sarisb (muž 39 let) Poslat zprávu

Seat Ibiza Sport Coupe 1,6 16V

Seat Ibiza, foto 2 Seat Ibiza, foto 3 Seat Ibiza, foto 4 Seat Ibiza, foto 5 Seat Ibiza, foto 6 Seat Ibiza, foto 7 Seat Ibiza, foto 8 Seat Ibiza, foto 9
Seat Ibiza, foto 10 Seat Ibiza, foto 11 Seat Ibiza, foto 16 Seat Ibiza, foto 17 Seat Ibiza, foto 18 Seat Ibiza, foto 19 Seat Ibiza, foto 20 Seat Ibiza, foto 21 Seat Ibiza, foto 22 Seat Ibiza, foto 23 Seat Ibiza, foto 24 Seat Ibiza, foto 25 Seat Ibiza, foto 26 Seat Ibiza, foto 27 Seat Ibiza, foto 28 Seat Ibiza, foto 29 Seat Ibiza, foto 30 Seat Ibiza, foto 31 Seat Ibiza, foto 32 Seat Ibiza, foto 33 Seat Ibiza, foto 34 Seat Ibiza, foto 35 Seat Ibiza, foto 37 Seat Ibiza, foto 38 Seat Ibiza, foto 39 Seat Ibiza, foto 40 Seat Ibiza, foto 42 Seat Ibiza, foto 43 Seat Ibiza, foto 44 Seat Ibiza, foto 45 Seat Ibiza, foto 46 Seat Ibiza, foto 47 Seat Ibiza, foto 48 Seat Ibiza, foto 49 Seat Ibiza, foto 50 Seat Ibiza, foto 52 Seat Ibiza, foto 53 Seat Ibiza, foto 54 Seat Ibiza, foto 55 Seat Ibiza, foto 56 Seat Ibiza, foto 57 Seat Ibiza, foto 58 Seat Ibiza, foto 59 Seat Ibiza, foto 60 Seat Ibiza, foto 61 Seat Ibiza, foto 62 Seat Ibiza, foto 63 Seat Ibiza, foto 64 Seat Ibiza, foto 65 Seat Ibiza, foto 66 Seat Ibiza, foto 67 Seat Ibiza, foto 68 Seat Ibiza, foto 69 Seat Ibiza, foto 70 Seat Ibiza, foto 72 Seat Ibiza, foto 73 Seat Ibiza, foto 74 Seat Ibiza, foto 75 Seat Ibiza, foto 76 Seat Ibiza, foto 77 Seat Ibiza, foto 78 Seat Ibiza, foto 79 Seat Ibiza, foto 80 Seat Ibiza, foto 81 Seat Ibiza, foto 82 Seat Ibiza, foto 83 Seat Ibiza, foto 84 Seat Ibiza, foto 85 Seat Ibiza, foto 86 Seat Ibiza, foto 87 Seat Ibiza, foto 88 Seat Ibiza, foto 89 Seat Ibiza, foto 90 Seat Ibiza, foto 91 Seat Ibiza, foto 93 Seat Ibiza, foto 94 Seat Ibiza, foto 95 Seat Ibiza, foto 96 Seat Ibiza, foto 97 Seat Ibiza, foto 98 Seat Ibiza, foto 99 Seat Ibiza, foto 100 Seat Ibiza, foto 101 Seat Ibiza, foto 102 Seat Ibiza, foto 103 Seat Ibiza, foto 104 Seat Ibiza, foto 105 Seat Ibiza, foto 106 Seat Ibiza, foto 107 Seat Ibiza, foto 108 Seat Ibiza, foto 109 Seat Ibiza, foto 110 Seat Ibiza, foto 111 Seat Ibiza, foto 112 Seat Ibiza, foto 113 Seat Ibiza, foto 114 Seat Ibiza, foto 115 Seat Ibiza, foto 116 Seat Ibiza, foto 117 Seat Ibiza, foto 118 Seat Ibiza, foto 119 Seat Ibiza, foto 120 Seat Ibiza, foto 121 Seat Ibiza, foto 122 Seat Ibiza, foto 124 Seat Ibiza, foto 125 Seat Ibiza, foto 126 Seat Ibiza, foto 127 Seat Ibiza, foto 128 Seat Ibiza, foto 129 Seat Ibiza, foto 130 Seat Ibiza, foto 131 Seat Ibiza, foto 132 Seat Ibiza, foto 133

Přezdívka auta Seat Ibiza Rok výroby 2008 Koupeno nové najeto [km]:65000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1598 výkon [kW]: 77 kroutící moment [Nm]: 153 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.4 maximální rychlost [km/h]: 189 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 284 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.6

Rozhodnutie kúpiť nové auto padlo na jeseň 2008. Auto sme síce mali, ale bolo kupované ako jazdené a jeho nespoľahlivosť už bola otravná a hlavne finančne náročná. Počiatočné úvahy smerovali k modelu Kórejsko-Slovenskej automobilky - Ceedu. Po návšteve predajcu však vyšlo najavo, že hoci je to auto pekné a priestranné, základný motor je podľa mňa, aj napriek slušnému mernému výkonu, nepresvedčivý. Navyše skúšobná jazda odhalila nerozhodnosť variabilného posilňovača riadenia, takže prejazd zákrutou (hoci len v meste) vyžadoval korekcie volantom, čo na mňa nepôsobilo dva krát dobre. Základná výbava navyše bohužiaľ zahŕňa čalúnenie kombinované s koženkou, ktorá nevyzerá dobre a o jej životnosti si tiež dovolím pochybovať. No a poslednou vadou na kráse tohto auta bolo nevýhodné financovanie.
Dvojička od Hyundaia je na tom podobne a podľa mňa je dizajnovo menej podarená. Iné autá nižšej strednej triedy boli pre nás buď nezaujímavé, alebo v rozumnej výbave a motorizácii finančne nedosiahnuteľné, hlavne z dôvodu nevýhodného financovania.
Takže nastal posun o triedu nižšie a tam čakal horúci kandidát a moje číslo jedna – Seat Ibiza. Iné autá tejto kategórie ani neprichádzali do úvahy, aj keď netvrdím, že sa tam nenájde pár zaujímavých modelov. Nová Ibiza sa mi od zhliadnutia jej prvých fotografií veľmi páčila. Hlavne v bielej farbe mi učarovala. V lete som bol na krátkej predvádzacej jazde s jej základným prevedením Reference a motorom 1,2 12V a pokrok oproti minulej (a veľmi dobrej) generácii bol skutočne veľký. Žiadne vibrácie prestupujúce autom od trojvalca, žiadny „vysávačový“ zvuk, len stabilný podvozok, kvalita atď. Pre mňa osobne to bolo v tej chvíli najlepšie auto triedy, ale len vo fiktívnom rebríčku, pretože vtedy sme o výmene auta ešte neuvažovali.

Okrem toho Seaty majú možnosť financovania na tretiny bez navýšenia. Takže model bol jasný a nastalo rozhodovanie o prevedení. To trvalo snáď 3 týždne, počas ktorých som v rukách zožmolil niekoľko cenníkov a večer čo večer som pred priateľkou argumentoval, prečo je zrovná tá ktorá konfigurácia najlepšia ;-) Keď sme zhrnuli všetky svoje požiadavky, skončili sme pri motore 1,6 a výbave Stylance (po novom Style). Jej cena už bola síce značne vychýlená od pôvodnej predstavy, ale vyvažovala to veľmi slušná výbava a celkom dobrý motor. To bolo vybrané 5 dverové prevedenie. Pri jeho podrobnom preskúmaní u predajcu sme však zistili, že rozdiel v priestore vzadu medzi päť- a troj-dverovou verziou nie je prakticky žiadny, rozhodli sme sa pre dizajnovo krajšiu Ibizu SC. Ušetrených 20.000 Sk za dvoje zadné dvere sme radšej investovali do výbavy Sport.

Definitívna špecifikácia bola teda konečne jasná:
Seat Ibiza SC 1,6 16V Sport, farba Candy White a príplatková výbava ESP, lakťová opierka a tempomat.
Začiatkom novembra 2008 bolo auto záväzne objednané, hoci som sa obával, či bude 105 koní stačiť aj na dynamickejšiu jazdu a či nebola investícia 20.000 Sk do výbavy Sport zbytočná. Obe moje pochybnosti sa však ukázali byť neopodstatnené. No a môjho vysnívaného motora pre toto auto - čiže 1,4 TSI so 125 koňmi by som sa tak či tak stále nedočkal. (FR a Cupra sú už s cenou mimo, inak by boli samozrejme tieto verzie favoritmi)
Dodanie trvalo 7 týždňov, takže z Ibizi bol naozaj perfektný vianočný darček ;-)

Dizajn

Samozrejme subjektívna záležitosť, ale podľa môjho názoru je výborný a prepracovaný. Minulá generácia je tiež veľmi pekné auto, ale z niektorých uhlov pôsobí trochu zavalito. Nová Ibiza je oproti nej športovejšia a dravejšia, k čomu prispievajú aj dva prelisi tiahnuce sa po bokoch auta. Ibiza SC má oproti 5 dverovému prevedeniu ešte výraznejšie tvary od B stĺpika dozadu. Jednak samotný prelis tiahnuci sa od pozmenených zadných svetiel je omnoho výraznejší a jednak zadné bočné okno je malé a svojím tvarom dokresľuje športový profil tohto auta. Ďalším dôkazom prepracovanosti dizajnu sú spätné zrkadlá. Už ich samotné uchytenie na dverách má opticky rozširovať a znižovať karosériu, ale mňa fascinovali svojim dizajnom, ktorým s istou dávkou fantázie pripomínajú tie na Gallarde.
V interiéri sa dizajnéri o poznanie viac krotili, ale to podľa môjho názoru nie je na škodu, pretože jeho jednoduchosť mu zaručí nadčasovosť. Jediným dizajnovo výraznejším prvkom je volant, ktorý patrí k tomu najkrajšiemu medzi volantmi (opäť tá subjektivita). Už v základnom prevedení sa výborne drží a toto je vo výbave Sport podtrhnuté jeho koženým prevedením a rozšírením pseudo-kovových doplnkov aj na ďalšie dve ramená. Rovnaké materiálové zloženie je aj na radiacej páke. Výbava Sport zahŕňa aj vyššie spomínané športové sedačky. Obavy z ich kvality sa rozplynuli okamžite po nasadnutí. Človek do nich dokonale zapadne, v zákrutách krásne podržia a sú aj veľmi pohodlné. K dokonalosti im chýba len o niečo širší sedák. Toto obmedzenie však vyplýva z rozmerov a kategórie auta. Čo by sa ale niekomu mohlo zdať ako šetrenie na nesprávnom mieste je absencia látkového čalúnenia vo dverách. Miesto neho je tam mäkčený plast s „technickým zrnom“, rovnaký ako na mäkkej časti palubnej dosky. Tiež sa mi to z počiatku zdalo divné, ale pri používaní to nijako nevadí, a to dokonca ani v lete, keď si tam človek kladie holu ruku. Prevedenie interiéru je na veľmi dobrej úrovni, nič zatiaľ nevŕzga a všetky diely palubnej dosky krásne lícujú. Z mäkčených plastov je len vrchná časť palubnej dosky, ale bohužiaľ nie celá. Tieto tvrdé plasty sa totiž odrážajú v čelnom skle. Osobne by som sa bez tejto „head-up“ funkcie rád obišiel. Naopak oceňujem chod všetkých spínačov, prepínačov a páčok – zo všetkých vyžaruje precíznosť a kvalita.

Pomocníci

Nová Ibiza disponuje rôznymi technickými vymoženosťami a niektoré z nich sú v rámci triedy pomerne neobvyklé. Zmienim sa len o tých, ktorými je naša Ibiza SC vybavená. Vopred sa ospravedlňujem za rozvláčnosť a oboznámeným odporúčam preskočiť na Ďalší odstavec.
ESP – v SR síce za príplatok, ale prijateľných 363 eur. Integruje v sebe ABS, brzdového asistenta (EBA), trakčnú kontrolu (TCS), kontrolu zmeny tlaku v pneumatikách a pomoc pri rozjazde do kopca (HHA). Pri prudkom zošliapnutí brzdového pedálu (skúšal som a naozaj to musí byť panické brzdenie) sa aktivuje EBA, ktorý vyvinie maximálny brzdový účinok a zároveň spustí výstražné svetlá, aby upozornil autá za Vami. Stabilizácia zasahovala zatiaľ len pár krát a jej korekcia bola citlivá a nijako nepríjemná. Raz ma vytiahla z pekného prúseru a v tej chvíli som pochopil, že námraza na ceste skutočne vzniká aj pri teplote 4 stupne, a že príplatok za ESP sa na 120% oplatí. Kontrola tlaku v pneumatikách je takisto fajn vec, akurát pri prvom rozsvietení príslušnej kontrolky som mal trochu obavy, či sa nejedná o defekt a pre istotu som to odstavil na kraji cesty a kontroloval všetky kolesá :-) No a nakoniec pomoc pri rozjazde do kopca. Znie to ako zbytočnosť, ale kto to vyskúša, zmení názor. Stojíte v kolóne áut v kopci, zaradená jednotka, ľavá noha na spojke, pravá na brzde – bežná situácia. Autá sa začnú hýbať, vy si v pohode preložíte nohu z brzdy na plyn, pozvoľna púšťate spojku a plynulo sa pohnete. Ale výhradne dopredu, nie ako obvykle kúsok vzad. Veľmi príjemný pocit, aj keď prvých pár krát trochu zvláštny. Obdobne to funguje aj pri cúvaní.
Variabilný posilňovač riadenia (elektro-hydraulický). Bežná vec, ale oproti minulej generácii výrazné zlepšenie a aj v porovnaní so spomínaným Ceedom je to úplne o inom. Riadenie je presné, primerane tuhé a nevyžaduje korekcie. Tak to má byť.
Hmlovky s cornering funkciou – tiež sa pomaly stávajú štandardom, každopádne mi nedá nespomenúť, že je to vynikajúca funkcia. Hmlovka prisvetlí zákrutu buď pri zapnutí príslušnej smerovky, alebo pri otočení volantom o viac než 90 stupňov.
Tempomat – silne návyková vec. Vo verzii Sport za príplatok 137 eur.
No a potom ešte drobnosť ako automatické zamykanie auta po prekročení rýchlosti 15 km/h (ale na rozdiel od minulej generácie stačí už len 1 pohyb kľučkou, keď chce napr. spolujazdec vystúpiť pri naštartovanom motore).

Jazdné vlastnosti

Auto má v čase písania týchto riadkov najazdených 12000km, pričom na zábeh som mu ponechal výrobcom udávaných 1500km. Na zimných pneu Matador MP59 (185/60 R15) sme najazdili asi 4000km, zvyšok na letných pneumatikách Bridgestone Turanza ER 300 rozmeru 215/45 R16, teda na štandardnom letnom obutí výbavy Sport.
Už minulá generácia Ibizi mala nadpriemerné jazdné vlastnosti, a tá nová ich posunula ešte o kus ďalej. Svoju zásluhu na tom má jednak už spomínaný zlepšený posilňovač riadenia, vďaka ktorému sa za volantom cítite omnoho istejšie a jednak prepracovaný podvozok, ktorý dostane aj chystané Audi A1 a samozrejme nové Polo. Ide o novú platformu pre malé autá koncernu VW. Rázvor sa takmer nezmenil, ale má širší rozchod kolies, čo v kombinácii s tuhším podvozkom dáva autu veľmi isté jazdné vlastnosti. Kam otočíte volantom, tam auto ide. V zákrutách krásne drží stopu a keď sa blížite limitu, nedotáčavosť dá o sebe vedieť plynule a nenásilne, takže stačí ubrať plyn a všetko je vyriešené. ESP sa podľa mňa nemá na suchu šancu zapojiť do hry, avšak na mokrej, alebo namrznutej ceste dodáva príjemný pocit bezpečia. Napríklad rozjazd na čerstvo zasneženej ceste je úplná pohoda, pretože vďaka ESP a jeho funkciám kolesá nepreklzujú auto poslušne drží zvolený smer. Rýchlu jazdu po okreskách zvládla Ibiza na jednotku a úplne s prehľadom. Vďaka svojim kompaktných rozmerom je v zákrutách veľmi mrštná. Jediným nedostatkom, ktorý som zatiaľ zaznamenal je mierne uskočenie do strany, ktoré nastáva po prejazde výraznej priečnej nerovnosti v rýchlej zákrute. Týmto neduhom ale trpí veľa malých áut. Jazdu v priamke zvláda Ibiza tiež bezproblémovo, hoci vo vyšších rýchlostiach na diaľnici (od cca 140km/h) je na užších zimných pneumatikách cítiť slabé zavlnenie pri predbiehaní kamiónu. To tiež vyplýva z krátkeho rázvoru a nízkej hmotnosti. Rovnako ako citlivosť na bočný vietor vo vysokej rýchlosti, ktorá však takmer neexistuje na širokých letných gumách. Tieto dve veci skôr porovnávam s predošlým autom (Primera P11), ktoré na tom bolo z princípu lepšie. V rámci kategórie malých áut je to normálne. Inak samotnú rýchlosť maskuje Ibiza veľmi dobre. Jazda rýchlosťou 100km/h je úplne tichá, pri 130 km/h už mierne počuť motor a trochu aerodynamický hluk a od 150 je to viac-menej len aerodynamický hluk, či skôť šum.
Pre úplnosť dodám, že síce máme výbavu Sport, ale športové tlmiče, ktoré sú v tejto výbave ako voliteľná výbava zdarma sme si nezvolili, a to kvôli obave z nízkeho komfortu. A urobili sme zrejme dobre, pretože už základný podvozok je vynikajúci a na výkon 105 koní absolútne dostatočný. Pritom komfort je na 16“ diskoch tak akurát. Mať 17-ky (ktoré sú z estetického hľadiska dokonalé), alebo športové tlmiče, asi by to už bolo dosť tvrdé.

Výkon a spotreba

Motor 1,6 16V dáva 105 koní pri 5600 ot/min a 153 Nm pri 3800 ot/min. V dnešnej dobe sú aj výkonnejšie „jednašestky“, ale tento výkon na 1015kg ťažké auto celkom stačí a vie Ibizu slušne rozhýbať. Hlavne pri obsadení iba vodičom, no ani s 3 pasažiermi a plným kufrom nemá problém. Vo vyšších otáčkach má motor príjemný športový zvuk, do 3000 ot/min je naopak nevtieravý. Prevody sú poskladané veľmi dobre, hoci osobne by som uvítal aj šiesty stupeň. Ale je to skôr o pocite, pretože pri 100km/h točí motor primeraných 2800 otáčok. Pozitívne je tým navyše ovplyvnená pružnosť motora aj na piaty stupeň. K fungovaniu radiacej páky naopak nemám žiadne výhrady, pretože ide o typicky precíznu koncernovú prevodovku, ktorej stupne zapadajú hladko a páka samotná má presne vymedzený chod.
Spotreba sa drží na veľmi dobrých hodnotách – pri konštantnej rýchlosti 90 km/h si auto cucká 4-5 l/100km (hodnota okamžitej spotreby podľa palubného počítača) a príliš sa to nezmení ani pri stovke. Takže pohodová jazda po okreskách s občasným predbiehaním znamená spotrebu 6-6,5 litra na 100km nezávisle na druhu pneumatík. Naopak rýchla jazda mimo mesto kombinovaná s diaľnicou (oboje do 160km/h) si vyžiada necelých 9 l/100km.
No a nakoniec brzdy. Tie sú všetky 4 kotúčové a ich účinnosť je bezchybná. Nábeh brzdného účinku je plynulý a keď je to nutné, dokážu auto razantne spomaliť alebo zastaviť. Zatiaľ spokojnosť, snáď ma nikdy nenechajú v štichu.

Namerané výkony:

Všetky hodnoty sú výsledkom (amatérskeho) merania na suchom asfalte pri teplote vzduchu 26 stupňov na letných pneumatikách. Auto bolo obsadené dvomi osobami (spolu 150 kg) a nádrž natankovaná na 3/4. Uvádzané časy sú priemerné hodnoty z 2-3 meraní (pochopiteľne na rovine).

0-50 km/h: 3,3 s

100-140 km/h (IV. st.): 14,7 s
100-140 km/h (V. st.): doplním

Maximálna rýchlosť: 193 km/h

Komfort a priestor

Či už so zimným (15“), alebo letným obutím (16“), nová Ibiza tlmí nerovnosti veľmi dobre. Nie, že by ste o nich nevedeli, ale vzhľadom na jazdné vlastnosti považujem komfort podvozku za veľmi slušný a nie je dôvod sa sťažovať ani z pozície vodiča, ani spolujazdca.
Čo sa priestoru týka, na predných sedadlách nemôže mať problém nikto. Meriam 185cm a netrpím v žiadnom smere, skôr naopak. Ku komfortu vpredu prispievajú aj spomínané športové sedadlá, ktoré sú naozaj skvelé. Ani 400 km trasa predných pasažierov neunavý. Vzadu je to už horšie. Keby som sa chcel posadiť „za seba“, tak by to bolo možné, ale len na krátku vzdialenosť. Ja už mám navyše aj problém s miestom na hlavu, keby som chcel sedieť vzpriamene. Ľudia nižšej postavy však nemajú ani jeden z týchto problémov. No a keď sa predný spolujazdec trochu uskromní, pasažier za ním sa nemá veľmi na čo sťažovať, čo mi už potvrdilo viacero cestujúcich, ktorí na zadných sedadlách strávili aj 250km.
Kufor má 284 litrov, čo je v danej kategórii ľahko nadpriemerná hodnota a pre 2-3 osoby stačí. Má dobrý tvar a na každej strane sa nachádza háčik na tašky, takže nákup nelieta po kufri. Veko sa vyklápa dostatočne vysoko, čiže aj moja hlava je v bezpečí. Po 10000km sa však začalo "prepadávať" dno v kufry, pretože je vyrobené z nie príliš pevného filcu, alebo čo to je. Zatiaľ žiadna tragédia, ale ak sa to ešte zhorší, budem to musieť nejako vymyslieť (pretože reklamácia to dlhodobo asi nevyrieši).

Výbava

Štandardná výbava obsahuje:
ABS, 4x airbag, posilňovač riadenia, úchyty ISOFIX, hmlovky s Cornering funkciou, 16“ zliatinové disky FABULA, elektrické okná a zrkadlá (vyhrievané), centrál s diaľkovým ovládaním, manuálnu klimatizáciu, kožený volant (nastaviteľný v 2 osách) a hlavicu radiacej páky, športové predné sedadlá s odkladacími vreckami na ich zadnej strane, výškové nastavovanie predných sedadiel, EASY ENTRY, palubný počítač, delené a sklopné zadné sedadlá, imobilizér, rádio na CD + MP3 + AUX-in a ovládaním pod volantom a 6x repro.

Doplnková výbava:
ESP, tempomat, lakťová opierka.

+ jazdné vlastnosti
+ dizajn
+ pomerne výkonný a úsporný motor
+ športové sedačky
+ výbava a kvalita spracovania
+ vynikajúca účinnosť a dosah svetiel

- funkcia Easy-entry len na spolujazdcovom sedadle
- večne špinavé prahy dverí a pri nepozornosti tým pádom aj nohavice
- malá schránka pred spolujazdcom
- tenké a teda málo pevné dno kufra

Nebol by som to ja, keby som mal novú vec a bez nejakej chyby... Už od začiatku je vadný ľavý zadný reproduktor. Bez problémov objednali nový, na ktorý som čakal asi 3 týždne. Pri demontáži však vysvitlo, že bola len povolená objímka na reproduktore, ktorá rezonovala. Takže to bolo chyba montáže a nie materiálu. Závada odstránená behom 20 minút k mojej spokojnosti.

SEAT R.O.P Car Prievidza – poznáme sa už dlhšie a jednoznačne odporúčam. Výborné jednanie, maximálne urýchlené dodanie a dobrá cena. Veľká spokojnosť.

21.7.2014 14:32

PREDANÉ

Po viac ako 5 rokoch príjemného spolužitia sme sa s Ibizkou rozlúčili. Späťne musím povedať, že to bolo skutočne fajn autíčko, v rámci kategórie určite nadpriemerné a budem naňho v dobrom spomínať :-)
PS: Recenziu tu nechávam naďalej, ak by mala niekomu pomôcť.

7.3.2014 15:34

NA PREDAJ

Ibizka je po 5 rokoch služby na predaj. Najazdených má aktuálne 63.000 km. Všetky otázky rád zodpoviem cez správu, prípadne telefonicky, keď si vymeníme čísla. Na cene sa určite vieme dohodnúť.

21.1.2011 10:37

Nové fotky

Konečne je trochu lepšie počasie, takže som umyl Ibizku a spravil pár nových fotiek s novým nárazníkom. Snáď sa bude páčiť.

24.12.2010 13:50

Doplnena fotogaleria

V prvom rade prajem vsetkym clenom MACZ stastne a vesele Vianoce a v druhom rade som konecne doplnil fotogaleriu o par fotiek s FR naraznikom.

15.11.2010 11:28

Nedobrovoľný facelift

Minulý týdeň sme sa večer vracali domov a na diaľnici sa nám tesne popred auto snažil prebehnúť pes. Ako asi tušíte, tak to nestihol, rovnako ako som ja nestihol dostatočne rýchlo zareagovať... Takže Ibizka sa momentálne lieči zo stretu so 40 kilovým psom v rýchlosti cca 110km/h. Odniesli to na moje prekvapenie len plasty, chladič a nejaké tie hadičky.
Pozitívne na celej veci je, že nárazník vymením za ten z Ibizy FR. Foto pridám časom.

30.8.2010 09:21

Sťahovák

Pred pár dňami sme boli kupovať vaňu (160x70cm), WC, umývadlo a pár vriec malty (40kg). Neveril som, že sa to do Ibizi zmestí, keďže okrem mňa bol so mnou brat, ale podarilo sa. Výsledok si môžete pozrieť vo fotogalérii :)

6.8.2010 22:51

2.servisná prehliadka

Dnes absolvovala Ibizka druhú servisnú prehliadku. Závady som nehlásil žiadne, no vymieňali mi pánty na dverách a ukostrenie batérie - vraj to pri servisnej prehliadke robia všetkým Ibizám. Nestálo to nič, takže pohoda. Hurá na ďalších 15000km :-)

22.3.2010 07:26

Prvý jarný deň

Včera som využil vcelku pekné počasie, spoľahol sa na predpoveď počasia a prezul Ibizku na letné kolesá. Pri tejto príležitosti bola poriadne vyumývaná zvonku aj zvnútra a veľmi jej to pristane :-) Jazda je o viac než 0,5 l/100km úspornejšia, citeľne istejšia, no za cenu nižšieho komfortu. Mne to však nevadí, práve naopak - teším sa, kedy ju poriadne prevetrám po obľúbenej okreske. Včera som to ani neskúšal a aj tak som dostal pokutu, pretože pán policajt mal blbú náladu a ja som mimo obce prekročil rýchlosť o závratných 11km/h, čím som zjavne ohrozil nielen svoju, ale aj národnú bezpečnosť ;-)

22.12.2009 22:53

Narodenieny :)

Dnes uplynul presne rok odkedy sme si Ibizku priviezli domov. A musim povedat, ze velmi prijemny rok, aspon co sa tyka kilometrov stravenych za jej volantom. Bolo ich 19 400 a vsetko zatial funguje ako ma, tak dufam, ze aj nadalej to tak zostane.
A kedze sviatky su uz za rohom, tak vam vsetkym prajem pekne Vianoce a vsetko dobre do Noveho roku :)

13.10.2009 21:49

Pridane fotky s novym Polom + dojmy

Cez vikend konecne dorazilo svokrovcom Polo, ktore mali objednane uz od aprila, tak som urobil par fotiek. Mal som moznost sa na nom aj trochu povozit a musim konstatovat, ze ide o velmi solidny kus auta. Je o nieco komfortnejsie ako Ibiza, ale to moze byt pneumatikami 175/70 R14. Inak motor 1,2 12V (70k) je v porovnani s predchodcom velmi kultivovany, absolutne nevibruje, akurat ma trochu drsnejsi, akoby dieslovy zvuk. Taka vsak celkom slusne. Inak je Polo v detailoch dotiahnutejsim autom ako Ibiza, napr. vzadu ma na hlavu viac miesta, ma klimatizovanu schranku pre spolujazdcom, standardna klimatizacia Climatic ma termostat, Hill Hold je ovela intuitivnejsi a spolahlivejsi a tak. Ale pre sofera zostava Ibiza lepsim autom.

17.9.2009 15:06

Servisná prehliadka po 15.000km

Dnes Ibiza absolvovala servisnú prehliadku po 15.000km a na moju radosť bolo všetko v poriadku. Oleja neubudlo ani trochu a cena bola tiež príjemne nízka - 86 EUR. Bol som v servise Seat R.O.P Car v Prievidzi.

22.8.2009 00:41

Porovnanie s 1,9 TDI

Kvôli dovolenke som Ibizu už takmer 3 týždne nevidel (a čo je horišie-nešoféroval), čo vyústilo k hľadaniu článkov o nej. Výstupom je porovnanie s 1,9TDI, ktoré testovali v časopise Auto Motor a Šport. Na moje prekvapenie sú všetky údaje zrýchlenia verzie 1,9 TDI (105 k) horšie ako mnou namerané zrýchlenie 1,6-ky. Podľa toho, čo som sa dočítal to bude pravdepodobne kvôli dlhému sprevodovaniu TDI-čkovej verzie. Každopádne som rád, že naša Ibiza spomedzi tých civilných najrýchlejšia ;-)

28.7.2009 00:59

Update recenzie

Kilometre pribúdajú, takže som trochu pozmenil a doplnil recenziu. Snáď k lepšiemu :-) Zvlášť namerané údaje zrýchlenia by vás mohli zaujímať.

20.7.2009 23:23

Pridane fotky

Cez vikend som spravil zopar novych fotiek, takze sa mozem konecne pochvalit ako auto vyzera s cervenymi strmenmi ;-) Zaroven sme uz prekrocili hranicu 10.000 km, takze v priebehu nasledovnych dni doplnim recenziu.

3.7.2009 20:09

cervene strmene

Rozhodol som sa nalakovat strmene na cerveno a efekt je si myslim velmi dobry, hoci farba nie je uplne ten spravny odtien ako som si predstavoval (chcel som krvavo cervenu). Fotky budu coskoro :)

11.6.2009 14:56

Konečne opravené

V pondelok som si konečne našiel čas zaviezť auto servisu, aby mohli vymenit svetlo. Oprava bola rýchla (cca 2 hod), takže som spokojný. Najbližie sa tam snáď objavím až pri prehliadke po 15000 km, čiže niekedy ku koncu roka.

10.4.2009 14:52

skoro opravené

Dneska som si bol v servise pre auto. Budem tam však musieť ísť znova, pretože je tam pôvodné svetlo, ktoré má zlomenú úchytku. Za tie 2 týždne čo bolo v servise totiž nestihlo prísť nové - musela sa dať požiadavka až do Španielska... Auto však potrebujem, takže to mám spravené zatiaľ takto. A musím povedať, že to bola skutočne radosť, odviezť sa na ňom po 2 týždňoch :-)

28.3.2009 13:23

A už ju máme pokrstenú...

A je to tu... V galérii si môžete pozrieť výsledok nepozornosti jedného vodiča Superbu, ktorý nám nacúval do auta... V pondelok ide Ibiza do servisu, takže uvidíme čo bude treba meniť/opravovať. Blatník je totiž posunutý aj napriek tomu, že na prvý pohľad sú všektky jeho uchytenia v poriadku. Všetko sa ukáže až po rozobratí. Vinník bol našťastie seriózny, takže ma to nebude okrem odlúčenia od Ibizi na dobu počas servisovania stáť nič.
No a keď ju tam už budú mať, nechám namontovať aj nejaké to zabezpečenie.

7.3.2009 17:15

Klesla spotreba

Takže spotreba pomaly ale isto klesá. Absolvovali sme trasu dlhú 330km s priemernou spotrebou 6,4 l/100km. Priemerná rýchlosť bola 72 km/h a trasu tvorili dialnice (25%), obce (10%) a najma okresky (65%). V aute sme boli dvaja + plný kufor.

Na druhej strane v meste (Brno v špičke) nie je problém sa dostať cez 12 litrov. Skor naopak...

5.3.2009 10:58

Pridané fotky

Pridané kompletné fotky z víkendového fotenia na Fačkovskom sedle. Počasie nestálo za veľa a ani auto nevydržalo 100% čisté, kým som tam prišiel, ale snáď sa Vám budá páčiť.

4.3.2009 22:03

Oprava reproduktora

Tak v pondelok som bol v servise (R.O.P Car Prievidza) kvôli výmene zadného chrčiaceho reproduktoru, avšak po zhodení tapacíru sa ukázalo, že problém bol v objímke, ktorá vinou zlej montáže rezovala. Takže pôvodný reproduktor zostal na mieste a stačilo napraviť čo zanedbali vo výrobe a všetko bolo OK. Trvala to ani nie 20 minút a bol som vybavený, takže spokojnosť.

Přidat názorDiskuse: Seat Ibiza Sport Coupe 1,6 16V

Další vozy Seat Ibiza

Od začiatku vadný ľavý zadný reproduktor, tak snáď to bola prvá a posledná závada...

V rámci možností a našich potrieb vyhovujúca.

Vpredu super, vzadu pohodlne len do cca 180cm.

Výborné.

Dostatočný, ale ako protihodnota sú výborné jazdné vlastnosti, takže sa nie je na čo sťažovať.

V dnešnej dobe sú už aj výkonnejšie jednašestky, ale vzhľadom na nízku hmotnosť je dostatočný.

Spotreba korešponduje s papierovými údajmi a časom možno ešte klesne.

V normálnych prevádzkových otáčkach je motor nehlučný a pri vytočení do červeného poľa má krásny športový zvuk.

Športové predné sedačky sú perfektné.

Príjemný nástup a výborný účinok.

Pre 2-3 osoby dostatočný.