BMW Z4 sDrive 35i

BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1
BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 1 BMW Z4, foto 2 BMW Z4, foto 5 BMW Z4, foto 6 BMW Z4, foto 7 BMW Z4, foto 8 BMW Z4, foto 12 BMW Z4, foto 16 BMW Z4, foto 18 BMW Z4, foto 22 BMW Z4, foto 23 BMW Z4, foto 25 BMW Z4, foto 26 BMW Z4, foto 28 BMW Z4, foto 29 BMW Z4, foto 30 BMW Z4, foto 31 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 32 BMW Z4, foto 33 BMW Z4, foto 34 BMW Z4, foto 35 BMW Z4, foto 36 BMW Z4, foto 37 BMW Z4, foto 38 BMW Z4, foto 39 BMW Z4, foto 40 BMW Z4, foto 41 BMW Z4, foto 42 BMW Z4, foto 43 BMW Z4, foto 44 BMW Z4, foto 46 BMW Z4, foto 48 BMW Z4, foto 48 BMW Z4, foto 49 BMW Z4, foto 49 BMW Z4, foto 50 BMW Z4, foto 52 BMW Z4, foto 53 BMW Z4, foto 54 BMW Z4, foto 55 BMW Z4, foto 56 BMW Z4, foto 56 BMW Z4, foto 56 BMW Z4, foto 57 BMW Z4, foto 57 BMW Z4, foto 58 BMW Z4, foto 59 BMW Z4, foto 60 BMW Z4, foto 61 BMW Z4, foto 62 BMW Z4, foto 63 BMW Z4, foto 64 BMW Z4, foto 65 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 66 BMW Z4, foto 70 BMW Z4, foto 70 BMW Z4, foto 70 BMW Z4, foto 80 BMW Z4, foto 81 BMW Z4, foto 83

Přezdívka auta Zetka Rok výroby 2010 Koupeno nové najeto [km]:11000 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2979 výkon [kW]: 225 kroutící moment [Nm]: 400 zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.1 maximální rychlost [km/h]: 250 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 310 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 12

Zdravím všetkých na moje.auto.cz. Keďže moja predchádzajúca recenzia na BMW 320xd F30 mala celkom úspech a kopu pozitívnych ohlasov, rozhodol som sa, že napíšem niečo aj o ďalšom aute, ktoré je na tomto webe zastúpené iba v jednej jedinej recenzii. Tým autom je BMW Z4 a v tomto konkrétnom prípade vo verzii 35i. Recenziu som sa rozhodol napísať preto, že o ,,novej“ Z4 tu toho naozaj veľa nie je a rád by som popísal moje postrehy a skúsenosti s týmto autom, prípadne poradil nejakým budúcim záujemcom o tento model. Dúfam teda, že mi nikto nebude mať za zlé ak auto občas porovnám s 320 xd F30 aj keď sú to úplne odlišné autá :)

CESTA K AUTU

Prvé stretnutie s BMW Z4 E89 prebehlo za celkom nepríjemných okolností. Otec si v roku 2009 kúpil BMW X6 a na nešťastie pár mesiacov po kúpe, sa objavila nejaká porucha (myslím že bol problém s iDrive-om ). Ako náhradné vozidlo bola rodičom poskytnutá v tom čase nová -,,Z štvorka“. Auto bolo čierne s červenou kožou vo vnútri a atmosférickým motorom 30i (foto na konci galérie). Auto bolo hneď na prvý pohľad krásne, no svojim dizajnom dosť odvážne. Predchádzajúca generácia Z4 mi odjakživa pripomínala batmobil, táto zase žraloka. Každopádne či sa niekomu auto páči alebo nie, dodnes sa za ním otáčajú hlavy okoloidúcich a je na našich cestách nie príliš častým zjavom. Nikdy v minulosti som sa neviezol v ničom ani vzdialene podobnom tomuto autu. Skúsenosť to bola teda parádna, bolo to auto vyslovene na radosť z jazdy.

Prešiel teda nejaký ten čas a začali sme zvažovať kúpu nejakého (v tom čase ešte nebolo rozhodnuté ) auta na takpovediac víkendy a sviatky. Medzi kandidátmi bolo teda BMW so svojou Z4, Porsche so svojim Boxsterom a veľmi okrajovo Mercedes so svojim SLK. Prečo teda nakoniec vyhralo BMW? Mercedes bol z hry vyradený ako prvý. V tom čase to bol už pomaly dosluhujúci model a dizajn Mercedesu bol z troch kandidátov až na treťom mieste. V hre ostalo teda ľahučké Porsche a trošku prerastené BMW. Pod víťazstvo BMW sa nakoniec podpísali všetky rozhodujúce faktory. Tými boli v podstate nová generácia auta, dizajn (áno viem ten je subjektívny, niekto by dal prednosť Boxsteru), predchádzajúca skúsenosť s X6 (a aj s požičanou Z4)ktoré vyhovovalo vo všetkých možných smeroch a zrejme najhlavnejšou výhodou bola pevná skladacia strecha . Keď je strecha na aute, vyzerá naozaj nádherne a tipujem, že tak 90% populácie by ani neuhádlo, že strecha je sťahovacia . Samozrejme, že tým pádom auto pribralo na váhe niekoľko desiatok kilogramov, ale je iný pocit sedieť pod strechou pevnou a strechou z plátna. Nehovoriac o klasických historkách s prerezanou strechou o ktorých všetci počuli, ale nikto nepozná nikoho komu sa to stalo. Nepochybujem, že všetky tieto príbehy sú na 100% pravdivé :P. Každopádne bolo teda rozhodnuté, a víťazom sa stala Z4. Pár krát sme sa boli na ňu pozrieť ,o niečo neskôr konečne nastala chvíľa na spísanie objednávky a zhruba o dva mesiace neskôr bolo auto u nás.

VZHĽAD A VÝBAVA
Havana metalic- farba ktorá by sa ťažko vystihla jedným slovom, dokonca aj na fotkách sa výrazne líši od živého pohľadu. Je to niečo medzi zlatou, šedou a hnedou a dodnes som veľa takýchto Z4 nevidel. Keď už som pri téme vzhľadu, nemôžem si pomôcť, ale Z4 spolu s radou 7 (F01/F02) sú podľa mňa dve najnefotogenickejšie BMW, ktoré na fotkách pôsobia dosť disproporčne a zvláštne, ale na živo vyzerajú o 100% lepšie. Kto videl Z4 naživo, isto moje slová potvrdí. Mám dojem, že sa mi nepodarilo dostatočne zachytiť pravý odtieň laku na fotkách, tak hneď ako prvú fotku v galérii pridávam katalógový obrázok na ktorom sa metalíza ozaj podobá realite.
Koža exclusive Silk Nappa slonová kosť- ide o kombináciu hladkej bielej kože so semišovými časťami pri ramenách
Dizajn pure white (súčasťou bola farba a dizajn interéru a lak Havana)
Regenerácia brzdnej energie
Multifunkčný volant
Alu disky 293
Športová dvojspojková prevodovka
Adaptívny M podvozok
Športový kožený volant s pádlami
Štít proti prievanu
Čelné sklo so šedým pásom
Automatické stmavovanie vnútorného aj vonkajších zrkadiel
Elektrické nastavenie sedadiel s pamäťou
Nastavenie bedernej časti elektricky
Balík odkladacích priestorov s lakťovou opierkou
Vyhrievanie sedadiel
Prepravný otvor na vak medzi sedadlami
Parkovacie senzory
Dažďový senzor s automatickým zapínaním tlmených svetiel
Adaptívne osvetlenie zákrut
Rádio BMW Professional
HIFi systém
Športové sedadlá
Drevené interiérové lišty Fineline antracit

Toľko teda k výbave prejdem konečne k samotnému autu :)

MOTOR A PREVODOVKA
Pod prednou 145 cm dlhou kapotou auta pracuje radový benzínový šesť valec s dvoma turbami. Viem, že BMW je povestné svojimi atmosférickými radovými 6- vlacami, ale od nás z rodiny nemal nikto nejaký blízky vzťah k motoru s týmto spôsobom plnenia , takže voľba padla na trojliter s dvoma turbami a túto voľbu zatiaľ nikto neľutuje. Tento motor má oproti 30i výhodu pár desiatok koní, ale najmä v priebehu krútiaceho momentu. V dobe kupovania auta nebol v ešte v ponuke model 35is a ani klasický M-paket, takže sa jednalo o ,,najšportovejšiu“ verziu. Po nejakej dobe BMW nahradilo dve turbá v tomto motore jedným twin scroll. Dôvod prečo sa tak stalo naozaj neviem, možno kvôli spoľahlivosti alebo kvôli ušetreniu zopár kilogramov. Motor má výkon 225 kw teda 306 koní pri 5800ot./min. Maximum krútiaceho momentu 400Nm je dostupných už od 1300 ot./min a nepoľavuje až do 5000 ot./min. Motor je hlavne vďaka tejto ,,vlne“ krútiaceho momentu neuveriteľne pružný v podstate pri akomkoľvek prevodovom stupni. Siedmy rýchlostný stupeň radí prevodovka už zhruba pri 65 km/h a aj pri tejto rýchlosti dokáže byť motor naozaj veľmi presvedčivý aj bez podraďovania. Stačí však zatlačiť plynový pedál do polovičky jeho dráhy, auto okamžite podradí na 4ku a predbiehanie sa stáva v tom momente bezpečným. Ak však ide naozaj do tuhého a priestoru medzi mnou a oproti idúcim autom je toľko že v 320d by som si predbehnúť nikdy netrúfol , na Z4 stačí zatlačiť pedál do podlahy, počkať štvrť sekundy, pevne stlačiť volant do rúk a vychutnať si pružné zrýchlenie sprevádzané krásnym zvukovým prejavom :). Najväčší rozdiel medzi 35i a 20d je práve tu. V rýchlostiach kde 20d stráca dych, 35 i práve začína. Pri diaľničných rýchlostiach auto vôbec nestráca na presvedčivosti, a aj keď je rýchlosť už za hranicou zákona, motoru ako by stále nedochádzal dych. Je to jedna z vecí ktoré človek pochopí až keď ich zažije. V katalógu som našiel, že pružné zrýchlenie auta z 80-120 km/h na 4. prevodovom stupni trvá 4,9 sekundy. Zrýchlenie z 80 na 120 na druhom a následne treťom stupni, trvá presne tri sekundy. Z4 má papierové zrýchlenie z 0-100 km/h za 5,1, z 0-160 km/h za 11,8 a z 0-200km/h za necelých 20 sekúnd. Prvý údaj sme so spolujazdcom pár krát skúsili odmerať a najlepšia hodnota bola 5,3 s. Hodnota 5,1 je meraná s 68 kilogramovým ,,euro-vodičom“, takže sa dá povedať, že tento krát tabuľkový údaj neklame. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h, bez obmedzovača je niekde na úrovni 280 km/h. V tomto konkrétnom prípade motor spolupracuje so 7 stupňovou dvoj- spojkovou automatickou prevodovkou. Tá reaguje naozaj rýchlo a zmeny stupňov jej trvajú desatiny sekundy. Dokáže byť presvedčivá aj pri podraďovaní rýchlym vyhodnotením situácie a následnou voľbou prevodového stupňa. Časom nie je problém naučiť sa, ako prudko treba stlačiť plynový pedál, keď chcem aby podradila na konkrétny stupeň. V automatickom režime drží otáčky bežne pod hranicou 1700 za minútu a snaží sa ušetriť nejaké to euro pri neskoršej návšteve čerpacej stanice. So strechou nad hlavou, v automatickom režime a na dobrej ceste vie byť auto naozaj pokojné, tiché a v rámci možností aj úsporné . Stačí však posunúť stredovú páku prevodovky do manuálneho režimu a pánom celej situácie je zrazu len a len vodič. U BMW sú ,,pádla“ pod volantom riešené tak, že ide preraďovať oboma a to pritiahnutím pádiel k sebe a podraďovať zase stlačením pádiel palcami smerom od seba. Rozdielov medzi 7 stupňovou 2 spojkou a novším 8 stupňovým automatom vidím hneď niekoľko. Viem že nie je moc objektívne porovnávať jednu prevodovku spriahnutú s trojlitrovým benzínom a druhú s dvojlitrovým dieselom, ale ja to aj tak skúsim. Môj subjektívny pocit je ten, že prevodovka v Z4 je pocitovo rýchlejšia a pripravená vždy bleskurýchle reagovať na pokyny vodiča zatiaľ čo novší 8.st ZF v tomto ohľade stráca a trvá mu dlhšie či už nájsť vhodný stupeň pri podradení, tak aj preradiť na vyšší. Každopádne sú rozdiely v desatinách sekundy takže to nie je nič s čím by sa nedalo žiť. Kde však pre zmenu vyhráva 8st. ZF sú nižšie rýchlosti, pomalšie rozbiehanie, posúvanie sa v zápchach a celková mäkkosť prevodovky pri bežnom používaní auta. Každá z nich má teda svoje pro a proti. BMW udáva kombinovanú spotrebu 9 litrov benzínu na 100 km pri automatickej prevodovke. Tento údaj je reálny skôr pri mimo mestskom pohybe. Dlhodobá kombinovaná spotreba sa drží niekde okolo 12 tich litrov, no všetko závisí len a len od pravej nohy na plynovom pedále. Napríklad pri rýchlosti 100 km/h je spotreba niekde okolo 8 litrov na 100km čo nie je vôbec zlé, no stačí si navyknúť na silu a zvuk motoru a k tejto hodnote sa dostanete už iba cestou zo strmého kopca smerom nadol. Pri ustálenej mestskej 60-ke je to zhruba 6 litrov na 100 km a pri diaľničnej 130-ke plus mínus desať litrov na 100 km. Z4 však nie je auto ktoré by si niekto kupoval na šetrenie peňazí pri tankovaní, takže vyššia spotreba k nej jednoducho patrí. Objem nádrže je 55 litrov, takže dojazd môže byť teoreticky aj 600-700 km, ale väčšinou je realita niekde pri 450 km na jednu nádrž. Nemej zaujímavý ako výkon motoru je jeho zvuk. V Z4 je síce motor ktorý je bežne dostupný aj v napr. trojkovej rade, ale tu je jeho prejav omnoho hlasnejší. Pri štarte a na voľnobehu je počuť hlavne hlboký dunivý zvuk výfukov a až pri rozbehnutí auta začne byť počuť motor, ktorý ma taktiež v nízkych otáčkach zvuk hlboký a s narastajúcimi otáčkami sa zvuk mení v doslova rev. Pod recenziu prikladám video so zvukom auta. V jednom je síce Z4 s upraveným motorom 35 is ale mal som ho možnosť počuť na živo a jeho zvuk je s 35i totožný.

PODVOZOK A JAZDA

V tomto konkrétnom prípade stojí Z4 na pneumatikách s rozmerom 255/35 vzadu a 225/35 vpredu a na 18 palcových 20 lúčových elektrónoch (ktorých dôkladné vyčistenie trvá asi toľko, ako vyčistenie celého zvyšku auta) a na adaptívnom M podvozku. Oproti štandardu je znížený o 1 cm takže svetlá výška je plus mínus 9 cm. Takáto kombinácia neznie ako najvhodnejšie riešenie na slovenské cesty a žiaľ, z časti to aj tak je. Podvozok je síce tvrdý, projektovaný na nemecké cesty a posádku pri jazde riadne vyklepe, ale na druhej strane prináša niekoľko výhod. Je to niečo za niečo. Tými výhodami sú jazdné vlastnosti auta. Je až neskutočné, v akých rýchlostiach je auto s trochou citu v rukách sebaisté a ako krásne drží stopu v zákrutách, kde bočné preťaženie presúva vnútorné orgány posádky zo strany na stranu . Samozrejme, že na mokrej ceste, na kamienkoch prípadne s vypnutými elektronickými pomocníkmi (kombinácia viacerých bude asi buď veľmi zábavná alebo nebezpečná) sa neutralita mení v pretáčavosť a v rozblikanú palubovku, ale na suchej ceste (alebo tomu, čo sa na ňu u nás hrá) je čitateľnosť celého auta naozaj príkladná. Z časti to môže byť aj tým, že človek v aute sedí v podstate na zadnej náprave, a veľmi živo vníma čo sa deje so zadnou časťou auta. Podvozok je teda príjemne tuhý ( zase môžeme hovoriť o subjektívnom pocite, oproti 90% áut je naozaj extrémne tvrdý), tak ako to má u takto zameraného roadsteru byť. V porovnaní v mojou 320xd na 19 palcových diskoch 255/35 vzadu a 225/40 vpredu je Z4 o dve triedy tuhšia. K celkovému dobrému ovládaniu auta a jeho čitateľnosti v každej situáci napomáha aj malý, hrubý a taktiež veľmi tvrdý volant, ktorý je radosť chytiť do rúk. Opäť si nemôžem pomôcť a neprirovnať ho k 320 kde riadenie pôsobí oproti Z4 veľmi umelo, a volantom ide otáčať naozaj ľahko. Zato pri Z4 je človek po ceste napríklad na Pezinskú babu a späť doslova narobený, ale s neopísateľne príjemným pocitom v rukách a hrejivým pocitom pri srdci (za to bez polovičky nádrže). Cez volant je cítiť každá nerovnosť na vozovke, a človek v aute vždy presne vie, čo robia predné kolesá. Ohľadom ,,umelého“ riadenia v najnovších modeloch BMW už bolo zopár krát kritizované a ja to môžem z časti potvrdiť. V porovnaní s 320d mi príde riadenie komunikatívnejšie.

Auto je vybavené prepínačom jazdných režimov ktorými sú normal, sport a sport plus. Normal a sport sa líšia tvrdosťou podvozku, volantu, rýchlosťou prevodovky, množstvom a intenzitou medzi plynov prevodovky pri podradení, trhnutím pri preradení, zostrením reakcie na plynový a brzdový pedál a v neposlednom rade ,,držaním“ motora vo vyšších otáčkach. Sport plus k tomu pridáva možnosť vypnutia stabilizačného systému, sýstému proti prokluzu (nenapadá ma slovenské synonimum) a efektnému logu štartovacej vlajky na palubnej doske pri štarte, kde ľavou nohou stojí človek na brzde, pravou na plyne, pričom sa motor vytočí do 4000 ot./ min a auto predvedie s trochou cviku efektný rozjazd z miesta. Musím však povedať, že auto ani v najjemnejšom režime normal nepôsobí ospalo a pomaly, ako nové modely v režime eco pro, ale v každom možnom momente prináša na tvár úsmev od ucha k uchu (Možno mal Joker z Batmana práve Z4, preto tie jazvy až k ušom). Ten však veľmi rýchlo zmizne z tváre keď autom nedaj bože trafí človek výmoľ. Rana od podvozku je natoľko tupá, tvrdá a hlučná, že spôsobí ozajstný strach v očiach a tvári vodiča. Je to daň za naše cesty, nízke pneumatiky a znížený M podvozok.
Rýchle auto by bolo relatívne zbytočné bez dobrých sedadiel a bŕzd. Prvá z týchto položiek je z a príplatok druhá nie. Sedadlá sú jedna z vecí ktoré BMW naozaj vie- minimálne tie príplatkové :D. Sú príjemné, mäkké, pohodlné, pekné a popritom ponúkajú príkladné vedenie a fixáciu tela v nich pri ostrejšej jazde. Za príplatok sú aj veľmi intenzívne vyhrievané, takže vôbec nie je problém vybehnúť sa previezť so stiahnutou strechou pri prvých marcových rsp. březnových slnečných lúčovch, teda ak Vám nevadia neveriacke pohoršené pohľady okolostojacich a idúcich a primrznutá ofina na čele. Brzdy sú presvedčivé, pekne dávkovateľné a majú okamžitý nástup. Brzdná dráha z 50 na 0 km/h je 9,4 m a zo 100km/h na 0 35,7m. Myslím, že tieto čísla dostatočne popisujú schopnosti bŕzd.

Pri téme jazdy a ovládateľnosti je tiež dôležitá hmotnosť auta. Kto by čakal niečo na úrovni 1400 kg bude zrejme prekvapený, no hmotnosť auta je až 1580kg. Pre porovnanie 320 s xDrive váži len o 15 kg viac. Na prvý pohľad relatívne vysoké číslo, ale to je spôsobené trojlitrovým motorom (atmosférická verzia 30i má myslím až o 90 kg menej- tak som sa dočítal ), pevnou skladacou strechou ktorá je síce z hliníku, ale jej mechanizmus a koniec koncov aj samotná strecha vážia pár desiatok kilogramov a v neposlednom rade aj pevnostnými výztuhami v karosérii a podvozku. Vďaka nim je auto síce ťažšie ale na oplátku je aj pri stiahnutej streche tuhé a karoséria sa ani náznakom nekrúti.

A konečne prichádza to prečo je roadster niečím výnimočným. Tým niečím je jazda bez strechy. Každé usadnutie do auta pri stiahnutej streche v kombinácii so zvukom motoru, je naozaj sviatkom. Auto nebolo kupované pre denno-denné jazdenie, ale práve pre takýto druh relaxu. O tom svedčí aj nájazd, ktorý je po vyše troch rokoch používania niekde na hodnote 11 000 km. Samotné stiahnutie a natiahnutie strechy trvá 20 sekúnd a vykonáva sa buď priamo z auta, alebo tlačítkom na diaľkovom ovládači. Jazda v ňom je príjemná či už s vetrom vo vlasoch pri vyššom posede alebo bez neho pri nižšom až do rýchlostí okolo 110 km/h. Vtedy sa už začína prejavovať aerodynamický hluk . Čiastočne pomáha deflektror medzi sedadlami ale dlhodobejšia jazda vyššími rýchlosťami sa začne stávať nepríjemnou. Čo sa týka priestoru na sedadlách s mojimi 190 cm sa usadím s rezervou na kolená ale aj pri najnižšom nastavení sedadiel, je moja hlava akurát schovaná za čelným sklom tak, aby mi ju neodfúklo. Inak povedané dvojmetrový človek by s priestorom na nohy problém mať nemal (ak sa vie aspoň trochu kompaktne poskladať) ale s muškami na čele by už problém mať mohol. Dá sa povedať, že vďaka pevnej skladacej streche je Z4 celoročným autom, ak človeku nevadí, že na neodhrnutej ceste bude kvôli nízkej prednej časti plniť úlohu snežného pluhu. Z vlastnej skúsenosti to povedať neviem, na Z4 zimné obutie nemáme a zimu prečkáva pod plachtou. Pevná skladacia strecha má aj tú výhodu, že vďaka nej sa auto stáva príjemným diaľničným spoločníkom aj na dlhšie trasy. Pri relatívne normálnych diaľničných rýchlostiach pri natiahnutej streche nepreniká do kabíny takmer žiaden aerodynamický hluk, čo je oproti predchádzajúcej Z4 a plátenej streche veľký krok vpred. A keď človeka prestane baviť počúvať zvuk motoru (mňa to neomrzelo dodnes ), dá sa pustiť rádio, ktoré má síce displej z doby prvého tetrisu, ale zvuk z neho a príplatkového HiFi systému je naozaj výborný. Pre zaujímavosť, za každým sedadlom je jeden obrovský reproduktor. Nie som si na 100 percent istý, ale mám pocit, že do auta sa dal objednať audio systém ešte o triedu vyšší a výkonnejší.

PRAKTICKÁ STRÁNKA
Dá sa povedať že auto je praktické aj nepraktické zároveň. Ak si ho niekto kúpi ako svoje jediné auto (úprimne pochybujem že taký niekto sa nájde), moc praktické pre neho asi nebude. Auto je nízko, je tvrdé svojim spôsobom hlučné, nie je z neho práve najlepší rozhľad, pred Vami je 1,5 metrová kapota a človek spoza volantu ani netuší kde vôbec končí (takže prekvapujúco sú užitočnejšie predné senzory ako zadné), horšie sa z neho vystupuje ,nastupuje a v našom prípade je 4-5 mesiacov v roku úplne mimo prevádzky. Ale ak je to auto pre radosť a človek naň nemá nároky ako na bežné auto, veľmi rád mu niektoré nedostatky prepáči a niektorými veľkými plusmi ich dokonca vynahradí. U Z4 sú často kritizované odkladacie priestory, no podľa môjho názoru neprávom. Telefón a kľúče sa do otvorov pod rádiom zmestia s prehľadom, 1,5 litrovú pet fľašu tam snáď nikto okrem testérov českého autosalónu dávať nechce a čo viac, za sedadlami je slušne veľký odkladací priestor so sieťkou, ktorého kapacita a využiteľnosť je na vysokej úrovni. Nemenej príjemný je pohľad do batožinového priestoru. Ten má objem 310 litrov a je naozaj dobre využiteľný. Nie je problém, aby sa sem zbalili dvaja dospelí ľudia na predĺžený víkend. Z jeho kapacity niečo samozrejme ubudne po stiahnutí strechy, myslím že na úroveň 180 litrov, ale aj v tomto prípade sa do kufra stredne veľký nákup stále zmestí. Nedomysleným prvkom pre východnejšiu časť Európy je anténa rádia ktorá sa dá odšróbovať (prípadne odlomiť) neprajným okoloidúcim. Takže ako som povedal, Z4 je praktická podľa toho, na čo ju človek chce používať.

V tomto momente je to asi všetko čo môžem a viem o Z4 napísať, ak z mojej straný pribudnú nejaké nové skúsenosti alebo postrehy určite ich sem pridám :) Na koniec teda ešte prikladám link na vyššie spomínane video so zvukom Z4.

Motor (výkon zvuk)
Prevodovka
Podvozok
Vzhľad

Horší výhľad
Slovenské cesty sú asi najslabšia stránka
Celoročná využiteľnosť auta

Predajca z Tempus Bavaria a jeho spoľahlivosť boli katastrofálne, zrejme preto prešiel k inej automobilke

Další vozy BMW Z4

Zatiaľ bez jediného problému

Ako sa to vezme

Pre dve osoby plne dostačujúca

Výborné

Daň za M podvozok

Zatiaľ iba benzín a voda do ostrekovačov

Zatiaľ bez nich

V každom okamžiku výborný

Závislá od štýlu jazdy. Pri sebazaprení a ľahkej nohe 8 litrov.

Veľmi hlučný :P

Pohodlné a zároveň výborné bočné vedenie

Výborné

Octavia kombi to nie je, ale medzi roadstermi rekordný