Nissan Primera GT

Nissan Primera, foto 1 Nissan Primera, foto 2 Nissan Primera, foto 3 Nissan Primera, foto 4 Nissan Primera, foto 11 Nissan Primera, foto 12 Nissan Primera, foto 13 Nissan Primera, foto 14
Nissan Primera, foto 15 Nissan Primera, foto 16 Nissan Primera, foto 18 Nissan Primera, foto 20 Nissan Primera, foto 21 Nissan Primera, foto 23 Nissan Primera, foto 25 Nissan Primera, foto 26 Nissan Primera, foto 27 Nissan Primera, foto 28 Nissan Primera, foto 29 Nissan Primera, foto 30 Nissan Primera, foto 31 Nissan Primera, foto 50 Nissan Primera, foto 51 Nissan Primera, foto 52 Nissan Primera, foto 71 Nissan Primera, foto 72 Nissan Primera, foto 73 Nissan Primera, foto 74 Nissan Primera, foto 79 Nissan Primera, foto 80 Nissan Primera, foto 81 Nissan Primera, foto 85 Nissan Primera, foto 86 Nissan Primera, foto 87 Nissan Primera, foto 90 Nissan Primera, foto 91 Nissan Primera, foto 92 Nissan Primera, foto 93

Přezdívka auta GT Rok výroby 1998 Koupeno ojeté najeto [km]:155000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 181 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.7 maximální rychlost [km/h]: 218 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 / 17 * zavazadlový prostor [l]: 490 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8.6

Auto predané, veľa šťastných kilometrov novému majiteľovi :)
-------------------------

„Shodneme se na spoustě věcí, například, že Primera GT je možná nejlepší předokolkou všech dob.“ (britský novinár a testovací jazdec nového Nissanu GT-R z jedného vydania Carauta)

Na úvod trocha provokačný výrok, viem. No perfektne odráža výnimočnosť šedého japonského Nissanu, ktorý koncom minulého storočia vyrábali Angličania. Sebaisté jazdné vlastnosti sú najväčšou zbraňou Primery GT, a i keď motor je taktiež z tých podarenejších, za podvozkom zaostáva. Čo je správne – podvozok predbieha výkon.

Ešte jeden technický parameter na úvod, pre dôkaz, že zákruty nevýraznému Japoncovi mimoriadne svedčia. Bočné zrýchlenie (takzvané Lateral G) má hodnotu 0,94g, pre porovnanie 911 Turbo spraví 0,96, Mazda RX8 s wankelom len 0,92. Primera GT pri prejazde zákrut dosahuje hodnoty superšportov.

Pre auto je ideálna najmä obľúbená vrchárska trať Pezinská Baba pri Bratislave, čo potvrdili aj amatérske preteky. Auto prechádza jednotlivými úsekmi s maximálnou istotou, ktorú len znásobujú lepivé P Zero Nero. Ostré vracáky na dvojku striedajú tiahle zákruty na trojku, všetko podčiarkuje hladký asfalt.

Ak som to s nájazdom do zákruty prehnal, auto sa nehrnie von po predku ako tradičná predokolka. S pisknutím pneu sa zo stopy jemne vysunie celé, bez väčšej drámy. Vtedy je na mieste korekcia plynom – uberiem, vybočí zadok – pridám, zakusne sa predok.

Primera GT však bez zaváhania zvláda aj rozbitý a nedokonalý asfalt. Práve vďaka viacprvkovej zadnej náprave majú zadné kolesá po celý čas maximum svojej plochy na zemi a nerovnosti kopírujú. Preto ani na nedokonalej ceste nehrozí žiadne odskakovanie.

Len škoda motora. Rozhodne sa nedá označiť za slabý, no chcelo by to o pár desiatok koní viac. Číslovka 150 síce vzhľadom na relatívnu ľahkosť (1 260 kg) nie je zlá, no podvozok znesie ďaleko viac a v domovskom Japonsku sa GT predávali aj s dvesto koňmi. Na motore sa prejavil ešte jeden nedostatok doby – relatívne malý krútiaci moment, 181 Nm. Praktický výsledok je ten, že v spodných otáčkach ťahá len priemerne, vynahrádza to však nakopnutím od zhruba 4 500 otáčok. A bez odvrávania točí (a ťahá) až do sedem.

Na druhej strane, dvojtvárnosť je fajn najmä pri dennodennom spolužití. Spotreba pri pokojnej jazde po meste sa vyšplhá na zhruba deväť litrov, no bez väčších problémov sa dá jazdiť aj za osem čosi. Blbnutie hore kopcom si vypýta svoje, no ani tu nevidno číslovku vyššiu než 12 litrov, druhý extrém dosahuje okolo 6,5. Čo je na svoju dobu, ako aj na predvádzané výkony, vynikajúca hodnota.

Primera GT sa pritom ľahko premieňa na nenápadný rodinný sedan, do ktorého sa vojdú štyria ľudia a kopec batožiny. Vtedy sa z neho stáva relatívne pohodlný a tichý spoločník na dlhé trasy. Ideálna diaľničná cestovná rýchlosť okolo 160 km/h, len vtedy už stúpa spotreba.

Pri posúvaní sa cez mesto však treba tolerovať ťažšiu spojku, tvrdšie pruženie a minimálnu izoláciu od podvozka. Počuť všetky zvuky a odlietavať aj tie najmenšie kamienky, až sa bojím, či si neublížila. Treba spomenúť aj tuhý posilňovač, tesné obopínajúce sedačky a presným riadením vykúpený obrovský rajd. Otočiť sa na malom priestore dá zabrať.

Jedna dôležitá vec v spojení s Japoncami – spoľahlivosť. Síce som dával dokopy utrhnutý spoj výfuku, ako aj horné ramená vpredu, nič viac však zatiaľ (zhruba rok v mojich rukách) nebolo treba. O slovo sa už hlásia predné brzdy (Pezinská Baba...), ktoré boli pravdepodobne až doteraz originál, ako aj pravá poloos. Práve tá je jednou z najväčších slabín, kombinácia výkonu a vetchého materiálu vedie k ulomeniu. Ako na škodovke.

Pre technokratov na záver, detaily o podvozku. V prípade zadnej nápravy, ktorá za jazdné vlastnosti najviac zodpovedá ide o viacprvkové zavesenie, multilink. Využíva mechanizmus Scott-Russell, ktorý kolesám zabezpečuje maximálnu styčnú plochu s asfaltom. Pre lepšie vysvetlenie dva linky.

- fantasticky naladený podvozok, ladený skôr do tvrda, stále však bez problému akceptovateľný v jamami posiatej Bratislave
- silný motor, ktorý vydrží tvrdé zaobchádzanie (výhodné najmä pri kúpe ojazdeného, kde nevedno, ako s tým predošlý majiteľ jazdil)
- vysoký štandard výbavy, čo znamená 4x airbagy, ABS, manuálnu klimatizáciu, 4x elektrické okná, elektrické zrkadlá, športové polokožené sedačky, nastaviteľnú bedrovú opierku, v origináli trochu utopené 15“ hliníky, kožou potiahnutý volant, palubný počítač (bavíme sa o aute z r. 98)
- spoľahlivosť
- pri pohodovej jazde dobrá spotreba, pri ostrej viac než dvanásť na sto nedá
- ostré riadenie

- nízky krútiaci moment, ktorý vidno na slabej odozve v nižších otáčkach
- na brzdy treba dupať, mohli by zaberať lepšie
- horné ramená vpredu
- veľká záťaž na poloos, ktorá sa únavou materiálu bez hanby zlomí
- spotreba oleja, v priemere zhruba deci na 1000 km
- rajd veľký ako svet, na otočenie potrebuje letisko

Najčastejšie navštevujem menší servis v Moste pri Bratislave, s ktorým mám zatiaľ len dobré skúsenosti. Ochota, snaha spraviť za dobré peniaze a zároveň kvalitne, otvorený prístup.

V rámci diagnostiky chodím do značkového Autopolisu na Račianskej, ich prístupom som vždy milo prekvapený. Napriek tomu, že auto má desať rokov, pristupujú k nemu rovnako ako k najnovšiemu Zetku, zároveň nie je problém sa na niečom dohodnúť. Pritom jasne povedia, že tá či oná oprava sa dá spraviť aj lacnejšie ako u nich. Maximálna dôvera.

Čo sa týka samotných opráv, vidno japonskú školu. Spoľahlivosť vysoká, i keď športová jazda si vypýta svoje. Konkrétne horné ramena, ktoré odchádzajú na všetkých Primerách. Výfuk taktiež, najlepšia je jeho výmena za komplet nerez. Predné brzdy čaká výmena, zadné tlmiče zvyknú odísť po vyše 150-tisíc km, predné vydržia ešte dlhšie. Potom už len prkotiny ako napríklad nedosadajúce ramená stieračov po zhruba 160 tis. km, či nedostatočná izolácia medzi kufrom a krídlom, cez ktoré môže zatekať.

Auto som si doviezol z Rakúska, z menšej dedinky necelých 50 km od slovenských hraníc. Predtým som mal Primeru o ročník staršiu a bežne rozšírenej verzie SE, ktorá si už pýtala neúmerne veľa peňazí. Že som narazil na GT bola náhoda a zhodou okolností vec človeka, od ktorého som kúpil aj SE - upozornil ma na čierne GT so slovami, že ho musím mať.

Neveril som, šiel sa pozrieť a neodolal. Do piatich dní bola nová Primera v perfektnom stave doma, až vtedy som začal riešiť prihlásenie a predaj predošlého auta. Ale stálo to za to, nakoľko na Slovensku je zohnať podobný model v dobrom stave viac než náročné.

2.8.2009 12:54

Hrdina minulosti

Kráska je už dlhšie predaná, veľa šťastia novému majiteľovi. Zároveň som uploadoval zrejme posledný obrázok, sken z Carauto 10/09, kde sa Primera GT dostal do prestížnej rubriky Hrdinové minulosti.

6.7.2009 18:16

NA PREDAJ

Cierna kraska je na predaj. Luci sa mi s nou nesmierne tazko, zazili sme toho velmi vela, preto ju najradsej dam do dobrych ruk. Ide o kusok s maximalnou starostlivostou a ziadnymi investiciami, navyse ma nezavisle kurenie Webasto.

Dovod predaja je jednoduchy - Impreza WRX rocnik 2001 (okruhle kukadla). Este sa spolu ucime vychadzat, hned ako sa to podari, MACZ sa moze tesit na dalsiu zaujimavu recenziu :)

9.5.2009 19:02

Preteky

Uploadované nové video z amaterských pretekov TDC na Pezinskej Babe. Až na jeden kritický moment sa išlo perfektne, najlepší čas 03:06:888, čo je oproti minulému roku a účasti na TDC takmer 2s zlepšenie... Spokojnosť.

9.8.2008 00:00

Nerezové zvody sú už dlhšiu dobu nahodené na aute, čakal som, kým sa mi utriedia dojmy. Napokon som prekvapený, žiadne zlepšenie som nepostrehol napriek tomu, že kolegovi na rovnakom aute a v rovnakom nastavení namerali na brzde o 4k viac. Ja som na brzde ešte nebol.
PS Zvody som len napájal na pôvodné potrubie a obaloval tepelnoizolačnou ThermoTec páskou, zvyšok potrubia snáď časom.

9.8.2008 00:00

Kompletne prepísaná recenzia po dlhších skúsenostiach.

12.5.2008 00:00

Článok o Nissane GT-R na Nordschleife z najnovšieho Carauto 19/08. Britský novinár Colin Goodwin a testovací jazdec GT-R Dirk Schoysman medzi rečou konštatujú: "Shodneme se na spoustě věcí, například, že Primera GT je možná nejlepší předokolkou všech dob."
Takže žiadne Integry, ATR, CTR, Focus RS. To poteší :)

11.5.2008 00:00

Do galérie som pridal fotku pneu po ostrej závodnej jazde na Pezinskej Babe. Boli polepené takmer rovnako, ako slicky na iných autách, čo svedčí o priľnavosti.

10.5.2008 00:00

Ide o onboard z amaterských pretekov na Pezinskej Babe, k jazde pár poznatkov:
V prvom rade - najlepší čas som spravil 03:08:66, čo ma veľmi príjemne prekvapilo :)
Auto drží v zákrutach perfektne, je vidno, že podvozok predbieha motor, na čom majú určite zásluhu aj široké Pirelli P Zero Nero. Po ostrej jazde sú pokryté stovkami kamienkov podobne ako tradičné slicky, čo svedčí o ich gripe... Naopak brzdou sú široké a ťažké disky Stilauto, k dobrému času nepridávajú ani nedôveryhodné brzdy, na ktoré treba poriadne zostra.
Na limite sa Primera sunie von celá, najprv predok, potom zadok, pískaním pneu aj pohybom však dáva jasne najavo, čo sa chystá urobiť. Ten podvozok je skvelý, a to sa bavíme o úplnej sérii.
Starší článok
Dobový test auta z roku 1997:

30.1.2008 00:00

Nové letné pneu Pirelli P Zero Nero. Už sa neviem dočkať jari, ako to bude jazdiť... Kupoval som rozmer 215/45 R17, oproti originálu je obvod kolesa v čo najväčšej možnej miere zachovaný.

12.12.2007 00:00

Rozhodol som sa pre nové rádio a vybral zo širokého výberu model Blaupunkt Hamburg MP57. Okrem toho, že hrá veľmi slušne, má USB a integrovaný BT, čím sa telefonovanie stáva zábavou. Nevýhodou je, že nedokáže listovať v zozname telefónu a nedokáže zobraziť meno volajúceho, len číslo.
Fotky
Konečne som pridal kvalitné zábery :)

Přidat názorDiskuse: Nissan Primera GT

Další vozy Nissan Primera

Vysoká, japonec je verný svojej povesti.

Sedan s veľkým kufrom, ale nepraktickým prístupom doň. Pri parkovaní prílišný polomer otáčania.

Štyria ľudia sa odvezú bez problému, piati sa už tlačia.

Excelentné. Zadná náprava typu multi-link dá na zatočenej ceste zabrať aj moderným autám. Rozpera medzi prednými aj zadnými (!) tlmičmi. Bočné zrýchlenie 0.94g...

Tvrdo naladený podvozok v kombinácií so 17" kolesami komfortu neprospievajú. Stále však v meste akceptovateľné.

Minimálne investície do opráv.

Horšia dostupnosť kvalitných dielov. Väčšina bežných výrobkov sa dá bez problému kúpiť, ak však hľadám osvedčenú kvalitu, treba dlhšie čakať a zháňať.

Výkon 150 koní s 1 300 kg ťažkým autom pekne hádže. Síce horšie ťaha odspodu, no vynahrádza to nakopnutím od cca 4 000 otáčok a bez odvrávania točí až do 7-tisíc. Podvozok by však zvládol aj 200k.

Klišé "závisí od štýlu jazdy" platí. Pohybuje sa od 6,5 až po vyše 11 l na 100 km. Priemer svižnej jazdy po meste okolo 9.

Odhlučnený možno až prilíš na to, že ide o športový model.

Mimoriadne bočné vedenie. Stará škola navrhnutá pre menších Japoncov, sedačky obopnú a nepustia. Horšie je na tom ich spracovanie.

Napriek štyrom kotúčom by to mohlo byť lepšie. Oveľa lepšie.

Veľký, no kvôli sedanovitému otvoru horšie dostupný.