Škoda Fabia (2010)

21.4.2012

ÚVOD Rozhodol som sa podeliť sa so svojimi skúsenosťami s fábiou II a možno pomôcť niekomu, kto sa ocitol v podobnej situácii ako ja. My sme sa v roku…

Škoda Fabia II (umo)

foto random

random 21.04.2012  20:01

recenzia

Vidim ze uz pribudla recenzia na pod mojou i20 spominanu fabiu .., inak mne sa tiez fabia II nezda skareda ( to sa mi skor skareda zdala fabia I ). Dufam ze pribudnu nejake dalsie foto ( nech je mozne zlepsit hodnotenie )..., a hlavne dalsie km bez problemu.

umo 21.04.2012  20:17

« Re: recenzia

Ďakujem pekne, budem sa snažiť priebežne dopĺňať recenziu aj fotky. Aj Tebe nech i20 slúži bez problémov.

foto r2d2

r2d2 21.04.2012  20:19

dálnice

Pěkná recenze...jen koupit si kvuli dálnicím "silnější" HTP mi přišlo usměvné, ale v poho :-)

umo 21.04.2012  21:01

« Re: dálnice

Ďakujem za pochvalu. Asi si ma zle pochopil. Určite budeš súhlasiť, že je silnejšia htp lepšia na dialnice ako slabšia htp. Ja najazdím cca 90% km v meste a zvyšok na okreskách a diaľniciach. Kvôli tým necelým 10%, čo najazdím na diaľniciach, som uprednostnil silnejšie htp pred slabším htp a 1,4. Keby som jazdil po diaľniciach častejšie, s najväčšou pravdepodobnosťou by som uprednostnil 1,4 16v. Ale do mesta je lepšie htp. Prečo by som si nevybral tsi a diesle som opísal v recenzii.

foto kornel

kornel 22.04.2012  15:44

« Re: Re: dálnice-olej

ak mienis jazdit aj dialnice s HTP, tak co sa tyka oleja ti rozhodne odporucam tam liat minimalne olej viskozity 5w-40 a este lepsie 5w-50 ak sa nezvyknes brnkat tempom 90-100km/h.. na dialnice do HTP urcite nie ziadnu 5w-30, ktora by v tomto motore pre jeho specificku konstrukciu dostavala z hladiska tepelnej zatazitelnosti pekne za usi.

umo 22.04.2012  18:59

« Re: Re: Re: dálnice-olej

Dakujem za radu :-)

foto viki-j

viki.j 25.04.2012  15:31

« Re: Re: Re: Re: dálnice-olej

Este by som doporucil vymenu oleja kazdych cca 10 000 km (koli vysokym prevadzkovym teplotam), co pri htp vobec nie je nakladne a motor vydrzi jedna basen.
            Fabie su prijemne auta, verim ze bude sluzit.

umo 25.04.2012  16:31

« Re: Re: Re: Re: Re: dálnice-olej

Ďakujem. V servise mi povedali, že ten skrátený interval bol odporúčaný u starších htp, pri najnovších už je to zbytočné. Navyše mi tam dávajú olej 5W-40. A navyše motor tak neženiem (po diaľnici 110 - 120, 130 len keď predbieham a musím čo najskôr vypratať ľavý pruh).

foto random

random 22.04.2012  20:46

« Re: Re: Re: dálnice-olej

nj. chybajuci chladic oleja na htp a tepelne pretazovanie, na druhej strane vo firmach je plno htp fabii ( aj ked dnes uz ich ubuda ), a najazdene casto 110.000 - 140.000km v priebehu 4 rokov a bez problemu ( a to nie je ziadne setrenie, ako na vlastnom aute ), o problemoch som skor pocul ako ich zazil ( a to tych fabii mam v okoli naozaj dost , a aj sam som par tisic km na firemnych fabiach odjazdil ). Mnohe starsie htp fabie dnes maju uz cez 200.000km a stale jazdia. Ovela viac problemov som zazil skor : predna naprava, cievky, alebo odpadavajuce plasty ( klucka, vypln dvery .. atd. na vsetkych generaciach ), a samozrejme neustala vymena prednych ziaroviek ( bezne aj 3x rocne, tiez na vsetkych generiaciach )....
          Takze az tak by som sa HTP a dialnice ( prehrievania oleja ) nebal. ( naviac bezne davali v servise olej 10w-40 )

umo 22.04.2012  20:54

« Re: Re: Re: Re: dálnice-olej

Je to divné, ale za ten rok a pol mi zatiaľ nepraskla ani jedna žiarovka, lebo veľa som počul o tejto slabine fábií. Asi na tom popracovali. To na felícii sa každý rok menila vždy aspoň jedna žiarovka.

foto twistedTSD

twistedTSD 23.04.2012  14:28

« Re: Re: Re: Re: Re: dálnice-olej

Byl to problém u první Fabie. Ty se toho příliš bát nemusíš.

McGyver2 21.04.2012  22:57

Jsem druhý, komu se páčí ( líbí). Zezadu to vypadá divně, ale daleko lepší nastupování na z. sedačky než fiesta. Vyšší posaz také fajn. Motor do města ideální, sám bych neměnil a i na celorepublikový dálniční přesuny to stačí . Servisní náklady skoro nula, spotřeba do 6l ;-) .

umo 21.04.2012  23:28

« Re: Recenze

Súhlasím. Ďakujem za to, že aj Tvoja recenzia prispela k tomu, že som nakoniec uprednostnil fábiu pred i20. Aj keď ma spočiatku vyľakala veta, že ten motor nevydrží bez fatálnej poruchy viac ako 100 000 km, dnes podľa skúseností iných viem, že by to nemalo byť tak zlé :-)

McGyver2 22.04.2012  00:16

« Re: Re: Recenze

JJ, to jsem si myslel před koupí ( po přečtení stovek stran ve fórech), ale od 3. verze ( teď už je 4.) kterou mám já, je to už v pořádku, auto dle aut.servisu musí jezdit ;-) . Nejvíce bylo problémů u firemních aut nebo u důchodců, co najedou ročně 5tis. Koupil bych ho znovu, ale od 2015 už nesplní EURO 6 :-(. Za těch 54 tkm, jsem nedolil ani kapku oleje, 1 dcl fridexu jinak nic ;-) .

McGyver2 22.04.2012  00:20

« Re: Re: Re: Recenze

Je tu i nová recenze z týdne na novou i20 a moc přesvědčivá není. Taky jsem jí zkoušel, to auto bych řadil k autům Sandero/Thalia a ne Fabia/Polo ;-)

foto escorpion

escorpion 30.04.2012  08:16

« Re: Recenze

Umo umo, komplexy ?

hp21 31.08.2012  21:10

Poruchovost

jak si přišel na to, že jsou frantíci tak poruchový, ať se kouknu na jakýkoliv forum jakýkoliv značky, všude vidim závady, doba automobilů z přelomu 80. a 90. kdy člověk najezdil 200 tis. bez sebemenších zádrhelů je už dávno fuč!! >:D Ano znám Škodovky nebo i jiné firemní auta co maj najeto třeba přes 200-400 tis, ale je potřeba říct, co už maji všechno měněnýho ;-) Dneska prostě chtějí automobilky aby si něco najel a pak vyměnil časovanou poruchama naditou bombu >:D Ať ti Fábka slouží co nejdéle a nejlépe :-)

umo 31.08.2012  21:50

« Re: Poruchovost

Ďakujem pekne. Čo sa týka poruchovosti, názor som si urobil na základe prečítaných recenzíí na rôznych internetových portáloch, lebo nemám vlastnú skúsenosť, mal som doteraz len škodovky a bol som s nimi nadmieru spokojný. Aj v servise, kam chodím, mi odporučili škodu alebo nemecké autá (okrem opla), ktoré sú vraj odolnejšie ako francúzske. Nemyslím si, že škodovky sú úplne bezporuchové. Čítal som aj recenzie na škody, kde ľudia nadávali na to, že auto je viac v servise ako na ceste. Môj názor na francúzske autá nie je tak radikálny, aby som hovoril, že francúza nikdy. Je možné, že moje ďalšie auto bude francúz, ak budem s fábiou nespokojný. Renault clio je mi sympatické, lebo patrí medzi najspoľahlivejšie francúzske autá a grandtour bol medzi kandidátmi na nástupcu felície, kým som nezavrhol kombíky všeobecne (stačil mi hatchback). Aj cenovo sú na tom renaulty lepšie ako citrony a pežoty. Takisto podľa recenzií je 1,2 16V výborný a spoľahlivý motor. Budem sledovať Tvoju recenziu, nech Ti auto spoľahlivo slúži.

hp21 31.08.2012  22:07

« Re: Re: Poruchovost

Každý jsme na jinou značku a mentalitu auta, já francouze ty škodovky ;-) Jinak k tvé volbě motoru, na okreskách si služební roomster HTP nemůžu vynachválit, ale jakmile se člověk přehoupne přes 100 jako by se motor namáhal a dojde mu dech. Myslím, že do města a na okresku fajn, ale jinak je to trochu nepovedené a pokud můžu říct zkušenost z firmy tak kdo jezdí s htp město okresky tak jezdí spolehlivě, ale např. já a ještě pár kolegů co jezdíme většinou po silnicích 1 třídy a dálnicích máme tak trochu na poruchy zaděláno, již několik prasklých hlav válců (já zatím ještě ne :yes: ) a další poruchy ;-\

umo 31.08.2012  22:14

« Re: Re: Re: Poruchovost

a aký je rok výroby Vašich služobných htp-čiek?

hp21 31.08.2012  23:00

« Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Můj Roomster je rv. 2008, ale máme i Fábie 1. generace (všechny po fl.)

umo 31.08.2012  23:14

« Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Myslím, že tie prasknuté hlavy sa asi týkajú fábií 1. generácie. Ty už máš asi tú novšiu verziu (51 kW). Ja mám najnovší model, tak dúfam, že sa ma to nebude týkať. Snáď škodováci s ten problem vyriešili.

hp21 31.08.2012  23:17

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

myslim, že všechny ty prasklý hlavy byly u fabek 1.takže na tom něco bude ;-)

BigBang 18.09.2012  20:34

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

hmm nějaký novinky :-! prasklý hlavy jsou pro mě celkem novinka... jsem nikdy neslyšel, že by praskaly. Podpálený ventily a následně výměny hlavy kvůli sedlům ventilů ano, ale prasklou hlavu??

jinak zase narážíme na služebáky :-) všichni víme jak se s nima jezdí a všichni víme jak jsou HTPčka poměrně náchylný na styl jízdy... a pokud lítáš po dálnici s timhle polomotorem 130 140, tak se neni čemu divit ;-)

a 1.2TSI by měly stejně vycházet z toho notorickýho HTP, takže pokud by praskaly řetězy na TSI, tak by měly praskat i na HTP :-!

Umo, když jsi začal s horskými přejezdy, tak jsem se v duchu začal smát, jelikož brečim vždycky pokud příjde delší kopec a to jezdim v podstatě sám >:D

umo 18.09.2012  21:00

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Ani sa Ti nečudujem, keď máš možnosť porovnávať HTP s TDI. To je jasné, že HTP vnímaš ako slabý motor. Ja som pred fábiou mal felíciu (50 kW) a favorit (46 kW), takže na HTP sa pozerám inak ako Ty. Kvôli tým kopcom (a nielen kvôli nim) niekedy ľutujem, že som nešiel do 1,4 16V, Ale možno ten rozdiel v "živosti" by nebol až taký veľký. A turbomotor nechcem. Ak škodovka prestane ponúkať atmosferické motory, budem musieť prejsť k inej značke.

BigBang 20.09.2012  15:01

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Copak ti turbo udělalo, že s nim nechceš mít nic společnýho??? Pokud přestane dělat atm. motory škodovka, tak přestanou nejspíš i ostatní (důvodem bude asi další EURO norma), takže moc šancí jít k někomu jinýmu mít nebudeš >:D

Jinak nemám možnost porovnávat jen s TDI, ale jezdil jsem i s Polem 1.3 taky se 40 kW a to auto jelo řekl bych diametrálně odlišně - líp. Ano, měla na tom velkej podíl i hmotnost, ale pokud člověk tomu naložil plnej, tak to jelo - čím víc člověk šlapal na plyn, tím víc to jelo, ne jako našel slavný HTPčko, kdy přidáváš plyn a víc to jede asi tak do poloviny chodu plyn. pedálu. Pak už se jen změní zvuk motoru na takovej „basovej“ dusící se zvuk a je ve výsledku jedno jestli jedeš na půl nebo na plnej plyn... teda krom víru v nádrži ;-)

umo 20.09.2012  20:25

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Obávam sa poruchovosti a drahého servisu turbomotorov v porovnaní s atmosferickými motormi. Podľa toho, čo som čítal (a potvrdili mi to aj v značkovom škodováckom servise), je TSI jedna veľká katastrofa čo sa týka spoľahlivosti. Ale zase motory TCE od renaultu sú na tom zrejme lepšie.

BigBang 20.09.2012  20:38

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

uvidíme za čas jak se to vyvine :-) jináč - jak dlouho dělaj ty orgáni motory TCE??

umo 20.09.2012  21:02

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

myslím že od roku 2007

hp21 21.09.2012  09:39

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

Kolegové, jako zástupce Renaultu bych vám tu měl napsat jak sou TCE nejlepší atd. ale řekl bych, že opak je pravdou, spolehlivost je možná lepší než u TSI ale jinak je to vcelku žravé a se značným turboefektem, pokud se nemýlím tak škoda postavila úplně nový motor a né, že dala turbu už k nějakému, to mi příjde jako fajn řešení, když to renault dal turbu k tomu co už měl (vyjma TCE Energy?) Škoda škoda, že se Škodě s tím objevují problémy :'-(

BigBang 21.09.2012  14:55

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poruchovost

tak určitě nevzali turbo, nenapasovali ho na nový svody a naprali to na klasický HTPčko, ale ty motory (1.2) vycházej (měly by pokud si to dobře pamatuju) ze stejnýho základu - bloku, proto taky je nejspíš ten problém s praskáním řetězů... Napínák už vyřešili, ale simplex je prostě na dvě věci, ale šetření bohužel nezná mezí a tak to pak dopadá...

Bud 21.10.2012  22:24

Topení

Ahoj, nevím kdy a za jakých podmínek se ti zdá topení slabší. Pokud jenom při jízdě po městě a okolí, nic to neznamená. To dělá i mně a možná i dalším. Při pojíždění rychlostí 60- 90 není motor tak dobře zahřátý, jako když jedeš po dálnici A pak musíš mít "knoflík" otočený dost na červeném poli. Nevím, jak často, dlouho a kde jezdíš. Pokud by ti to ale dělalo i když jedeš po dálnici 130, tak pak můžeš konstatovat, že topí prostě málo. ;-)

umo 22.10.2012  04:18

« Re: Topení

Ďakujem za názor. Všimol som si to v meste, kde jazdím najviac. Proste som mal pocit, že felícia kúrila lepšie. Ale čím ďalej tým viac sa presviedčam, že to bol len môj subjektívny pocit. Myslíš, že pri vyšších rýchlostiach by malo auto kúriť lepšie? Je pravda, že motor má vyššie otáčky, ale je tam aj väčšie náporové chladenie vzduchom (neviem, či som sa vyjadril správne).

Bud 22.10.2012  16:07

« Re: Topení

Rozumím. Určitě to topí víc. To mám vyzkoušené. Po městě a mimo město knoflík úplně v červeném poli a když dojedu na dálnici a začnu pelášit okamžitě se motor pořádně zahřeje a začne víc topit. Pak musím rychle ubírat a dávat na polovinu. Právě proto odborníci radí aspoň jednou za dva týdny auto pořádně prohnat dálniční rychlostí a ne jenom 10Km., ale 30-50Km. Vše se pořádně zahřeje a co se má vysušit, to se vysuší, prospívá to celému motoru od začátku až po konec výfuku. Provozní teplotu motoru nelze dosáhnout městským ježděním. Navíc ideální otáčky motoru jsou 3500/min. A to ve městě určitě nejde udržet. Nepíšu to proto, abys jezdil na dálnici, ale abychom si pouze připoměli, jak motor funguje a líp pak pochopili, jak topí :-) .

hp21 22.10.2012  16:21

« Re: Re: Topení

Benzínové motory je doporučeno používat do maxima 3500ot. na trvalejší dobu. Ale faktem neustále zůstává, že občas motor takzvaně prohnat je velmi zdravé :yes: . Za sebe mohu řící, že i 50-60 km při 110km/h je pro motor přínos ;-) .
          Ještě jedna drobnost, já pokud vím, že auto absolvovalo například 500 km po městě+okreskách tak ho hned vezmu na dálnici a tam ho ,,propláchnu" >:D , osobně mám pak pocit, že po 20 km dálničního tempa motor lépe táhne ;-) nevím, možná je to jen placebo efekt, ale osobně si myslím, že to reálné je :-)

Bud 22.10.2012  17:55

« Re: Re: Re: Topení

Jo, nedávno jsem ho taky trochu protáhl a když jsem vjel do města, tak jakoby pořád chtělo jet >:D Možná, že jsem to byl já, kdo chtěl ještě, možná to auto, ale možná jsme chtěli oba :-)

foto maTooB

maTooB 04.04.2013  07:54

« Re: Re: Topení

Felicia kurila lepsie, kedze ten 1liter benzinu o ktory mala vyssiu spotrebu spalovala iba na teplo >:D
        Kolega jazdi s benzinovou Fabiou iba kratke trasy po meste a vcera nepresiel cez emisnu kontrolu. Obcasne pretiahnutie motora a vyfuku na dialnici urcite prospeje :yes:

umo 04.04.2013  22:07

« Re: Re: Re: Topení

Situácia sa zmenila. Už si nemyslím, že felda kúrila lepšie. Buď sa to rozbehlo alebo to bol len pocit. Neviem. Ale hlavne že to funguje. Mimochodom, aký benzínový motor má kolega? Žeby HTP?

foto maTooB

maTooB 05.04.2013  14:30

« Re: Re: Re: Re: Topení

Ale kde, to je este r.v. 2001, to je este uplne normalny motor 1.4 MPI >:D

Mimochodom na druhy den presiel. Vyzera to, ze technik povodne cakal, ze dostane uplatok... 8-s

foto v-marek

v.marek 13.12.2012  11:01

Fabia II

Ahoj, aj keď vlastním feldu o ktorej si včera čítal ;-) mám viac najazdené na firemnej fabii vyrobenú v roku 2012 február, od marca do novembra som na ne najazdil 130 000 km :-) bolo to HTP s červenou bodkou, čiže 51 Kw family. S autom som bol veľmi spokojný. Ako si aj ty písal oproti felícii je svižnejšia, čo som hlavne oceňoval v meste, mimo mesta sú jazdné výkony také isté ako u feldy. Ja tiež považujem fabiu II za celkom pekné auto, tak sme už dvaja :-! Čo sa týka priestrannosti, tak mne sa zdá že felda má na zadných sedadlách viac miesta :-)
    Tak teda prajem veľa štastných km a veľa zábavy za volantom fabie, skvele autíčko :yes:

umo 13.12.2012  14:13

« Re: Fabia II

Ďakujem. Za necelý rok si najazdil 130 000km? Nie je to preklep? A neboli žiadne poruchy? To si snáď jazdil v jednom kuse :-) . Čo sa týka priestrannosti, ja vzadu necestujem. Tam sedávajú chalani a občas manželka. Všetci sa zhodujú v tom, že teraz majú viac miesta ako vo felde. Ale rozdiely sú minimálne, veď majú skoro rovnaký rázvor.

foto v-marek

v.marek 13.12.2012  14:51

« Re: Re: Fabia II

:-) nie je to preklep, nalietal som na ňom niečo cez 130 tis, robil som celo oblastného OZ pre spolocnost, kde som prakticky naozaj nic ine nerobil len celý den jazdil po celom SR. Nič extra na tom neodišlo len veci ktoré sa bežne menia, akurat po 100 000 bola menená spojka, ktora začala hučat asi pri 80 tis. a pri 120 tis nový štartér. Myslím si, že celkom odolné autíčko a to nebol používaný v úspornom režime :-)

foto pinkybrain8

pinkybrain8 28.12.2012  18:17

gratulujem :)

Fabia II je dobre auto, nahodou som mal moznost skusit si prave tuto motorizaciu nejaky cas dozadu a bolo dobre si s nou zajazdit par sto kilometrov.

Dynamika sa mi zdala vcelku uspokojujuca predovsetkym vtedy, ak som bol v aute sam. Skoda len, ze sa jedna o Skodu, ktoru na nasich cestach vidat prilis casto a tym padom zapadne. Mna od Skody odrazda prave ten masovy vyskyt, no to nijako neznehodnocuje samotne auto.

Ak clovek casto jazdi nad 120, tak by urcite ocenil siesty stupen (ak to teda nezmenili, par rokov spat tam bola 5 stupnova prevodovka - momentalne to uz nesledujem). Do mesta je toto auto ale super vec, motor sa rychlo zahreje a nezerie vela, ak clovek nejazdi 50 na dvojke 24/7 :-) .

Prajem vela stastnych km :-) .

umo 28.12.2012  21:18

« Re: gratulujem :)

Ahoj. Ďakujem pekne. Som príjemne prekvapený, priam šokovaný tvojim hodnotením motora. Drviva väčšina majiteľov áut so silnejšími motormi považuje htp za "polomotor", ktorý "zoufale nejede" a veľa žere a pod. Ja ho vnímam ako živý so super odpichom, lebo je to najsilnejší motor, aký som mal. Aj so spotrebou som spokojný. Motor je zahriaty už po cca 2 km.
      Na prevodovke sa bohužiaľ nič nezmenilo, 6stupňová by bola super. Viem si predstaviť, že by mi to na diaľnici v 130 na šestke točilo menej ako 3000. Ale je tam 5stupňová. 6stupňova sa myslím dodáva len so silnejším tsi.
      Čo sa týka "opozeranosti" a výnimočnosti auta, áno, škodoviek je veľa. Ale na rozdiel od teba mne to vyhovuje. Vnímam to tak, že škodovka má širokú sieť predajní a servisov.

Aj Tebe veľa bezproblémových km na alfe :-) .

foto bigt

bigt 25.01.2013  15:59

Pekna recenzia

Ahoj, pekna recenzia na fabku, hned ako mi to system dovoli ohodnotim aj bodovo:) Prajem vela bezproblemovych kilometrov.

foto Filipcz

Filipcz 26.01.2013  13:53

Přimrzání dveří

U mě se taky projevuje zamrzání zadních dveří. Přední jsou v pohodě. Přimrznou nahoře u gumového těsnění. Je tam taková vrstvička ledu.

No dveře mi přimrzaly na jiných autech Favorit, Faiba I, Nissan Almera, takže tomu nekladu takovou váhu.

umo 26.01.2013  14:20

« Re: Přimrzání dveří

Tiež si myslím, že je to aj u iných áut. Ale na feline mi primŕzali dvere menej ako na fabii. No a favorit, to bola katastrofa. Pevne verím, že už nikdy nebudem musieť do autá kvôli primrznutým dverám liezť cez kufor, ako svojho času do favorita :-)

foto Filipcz

Filipcz 26.01.2013  14:23

« Re: Re: Přimrzání dveří

V něm nešli ty dveře ani odtrhnout no >:D

foto petrpilny

petrpilny 23.06.2013  17:32

Klimatizace

Musím souhlasit s názorem na klimatizaci, při nákupu Octavie jsem ji také nepovažoval za důležitou, ale při nedávných 40°C vedrech jsem děkoval bohu a radám z rodiny a uznávám, že je to "potřebná" součást výbavy.

A souhlas s barvou, já jsem se u ojetiny barvou zase tak nezybýval, spíš původem a stavem, ale bílá sluší, je elegantní a byla to dobrá volba, jinak líbí se mi červená, ale bílá je lepší.

Tak ať Vám to jezdí celou tu naplánovanou dobu, 10 let je dlouhý čas, ale věřím, že Fabie nezklame.

umo 23.06.2013  21:05

« Re: Klimatizace

Ďakujem pekne. Klímu nerád používam na krátke vzdialenosti v meste, lebo jednak uberá výkon a interiér sa ani nestačí vychladiť (jazdím 15 km do práce a potom späť). Stačí otvoriť okná a prievan urobí svoje. Klímu naplno využijem na dovolenkovej dlhšej jazde. Čo sa týka farby, pri jazdenke som ju nikdy neriešil. Tam sú dôležité iné veci (technický stav a pod.).
      Aj octa nech slúži bez problémov. Pozerám, že finančne nákladné časti motora (napr. turbo) sú už vymenené.

foto petrpilny

petrpilny 23.06.2013  21:11

« Re: Re: Klimatizace

Jojo, turbo jsme udělali svépomocí, takže to vyšlo na nulu, naštěstí :-). Jinak když ještě odběhnu, kromě té spotřeby, mě až překvapila poměrně výrazná ztráta výkonu :-), je ale pravda, že se projevila především při těch vedrech, kdy asi klima dostala zabrat, i tak ale musím překvapeně říct, že fouká studeně během jedné minuty, to mě potěšilo.

foto antiKamenjak

antiKamenjak 29.08.2013  10:31

Supr recenze

Přesně tuhle Fabii sme měli v autoškole :-). Supr auto, už v autoškole jsem z ní byl uchvácený. Měli tam ještě VW Polo 9N3, ale ten se mi tak dobře neřídil. Na Fabii se mi velice líbilo neuvěřitelně pohodlné sezení, dostatek výhledu a parádní jízdní komfort. Tak ať jezdí :-)

umo 29.08.2013  13:16

« Re: Supr recenze

Ďakujem pekne. Je to moje prvé nové auto a stále som z neho nadšený. Je to veľký krok vpred oproti felícii tak ako felícia bola veľký krok oproti favoritu. Dúfam, že ma nesklame. Čo sa týka výhľadu paradoxne na tom bola lepšie felda. Napr. keď sa pripájam na hlavnú cestu a autá prichádzajú sprava v menšom ako pravom uhle, tak mi vo výhľade prekáža spolujazdcové operadlo. Vo felde to bolo lepšie vďaka nižšiemu operadlu. Ale pokiaľ tam sedí manželka a dáva pozor, tak mi pomáha. A ešte fabiam II a roomstrom vyčítajú horší výhľad hore na semafory. Ale už si nepamätám, či v tomto bola felda lepšia. Čo sa týka pohodlia a jazdného komfortu, s tým súhlasím. Ani po niekoľkohodinovej jazde sa necítim dolámaný.

Verny_2013 17.09.2013  19:47

skvělá recenze

Ahoj, Opravdu skvělá recenze normálního auta od normálního člověka. číst takovou recenzi je vždycky pro mě radost. Jen ten motor bych volil 1,4 16V 55Kw, to je stará dobrá klasika a sázka na jistotu. Brácha měl HTP a po 100 000km se z toho stal žrout peněz a benzínu. Ale samozřejmě záleží velmi na jízdním stylu a údržbě. Tak ať ti dál dobře slouží.

umo 17.09.2013  21:07

« Re: skvělá recenze

Ahoj. Ďakujem za pochvalu. Cením si tento názor na takéto auto, ktorý si myslím je ojedinelý. Mnohí si myslia, že auto, ktoré nemá elektróny, metalízu, pal. počítač, aspoň 100 kW a pod. nie je plnohodnotné auto.
      K motoru. Výhody HTP oproti 1,4 16V 63 kW (nie 55 kW): napr. maximálny točivý moment pri 3 000 otáčkach/min, nižšie poistky, spotreba, možno nižšie servisné náklady.
      Aj tvoja recenzia na golf je dobrá, len by si zaslúžila viac fotiek (už som ti to písal do diskusie k tvojmu autu). Budem držať palce, aby golfík slúžil bez problémov.

foto john72

john72 07.10.2013  21:51

Skvělá recenze, gratuluji...

Díky za reakci, fotky postupně přidám, ovšem tvoje recenze na Fabii je super, asi se taky víc rozepíšu.
    Jinak příště, až zase pojedeš do Luhačovic, tak to vem z Nového Mesta na hraniční přechod Strání a dál na Uherský Brod.Já z tama pocházím, tak to znám. Vyhneš se kamionům. Mého kamaráda tam napral kamion zezadu, nestačil dobrzdit, když tam zastavili dopravu kvůli opravám silnice, naštěstí se mu nic nestalo, ale auto dal do šrotu. A taky tama jezdí kámoška, pracuje ve Starém Hrozenkově, tu zas za jízdy ve 100 kilometrové rychlosti očesal kamion z levé strany, kolama jí dřel po celém boku fábie. Prej to vypadalo jako by mu selhaly brzdy, ani nezastavil, ta byla z toho v takovém šoku, že se nezmohla na nic a byla ráda, že nevyletěla ze silnice a přežila.
    Ať ti Fábka dobře slouží....

umo 08.10.2013  02:26

« Re: Skvělá recenze, gratuluji...

Ďakujem za pochvalu a tip na cestu do Luhačovíc. Vybral som si cestu cez Starý Hrozenkov preto, lebo pôvodne som ani nechcel ísť cez Uherský Brod. Za Starým Hrozenkovom som plánoval odbočiť na Komňu a Boskovice. Ale na poslednú chviľu som to zmenil hlavne kvôli počasiu. Zrejme si spomenieš, aká bola dlhá zima a bál som sa, že tá cesta cez Komňu nebude odhrnutá od snehu a bude šmykľavá. Navyše tá cesta sa mi podľa google street view zdala byť úzka a kopcovitá ako horský prechod. Tak som vsadil na istotu (E50). A chcel by som sa opýtať, či po ceste E54 nejazdia kamióny? Veď je to cesta prvej triedy.

foto roomster

roomster 01.07.2014  16:32

pekna recenzia

pacil sa mi cely opis aj informacie podane. klobuk dole pri vyuzivani batozinoveho priestoru. ja som nejako nevedel vtesnat vsetko na vylety a dovolenky ani ked sme chodili dvaja :). teda nech dobre sluzi aj nadalej.

umo 02.07.2014  00:12

« Re: pekna recenzia

Ďakujem za pochvalu. Čo sa týka toho kufra, cítim sa ako exot >:D Vo väčšine prípadov čítam, že ľudia po narodení prvého dieťaťa kupujú veľké kombi alebo mpv. Nuž nám to stačí na to, čo potrebujeme odviezť a nikdy som nemal pocit, že by sme sa museli pri nakladaní obmedzovať. No a menšia dĺžka oproti kombíku je pri každodennom pozdĺžnom parkovaní na nezaplatenie.

foto Bodo12

Bodo12 22.09.2014  12:50

Vyber auta

Ahoj, chcel by som sa opytat preco si nekupil swifta miesto fabie, bol drahsi ako fabia, alebo si sa bal madarskej vyroby?

umo 22.09.2014  13:33

« Re: Vyber auta

Ahoj. Potreboval som auto, ktoré bude nielen na každodenné presúvanie sa v meste, a teda sa s ním bude dobre parkovať. Ale zároveň by sme ho mohli využiť na dovolenku, čiže dostatočne veľký kufor. A toto fábia spĺňa na jednotku. Pokiaľ viem, swift je po všetkých stránkach menší. Do neho by sme sa na dovolenku nepobalili. Má kufor menší o takmer 100 litrov. Swift by bol dobrý ako druhé auto do rodiny. Maďarskú kvalitu alebo nekvalitu som teda vôbec neriešil.

foto Bodo12

Bodo12 22.09.2014  15:47

« Re: Re: Vyber auta

A co hovoris na Hondu Jazz, prípadne Yaris?

umo 22.09.2014  16:34

« Re: Re: Re: Vyber auta

Honda jazz je rozmerovo výborný. Aj keď som v ňom nesedel, bude minimálne na úrovni fábie. Kufor je väčší. Ale cena je niekde inde. Yaris by bol tiež lepší ako swift, papierovo má menší kufor. Tých 300 litrov, čo má fabia, je minimum. Cena je vyššia ako u fabie.

foto Rados

Rados 11.09.2017  11:24

Havárie

Tak to zamrzí. Zbytečně poničené auto, ale hlavně, že jsou všichni živí a zdraví. Jinak, taky po těch letech co jsem každodenně na cestě jsem měl jen jednu nehodu a dopadla tak, že byla fabie na odpis. :/ viz. Fotka na mé recenzi. :-)

umo 11.09.2017  14:19

« Re: Havárie

Nikto sa nezranil, len mladší syn bol v šoku, že ani nechcel ísť do školy. Ešteže pani spolupracuje, viditeľne ju to mrzelo. Auto sice je pojazdné, ale som ho radšej odstavil, lebo sa neviem dostať k rezerve, náradiu, lanu a výstražnému trojuholníku. Uvidíme, ako prebehne likvidácia, absolvujem to prvýkrát. Dúfam, že nebudú problémy. Super je, že keď odovzdám fabiu na opravu, dostanem zadarmo náhradné auto. Som zvedavý, čo to bude. Keby som si mohol vybrať, tak fabiu III. To by bolo kompletné priame porovnanie s mojou dvojkou.

foto Rados

Rados 12.09.2017  09:19

« Re: Re: Havárie

Jo, tak děti to vždy snášejí hůř takové šoky. Já jsem skončil s pohmožděnou krční páteří, ale jinak taky vpohodě. Já měl výhodu v tom, že to byl řidič české pošty, takže na místě musela být policie a celkově se to řešilo celkem rychle a bez problémů. Vyčíslená škoda na mém autě byla 75tisíc a na Citroenu boxer české pošty 160tis. Kč. Jinak je super, že bude náhradní vozidlo v podobě nové fabie, zas je to proti té dvojkove o něco dále. Super pro srovnání. Já dostal taky fabii ale jedničkovou 1.4 tdi 51kw takže jsem si moc nepolepšil >:D ale pro srovnání taky zajímavé :-)

foto palix

palix 15.01.2018  12:01

Skvelá recenzia

Skvelá recenzia na Fábiu. Si úplne prakticky rozmýšľajúci človek, ktorý berie veci normálne a s prehľadom. Pre Teba asi nebude auto srdcovkou, ale už aj napísanie recenzie ukazuje, že sa aspoň trochu o autá zaujímaš. Každý ma na isté auto rôzny názor a je to normálne. Ani ženy sa všetkým nepáčia rovnaké. Pre mňa je ale Fábia 2 iba obyčajné auto - asi najmenej podarená Škoda vôbec. Neuraz sa -to je len môj názor. Najkrajšia Fábia je tá posledná Fábia III kombi.
    Zaujímavé je, že píšeš pri Fábii o niečom ako veľkosť. Ja som nedávno kúpil Mazdu 3 a aj u tej si niektorí dovolia povedať, že je malá :). Pritom oproti Fábii je to obrovský kus auta - niekedy pod oknom zaparkuje oproti mne a rozdiel je naozaj astronomický ;). Je z toho vidieť, že každý máme rôzne meradlo na auto. Aj veľkosť je vecou vkusu. Kamarátovi sa nedávno narodila dcéra a chcel vymeniť Octáviu 1 za nejaké veľké SUV, lebo vraj má rodinu ;). Tak som mu povedal, že to naozaj nepotrebuje. Problém je len pár mesiacov, kým sa používa kočík - potom už bežný človek tak veľké auto nepotrebuje, pokiaľ nie je napr. chalupár.
    Záleží, čo mal človek predtým. Ty si išiel z Felície na Fábiu II - to je celkom pekný prechod. Ja som šiel zo Škody 100 (otcova) na Astru G (kúpa z rozumu a peňaženky) a potom na Mazdu 3 (kúpa zo srdca a emócii) - to bol mega vesmírny skok v oboch prechodoch. Ak by som mal napr jazdené Audi A6 (nie Astru), tak by to bol možno krok späť pre mňa. Chcem tým povedať, že vnímanie vecí je relatívne.

Uvažuješ už o výmene auta? Čo by si kúpil teraz? Každopádne prajem veľa šťastných kilometrov a veľa spoľahlivosti auta.

umo 15.01.2018  15:27

« Re: Skvelá recenzia

Ahoj. Ďakujem za pochvalu. Vystihol si to presne. O auta sa zaujímam, ale preferujem iné vlastnosti. Vzhľad u mňa nehrá žiadnu rolu, potrebujem predovšetkým spoľahlivé auto s dobrými úžitkovými vlastnosťami. Fabia II je naozaj považovaná veľa ľuďmi za škaredé auto a je všade. Ale to mi vôbec nevadí. Pre mňa je podstatné, že vďaka malej dĺžke a šírke je v meste obratné, kufor má pre nás vyhovujúci objem a na kolená vzadu má dosť miesta aj 184 cm vysoký starší syn, ktorý väčšinou nechce sedieť vpredu. Ked'že sme štyria, širšie auto nepotrebujeme. Kvôli výške karosérie sa mi dobre nasadá do auta. A servis je pomaly v každom meste. Proste malé veľké auto presne na naše požiadavky. Navyše slúži spoľahlivo.

Čo sa týka nového, uvažujem stále. Chcem byť pripravený, až to príde. Moje požiadavky sú stále rovnaké, čiže malé veľké auto. V B segmente by som vyberal spomedzi najväčších, napr. kia rio, hyundai i20, suzuki baleno (asi najväčší favorit), seat ibiza. Možno si počkám na fabiu IV. Najskôr som bol nadšený z príchodu kat. B SUV. Ale som sklamaný ich cenami. Sú drahšie ako kompakty (viď stonic vs. ceed). Ešte by vo výbere boli zostávajúce malé mpv kia venga resp. hyundai ix20. Ale tie zrejme nestihnem. Trochu poškuľujem aj po kompaktoch, ako napr. ceed, astra, leon. Ale podľa skúsenosti s fiatom tipo môžem povedať, že čo sa týka priestoru na kolená vzadu by som si veľmi nepolepšil.

Fabiu som mal v pláne vymeniť po desiatich rokoch, čiže v roku 2020. Ale je celkom možné, že ju posunieme synovi, až bude mať na to vek a my si kúpime nové z tých, čo som spomínal.

Nech mazda slúži a robí naďalej radosť.