Jaguar Sovereign 3.6 XJ40

Jaguar Sovereign, foto 3 Jaguar Sovereign, foto 4 Jaguar Sovereign, foto 6 Jaguar Sovereign, foto 7 Jaguar Sovereign, foto 8 Jaguar Sovereign, foto 9 Jaguar Sovereign, foto 10 Jaguar Sovereign, foto 11
Jaguar Sovereign, foto 12 Jaguar Sovereign, foto 13 Jaguar Sovereign, foto 14 Jaguar Sovereign, foto 15 Jaguar Sovereign, foto 16 Jaguar Sovereign, foto 17 Jaguar Sovereign, foto 18 Jaguar Sovereign, foto 19 Jaguar Sovereign, foto 20 Jaguar Sovereign, foto 21 Jaguar Sovereign, foto 22 Jaguar Sovereign, foto 23 Jaguar Sovereign, foto 25 Jaguar Sovereign, foto 26 Jaguar Sovereign, foto 27 Jaguar Sovereign, foto 28 Jaguar Sovereign, foto 29 Jaguar Sovereign, foto 30 Jaguar Sovereign, foto 31 Jaguar Sovereign, foto 40 Jaguar Sovereign, foto 41 Jaguar Sovereign, foto 42 Jaguar Sovereign, foto 43 Jaguar Sovereign, foto 44 Jaguar Sovereign, foto 45 Jaguar Sovereign, foto 48 Jaguar Sovereign, foto 49 Jaguar Sovereign, foto 50 Jaguar Sovereign, foto 51 Jaguar Sovereign, foto 52 Jaguar Sovereign, foto 54 Jaguar Sovereign, foto 55 Jaguar Sovereign, foto 56 Jaguar Sovereign, foto 57 Jaguar Sovereign, foto 58 Jaguar Sovereign, foto 61 Jaguar Sovereign, foto 62 Jaguar Sovereign, foto 63 Jaguar Sovereign, foto 64 Jaguar Sovereign, foto 65 Jaguar Sovereign, foto 66 Jaguar Sovereign, foto 67 Jaguar Sovereign, foto 69 Jaguar Sovereign, foto 70 Jaguar Sovereign, foto 71 Jaguar Sovereign, foto 72 Jaguar Sovereign, foto 73 Jaguar Sovereign, foto 74 Jaguar Sovereign, foto 75 Jaguar Sovereign, foto 76 Jaguar Sovereign, foto 78 Jaguar Sovereign, foto 79 Jaguar Sovereign, foto 80 Jaguar Sovereign, foto 81 Jaguar Sovereign, foto 82 Jaguar Sovereign, foto 83 Jaguar Sovereign, foto 84 Jaguar Sovereign, foto 85 Jaguar Sovereign, foto 86 Jaguar Sovereign, foto 87 Jaguar Sovereign, foto 89 Jaguar Sovereign, foto 91 Jaguar Sovereign, foto 92 Jaguar Sovereign, foto 93 Jaguar Sovereign, foto 94 Jaguar Sovereign, foto 95 Jaguar Sovereign, foto 96 Jaguar Sovereign, foto 97 Jaguar Sovereign, foto 98 Jaguar Sovereign, foto 99 Jaguar Sovereign, foto 100 Jaguar Sovereign, foto 101 Jaguar Sovereign, foto 102 Jaguar Sovereign, foto 103 Jaguar Sovereign, foto 104 Jaguar Sovereign, foto 105 Jaguar Sovereign, foto 106

Přezdívka auta Švestička Rok výroby 1987 Koupeno ojeté najeto [km]:181800 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 3590 výkon [kW]: 145 kroutící moment [Nm]: 336 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.8 maximální rychlost [km/h]: 218 počet rychlostí: 4 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 428 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 12 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Aristokratická Švestička™

Představuji vám novou recenzi Aristokratické Švestičky, přeji příjemné počtení.

Moje.auto je trochu starší a zubem času mírně dotčený Jaguar Sovereign, typ XJ40 s motorem AJ6 3.6 – to znamená hliníkový řadový šestiválec. Sovereign je prostřední výbava mezi XJ6 a Daimler, v roce 1987, ze kdy pochází ten můj, měl základní cenu 28 tisíc liber (to znamená velmi hrubým přepočtem asi 2,5 milionu Kč včetně příplatků).

K Jaguaru jako autu na „běžné“ ježdění jsem se dopracoval postupně. Zpočátku jsem vybíral z 10 let starých aut nižší střední třídy, postupně jsem svůj zájem přeorientoval na Saaby a kde jsem skončil, to vidíte právě tady.

Jaguar XJ40 se kvůli špatné finanční situaci British Leyland (tehdejší majitel Jaguar Cars) vyvíjel 12 let. Sériový model se představil v roce 1986. Nabízel se s už zmíněným 3,6litrovým motorem ve třech úrovních výbavy. Zřejmě jenom pro Anglii byl určen i odvozený motor 2,9 litru, ten měl ale zjednodušenou konstrukci (např. rozvod SOHC) a byl v podstatě ne moc významnou „budgetovou“ verzí, která nebyla cenově příliš vzdálená vyšším modelům Roveru řady 800 a Audi 100. V roce 1990 pak přišly nové motory 3,2 a 4,0 (oba DOHC) a poslední rok byl v nabídce i šestilitrový V12. V roce 1994 přišel nástupce s označením X300, ale vlastně to byl jenom radikální facelift – zcela nová generace je až současná X350.

Motor je na svou dobu moderní Jaguar AJ6 (Advanced Jaguar Six). Má hliníkový blok i hlavu, šest válců v řadě a je uložen podél pod úhlem 22° (anglicky se toto řešení někdy nazývá slant-6). Verze s objemem 3,6 litru je nejstarší, poprvé se objevila v XJ-S v roce 1984. Konstrukce motoru je údajně inspirovaná nezničitelným naftovým pětiválcem 3,0 od Mercedesu, každopádně vrtání i zdvih jsou u obou motorů stejné. Blok motoru je hodně pevný, což otevírá prostor tuningu – Arden dokáže za cenu nového Jaguaru z AJ6 vykouzlit závodní motor s objemem 7,1 litru! Co se týká výkonu, tak motor je bohatě předimenzovaný a je výrazně nízkootáčkový (skoro jako diesel). Jinak kilowatt samozřejmě nikdy není dost. Motoru 3,6 se nejčastěji vytýká malý točivý moment, čtyřlitr je na tom díky delšímu zdvihu o poznání líp.

Zcela nové zavěšení kol mělo zadní nápravu s revolučním systémem „self-levelling“, čili hydraulickou samoregulací světlé výšky. Tato „vychytávka“ (ve své době relativně běžná – měly ji 7er, S-Klasse, Citroeny a Peugeoty) okouzlila majitele komfortní jízdou, kdy auto spolehlivě žehlilo všechny nerovnosti. Pak je ale přivedla k šílenství, když se po časté jízdě na rozbitých silnicích pokazila. Asi nemusím zdůrazňovat, že české silnice patří k těm, které život levellingu radikálně zkrátí. Naštěstí existuje seda, která nahradí levelling klasickými tlumiči. Zatím u mě levelling funguje, když pominu únik kapaliny ze zatím neznámého místa. Vlastně úniky kapalin jsou celkově asi největším problémem (nejen mé) XJ40.

Věci co nefungují:
Dveře u řidiče nejde zvenku zamčít, pravá zadní klika je vylomená, takže jde otevřít jenom zevnitř (typická závada prvních dvou ročníků)

Věci co fungují (a nemusely by):
Palubní počítač funguje včetně asi všech ukazatelů (kromě digitálního rychloměru), anténa se zatím vysouvá a zasouvá na povel

Výbava: standarní Sovereign - klimatizace, litá kola, ABS, automatická převodovka, tempomat, ostřikovače světlometů, elektrické nastavení sedadel v 8 směrech, rádio s 6 repro, metalický lak, kožené čalounění. Příplatková - samosvorný diferenciál PowrLok, zadní náprava Ride levelling, vyhřívání předních sedadel, sluneční clona zadního okna, elektrické střešní okno, textilní koberce.

Má hranatá světla, která se mně osobně u této generace líbí víc než čtyři kulatá, co se dávaly na některé verze.

J-Gate [džejgejt]. Kulisa řadicí páky je uspořádaná do tvaru písmene J (viz foto). Je to velmi praktické, nehrozí, že se v zápalu boje pokračuje přes D až na neutrál. Navíc je přece jenom přirozenější podřazovat směrem od sebe. Převodovka je čtyřstupňová, což pro normální použití stačí. Pro opravdu dynamickou jízdu by byl asi lepší pětikvalt (nebo rovnou manuální převodovka :-P). Vlastně samotný automat je spíš slabá stránka, příště chci MANUÁL! který bude řadit jenom jak já pískám.

Prostor. Nemám rád když se v interiéru ztrácím jak loď na moři a sedadlo je široké, že se do něj pohodlně usadí jedině člověk s nadváhou. XJ40 se mě v tomto zdá ideální, na šířku je místa přiměřeně, sedadla nádherně drží a dají se odsunout tak daleko, že ani basketballisti nemůžou mít problém s místem pro nohy.

Výbava. Kdejaká fábie za půl milionu má dneska sice lepší výbavu ale na svou dobu to byla určitě špička. Jaguar do svých základních modelů dával vždycky minimální výbavu, ale u vyšších to bohatě kompenzoval. Sovereign má z běžných věcí snad všechno, co vás může napadnout - viz výše. Proti verzi Daimler mu chybí jenom pár drobností jako palubní telefon a středová konzole s příplatkovým minibarem mezi zadními sedadly.

Střešní okno. Tuhle fičůru zbožňuju, je to daleko lepší otevřít střešní okno než stáhnout boční skla. Prostě vítr nad hlavou a čerstvý vzduch bez průvanu. Jen je škoda že občas prší a když hodně mrzne tak topení nedokáže přetopit ten ledový vzduch.

Levelling. Zajímavá věc (a na konci 80. let celkem běžná). Po dvaceti letech ale už dosluhuje a jeho omlazení je věc větší sumy než je samotná cena auta – jenom senzor světlé výšky např. stojí 25000 Kč. Navíc modely z let 86-89 mají ten nejvíc hardcore typ kdy je levelling na stejném okruhu jako posilovač brzd, takže každá ztráta tlaku nebo únik se projeví i na brzdách.
LEVELLING UŽ JE PRYČ

Volant. Možná si časem zvyknu, ale zatím jeho lehce nadstandardní průměr považuju spíš za slabou stránku. Navíc řízení má trochu vůli a je měkčí než bych si představoval, zřejmě to bude způsobené hydraulikou, buď to zlepší výměna kapaliny nebo nastane pátrání po netěsnosti. Řízení je naštěstí na samostatném hydraulickém okruhu s běžnějším olejem Shell Dexron.

Zrcátka. Není v nich nic vidět, protože jsou relativně malé a hlavně skla v nich dostatečně nezmenšují. Buď s tím něco udělám nebo budu muset jezdit pořád v levém pruhu.

Blbosti. Zadní sedadla nejdou sklopit a není v nich otvor na lyže, protože mezi zavazadlovým prostorem a kabinou je nádrž – ale kdybych chtěl praktické auto tak si koupím Felicii kombi nebo Transita.

Věci co jsou pokažené. Blinkry se musí vypínat manuálně (nejpíš to není závada ale vlastnost), je zlomená páčka tempomatu, vylomené zadní kliky, centrální zamykání občas zlobí. A taky sem tam rez, typická věc Jaguarů vyrobených před příchodem Fordu roku 1989, u mě podpořená „tuningem“ předních blatníků a tím že auto dřív stávalo pod plachtou :-(

Sazba povinného ručení. Je to rána, pojistka stojí asi jako na tři škodovky…. mám totiž všechny možné penalizace. Navíc všechny pojišťovny si u nás myslí, že pravděpodobnost zavinění nehody roste s objemem a výkonem auta – přitom pokud nějaká taková závislost existuje tak je to přesně naopak. A třeba počet najetých km za rok nebo počet přestupků spáchaných majitelem s tím nemají žádnou souvislost že? :D

- Ložisko předního kola jsem si nechal vyměnit v garážovém servisu. Teď mě to čeká i na druhé straně, kde se to pár dní po výměně taky ukázkově rozhučelo.
- Menší únik chladící kapaliny jsem opravil dolitím destilované vody.
- Nepříliš pevné uchycení vnějšího zrcátka mě opravil MacGyver s americkou lepící páskou černé barvy.
- Budu muset vyřešit detaily jako úniky kapalin a pár nesrovnalostí v elektrice (rádio, stahování předních oken apod.)

Budu preferovat jedoho specialistu, zatím jsem u něj nebyl, ale větší odborné zásahy budu provádět u něj. Jednou jsem ho viděl v akci, dvanáctiválec s nepravidelným chodem a kolísavým volnoběhem dal během minuty do pořádku. To zvládne jenom člověk se zkušenostmi. Ostatně se Švestičkou už má taky co do činění – opravoval ji hydrauliku a naučil posilovače zatáčet a brzdit, a taky levelling je momentálně teoreticky schopný levellingovat, tím se úspěšně zabývá málokdo.

Soukromá osoba, kamarád z Jaguar Clubu. Zatím bez výhrad :-)

Pokračování recenze

Plány do budoucna - nejbližší tuning zahrnuje: litá kola (hotovo), výměna blatníků (pracuje se na tom), demontáž levellingu (hotovo) a kompletní sada nových tlumičů Boge (hotovo) nebo Bilstein.

Autorem přezdívky je zdejší uživatel Zdendino_MB.

Další informace o XJ40 najdete zde http://jaguar.kx.cz/databaze.php?model=xj_xj40_1986 je to velmi dobrá stránka (vím to, protože jsem ji dělal :D).

5.5.2009 22:41

klempířina

Na fotkách je oprava koroze zadku - nový lem a výměna brejlí kolem světel. Zbývá dodělat podlahu kufru, druhý lem a prostředek spodní hrany kufru :)))

2.5.2009 20:15

výměna kotoučů

ve fotogalerii jsou nové fotky z výměny brzdových kotoučů (Ferodo)

16.3.2009 19:09

velký servis - 1. část

Výměna viskospojky problém s vysokou teplotou chladící kapaliny nevyřešila. Potvrdily se naše předpoklady, že je prasklé těsnění pod hlavou. O víkendu tak došlo na sundání hlavy a sání a demontáž klimatizace. Než tam dáme nové těsnění pod hlavu nechám zgenerálkovat samotnou hlavu a vyčistit vstřikovače. Když jsme se do toho tam pustili, přiobjednal jsem ještě termostat, nové hadice na chlazení, silentbloky pod motor a pár dalších drobností. Zatím to vyšlo řádově na 30 hodin práce, ale co by člověk pro to auto neudělal :)

21.10.2008 00:00

Self-levelling je pryč. Jak se to dělá, jak dlouho to trvá a nakolik to vyjde jsem sepsal zde http://www.jaguar-club.net/msgboard_posts.php?select=5782&topic_id=5775#message5782

14.10.2008 00:00

Návštěva servisu, kde si měli auto prohlídnout před několika úkony skončila výměnou předních tlumičů (na každé straně asi 15 min). Přední náprava teď jede jako nová a hned se to hrotí o trochu líp - BOGE je perfektní a navíc cenově dostupný. Zbytek (zadní tlumiče a pružiny, brzdový destičky a výměna totálně sjetých gum za lepší) nás čeká v pátek.

30.8.2008 00:00

Doplnil jsem recenzi.

30.3.2008 00:00

Zkusil jsem očistit kousek nárazníku od rzi. Použil jsem značkové čistidlo Coca-Cola a funguje to! Stačilo polít colou a vydrhnout houbičkou. Místa kde jde rez do hloubky jsou asi nenávratně zničené, ale tam kde šlo jenom o povrchové kazy to fakt pomohlo - viz foto. Uvidím jestli to cola nevyžere až do plechu ale zatím se jako čistič chromu osvědčila.

15.2.2008 00:00

Dneska mě přišel poštou Owner's Manual. Stav odpovídá stáří přes 20 let (a ceně necelých 40 kč :D + poštovné 220 kč), někdo se to pokoušel umít vodou takže stránky jsou trochu zvlněné ale důležité je to info co se ukrývá uvnitř - díky manuálu jsem například odhalil asi pět nových funkcí palubního PC :)
Jen pro zajímavos pár údajů: olej v motoru 8 litrů, v převodovce 8 litrů (Dexron IID), chladící kapalina 12,3 litru, diferenciál 2,1 litru (Shell Spirax), voda do ostřikovačů 6,2 litrů :D, palivová nádrž 89 litrů

21.1.2008 00:00

Levelling - po tipu od jednoho servismana a konzultaci s Assasinem (díky moc!) jsem nalil do levellingu kapalinu. Ne ale HSMO od Castrolu nýbrž obyčejný citroeňácký LHM od Mobilu co prodávají za 309 kč u Essa. Jaguar to důrazně zakazuje ale podle všeho by to mělo fungovat - ten olej vypadá stejně, používá se stejně a v Rolls Royce kam by se měl zásadně dávat taky jedině HSMO je to odzkoušený. Zatím se tam vešly necelé dva litry, ještě budu muset dolít až se vytlačí vzduch z hadiček do nádrže na olej. Auto se po asi půl minutě od nastartování zavrtělo a během chvilky zadní náprava citelně ztuhla. Za jízdy se už skoro vůbec nehoupe a zadní tlumiče nemlátí. Takže to vypadá že zatím celý systém funguje v normě.

Přidat názorDiskuse: Jaguar Sovereign 3.6 XJ40

zobrazené auto není aktivní, nelze diskutovat

Další vozy značky Jaguar

Většina legend o nespolehlivosti XJ40 má příčinu v těch pár věcech co se chronicky kazí. Všechno podstatné ale funguje a ani neznám jinou XJ40 u které by tomu bylo jinak.

Mě bohatě dostačuje. Akorát někteří spoluobčané nechápou, že může existovat auto delší než 4 metry, takže podle toho vypadají místa na parkování podél :-/ Přitom XJ40 je normální auto, akorát kapota je trochu delší

Maximálnííí!

Kromě levellingu, sjetých gum a vůle v řízení nemám co vytknout.

Bude perfektní, zatím je to hodně houpavé, hlavně na některých úsecích D1.

Zatím nemám konkrétní představu, informace budu průběžně doplňovat do recenze.

Dostupné, většina z druhovýroby. Přední ložisko SKF stálo 960 Kč.

Dostačující. Ale dokážu si představit vyšší... s jídlem roste chuť. Navíc dieselový S-Type je rychlejší kdykoliv se mu zachce, Passat 2.0 TDI se za mnou udrží jak h*vno na košili.

Snesitelná.

Fantastická! Motor je v otáčkách slyšet, ale to je dobře protože je radost ho poslouchat. Na volnoběh je poslední dobou slyšet cvakání. Buď je to čerpadlo levellingu nebo ventily - to ukáže čas nebo pohled odborníka.

Pohodlná křesla vpředu elektricky nastavitelná ve třech směrech + manulně stavitelná bederní opěra (ale růžice má asi stržený závit) + fungující vyhřívání. Mínusový bod je za unavené elektromotory.

Trochu mdlé jak to u anglických aut má být. Plnou brzdnou sílu jsem zatím zkoušet nemusel. Až se vydělá levelling tak by měly být ostřejší.

Co to je? :D Nepotřebuju