luco206 (muž 31 let) Poslat zprávu

Renault R8 major

Renault R8, foto 1 Renault R8, foto 2 Renault R8, foto 3 Renault R8, foto 4 Renault R8, foto 5 Renault R8, foto 6 Renault R8, foto 7 Renault R8, foto 8
Renault R8, foto 9 Renault R8, foto 10 Renault R8, foto 11 Renault R8, foto 12 Renault R8, foto 13 Renault R8, foto 14 Renault R8, foto 14 Renault R8, foto 15 Renault R8, foto 15 Renault R8, foto 15 Renault R8, foto 15 Renault R8, foto 16 Renault R8, foto 17 Renault R8, foto 18 Renault R8, foto 19 Renault R8, foto 20 Renault R8, foto 21 Renault R8, foto 22 Renault R8, foto 23 Renault R8, foto 24 Renault R8, foto 25 Renault R8, foto 26 Renault R8, foto 27 Renault R8, foto 28 Renault R8, foto 28 Renault R8, foto 29 Renault R8, foto 30 Renault R8, foto 31 Renault R8, foto 32 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 33 Renault R8, foto 34 Renault R8, foto 34 Renault R8, foto 34 Renault R8, foto 34 Renault R8, foto 35 Renault R8, foto 36 Renault R8, foto 37 Renault R8, foto 38 Renault R8, foto 39 Renault R8, foto 40 Renault R8, foto 41 Renault R8, foto 42 Renault R8, foto 55 Renault R8, foto 56 Renault R8, foto 57 Renault R8, foto 58 Renault R8, foto 59 Renault R8, foto 60 Renault R8, foto 61 Renault R8, foto 62 Renault R8, foto 63 Renault R8, foto 64 Renault R8, foto 65 Renault R8, foto 66 Renault R8, foto 67 Renault R8, foto 69 Renault R8, foto 70 Renault R8, foto 71 Renault R8, foto 72 Renault R8, foto 73 Renault R8, foto 74 Renault R8, foto 75 Renault R8, foto 76 Renault R8, foto 77 Renault R8, foto 78 Renault R8, foto 79 Renault R8, foto 300 Renault R8, foto 301 Renault R8, foto 302 Renault R8, foto 303 Renault R8, foto 304 Renault R8, foto 305 Renault R8, foto 306 Renault R8, foto 307 Renault R8, foto 308 Renault R8, foto 309 Renault R8, foto 310 Renault R8, foto 311

Přezdívka auta R8ička Rok výroby 1968 Koupeno ojeté najeto [km]:130000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1108 výkon [kW]: 33 maximální rychlost [km/h]: 140 počet rychlostí: 4 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 7

Renault r8
História v skratke :
Začiatok výroby :
1962 Model R8 s motorom 956cc s výkonom 30Kw 40 Koní 3 Stupňová prevodovka

1964 Model major S motorom 1108cc s výkonom 32 Kw 45Koní a 4 stupňovou prevodovkou

1964 Model Gordiny - prepracovaný motor o objeme 1108cc s výkonom 66Kw 90 koní

1965 rozšírenie predaja o model R10 čo bola predĺžená verzia r8

1967 Model Gordiny R 1135 Motor o objeme 1255 výkon 74 kW 100k 5 stupňová prevodovka

1967 Model 8S zvýšený výkon 1108cc 44kw 60k hlavný rozdiel je štvorica reflektorov na prednej maske ako u typu Gordiny.

1972 ukončenie výroby vo Francúzku.
Výroba pokračovala v licenciách v Španielsku Bulharsku a v Rumunsku ako Dacia 1100

Renault R8 je malé Francúzke auto zo 60tych rokov ktoré sa koncepciou podobá škode 1000mb .
Na pohon spočiatku slúžil motor o objeme 998cm s výkonom 40koní spojený s 3-stupňovou manuálnou ale aj automatickou prevodovkou . Neskôr ho nahradil typ r 1103major s motorom o objeme 1108 cm s výkonom 45koní a väčším krútiacim momentom s lepším priebehom výkonu . Auto bolo štandardne vybavené jednookruhovou brzdnou sústavou so štvoricou kotúčových bŕzd. Použitie na všetkých 4kolesách umožnilo to že motor auta bol umiestnený vzadu a tak pri brzdený zostávala dostatočná hmotnosť na zadnej náprave čím sa dal využiť potenciál zadných kotúčových bŕzd. Hmotnosť auta je veľmi nízka niečo okolo 750 Kg takže výkon motora vcelku postačuje a auto s ním jazdí svižne. Zároveň ma na danú dobu veľmi dobré jazdné vlastnosti . Jazda s autom je neutrálna a aj pri vyšších rýchlostiach má dostatočnú stabilitu . Dokonca aj na mokrej vozovke nieje niako zradné a dá sa bez problémov ovládať .

Ako sme sa k R8ičke dostali:

Renault R8 bolo jedno z mála veteránov ktoré som poznal ako malí chlapec pamätal som si ho vďaka zamračenému výrazu a prehnutej kapoty a už vtedy ma zaujalo . Prešlo pár rokov a aj ja som konečne dostal vodičák . No a začal som sa obzerať po vhodnom aute . Kedže áut na bežné jazdenie je doma dosť chcel som hlavne auto pre zábavu a na občasné dochádzanie do mesta . Kúpu starej hrdzavej šunky alebo neakého TDI s milión kilometrami som okamžite zavrhol .Ja osobne mám autá ako koníček a mám dobré skúsenosti s veteránmi , (tatra 805 wartburgom 353 a trochu aj s Bmw 2000cs ktoré sa stále renovuje ) voľba teda padla práve na autá tohto typu . Rozhodovanie bolo pomerne rýchle no nie úplne jednoznačné .Veľmi sa mi páčil Fiat x1/9 ale aj škoda 110r . No žiadne kusy v rozumnom stave a slušnej cene som nenašiel . Avšak vedel som že známi zo susednej dediny vlastní Bordový Renault R8 ktorú som sem tam s otcom vídal . Kedže som vedel že auto je v dobrom stave a garážované šli sme za ním a spýtali sa ako je to vlastne s jej predajom . K autu mal istý citový vsťah , bol druhým majiteľom a zároveň bol pri jeho renovácii no kedže na veterán nemá momentálne čas a vedel že ide do dobrých rúk bol ochotný ho predať . Na aute sme sa pred predajom samozrejme previezli, prekvapilo ma mierne vyosenie pedálov voči pozícii za volantom a opačné rozmiestnenie páčok smeroviek a prepínania diaľkových svetiel . Keď som prvý krát išiel zapnúť smerovku zapol som diaľkové svetlá . Čo je však zaujímavé oproti novším autám napríklad wartburg 353 má R8 samočinné vypínanie smeroviek tak ako je to u moderných áut.

Skôr než by som začal on údržbe a opravách na aute napíšem moje dojmi s jazdy s ním :
S 8ičkou som jazdil počas celého leta najazdil som na nej niečo okolo 300-400km a užil som si s ňou slnečné ale aj poriadne daždivé počasie .
Vlastnosti auta sa mne osobne veľmi páčia riadenie je veľmi ľahké vďaka veľkému volantu a motoru vzadu sa v meste veľmi dobre manévruje a auto sa ľahko ovláda .Výkon motora je je dobre rozložený a má príjemný ťah dokonca sa nechá vcelku rád vytáča ved maximálny výkon má okolo 5000otáčok .
Prevodovka , zaujímavosť je že neutrál sa nachádza medzi 1. a 2. stupňom . Spiatočka sa radí k sebe a dozadu

Podvozok je Francúzka klasika je mäkký dobre filtruje nerovnosti a celkom dobre drží na ceste ideálna cestovná rýchlosť v aute je okolo 80km/h vtedy sa ešte neprejavuje aerodynamický hluk a aj hluk od motora je na prijatelnej úrovni Od rýchlosti 90km/h vyššie sa vlastnosti zhoršujú nepríjemne narastá hluk a aj stabilita auta je nie taká pohodová ako pri 80ke avšak auto nemá problém rozbehnúť sa na tachometrových 130 . no je to skôr trápenie .
Brzdy na aute sú na danú dobu a triedu vynikajúce dajú sa dobre dávkovať majú rýchli nástup účinku
Pár krát sa mi stalo že som v meste musel prudko brzdiť a aj ked už som si myslel že pobozkám nárazník druhého auta vždy som zabrzdil .
Čo sa mne osobne na aute veľmi páči je jeho nevšednosť a výstrednosť ľudia na chodníkoch a v autách sa často usmejú , niekedy aj zamávajú a sem tam keď niekde auto stojí pristavia sa a pýtajú sa čo je to vlastne za auto :-)

Niečo o Našej R8

Náš konkrétny kus bol vyrobený v roku 1968 s motorom 1108 a výkonom 45 koní s 4 stupňovou manuálnou prevodovkou . Auto bolo predané v tuzexe V košiciach od čoho mám aj pôvodnú faktúru .
aktuálne sme 3tí majitelia auta má najazdené približne 130000 km
R8 je po dôkladnej renovácii najmä karosérie ktorá bola skorodovaná a jej vyváranie zabralo dosť času . Oto viac zamrzí sfušovaný lak . Odtieň farby približne sedí čo je fajn no kvalita laku je pomerne slabá , na niektorých miestach sú stečené kvapky a povrch ako pomarančová šupka. Čo je najhoršie lak je mäkký akoby vôbec nevypálený a tak na ňom vidno úplne každý škrabanec do veľkej hĺbky .
Interiér je pôvodný .
Motor bol v pôvodnom stave .
Brzdy majú komplet nové hadice a kvapalinu horšie sú na tom kotúče ktoré si vyžadujú výmenu .

Už spomínaná výstrednosť , Jednoduchosť auta , Dobré jazdné vlastnosti. ceny náhradných dielov

Náchylnosť ku korózii,
Žrút času a aj peňazí ale s tým sa pri veteráne počíta a je to skôr radosť ako starosť .
Pozícia za volantom hlavne kôli vyoseným pedálom.

Potom čo sme auto doviezli domov začalo prvé zoznamovanie a čistenie neboli nutné žiadne extra čistiace práce iba bežné umytie a povysávanie . Pomaly sa pripravilo na letnú veteránsku sezónu 2012.
Ako prvé bolo nutné kúpiť nové pneu staré nesedeli rozmerom a už vôbec nie stavom . Boli tam akési zimné o rozmere 155/80R15
Tak 8ička dostala nové plášťe Nankang 145/80 R15
Ku týmto gumám môžem povedať asi toľko že sa správajú veľmi dobre na suchu aj vode majú nízky valiví odpor a nízku hlučnosť navyše na aute veľmi dobre vyzerajú .

Prvým problémom na aute bola netesnosť výfuku ktorí bol zo škody 100 tvarovo sedel avšak problém bol v prírube ktorá nedoliehala a tak dobre netesnil , výfuk je vymenený a tým problém zmizol
Ďalší problém nastal asi po 400km od kúpi. Pri jednej s akcií keď to vzdalo opotrebované ložisko vodnej pumpy ktorá sa zadrela a auto sa začalo variť našťastie auto absolvovalo súťaž a vrátilo sa 150km po vlastnej osi .
Pumpu otec vymenil a keď už bolo nutné vyberať chladiť a všetky plechy okolo motora rozhodol som sa že ich očistím obrúsim a nastriekal som ich do čierna tak ako boli pôvodne. samozrejme sa vymenila chladiaca zmes a všetky opotrebované hadice .
Ďalej sa urobil repas štartéra a dynama .
No a nakoniec keď sa všetko poskladalo doladilo sa zapaľovanie a dali sa nové siečky a káble k nim
Takto auto najazdilo bez problémov 300km kým na jednej s posledných akcií vinou zlého tesnenia expanznej nádoby vyvrela voda a odnieslo si to tesnenie pod hlavou .
Takže nasledovalo znova rozoberanie zohnalo sa nové tesnenie a keď už bola hlava dole putovala rovno do servisu aby sa doladili ventily .
Ked bola hlava a potrebné veci doma motor sa poskladal a 8ička znovu mohla brázdiť veteránske zrazy od opravy sme najazdili ďalších 500km a zatiaľ všetko funguje ako má .

Predajca Bol známi takže skúsenosti dobré. Auto poznal priložil všetky faktúri a doklady.

Úpravy a opravy

Počas jednej s akcií som stretol staršieho pána ktorí mi povedal že má doma na šope koženkové sedačky Na R8 veľmi som sa potešil. Vzhľadom na to že tie naše látkové sú v zlom stave vysedené a roztrhané nové sedačky prišli veľmi vhod. Sú to originálne červené koženkové sedačky vo veľmi peknom zachovalom stave . Problém bol iba v inom type posúvania sedačiek avšak kolajnice v karosérii sú univerzálne na nový aj starí typ takže sadli bez problémov

Úpravy:

Po klikaní na internete som objavil mnoho obrázkov policajnej R8 vyzerá fakt dobre tak sa otec rozhodol že vzhľadom na ojedinelosť modelu a nekvalitný lak spravíme z našej klasickej R 8 policajnú.
Spôsobov je nato mnoho no my sme si vybrali ten najšetrnejší auto putovalo pred mesiacom do firmi kde ho kompletne oblepili fóliou výsledok je vynikajúci auto je zvonka na nerozoznanie od originálu a konečne zmizli nedostatky v podobe nekvalitného laku . Na aute treba doladiť detaily ako je siréna ktorú musíme zohnať a maják na strechu ktorí bude na magnet aby sa predišlo zbytočnému vŕtaniu do strechy .

v súčastnosti je auto zagarážované a čaká na Veteránsku sezónu 2013

Na záver recenzie by som chcel poďakovať za pozornosť no a prípadné otázky a pripomienky rád uvítam v diskusii.

19.6.2013 12:42

Leto

Kedže sa nám rozbehla sezóna veteránskych zrazov pridávam niekoľko foto. Spolu s R8 máme za sebou dva zrazy. Tým prvím bola Akcia 500. Km slovenských a tým druhým Ružomberská ruža veteránov. Auto nabehalo za posledný mesiac niečo okolo 800km a bez neakých problémov . Ľuďom sa veľmi páčia policajná verzia , všade kde sa auto zastaví vzbudí rozruch čo samozrejme poteší :-) V blízkej dobe Plánujem doladiť niekoľko kozmetických detailov a zopár technických maličkostí .

24.4.2013 16:32

Jarné prebudenie

Po nekonečnej zime sme znova mohli naštartovať a prebehnúť náš milovaný Renault. 8-ička veľmi neprotestovala a bez problémov naskočila .Hneď nato šlo auto na EK ktorú bez problémov absolvovalo takže na rok je zase pokoj. Momentálne čakajú auto kozmetické doladovania ,kedže cez zimu prešla úpravou na R8Police . Čo sa týka technických záležitostí chystá sa výmena zadných tlmičov a pružín , neskôr doladenie bŕzd a zopár drobností ako to už u tak starého auta býva . V lete plánujeme absolvovať niekoľko veteránskych zrazov takže určite pribudne niekoľko nových fotiek a postrehov zatiaľ ahoooj.

Další vozy značky Renault

Ako to už býva na starom aute vždy sa môže niečo pokaziť no opravy sú pomerne jednoduché a rýchle.

Auto je nenáročné na údržbu.

Kufor má veľký objem a dobré tvarovanie no a v aute je dosť miesta pre 4 ľudí takže na tak malé auto fajn.

Ak zoberiem do úvahy rozmer pneu a mäkké naladenie podvozka jazdné vlastnosti sú dobré .

Do rýchlosti 80km/h je komfort dobrí

Náklady na prevádzku sa pri veteráne ťažko odhadujú no sú v únosnej miere . A u tohto auta dosť nízke.

Dostupnosť dielov je vcelku dobrá zohnať sa dá takmer všetko no niektoré dieli majú dosť vysoké ceny .

Na hmotnosť auta dostatočný

Spotreba sa dá udržať okolo 7 litrov čo je fajn

Hlučnosť závisí hlavne od rýchlosti do 80km/h je OK

Sedadlá sú príjemne mäkké a hlavne tie predné pripomínajú kreslo k televízii.

Vo svojej dobe na daný typ auta špička :4 Kotúče avšak bez posilovača , jednookruhová sústava

Je dostatočne veľký a má dobrý tvar