Peto02 (muž 38 let) Poslat zprávu

Ford Focus 4dv 1.6 A4 Ghia

Ford Focus, foto 1 Ford Focus, foto 2 Ford Focus, foto 3 Ford Focus, foto 4 Ford Focus, foto 5 Ford Focus, foto 6 Ford Focus, foto 7 Ford Focus, foto 8
Ford Focus, foto 9 Ford Focus, foto 10 Ford Focus, foto 11 Ford Focus, foto 12 Ford Focus, foto 13 Ford Focus, foto 14 Ford Focus, foto 15 Ford Focus, foto 16 Ford Focus, foto 17 Ford Focus, foto 18 Ford Focus, foto 19 Ford Focus, foto 20 Ford Focus, foto 21 Ford Focus, foto 22 Ford Focus, foto 23 Ford Focus, foto 23 Ford Focus, foto 24 Ford Focus, foto 24 Ford Focus, foto 25 Ford Focus, foto 26 Ford Focus, foto 27 Ford Focus, foto 28 Ford Focus, foto 29 Ford Focus, foto 30 Ford Focus, foto 31 Ford Focus, foto 32 Ford Focus, foto 33 Ford Focus, foto 34 Ford Focus, foto 35 Ford Focus, foto 36 Ford Focus, foto 37 Ford Focus, foto 38 Ford Focus, foto 39

Přezdívka auta Fordik Rok výroby 2001 Koupeno ojeté najeto [km]:283155 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1596 výkon [kW]: 74 kroutící moment [Nm]: 145 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 173 počet rychlostí: 4 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 490 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.8 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Auto som kúpil spolu s bratom v septembri 2008 za 130tis Sk (4315,21€). Stav počítadla kilometrov ukazoval pri kúpe 121331 km. Okrem jedinečného Ford Focusa je zaujímavá aj jeho história prévádzky.
Dňa 31.3.2017 som ho v zlom stave a najazdenych 283155 km predal za 200 eur.

Skôr ako začnem opisovať samotné auto, musím opísať situáciu ktorá predchádzala celej kúpe, prečo práve Ford Focus, prečo práve toto vozidlo a prečo sme vlastne traja vlastníci.

Ford Focus je proste ikona. Ked sa v roku 1998 objavil na scéne, tak nebolo pochýb, že vyhrá auto roka. Ja som v tej dobe ešte len končil základnú školu, keď s ním Colin McRae a Carlos Sainz výhrávali etapy v majstrovstvách sveta rallye. Nevedel som sa dočkať okamihu kým sa v roku 2000 objaví počítačová hra Colin McRae Rally 2.0 a budem si môcť v tomto autíčku aspoň virtuálne zajazdiť. Keď si v máji 2001 kúpil Focusa tatkov kolega v práci, tak ma veľmi sklamalo, že je to sedan a nie trojdverák. Napriek tomu som si chcel do neho sadnúť. Bol nádherný, aj napriek nalepenému kufru. Vtedy som ani len netušil, že sa raz stanem jeho majiteľom. Napriek tomu, že ho vlastníme až od roku 2008 viem o ňom prakticky všetko, od jeho výroby na zakázku až po všetky servisné prehlaidky.

Pôvodný majiteľ (náš známy, bez rodiny, býva o ulicu nižsie) si dal tohto Focusa vyrobiť takpovediac na zakázku a vo vtedajšej dobe bol na Slovensku jedinečný. Chcel kompaktné pohodlné konzervatívne auto s primeraným motorom ale vysokým komfortom. Preto objednal Ford Focus Sedan 1.6 74kW s automatickou prevodovkou (vtedy asi jediný Focus na Slovensku), výbavou GHIA a pár vecami navyše. Celé ho to vyšlo okolo 773.000 Sk (25.600 eur), pričom základný model 1.6 sa pohyboval na úrovni 500tis. Výroba v Španielskom závode trvala dosť dlho, priebežne však dostával informácie, v akom stave sa jeho Ford nachádza. Pedantý majiteľ s ním pravidelne chodil na servisné prehlaidky, chcel aby bol jeho Ford v 100% poriadku. Prvé 2 roky chodil len do ručnej autoumyvárne aby sa mu nepoškriabal lak. Po 7-mych rokoch mal najazdené niečo vyše 121tis km a pôvodný majiteľ sa svojho miláčika rozhodol predať a kúpiť nového. Rozhodnutie padlo na faceliftovaný Ford Focus II v rovnakej výbave s rovnakým motorom. V tej dobe sa cena v bazároch pohybovala od 150-180tis Sk. Na jeho prekvapenie mu v jednom autobazári ponúkli len 130tis a v druhom mu ho nechceli vôbec zobrať. Argumentom bola stará automatická prevodovka, s ktorou by mohli mať problémy auto vôbec predať. Vtedy prišiel náš čas, s ponukou, ktorá sa neodmieta.

Takže prišiel september 2008 a ja s bratom sme mali našetrených pár penazí. Vodičák sme už mali 4 roky, ale keďže sme nemali vlastné auto tak sme skoro vôbec nejazdili, maximálne na starej Škode 120. Dali sme pôvodnému majitelovi ponuku, že ak má problém auto predať do bazáru, može to za tú istú cenu predať nám a bude dostávať informácie ako sa mu dalej darí. Slovo dalo slovo a zrazu som sa stal majiteľom auta. K tomu sa pridala aj sestra, ktorá by rada chodila vlastným autom na výlety a tak sa cena rozdelina na 3 rovnomerné diely. Ešte pred samotným podpisom zmluvy dal pôvodný majitel auto po 120tis km na garančku do Forda, kde vymenili pár súčiastok a tak bolo auto ako nové.

Nášho Focusa využívame prevažne na cestu do práce a na občasné výlety. S bratom máme rovnakú cestu a tak nás to stojí skoro rovnako ako MHD. Sestra si auto občas požičala na výlety. Máme spravenú knihu jázd, takže vždy keď sa natankuje plná nádrž tak sa rozpočíta poďla toho kto koľko km najazdil. Za 20 mesiacov sme spravili necelých 20tis km. Najdlhšia cesta bola Bratislava-Košice, kedy sme dosiahli aj najnižšiu spotrebu 6.26 l/100km. Najvyššiu spotrebu sme dosiahli túto zimu v meste, 10.16 l/100km, pričom hodnota celkovej spotreby je 7.99 l/100km, čo je rovnako ako udáva výrobca. Snažíme sa jazdiť hlavne s rozumom, v meste žiadna brzda-plyn ale plynulá jazda. Na diaľnici 120-130 km/h. V meste sa dá využiť jeho skvelý podvozok. Aj keď idem len 50km/h, v križovatke pri odbočovaní si túto rýchlosť možem dovoliť držať, nemusím spomalovať a zase zrýchlovať, tým pádom znižujem spotrebu.

Pár viet k výbave. Tá je vlastne úplne plná aká sa len dala vtedy zohnať, okrem kožených sedadiel. To zahŕňa ABS, airbag vodiča, mäkčený interiér, mechanická klimatizácia, elektrické otváranie okien pre všetky okná, DO s dvojitým zamykaním, dotváranie okien, elektricky nastavitelné spätné zrkadlá, priestorový alarm, 15" disky z ľahkých zlaitin, chrómové lišty, smokestone (tmavo-modrá) metalíza, predné hmlovky, kožený volant, rádio s CD a ovládaním na volante, palubný počítač a skvelá lakťová opierka.

Jazdné vlastnosti sú ako pri každom Focuse jednoducho skvelé. Už sa mi 2x že mi niekto nedal prednosť na križovatke a musel urobiť vyhýbací manéver. Keby nebolo skvelého podvozku, skončilo by to určite haváriou. Skvelé riadenie a volant. Štvor-stupňnová automatická prevodovka nieje práve najšportovejšia, ale keď s ňou človek dokáže pracovať pomocou plynu tak sa dajú robiť divy. Na kick-down sa treba pripraviť, v meste zase na dosiahnutie vyššieho prevodoveho stupňna treba prudšie zvýšiť rýchlosť, potom zvolniť a vuala, 50km/h a je tam trojka. Pričom aktuálna spotreba ukazuje 5.5-6 l/100km, čo je podobné ako pri 80km rýchlosti. Na diaľnici je to okolo 6.5 l/100km. Motor 1.6 Zetec so 100 koňami nám plne postačuje. Škoda, že automatická prevodovka robí o liter vyššiu spotrebu. Ak by to bola nejaká dvojspojková s páčkami pod volantom, tak to by bola iná paráda. Maximálna konštrukčná rýchlosť 173 km/h je podľa mňa dostačujúca.

Vo vnútri je v našom Focuse miesta nadostač. Väčšinou v ňom jazdíme dvaja a nemôžeme si na nič sťažovať. Kvalitné plasty, skvelé spracovanie, nikde nič nevŕzga. Sedadlá sú troška tvrdšie a po 2 hodinách cesty začínaju troška tlačiť, na to sú však odpočívadlá. Batožinový pristor je dosť veľký a po sklopení zadných sedadiel sa z neho stane pomaly dodávka. To som si vyskúšal keď sme kupovali švédsky nábytok. Vrch okrúhleho stolu na streche, telo v kufry, ďalej 6 stoličiek 2 komódy a jedna skrinka. Všetko sa to tam vliezlo, aj keď tesne. Podobne dopadla lyžovačka na horách. Na streche 4 páry lyží, 4 páry bežiek a kufor plný jedla. 19.10.2009 sme kupovali nové zimné pneumatiky Goodyear UG7+ a nové hliníkove disky (14" kvôli reťazom). Zaujímavosťou je to, že priemer 15" kolies je asi o 2cm väčší čo na obvode robí asi 6cm. Tým pádom na 10km jazdy je rozdiel okolo 300m. V marci 2012 sme kupili nové letné pneumatiky Continental PremiumContact 5 (195/60 R15).

Celkovo ho máme veľmi radi. Skvelý dizajn a super ovládanie. Keď si sadnem do nejakého iného, tak mi tam vždy niečo vadí. U nášho Focusa nič. Zatiaľ sa nám stali tri menšie nehody (viď. fotky). Najprv prišiel 6.10.2009 požiar blízkeho auta na parkovisku v noci pred barákom, pri ktorom sa začalo dymiť aj z našej zadnej časti. Hasiči ho ochladzovali a vyzeralo to tak, že sa nášmu FoFovi nič nestalo, okrem pár úlomokv z vybuchnutého auta na našej karosérii. Až nedávno pri oprave zadného nárazníka sme zisitli, že má náš Focus od tepla zvlnený ľavý zadný kryt svetla. Neskôr brat nacúval do stĺpa pričom praskol zadný nárazník. Mne sa podarila poistná udalosť, keď mi 5.2.2010 do dverí nacúvala jedna baba s Feliciou. Cena povinnej poistky je teraz 129 eur. Kedze sme s autom zacali jazdit na sluzobne cesty do Nemecka, bola potreba vybavit havarijnu poistku na 11 rocne auto. Nakoniec sa to podarilo za cenu 197 eur, v roku 2013 klesla na 172 eur. Povinna poistka bude za 107 eur :-) jej cena klesla v roku 2013 na 104 eur.

Tak 13.5. 2012 sa nam podarilo najazdiť s našim autom 50 000 km, čo je pekná méta. Celkovo má Focus najazdené niečo cez 170 tis km. Prešiel uz rok od prehlaidky a najazdilo sa 20 000 km. Za posledné 4 mesiace sme najazdili viac ako za celý minuly rok 14 000 km (90 % diaľnica) a to vďaka služobným cestám. Patrilo by sa zájst do servisu...aj keď olej vyzerá ešte v pohode a stačilo doliat len 1 liter za 12,50 €.

Spotreba klesla na 7,15 l a celkové náklady na auto za dobu nášho používania dokonca na 0,169 €/km čo je podľa mna fantastický počin. Veď si len zoberte, aký je rozdiel medzi osobným autom a MHD. Bežný nákup vo vzdialenosti 3km-tam 3km-späť nás vyjde len 1,00 EUR !!! z dlhodobého hľadiska.

Posledné 2 roky začínajú náklady na servis stúpať a tak sa pomaly začíname obzerať po niečom novšom. Favoritom č.1 je Toyota Prius III. generácie, aj vďaka pozitívnym komentárom od Dylen McKey. Nové však stoji v dobrej výbave okolo 25.000 eur, čo je dosť veľa a tak pozeráme inzeráty v Nemecku. Najlepsie ročníky tak 2010-2011 v plnej výbave (LED svetlomety) a cene okolo 15.000 eur. Nakoniec sa to podarilo a Prius máme doma: http://moje.auto.cz/PALO-Prius/priusik.html

Prius zatial ostáva doma a bude s ním jazdiť brat. Fofo ostane ako druhé auto (momentálne som s ním na služobnej ceste), pokial nenastane ťažká porucha a bude musieť ísť do šrotu.

Posledný servis nás vyšiel 1200 eur, čo je prakticky cena celého Fordíka. K tomu ešte začínajú pekne kvitnúť (hrdzavieť) predné dvere od spodu... Znamená to teda, že to má u nás nahnuté a za 2 roky pôjde určite preč :'-(

Dva roky ubehli a STK sa blížila. S Fordikom som musel absolvovať 2000 km dlhú cestu z Fínska so zaseknutou pravou brzdou, unikajúcim olejom a kvapalinou do posilovača. Diagnóza bola jasná -> generálka prednej nápravy a nové brzdy. Ešte to chcelo nový alternátor a tak by sa cena opravy vyšplhala cez 2000 eur, čo pre mňna znamenalo koniec jeho aktívneho jazdenia. Pôvodne som ho chcel dať zošrotovať, ale napokon si ho zobral servisák za 200 eur. Tak dúfam, že si Fordík aspoň užije dôchodok :-)
Bolo to moje (bratove aj sestrine) prvé vlastné auto, nikdy ma nenechalo na ceste. Nikdy na neho nezabudnem a preto mu odoňna patrí veľké ĎAKUJEM.

Celkové náklady počas 8,5 roka jazdenia:
- najazdených 161.824 km
- náklady spolu 27.153 eur (0,168 €/km)
- z toho cena auta 4.315 eur
- benzín bol 16.183 eur (0,100 €/km)
- ostatné (technická, olej, opravy) teda 6.700 eur

Určite podvozok, priestrannosť, kvalita, kufor a u mňa aj dizajn. Automatická prevodovka môže byť aj výhoda aj nevýhoda. Výhodu ma vo väčšom pohodlí a bezpečnosti, keď môžete mať stále obidve ruky na volante a lepšie sa tak môžte vyhnúť prekážke.

Vyššia spotreba, problémy so štartovaním pri sychravom počasí okolo 0, možné budúce problémy s prevodovkou. Automatická prevodovka nieje veľmi na športovú jazdu a spôsobuje vyššiu spotrebu. Korózia, elektronika (dvere).

Tak tu by som najprv napísal skúsenosti z ktorých vychádza aj servisná knižka. Najdôležitejším servisným zásahom bola výmena automatickej prevodovky. Áno, musela sa celá vymeniť a na Slovensku to bolo dosť problematické, keďže s tým nemal nikto skúsenosti. Nejaký mechanik pri Modre celú prevodovku vymenil (vnútorné časti, olej Castrol ATF TQ Dexron III) a aj tak mu to nešlo. Našťastie do Fordu v BA prišiel rovnaký Focus (fakt šťastie) na kontrolu, tak mu z neho vybrali dosku riadenia prevodovky, dali ju do tohto a zrazu bolo po probléme. Tak ju objednali z Nemecka za asi 20tis SK a odvtedy nebol žiaden problém. Okrem toho servis Fordu nevedel prísť na závadu prečo raz za čas zdochne motor pri naštartovaní. Tatko na to prišiel, stači raz za rok premazať regulačný ventil voľnobehu a zase v pohode štartuje. Ešte v rámci záruky menili veko batožinového priestoru, keďze začalo pod chrómovou lištou hrdzavieť. Po troch rokoch a 70tis km boli menené predné platničky, páska poloosi, kladka, klinový remeň a vymenené tyčky stabilizátora. Na poslednej servisnej prehliadke vymenili rozvodový remeň.

Moje skúsenosti so servisom sú zatial bezproblémové. Využil som prehliadku podvozka zadarmo. Všetko bolo v poriadku, len ma upozornili, že predné kotúče vydržia max 2-3tis km. Zároveň som si nechal vymeniť olej za 72€ (nabúduce skúsim kúpiť vlastný olej a dám si to spraviť v nejakej garáži), pričom zistili že nemám dostatok chladiacej kvapaliny a narýchlo nevedeli zistiť či je problém v termostate alebo niekde inde. Tak mi doliali destilovanú vodu, stým že to mám sledovať a ak to bude ďalej niekde unikať tak sa mám objednať do servisu.

Po zime sme 22.3.2010 museli vymeniť čelné sklo, keďže sa nám celú zimu rozširovala jedná trhlina od vodičovho stĺpika. Komplet výmena stála 125€.

Opravu prasknutého nárazníka sme si spravili vlastnoručne. Stačila kvalitná lepiaca páska, sekundové lepidlo, korekčný lak a nárazník bol hotový. Problém bol najprv celý nárazník vymontovať, našťastie sa to podarilo.

Na jeseň 10.10.2010 sme si naplánovali opravu zámku spolujazdca. Autíčko totiž už asi mesiac štrajkovalo a nie a nie sa zamknúť. Jediné čo pomáhalo bolo zamknúť auto od spolujazdcových dverí manuálne a to tiež nie vždy. Takže sme asi 2 týždne chodili pre istotu so zatvorenými pravými prednými dverami a spolujazdec si musel sadnuť dozadu. Po rozobratí dverí sme zistili že je pokazený zámok PP dverí. Naštastie som zohnal zánovný za 30€, avšak nie presne taký istý ale z novšieho Focusa. Premontovanie prebehlo v poriadku a opäť všetko funguje ako má, FoFo sa pekne zamkýňa ako predtým.

Od mája kedy mi zistili v servise únik chladiacej kvapaliny sme celkovo naliali asi 2,5 litra destilovanej vody a tak sme to pred zimou museli vyriešiť, bolo však jasné že príčinou úniku je miesto termostatu. Oprava, resp. výmena termostatu v neautorizovanom servise prebehla 2.11.2010 zároveň s výmenou brzdových kotúčov a platničiek. O brzdách PILENGA som síce nikdy nepočul ale servisák ma ubezpečil, že na Focusy ich dáva už veľa rokov a ešte nesklamali. Takže kotúče 82€, platničky 30€, nový termostat 20€, domček 35€ a chladiaca zmes 4,25€. K tomu 3,5h mechanickej roboty za 59,5€ a sme celkovo o 235€ ľahší...

11.5.2011 bol náš Focus na Technickej aj Emisnej kontrole, takže ešte predtým prešiel dôkladnou prehliadkou a základným servisom. Vymenil sa olej (48€) a filtre (10+11+7€), plus nejaké drobnosti a mechanická robota. STK+EK stala 70€, priprava 30€. Celkovo tak celý servis vyšiel na 210€ a zistená menšia závada, nutná výmena vodiaceho ložiska - poloosy. Uvidíme kedy pôjde na opravu...

6.7.2012 bol náš Focus v servise. Vymenil sa olej (45€) a filtre (8+10+6€), plus nejaké drobnosti a mechanická robota. Spravila sa aj menšia diagnistika motora za 10 eur, ktora len potvrdila motor vo vybornej kondicii a vymenili sa zapalovacie sviečky za 4x 5 eur. Celkovo tak celý ročný servis vyšiel na 125€.

7.12.2012 bol náš Focus v servise. Vymenil sa olej (45€) a filtre (8+10+11€). Musel sa navyše vymeniť pletenec výfuku za 21€ a ide sa dalej. Celkovo tak celý ročný servis vyšiel na 153€.

9.5.2013 išiel FoFo do servisu na výmenu oleja a potom rovno na STK+EK. Všetko prebehlo bez problémov a komplet nas to vyšlo na 198 eur. Posledné dni nás troška trápili štarty, kedy bolo treba naozaj dlho (2-3s) držať kľúč v zapalovaní kým auto naštartovalo, v servise to vyriesili vyresetovanim, ale stále sa nám zdá ako keby občas horšie naštartoval...

18.6.2013 prišlo k prvej vážnej závade. V 35 stupňovej horúčave FoFo stratil v stúpani okolo Regensburgu výkon, dusil sa a začala blikať kontrolka motora :-( Prvýkrát v živote sme tak museli auto odstavit na diaľnci. Po obhliadke motora žiadna viditelná závada, len tá kontrolka a ako keby šiel motor len na 3 valce. Zbehli sme do mesta, našli síce nejaký Mercedes servis ale tí už zatvárali a nevedeli nám pomôcť. Tak sme to riskli a vydali sa na cestu do Norimbergu 120km, v núdzovom režime 80-90km/h po okresnej ceste. Našťastie nás FoFo aj napriek problémom nenechal vysieť a šťastne sme prišli až do cieľa.
Ráno sme hneď nabehli do servisu Ford v Nemecku, s blikajúcou kontrolkou motora a chodom na 3 valce. Z fóra som zistil približnú závadu, zrejme sviečky + štartovacia cievka (cca 3000 Kč) aj keď by to mohlo byt aj horšie a riadiaca jednotka v prdeli...
Spravila sa teda diagnostika (30 eur) a z kódov (vyresetovanie 10 eur) vyčítali vadné sviečky (20 eur, pritom menené pred rokom) a od nich chytená zapaľovacia cievka (111 eur). Ked k tomu pripočítam robotu (23 eur) a DPH, tak nás táto závada motora stála 230 eur v Nemeckom servise, s prísľubom fungovania 5 rokov ;-) Snád teda Fordik pôjde ako má a šťastne nas dovezie domov aj nabudúce.

18.12.2013 bol Fofo v servise kvôli oprave mechanizmu sťahovania zadného okna. Cena nového dielu 100 eur plus nejaká ta hodinka práce. Rovno sa spravila aj údržba po 15.000 km, čiže výmena oleja (43 eur) a filtre (8+11+6). Spolu aj s prácou sme teda za servis zaplatili 220 eur a snaď máme na minimálne ďalší polrok pokoj ;-)
Tento rok sme teda za servisné opravy zaplatili 698 eur, čo je zatiaľ najviac v histórii, keď okrem 2 ročnej Tehcnickej kontrole sme museli riešiť defekt, poruchu motora a zadné okno...

26.5.2014 absolvoval Fofo 3-dňový servis, kedy mu boli menené zlomené predné pružiny (70 eur/ks). Tlmiče už mali najlepšie časy tiež za sebou, takže sa tiež vymenili za nové od firmy Sachs (90 eur/ks). Výmena oleja (40 eur) a filtrov (6+8,5+10+15,5) je samozrejmosť. Navyše sme dali vymeniť klinový (drážkovaný) remeň (24 eur) a nechali spraviť geometriu (35 eur). Spolu aj s uloženiami a robotou sme v servise nehcali 580 eur, čo je pre nás historicky najvyššia suma.

19.8.2014 opäť zblbol plynový pedál, ktorý občas išiel buď úplne ťazžo, alebo úplne ľahko bez odporu. V servise premazali lanko, vymenili pružinu a je to zase OK.

18.1.2015 som si svojpomocne opravil odpadávajúci kryt palivovej nádrže. Oprava trvala asi 2 hodiny, Ako podložky som použil viečka z plechoviek a tie "matice" (hrdzavý pliešok) nejako upevnil naspäť. Snáď to vydrží, keďže si neviem predstaviť ako by sa to inak dalo upevniť na tie skorodované samorezky v palivovej nádrži...

7-9.4.2015 prebehol najväčší servis od kedy máme doma Fordíka. Stálo nás to 1200 eur. Čo sa teda menilo:
- olejový, vzduchový a peľový filter
- rozvody
- vodná pumpa
- predné brzdové kotúče a platničky
- pletenec výfuku
- servočerpadlo (147 eur)
- drážkový remeň
- vodiaca kladka
- tesnenie veka motora
- zadné ložiská
- zadné bubnove brzdy s čelusťami
- olej Ford 5w30
- STK+EK
- práca 14 hodín

19.4.2016 bol náš Focus v servise. Vymenil sa olej (54€), vzduchový, kabínový a olejový filter (19+19+14€), plus nejaké drobnosti a mechanická robota. Celkovo tak celý ročný servis vyšiel na 164€.

28.3.2017 - Posledného servisu sa už odomňa nedočkal...

Tatkov kolega z práce, starý známy, sused o ulicu nižšie. Všetky vady nám ukázal aj tie o ktorých sme nevedeli. Dal nám dobrú cenu a ešte pred predajom zaviezol auto na garančnú prehliadku, kde celého Focusa dobre preklepli. Prihodil ešte zimné pneumatiky na plecháčoch, strešný nosič a dva nosiče na bicykle.
Auto som predal za 200 eur zamestnancovi servisu.

2.10.2019 12:52

Tesla konecne doma

Tak po vyse 3 rokoch a dvoch autach (Chevrolet Evanda, Toyota Prius) som sa konecne dockal svojho vysnivaneho auta, Tesla Model 3 (vid. galeria). Ked budem mat viac odjazdene a spravene fotky tak ju pridam na MACZ.

31.3.2017 09:56

Ďakujem - Koniec

2.2.2017 14:59

280.000 km

Vcera prekonanych 280.000 km a obavam sa ze 300.000 km uz nezvladne bez vacsej opravy. V Aprili bude mat 16. rokov, caka ho STK a vela veci na opravu. Niekde mu unika olej z posilovaca (po doliati vydrzal 1.den a znova padol 0,5cm pod min), cim ma divny zvuk. Vyfuk ma zase dierku, prava predna brzda ostava casto pribrzdena, alternator dost huci (asi loziska) a zacinaju problemy so startovanim :-(. Len dufam, ze sa neblizi K.O. motora/prevodovky... este minimalne 1 rok do prichodu Tesly musi vydrzat!

27.7.2016 11:03

Oprava prednej napravy

Fordik nejazdil 2 tyzdne kvoli poruche na prednej naprave. Od laveho kolesa sa ozyvalo buchanie, prestavalo len pri zatoceni ci zrychlovani, vyzeralo to na poskodeny vnutorny homokyneticky klb. Minuly tyzden som tak zveril auto do ruk miestneho mechanika a ten mi ho vcera vratil opravavene. Vypytal si len 40 eur, kedze stacilo dotiahnut len jeden povoleny srob, plus spravil kontrolu aj druhej strany. Podozrenie sa tak nepotvrdilo a spokojne mozem jazdit dalej :-)

25.5.2016 08:08

15 rokov na cestach

Vcera 24.5.2016 to bolo 15 rokov od prvej registracie vozidla a k tymto narodeninam dostal Fordik darcek v podobe vlastnorucneho umytia, navoskovania, vymeny kolies, ziaroviek a mensej opravy suchajucej PP brzdy. Celkovo som mu pocas vikendu venoval asi 5 hodin svojho volneho casu, ktory nelutujem. Fordik si to predsa za svoju vernu sluzbu zasluzi.

19.4.2016 10:13

15 rokov a 275.000 km na odometri :-)

Vcera prekonal Fordik metu 275.000 km (vid foto), pricom buduci mesiac oslavi 15 rokov od svojej vyroby (vyse 18.000km/rocne). Ako darcek dnes dostal vymenu oleja a filtrov. Ako oslavenec bol cez vikend umyty, povysavany a vycisteny. Vcera som mu venoval dalsiu opateru, kedze sa zacal prehrievat PP kotuc... po odstraneni korozie a premazani celusti nastastie brzda povolila.

1.4.2016 14:41

Tesla Model 3 rezervovana!

Tesla Model 3 rezervovana za 1000 eur a uz mi ostava len cakat. Dufam ze to nebude dlhsie ako 2 roky a ze Fordik pocas tohto obdobia bude dobre sluzit :-) Potvrdzujuci mail v galerii.

16.8.2015 19:21

7 rokov s teraz už 14 ročným Fordíkom

Pomaly to bude 7 rokov, čo sa Fordík dostal do našich rúk. Pri tejto priležitosti som mu dnes venoval väčšinu dňa, keďže si to zaslúži a spravil aj novú fotku :-) Najprv som ho vyumýval "wap"-kou, vysušil, ručne navoskoval, povysával a nakoniec poutieral interiér a okná. Kto by chcel vedieť koľko peňazí stojí prevádzka 7,5 ročného auta za ďalších 7 rokov používania, tak tu sú moje náklady:k 16.8.2015:
- najazdených 144.000 km
- náklady spolu 24.800 eur (0,174 €/km)
- z toho cena auta 4.315 eur
- benzín bol 14.400 eur (0,102 €/km)
- ostatné (technická, olej, opravy) teda 6.100 eur

10.4.2015 14:31

Generálka za 1200 eur!

Po 3 dňoch s novou nálepkou Technickej+Emisnej kontroly odišiel Fordík zo servisu a ja o 1200 eur ľahší. Je to historicky najvyššia suma za servis (súpis opráv v popise).
S Fordíkom to ide dolu kopcom, keďže prakticky prebehla generálka. Ďaľší väčší nutný servisný zásach bude pre neho znamenať putovanie na vrakovisko :-( Snáď ešte tie 2 roky do 300.000 km bez problémov vydrží.

3.4.2015 19:33

260.000 km

Dnes na dialnici Praha-Bratislava padla hranica 260.000 km. Fordik ju dosiahol bez zavahania a bezpecne ma dopravil domov zo Svedska (1500km za 2 dni). Odomna mu patri velka vdaka.
Za odmenu ho pekne vyumyvam a k tomu dostane 2-dnovu velku prehliadku (zasah) v servise. Dufam ze nasledne zvladne STK+EK bez zavahania a bude moct jazdit po cestach dalsie 2 roky ;-)

19.1.2015 08:25

oprava spodného krytu palivovej nádrže (foto)

Svojpomocne som si opravil odpadávajúci kryt palivovej nádrže. Minulý týždeň som prešiel asi v 90km/h rýchlosti nejaké drevo, ktoré na podvozku Fordika zanechalo následky v podobe vytrhnutého krytu palivovej nádrže z 2 skrutiek. Kryt vo väčšej rýchlosti vybroval a visel nízko nad zemou... Oprava trvala asi 2 hodiny, problémom bolo dostať sa vôbec pod auto a nejak ten hliníkový plech upevnit naspäť. Ako podložky som použil viečka z plechoviek a tie "matice" (hrdzavý pliešok) nejako upevnil naspäť. Snáď to vydrží, keďže si neviem predstaviť ako by sa to inak dalo upevniť na tie skorodované samorezky v palivovej nádrži...

6.1.2015 08:17

Vianoce a Full load

Vianočne sviatky strávil Fordik na letisku v Kodani. Po 3 týždňoch v parkovacom dome naštartoval okamžite ako keby tam stál len 1 deň :-) Bez problémov absolvoval aj 400km cestu na miesto výkonu práce. Pritom to nemal ľahké, keďže musel odviezť 4 chlapov s kuframi, ktoré vyplnili celý batožinový priestor. Síce si trochu sadol na zadné kolesá, ale statočne vydržal. Pri jazde na hranici rýchlostného limitu si vystačil len so 7 litrami/100km. Za odmenu ho tento týždeň pekne vyumývam ;-)

17.12.2014 14:57

už aj na Spritmonitore ;-)

Konečne sa mi podarilo pretransformovať náklady na palivo a údržbu Fordika z mojho Excelu do Spritmonitoru :-) Nahadzovať 260 tankovani a plus ďalších vecí trvalo celé hodiny...
Nieže by som vyložene jazdil na spotebu a zdržoval premávku, ale teší ma druhé miesto medzi Ford Focusmi s benzínovým automatom ;-)

27.8.2014 12:31

a ide sa ďalej

Po dlhšom čase som vypočítal celkové náklady, ktoré stále klesajú a momentálne predstavujú 0,169 €/km. Napriek tomu, že sme s bratom kúpili druhé auto, nášho Fordíka ďalej využívame. Po tom čo v júli absovoval 1.800km cestu po pevnine za 2 dni zo Švédska, som sa tam s ním po mesiaci vrátil. Síce to už bolo “len” 1.400km, ale aj tak musim nášho Fordíka pochváliť. Veď už má cez 250.000km a túto trasu zvládol aj s 9 hodinovým trajektom za 24 hodín. Kedy príde jeho čas a zoberie si ho zubatá (šrotovisko) je stále otázne (dúfam, že nikdy). Zrejme až keď začnu stupáť celkové náklady, alebo si nenašetrím na elektromobil...

18.7.2014 20:20

druhé auto? {foto}

Od 31. júla 2012 rozmýšľame a pozeráme s bratom inzeráty na druhé auto, konkrétne Toyota Prius. Dnes prebehli jednania s jedným predajcom v Nemecku (cca 1000km od Bratislavy, cestou zo služobky), za zálohu sme dostali velľký techničák a tak už je len otázkou pár dní, kedy si ho dovezieme domov. Snáď sa to úspešne dotiahne do konca a konečne po 2 rokoch budeme vlastniť jedno s našich vysnívaných aút

26.5.2014 13:22

prasknute pruziny

Posledne 2 mesiace (od vyletu do Oslo) sme pozorovali divne zvuky z prednej napravy, najma na parkovisku pri vytoceni kolies alebo po prechode vacsich nerovnosti. Jazdne vlastosti to vsak nezhorsovalo tak sme to neriesili az pokym sme nemenili zimne/letne kolesa. Zistili sme prasknute obe predne pruziny (vid. foto) a tak dnes nas Fofo isiel do servisu. Za jeho statocnost ze nas niekde nenechal na ceste (cca 5000 km od prvych nazakov) si zasluzi aj nove tlmice, olej, filtre a klinovy remen. Ved uz ma za sebou 13.rokov a 246.000 km (vid. foto).

4.1.2014 17:37

rok 2013

Za rok 2013 sme najazdili skoro 33.000 km a celkové náklady (benzín, servis, poistky) boli 4.300 eur (3330+700+270). Ročná prevádzka auta nás teda stála 0,13 eur na kilometer čo je stále slušné.

20.12.2013 08:19

oprava okna

Mali sme problém so zadným oknom, ktoré jedného dňa padlo a muselo byť prichytené lepiacou páskou. Konečne sme tak dali predvčerom auto do servisu na opravu a zároveň sa spravila aj údržba po 15.000 km, čiže výmena oleja. Spolu sme teda za servis zaplatili 220 eur a snaď máme na minimálne ďalší polrok pokoj ;-)

12.9.2013 21:07

Svedsko

Tak FoFo sa dostal az do Svedska kde chvilu pobudne. Posledne dni absolvoval 8 dnovy vylet (vid. foto) po okoli a najazdil bez prbolemov cez 2600 km s priemernou spotebou 6,6l/100km. Pomaly presiahne pocitadlo kilometrov metu 230.00.km.

19.6.2013 21:01

oprava motora

Takze dnes rano sme hned nabehli do servisu Ford v Nemecku, s blikajucou kontrolkou motora a chodom na 2-3 valce. Z fora som zistil pribliznu zavadu, zrejme sviecky + startovacia cievka (cca 3000 Kc) aj ked by to mohlo byt aj hrosie a riadiaca jednotka v prdeli...
Spravila sa teda diagnostika (30 eur) a z kodov (vyresetovanie 10 eur) vycitali vadne sviecky (20 eur, pritom menene pred rokom) a od nich chytena zapalovacia cievka (111 eur). Ked k tomu pripocitam robotu (23 eur) a DPH, tak nas tato zavada motora stala 230 eur v Nemeckom servise, s prislubom fungovania 5 rokov ;-) Snad teda Fordik pojde ako ma a stastne nas dovezie aj domov.

19.6.2013 20:44

Tak v pondelok Fordik prekonal na dialnici do Nemecka hranicu najazdenych 222222 km (vid. foto) :-)
Bohuzial o par stoviek kilometrov prisla necakana udalost. V 35st horucave FoFo stratil v stupani okolo Regensburgu vykon, zacal sa dusist a zacala blikat kontrolka motora :-( Prvykrat v zivote sme tak museli auto odstavit na dialnci. Po obliadke motora ziadna viditelna zavada,, jedine ta kontrola a ako keby siel motor len na 3 ci 2 valce. Zbehli sme do mesta, nasli sice nejaky Mercedes servis ale ti uz zatvarali a envedeli nam pomoct. Tak sme to riskli a vydali sa na cestu do Norimbergu 120km, v nudzovom rezime 80-90km/h po okresnej ceste. Nastastie nas FoFo aj napriek problemom nenechal vysiet a stastne sme prisli az k ubytovaniu.

9.5.2013 18:11

STK+EK+olej po 12 rokoch (218.420 km)

Tak tento mesiac nas FoFo oslavil 12 narodeniny a tak isiel do servisu na vymenu oleja a potom rovno na STK+EK. Vsetko prebehlo bez problemov a komplet nas to vyslo na 198 eur. Posledne dni nas troska trapili starty, kedy bolo treba naozaj dlho (2-3) drzat kluc v zapalovani kym auto nastartovalo, v servise to vyriesili vyresetovanim,

19.2.2013 11:09

Full Pull

Posledny tyzden sme sli s kamosni na bezkarsku dovoelnku na Strbske Pleso do Vysokych Tatier. Ak si neikto mysli ze Ford Focus je male auto a 100k 1.6-tka je slaby motor, tak sa myli. 5 dospelych osob, 5 dni v apartmane, obrovsky box Thule Pacific 700 na streche, kopec jedla, pitia, 4 pary beziek, lyziarok, bezeckych topanok... No proste FoFo isiel prasknut, ale stastne nas odviezol tam aj spat. Aj ked spoteba v prtoivetre vyletela cez 8 litrov/100km, v tiahlejsich stupaniach rychlost klesala ku 100km/h a Automat musel podradit.

4.1.2013 09:17

80 000 km s nasim FoFo-m

Tak mame tu novy rok a s nim aj bilancovanie. Este v starom roku sme sa prehupli cez magicku 200 000 km hranicu a na zaciatku roku sme presiahli 80 000 km s Focusom v nasej opatere. Za zmenku stoji aj fakt ze v roku 2012 nas 11 rocny Focus najazdil 43 000 km! Celkove nase naklady tak klesli na hodnotu 0,19 EUR/km :-)

7.12.2012 15:50

Vymena oleja po 198tis

Tak dnes sa menil olej, sviecky a opravil sa pletenec výfuku ktorý mal to najlepšie za sebou.... Olej 45 eur, filtre 8+10+1 eur, oprava výfuku 21 eur. Ešte kúpiť nové stierače a načneme dalšiu 100-tisícovku.

6.7.2012 11:28

Vymena oleja po 178tis

Tak dnes sa menil olej, sviecky a spravila aj mensia diagnostika motora. Olej 45 eur, filtre 8+10+6 eur, sviecky 4x 5 eur, plus nejaka ta ziarovka, poistka a diagnistika za 10 eur. Celkovo je auto v dobrej kondicii bez ziadnych problemov.

22.6.2012 19:05

175000 km!

Tak dnes cestou zosluzobky z Nemecka presiahlo pocitadlo 175tis km. Bezna dialnicna rychlost (120km) a priemerna spotreba 6,7l/100km! Mozem teda konstatovat, ze FoFo je vo vybornej kondicii.

18.5.2012 08:28

50 000 s nasim FoFom

Takze za vyse 3,5 roka pouzivania nasho auta sme s nim dokazali najazdit 50 000 km (celkovo 171tis) bez vacsich problemov. Snad podobne prebehne aj dalsich 50tis :-)

11.5.2011 21:27

Servisná prehliadka po 150tis km

Dnes bol náš Focus na Technickej aj Emisnej kontrole, takže ešte predtým prešiel dôkladnou prehliadkou a základným servisom. Zase sme o 210€ ľahší, ešte vymeniť vodiace ložisko na pravej prednej náprave a snaď máme na 2 roky zase pokoj.

2.11.2010 19:16

Prvá servisná oprava od kúpy!

Naštastie nie veľká, len drobný únik chladiacej kvapaliny. Výmena domčeku s termostatom za 90€ aj s robotou to vyriešila. Dúfam, že daľšia oprava nebude zase skorej ako o 2 roky ;-)

Zároveň prebehla aj výmena predných bŕzd. Takže sú namontované nové brzdové kotúče aj platničky od firmy PILENGA s robotou za 145€. Snáď budú dobre brzdiť a vydržia veľa kilometrov.

11.10.2010 19:28

Opravený zámok PP dverí

Predvčerom sa nám úspešne podarilo opraviť, resp. premontovať pokazený zámok spolujazdcových dverí (viď. nové foto).

3.9.2010 10:30

Ako nový :-)

Tak pod 2 rokoch sme sa 1.9. konečne pustili do upratovania nášho FoFa. Umyli, ručne navoskovali Turtlewax Colorom Magic, povysávali, poutierali prach, umyli okná z oboch strán a umyli disky. Ako keby mal ísť na prehlaidku, či na predaj. Hneď vyzerá lepšie a tak máme konečne aj nádherné fotky.

Nová poistka 139 € a tak sme ušetrili skoro 100 € oproti minulému roku.

13.5.2010 09:40

Emisná kontrola

Tak dnes ráno prešlo naše autíčko úspešne emisnou kontrolou bez zaváhania. Vyšlo to 24€.

Přidat názorDiskuse: Ford Focus 4dv 1.6 A4 Ghia

Další vozy Ford Focus

Zatiaľ bez väčších problémov

Mohol byť väčší otvor na batožinový priestor.

Na nohy vzadu menšie výrady pri vyššej postave.

Vynikajúce.

Troška tvrdší podvozok.

Drahšia poistka a benzín.

Zatial v pohode, do 100 eur...

Motor je dostačujúci na daný typ auta a formu jazdenia.

Oficiálne písané mesto 11.2, mimo mesta 6.2, kombinovaná 8.0 pri 15" pneumatikách. CO2 ma 192 g/km.

Skoro nepočuť.

Kvalitné, na dlhšej ceste troška tvrdé.

Mohli by byť aj lepšie.

Podľa mňa pomerne veľký, zatiaľ sme tam všetko napchali čo sme potrebovali.