Renault Mégane Grandtour GT

Renault Mégane, foto 1 Renault Mégane, foto 2 Renault Mégane, foto 3 Renault Mégane, foto 4 Renault Mégane, foto 5 Renault Mégane, foto 7 Renault Mégane, foto 8 Renault Mégane, foto 9
Renault Mégane, foto 10 Renault Mégane, foto 11 Renault Mégane, foto 12 Renault Mégane, foto 13 Renault Mégane, foto 14 Renault Mégane, foto 15 Renault Mégane, foto 16 Renault Mégane, foto 17 Renault Mégane, foto 18 Renault Mégane, foto 19 Renault Mégane, foto 20 Renault Mégane, foto 21 Renault Mégane, foto 22 Renault Mégane, foto 23 Renault Mégane, foto 24 Renault Mégane, foto 25 Renault Mégane, foto 26 Renault Mégane, foto 27 Renault Mégane, foto 28 Renault Mégane, foto 29 Renault Mégane, foto 30 Renault Mégane, foto 31 Renault Mégane, foto 32 Renault Mégane, foto 33 Renault Mégane, foto 34 Renault Mégane, foto 35 Renault Mégane, foto 36 Renault Mégane, foto 37 Renault Mégane, foto 38 Renault Mégane, foto 39 Renault Mégane, foto 40 Renault Mégane, foto 41 Renault Mégane, foto 42 Renault Mégane, foto 42 Renault Mégane, foto 43 Renault Mégane, foto 44 Renault Mégane, foto 45 Renault Mégane, foto 46 Renault Mégane, foto 47 Renault Mégane, foto 48 Renault Mégane, foto 49 Renault Mégane, foto 50 Renault Mégane, foto 51 Renault Mégane, foto 52 Renault Mégane, foto 53 Renault Mégane, foto 54 Renault Mégane, foto 55 Renault Mégane, foto 55 Renault Mégane, foto 56 Renault Mégane, foto 57 Renault Mégane, foto 58 Renault Mégane, foto 59 Renault Mégane, foto 60 Renault Mégane, foto 61 Renault Mégane, foto 62 Renault Mégane, foto 63 Renault Mégane, foto 64 Renault Mégane, foto 65

Přezdívka auta Megane Rok výroby 2017 Koupeno nové najeto [km]:63000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1618 výkon [kW]: 151 kroutící moment [Nm]: 280 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.4 maximální rychlost [km/h]: 230 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 521 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.8

RECENZIA AKTUALIZOVNÁ K 23.12.2020 (3,75 roka a 60000km)

Od kedy som pridal svoju recenziu v roku 2017, tak tu pribudli 4 recenzie na Megane GT, dokonca všetko v Grandtour. S názormi ostatných recenzentov sa stotožňujem. Keďže sa pomaly blížia 4 roky môjho vlastníctva a pravdepodobne aj predaj vozidla, rozhodol som sa doplniť moju recenziu o svoje skúsenosti.

Stručne o mne: som automobilový fanúšik, autá sa mi páčia, často čítam recenzie, články, pozerám videá, sledujem čo je nové. Tak isto mám rád svižné až športové zvezenie v rámci bezpečnosti.

VÝBER AUTA (text z roku 2017)
Pred približne rokom som zmenil prácu – začal som podnikať. O predošlé firemné auto Kia Ceed 1.6 CRDi 85kW (r. 2009) som teda prišiel. Súkromný Renault Megane Combi 1.6 16v 79kw (r.1999) som predal už dávnejšie, lebo popri firemnom mi len stál na parkovisku a využitý bol raz za mesiac. Nové auto som našťastie nemusel riešiť hneď, lebo som mal možnosť požičať si Peugeot 207 SW 1.6 HDi 66kW. Môj otec má Renault Megane Grandtour 1.6 16v 74kW (r. 2009) a môj brat má Renault Megane Grandtour 1.6 dCi 73kW (r.2004). Píšem to preto, aby bolo jasné s akými autami som sa najviac stretával a s čím budem „porovnávať“.
Keďže mám dve malé deti + kočík + manželku, ktorá rada balí na dovolenky a výlety veľa vecí, tak som potreboval minimálne kombi. SUV, Crossover ani MPV ma až tak nelákajú, lebo sú vyššie, ťažšie a teda automaticky sú pri rovnakom výkone pomalšie, viac žerú a majú horšie jazdné vlastnosti. Samozrejme ponúkajú aj určité výhody, ale tie by som až tak nevyužil. Najprv som rozmýšľal nad jazdenými 4-5 ročnými kombíkmi strednej triedy (Mondeo, Mazda 6). Ročne najazdím cca 15 000 km, z toho približne polovicu krátke trasy v meste. Spomínané jazdenky sú takmer všetky diesel, čo nie je moc vhodné pri mojom type jázd a trochu som sa bál sumy za servis, ktorý by časom bolo nutné robiť. Navyše je relatívne malý výber vozidiel s možnosťou odpočtu DPH. Z toho dôvodu som začal rozmýšľať aj nad novým autom, ale o triedu nižšie, keďže stredná trieda už bola cenovo pre mňa moc vysoko.
Kritériá boli: kombi, silnejší benzín (cca 110kW a viac), dobré jazdné vlastnosti, prijateľný priestor na zadných sedadlách (aby som sa za seba posadil s výškou 183cm + rád šoférujem na dlhé nohy), cena cca 20 000 EUR a aby som sa cítil v aute subjektívne dobre – primerane za utratené peniaze.
Takže vo výbere boli tieto autá (v zátvorke budem stručne písať prečo som si ich nevybral): Peugeot 308 SW (málo miesta pozdĺžne vzadu, interiér sa mi kedysi páčil, ale teraz ma až tak nezaujal, slabý benzín – ak nepočítame GT, ktorý je cenou vysoko), Kia Ceed SW a Hyundai i30 SW (v interiéri sa mi nepáčia a majú slabé motory), Honda Civic Tourer 1.8 (s cenou bola vyššie ako konkurencia a motor nie je silný, aj keď atmosféra by sa mi páčila), Toyota Auris Touring Sports 1.6 (slabý motor a interiér na mňa nepôsobil dobre), Škoda Octavia Combi 1.4 (priestorovo najlepšia, ale má ju veľa ľudí a je drahá), VW Golf Combi 1.4 (cenou možno lacnejší ako Octavia, ale stále drahší ako konkurencia). Nakoniec do úzkeho výberu sa dostali Seat Leon ST 1.4 alebo 1.8; Opel Astra ST 1.4 alebo 1.6. Sú to autá porovnateľné vnútorným priestorom, cenou a s trochu nadsázky aj jazdou. Keďže sme mali v rodine všetky generácie Meganu, tak som samozrejme rozmýšľal aj nad ním. Keď som v apríli 2016 sadol do "krátkeho" Meganu, tak som si povedal, že toto určite nie, lebo za seba som sa takmer neposadil. Ale s príchodom kombíka sľubovali zväčšenie priestoru, čo sa naplnilo. Problémom u Meganu bola ale motorizácia – 1.2 TCe je na môj vkus slabá, potom dlho dlho nič, až 1.6 151kW s vysokou cenou, ale vzhľadom na to čo ponúkal, bola cena veľmi lákavá. Čím viac som sa šprtal v cenníkoch a recenziách, tým viac som bol ochotný investovať o niečo viac ako 20 000 EUR a spraviť si radosť fakt dynamickým autom.
V jeden deň som jazdil na predvádzačke s Leonom ST FR 1.4 na 17“ kolesách a aj s Meganom Grandtour GT na 18“. Z krátkej testovacej jazdy som toho nezistil veľa, ale Megane ma chytil za srdce. Mal som z neho lepší pocit – bol podľa mňa tichší a v interiéri pôsobil na mňa „prémiovejšie“. Jazdne boli autá podobné, ale Megane pôsobil stabilnejšie, ako o pol triedy vyššie auto, ale zároveň bol agilný a hravý asi aj vďaka 4Controlu. Na druhej strane v prospech Leonu je o pár cm väčší priestor vzadu a o niekoľko litrov väčší batožinový priestor. Taktiež ma v Leone lákal adaptívny podvozok, ktorý v testoch len chválili. Na základe ponúk od predajcov, podmienok financovania a doplnkovej výbavy mi to nakoniec vyšlo tak, že Megane Grandtour GT s automatom vyšiel pri porovnateľnej výbave cenovo lepšie ako Leon ST 1.8 132kW bez automatu. Navyše v čase, keď som vozidlo objednával, Seat už nevedel dodať starý model a na facelift ešte nebol cenník a teda sa ani nedal objednať. Predpokladal som, že cena faceliftu bude približne rovnaká ako cena starého modelu (čo sa neskôr potvrdilo) a teda rozhodol som sa pre Megane. Opel Astra ST 1.6 147kW som nakoniec ani nejazdil, lebo kombík s dvoma najsilnejšími benzínovými motorizáciami nebol k dispozícii a aj tak sa mi auto dizajnovo páčilo najmenej, cenou bolo najvyššie a priestorovo bolo porovnateľné so Seatom. Na Astre sa mi ale páčili LED svetlá (asi najlepšie neprémiové) a delené zadné sedadlo v pomere 40/20/40 – to by som využil.
UPDATE 2020: Keď sa na to pozerám s odstupom času (v roku 2020), tak neľutujem túto voľbu a rozhodol by som sa rovnako.

KONFIGURÁCIA (text z roku 2017)
Predajca nám na Megana dal veľmi slušnú zľavu + zimné pneu. Vozidlo bolo objednané v decembri a dodané v marci. Z voliteľnej výbavy som si dal len predné a zadné parkovacie senzory + kamera a metalízu. Páčili sa mi ešte alcantarové sedačky, ale nakoniec som sa uskromnil. Kolesá sú štandardné 17“ – rozhodol som sa tak z dôvodu komfortu jazdy v meste, keďže Bratislava a vlastne skoro celé Slovensko má dosť nekvalitné cesty. Navyše GT-čkove 18“ sa mi až tak nepáčia. Rozmýšľal som aj nad PackBose (väčší displej + navigácia + Bose audio + bez rezervy), ale odradila ma tá rezerva a to, že pri väčšom displeji je menej manuálnych tlačidiel na ovládanie klímy a navyše navigáciu používam málo a ak ju potrebujem tak ju mám v telefóne. Ohľadom farby som sa rozhodoval dlho medzi dvoma modrými – nakoniec som zvolil tú lacnejšiu, menej výraznú a na GT-čku aj menej častú Berlin Blue. Farba vyzerá super hlavne v slnečných dňoch. Keď je zamračené, tak je dosť nevýrazná.

EXTERIÉR (text z roku 2017)
O exteriéri nech si urobí každý svoju mienku. Mne sa auto páči, zadná časť je na kombík podarená, dynamická. Predné aj zadné svetlomety sú jedinečné a páčia sa mi dokonca o niečo viac ako na Talismane. Škoda len, že smerovky, cúvačky a brzdové svetlá nie sú tiež LED. Asi preto, aby mali čo zlepšovať faceliftom... LED svetlá svietia samozrejme o dosť lepšie ako klasické, ale vedel by som si predstaviť aj lepšie. Nedá sa nastaviť sklon svetlometov a stretávacie svetlá by mohli svietiť o niečo ďalej. Automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel funguje celkom dobre, občas im dlhšie trvá, kým sa zapnú diaľkové, ale na protiidúce vozidlá reaguje celkom rýchlo.
UPDATE 2020: S LED svetlometmi (stretávacími aj diaľkovými) som spokojný svietia dosť intenzívne. Hranica medzi osvetlenou a neosvetlenou časťou vozovky stretávacími svetlami je dosť výrazná a mohla by byť o niečo ďalej. Samozrejme nie sú to MATRIXy. Vývoj ide dopredu, takže na tie najmodernejšie svetlá v kategórii to nemá.
Ešte by som tu spomenul, že keyless prístup funguje výborne. Pri príchode k auto sa otvoria spätné zrkadlá a pri vložená ruky do kľučky (ktorejkoľvek) sa auto odomkne. Keď sa od auta vzdialim a je zatvorené, tak sa zamkne, sklopia sa spätné zrkadlá a vydá zvuk, že sa zamklo Ten zvuk sa dá možno v nastaveniach vypnúť, ale mne to vyhovuje, lebo viem, že sa zamklo. Takže netreba nikde nič stláčať ako v niektorých iných systémoch. A dá sa otvoriť kľúčom aj na diaľku. Používam jeden kľúč a baterku som tam menil po 3 rokoch. Keyless by som určite odporúčal.

INTERIÉR (text z roku 2017)
Najprv treba povedať, že interiér je v podstate kópiou interiéru nového Meganu RS, sú tam len drobné zmeny v poťahoch a výplni dverí a červené doplnky namiesto modrých. Takže dá sa povedať, že interiér je na úrovni hothatchov.
Prvé, čo pri nastupovaní zaujme, sú športové sedačky. Zozačiatku sa ťažšie nastupuje, ale už som si našiel systém ako na to. Sedačky sa dajú dať relatívne nízko. Bočné vedenie je naozaj výrazné a neviem si predstaviť výraznejšie. Keď nasadnete, sedačka vás obklopí a nepustí. Nehrozí, že by ste mali pocit, že idete zo sedačky vypadnúť. Ak chcete odviezť niekoho, kto má problém s pohybom, radšej ho posaďte dozadu. Keď sa teraz posadím do iného (bežného) auta, tak mám pocit, že sedím na rovnej lavici a idem vypadnúť zo sedačky. Okrem športových vlastností sú sedačky pohodlné. Každopádne nie sú robené pre širšie postavy. Voči látkovému poťahu nemám zatiaľ výhrady. Alcantara by vyzerala lepšie, ale aj sa menej šmýka, takže by sa ešte ťažšie nastupovalo. Po sedačkách zaujme výborný volant, s hrubým vencom (tvarovo je podobný volantom BMW M). Centrálna prístrojovka je digitálna – dajú sa nastaviť 4 štýly zobrazenia, pričom v pravom hornom rohu si môžete zvoliť, či sa vám budú zobrazovať údaje o hudbe, telefóne, využívanom výkone a krútiacom momente alebo nič. Palivomer a teplomer chladiacej kvapaliny sú analógové. Pri zmene farby podsvietenia sa mení farba na hlavnej prístrojovke, na paneli infotainmentu a podsvietenie bočných dverí. Intenzita podsvietenia sa dá regulovať a vypnúť zvlášť vpredu a vzadu. Kombinácia menšieho displeja a manuálnych ovládacích prvkov mi vyhovuje. Veľký displej bez manuálnych tlačidiel by som nechcel. Manuálne sa dá nastavovať hlasitosť (otočným ovládačom) a klimatizácia – teplota otočnými ovládačmi, jednotlivé nastavenia tlačidlami a intezita ventilátora podarenou dotykovou plôškou – kde sa jej dotknete, tak takú intenzitou fúka. Z infotainmentu využívam najviac nastavovanie jazdných režimov a synchronizáciu telefónu. Systém vie prehrávať hudbu z telefónu (cez kábel aj cez BT). Dokonca ak si pustíte na telefóne video, zvuk púšťa z reproduktorov auta. Za jazdy sa do displeja ťažko ťuká, takže možno by som prijal otočný ovládač ako má Talisman. Samozrejme, že existujú aj lepšie systémy infotainmentu, aj lepšie displeje, aj lepšie digitálne prístrojové dosky, ale nie som ten typ človeka, ktorý by sa na základe týchto vecí rozhodoval o kúpe auta.
Celkovo mám z interiéru dobrý pocit, spracovanie a použité materiály sú na špičke segmentu a dizajnovo sa mi tiež páči. Prémia to nie je a nájdu sa aj drobné nedostatky, ale nič mi ma neirituje, takže som spokojný.
Priestorovo vpredu nie je problém, posed za volantom som si našiel bez problémov, jedine by som prijal, keby sa volant dal vysunúť o niečo viac. Vzadu je to s priestorom v porovnaní s konkurentmi o niečo horšie, ale myslím si, že je to taký priemer. Na Octaviu priestorovo nemá, ale po presadnutí z konkurentov na autosalóne boli rozdiely minimálne. Zadná lavica a operadlo sú tiež výraznejšie tvarované. Prekážať to trochu môže ak vzadu prevážate trojicu ľudí, lebo krajným pasažierom sa nebude dať sadnúť úplne k dverám, a teda stredný bude mať menej miesta. Rovnaký problém nastáva, keď dáte dozadu štandardne dve autosedačky. Medzi ne má problém sadnúť si aj štíhly človek. Medzi dverami a autosedačkami je cca 7-8 cm voľného priestoru, takže ak by sa sedačky posunuli úplne k dverám, dovolím si povedať, že sa dá vzadu v strede reálne odviezť. Manželka tak viac krát cestovala cca 100 km a nesťažovala sa, a to bola k dverám posunutá len jedna sedačka, takže ešte nejaká rezerva tam bola.
Batožinový priestor má slušný objem, v podstate priemer v segmente. Má dvojitú podlahu, ktorá je naozaj dvojitá – má dve časti. Poloha sa dá meniť jednoducho. Má to len jeden problém – posledných cca 10cm pri zadných sedadlách je podlaha z mäkšieho materiálu, ktorý sa má v spodnej polohe ohnúť smerom nahor. Problém je v tom, že materiál sa ohýba aj v hornej polohe, ale smerom nadol a teda tam vzniká malá diera (viď priložené foto).

UPDATE 2020: Keďže medzičasom pribudlo ďalšie dieťa (spolu 3), tak som bol nútený vyriešiť problém, ako na zadnú lavicu vopchať 3 detské sedačky. Totiž ak sa na bočné miesta umiestnia autosedačky do ISOFIXov (resp. do stredu sedadiel), tak medzi ne nie je šanca dať ani najužší podsedák - ostáva tam cca 35cm v závislosti od toho, aké široké máte autosedačky. Takže jedinou možnosťou bolo posunúť krajné autosedačky čo najviac nakraj. Dieru v bočných sedadlách tvorenú bočným vedením som vyplnil molitanom hrúbky 5cm a zakryl podložkou pod detské sedačky. Vznikla tak rovná lavica, na ktorú som sedačky mohol umiestniť natesno vedľa seba. Takýmto spôsobom sa tam zmestia 3 autosedačky vedľa seba úplne presne – samozrejme sú to tie užšie modely. Stredná sedačka (kategória 9-18kg) je pásom pripevnená stále. Problém nastáva pri zapínaní pásov bočných sedačiek. 1. medzi sedačkami nie je takmer žiadne miesto – preto je najjednoduchšie sedačku aj s dieťaťom jemne posunúť smerom von za auta, zapnúť pás a potom sedačku posunúť späť. 2. úchyty na pásy sú mierne skryté pod strednou autosedačkou. Takže ak to niekto robí 1. krát tak sa so zapínaním pásov dosť vytrápi. Ja s manželkou to už zvládame lepšie, ale aj tak to nie je jednoduchá činnosť. V prípade použitia užších podsedákov, je to o niečo jednoduchšie. Každopádne, auto je použiteľné aj s 3 deťmi a ak by sme ostali v takomto počte, tak sme neplánovali meniť. Ale keďže nás bude ešte viac, tak je objednaná Toyota Proace Verso, tam to bude jednoduchšie.
Ak by to niekoho zaujímalo tak najmenšia šírka medzi madlami v zadu je 130cm a vo výške ramien (pod hranou okien) je to cca 134cm. Čiže na jednu sedačku to vychádza cca 45cm. Napriek tomu, že máme sedačky so šírkou 45-48cm, tak sa tam zmestia, lebo nie sú také široké vo všetkým miestach a stredná sedačka je trochu predsadená.
Ohľadom interiéru ma irituje jedna vec – úchyt veka batožinového priestoru z vnútornej strany. Je iba na pravej strane. Mne by viac vyhovoval viac na pravej strane, alebo ideálne na oboch.
Trochu som „vytunil“ aj uchytenie sedačky šoféra. Pod predný úchyt koľajníc som dal cca 2,5cm podložku, takže teraz má sedák väčší sklon, viac mi podopiera stehná a teda môžem sedieť trochu bližšie k volantu a za mnou je o niečo viac miesta. Nevýhoda je, že celý posed sa trochu dvihol – prijal by som nižší.
Čo sa týka infotainmentu, tak pomocou návodov na internete sa dá zapnúť funkcionalita Android Auto a myslím že aj Apple Car Play. A tiež sa dá aktivovať umelý zvuk motora. Ten by mal fungovať aj priamo z výroby, ale nefunguje. Len raz sa mi stalo (asi sa auto pomýlilo), že pri prepnutí do režimu Sport sa aktivoval aj umelý zvuk a celkom sa mi to páčilo.

MOTOR (text z roku 2017)
Benzín, 1,6l, turbo, 151kW, 205k, 280 Nm. Čo viac k tomu povedať? Záťah graduje plynulo a v podstate platí to, že čím vyššie otáčky, tým lepšie. Pre bežnú jazdu si vystačíte so spektrom 1500-3000 ot./min. Ak chcete mať trochu zážitok, idete vyššie. Keďže som prešiel ku GT z oveľa menej výkonných áut, zdalo sa mi auto dostatočne dynamické. Momentálne mám pocit, že je dynamické tak akurát. V obci sa samozrejme veľmi rýchlo a ľahko dostanete ďaleko cez limit. V podstate to isté platí aj mimo mesta a na diaľnici, aj keď v niektorých situáciách by som si vedel prestaviť aj viac výkonu. Aj keď ono to asi nie je až tak o nedostatku výkonu, ale o tom mať k dispozícii plný výkon vtedy keď ho potrebujete. Myslím tým dve skutočnosti: jazdný profil a prevodovku. Jazdné profily sú v podstate 3 (Komfort, Normal a Sport) + jeden, v ktorom si viete nastaviť „všetko“ podľa seba. Zo začiatku som jazdil Komfort, v ktorom je motor najviac priškrtený a aj prevodovka radí najpomalšie a dlhšie váha. Motor sa javí, ako keby mal 150k a reakcie celého auta na prácu s plynom sú pomalé. V meste to nie je problém, ani pri plynulej jazde mimo mesta. Problém nastáva, keď chcete rýchlo predbehnúť, alebo sa trochu zabaviť, lebo motor ani pri plnom plyne a otáčkach neukáže to, čo v ňom je. Zato v režime Sport je všetko nastavené tak, aby auto bolo čo najrýchlejšie (napriek tomu nemá problém držať otáčky pri plynulej jazde pod 2000). Režim Normal je niečo medzi. Prvých 6000 km som bežne jazdil v Komforte. Potom sa mi raz hral infotainmentom 4-ročný syn, ktorý mi prepol režim do Normalu bez toho, aby som o tom vedel. Následnú jazdu som si hovoril, že ako svižne to auto ide. Od vtedy jazdím bežne režim Normal a keď sa chcem zabaviť, dám tam Sport. Vo všetkých režimoch si viete upravovať štýl displeja na prítrojovke, zvuk motora a farbu podsvietenia. V režime Perso sa navyše dá nastaviť „Dynamic. syst. riadenia“ (Neutral alebo Sport) – nastavenie 4Control; potom „Hnacie ústrojenstvo“ (Eco, Neutral, Sport) – toto ovplyvňuje motor a prevodovku; a nakoniec „Tepelnú pohodu“ (Eco alebo Neutral).
UPDATE 2020: Dá sa povedať, že ak nechcete prísť o vodičák, tak je výkon motora na naše cesty postačujúci – ak na to dupnete, tak všade výrazne prekračujete rýchlostné limity. Tým že sa jedná o turbomotor, tak reakcie na zošliapnutie pedálu v nižších otáčkach nie sú najlepšie, ale je to lepšie ako pri turbodiesloch podobného objemu. Každopádne so zvyšujúcimi otáčkami a športovým módom sa reakcie zlepšujú a pri športovej jazde medzi 4000-6000ot. je to bez výhrad. V tomto rozmedzí dáva motor zo seba to najlepšie. Nemá síce výraznú špičku, ale oplatí sa ho točiť až po obmedzovač, lebo pri preradení sa dostáva opäť na 4000ot. a pokračuje v najlepšom.

SPOTREBA (rok 2020)
Čo sa týka spotreby tak celkový priemer podľa dotankovania mám 7,8 l/100km. Minimum som mal 5,7 (plynulo, jemne nad limit, trasa BA-Pezinok) a maximum niečo cez 29,9 (viac palubný počítač nevie ukázať). Maximum bola jazda do kopca na skoro plný plyn, a cestou dole z kopca klesla na cca 24. Mimo mesta jazdím za 6-7, v meste okolo 8-9 a na diaľnici rýchlosťou 130km/h za 7-8. Závisí to od toho aké sú podmienky a aké máte pneumatiky. Po kľukatejších okreskách športovým tempom je to cca 9-10. S väčším strešným boxom a zimnými pneu je spotreba na diaľnici 10, mimo mesta cca 7. Takže za mňa spokojnosť.

PREVODOVKA (text z roku 2017)
Čo sa týka prevodovky, bol som zvedavý ako si zvyknem, keďže predtým som jazdil automat asi len 2x 20 minút. Zvykol som si rýchlo. V komfortnom režime radí hladko a skôr radí vyššie prevodové stupne. V športovom radí rýchlo, celkom plynulo (nekope) a dlhšie drží vyššie otáčky. V režime normal je to niečo medzi. Pri rovnomernej jazde drží otáčky v rozmedzí 1500-2000ot. Logika radenia je veľmi podobná tomu, ako by som radil manuálne, ale samozrejme nevie predvídať a niekedy jej po akcelerácii trochu dlhšie trvá, kým preradí vyšší stupeň. V tomto prípade sa hodí, že pádlami pod volantom môžete prevodovke „kecať“ do toho, aký stupeň zaradiť. Po preradení pádlom sa režim radenia na chvíľu prepne do manuálneho módu a po nejakom čase (cca 2-5 sekúnd) sa vráti späť do automatického režimu. Reakcie na manuálne radenie sú v komfortnom režime na môj vkus pomalé, ale v športe je to už v poriadku. V čisto manuálnom režime radenia vám prevodovka zaradí vyšší stupeň, keď sa dostanete do obmedzovača (cca 6200 ot.) a podradí vám, keď vám otáčky klesnú pod 1200. Myslel som si, že budem často využívať manuálne radenie, ale pri bežnej jazde v komfortnom alebo v normal režime v nízkych otáčkach je motor tak tichý, že je problém radiť len podľa sluchu a treba často pozerať na otáčkomer. Takže pri bežnej jazde používam automatický režim (v režime normal) a občas mu do toho kecám pádlami. Keď jazdím v športovom režime, alebo na kľukatejších cestách, tak si dám manuálny režim. V galérii je tabuľka s otáčkami, ktoré točí motor na jednotlivé prevodové stupne. Ak by som mal v budúcnosti rozhodnúť medzi manuálom a automatom, tak by rozhodlo to, na čo by som auto chcel používať. Hlavná výhoda automatu je komfort – nemusíte sa o nič starať. Hlavnou nevýhodou je to, že automat nevie predvídať a dlhšie mu to trvá, keď chcete náhle zmeniť štýl jazdy. Napríklad keď idete rýchlosťou 75km/h (na sedmičke) a chcete predbehnúť, tak stlačíte plyn na podlahu, autu cca 1s trvá kým podradí o 3-4 stupne a potom naplno zrýchľuje. S manuálom by ste si tesne pred predbiehaním podradili a hneď akcelerovali. To isté platí aj pri opačnej zmene prevodov. Takže ak by som si mal kúpiť Megane RS, tak by som volil pravdepodobne manuál, ak by som kupoval BMW 5, tak asi s automatom.
UPDATE 2020: Režim radenia komfort nepoužívam. Ak prudšie pribrzdíte, automat predpokladá, že budete jazdiť športovejšie, viac podradí a drží chvíľu (cca 5 sekúnd) vyššie otáčky. Tak isto keď začnete viac šlapať na plyn, dlhšie drží vyššie otáčky. Čiže dá sa povedať, že prevodovka „predvída“. To sa ešte o niečo intenzívnejšie prejavuje v režime Sport (všetko je v športe rýchlejšie). Celkovo komfort radenia super, niekedy ani neregistrujem, že radí. Rýchlosť radenia na manuálne pokyny by mohla byť o niečo rýchlejšia. Pri parkovaní alebo pomalom prechode väčších nerovností/retardérov sa správa tak, že nič a potom rýchlo skočí. Ale za ten čas som si zvykol a naučil s tým zachádzať a je to nedostatok aj iných automatov.
Launch Control som skúšal asi 3x a nemal som pocit výrazného zlepšenia. Asi 2x som skúšal funkciu downshift (automatické podraďovanie v manuálnom režime pri stlačenej páčke) – funguje to ale nepoužívam to, tak nejako si ma to nezískalo – možno na okruhu by to bolo vhodné.

JAZDA (text z roku 2017)
Auto je celkovo tiché, myslím si, že o niečo tichšie ako konkurencia. Jedine dosť je počuť hluk od pneumatík na hrboľatej ceste a občas na nerovnostiach počuť jemné rezonancie v oblasti prístojovky alebo výplne dverí. Dá sa to pripisovať aj tomu, že jazdím nie moc kvalitné cesty a otázne je ako by bola na tom konkurencia. Motor je v nízkych otáčkach tichý, vo vyšších otáčkach má celkom dobrý zvuk, ale nečakajte žiaden výrazný športový zvuk. Vzhľadom na to, že sa jedná o auto na bežné jazdenie aj na dlhšie trasy, tak je to OK.
Podvozok na 17-kach je IDEÁLNYM kompromisom medzi športovosťou a komfortom. To znamená, že na nekvalitných cestách je komfort prijateľný, aj keď viem si predstaviť aj lepší komfort. Na druhej strane, auto sa pri svižnej jazde nenakláňa a drží sa spoľahlivo asfaltu. Auto nemá problém v zákrutách jazdiť o tretinu vyššími rýchlosťami ako s inými autami čo som jazdil a stále máte pocit, že má rezervy a že idete bezpečne. Možno na naše nekvalitné cesty by som zvažoval adaptívne tlmiče, ktoré ale nie sú v ponuke.
4Control je cítiť hlavne v nižších rýchlostiach a v prudkých a rýchlych zákrutách, kde zadok ide ako keby do šmyku a pomáha lepšie vykrúžiť oblúk. Občas má ako keby trochu oneskorené reakcie a jeho vplyv na zatáčanie sa pri rôznych rýchlostiach mení, čo v sumáre znamená, že sa občas ťažšie predvída, ako sa bude auto správať. Väčšinou je to ale zábava a ak by som sa mal rozhodnúť či 4Control áno alebo nie, tak som za ÁNO. Vo vysokých rýchlostiach by mal 4Control pomáhať stabilite a asi to tak je, lebo auto sa nedá ľahko rozhádzať. Ale keďže nejazdím často iné autá, tak neviem ten rozdiel až tak posúdiť. Jedinou nevýhodou pre športovú jazdu je nevypínateľné ESP. Auto sa v podstate nikdy nenechá rozhodiť. Uvidíme ako to bude v zime, ale veľa radosti z hádzania zadkom asi nebude. Pri jazde na úplnej hrane je stabilizácia cítiť hlavne na výjazdoch zo zákrut, kde je cítiť, že auto by ešte zvládlo o niečo viac, ale stabilizácia uberie výkon. Brzdy mi vyhovujú aj účinkom aj priebehom, nikdy som nemal pocit, že by som potreboval niečo viac (okrem jednej krízovej situácie, ale to bol skôr problém mokrej a špinavej vozovky).
UPDATE 2020: Ak sa na auto pozrieme ako na športové auto, tak vypínateľné ESP je to, čo mi chýba. ESP obmedzuje výkon pri strate trakcie predných a zadných kolies a snaží sa, aby sa auto nedostalo do šmyku. Na mokrej a zasneženej ceste sa s ním nedá hrať tak, ako v prípade vypnutého ESP. Jemný preklz/šmyk dovolí (viac v režime Sport), ale na jazdu šmykom to nie je. Inak jazde nemám čo vytknúť, obratnosť a priľnavosť v zákrutách je top. Komfort jazdy je pre rodinné jazdenie dostačujúci aj keď samozrejme nie je na najvyššej úrovni. A čím rýchlejšie auto ide, tým sa podvozok správa lepšie.

ZÁVER (rok 2020)
Dúfam, že každý si v recenzii nájde to, čo ho zaujíma. Celkovo som s autom spokojný. To čo som od auta očakával som dostal (a aj niečo naviac) za veľmi prijateľnú cenu. Auto ponúka veľmi dobrý mix vlastností za dobrú cenu: je pekné, tiché, s veľmi dobre pôsobiacim interiérom (ako v RS), priestorovo podľa mňa postačí 4-5 člennej rodine, vie byť dobrým spoločníkom na dlhých cestách a zároveň ponúka veľmi rýchle a zábavné zvezenie. Nie je to ale vyložene športové auto – na to mu chýba výkon, zvuk, vypínateľné. Priestorom je to v rámci triedy priemer, jazdnými vlastnosťami je podľa môjho názoru na na špici segmentu. Z konkurencie ma napadá Peugeot 308 GT SW, Seat Leon ST 1.8, Opel Astra ST 1.6 prípadne Kia ProCeed GT. Myslím si, že v porovnaní s týmito autami poskytuje Renault najviac zábavy za najnižšiu cenu (pri porovnateľných výbavách). Konkurentom by mohla byť ešte Škoda Octavia RS, ale tá je priestorovo a výkonovo inde a cenovo úplne inde. V tejto cenovej kategórii ma nenapadá reálny konkurent, ktorý by takýmto spôsobom spájal praktickosť a športovosť. Mne to z mojich skúseností vychádza tak, že priestrannosť ide vždy na úkor športovosti a naopak. A z toho my vyplýva, že ak chcem mať aj priestranné aj športové vozidlo, tak musím mať dve. Jedno je už objednané – Toyota Proace Verso a druhé by niekedy mohlo byť tiež Toyota – GR Yaris alebo nová GT/GR86. Ale to je (dúfam že zatiaľ) len sen.

Ak by sa na mojom Megane Grandtour GT dalo niečo vylepšiť, tak toto:
- z hľadiska dizajnu LED smerovky a brzdové svetlá namiesto obyčajných
- z hľadiska priestrannosti jemne viac miesta vzadu na šírku a na dĺžku a väčší batožinový priestor (pre 5 člennú rodinu)
- z hľadiska športovosti určite vypínateľné ESP a pridať niečo na výkone a zvuku; a možno samosvor a manuálna prevodovka
- možnosť viac vysunúť volant

- vysoký výkon
- spotreba vzhľadom na výkon
- pomer cena a celková úžitková hodnota
- pomer komfortu a športovosti podvozka (nie je nutný adaptívny podvozok)
- systém mutisense - možnosť nastaviť si niektoré parametre auta podľa vlastnej chuti
- komfort automatu a možnosť radiť pádlami pod volantom aj v automatickom režime
- 4Control - prináša podľa mňa viac pozitív ako negatív
- športové sedačky
- keyless
- LED svetlomety v štandardnej výbave
- jedinečný "svetelný podpis"
- dvojitá podlaha v batožinovom priestore
- dizajn (aj keď to je subjektívne)
- rýchle auto na každodenné jazdenie so športovým charakterom za vynikajúcu cenu

- priemerný priestor v rámci kategórie
- menej miesta vzadu na dĺžku (ak sedí za mnou 4-ročný syn v autosedačke, tak sa musím posunúť vpred o 3-4cm oproti môjmu ideálnemu posedu, aby sa nohami nedotýkal sedadla)
- ak vzadu máte dve autosedačky v podstate sa z auta stáva 4-miestne auto (je to dané bočným vedením zadných sediel), ale ak človek veľmi chce, zmestia sa dozadu aj 3 plnohodnotné autosedačky
- menší objem batožinového priestoru oproti konkurencii
- nevypínateľné ESP a trakčná kontrola

Autoštýl BA (predtým RRG). Absolvoval som tam 4 pravidelné prehliadky a niekoľko ďalších servisných úkonov (2x výmena prasknutého čelného skla, 1x výmena hlavice radiacej páky - odlomené plastové poistné tlačítko).
Po prvej letnej sezóne a cca 11 000 km som mal zodraté predné pneumatiky – bolo to zlou geometriou – predpokladám, že od výroby. Samozrejme mi povedali, že sa to nedá vyreklamovať.
Po roku menili celú prevodovku v rámci záruky – vraj tam neboli zosynchronizované spojky. Pri radení hore na párne stupne (hlavne 4.) to vydávalo zvuk – ako keby prešmyk.
Po dvoch rokoch vymenili v rámci záruky tyčky stabilizátorov – už boli vyhrkané a povedali, že boli slabo nadimenzované a dali tam silnejšie.
Viac krát sa mi stalo, že aj keď som bol objednaný na konkrétny čas, tak som musel čakať viac ako 20 minút. Ale posledný rok to už bolo bez čakania. Inak spokojnosť.

Auto Ideal BA - bez problémov, dobrá komunikácia, super zľava, všetko splnili tak ako sme sa dohodli

28.6.2021 11:43

Predané

Auto po 4 rokoch išlo slúžiť inému pánovi. Ostali len dobré spomienky. Samozrejme, boli aj nejaké drobné negatíva ale pri tých pozitívach na to človek rýchlo zabudne.

23.2.2021 15:21

Na predaj

Ak by mal niekto záujem, tak napíšte súkromnú správu a mohli by sme sa dohodnúť. Toyota Proace Verso ma čaká u predajcu a toto som sa rozhodol posunúť ďalej.

23.12.2020 15:32

Aktualizácia recenzie

Aktualizovaná recenzia po 60 000 km - doplnené/aktualizované odseky.

30.9.2017 11:55

Aktualizácia recenzie

konečne...nové odseky od EXTERIÉRU nižšie...

23.7.2017 22:11

Spotreba

Spotreba pri jazde do vrchu (Pezinská Baba) takmer plný plyn: 18l/100km, cestou dole to kleslo cca 13,5l. Takže spotreba nad 20l bude len na okruhu. Potom ďalších 70km v športovom móde "jemne" nad predpisovými rýchlosťami, spotreba sa ustálila na cca 10l. Následne 300km mimo diaľnic (Slovenský a Moravský vidiek) s rodinou +- predpisovo a potom cesta v športovom móde ako predtým cez Babu až do BA. Celodenný výsledok 7,5l/100km (7,1l podľa palubného počítača).

Další vozy Renault Mégane

Zatiaľ v poriadku. Nikdy sa nestalo, že by bolo auto nepojazdné. Niektoré závady odstránené v rámci záruky.

nízka nakladacia hrana, dvojité dno a rezerva v batožinovom priestore; prijal by som delené zadné sedadlo v pomere 40/20/40, alebo aspoň otvor na lyže

v rámci triedy priemer

vzhľadom na to, že to nie je športiak, tak super

predsa len je cítiť, že je ladné viac športovo, ale určite nie je nepohodlné

Zatiaľ nízke. Len pravidelný servis, pneumatiky a palivo.

neviem posúdiť, ale asi podobne ako u konkurencie

vzhľadom na objem super

vzhľadom na výkon veľmi dobrá

veľmi tichý; pod záťažou vo vyšších otáčkach má celkom pekný výraznejší športový zvuk

športové sedadlá sú super, ale trochu ťažšie sa z nich vystupuje; dokonca aj zadné sedačky majú dosť výrazné bočné vedenie

super

v rámci triedy priemer, nad roletku sa už veľa batožiny nezmestí, kvôli šikmému a masívnemu D stĺpiku, ktorý je navyše posunutý viac k pozdĺžnej osi vozidla