou...(190 cm).
Dal som domontovať interface pre iPod, čím odpadá používanie CD, DVD a MP3 na nich. 160 GB v iPode stačí na všetko, ovládanie na volante, viac nepotrebujete.

Exteriér - auto má taký športovo dravý a mierne nas*aný výraz, to sa mi páči. Nemám rád okatý tuning, takže tento, ktorý je svojím spôsobom nenápadný a zároveň sa neokuká, mi vyhovuje. Nápisy E55 AMG a V8 KOMPRESSOR som nechal odstrániť, nepotrebujem nadmernú pozornosť. Stačí mi, že ja viem o čo ide a kto sa vyzná, vie tiež. Zo začiatku sa mi zdaly 4 výfuky okaté, ale už sa to vstrebalo. Inak výfuk má len jednu rúru na každej strane, len 20 cm pred koncom sa každá rúra rozdvojuje a na konci má dvojitú chrómovú koncovku.

- predovšetkým bezchybné spojenie výkonov superauta s pohodlím pre každodenné jazdenie aj na dlhé trasy aj pre rodinné auto; hltač kilometrov
- motor s dostatkom sily v každej situácii
- zvuk V8
- jazdné vlastnosti - voliteľné jediným tlačítkom nastavenia podvozku; rozdiel v nastaveniach dosť výrazný; na limit auta som sa zatiaľ bez letiska a inštruktora neodvážil
- výbava auta (na želanie doplním podrobnosti)

- od začiatku vynechávala navigácia, po niekoľkých pokusoch a výmenách a upgradoch všetkého možného sa vymenil aj alternátor, odvtedy funguje
- hanba pre Navteq, za zmapovanie SR a neviem prečo to Mercedes akceptuje, keď každá PDA navi to už má

- miestny servis otvorene priznáva, že elektriku radšej riešiť cez Bratislavu; po skúsenostiach s názormi na výmenu oleja už radšej všetko cez BA; na druhej strane sú tu milí ľudia, ale profesionalita vyzerá inak
- servis v BA je na úrovni, akú si predstavujem; odborne aj prístupom, akurát často majú málo náhradných vozidiel - ktovie či v Nemecku vedia o tom

- miestny predajca je fajn, ale je taký miestny
- v BA ich viac naháňajú a je to vidieť. Dokonca sa dostali do štádia "netlačte na zákazníka, pri našej klientele je to kontraproduktívne" - majú dobrý bod
- v Prahe v M3000 (špecialista na AMG) skúsenosti podobne ako s miestnym predajcom "u nás", aj tí v BA sú kepší; ale chlapec bol asi nový vo fachu, takže ak chcete niečo ohľadne AMG, pýtať sa len pána Maroula please, ten umí a má skúsenosti ako nikto iný čo som videl.

Ochota a milý prístup nechýbali nikomu, len tá profesionalita je premenlivá.
Okrem toho som mal občas pocit, že predajcovia chodia len do práce kvôli živobytiu ako hocikto iný, ale ich záujem je niekde inde (aj keď miestny predajca sa za mlada venoval autám...). Normálne stačí v rámci koníčka rok-dva čítať časopisy a internet a viete toho viac. Škoda...

Tuning / úpravy

Nainštaloval som poriadnu muziku, lebo ten Harman-Kardon 5.1 čo je tam za príplatok, má zvuk naozaj nič moc, akurát dobrý priestor vďaka 5.1
Páni z Fast Forward mi trochu vysvetlili, ako sa veci majú a zistil som, že dobrý sound od výrobcu proste nekúpite za žiadne prachy, lebo neexistuje. Ak máte hudobné nároky a sluch, jediné riešenie je komplexná inštalácia nových komponentov treťou osobou, ale podmienkou je profesionalita a skúsenosti.

Ďalšie úpravy, ktoré si viem predstaviť:
- V-MAX od AMG - posun obmedzovača na 300 km/h, výmena hliníkových prvkov zadnej nápravy za titánové a zvýšenie brzdného tlaku
- samosvorný diferenciál od AMG s 30% svornosťou
- zvýšenie výkonu od Kleemanna - možnosť až do 640 koní a 900 Nm pri K4 (za cca 12500 EUR, čo je vzhľadom k výsledku viac ako dobrá cena)
- v takom prípade aj výkonnejšie (kompozitové?) brzdy AMG alebo Kleemann - nutnosť 19" kolies (ale zdá sa že fyzicky sa vojdú aj do 18")

12.12.2013 01:02

prvá jazda na S63 AMG 4matic = Brutus

pridávam prvé postrehy z S63 AMG 4matic do diskusie, ale aj sem:
Prvé dojmy z tých 100 km jazdy po diaľnici a po meste:
je to ťažké auto, ale veľmi dobre to maskuje. Hýbe sa so samozrejmosťou aká je neprirodzená pre 2070 kg živej váhy. Samozrejme motor s 585 koňmi a 900 Nm tomu pomáha, ale zatiaľ zábeh takže žiadne plné plyny. Ten dojem je skôr o tom, že je to tuhá karoséria a že Airmatic narába s karosériou veľmi dobre. Komfort ano, ale aj tlmenie nerovností s minimálnymi pohybmi a celkovo veľmi solídny tuhý dojem z auta, je také "composed" - drží si charakter a nič ho nerozhodí, aj v zákrutách sa nakláňa vzhľadom ku komfortu dosť málo. V režime Sport prituhne celý podvozok a Brutus ukazuje, že pod frakom má svaly a dokáže sledovať stopu a pohyby volantu a držať sa cesty prekvapivým spôsobom. Každopádne S63 je viac S-klasse ako AMG divoch, čo sa dalo čakať, ale je to OK, aspoň neprovokuje k výtržnostiam a to sa hodí >:-[]
Zvuk je fantastický, jedovatý a svalnatý, ale pokiaľ je prevodovka v režime Comfort tak je to tlmené, klapka na výfuku ostáva zatvorená...a na voľnobeh motor vydáva zvuk ako keď štrikuje naspeedovaná babka >:D čiže veľmi civilizovaný, počuť len jemné tikanie zdvíhadiel ventilov...
Má fantastický dojem z interiéru, béžová koža mu sadne jak riť na šerbel, vyjadruje atmosféru a charakter S-klasse. Luxus, ergonómia, istá urodzenosť...známy čo montuje do luxusných áut hudbu a elektroniku sa vyjadril, že keď presadne z tohto do aktuálneho BMW 7er, tak sa mu chce grcať. No comment...ale aj preto mám radšej Mercedesy...hoci E-klasse a 5er mu prídu ako rovnaký level, ale S vs 7er je proste jasné.
Moje očakávania z ABC vs Airmatic zatiaľ dopadajú dosť dobre pre Airmatic. Zatiaľ som stále názoru že ABC je fantastická vec, zázračne funguje a žerem ho všetkými desiatimi, ale tento airmatic je inde ako u Šarkana, a rozhodne zatiaľ nemám pocit že by som za niečím nejak ľutoval...skrátka je dosť dobrý a S-klassy hodný. Bodka.
Výbavu nekomentujem, je to super a pri pololežiacej polohe riaditeľského kresla vzadu mi chýba asi len 7 cm k tomu, aby som si úplne natiahol nohy pri mojich cca 190 cm. A to teda klobúk dolu.
Command dospel, je to smartfón s aplikáciami a z môjho Blackberry v pohode stiahne 100 mailov, a to aj z viacerých mailových účtov, hoci teda nevie pracovať súčasne s viacerými účtami, musím si vybrať jeden. Ale dokáže maily čítať aj písať odpovede, s Bluetooth SAP modulom urobí wifi hotspot v celom aute (mám tam SIM kartu s mobilným internetom bo sa mi nechce furt párovať mobil s Commandom). Zadný zábavný systém je naozaj premyslený a poskytuje všemožné kombinácie toho čo kto na ktorej obrazovke pozerá a dokonca na sluchátkach (rádiových a nie infrared) sa dá prepínať, či majú prehrávať zvyk zo zadného pravého, ľavého alebo spredu z Commandu...atd atd atd.
Sedačky sú malá nirvána: konečne dal Mercedes reguláciu hornej časti v oblasti ramien. Nie ohýbaním operadla v polovici ako BMW, ale prifukovaním vakov a to je úplne v poriadku. Veľmi rýchlo som si našiel svoje nastavenie a nemal potrebu ho meniť, čo pri šarkanovi ale ani Jamesovi nie je tak. Pozícia za volantom výborná, ano trochu vyššia ale ozaj dobrá. Masáž konečne funguje tak, že ju chcete a nie že po chvíli sklamaný vypnem...skrátka je to MASÁŽ vrátane "horúcich kameňov" aj vzadu a teším sa na dlhé cesty >:D vlastne na všetky cesty.
Zatiaľ toľko...viac snáď neskôr, prípadne na dotaz...

8.10.2012 02:27

minirecenzia SL500 po 14000 km

Tak som si našiel hodinku času a spáchal minirecenziu na SL500 - je v diskusii k Šarkanovi

4.5.2012 00:48

nová garage

tak sa nám podarilo doviesť novú garáž a k nej dom :-) do štádia použiteľnosti, resp. na prah sťahovania. Dnes som si vychutnal prvýkrát zaparkovať v tej garáži...a je to taký trochu úchylný pocit, akoby som vošiel autom do čistej obývačky s novým čistým kobercom... Už čoskoro tam bude stávať trvale...

19.3.2012 01:55

o servise

musím povedať, že po výmene rozvodovej reťaze sa začali reťaziť problémy. Akoby tí chlapci nevedeli s tým autom narábať. Alebo majú málo práce/tržieb a naháňajú klientelu.. Totiž po výmene reťaze nastali 2 problémy: nepravidelný chod na voľnobeh a zvýšené otáčky voľnobehu (800-1000 namiesto 600).
Riešenie - vraj senzor škrtiacej klapky, potom klapka samotná (1300 EUR...). Ale ešte sa nemenila, zháňajú nejakú funkčnú na vyskúšanie, lebo nevedia identifikovať jednoznačne príčinu.
No a nakoniec - po zastavení auto smrdí nejakou spáleninou. Naposledy som dokonca videl taký kúdol dymu spod kapoty, ako ked fajčiar vypustí šluka z pľúc. No poďme rovno do servisu. Tam nič, nenašlo sa... Umyli motor na čisto a budeme sledovať, či netečie olej alebo čo.
Skrátka, jak sa auta chytili, začalo sa akosi všetko kaziť. A už mi to lezie trochu na nervy... Náhradné auto pravdaže vo vlastnej réžii, ale už som sa zariadil. Vyslúžilý Avensis z firmy, resp mimo mesto otcove Céčko. Ešteže som ho tak solídne nakonfiguroval...
Pre zaujímavosť má auto za sebou 111111 km... fotku hodím na titulku

14.2.2012 01:10

výmena reťaze

Po 108000 km som dával opravovať nejaké "drobotiny" a servisák mi navrhol výmenu rozvodovej reťaze - zatiaľ iba kvôli hluku, funkčne to údajne motoru neškodí. Takže počas dovolenky som nechal Šarkana v servise a reťaz vymenili (spústa práce - dolu hlavy motora atd.).
Po výmene zvuk skutočne tichší. Zaujímavosť na záver - reťaz má cca 1,5 metra a hádajte o koľko bola stará natiahnutá oproti novej? cca 4,5 cm...to som nečakal že by to bolo možné viac než o pár mm...

7.12.2010 22:43

AMG vs BMW X6 M na diaľnici

Tak sme sa dnes trochu doťahovali s X6 M na diaľnici. A rýchlejšie bolo....AMG :-D
V podstate v akejkoľvek rýchlosti bolo o poznanie rýchlejšie. Pomer výkon/hmotnosť nepustí.

Tiež pre zaujímavosť - začalo sa mi nedávno AMG prepínať do núdzového režimu (výkon asi tak 100 koní...) akonáhle som ho vytočil na plný plyn. Po chvíli zase nabehlo na normál. Diagnostika ukázala podľa očakávania prehrievanie. Nakoniec sa ukázalo, že je zaseknuté pomocné čerpadlo obehu chladiacej zmesi v bloku motora. Zajtra ide na výmenu.

11.6.2010 23:46

Okruh s SLS AMG

Včera som bol na akcii Star Experience kde bol hlavný bod programu jazda s SLS AMG. Nakoniec sa ukázalo, že to bude aj najkratší bod programu, navyše s jednou ťažkou voľbou: SLS môžem vyskúšať na jediné kolo skrátenej verzie Slovakiaringu buď:
- za volantom s tým, že inštruktor ako spolujazdec a predo mnou ide pace-car SLK 55 AMG takým tempom, aby som sa niekde premotivovaný nevyrúbal, alebo
- bez pace-caru v SLS ale na sedadle spolujazdca, inštruktor-pretekár za volantom pôjde naplno

Keďže mi bolo jasné, že bez znalosti auta a tiež trate by som na jednom kole z SLS dostal tak 30% jej schopností a vlastne iba zistil, kde leží momentálne hranica môjho strachu, zvolil som druhú verziu. Takto zistím, aké je SLS naozaj auto a čo všetko dokáže.

Takže: nasadám do auta, dvere otvára hosteska, ja automaticky hľadám kľučku dverí na klasickom mieste, a ona je inde páč sa dvere dvíhajú dohora. Zapadám do sedačiek, rýchlo za sebou pás, odložiť doklady, mobil do schránky a ideme. Vnútri počuť motor velice výrazne, ale tento zvuk sa neomrzí a na 1000 km trasy to určené nebude... Vyrážame za plynulého atmosférického ťahu, nie je to besný kompresor. Prvá zákruta, chytám sa držadla a hlavu mi ťahá do strany silou doteraz nepoznanou. Auto sedí v stope ako prikované...naozaj ideme už naplno? Nie, lebo prvá zákruta je hneď za štartom, nestihli sme nabrať rýchlosť. Karoséria je neuveriteľne tuhá, kontakt pneu s vozovkou cítiť v celom aute aj cez sedadlo spolujazdca, a práve to dáva veľmi jasnú predstavu, ako dobre drží v zákrute. Naberáme rýchlosť, chlap brzdí ukrutne neskoro a veľmi málo, len tak na krátko pohladí pedál. Okamžite je jasné, že k takémuto tempu by som sa musel cez vlastný strach prehrýzať hooodne dlho. Ani ma nenapadá pozerať na tacho, len sledujem stopu, nahrávam všetky svoje dojmy a držím sa čoho sa dá. To auto je ostré, odstredivé sily v zákrute proste neuveriteľné. Veľmi cítiť nízke ťažisko, náklony v zákrute skutočne minimálne, proti tomuto je E55 AMG aj na Sport2 taký mäkký kočiar. Ani tých 1600 kg auta necítiť, len také zúrivé držanie sa cesty. Nízka pozícia znamená menší výhľad, musí poznať trať, o tom niet pochýb. Niektoré zákruty proste letí na plný, niektoré len pohladí brzdu. Pred vracákom na sekundu vyrovná volant, skočí na brzdu a pribrzdí na úseku snáď 15 metrov. Ale tvrdo. Auto celé stuhne, cítiť jemné chvenie akoby pri jemne zvlnených kotúčoch, nástup bŕzd ostrý, žiadne jemné prechody. Po sekunde púšťa brzdu, do vracáku zatočí (spomínam ako som sa tam 2x odporúčal do kačírku). Hlava ide do prava, asfalt predo mnou sa zatáča doľava, vzdialene počujem pískať gumy, vzápätí plyn a výjazd. Všetko ide veľmi rýchlo. Nasleduje široká zákruta pod plynom, chlap položil auto do mierneho driftu všetkými 4 kolesami, veľmi mierne sa bokom sunie zo stopy, ale stále poslúcha na slovo. Toto je vyvážený stroj na limite, stále čitateľný a obratný. Rýchlosť si netrúfam odhadnúť, len mi opäť napadá, ako dlho by som toto musel nacvičovať... Potom nadjazd, kde sú na vrcholku kuželky s medzerou v strede. Pred nimi pribrzdí na sekundu ale tvrdo, za vrcholom nadnesie, po pristátí zase na brzdy a koniec kola. Uff...ostatní chcú všetci za volant, nevedia o čo prichádzajú...ale bohužiaľ ani ja neviem o čo som prišiel ;-/
Každopádne viem, že som videl v akcii nadaného a nadupaného atléta, svalnatého a zároveň obratného. Má dar vytĺcť z človeka dušu, alebo ho náramne baviť na okruhu. Každopádne vyžaduje špeciálne cviky na spevnenie svalstva krku...

Vzhľad naživo: nápadne veľké kolesá a samozrejme zvuk. Jedovatý a nekompromisný. Celý areál vedel keď to naštartovali. Bronzová matná metalíza je zvláštna voľba, nie je to moja káva. Šedá AMG aluminium metalíza za bratku 10.000€ mi prišla úplne nezáživná, taká divná šedá (ak to teda bola ona ako mi kolega tvrdil). Ten stroj už mal ŠPZ BA... Červená metalíza na slnku naživo hrá farbou jasnou ako okysličená krv. Na fotkác vyzerá ako základná červená Uni lak, naživo má šmrnc. Pre mňa ale jasne vyhráva strieborná iridium, ako mám teraz na Šarkanovi, klasika, retro á la Strieborný šíp - 300 SL.

Na okruhu sme prebehli po 2 kolá ešte SL500, SLK 350 a E350CDI coupé:
Najlepšie určite SL500, s prehľadom a nízkym ťažiskom a mocným motorom takmer oddychoval na trati kde sa ostatní v kolóne namáhali. Jeho 2 tony neboli na obtiaž ako som sa obával.

SLK350 so všetko musel odmakať, motor sa vytáčal. Celé (ľahké) auto sa vlnilo v zákrutách, tento pohyb nastúpil veľmi skoro. Buď zodraté a prehriate pneu (oboje veľmi pravdepodobné) alebo úplne nevhodné pneu - Goodyear F1 Eagle so šípovým vzorom - na MB nedoporučovaným. Tiež krátky rázvor zohral svoju rolu. Napriek tomu sa šmykom dal pekne pretiahnuť zákrutami, svojím spôsobom to bola sranda stále polodriftom do zákrut...

E350CDI coupé prekvapivo dobré a vyvážené, žiadne ťahanie predku za ťažkým dieslom sa nekoná, aj keď som nešoféroval, a kolegovi správna stopa nič nehovorila...

Okrem toho sme skúšali pár iných fajn áut mimo okruh, takže stručný opis:

ML63 AMG - stále dostatočne pohodlný koč, hlavne na Comfort. Zvuk úchvatný, zrýchlenie adekvátne 5,0s na 100. Hlavne použiteľné ako všetky AMG mimo Black Series a C63 AMG. Ten zvuk ma donútil na moment ľutovať, že som neprihodil 10.000€ a mohlo byť toto delo namiesto 420CDI...

G500 - prekvapivo dobrý zvuk, dostatočné zrýchlenie, komfort pravého offroadu s rebrinovým rámom, ale aj jeho náklony v zákrutách...

E220 CDI cabrio - príjemný cruiser, má famózny talent učičíkať k pohodovej relax jazde. Vzduch sviští okolo, krajina ubieha ako na výstavnej jazde, zrazu sa netreba nkam ponáhľať. Do 120 km/h pri vytiahnutých oknách a spojleri vpredu/vzadu je to pohoda aj na trvalé cestovanie. Interiér príjemný a pôsobí hodnotným dojmom, nazoaj príjemné auto na jazdy od možno apríla do konca septembra...

E500 coupé - nadšené auto, zvuk V8 motivujúci. Kompromis medzi AMG a obyčajným presúvadlom z bodu A do bodu B, ale má bližšie k AMG ako ku 220 CDI.

S400 Hybrid: klídek pohoda krížnik. Pri brzdení cítiť prechod od brzdenia elektromotorom na kotúče, trochu nepredvídateľné. Kolega za mnou s ním musel nakoniec dupnúť na pedál aby neťukol do predného auta. Zrýchlenie...dostatočné.

Cestou domov volá predajca:
- aké sú dojmy?
- SLS je bomba!
- tak sa zastav, čakám ťa za stolom pri káve!
(mám prísť podpísať objednávku? no milerád, ale momentálne mám iné plány s peniazmi...)
- jedného dňa možno, ale teraz nie...

Keď bude jazdená 2-3 ročná SLS za polovicu, beriem ju hneď. Ak nie, tak uvidíme...najprv tú garage treba dokončiť ;-)

8.5.2010 00:36

AMG disky - hmotnosť

pre zaujímavosť som dnes odvážil disky AMG. Majú 13,0 resp. 13,5 kg predný 8,5x18" / zadný 9,5x18"
Hmotnosť zrejme ovplyvnená tým, že sú disky určené pre auto s 2,4 tonami max. hmotnosti, ťažkým motorom vpredu výraznou rýchlosťou...

11.4.2010 01:48

SLS AMG

vo štvrtok 8.4. som bol na pozvanie predajcu pozrieť SLS AMG v BA. Pobehali sme okolo, posedeli, natočili motor a pokochali sa. Naživo je zadok krajší ako predok, aspoň pre mňa...
Interiér peknučký, solídny dojem z neho. Malo to škrupinové sedačky, ktoré na bežné jazdenie nedoporučujú, nemalo to dobrú oporu v bedrovej časti - chrbát sa prehýbal dozadu. Takisto nedoporučujú ten "športový" podvozok = okruhový. Je tvrdý jaxviňa, je to len pre tých, čo privezú auto na okruh na valníku, zajazdia si na okruhu a potom zase na valníku domov. V meste na tom podvozku zaplačete po 100 metroch... Tiež je volovina, že sa nedá dočiahnuť zvnútra kľučka dverí, pokiaľ normálne sedíte a chcete zavrieť dvere. Toto písali v testoch, že sa musíte naťahovať a čojaviemčo... Je to normálka pohoda, naťahovať sa musí akurát tak 160 cm stvorenie...takže to nie je pre baby/bábiky. Čo je v poriadku. Zvuk je dobre nas*raný, čo je tiež fajn. Dojem pozitívny, ale z kúpy som po posledných udalostiach v našej banánovej republike vytriezvel...je to pekný zberateľský kúsok, ale ako zberateľ sa necítim. Možno raz nejaké mierne jazdené za polovicu...

20.2.2010 01:30

Dubai SUPERCARS foto

dokopal som sa k spracovaniu fotiek z Dubaja, kvôli limitom servera som nahral teraz polovicu, po týždni zmažem a hodím tam tú druhú časť...ENJOY!

12.11.2009 23:25

Najnižšia spotreba

Tak dnes som dokázal ísť trasu 100 km predpisovo - druhýkrát so Šarkanom (prvý bolo počas zábehu). Diaľnica, cesta 1. triedy, pár dedín. No a vyšlo mi to na 12,5 litra/100 km. Potom záverečných 5 km kde som 2x pridal poriadne, to zdvihlo na 13,1

5.11.2009 01:39

Výmena brzdových kotúčov

Tak máme po návšteve SK-ringu nové predné brzdové kotúče + doštičky, nové zadné doštičky a vyvážené kolesá.
Celková suma je 923 EUR s DPH, z toho materiál 692 EUR (samotné predné kotúče 2x119 EUR, predné dosky celkom 286 EUR). Hlavne ma prekvapili tie lacné kotúče...

5.11.2009 01:39

Nové navigačné DVD

Dnes som kúpil nové navigačné DVD, verzia 10.0 od Navtequ (205 EUR). Končne je tam všetko, aj je tam Slovensko označené ako úplne pokryté. Ale že im to trvalo... Ako som sa dozvedel, tak tie veľmi dobré a podrobné mapy, ktoré máme v Comande s harddiskom v ML-ku, sú pôvodom od Tele Atlasu. Navteq sa spamätal až teraz, asi po 2 rokoch, alebo aj viac (vzhľadom k dávno existujúcim podrobným mapám na prenosných navigačkách).

21.10.2009 00:35

Slovakiaring + video

Skúsenosti zo Slovakiaringu sú opísané v diskusii, počínajúc príspevkom č. 2848.

Video bez zvuku (vypnutý mikrofón) je tu:

20.9.2009 00:08

spotreba oleja

už druhýkrát som po doplnení oleja spočítal jeho spotrebu - vyšla opäť na 0,15 l/1000 km. To je výborná hodnota vzhľadom k výkonu a objemu motora ako aj norme.
Zrejme následok ručnej výroby motora (a samozrejme presnosti súčiastok...).

12.8.2009 01:12

...zase pneumatiky

Ako by nestačilo, že Šarkan žere zadné pneu "prirodzene", tak som včera škrtol zadným pravým o obrubník a pneu sa prerazila o disk. Mal som cca 40 sekúnd na dojazd domov kým vyfučala, čo sa ale podarilo. Dnes som prezul obe zadné nové - opäť Pirelli Zero Rosso.
Čo je ale zaujímavé - od apríla boli celkom slušne zjazdené, mali za sebou cca 12000 km. A tiež bol vnútorný okraj zjazdený viac ako vonkajší a stred úplne najmenej. Akoby boli stále podhustené, čo inak nie je pravda - mám senzory tlaku v pneu a dosť ich sledujem. Tak som začal fúkať o 0,1 baru viac, možno mäkká zmes Pirelli to potrebuje...

28.7.2009 00:19

new fotky

sa mi dnes uráčilo pohádzať nové fotky, jednak "aktuálne" z GrilBallu a jednak z testovania novej E-klasse 350CDI s AMG paketom.
Dojmy z novej W212-ky sem hodím neskôr, už sa mi nechce, len stručne - je to veľmi, veľmi dobre postavené auto, tuhá karoséria, na bežnú E-klasse dobrý handling a odozva, agilita výborná, motor je o poznanie lepší a výborne je s ním zladený softvér prevodovky.
Donútil som ho aj k varovnému signálu a pritiahnutiu pásov (systém Pre-Safe), ale držal sa statočne. AMG verzia bude naozaj dobrá...

3.6.2009 22:50

pravidelný servis a spotreba oleja

Dnes bol Šarkan na pravidelný servis a práve to vyšlo na veľkú prehliadku. Menili sa sviečky - máme ich tam 16 ks, to som ani nevedel. Potom klinový remeň, všemožné filtre a olej apod.
Mimochodom spotreba oleja je 0,13 litra na 1000 km, pričom norma výrobcu hovorí až o 0,8 litra na 1000 km (čo sa mi zdá dosť).
Pri tejto príležitosti som dal vymeniť zase predné brzdové kotúče (popraskané mierne) a zase sa objavil problém s vypadávajúcou navigáciou. Okrem toho vŕzganie od prednej nápravy pri točení volantom na mieste a blbnúci vonkajší teplotný senzor (občas vyskočí na 44°C a po polhodinke zase spadne, všeobecne myslím že trochu pridáva teploty).
Najlepšia vec je cena - za tú pravidelnú prehliadku si MB vypýtal celých 1400 EUR bez DPH (materiál aj práca), a to už je po znížení sadzby na E klasse W211 vďaka príchodu novej generácie W212. Zníženie bolo razantné, cca z 108 na 55 EUR za hodinu. Prekvapko...

25.5.2009 03:52

Info k pneu Pirelli Zero Rosso

Ako som písal naposledy, 7.4. som sekol dve pneu, takže som využil štedrosť poisťovne a dve ďalšie dokúpil za vlastné. Tým pádom sa menili všetky - ale tie zadné už mali cca 3 mm.
Po výmene nové pneu NESKUTOČNE preklzovali pod plynom. Akcelerácia bola citeľne horšia, ESP stále usekávalo motor ako pneu stále šmýkali. Do zákrut to bolo OK (aj keď som radšej neprovokoval...).
Očakával som, že po max. 500 km sa zabehnú a zjazdia tak, aby sa celou plochou dotýkali cesty. Logika hovorí, že sa pod tým tlakom auta určite aj nové pneu dotýkajú celou plochou, ale niečo sa proste muselo udiať, čo zvýšilo adhéziu alebo plochu.
Dnes som si uvedomil, že konečne pneu začali normálne zaberať. Akurát to trvalo cca 2000 km.
Už som sa aj skoro zmieril s tým, že tie nové sú "z nejakej inej zmesi", lebo typ bol rovnaký ako predtým...

7.4.2009 22:53

vydarený deň

No tak dnes to bol vydarený deň: najprv som trafil pravými kolesami jamu na ceste tak, že obe pneu boli "seknuté" a zboku sa na nich urobila bublina (a nevediac o tom sme ešte potom takéto pneu prevetrali 250-kou). Ešte neviem čo na to disky, ale nedivil by som sa keby boli na výmenu. No a potom o hodinu na to ma auto pekne automaticky vymklo. Prichádzal som k autu s mobilom pri uchu, otvorím zadné dvere, hodil som dovnútra tašku aj s kľúčom (Keyless Go - bezkľúčový vstup) a zavrel. Pokračujem v rozhovore (s vedúcim servisu MB u nás) a zrazu známy zvuk - centrál zamkol...no do psej matere...hneď som sa spýtal do telefónu, či máme šancu: nemáme, len náhradné kľúče alebo rozbiť okno.
Po pár telefonátoch je jasné, že rozbiť okno bude lacnejšie, rýchlejšie a pre X ľudí jednoduchšie ako doviezť náhradný kľúč cez pol republiky (300 km) do Levoče. Tak sme zohnali lepiacu pásku, zalepili trojuholník na zadných dverách. Kamene nezabrali, tak sme si požičali kladivo a šup - na 3. pokus to popraskalo a zvyšok sme vybrali. Otvor sme páskou a fóliou zalepili, črepy povysávali na pumpe a išlo sa ďalej. Výsledok je na fotke v galérii.
Samozrejme sme predtým s kolegom (ešte že tam bol, mne sa vôbec nechcelo mlátiť do obľúbeného Šarkana) skúšali:
- sklenára - nedá sa to diamantom rozrezať, len rozmlátiť
- kľúčovú službu - Éčko otvoriť nejde, to je bez šance; ani na okolí nepozná nikoho kto by to vedel. Teda vlastne jedného pozná, čo vedel aj Mercedesy, ale ten sedí vo väzení...
Záver je ten, že jednak som neotvoril dvere vodiča - to by už potom centrál nezamkol, a jednak asi systém nedetekoval kľúč v interiéri, páč by tiež nechal otvorené. Raz za čas sa to stane aj keď normálne štartujem, vtedy stačí zopakovať štart a ide to. Baterky v kľúči sú nové - cca 2 mesiace. Smola...
Tak som rovno cez mobil objednal ono sklo a na doráňanom aute sme pokračovali v ceste.
Teraz pekne čaká v garáži na pneu, disky a sklo. Jazdím zatiaľ na otcovom C320 CDI 4Matic. Aspoň bude materiál na jeho recenziu...

26.3.2009 22:45

presnosť tachometra

Včera som overil presnosť tachometra porovnaním s rýchlosťou podľa GPS navigácie Garmin:
Tacho ukazovalo 206 km/h a Garmin 202 km/h.
To som čumel...čakal som rozdiel tak 5-7% a ono je to tak 2%, resp. možno tam bude konštantný rozdiel cca 4km/h, lebo pri nižších rýchlostiach bol rozdiel podobný až totožný. Ešte preverím.

25.3.2009 23:50

Navigačné problémy

Ako som písal už na samom začiatku, zlostila ma navigácia. Tá sa vyriešila výmenou alternátora, ktorý občas púšťal prepätie a tak sa riadiace jednotky navi preventívne vypínali aby zabránili poškodeniu.
Tak tento funkčný stav vydržal asi tak rok. Teraz začali problémy zas, a ešte sa nevie čo je príčinou. Skratované konektory GPS antény sa opravili, ale vec sa tým nevyriešila. Dal som tam síce napálene navi DVD, ale bolo predtým prevádzkované v inom Éčku a tak ho považujem za preverené. Navi teraz buď po štarte nabehne alebo nie (neprijíma satelitný signál, inak funguje) a tak to potom ostane. To som si myslel až dodnes, kedy presvedčila aj o opaku.
Nedávno som potreboval po Viedni navi, ale ten deň proste nešla. Ale len dovtedy, kým som sa z Viedne vracal. Po prekročení hraníc SR navi nabehla - po natankovaní a novom štarte - veľmi vtipné od nej...
Dnes to bolo tiež funny: šli sme s manželkou do Viedne. Rozhodol som sa, že ak ráno navi nenaskočí, idem rovno kúpiť navi Garmin a budeme chodiť s navi pricucnutou pod sklom.
Garmina som kúpil, nainštaloval a spustil - OK. Potom ešte kúpiť Rakúsku známku na pumpe - a po štarte naskočila aj MB navi!!! Pizda jedna...tak sme mali 2 fungujúce navigačky a tie sa prekrikovali po ceste :-\
Teším sa na MB servis v BA - ten sa snaží zohnať termín u fachmana na elektroniku, ktorý bol teraz chorý a potom na školení v DE, tak snáď sa to vyrieši. A Garmina im potom predám za cenu nového nech ho požičiavajú nešťastníkom s nefunkčnou MB navi, ktorým to nevedia opraviť. Alebo si ho nechám do zálohy...nech žijú papierové mapy a orientačné tabule pri cestách!

19.3.2009 23:30

posledné High Speed video

Už je upnuté na YouTube:

Inak som sa dnes naháňal s niečím, čo sa snažilo vyzerať ako BMW M6, ale asi to bolo len upravené (aj motoricky, inak by som s ním pozametal) 650i s M paketom a výfukmi, lebo som bol o trochu rýchlejší v akejkoľvek rýchlosti (160-250). Matematika hovorí, že M6 vďaka otáčkam a SMG prevodovke bude rýchlejšia, vyšší točivý moment AMG by to samotný nezvládol, aj keď rozdiel v rýchlosti nebol veľký.
Bolo to ujačané, ale nebol to typický V8, skôr ako vytočená V6 (s kompresorom/turbom?). Tú V10 som naživo nepočul, tak neviem posúdiť...ale bolo to fajn. Foto BMW v galérii.

5.2.2009 22:47

poškodený disk

pred 14 dňami som trafil v meste na hlavnom 4-prúdovom ťahu takú jamu, že auto stŕplo a ja som ešte chvíľu hlasito nadával...týždeň pred nehodou tam ešte nebola.
Koleso vibrovalo, a v pneuservise sa ukázalo, že vyváženie to nespraví, páč sa skrivil disk z vnútornej strany. Foto prikladám - pekný rovný úsek na kruhovom obvode...
Okrem ľavého predného to odniesol aj ľavý zadný (nie je krivý, ale má veľkú hádzavosť), spolu s pneumatikami šli oba disky na výmenu.
Poisťovňa ovšem uznala iba 1 pneu, lebo druhá je nepoškodená. Jasné že si nenechám 1 pneu nové a 3 jazdené, takže druhá pneu šla z vlastného vrecka.
Ten hádzavý disk+pneu si ale nechám, disk sa opraví a bude "rezervný" pre všetky prípady.

4.1.2009 00:00

Pridali sme ďalšie HighSpeed video:

21.12.2008 00:00

dnes som prevetral ML trochu off-road. Fotky si nechávam do galérie k pripravovanej recenzii naň, ale jednu situáciu s metlou som musel zverejniť už teraz...

29.11.2008 00:00

pridané prvé high-speed video:
Slušná jazda, pohoda, žiadne ohrozovanie, akurát rýchlosť dosahuje násobky povolenej.
Prosím v diskusii odpustite si pripomienky a mudrovanie typu "masový vrah, ohrozovanie, čo sa mohlo stať keby..." atd. Sme dospelí, vieme aký je limit a aké boli podmienky a že normálne jazdíme inak...
Enjoy!

24.11.2008 00:00

v rámci uploadovania fotiek nového C320 CDI som dosiahol limit priestoru pre fotky, takže nasledovalo prečistenie fotogalérie - slabšie fotos vymazané

11.11.2008 00:00

máme tu (zatiaľ) 2 nové videá:
Všeobecne známy užívateľ Pouštník riadi Šarkana: http://www.youtube.com/watch?v=89IUMkkJ_v0
Šprint 0-210: http://www.youtube.com/watch?v=ywBjWvi3q70
Toto je prvé zo série "nebezpečných" videí, ostatné budú zverejňované postupne...
ENJOY!!!

26.10.2008 00:00

Máme tu dve nové videá zo šprintov:
Šarkan vs. Yamaha FZ1 Fazer s Dynojet kitom (153 koní): http://www.youtube.com/watch?v=2wGhrhaA_xo
Tak ten nám to natrel, ale na to že máme 1850 kg plus spolujazdec sa držíme statočne ;-)

9.8.2008 00:00

Dnes som sa na ceste od Zlatých Moraviec po Hliník n. Hronom (najmä na diaľnici) doťahoval so Suzuki GSX-R 750 (podľa slov majiteľa to bola 750-ka s výkonom 150 koní, tak odhadujem GSX-R...aj podľa designu). Bola to zaujímavá aj adrenalínová skúsenosť.
Závery sú nasledovné:
- Suzuki má navrch v zrýchlení v priamke cca do 160, potom nastupuje AMG a zrejme lepšia aerodynamika auta oproti motorke
- ani v najlepších podmienkach pre motorku sa Suzuki nedostala ďalej ako 25-30 metrov pred Šarkana. Predpokladám že je to následok o niečo lepšieho pomeru točivého momentu ku hmotnosti auta, takže počiatočný náskok motorky v nižších rýchlostiach bol vyvážený rýchlym nárastom rýchlosti nad 160, kde malo AMG navrch
- zrýchlenie dolu tiahlym kopcom nič nemení na pomeroch, nad 180 motorka zaostáva
- príchodom zákrut motorka jasne a pomerne rýchlo stráca, ale aj AMG je už nad 200 mäkké a chcelo by to supertvrdé nastavenie tlmičov na vysoké rýchlosti
- Zero Rosso jasne držia na ceste dlhšie ako Conti SportContact2, vo veľmi rýchlych tiahlych zákrutách to jasne cítiť, ako trochu pracujú bočnice a mäkkšia zmes, čo sa prejavuje ako mierna nepresnosť a jemné "plávanie" auta v stope, ale keď príde na limit, mäkká zmes drží a drží...a dá sa v zákrutách jemnou prácou s plynom držať na hranici jemného sunutia von zo stopy, ktoré sa bezpečne koriguje volantom; v takýchto rýchlostiach sa motorka už absolútne nechytala a ostala ďaleko ďaleko vzadu. Ani sa nedivím, lebo to už bolo cca 220-230.
V Hliníku sme sa stretli na pumpe a prehodili pár slov s mladým sympatickým jazdcom v koži:
- AHOj, aký je to stroj?
- Suzuki 750
- Koľko koní?
- 150
- Super stroj
- A toto má koľko?
- Skoro 480
- Ty kokso, vôbec som nemal šancu! Pozerám na tacho - 260 a stále je za mnou!
- Ale mal, a dobrú! Ale vo vysokej rýchlosti už má auto lepšiu aerodynamiku a toto má 5,5 litra s kompresorom - to je 700 Nm a bez obmedzovača 314 km/h.
- (vyvalené oči) Čože? Ale ty tam nemáš obmedzovač?
- Mám na 250, ale pustí ma na 265 na tacho.
- Fakt som nemal šancu, ale na 6-ku mi to tuším nejako nechce ísť. Kamoši profíci tomu vedia v zákrute naložiť o 30-40 km viac. Keď som videl 4 výfuky, hovorím si že to bude AMG...
- Keď majú koleno na zemi a dobré zahriate pneu... (neskôr mi to prišlo, že 30-40 je príliš veľký rozdiel, tak neviem či bol chalan začiatočník alebo profíci kecajú alebo je to fakt pravda)
- Tak sa maj a šťastnú cestu...
Takže neviem či dostal z motorky maximum (myslím že nie), ale aj ja som ešte mal malú rezervu v radení, nedal som manuál ale spoliehal som na Sport režim. Matematika hovorí, že mala byť Suzuki o dosť rýchlejšia, ale prax ukazuje na viaceré výhody auta. Myslím že som auto ovládal lepšie ako on svoj stroj (asi je ťažšie dostať maximum z motorky ako z auta). Každopádne to bol zážitok a nebudem tajiť - potešilo to
Potom som si hovoril, že som ho mal nahovoriť na točenie videa a vypýtať kontakt, ale už som bol preč...
Na záver chcem vopred podotknúť, že sme obaja jazdili opatrne, predvídavo a slušne, žiadne tlačenie sa na seba alebo iné autá. Solídne odstupy a férové porovnávanie.

1.8.2008 00:00

Pridal som nové video, ktoré sme točili s pomocou LuboshaGT (kameraman a režisér v jednej osobe) a jmurjr, strih a spracovanie by cdphoto.sk; dúfali sme aj v Corvettu a Vette93, ale nevyšlo...možno nabudúce.
Bolo to cca 5 hodín natáčania, lepší mikrofón, areál AMK Pezinská Baba a jedna "skoro" slepá dlhá rovinka za BA smer Rajka.
Neodpustím si ešte link na jednu krásnu reklamu na E55:
ENJOY !!!

7.7.2008 00:00

Ešte upresnenie k Zero Rosso: sú výrazne citlivejšie na koľaje na ceste. Keď som začal jazdiť na Šarkanovi (mal obuté oné Continentaly SportContact2 a potom na zimu Dunlop WinterSport neviem aké presne) tak som bolprekvapený, že vôbec nie je citlivý na koľaje, čo som pri šírke pneu očakával. Ale teraz ako má Rosso, cítim ich a to občas dosť výrazne. Predovšetkým pri razantnej akcelerácii to niekedy ťahá stranou a cítiť ako sa zadná poháňaná guma chytá tých stien koľaje (mäkká zmes = silný grip) a celým autom to trochu posunie do strany ako ju prechádza. Našťastie to nevyžaduje nejaké rýchle alebo výrazné korekcie.
Tento istý vplyv Pirelli Zero Nero mi potvrdil aj známy s upraveným BMW 5er, je to pre mňa vcelku prekvapujúce. Myslel som, že vodenie koľají je vlastnosťou širokých pneu ako takých a nezáleží pritom na vzorke a zmesi.

3.7.2008 00:00

Dnes som vyskúšal nové pneu - Pirelli Zero Rosso. Správanie iné oproti Conti SportContact2 v tom, že Conti sú tvrdšie a vedú auto presnejšie v stope, ale zároveň oproti Rosso majú tvrdšiu zmes a nemajú v zákrute až taký grip. Rosso v zákrute najprv trochu povolí do strany (mäkkšia zmes aj bočnica) a potom sa chytí a nechce a nechce sa pustiť asfaltu. Až som mal mierny problém dostať ich do driftu... S tým gripom je to ale zaujímavé napr. pri tých pokusoch o drift sa predné držali a držali asfaltu až keď prešli za hranicu tak sa nešmýkali po asfalte ale odskočili a po dopade sa snažili zase chytiť, čo vyústilo v také rýchle "poskakovanie" v snahe vždy sa znovu zachytiť namiesto šmýkania sa...
Po pár driftoch ale zadné celkom výrazne stratili grip na bežnom asfalte, predpokladám, že kvôli ryhám na povrchu, takže zrejme bude potreba tú vrstvičku trochu zahladiť normálnou jazdou, čím sa povrch zase "vyžehlí"...dúfam že to bude fungovať...

27.6.2008 00:00

Tak už v pondelok 30.6. si pôjdem Šarkana komplet spraveného vyzdvihnúť do servisu !!!
Teším sa ako malý chlapec. Hlavne po vyše mesačnej skúsenosti s lenivým starším C240 W203 pred faceliftom a hlavne s automatickou prevodovkou, ktorá komplet zabíja dynamiku auta a je lenivá a pomalá a desná...interiér a podvozok v porovnaní s Céčkom W203 po facelifte výrazne horší...
Bol som pozrieť Šarkana v servise, tak som ho cvakol mobilom a potom strčil hlavu dovnútra a nadýchol sa tej vône kože a vôbec...už nech ho mám naspäť.
A ešte sa poriadne posťažujem na likvidátora poisťovne lebo neuznal už predtým uznané veci a úkony. Napr. ramená náprav, ktoré schytali náraz: keď už sú tam teraz nové, zobral staré a premeral ich PRAVÍTKOM - a vraj sú dobré a mali ich tam nechať, on ich neuzná!!! No som zvedavý či by si on nechal v takom silnom aute ramená, ktoré už raz prežili náraz...Kooperatíva nikdy viac!!!

21.6.2008 00:00

Po rozsiahlych debatách som stiahol video...kto chcel, videl, vyjadril sa, ja som odpovedal...účel splnený - viete čo dokáže AMG a stačilo. Nové bude...neviem kedy ale bude. A bez toho záveru...

23.5.2008 00:00

VIDEO
Konečne som pridal video, je nahraté na Luboshovom profile na YouTube. Kamoš čo spracovával video dal náraz samotný spomalene,čo sme sa mierne nerozumeli, chcel som dať normálne A POTOM ešte raz spomalene, ale zatiaľ máme túto verziu... Tak enjoy!

12.5.2008 00:00

Búrali sme. V ľavom vracáku vysoká nájazdová rýchlosť, pár kvapiek dažďa zaistilo šmýkačku a prílišná snaha o rýchlosť to dokonala. Pravobok je pošramotený, geometria tiež, neviem čo náprava, ale...uvidíme, nebola to až taká šupa, takže nič vážne s autom nebude, len pár týždňov bez neho, kým to opravia... Už som si prestal aj vyčítať ;-)
Foto v galérii.

11.5.2008 00:00

Pridal som do galérie foto velmi peknej recenzie na E55 z nemenovaného časopisu; naozaj výstižná...

9.5.2008 00:00

Brzdové kotúče sa vymenili, všetko OK. Ale keď som prišiel domov, po svižnejšej ceste na diaľnici, v garáži som odstavil a idem okolo predných kolies...závan horúceho vzduchu. Zohnem sa - brzdy žhavé, a to som do bŕzd nemlátil nijako extra... Rukou som cítil horúčavu, napľul som na kotúč a syčanie ako od žehličky...no tak to sú iné srandy. Takže som si uvedomli, že to auto má HMOTNOSŤ, a tie brzdy to všetko odskáču...
Záver - posledných 10 minút pred odstavením nevystrájať, chladiť brzdy krotkou jazdou.
Dnes som vyskúšal "pretekársku pozíciu" za volantom - operadlo skoro kolmo, volant blízko hrudníka, v lakti skoro kolmý uhol. Predpokladaný efekt lepšieho vnímania auta sa dostavil hneď, celkom zaujímvá vec...vyskúšajte - doporučujem.
Akurát som lakťom chytal bočné krídla operadla, tak som musel trošíčku ďalej...

29.4.2008 00:00

Pri prehriatí bŕzd (výlet na Pezinskú Babu) sme namiesto jazdy až do úplného vychladnutia po chvíli zastali a...ukázalo sa, že popraskali brzdové kotúče vpredu. Foto prikladám do galérie.
Našťastie nové kotúče + doštičky + senzor stoja cca 20000 Sk (sada na prednú nápravu), tak to nie je taká hrôza. Ale predpokladám, že keramické/kompozitné kotúče AMG by to vydržali...
Okrem toho pridávam foto interiéru "by night". Podaril sa len jeden záber, potom skapali baterky...

27.4.2008 00:00

Pridal som foto z Pezinskej Baby; vďaka Lubosh... ;-)

24.4.2008 00:00

Dnes na stretnutí s LuboshomGT na Pezinskej Babe (trať na preteky do vrchu, samé zákruty...) som prvýkrát poriadne pritlačil na pílu a pokúšali sme limity, takže sa ukázalo nasledovné:
- aj napriek ESP sa v utiahnutej zákrute na výjazde dá ustreliť zadok tak do 1 metra mimo stopy a efektne vystreliť zo zákruty s miernym driftom, trvajúcim tak do 2 sekúnd
- keď začnú povoľovať gumy, auto je stále pomerne vyvážené a sunie sa zo stopy bokom, dá sa to pekne zvládnuť ubratím plynu alebo brzdením
- na limite je priateľské, varuje kým sa začne sunúť bokom, takže je čas na korekciu
- na rýchlu jazdu je najlepší manuálny režim prevodovky, lebo Sport necháva v horných otáčkach trochu dlhšie - ručne si preradím včas; navyše v zákrutách nie je priama väzba na zadné kolesá a mierna zotrvačnosť hydrodynamického meniča sťažuje presné dávkovanie plynu, v zákrute na limite by som bez ESP musel mať sakramentský cit, aby sa to nepretočilo; ešte to musím overiť na manuálny mód; vypnúť ESP som sa zatiaľ neodvážil
- metóda prejazdu zákrut znie: pomaly do zákruty, keď sa predok usadí v zákrute a drží stopu, môžem začať tlačiť na plyn (aj do podlahy) a ESP ho drží v požadovanom smere uberaním plynu, občas kviknú zadné pneu; ak sa podarí ten správny manéver, výjazd zo zákruty môže byť bokom, ale len na chvíľu; v podstate dáva ESP veľmi komfortný pocit bezpečia, akoby postavilo plot, po okraji ktorého necháva auto kĺzať, ale zaň nepustí. Veľmi pohodlné...
- po brutálnom zjazde z Baby, následnom výjazde nasledoval opäť zjazd, kde sa už rozsvietilo prehriatie bŕzd; pokračovali sme ďalej, ale opatrnejšie. Brzdy stále fungovali dobre, o trochu slabší účinok. Následne trvalo tak 15 minút jazdy, kým varovanie zmizlo. Takže tie príplatkové AMG keramické kompozitové kotúče sú práve na toto...ale vyžadujú 19" kolesá, do toho sa mi zatiaľ nechce...

17.4.2008 00:00

Včera som požiadal kamaráta, aby trochu prevetral Šarkana na ulici a ja si ZVONKU vypočujem zvukový prejav. Tak som sa postavil na chodník, kamoš sadol za volant a vyrazil na plný vpred. JEŽIŠMÁRIA...to bolo strašné. Búrka, zúrivé hrmenie, supenie kompresora, škrtená a ničená guma na zadných pneu, vystreľovanie drobných kamienkov spod kolies a občasné prekĺznutie pneu hneď krotené ESP... Ale hlavne taký hromový mocný rev, silne neadekvátny usadlému imidžu E-klasse, bol to naozaj silný dojem.
Rýchlo som pochopil, že si musím dávať pozor a nestrašiť tým zvukom mamičky s deťmi na uliciach, ak chcem byť nenápadný tak s plynom opatrne...
Potom som ešte vypol ESP a skúsil pár šprintov. Na moje počudovanie to hrabalo len na jedničku, dvojka sa chytila asfaltu a už nepustila. Asi tam bol nejaký hladký asfalt alebo sa dvojka nestihla dostať do otáčok, lebo dráha mi už nestačila na dĺžku. Ale po takom kratšom šprinte na jedničku som zastal, a za mnou taká hmla a smrad zo zadných pneu, s kamošom sme sa smiali ako malé deti, tešili sa aká beštia a tak.
Nakoniec prišli na rad pokusy o drift. Na jedničku, volant doprava a plyn na podlahu. Šlo to pekne, ale keď som vyrovnal predné do smeru jazdy, po pár prekmitoch sa zase chytilo cesty a bolo po srande. Ale aspoň niečo. Chcelo by to mokrú trať alebo klznú fóliu...
Keď bude zadné pneu končiť, tak ich dorazím na nejakom šikovnom priestranstve, bude dym a smrad a burácanie a sranda a úsmev na 180°. A videokamera k tomu!

10.4.2008 00:00

Tak som sa na podnet kolegu z diskusie prizrel tej navigácii - a je tam aj možnosť zadať číslo domu v rámci ulice, ale len v rámci nejakých blokov - napr. 11...17. Každopádne k podrobnosti máp pre PDA navi má stále ďaleko - hlavne Slovenské mestá a ulice v nich, ale aj niektoré cesty 1. triedy - napr. cesta zo Senca - panelovka smerom na Sereď a Nitru - teraz často používaná kvôli prácam na D1 a kolónam na nej.
Dohodol som upgrade audia - Boston Acoustics zosilovač aj repro, subwoofer JL audio, a zrejme ešte Alpine procesor na presnú kalibráciu zvuku pre daný interiér auta a pozíciu poslucháčových uší v rámci interiéru. Som zvedavý už teraz...
Ešte som si spomenul na jednu zaujímavosť, ktorá nie je v recenzii: talent k pretáčaniu zadných kolies. Jasné, že s takým výkonom to nie je problém, ale tá ľahkosť a pohotovosť je zarážajúca. Samozrejme za to môže práve kompresor, ktorý nemá turbodieru a dáva 700 Nm.
V malých rýchlostiach (mesto) stačí do plynu ťuknúť trošku viac ako opatrne a je to - občas by som to aj rád využil na zmenšenie polomeru otáčania, ale to by som musel vypnúť ESP a to sa v meste bojím, kým si to presne nenacvičím (ale ktovie kedy to bude..) aby som rozviatym zadkom niečo netrafil.
Vo vyšších rýchlostiach na suchu bliká kontrolka kontroly trakcie aj pri 140 -160 km/h keď po zadupnutí plynu automat podradí do otáčok 4500-5500 ale aj pri stálom max. zrýchľovaní z nízkych rýchlostí prestane trakcia zasahovať v tomto rozmedzí.
Na mokre som už zažil kontrolu trakcie aj pri 170 km/h a raz koncom zimy na vlhkej (až mazľavej od zmesi prachu a vlhkosti) ceste to "hrabalo" aj pri 200 km/h tak to už som radšej začal opatrne spomaľovať. Potom mi kamoš hovoril, že na Berlingu za kruhovým objazdom zastavil a vyliezol z auta sa pozrieť, či nemá letné pneu, lebo sa to tak divne nedržalo cesty v zákrute...

30.11.2005 00:00

No a Šarkan vs. Honda Civic 1.6 upravená na cca 200 koní: http://www.youtube.com/watch?v=gRPZvpxzngo
Tak tu sme natierali my. Chalan nevedel aký tam máme motor, o Mercedesy sa asi nezaujímal. Predtým sme šprintovali oproti tejto Honde s chutnou blondínkou za volantom. Keď prehrala, vymenili sa a ona vybrala zo zadnej sedačky malé mimino :-D !!!
ENJOY !!!
P.S.: po tých šprintoch som debatoval s chalanmi z bajkov a zabudol som chladiť brzdy = popraskané kotúče. Zase. Ale už sú vymenené...foto v galérii.

Přidat názorDiskuse: Mercedes-Benz E postrehy z S63 v diskusii

zobrazené auto není aktivní, nelze diskutovat

Další vozy Mercedes-Benz E

zatiaľ 100%

bez kompromisov; veľký rodinný sedan

bez kompromisov; veľký rodinný sedan

veľmi dobré; naladenie mi vyhovuje, aj keď Focus má lepšie odozvu a presnejšie riadenie

vynikajúci na dlhé aj krátke trasy

vôbec neriešim, ale zatiaľ sa nelíšia od normálneho Éčka

ako na bežné Éčko

výborný a má rezervu; tento motor má v SLR 650 koní a v úprave na plniaci tlak 1,8 baru až 680 koní

vôbec neriešim

naladenie tak akurát - keď treba tichý, keď chcem tak zahrá V8