Luigiko (muž 33 let) Poslat zprávu

Škoda Fabia Monte Carlo 1,2 TSI 77kW/105k

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5 Škoda Fabia, foto 6 Škoda Fabia, foto 7 Škoda Fabia, foto 8
Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 10 Škoda Fabia, foto 11 Škoda Fabia, foto 12 Škoda Fabia, foto 13 Škoda Fabia, foto 14 Škoda Fabia, foto 15

Přezdívka auta Carla Rok výroby 2011 Koupeno nové najeto [km]:11000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1197 výkon [kW]: 77 kroutící moment [Nm]: 175 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.8 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 300 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6

NIEČO NA ÚVOD
Škoda Fabia II s interným označením 5J bola oficiálne predstavená na ženevskom autosalóne v roku 2007.
Platformu si "požičala" od predchádzajúcej generácie Fabie. Nová Fabča síce nabrala trochu na dĺžku (+22mm) a aj trochu vyrástla (+ 47mm) ale na šírku schudla o 4mm. V roku 2010 si ešte prešla menším faceliftom a olala z tínedžerky tu máme dospelú mladú slečnu :)

MONTE CARLO
Ani nie rok po facelifte sa na Rallye Monte Carlo (19.-22.1.) predstavila s rovnakým menom nová verzia Fabie, ktorá mala pripomínať úspechy značky v motoristickom športe. Konkrétne na Rallye Monte Carlo dosiahla Fabia S2000 štvrté miesto v roku 2009 a druhé, tretie a piate miesto v roku 2010. Či ide o až tak významné víťazstvá posúdte sami...
CARLO inak spoznáte podľa výrazného čierneho lakovania strechy, čiernych spätných zrkadiel, čiernych svetiel, čiernej prednej masky, čiernych 17" diskov a čiernych spodných častí nárazníkov.
Ak sadnete dovnútra, potešia športové sedadlá z Fabie RS, čierne čalúnenie strechy, malý kožený paket (volant, madlo ručnej brzdy a radiaca páka potiahnuté perforovanou kožou s červeným obšitím, lišty na prahoch a kovové kryty pedálov. V mojom prípade doplnené rádiom SWING a MAXIDOTOM.

AKO SME SA S CARLOU STRETLI
Aby som bol presný, Carlu mi "dohodil" môj otec. Môjmu vodičáku pomaly tiahne na druhý rok a donedávna mi robila spoločníka Škoda Felicia (recenziu pridám neskôr - zaslúži si ju ;) ) Spoločne sme nie práve najpomalšie najazdili necelých 100000km bez porúch. Klop klop na drevo.
Hoci to otec nepriznal, tuším, že nad novým autom začal uvažovať, keď som ho jedného dňa nabral do Feldušky, aby si vypočul nový divný zvuk čo išiel spod kapoty. Možno z obavy pred ďalšími investíciami, možno z obavy o moju bezpečnosť (keďže vie ako "dynamicky" jazdím) začal bez môjho vedomia pozerať po novom aute.
Ešte keď som nemal vodičák, už som ho bombardoval zaujímavými ponukami na rôzne autá a popravde tak trochu nenápadne pripravoval na to, že moje ďalšie auto by malo byť niečo rýchlejšie, kompaktné a vhodné na ďalšie úpravy. Medzi inými to boli Golf IV R32, Golf V GTI, Focus ST, 350Z, Mazda 3 MPS atď.
Jedného fakt pekného dňa pred letom 2011 ma otec niekam zavolal. Nevedel som presne o čo ide, ale isté tušenie som mal a tak sa mi v hlave už preháňali STčka, GTIčka a tu zrazu.... Škoda!
Zastali sme pred showroomom dobrého rodinného známeho. V pár milisekundách som z pamäte vylovil aktuálnu ponuku Škodovky a vyhodnotil, že ideme pre RSu :) Omyl! Vošli sme do showroomu, zvítali sa, prehodili zopár slov a keď zostali všetci podozrivo ticho pozerať na mňa pozrel som sa vedľa seba kde stála ona - CARLA! 1,2 TSI, 77kW v červenej Corrida. Na pohľad kočka, no čo vám poviem :)
Popravde trochu sklamane a trochu skepticky s tzv. poker fejsom som nasadol do auta a začal kontrolovať svoje "normálne" požiadavky:
Miesto na hlavu? - áno (meriam 190cm a ešte tam je rezerva).
Miesto na nohy? - áno.
Zmestím sa sám za seba? - áno!
Vau! Ono to má teplomer! :D
Vau 2x! Klimatizácia!
Vau 3x! tempomat a dokonca aj palubný počítač(MAXIDOT)!
Výsledok: Z Felicie by som teda prešiel ASI do lepšieho :)
Nasledovala testovacia jazda, ktorá... nebola zlá, ale ani som nejasal radosťou. Výkon je približne rovnaký s Feliciou, ale HP sporty a rozširovacie podložky robia na Felduške svoje. Na záver som sa ešte dozvedel, že podvozok je z RSy, takže na tom Carla nie je tak zle ako bežné Fabie.
Zo showroomu sme odchádzali s tým, že auto musí zotrvať u predajcu ešte 3 mesiace ako predvádzacie a medzičasom môžem nad tým pouvažovať.

NAD ČÍM SOM PREMÝŠLAL
Ak sa pozriem na exteriér Carly, tam nie je čo riešiť. Skutočne skladám klobúk dolu pred luďmi čo toto vymysleli. Carla vyzerá úžasne a okrem červeného lakovania bŕzd jej už nič nechýba.
Po motorickej stránke to bolo zložitejšie. Na 1,2 TSI som našiel na internete VEĽA negatívnych reakcií a aj keď chápem, že spokojní ľudia sa ozývať nepotrebujú, dosť ma to vydesilo. Keďže predajca je rodinný známy sadli sme si so zoznamom vecí a závad čo som našiel a postupne sme si to vyjasnili. Klopkám na drevo, ale po 55000km sa nemám na čo sťažovať.
Prevodovka. Popravde som túžil po "úspornej" šestke. Na druhej strane, Carla radí všetkých 5 stupňov krátko a presne a ani so spotrebou to nie je tak hrozné -> 5,8 keď idem šetrne, 6,3 bežná jazda a 7 keď idem dynamicky. (Len dodám, že jazdím mix mesto - vidiek. Nie diaľnice.)
Cena. Keď sme odišli od predajcu, otec mi povedal, že v danom cenovom limite si môžem vybrať aj iné auto ak ma Carla nenadchla. Popravde som aj jednu noc strávil hľadaním, ale dostali sme tak dobrú ponuku, že som nič normálne nenašiel. Mohol som sa rozhodnúť pre perfektne vyzerajúce nové auto so slabším motorom na jednej strane a na strane druhej som síce mal masaker s 1.8T ale s ročníkom výroby 2003... kašlem na to. Chcem Carlu!

Prebranie prebehlo bez problémov a momentálne sa teším prvej tisícke spoločných kilometrov :)

DIZAJN...
dizajn?... dizajn!... alebo aj image ak chcete...
Som veľmi prekvapený a skryto ma to ohromne teší, že veľa ľudí sa za Carlou obzrie. Nuž darmo, keď sa zadarí, tak aj tak bežné auto ako Škoda Fabia môže pritiahnuť. (A to ani nemusí mať naimesto výfuku odpadovú rúru alebo krídlo ktoré mi "na tutofku pridá 10 koní".)
Pikoška: Keď som bol Carlu prihlasovať, tak sme stáli na potvrdenie VIN čísla vedľa Ferrari 430. Keď bolo skóre 10 pristavených pri Carle vs. 1 pri Ferrari, tak sa prišiel pozrieť aj majiteľ samotného Ferrari :)

MOTOR
Najazdených 55000km bez jediného problému iba s bežným servisom.

INTERIÉR
Čierna strecha, sedačky, ktoré dobre držia ale zmestí sa do nich aj väčší človek, autorádio -> na to, že je sériové tak hrá dobre. Na audiofilné chúťky mám doma niečo iné :)

PREVODOVKA
Presná a s krátkymi dráhami radenia. Neviem, či takú mala aj Felicia zo série (možno je to výsledok bratovej roboty) ale pri Škodovkách mi to nesmierne vyhovuje. Zlatá Škoda v porovnaní s Pežotom alebo Citrónom.

PREVODOVKA
Paradoxne posledná v silných a prvá v slabých stránkach. 6ty stupeň jednoducho nepustí. Beriem, že auto jazdí s malou spotrebou ale vďaka motoru s malým objemom... Hlavne nad 90 si to už žiada vyšší stupeň.

VÝHĽAD
Kabína je predĺžená trochu viacej smerom vpred a tak aj bežný človek má problém s výhľadom na semafór. Keďže som trochu vyššej postavy, na semafóroch som vždy čo najviac pritisnutý k volantu a nahnutý vpred aby som niečo videl. Ak je náhodou semafór pre môj smer iba hore, tak nemám šancu.
Možno je to tým, že predná časť až po A stĺpik je vraj z Roomstra.

Klop, klop na drevo. Nič.

Skevlý predajca! Náš známy má so Škodovkami x rokov skúseností a či išlo o autá do rodinnej firmy alebo pre nás osobne, vždy dobre poradil a v prípade potreby aj upravil.
Otec doteraz spomína, keď sa mu pohral s motorom v Škode Forman. Svojho času nemal problém jazdiť na služobky 170km/h.
Felicia je príbeh na osobitnú recenziu :)

Rozhodne odporúčam - pán BORS, Vojtechovce

9.9.2013 23:25

55000km

Carla sa pomaly blíži ku hranici 55000km kedy má absolvovať ďalší servis a všetko nasvedčuje tomu, že mimo klasických úkonov ako výmena oleja sa nič extra nebude musieť riešiť.

9.9.2013 23:25

55000km

25.3.2012 13:20

Vyhodnotenie cesty do Fínska

Po +-2500km zo Slvoenska do severného Fínska je načase vyhodnotiť celú cestu.
Poznatok 1.: Aj na tak dlhú cestu sa v Carle 4 ludia v pohode odvezú so svojou batožinou.
Poznatok 2.: 1.2TSI nemá absolútne žiaden problém s väčšou hmotnosťou na palube.
Poznatok 3.: Brzdy MAJÚ problém s väčšou hmotnosťou na palube!
Poznatok 4.: Priemerná spotreba celej cesty? 8.7 l/100km Tu ale musím dodať, že na konci výletu som mal primernú rýchlosť 117km/h...
Poznatok 5.: Pred tým som síce trochu pochyboval, ale s Carlou je pôžitok cestovať aj na dlhých cestách.
Poznatok 6.: Po natnkovaní 95ky s E10 má motor o poznanie jemnejší chod.

14.3.2012 20:49

Sme vo Fínsku!

Po odzimovaní Carly ma čakalo jedno neprijemne prekvapenie. Cesta na miesto kde som Carlu cez zimu garazoval totiz bola uz posypana a kapota Carly si ocividne odniesla niekolko zasahov strkom. Vzhladom na mnozstvo dier si dovolim povedat, ze lak je jedna z veci, ktorymi Skoda reguluje cenu aut smerom dolu.
Pred odchodom teda Carla musela podstupit korektury originalnym kitom na opravu laku a nasledne sla predna cast pod ochrannu foliu.
Na ceste do Finska sme prekonali spolocnych 10000km a po +-2500km ceste dorazili do Finska :)

6.2.2012 13:50

Po mesiaci už o mesiac! :)

Už je to mesiac, čo som Carlu nechal zaparkovanú v garáži na Slovensku a odletel študovať do Fínska.
Priznávam, že je mi za ňou VEĽMI smutno, ale na druhej strane sa čas preklopil do fázy, kedy odpočítavam dni do dňa, kedy prídem na prázdniny na Slovensko.
Najlepšie na tom všetkom je, že tentokrát pôjde Carla so mnou do Fínska! Množstvo výletov - Fínsko, Rusko, Švédsko a pod. a hlavne veľa veľa spoločných kilometrov! V marci sa tešte na ďalsie novinky! :)

29.12.2011 00:13

UPDATE po 7000km (Carla zažíva prvú zimu)

Zima očividne 1.2 TSI nesedí. Pokiaľ sa motor dobre nezahreje, tak má cititeľne tuhší chod.
Priemerná spotreba vzrástla o 0,4 až 0,6 litra na 100km.
Čo ma ale najmenej teší sú vŕzgania, ktore je občas počuť. Odsledoval som napríklad, že keď sadnem do studeného interiéru tak vŕzga aj sedadlo vodiča. Niekedy sa ozve niečo z kufra, inokedy na palubovke.

SUMMA SUMMARUM
Zima Carle rozhodne neprospieva, takže sa ju snažím parkovať v maximálnej možnej miere v garážach a pod.

9.11.2011 08:20

UPDATE po 5000km

Očividne sa motor v Carle už zabehol a v meste si vypýta pekných 5,8 - 6 litrov na 100 km :)

26.9.2011 13:13

Brzdy

Bol som sa previesť cez víkend na Felduške aby som si obnovil pocity pred písaním recenzie :) Zistil som, prečo sa mi brzdenie na Carle zdá také - iné. Môžu za to aj kotúče vzadu.
Pri Felduške som bol zvyknutý na väčšiu G silu smerom vpred pri brzdení. Mohol za to slabý bubon vzadu a vpredu menené kotúče, aj platničky za silnejšie.
Pri Carle je brzdenie prijemne rozložené medzi prednou a zadnou náparavou, takže aj silnejšie brzdenie je veľmi komfortné.

26.9.2011 13:13

UPDATE po 1300km

Vyskúšal som pripojiť svoj iPod na AUX v Carle a bol som veľmi prekvapený. V porovnaní napríklad s AUX v Honde CR-V hrá tento oveľa hlasnešie a prenáša väčšie spektrum frekvencií. Like pre Blaupunkt :)

Čierno červená kombinácia síce Carle pristane, ale je veľmi náchylná na prach a inú špinu. Špeciálne zadná časť sa veľmi rýchlo zapráši.

Mimo mesta sa mi podarilo ísť s Carlou za 4,4l/100km.

Hoci má Carla relatívne veľa miest na flaše či poháre, nikde sa mi nepodarilo "schovať" 1,5l pet flašu. Nakoniec skončila poloplná a polo vyfúknutá v palubke.

Přidat názorDiskuse: Škoda Fabia Monte Carlo 1,2 TSI 77kW/105k

Další vozy Škoda Fabia

S Carlou sme prešli už vyše 55000km a som maximálne spokojný.

4 ľudia si sadnú bez problémov. Parkuje sa trochu ťažšie ako s Felíciou - pocitovo je Carla o dosť dlhšia. Na druhej strane je cítiť v podzemných garážach viacej miesta na dvere :)

Na to, že auto je kategóriou hatch tak klobúk dolu. Napríklad v porovnaní so Škodou YETI je na tom pocitovo minimálne rovnako ak nie lepšie! 190cm a 100kg nie je pre Carlu problém :)

MOTOR Do cca 2000ot./min. ťahá ako normálna 1,2. Potom sa zrejme spustí turbo, pretože následuje cititeľný boost až do 5000ot./min.

Jednoducho skvelý. Auto z vás nevytrasie dušu ale ani nemá tendenciu sa v zátačke nakláňať.

Cena benzínu robí svoje. Ešteže tá spotreba nie je tak vysoká :)

Pri Škodovke nie je o čom. Už pri Felicii som to veľmi ocenil.

105 koní na +- 1 tonu zasa nie tak zlé. Na nahánanie po meste stačí.

Ak idem v meste úsporne tak za 5,8l/100km Ak idem v meste normálne tak za 6-6,3/100km Ak idem v meste dynamicky tak za 7/100km Plný plyn som ešte neskúšal a ani neplánujem ale na 3/4 si sosne podľa okamžitej aj 20!

Na začiatku a vlastne aj teraz pomerne nízka. Šak kto by čakal rev V8čky, že? :) Akurát som zaregistroval zvýšenú hlučnosť pri naštartovaní. Typické pre 1,2 TSI podľa všetkého. Ak ma to bude štvať, mám ísť na prepísanie riadacej jednotky a všetko bude OK

Skvelá! Samozrejme to nie je koža a ani žiadne škrupinky. Za danú cenu to je ale top-high-ultra-5hviezdičkové sedenie. Veľmi komfortné na dlhšie trasy, dobré bočné vedenie a HLAVNE aj pre mohutnejšie postavy!

Samozrejme brzdia normálne, aj vädnutie nie je tak citeľné ale aplikovanie sa mi zdá také... iné. Keď "oprem" nohu o pedál tak brzdia len slabo. Až keď potlačím tak za začnú zakusávať do kotúčov. UPDATE po 7000km Išlo len o nezvyk z Felicie.

Objem kufra oproti predchádzajúcej generácií narástol o 40 litrov na 300 a... je to cítiť. Bez problémov naložím veľký nákup alebo golfový bag :)