Volvo S60 D5 AWD Summum Polestar

Volvo S60, foto 1 Volvo S60, foto 2 Volvo S60, foto 3 Volvo S60, foto 4 Volvo S60, foto 5 Volvo S60, foto 6 Volvo S60, foto 7 Volvo S60, foto 8
Volvo S60, foto 9 Volvo S60, foto 10 Volvo S60, foto 11 Volvo S60, foto 12 Volvo S60, foto 13 Volvo S60, foto 14 Volvo S60, foto 15 Volvo S60, foto 16 Volvo S60, foto 17 Volvo S60, foto 18 Volvo S60, foto 19 Volvo S60, foto 20 Volvo S60, foto 21 Volvo S60, foto 22 Volvo S60, foto 23 Volvo S60, foto 24 Volvo S60, foto 25 Volvo S60, foto 26

Přezdívka auta eSko Rok výroby 2011 Koupeno ojeté najeto [km]:256000 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 5 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2400 výkon [kW]: 151 / 165 * kroutící moment [Nm]: 420 / 460 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 8 / 7 * maximální rychlost [km/h]: 230 / 230 * počet rychlostí: 6 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 380 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 7

Začiatok špekulovania

Predtým, ako som začal špekulovať nad novým autom, som pravidelne používal Chevrolet Captiva. Auto mi ale časom začalo stále viacej a viacej vadiť až som sa dostal do sitúácie, že som ho predal. Začal som sa pozerať po niečom novom a porovnávať inzeráty. Vedel som, že chcem automatickú prevodovku, lebo na Captive radenie bolo katastrofálne a nechcel som už viacej páliť spojku a ničiť zotrvačník v kolónach. Prevodovka na Captive bola ešte k tomu aj strašne krátka (130kmh - 5st - 3000ot, auto nemalo 6st !!!) a to sa odrážalo na spotrebe a hlučnosti auta. Na jednej strane som mal stále výkon pod pravou nohou, na druhej načo mi to bolo, keď spotreba bola 13 litrov a auto hučalo. Ďakujem pekne.
Preto som začal zvažovať auto, ktoré určite bude mať automat, vedel som že chcem hydromenič, žiadne CVT, žiadna dvojspojka, žiadny robot ani nič podobné. Výber sa tak značne zúžil. Tak isto som vedel že chcem niečo čo má minimálne 200 koní alebo nech to spraví 100vku za cca 8 sekúnd a maximálka cez 200. Nevyužívam to, ale chcel som to. Som toho názoru že ak mi to má raz zachrániť život, stojí to zato. Vedel som že určite nechcem 4x4, že je to zbytočné, kilá navyše, spotreba vyššia. No a na diaľnici nech to točí podla možnosti čo najmenej otáčok.
Chcel som pôvodne benzín, ale s mojimi nárokmi by som mal auto, ktoré žerie 10-15 litrov na 100. To by bolo u mňa neprípustné keďže urobím niekedy 1000 km asi za dva týždne.

Prví adepti

Našiel som inzerát na BMW 530d automat, e61, pekne auto v skvelom stave, veľmi priaznivá cena, super ročník, výbava, už už som ho kúpil, ale som sa nakoniec nedohodol s predajcom na zmluve. Banalita, ale nepôjdem do rizika, do podvodu. S volvami som už mal skúsenosti, obzeral som sa ďalej.
BMW som na jednej strane veľmi chcel kvôli 6 valcu, na druhej strane voči BMW mám taký trochu odpor. BMW je pre teplákových bratislavčanov, a to sa mi fakt nepáči.

Bol som pozrieť aj mercedes C, auto ma strašne sklamalo, bola to síce iba krátka jazda ale auto bolo lenivé, zaspaté, interier hnusný a motor znel ako z traktora. Cena bola v pohode ale nemal by som radosť z toho auta. A mercedesy sú pre taxikárov podla mňa. Audi je pekné ale je to drahší VW a kradnú sa tie autá. BMW, mercedes Audi sú pekné autá ale pútajú pozornosť, ľudia sa pozerajú na majiteľov prémiovej trojky inak a fakt nechcel som takúto pozornosť, image.

Bude to asi Volvo

Nakoniec ma ani to BMW tak nemrzelo. Koniec koncov so skúsenosťami s volvom, bmw nemá (často-krát nemá, alebo je veľmi málo kusov dobrých) takú výbavu ako volvo.

Našiel som inzerát na S60 2010 d5 awd AT v peknej farbe, rozumná cena, kilometre. S pánom som sa stretol, povozili sme sa, dobre sme pokecali ale auto nebolo dobré, nezapôsobilo na mňa, niečo mu tam zavíjalo pri pridaní plynu. Pán sa ešte priznal, že mal poruchu zadného diferencialu a musel ho vymieňať resp nechal ho zrepasovať. Veľmi ma to prekvapilo. Nechal som to auto tak, hľadal som ďalej.

Bol som sa potom voziť na S60 T6 a bol som unesený, to auto je fakt neskutočné, motor je tichý, z auta cítiť neskutočnú ľahkosť, agilnosť. Predsa len 6 valec je vyvážený, minimálne vibrácie, a to ticho. No fakt som bol v šoku. Kde bol teda problém?
Po prvé, spotreba. Mal som už nenažrané auto, vedel som že za 10-15 litrov jazdiť viacej už nemôžem. Fakt by som to neuživil.
Po druhé, podvozok. Auto bolo vybavene podvozkom FOUR C, ktorý ma 3 stupne nastavenia tuhosti alebo tvrdosti, comfort, sport, advanced.
Comfort je najmäkšší (stále enormne tvrdý), sport je stred a advanced je vyslovene podla mňa na okruh, kde je kvalitný asfalt. Nemám rád tvrdé podvozky, neznášam ich, chcem komfortné pohodlné auto, v ktorom sa cítim príjemne, nejazdím rally ani formulu, nepotrebujem motokáru. V tom režime comfort to bolo stále tvrdé a to mi fakt nevyhovovalo. Čo sa týka spoľahlivosti a servisných nákladov, nechcem si predstaviť, čo by spravili bratislavské cesty s tým podvozkom. Myslím si, že by to ale vyšlo určite drahšie ako keby som riešil obyčajné tlmiče.

Takže sen o S60tke T6 , silný 6 valec sa rozplynul. Myslím ale že som sa rozhodol racionálne. Nemôžem poľaviť zo svojich nárokov a musím byť nekompromisný v tom, čo chcem. Auto si nekupujem na pol roka, musí byť preto perfektné.
Hľadal som ďalej, hodiny na internete, preklikávanie bazárov, aj salónov nových aut. Mal som podmienku že auto nesmie byt ďalej ako 100 km od Bratislavy. V rámci mojich možností nemôžem stráviť 2-3 dni v Nemecku s nejakými turkami v bazáre, čo ma budú chcieť ošklbať, chcem sa rozhodovať v kľude, nebyť pod tlakom, že keď som sem už meral cestu tak to vezmem. Takýto postup som rezolútne odmietal. V prípade rozhodovania sa je jednoduchšie, keď je auto v blízkosti, človek ho obzrie niekoľko-krát a nestrávi týždne na cestách. Ďalšia vec, že ak chcem ísť do Nemecka alebo niekam ďaleko do zahraničia pozrieť nejedno auto, zoberiem si niekoho so sebou a toho človeka už tým pádom ťahám kde tade. Ak je auto niekde v okolí, celé je to výrazne jednoduchšie. Áno, druhá vec je, keď človek niečo chce, má preto urobiť všetko. Mne ale zato nestojí isť do Nemecka niekam 1000km pozrieť nejaký krám, ktorý bude 5x búraný, 2x cez strechu, o 500000 stočený a pôjde po ňom exekútor a auto na slovensku nakoniec ani len neprihlásim.
Radšej kúpim drahšie auto, užší výber tu na SR a viem ze sa dá preveriť majiteľ ľahšie, história auta takisto, nemusím sa trápiť s prihlasovaním atd.

Pozeral som ďalej po Volve S80. Tých aut je ale strašne málo v ponuke. A je to aj logické. S80tka je auto, ktoré keď si niekto kúpi, nepredá ho za 3-4 roky. Tie autá majú podľa mňa prvého majiteľa veľmi dlho. Nejaké S80tky boli v ponuke, ale mali hodne cez 200000tis km a boli už staré. Nechcel som S80tku pred faceliftom kvôli tej škaredej palubnej doske. S80tky po facelifte z roku 2012 sú veľmi pekné. Lenže je ich minimum v ponuke a keď aj voľačo, je to moc drahé prípadne nejaký chorý dovoz.
Takže hľadám ďalej.

A nakoniec to celé vyšlo. V RM Jet v Trnave mali vozidlo, ktoré odkúpili od zákazníka na protiúčet (údajne) a on si kupoval ževraj asi superba. Nechápem ako sa niekto môže rozhodnúť pre superb, keď má volvo, ale nedbám. Pre mňa lepšie. Vozidlo malo cca 130tis km nabehaných, vyzeralo dobre, malo tónované sklá, pekná béžová koža, otrasný dvojfarebný volant, auto prakticky v plnej výbave. Išli sme sa povoziť, na aute ma veľmi pozitívne prekvapil nastaviteľný účinok posilňovača riadenia a celkovo sa mi auto pozdávalo. Vozidlu chýba TV tuner, predná parkovacia kamera, sklápanie zadných opierok hlavy pomocou tlačítka, FOUR C (našťastie a som veľmi rád), R-Design paket a to je asi všetko. Ozaj je jednoduchšie povedať čo chýba ako to čo tam všetko je.
Prekvapil ma ale hukot od kolies nad 60kmh. Predajca vravel ze sú to staré gumy. Gumy boli ozaj na tom aute staré takže hovorím si OK. Napadla ma tá myslienka, že čo ak je ten zadný diferencial poruchany(ako u tej jednej es60tky, čo som bol pozrieť). Práve kvôli tomu som nechcel 4x4, lebo zadný diferák môže byť problém, zbytočne vyššia spotreba, kilá navyše atď. S dobrým obutím jedna poháňaná náprava stačí. No ale nakoniec do dopadlo tak že som na druhy deň predajcovi volal a nechal si vystaviť faktúru, ešte v ten deň som ju uhradil a na ďalší deň som si prevzal auto. Nechcel som 4x4, ale nakoniec bolo to to najlepšie, čo som v tom čase vedel zohnať. Časom zisťujem, že som veľmi dobre urobil a kúpil som si to najlepšie, čo sa len dalo. Hneď najbližší vikend sme išli na Skalku pri Kremnici a ocenil som 4x4. Je to síce iba raz do roka, ale stojí to zato :). V tej dobe som ale ešte nevedel čo ma čaká.

Prvý servis a problémy

Asi po mesiaci som išiel do PLKW na servis, výmena všetkých olejov a filtrov. Servis prebehol vpohode ale potvrdilo sa to, čoho som sa najviac bál. Zadný diferenciál bol údajne v háji. Dopadol som teda presne tak ako aj ten pán s S60tkou, čo už diferák repasoval. Čiže ja som mal teda 2 možnosti. Diferák si dať zrepasovať alebo si kúpiť nový za asi 3000eur. Ani jedna z možností ma netešila, keďže som mal auto mesiac a už som mal takéto stresy. A potom mi v servise poradili, že keď mám auto nové, resp relatívne nové, čerstvo kúpené, nech idem za predajcom. A v tom mi to celé doplo. Auto som kúpil s polročnou zárukou. Aj pre toto som sa rozhodol kupovať auto radšej od firmy, servisu, predajne automobilov na slovensku ako od nejakého bazáru alebo súkromníka niekde v zaprdenej dolnej hornej. Oplatilo sa !!! V kupno-predajnej zmluve bolo, že auto je v 100% technickom stave a bez závad. OMYL! Hlučný zadný diferenciál nie je len tak že prižmúrim oko.

Pozitívna reakcia a dobrá skúsenosť s RM JET

Kontaktoval som predajcu a na moje prekvapenie, bez akýchkoľvek blbých poznámok sme sa dohodli na termíne, kedy mám pristaviť auto a pozrú sa nato. A tak aj bolo. Výsledok návštevy bol, že si moje eSko zobrali, dali mi náhradné auto a povedali mi, že to doriešia. Vyše tri týždne som bol v strese, nevedel som sa u nich dopátrať, ako pokročili, v akom stave je auto, nič. Nevedel som chvíľu, čo si mám myslieť ale nakoniec mi zavolali, že to majú hotové a môžem si ho prevziať. A ozaj. Auto spravili, neviem čo tam urobili, nechceli mi to povedať, povedali iba že v rámci záruky odstránili závadu, auto je v poriadku. Hovorím si teda že okej. Dokým všetko funguje, budem veľmi spokojný.

Na aute som zatiaľ prešiel cca 15000 a som nadmieru spokojný. Trápia ma síce divné zvuky z pod motora : asi pri 60kmh, keď idem cez dedinu na tempomate, z prednej časti niečo zavýja, drnčí a podobobne. Údajne ide o nejaké vysoké pnutia, ktoré sú v rozvodovke , keďže auto v tom momente točí asi 1500 otáčok, motor generuje vysoký krútiaci moment a súkolia, kolieska atď sú vo vysokom napätí. Neviem, čo si mám o tom myslieť, pri vyšších otáčkach ten zvuk pominie. Zatiaľ sa to nezhoršuje, moc to neriešim, rádio si dám hlasnejšie :). Uvidíme čo s tým bude ďalej.

Auto mám momentálne obuté na 16stkach kolesách, gumy Goodyear efficient grip performance.Rozmýšľam, že čo budem mať obuté cez zimu keďže zimné gumy ešte nemám. Na tých, na ktorých som to kupoval, som už vyhodil lebo boli staré.

Interiér, pohodlie, výbava

Keby mám zhodnotiť interiér a priestor okolo vodiča, vyhovuje mi to. Ovládanie palubných systémov, rádio, kúrenie, atď.. všetko sa veľmi jednoducho a intuitívne ovláda. Prepínanie možností, funkcií na palubnom počítači nie je najrýchlejšie, niekedy trvá zlomok sekundy, niekedy pár sekúnd, kým to nabehne ale funguje to.
Jedna vec ale ktorá mi trochu chýba je párové ovládanie teploty. Ak chcem nastaviť teplotu v celom aute, vždy musím otáčať oboma kolieskami na vodičovej aj spojujazdcovej strane. Dvojzónovú klimatizáciu nikdy nepoužívam a teda akúkoľvek zmenu teploty kúrenia alebo chladenia musím nastavovať dvakrát. Nevadí. Dá sa s tým žiť.
Čo sa týka ovládania navigácie, treba si nato zvyknúť trochu, nie je najnovšia ani najrýchlejšia ale pomôže. Bodla by jej aktualizácia ale nakoľko je to dosť komplikované, Sygic v telefóne vyhráva.
Sedel som v mnohých autách, sedačky vo volve sú veľmi pohodlné a príjemné. Brat má V60tku s textilnými, ja mám kožu, a sedí sa v oboch super. Nemám rád tvrdé športové sedačky, chcem sedieť pohodlne, príjemne, nikam sa neponáhľam. Nepotrebujem bočné vedenia, nepotrebujem držanie v zákrutách, stačí mi sedieť v mäkkom kresle a vydržať tam sedieť niekoľko hodín. Pre mňa osobne je dôležitejší rozsah nastavenia sedačky. Mám 203 cm, som tučný bruchatý škaredý hňup, potrebujem miesto. Na moju škodu, auto je nízke, sadám si skoro na zem, vystupovanie je tiež komické. SUV s vyšším sedením by bolo v tomto prípade pohodlnejšie.

Čo sa týka materiálov v interiéry, stredový panel pôsobí dobrým dojmom, palubná doska je mäkká na dotyk, koža na sedačkách má 2 alebo 3 druhy akosti. Trochu ma trápia vŕzgajúce a praskajúce zvuky z palubnej dosky. Nerozumiem tomu. Na hrbolatých cestách nič, na hladkom asfalte puká, praská. Neviem ako by som to mal riešiť.
Vrátim sa ešte k sedačkám, koža postupne začína vráskavieť a praskať. Niekoľko krát som ju už natrel, dúfam že som tým predĺžil jej životnosť. Vodičova sedačka je na tom pochopiteľne najhoršie, na ľavej strane je bedrová opierka značne ošúchaná. Predchádzajúci majiteľ k tomu asi nepristupoval šetrne, čiastočne som už tomu možnože aj ja pomohol.
Veľmi úspešne sa mi podarilo doškrabať volant pri nasadaní do auta. Mám dlhé nohy a riflami som sa niekoľko krát nešťastne obtrel o koženú časť volantu čo spôsobilo rebrované škrabance. Moja chyba. Na začiatku to dosť mrzelo, po určitom čase som to prestal vnímať. Škoda, že vždy potom pribudne ďalší. Zvažujem výmenu volantu, zatiaľ ale bude lumpovať tento dokým to nebude ozaj kritické.

Jazdný komfort, jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti auta by som zhodnotil asi tým, že auto je pohodlné, na 16stkach relatívne mäkké, na diaľnici je veľmi príjemné isť vysokými rýchlosťami, auto sa zľahka pohupuje.Mohlo by byť ale určite aj mäkšie. V meste je to auto dosť tuhé a pri prejazde električkovými kolajmi cítiť všetko. Ozaj aj to čo netreba. Nehovoriac o tom, že cesty v Bratislave sú na mnohých miestach katastrofálne, nie je problém chutne trafiť nejakú dobrú jamu. Vzduchový podvozok alebo adaptívne tlmiče vedia zaručiť lepší komfort. Nepáči sa mi na nových autách ako sa snažia za každú cenu byť športové, dynamické a podobne. Je kopec ľudí čo to absolútne nechce a nie každý si môže kúpiť S-Klasse alebo vzduchový podvozok. Kedysi sa auta robili s mäkšími podvozkami a boli pohodlnejšie si myslím.
Volvo S60 je prezentované ako najšportovejší model značky. Neviem ale prečo toto volvo tvrdí a chce za každú cenu isť podľa trendu všetkých ostatných značiek. Volvo sa má držať svojho imidžu a nesnažiť sa robiť to čo nevie. Na športové autá je to BMW, na luxus a pohodlie je tu Mercedes. Volvo je udajne bezpečné a pohodlné. Tak nech v tom pokračuje.

Mám možnosť sa pravidelne voziť v novej Mazde 3-2016, Mazde 6-2016 a neubránim sa stálemu porovnávaniu. Cítiť z tých aut že sú výrazne ľahšie, ochotnejšie idú do zákrut, rozjazdy sú výrazne jednoduchšie a cítiť z tých aut ľahkosť a agilitu. Vo volve o týchto vlastnostiach nemôže byť reči. Mazdy nechcem porovnávať s Volvom, ale faktom je, že sú mäkšie, na mestské vozenie sa výrazne vhodnejšie a pocitovo príjemnejšie. Volvo je ťažké, tuhé, tvrdé, nemotorné... Pravidelne mám možnosť sa voziť na BMW X1, platí to isté, čo u Mazdy. Auto je pocitovo ľahšie, auto je agilnejšie, v zákrutách stabilnejšie.

V zákrutách cítiť, že Volvo je ťažké, sedačky sú tvarované na pohodlie, nie na športovú jazdu. Mne jazdné vlastnosti môjho eSka plus-mínus vyhovujú, športovú jazdu nevyhľadávam, ocenil by som ale ľahkosť a agilnosť. Pocit, že šoférujem kamión mi nerobí radosť.

Čo sa týka motora, 2,4L 5 valcov, 2 turbá, auto má charakteristický zvuk, nieje to traktorové drkotanie štvorvalca. Motor beží hladšie a v otáčkach má dobrý zvuk. Kým je motor studený v zime, má hrubší chod ale to je asi normálne. Auto nemá rado krátke jazdy a v zime to cítiť. Auto sa viacej trápi, hučí, trasie sa, cítiť silné vibrácie. Keď sa auto dostatočne zohreje, a jazdia sa sním dlhšie trasy, mám pocit, že sa auto ukľudní.
Čo sa týka výkonu, stačí mi. Na jednej strane, každý by chcel viacej výkonu - 300-400-500 koní. Na druhej strane pomer nákladov, na údržbu a prevádzku s týmto výkonom je celkom v pohode. Po meste ako som už spomínal, auto sa veľmi ťažko rozbieha. Keď ale zatlačím plyn ozaj rázne, po pár sekundách sa eSko hromovo rozbehne a letí. Cítiť ale, že je to kus hmoty, čo treba rozhýbať. Mimo mesto, predbehnúť jedno dve autá je otázka par sekúnd. Plyn ale treba stačiť ozaj rázne aby prevodovka tam dala ten správny stupeň. Je fakt dôležité, čo človek od toho auta môže alebo nemôže očakávať. Motor vládze, ťahá veľmi ochotne, prevodovka je ale tŕňom pri dynamickej jazde. Ani športový režim nie je riešením. Prevodovka často nechá vytočený motor, hydromenič preklzuje a auto nezrýchľuje. Na Čertovici v stúpaní smerom od Hybe mám skúsenosť, že výjazd za ostrou zákrutou pod plynom nevedie k ničomu dychberúcemu. Motor sa vytočí, hučí a auto nezrýchluje nejak prevratne. 200 koní a 400+ Nm by s autom podla mňa malo hýbať viacej. Hýbalo by, keby sa hydromenič zamkol a prevodovka by bola inteligentnejšia.

Problémy s prevodovkou pretrvávajú. Často sa stáva, že ak jazdím pomaly s minimálnym plynom, prevodovka radí 1, 2, 3, naspat 2, potom 3, 4, naspat 3, a až potom 4, 5, 6. Ak by som tlačil na plyn viacej, je to bez problémov. Častejšie ale jazdím s minimálnym plynom a po meste rýchlosťami do 80 kmh. Na poslednom servise boli robené adapcie prevodovky, spozoroval som iba minimálnu zmenu. Neviem teda čo s tým. Mám snahu jazdiť s autom relatívne šetrne, pomaly, nešlapať mu po krku keď netreba a vidím, že ajtak trpí, ajtak sa mu niečo nepáči.

- auto sa mi páči, je to sedan , vyzera ako sedan kupe, keby auto bolo este dlhsie, bolo by este elegantnejsie, to je ale S80, v číne sa vyraba S60 long, auto je velmi pekné, ale zasa made in CHINA....
- motor mi vyhovuje - má dostatočný výkon, 5 valec nieje taký drkotavý ako 4 valec, a reálna spotreba 7 litrov nafty je akceptovateľná na automat, štvorkolku, a auto čo má aj som ňou takmer 2 tony
- nenápadnosť
- izolovanosť od okolia, pri ryclosti nad 150kmh okolitý hluk uz nerastie... ist 150 alebo 200 je dost podobne

- hmotnosť auta - cítiť že to nieje hothatch a v zákrutách to ťahá von, na druhej strane z vyššej hmotnosti idú mnohé výhody
- praskajúca palubná doska - často sa ozývajú čudné zvuky spod čelného skla, pri palubnej doske
- vonkajšie KLUČKY !! prémiové auto a klučky mám pocit, že pri každom otváraní dverí mi ostanú v ruke (ano, dvere su tažšie, pevnejšie, tuhšie, musí to tak byť ale ajtak je to bieda)
- ocenil by som mäkší podvozok, auto je stále trochu tvrdé, na dialniciach je to super ale v bratislave je to zléééé
- mám to obuté na 16tkach, je to lepšie ako na 17tkach, ktoré boli pôvodne na aute ale stále to nieje úplne okej ako na frajerkynej jednotkovej fábií :)
- kufor je malý, fakt malý.. a keby má dojazdovú rezervu tak podlaha je vyššia a je ešte menší
- prevodovka.. nieže by mi vadilo ležérne radenie prevodovky... je to všetko nastavene na comfort, ale pri rozjazdoch na 1-2 niekedy mam pocit aj na 3 hydromenic dlho prešmykuje, otáčky nerastú a auto zrýchľuje (alebo otáčky rastú a auto nezrýchluje) čiže hydromenič nie je zopnuty.. alebo ako by som sa vyjadril
je mi jasne že volvo nemá a asi ani nebude mať také prevodovky ako sú ZF u Bmw, ale niekedy sú tie prevodovky až príliš komótne
- s tou prevodovkou súvisia aj rozjazdy, auto mi príde dosť komótne, pri rozjazdoch ako keby sa moc namáhalo... zvládne to nakoniec, keď sa nato dupne tak letí, ale pri miernom plyne je veľmi zaspaté, hydromenič preklzuje, na jednej strane mi to nevadí, auto je pohodlne, komfortné, na druhej strane cítiť, že ide to ťažšie, benzínová T6ka sa hýbala ako keby mala o tonu menej..
- slabý ventilátor, v lete, keď chce človek trochu viacej vzduchu (otvorene okno na diaľnici sotva, klímu nechcem mať stále zapnutú,) do tváre, nedá sa, aj na maxime sila ventilátora je podla mňa veľmi malá v porovnaní s inými autami
- riedenie oleja, olej mi pribúda, servisný interval alebo resp. výmena oleja by mala byť častejšia ako 30000km
- kožené sedačky, sú pohodlné, rozsah nastavenia dostatočný, ale v lete je to strašné s nimi. Je to neduhom každých kožených sedačiek - sú žeravé v lete a človek sa v nich neskutočne potí. Na dlhších cestách prilepený mokrý chrbát je pravidlom. Odvetrávané sedačky by boli skvelé, no ale nedá sa mať všetko. V zime zasa to bez deky ráno nejde.

- volvo servisy sú vo všeobecnosti podla mna mizerné, pekné priestory ale ceny astronomické a to je všetko
- sám robim v servise takže viem, vidim ake zverstvá sa dejú, a volvo servisy nie sú výnimkou, záleží to ale od ľudí, ktorí tam pracujú a podobne, nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, mám veľa pozitívnych skúseností
- TOP auto Bratislava má dobré vybavenie, má históriu, neviem ale posúdiť ich služby, veľa ludi na nich nadáva, kupoval som tam iba ND
- PLKW servis v Petržalke - boli ochotní, ústretoví, dobre mi poradili s jednou závadou, uvidíme nabudúce, je to trochu zašité ale tak keď je človek mobilný, je to jedno
- plánujem kontaktovať rakúsko aby som mohol porovnať služby, ochotu, ceny,
- RM JET Trnava má iba servis,(kedysi to bol aj predaj aj servis, dnes predaj už nefunguje, vznikol tam SEAT, ostal iba servis volvo), mám s nimi ale veľmi pozitívne skúsenosti, niekoľkokrát som tam bol a som spokojný

- na druhej strane, auto som si prevzal v RM JET, v kupnopredajnej zmluve bolo že auto je v 100% technickom stave
- NEBOLO !!! zadný diferenciál bol porúchaný, nejaké ložisko.... dobre pre mňa.. najprv som stresoval že ako sa to bude riešiť, ochotne bez slova mi auto zobrali, dali mi náhradné a za 3 týždne (veľmi som tŕpol čo s tým autom robia) som si svoje esko bral opravené naspať
- neviem čo tam porobili ale všetko vyzerá že funguje, nehučí... takže okej.. nadmieru som bol spokojný s výsledkom
- otázka že dokedy to bude okej.. ale dúfam že bude dlho
- RM JET sa voči mne zachoval nadmieru ústretovo so záručnou opravou ojazdeného auta po ZÁRUKE !!! , ušetrili mi asi 3000eur čo je fakt hodne
- VolvoDiely Nitra sú vpohode, servis sa síce nachádza v totálnom zapadákove ale maju super ceny, cool pristup, vedia čo robia, vrelo odporúčam
- AutoCardion Brno - 2x som tam bol, velmi milí ludia, ochotní personál, promtní, rozumejú servisovaniu Volva, neprekvapí ich hocijaká otázka (priznám sa že som sa ozaj vypytoval na kktiny) skvelá alternatíva pre západné slovensko, odporúčam

Navodzuje sa mi otázka že či si budem meniť olej sám s tým že viem že som ho vypustil, nechal som ho vytekať hodinu, a že ozaj nalejem nový (bez záznamov v servisnej knižke, bez dokladovatelnej servisnej histórie) alebo budem chodiť do servisu a servisná knižka bude pekne vyzerať (ktovie, čo sa ale (ne)porobí na tom aute)

Treba mať ale aj dôveru.. ak je človek magor, nech nestráca čas servisov, nech tam ani len nechodí ak má iba pindať,

- ako som už spomínal, cúvacia kamera chvíľu ide, chvíľu nie..neviem čo s tým budem robiť, do volva to ísť riešiť ale asi nepôjdem, lebo neviem čo všetko s tým autom budú robiť a za prácu keď si naúčtujú 200eur alebo aj viac tak to radšej budem bez kamery. A keď mi povedia, že treba vymeniť kameru alebo kabeláž, (reálne možno je tam chorý iba nejaký kontakt), nezistím či je to pravda alebo nie. Takže asi to nechám tak. Kiežby som si to vedel urobiť sám.
(v Nitre VolvoDiely mi to opravili, kamera funguje dokonale)

Nefunguje mi bezkľúčový vstup do auta. Keď sa dotknem kľučky, nedeje sa nič. Ale popravde ani toto mi nevadí, dokým DO funguje, viem s tým žiť.

V januári 2018 som bol v Brne v AutoCardion na inštaláciu Polestar optimalizácie. Veľmi pekné priestory, vpohode personál, hodnotím pozitívne návštevu. Ľudia boli nesmierne milí a ustretoví. Dá sa povedať, že môžem asi odporučiť servis v Brne (pre Slovákov zo západu, čo chcú Polestar na motor D5 - 151kw)...

VOLVO diely NITRA - najlepší servis na západe .. vrelo odporúčam

- auto som kupoval ojazdené na začiatku roka 2016 v RM JET Trnava
- obchod prebehol normálne, nehodnotím ho ani negatívne ani pozitívne
- aj keď v stredu som bol auto pozrieť, vo štvrtok som uhradil faktúru, v piatok poobede som už vysmiaty odchádzal preč, to bolo docela cool..
- musel som sa tam ešte vracať kvôli TP, trochu to domrvili a bol som 2-3 dni bez auta (dali mi ale náhradné vozidlo, dobre som sa povozil na oktávke, hodnotím pozitívne)
- človek keď kupuje auto rozmýšla inak, emocie všeliake, ale tak podarilo sa všetko relativne vpohode, tie dalsie patalie s autom boli horšie, ale aj to sa nakoniec všetko podarilo do mojej spokojnosti

POLESTAR

Uvažoval som nad tovarnym chipom od Volva - Polestar úprava. Pred nejakou dobou nato spravili ešte aj akciu, zľava niekoľko percent. Som sa zaradoval a už už som chcel dohodnúť termín na upgrade. Ale nič z toho sa nestalo. Zistil som totiž ešte predtým ako som volal do Volva, že na môj motor 2,4 D5 151kW Polestar upgrade nie je v ponuke.Dá sa to až na motor D5 čo má 158kW alebo na D4 čo ma asi 133kW. Na 151 to jednoducho nieje v ponuke. Mám teda smolu. Na nové štvorvalce je to v ponuke skoro na všetky.

Riešením a výrazne lacnejším je aj chip od profituningu alebo od MM Racingu ale nechám to asi tak. Nechám auto v pôvodnom stave, výkonu má dosť, spotreba je super akurát to radenie prevodovky je trochu rozpačité. Nevadí. S autom som koniec koncov nadmieru spokojný takže nebudem riešiť nezmysly. Auto si nastriekam zospodu protikoróznou ochranou, budem dávať posledné prachy do umývania a hotovo.
Uvidíme čo bude ďalej. Možno nejaký tuning príde.

Vačšie kolesá by boli cool, ale zasa ten diskomfort mi zato nestojí.

NOVINKA!!
POLESTAR je v ponuke. Na motor D5244T10 na Slovensku ku dnešnému dňu 25.1.2018 nie je v ponuke úprava. V Čechách, v Rakúsku, v Maďarsku, v Polsku atď JE všade k dispozícií táto modifikácia. Prečo to na Slovensku nie je, neviem.
Auto má očosi väčší výkon, točák, uvidím ako sa bude auto správať keď najazdím viacej km.

16.3.2018 - Auto ide normálne, je asi o čosi silnejšie, prevodovka radí stále zle ak je vonku chladno. Po zohriatí je to lepšie. Momentálne je vonku chladno + zimné gumy --- spotreba okolo 8 litrov.
Uvidíme keď sa oteplí.

Aktualizácia 27.3.2019
S odstupom času keď hodnotím investíciu do POLESTAR upravy, mám z toho zmiešané pocity.
Volvo urobilo auto, v ktorom boli fabrické medzery a ponúka zákazníkom úpravu, kde to auto bude normálne.

Volvo to prezentuje ako neskutočne skvelú úpravu, vylepšenie, atď.. atď... ale vo výsledku je to len to čo mali urobiť hneď vo fabrike.

Prevodovka radí o trochu lepšie, motor ide o trochu lepšie a cena za úpravu je 2-3-4x vyššia ako nejaký chip v garáži. Áno, teraz načo nadávam, keď som zato zaplatil, nikto ma nenútil, slobodne som sa rozhodol.
Čo riešim?
No sú to trochu vyhodené peniaze, je to svojím spôsobom velmi chytré okrádanie ľudí.

Nikto ma dotoho nenútil, ale volvo urobí auto ktoré má chyby, nedostatky a za ich odstránenie si účtujú nemalé peniaze s komentárom ako neskutočne vylepšia auto, ako urobia veľkú službu.. odrb.... Chápete?

27.3.2019 11:21

Ako na kolíske sa mení nálada

Už nejakú dobu mám škodovicu a striedam autá. Pár dní chodím do roboty na eSku, pár dní na škodovke, sem tam nejaké výlety. Opäť začínam byť z volva smutný. Prevodovka radí horšie a horšie, volant vŕzga jak na hajzli panty (dal som to to opraviť, vŕzganie sa za 2 týždne vrátilo), v interieri stále niečo puká, praská, vrzga... Auto na volnobehu neskutočne trasie, tečie zneho olej ( niekde okolo prevodovky), zadné brzdy treba meniť...
A toto keď si všetko zrátam... to je tolko starostí s jedným autom že ma to už zas prestáva baviť.
Chcem sa voziť a nie vkuse niečo riešiť. Vkuse volajaká závada, porucha, nejaké nové zistenie.

Budem uvažovať nad predajom... liať do toho peniaze ma fakt nebaví.... Niektoré veci si viem vymeniť aj sám, ale to čo neviem znamená na týždeň auto do servisu... cesta tam, naspať, možno to spravia, možno nie... platiť budem určite aa tento kolotoč dookola je fakt za trest.....

A pritom vo výsledku je to fasa auto... len keby ma vkuse niečo nesralo......
Chvílu som s autom spokojný, inokedy by som sa ho najradsej zbavil.... nálada sa mi strieda každú chvílu.....

21.12.2018 15:17

Opäť spolu

Po asi pol roku mám eSko naspäť. Prišla do rodiny 61tka (http://moje.auto.cz/zakkwylde/petelica-funfer.html), požičané auto mám späť. Medzi tým síce prubudla aj embéčka ( http://moje.auto.cz/zakkwylde/autobus-superbas-embecka.html), návrat k esku je neskutočný. Fakt môžem povedať že sa z neho teším ako skoro z nového auta. Tá solídnosť, tuhosť, ten pocit neohrozenosti, to ticho ... škodovka sa môže schovať. Užívam si benzínoveho superba, ťah diezlu je o niečom inom. A zvuk 5 valca... ten je na nezaplatenie.

Som rád že som auto nepredal. To čo mi vadilo na esku opravím, čo sa opraviť nedá, doriešil superb.

11.7.2018 18:50

Auto je na predaj

Ponúkam moje eSko na predaj, má momentálne skoro 200000km, možný odpočet DPH.
Auto mi je malé, kufor mi uz nestačí, nízke nastupovanie mi už začína ozaj vadiť. Potrebujem auto vyššie.

1.11.2017 15:18

Predaj auta

Nerad otom píšem, a ešte neradšej to budem robiť ale budem musieť Esko predať. Mám 203cm a problém s kolenami. Do budúcna sa rodina rozrastie a bude nutné vláčiť viacej vecí v kufri alebo na zadných sedačkách. Moje eSko je ale na toto malé a nakoniec aj pre mna samého. Neviem zatial čo bude náhrada, výber je ozaj obmedzený. Chcel som ostať u Volva, S80tka je krásna, V70 velmi praktická, XC70tka vhodná aj mimo spevnené cesty, XC60 spolahlivá.... ale všetky autá majú jednu chybu : málo miesta pre vodiča, slabý rozsah nastavenia sedadla vodiča. Podčiarkujem - mám 203cm , vyše 110kg... fakt potrebujem veľké auto. A volvo to nie je....jestli by mal niekto záujem o kúpu, feel free to ask

16.8.2017 12:07

Rozvody - VolvoDiely Nitra

Bol som koncom júla na výmene rozvodov(167000) a okolitého príslušenstva, vodná pumpa, nejaké remenice kladky atď. Rozhodol som sa pre Volvo servis v Nitre a hodnotím to v celku pozitívne. Chcel som aj výplach prevodovky, a nejaké ďalšie drobnosti, väčšina vecí sa podarila. Opravili mi cúvaciu kameru, z čoho mám veľkú radosť, dúfam ale, že to vydrží. Elektrika je nevyspitatelná. Servis má k dispozícií aj náhradné vozidlá, padlo mi to veľmi vhod. Výsledná suma za servis bola veľmi priaznivá, Volvo servis v Nitre odporúčam.
Prevodovka zatiaľ radí stále rovnako, nepociťujem žiadny rozdiel, vymenené rozvody sú tak isto nepostrehnuteľné, cúvacia kamera je najväčšie pozitívum. Uvidíme, čo bude ďalej.

14.7.2017 11:19

Oprava kože - BGS Detailing

Začiatkom júla som si dal detailne vyčistiť interier. Dlho som si myslel, že profesionálne autoumyvárky sú predražené a nedávajú zmysel. Človek ak nie je humusák a sem tam si urobí poriadok, povysáva si ho, auto dokáže byť relatívne čisté a upratané. Podotýkam relatívne. A to som práve teraz zistil. Auto sa dá upratať, svojpomocne si ho viem vyčistiť ale na profesionálov sa to nechytá.
Mám rád, ak mám v aute poriadok, ak auto nesmrdí a cítim sa v ňom lepšie ak je čisté. Kožené sedačky po rokoch už nie sú také ako nové a vodičova sedačka po každodennom používaní bola odratá, vysedená a špinavá. Odraté bočnice vyzerali zle a bál som sa že sa môžu roztrhnúť. Sám som sa pokúšal si sedačky vyčistiť a natrieť prípravkom na kožu, nikdy to ale nemalo želaný výsledok. Mal som z toho dobrý pocit ale malo to iba minimálny zmysel a efekt. Objednal som sa na detailné vyčistenie interieru a opravu kože. Auto som im nechal 2 dni, zobrali ma do práce a keď bolo auto hotové, tiež zabezpečili odvoz. Výsledok bol dychberúci.
Sedačky vyzerajú ako nové, poškodenia kože sú minulosťou, výsledok je prvotriedny, auto je dokonale čisté. Cena za to všetko bola vysoká ale výsledok práce je adekvátny a cene úmerný. S robotou som zatial maximálne spokojný a firmu BGS Detailing môžem iba odporučiť.

3.4.2017 11:34

Prezutie na leto, powerflex silentblok

Cez vikend som si úspešne prezul auto, jazda na letných gumách je super. Dezén je asi tvrdší a samotná pneumatika (bočnica) makkšia - spotreba asi o 0,5 -1L nižšia a auto je húpavejšie. Som spokojný. Do budúcna uvažujem nad POWERFLEX silentblokom na horné uloženie motora pred spolujazdcom. Treba to už len niekde nájsť za rozumnú cenu, objednať a namontovať. Ktovie aký to bude mať efekt. Chcem si ale spraviť radosť. Máte s tým niekto skúsenosti?

3.3.2017 12:17

Elektrický bypass na výfuk

Mal som možnosť sa dostať ku elektricky ovládanej výfukovej klapke. Jej pointa spočíva v otváraní výfuku ešte pred koncovým tlmičom. Výsledkom je drsnejší netlmený zvuk ak je klapka otvorená (ako bez koncového tlmiča). Výhodou je, že klapka je nastaviteľná - auto môže byť tiché, v pôvodnom stave a na želanie auto môže hučať. Ovládanie je cez diaľkový ovládač.
Princíp je docela jednoduchý, dokým nepríde na montáž. Zástavbové miesto u môjho eska bol problém číslo jedna. Nakoľko mám AWD - kardan + zadný diferák, miesta okolo výfukového potrubia je málo. Klapka sa montuje priamo na výfuk, je nutné niečo rezať, niečo zvárať, treba rátať s niekoľkými hodinami práce. Pre šikovného mechanika to ale nie je problém. U môjho eSka to je ale veľký problém s priestorom. Celý systém výfukovej klapky, ventilu, motorčeka, kolena je dosť veľký a pri montáži na pôvodný výfuk by bolo nutné mnoho odrezávať aj z pôvodného výfuku aj z kolena klapky.
Aj z tohto dôvodu som montáž radšej odkladal nakoľko ide o docela veľký zásah do vozidla.
Druhý veľký problém, s ktorým som vôbec nerátal, je teplota. Klapka podla výrobcu je údajne vyslovene nevhodná pre dieslové motory. Nechápal som, že prečo. Vravel som si, že diesle majú vysokú tepelnú účinnosť, výfuk nebýva horúci až tak horúci, klapke teda nemôže vadiť vysoká teplota, keď tam nieje. OMYL! Bežne je výfuk relatívne studený v porovnaní s benzínom. To ale platí iba do momentu, dokým sa nezačne vypalovať DPFko. Bežne sa teploty pohybujú okolo 200-300 stupňov (hodnoty na druhom snímači), pri vypalovaní sa teploty pohybujú nad 600 stupňov celzia. Motorček, ktorý ovláda klapku by sa mohol pri takýchto teplotách poškodiť a klapka môže ostať zaseknutá v určitej polohe. Klapku, resp ventil je možné potom dodatočne relatívne jednoducho vymeniť, sú to ale zbytočné starosti navyše. Tesne pred koncovým tlmičom sú teploty o čosi nižšie ako na poslednom snímači, aj napriek tomu sú stále vyššie v porovnaní s benzínom.
Sen o zaujímavejšom zvuku na želanie sa tým pádom rozplynul.

3.3.2017 09:40

Ďalší servis

Koncom roka som bol druhý krát na servise. Opäť som išiel do PLKW v Petržalke. Minule som bol so servisom relatívne spokojný, pôjdem teda aj druhý krát tam, som si povedal. Okrem servisu mi vymieňali aj vzduchovú hadicu, ktorá myslím ide od turba do intercoolera. Bola vraj prasknutá. Toto sa teda podarilo doriešiť a mám pokoj. Toho čo sa ale nepodarilo, bolo viacej. Syčí mi palivové čerpadlo v nádrži, píska mi ventilátor kúrenia, vŕzga mi volant pri otáčaní, prevodovka zle radí, a najnovšie mi začalo niečo pukať, búchať vpredu keď otáčam volantom.
Riešenie na čerpadlo je údajne iba výmena, vŕzgajúci volant - výmena slimáka údajne sa to ževraj nesmie mazať, ventilátor je údajne v poriadku. Prvý krát servis tvrdil, že ventilátor sa im zdá v pohode. Druhý krát som mal smolu, keď som prišiel do servisu, ventilátor bol tichý. Sám si to rozobrať neviem, nedá sa s tým teraz nič robiť. Ako sa ale vonku otepluje, ventilátor mám pocit že stíchol.
Palivové čerpadlo v nádrži tuším tiež prestáva syčať ako sa vonku otepluje. Vrzgajúci volant ale pretrváva a je to neskutočne otravné. Na servise boli vykonané adaptácie prevodovky, mierne sa to zlepšilo, stále to ale nie je ideálne. Prednedávnom som si menil olej v zadnom diferenciály a v haldexe. V najbližšej dobe sa budem pokúšať o výmenu oleja v prevodovke a v rozvodovke. Uvidím ako sa to podarí.

Volváci, viete mi poradiť čo robiť s tou prevodovkou?

6.10.2016 11:04

Nové 16´disky Hera

Vo Volve som si bol kúpiť komplety kolesá - disky s už obutými zimnými gumami. Majú teraz zimnú akciu a prišlo mi to docela výhodné. Vybral som model Hera 16´ jednak kvôli tomu, že som chcel čo najmenšie možné kolesá kvôli komfortu a po druhé, boli 5 lúčové. Čím menej lúčov a rôznych profilov, tým sa ľahšie čistia. V neposlednom rade, v kombinácií s gumami Nokian WR D4, boli tieto komplety najlacnejšie.

Urobil som ešte jednu zámenu a to - 16stky čo som mal doteraz s letnými gumami (model Oden) som si dal k novým zimným gumám a nové disky budem mať na leto so starými letnými gumami. Trochu komplikovanejšia logistika, nakoľko nové kolesá prišli už zmontované a vyvážené. Pneuservis mi teda 8 kolies musel vyzuť, 8 kolies obuť a vyvážiť. Na letných s novými diskami som odišiel zo servisu a hneď som sa tam mohol aj vrátiť, keďže mi kolesá dobre nevyvážili na prvý krát. Na druhý krát po reklamácií je to už lepšie.
Predtým ako som vôbec išiel do pneuservisu, som sa ale bál, že nové kolesá na auto vôbec neobujem. Veľmi malé vyzerali byť keď som ich prvý krát videl. eS60tka D5 AWD má očosi väčšie brzdy ako štandardná eS60tka. Nakoniec to ale pasuje. Zhruba 5mm medzera ostala medzi strmeňom a vnútornou stranou disku. Akurát miesto na závažia.

Okrem nových kolies mám aj novú starosť. Pôvodné disky Oden, jeden z nich mám vážne poškodený. Zistilo sa to teraz pri vyvažovaní. Nevedeli mi ho v servise vyvážiť z dôvodu, že je to zemiak/vajco. Úplne ma to šokovalo, keďže auto jazdilo v pohode, neregistroval som žiadne trasenie, vibrácie ani nič podobné. Neviem čo si mám o tom myslieť. Nechcem obviňovať servis z poškodenia pri prezúvaní. Trápi ma skôr to, že slovenské a obzvlášť bratislavské cesty sú v perfektnom stave. Človek si dáva pozor, jazdí pomaly.. alebo pomalšie, zámerne mám na aute čo najmenšie kolesá aby vysoký profil tlmil nárazy, gumy podhustené, snažím sa jednej jame vyhnúť a vletím do druhej, ešte hlbšej. Nový disk stojí asi 300eur. No nič, nemá zmysel plakať nad rozliatym mliekom, disk skúsim dať narovnať a uvidím čo potom ďalej.

24.8.2016 11:04

Prvé pridanie fotiek

Pridal som konečne fotky, auto bolo fotené ešte pred predajňou RM JET v Trnave, bolo trochu špinavé a už bol podvečer. To bolo v stredu po testovacej jazde. V piatok som si ho už bral.
Ďalšia fotka je už doma, keď bolo auto prihlásené. Auto špinavé, vonku pršalo, fotka otrasná ale je tam.

12.8.2016 08:56

Výmena oleja

Na esku sa mi riedi olej s naftou. Olej týmto pádom pribúda a ak si to človek nesleduje, ľahko sa môže stať, že má oleja priveľa. Odkedy som objavil funkciu digitálneho ukazovateľa množstva oleja, každý týždeň kontrolujem. Zistil som asi pred mesiacom, že mám oleja na hranici maxima. Asi 3-4dcl som odčerpal a jazdil som ďalej. Mal som už naplánovanú výmenu, olej som už mal tiež kúpený (Castrol Edge Professional 0W30 A5). Od odčerpania mi množstvo oleja očosi stúplo, takže dobre som urobil. Treba fakt dávať bacha nato!! Keď sa rozsvieti nejaká kontrolka, už bude neskoro. Olej a olej. filter som menil asi po 14-15tis km, 30tis km interval je nezmysel, ktorý by zaručene zničil motor. Treba nato myslieť, nieje to sranda.

29.7.2016 12:52

Ochrana podvozku

Je leto, mám trochu času, podarilo sa mi nastriekať spodok auta sprejom na podvozky. Dal som dole oba predné podblatníky, malý aj veľký kryt pod motorom, čo sa dalo som odmastnil acetónom a odmastňovačom na brzdy. Na pár miestach sa už začala chytať drobná hrdza, nešlo o nič vážne ale o pár rokov by to bolo horšie. Takto som tomu pomohol na nejakú dobu a myslím, že sa to nebude zhoršovať. Uvidíme budúce leto. Striekal som iba prednú nápravu a pod motorom. Podbehy sú celkom dobre zakryté, okrem špiny žiadne náznaky korózie. Na zadnej náprave sa jemne hrdza začala už tiež chytať ale nebolo to nič neobvyklé. Dosť podvozkových častí je z hliníku a fabricky je auto kvalitne ošetrené takže aj keby som nič neurobil, nič sa nedeje. Ako som už spomínal, auto je veľmi kvalitne ošetrené voči korózií a mnoho dielov je z hliníku a sú aj zakrytované.

Další vozy Volvo S60

zatiaľ všetko funguje, drobné opravy už boli, stav vozidla je umerný veku a spôsobu používania, všetko sa dá opraviť, vyslovene sa zatial nič vážne nepokazilo

auto nieje nejak extra dlhé, je ale dosť široké a rajd je mizerný, kufor malý, inak je to ale docela praktické auto pre dvoch, pre 4 osoby to nie je, pre 5 ľudí v žiadnom prípade, volvo S60 je takmer kupé a priestor aj praktickosť tomu zodpovedá

- väčšinu času som vodič takže neriešim ale keby sa dá dať sedačka ešte o 5 cm viacej dozadu, ocenil by som to, mám totiž 203cm a 115kg, za mnou sa nesedí nikomu dobre a ani mne sa potom nesedí dobre, kufor je veľmi malý

na diaľnici super, auto ide priamo, presne, neskáče, neodfúkne ho nejaký bočný vietor, je tiché, auto je ale ťažké, do zákrut je lepšie ísť pomalšie, auto je tiché, pohodlné, ocenil by som dlhsiue prevody, eSko nepatrí do mesta

- auto je tiché, mohlo by byť aj tichšie ale v rámci toho v čom všetkom sa vozím, je to super, mám tam dvojité sklá takže o komfort je postarané, ten mäkší podvozok by som ocenil a trochu viacej miesta aj nad hlavou aj na nohy kvôli mojej výške

- auto má 200 koní, automat, pohon všetkých kolies a jazdí za cca 7 litrov, posúďte sami, podla mňa je to uuuuplne v pohode, na jednu nádrž(67L) pravidelne spravím 900+ km

- je to volvo, málo ľudí ho má, málo servisov je k dispozícií, cena tomu odpovedá, ND sú drahé, ozaj drahé a dostupnosť mizerná, prémiové autá ale zasa nikdy nemali lacné ND,

- 200 koní je v pohode, polestar úprava by ma veľmi potešila, ale nedá sa to na môj motor nainštalovať, fakt škoda januar 2018 - uprava polestar.. čiže par koni navrch

- za 7 litrov sa dá jazdiť, palubák ukazuje 6,5 priemerku, na nádrž sa dá urobiť keď by sa človek snažil aj 1000km

- 5 valec znie dobre, pri ustálenej jazde, rýchlosti ho nepočuť, a keď je pod záťažou, znie mierne drsnejšie a to sa mi páči, v športovom režime je to fajn, mohol by ale hučať aj viacej :)

- sedačky sú super ale rozsah nastavenia mi nestačí, o 5-10cm by som si sedačku chcel dať ďalej ako je možné, koža na sedačkách dlho pri mojej váhe nevydrží, vidno jasné známky opotrebenia, mal by som zvážiť nejakú starostlivosť

brzdia dostatočne, nemám výhrady auto je dosť ťažké, brzdy ale vládzu, nie sú nejak výrazne ostré a nemám ani pocit že by nevládali, jazdím kľudne, väčšinou stúpam na na brzdu minimálne, po 60tis km používania auta su brzdy bez znamok opotrebenia

veľmi malý, myslím že nemá ani len 400 litrov a ako to už pri sedanoch býva, aj otvor je docela malý, je to daň za peknú karosériu, hodil by sa vačší kufor