davisko (muž 40 let) Poslat zprávu

Ford Kuga 2.0 Tdci

Ford Kuga, foto 1 Ford Kuga, foto 2 Ford Kuga, foto 3 Ford Kuga, foto 4 Ford Kuga, foto 5 Ford Kuga, foto 6 Ford Kuga, foto 7 Ford Kuga, foto 8
Ford Kuga, foto 9 Ford Kuga, foto 10 Ford Kuga, foto 11 Ford Kuga, foto 12 Ford Kuga, foto 13 Ford Kuga, foto 14 Ford Kuga, foto 15 Ford Kuga, foto 16 Ford Kuga, foto 17 Ford Kuga, foto 18 Ford Kuga, foto 18 Ford Kuga, foto 19 Ford Kuga, foto 20 Ford Kuga, foto 21 Ford Kuga, foto 22 Ford Kuga, foto 24 Ford Kuga, foto 25 Ford Kuga, foto 26 Ford Kuga, foto 27 Ford Kuga, foto 28 Ford Kuga, foto 29 Ford Kuga, foto 30 Ford Kuga, foto 31 Ford Kuga, foto 32 Ford Kuga, foto 33 Ford Kuga, foto 35 Ford Kuga, foto 36 Ford Kuga, foto 37 Ford Kuga, foto 38 Ford Kuga, foto 39 Ford Kuga, foto 40 Ford Kuga, foto 41 Ford Kuga, foto 42 Ford Kuga, foto 43 Ford Kuga, foto 44 Ford Kuga, foto 45 Ford Kuga, foto 46 Ford Kuga, foto 47 Ford Kuga, foto 48 Ford Kuga, foto 49 Ford Kuga, foto 51 Ford Kuga, foto 52 Ford Kuga, foto 53 Ford Kuga, foto 54 Ford Kuga, foto 55 Ford Kuga, foto 56

Přezdívka auta Kuga Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:29000 palivo: nafta počet válců: 4 objem [cm3]: 1999 výkon [kW]: 100 kroutící moment [Nm]: 320 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.7 maximální rychlost [km/h]: 180 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 360 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6.7

Auto bolo kúpené ako nové u predajcu v Maďarsku v júni 2009. Kurz forintu bol vtedy velmi slabý oproti euru (tuším sme dostali 303 ft za euro), takže sme ušetrili zopár (celkom dosť!) eur oproti slovenským cenám.

Ford ako značka ma nikdy velmi neoslovovala až kým som neuvidel a nevyskúšal Kugu. Požiadavky pri kúpe nového auta boli nasledovné:
- vyššia svetlá výška
- pohon všetkých kolies
- diesel
Rozmýšľali sme nad CR-V, Tiguan, Kuga.
Honda je určite kvalitné auto, ale palubovka neni podla môjho vkusu, najmä kvôli tým tvrdým plastom a ani s tým dizajnom exteriéru som sa nevedel zmieriť.
Tiguan sa mi páčil aj zvonka a palubovka na mňa pôsobila hodnotným dojmom. Ponuka motorov tiež velmi fajn, ale tá cena!
V Maďarsku sme boli navštíviť autosalón tak u VW tak aj u Forda. Vo VW na mňa predajca pôsobil velmi negatívne, žiadna snaha o dobrú spoluprácu a že vraj na zľavu mam hneď zabudnúť. Nie že by som chválil, ale vo Forde oproti VW som sa cítil ako v inom svete. Predajca prívetivý, snažil sa vyhovieť vo všetkom a dalo sa aj na cene korigovať. Nakoniec voľba padla na Kugu keďže dizajnovo si myslím je to naj vydarenejšie auto v segmente a už spomínaný cenový rozdiel oproti VW nebola zanedbateľná.

Výbava:

Auto je vo výbave Titanium. Trošku som sa nechal uniesť pri vyberaní výbavi, no pri tom kurze mi všetko pripadalo ako keby dávali všetko zadarmo :) Rozpisovať túto výbavu nebudem, najde každý na web stránke predajcu. Ako nadštandardná výbava je tam:
- bixenónové svetlomety s ostrekovačmi (svietia výborne)
- vyhrievané čelné sklo s antireflexnou vrstvou
- el. sklopné a vyhrievané spätné zrkadlá
- bezklúčové zamykanie, odomykanie
- senzor tlaku pneumatík
- strešné ližiny v striebornej farbe
- zatmavené zadné okná Privace
- cúvacie senzory vpredu-vzadu
- vyhrievané sedadlá vpredu a ďalšie prkotiny ..

Motor a prevodovka:

Motory pre Kugu sú dva a to 2L Tdci alebo benzínový 2.5L.
Rozhodnutie nebolo ťažké, keďže sme chceli pôvodne naftu a spotreba priemerne 10L u benzína je dosť neekonomické. Silnejšie turbodiesli v čase kúpy auta neboli dostupné.
Motor je štvorvalcový diesel so vstrekovaním CR vyvinutý spoločne s koncernom PSA. Má 136 koní a 320(340)Nm. To 340Nm dáva motor po stlačení plynového pedála až na podlahu aj keď len krátkodobo (OVERBOOST). Aj keď auto má vyše 1600 kg motor ťahá na svoj výkon velmi dobre. Nie je to žiadny sprinter, no na svižnú jazdu bohate stačí. Dlhodobú spotrebu máme podla palubného počítača 6.7l a to jazdíme dosť v meste.
Prevodovka je manuál. Pôvodne sme chceli automat, ale nemali v ponuke. Ide z tuha, treba si naň trošku zvykať. Inak je presná a jednotlivé stupne do seba dobre zapadajú. Niekedy je menší problém dať tam dvojku, ale je to len otázka cviku.

Funkčnosť:

Bezklúčový prístup a štartovanie:
Odomykanie, zamykanie a štartovanie je bezklúčové takže klučik si môžme nechať pekne vo vačku. Spočiatku som sa bál tohto systému, ale funguje to zatial skvele a je to super vecička. Pri zamykaní stačí stlačiť tlačidlo na dverách. Tento systém chcem aj do nasledujúceho auta. Je to dosť návyková záležitosť. Pri podržaní tlačítka odomykania, alebo zamknutia všetky okná sa automaticky stiahnú alebo sa zavrú. Zíde sa ak chceme auto rýchlo vyvetrať v letných horúčavách. Aj keď všetko je bezklúčové, na otvorenie kapoty potrebujete klasický klúč, čo je dosť otravné.

Vyhrievanie predných sedadiel:
Sedadlá sú vyhrievané v 5 ich stupňoch. Už za pár sekúnd máte pekne teplé sedadlá. Sedadlá majú dobré bočné vedenie a ani pri prudších zákrutách nemám tendenciu vypadnúť z nich. Majú nastaviteľnú bedernú opierku čo je výborná vec aby človeku nebolel chrbát po dlhšej jazde.

Spracovanie interiéru a posilovač riadenia:
Spracovanie interiéru je si myslím na slušnej úrovni, aj keď sa dajú nájsť menšie chybyčky. Tak napríklad: kryt autorádia a klimatizácie sa neskutočne škrabe, zlomil by som ruky tomu čo to vymyslel :). Na strope sú dve malé diódky, ktoré v noci posvietia stredový tunel príjemnou červenou farbou. Je to v skutku len maličkosť, ale dodáva interiéru vozidla na svojej útulnosti.
Posilovač riadenia sa dá nastaviť cez palubný počítač v 3 stupňoch: Standard, Comfort a Sport. A tie zmeny je opravdu cítiť.
Najviac využívam astavenie Sport, kedy volant ide pekne ztuha.

Audio:
Je tam aparatúra Sony s prehrávaním mp3 a ovládaním pod volantom. Hrá prekne a keďže nie som odborník na zvuk jeho kvalitu velmi neviem zhodnotiť. Menič nemám, keďže mi to príde ako zbytočná vec pri prehrávaní mp3. Pod Lakťovou opierkou je vstup AUX-IN čo neviem ako používať. Privítam rady.

Palubný počítač:
Tak vo fábií máme palubný počítač o dosť lepší ako v Kuge. Najprv som neveril, že počítadlo priemernej spotreby nemá 2 režimi ( akože Trip1, Trip2). A nemá, čo je pre mňa obrovský nedostatok. A to ovládanie tiež nie je z naj intuitívnejších. Musím pochváliť však, že hlásí každú maličkosť ( málo kvapaliny v ostrekovači ...)

Vyhrievanie čelného skla antireflexná vrstva IR:
Ak vonkajšia teplota klesne pod 4 stupne, vyhrievanie spätných zrkadiel, čelného a zadného skla a sa automaticky zapne. Bohužial sklápanie spätných zrkadiel je síce elektrické ale musí sa to spraviť stlačením gombíka vo vnútri. Prečo to nedali aj do diaľkového ovládača? Vyhrievaná je takmer celá plocha čelného skla za použitia vyhrievaných cievok vedených v skle. Zo začiatku som bol v rozpakoch či ma to nebude rušiť vo výhľade. No v niektorých svetelných situáciách vidieť drobné vibrácie na čelnom skle, ale v podstate vo väčšine času si človek to nevšimne a v zime sa to dá naprosto skvele využiť.
Antireflexná vrsva by mala odrážať časť slnečných lúčov a tým pomôcť aby sa interiér tak nezahrieval. Možno je to len placebo efekt, ale fakt cítiť rozdiel oproti autám ktoré to nemajú. Vyskúšané za tých istých podmienok.
Zatial jediný pazvuk som zaznamenal spod sedadla šoféra, čo ma pravdu-povediac niekedy dosť otravuje.
Auto má tkz. easy fuel systém čo zábráni aby sa do auto natankoval benzín. Zatial som to neotestoval a ani to nechcite odomňa :).
V aute je veľa ďalších maličkosti, ku ktorým keď budú otázky tak rád na ne odpoviem.

Jazda:

Kuga sa najlepšie cíti na asfalte, ale ani terénu sa nezľakne. Má pohon všetkých kolies cez systém Haldex. Žiadne redukcie a otočné ovládače na rozdelenie pohonu tu nenájdeme. V základe posiela na zadné kolesá 5% sily a podla adhéznych podmienok automaticky rozdeľuje silu v pomere až 50:50. Redukciu v teréne šikovne nahrádza kráka jednička, ktorý zas v meste niekedy ide na nervy. Terén do akej auto potrebujem s prehľadom zvláda, viac nepotrebujem. Inak je pravda že do opravdu ťažkého terénu by som s ním nešiel keďže aj svetlá výška 18 cm neni nič mimoriadneho,ale na to som auto nekúpil. Mal som možnosť ho vyskúšať v dosť hlbokom snehu a nemal najmenší problém s miernym
kopčekom.

Bezpečnosť:
Vpredu je tam štandardne 6 airbagov (bočné, predné a okenné). Ďalšie airbagy nie sú dostupné ani ako nadštandard (bohužiaľ).
Auto je ďalej vybavené ESP, rozdelovačom brzdnej sily medzi jednotlivými kolesami, brzdovým asistentom (pri prudšom brzdení systém pripomáha) a ďalšími anjelmi strážnymi na ktoré si teraz nespomeniem. Princíp jednotlivých systémov nepoznám, stačí ak mi pomôžu keď treba :).

Priestor, variabilita, využiteľnosť:

Tak v týchto oblastiach sa Kuga musí oproti konkurencií skrčiť.
Tak najprv k priestoru na predných sedadlách. Tu je priestoru akurát. Mám rád športovejšie interiéri, keď ma interiér obklopuje a všetko mám po ruke. A takýto interiér má aj Kuga. Kto je zvyknutý na obrovský priestor, kedy kolená sa nedotýkajú palubovky tomu interiér Kugy bude pritesný. Na strope je odkladacia schránka na okuliare, zatial sa mi tam nevošli ani jedny.
Na zadných sedadlách je miesta neúrekom tak ako pred kolenami tak aj nad hlavou. Mám 180 cm a vo všetkých smeroch mám dosť rezervy keď si sadnem za seba. Zadné sedadlá sa nedajú pozdĺžne posúvať ako v Tiguane, no dajú sa sklopiť tak aby sme dostali peknú rovnú plochu.
Kufor má síce len 360 litrov, ale je dobre využiteľný a pre mňa dostatočný.

Záver:
Kuga neni dokonalé auto ani zďaleka, no je kvalitne postavený, interiér s drobnými výhradami taktiež ujde, motor neni z najsilnejších, ale má dobrú spotrebu, je tichý a tak vyzerá že aj niečo vydrží (klop, klop) a ten dizajn je proste úžasný ( aspoň pre mňa).

- dizajn
- spotreba
- motor
- komfort
- bixenóny
- skvelé jazdné vlastnosti na asfalte (oproti ostatným áut z tejto kategórie)

- pazvuk spod sedadla šoféra
- velmi sa špiniaca čierna metalíza (vedel som do čoho idem)
- slabý palubný počítač
- sklápanie spätných zrkadiel nefunguje cez diaľkový ovládač, len manuálne

Riešil sa problém pazvuku spod sedadla, no neúspešne. Tvrdili, že to odstránili, ale cestou domou som zistil, že všetko je po starom.
Ďalej bol naprogramovaný senzor tlaku pneumatík, keďže na to zabudli vo fabrike :). Inak bežný servis: výmena oleja, filtre ...

Auto sme kúpili v Gyori v Maďarsku. Predajca bol fajn. So všetkým nám pomohol pri vybavovaní. No okrem prenosnej značky, kvôli čomu sme museli dotrepať auto na trajlery.

31.10.2010 22:23

Pridané video

Pridané video, na ktorom je vidieť carbonova folia Hexis

31.10.2010 09:07

3D Carbon fólia od firmy Hexis

Včera som dal nalepiť carbonovú fóliu Hexis na spätné zrkadlá, kapotu, zadný spoiler a zadnú čast piatych dverí. Vyzerá to vcelku pekne, no podla niektorých som to nemal dávať. Chcel by som počuť aj názor ostatných. Dúfam, že po odstránení fólie nebudem mať poškodený lak, no pýtal som sa iných a hovoria že nemám sa báť. Fotky pridám čo naskôr.

18.10.2010 12:37

MS Design

Dnes som volal do Bratislavy ohladom LED denné svietenie od firmy MS Design. Chalan mi povedal cenu ktorú beriem ako žart. Bola to čiastka 800 Euri. Už aj s montážou :). No nie že by som bol držgroš, ale uznajte sami, neni to tak trošku vela :)

8.10.2010 20:52

Nalakované!!

Nalakované! Je to slušná práca. Tak na 90 %. Sú tam menšie nedosttky, no dá sa to vydržať. Fotky pridám

6.10.2010 21:50

Fotky

Doplnené fotky o poškodení laku. Auto uz je u lakírnika, zajtra idem pre Kugu. Dúfam, že nebudem sklamaný!

3.10.2010 21:37

Striekanie

Zajtra sa ide nastriekať lavá časť predného nárazníka a časť piatých dverí. Tak snáď sa to podarí a nespraví sa z toho nejaký prešlap. Inak pridané fotky škrábancov

26.9.2010 20:25

Pripravované zmeny

- chiptuning na 165 k a 280 Nm
- denné svietenie LED od firmy MS Design
- carbonová 3D folia ( ešte neviem na ktoré diely, asi zrkadlá, zadný spoiler, kapota možno)

26.9.2010 13:49

Nehôdka

No, tak včera sa nám podaril husársky kúsok! Z garáže sme vyšli s otvorenými piatymi dverami, a keďže strop pri výjazde bol ovela nižšie ako boli dvere, pekne to poškrabalo celé dvere aj sklo. Za hlúposti sa jednoducho platí :). A to dosť draho! Fotky doplním ako to bude možné

18.9.2010 19:37

Ferrari

Tak dnes som mal možnosť si sadnúť do Ferrari F430 a naštartovať ho. Bol to neskutočný zážitok! Nabudúce si dúfam aj zajazdím :)

17.9.2010 22:30

Výmena oleja, filtra

17.9.2010 22:30

Pri cúvaní do garáže mama oškrela lavý predný nárazník. Ešte že máme parkovacie senzory :)

Další vozy Ford Kuga