Škoda Roomster

Škoda Roomster, foto 1 Škoda Roomster, foto 2 Škoda Roomster, foto 3 Škoda Roomster, foto 4 Škoda Roomster, foto 5 Škoda Roomster, foto 6 Škoda Roomster, foto 7 Škoda Roomster, foto 8
Škoda Roomster, foto 9 Škoda Roomster, foto 10 Škoda Roomster, foto 11 Škoda Roomster, foto 12 Škoda Roomster, foto 13 Škoda Roomster, foto 14 Škoda Roomster, foto 15 Škoda Roomster, foto 15 Škoda Roomster, foto 15 Škoda Roomster, foto 17 Škoda Roomster, foto 18 Škoda Roomster, foto 19 Škoda Roomster, foto 20 Škoda Roomster, foto 21 Škoda Roomster, foto 31 Škoda Roomster, foto 32 Škoda Roomster, foto 33 Škoda Roomster, foto 34 Škoda Roomster, foto 35 Škoda Roomster, foto 36 Škoda Roomster, foto 37 Škoda Roomster, foto 38 Škoda Roomster, foto 39 Škoda Roomster, foto 54 Škoda Roomster, foto 55 Škoda Roomster, foto 56 Škoda Roomster, foto 57 Škoda Roomster, foto 58 Škoda Roomster, foto 59 Škoda Roomster, foto 60 Škoda Roomster, foto 61 Škoda Roomster, foto 62 Škoda Roomster, foto 63 Škoda Roomster, foto 64 Škoda Roomster, foto 65 Škoda Roomster, foto 66 Škoda Roomster, foto 67 Škoda Roomster, foto 68

Přezdívka auta schizofrenik (realne nema ziadnu) Rok výroby 2013 Koupeno nové najeto [km]:15000 palivo: benzin počet válců: 4 objem [cm3]: 1400 výkon [kW]: 63 kroutící moment [Nm]: 132 zrychlení 0-100 km/h [s]: 13 maximální rychlost [km/h]: 171 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 480 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.6

Pojem schizofrénia pochádza z gréckych slov σχίζω (schizó) = rozdeliť a φρενός (phrenos) = myseľ a v preklade znamená rozdelená myseľ.
Plne sa mi to hodi na Roomster vo viacerych rovinach.
1.vzhlad, polovici sa paci VS ostatni nan ani nemozu pozriet
2.predna "driving" VS zadna "living" cast
3.navrhnute pre rodiny, krabicoidny tvar VS predsa dobre jazdne vlastnosti
4.v nizkych rychlostiach na okreskach usporny a tichy, VS dialnicne tempo presny opak
5.sportove sedadla vpredu, 3 ramenny kozeny sportovy volant a radiaca paka VS vzadu detska sedacka a v kufri kocik
6.male okna vpredu s nie prave najlepsim vyhladom, VS super okna vzadu, ktore miluju vsetky deti
7.objemovo a vyuzitelnostou dobry batozinovy priestor, ale s vysokou nakladacou hranou a "tucnym" zadnym naraznikom o ktory sa kazdy pri nakladani zamaze
8.tvrda jazda (na 16 ci 17), ale vietor ho rozkymaca
9.uzky interier vpredu, VS maximalna flexibilita zadnych sedadiel
10.male velke auto, dobry priestor vo vnutri a este aj normalny rozmer pre parkovanie

Pri dosluhovani predosleho auta, co uz malo cez 340 tis km a jeho opravy zacali ist dost do penazi sme zacali s vyberom auta pre rodinu, kedze drobec bol na ceste. Chceli sme dobry variabilny priestor, kombi ci mpv, spolahlivost, bezpecnost s cenovym rozpoctom okolo 15 tis Euro.
Co sa dostalo medzi finalne rozhodovanie?
Chevrolet Orlando (velke auto vonkajsimi rozmermi, ale priestorovo subjektivne vo vnutri dost macate a stiesnenejsie, bez moznosti rychleho usporiadania na 5 miestnu verziu); Fiat 500L (zaujimave prevedenie vonkajsich tvarov, ale hrackarsky interier mi az tak nesedel); Dacia Lodgy (priestorovy favorit manzelky, velke priestorne za dobru cenu, zvlastny look a znacka by sa nejako prekusli, ale video z crashtestu kde sa karoseria dost bortila som neprekusol); Seat Altea XL (nestihli sme sa nakoniec zviezt); Skoda Octavia (v case kupy bol v ponuke len liftback, kombi este nepredavali, ale cenovo oktavia dost cez limit); Kia Ceed (velmi pekne i dobre spravene auto, jeden z horucich kadidatov, aj vdaka akcii v CZ na 7+7+7 servis v cene, ale po vlozeni kocika do kufra sme objednavku nepodpisali); Hyundai i30 (podobne ako Ceed, aj ked vyzorovo az tak nepritiahol ako Kia); Ford Focus (velmi slusna ponuka, este lepsia ergonomia ako Ceed, ale macata pristrojovka a tolko tlacidiel posobili zvlastne, lutovali sme, ze sme nestihli dopredaj 2.generacie kombi, stale vsak ostaval horucim kandidatom); Ford C-Max (celkovy favorit manzelky, vyzorovo a priestorovo este lepsie ako Focus Combi, bohuzial cenovo prilis vysoko); Renault Megane (velmi seriozna ponuka prevedenia auta i priestoru, nevedeli sme aky faktor priradit, tomu, ze je to francuzske auto, ale stale bol medzi finalistami); Citroen Berlingo, Peugeot Partner (priestorovo a prevedenim i vonkajsim vyzorom super, zasuvacie dvere paradicka, akciou cena padla do nasho limitu, ale pristrojovka i par dalsich "dodavkovitych" veci nam az tak nesedeli, a mozno aj predosle skusenosti s francuzskymi autami posunuli jazycek vah troska mimo, aj ked ostali najhorucejsimi kandidatmi (Roomster medzi nimi najprv vobec nebol).

Neskor pri navsteve predajcu Skoda, sme si pri pozerani novej Oktavky, ktora konecne dosla, nahodou vsimli aj Roomster. Co naozaj oslovilo a naklonilo vahy rozhodovania prave pre Roomster....?
V sklatke, celkova flexibilita auta, prebiehajuca akcia a dost nas dostalo celkove prevedenie zadnej casti ponukanym priestorom i velkym presklenim, ale v neposlednej miere aj financovanie bez navysenia (aj v reale).

S pokecom, batozinovy priestor a jeho vyuzitie pre nas, kde ostavalo 2/3 miesta aj po vlozeni detskeho kocika - nastojato (vsetky kombiky maju pomer opacne, po vlozeni kocika do kufra ostava asi 1/3 priestoru pre ostatnu batozinu - potvrdene od vsetkych znamych co maju kombiky); samozrejme aj prebiehajuca akcia, zlavnujuca jednu z najvyssich vybav na uroven zakladnej vybavy (bez nej by sme ho nekupili, lebo padnut z cenikovej ceny 14500 na 11000 je fakt rozdiel); prijemny interier (posledna verzia co dostal roomster spolu s prichodom Rapida); velke a nizke okno na zadnych sedadlach (deti vidia von uz od malicka); priestor na zadnych sedadlach (na nohy a kolena); posuvatelne zadne sedadla; +bonus navyse: sportove sedadla s dobrym bocnym vedenim a prijemne kozene prevedenie volantu a paky. Pre nas bol zrazu Roomster, auto z vonka nevelke, ale dobre priestorovo riesene pre nase potreby. A v neposlednom rade aj nalepka "Skodovka co sa nekradne" (pozrel som aj statistiky, na SK sa to da spocitat na prstoch)

Po roku a skoro 15000km (druhym autom chodim do prace a po vybavovackach kde tiez cca.15000km rocne padne) mozem povedat, ze sme celkovo velmi spokojny s tym, ako nam sluzi. Nase kriteria pouzitelnosti a vyuzitia pre nase potreby splna velmi dobre...samozrejme s par nedostatkami. Ako motorizaciu sme si naschval zvolili starsiu 1.4 MPI z viacerych dovodov. Dufali sme, ze za tolko rokov vyroby uz vychytali vsetky muchy (tesne pred nasou kupou este stale riesili nejake veci a zvolavacky pre 1.2 tsi a po osobnych skusenostiach s turbom, filtrami a ekoserepetickami sme uz podobne drahe servisne ukony nechceli riesit). Pri nasom najazde km a hlavne to, ze sa nam zmenilo rozlozenie ciest, dost teraz prevazuje cez bezny den mesto, nam uz diesel nevyhovoval (aj preto slo posledne auto na predaj, lebo diesel by sa v meste trapil). Musim uznat, ze nove 1,2 tsi maju kulturou chodu a plochou krivkou krutiaceho momentu nieco do seba a vedia pri tom v rozumnej miere mat aj spotrebu. Roomster s 1.4 mpi je velmi dobre sprevodovany na cesty po meste a okresky. Na dialnici je vsak dost hlucny, hlavne v rychlostiach nad 130. Co vsak az tak casto nevyuzivame, preto to zatial nejako neriesime. Povedzme si aj pravdu, po narodeni malej, som sa ako vodic aj tak musel vyrazne skludnit a zacat jazdit rodinne :). Spotreba sa nam dari podla jazdy. Je mozne blizit sa k 5 litrom, ked sa chodi po okreskach a mala spi, az k 8,5 pri zapchach. Rychla stihacia jazda po dialnici v hranicnych rychlostnych povolenych limitoch je okolo 8. Do 10tis km sme mali dlhodoby priemer 6.7, teraz je 6.6. Uvidime, ako to pojde dalej.
Jazda sa nam po prechode z Citroena zdala dost tvrda a este stale sme si na nu uplne nezvykli. Vyhodou su samozrejme dobre jazdne vlastnosti s pevnou stopou pri akychkolvek zakrutach ci kluckovacich manevroch. Sirsia zadna naprava ozaj v reale poskytuje autu dobru stabilitu. (Presvedcil som o tom aj kamosa pri prejazde kruhaca, kde sa nestihal divit, ze svojim autom by to asi nedal.) Cestovanie je prijemne. Mne sa paci nova pristrojovka aj s volantom co ma aj Rapid (naopak stary volant sa mi vyslovene nepacil), ako aj dobre bocne vedenie vdaka priplatkovym sportovym sedadlam. Bocny vyhlad vpredu vdaka divnej karoserii nie je najlepsi. Vzadu su pomery uplne ine, je to dobre priestranne i presvetlene. Deti maju perfektny vyhlad von z okien, vdaka ich velkosti, ale aj dopredu, vdaka "kino efektu" sedenia vzadu. Usadzanie (nielen deti do sedacky) vzadu je tiez super, vdaka vysokym dveram. Najviac vyuzivanym priestorom je neustale kufor. Balenie sa a vybalovanie na cesty ako i na bezne dennodenne cinnosti robi svoje. Pri kupe sme si aj vyskusali presunut veci z natrieskaneho kufra predosleho auta do Roomstra. Cuduj sa svete, este ostalo na 1 kufor volne miesto. Podobne kufor vyuzivame aj teraz. Pribudli dalsie dolezitosti popri kociku, ako odrazadlo, ci ine nutnosti pre fungovanie malej :). Aj ked je casto kufor na prasknutie, zatial sme do neho zmestili vsetko (porovnanie, ako sa kocik do roomstra zmesti cely a ako v C-maxe troska trci je vidiet na foto).

Ako vidiet s praktickym vyuzitim auta sme ozaj spokojni. Jazda je velmi slusna a okrem toho kam ist, sme samozrejme neriesili nic. Pre mlade rodiny by som auto len odporucal.

Vvbava (+co sme doobjednali):
-ESC vrátane ABS, MSR, ASR, EDS a HBA
-denne svietenie
-klima
-stresny nosic
-Disky ELBA 16”
-tempomat
-zrkadla v elektrike a vyhrievane
-maxi dot
-sunset
-trojramenony kozeny volant (v ramci kozeneho packetu aj s kozenou rucnou a radiacou pakou)
-sportove sedadla
-vyhrievanie prednych sedadiel
-interier cierny (aj ked sa nam pacil dvojfarebny, kvoli praktickym dovodom sme ho nezobrali)
+bocne a hlavove airbagy
+Deaktivácia airbagu spolujazdca (doobjednane kvoli drobcovi)
+okna v elektrike aj vzadu
+vyhrievane dyzy ostrekovacov (aj tak dlhsie trva kym sa to rozmrazi)
+rezerva

Karoserie pětidveřová, pětimístná, dvouprostorová
Součinitel odporu vzduchu [Cw] 0,33
Objem palivové nádrže [l] 55

Podvozek
Přední náprava zavěšení McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny a příčným zkrutným stabilizátorem
Zadní náprava kliková s vlečenými rameny
Brzdy kapalinové dvouokruhové, diagonálně propojené s podtlakovým posilovačem
Brzdy vpředu kotoučové, s vnitřním chlazením a jednopístovými plovoucími třmeny
Brzdy vzadu bubnové
Parkovací brzda ruční mechanická na zadní kola
Řízení hřebenové přímočinné s elektrohydraulickým posilovačem

Provozní vlastnosti

Efektivní prostor pro hlavu vpředu [mm] 1029
Efektivní prostor pro hlavu vzadu [mm] 1009
Objem zavazadlového prostoru [l] 450-1555

Označení motoru a výkon 1,4 16V 63 kW
Zážehový řadový, chlazený kapalinou, 2xOHC, uložený vpředu napříč.
Počet válců 4
Objem [cm3] 1390
Největší výkon při otáčkách/min [kW/min-1] 63/5000
Největší točivý moment při ot./min [Nm] 132/3800
Palivo bezolovnatý benzin okt.č. 95 (91)
Zdvih 75,6
Exhalační norma EU 4
Vrtání 76,5

Technicke data prevzate z www skoda-auto.cz

-velke zadne okno+nizka hrana+posed vzadu (vsetky deti sa nesmierne radi vozia)
-priestor vzadu
-volant+radiacia paka
-vyuzitelnost batozinoveho priestoru
-interier
-maxi dot
-vysoke zadne dvere (dobre nastupovanie i male dieta sa velmi dobre naklada)
-rovne zadne dvere/okno (pri cuvani nie su potrebne senzory, vsetko je pekne vidiet)
-cena (akciova)

-chybajuci 6 stupen
-ostry roh na prednych dverach
-sirka stredneho zadneho sedadla
-umiestnenie ostrekovacov (v zime mrznu viac ako na inych autach, a aj priplatkovemu vyhrievaniu trva dost dlho kym to rozmrazi)
-hlucnost pri jazde nad 120
-bubny vzadu
-vysoka nakladacia hrana a tucny zadny naraznik
-maly odkladaci priestor v zadnych dverach
-"diera" medzi platom a zadnymi sedadlami

vymena oleja a preprogramovanie jednotky na moju ziadost - servis spraveny skor, ako predpisuje vyrobca pre garancku; v servise sa vsetko natahovalo, ale mali velmi milu prozakaznicky orientovanu pani na recepcii, co ukecala aj manazera servisu nech sa pozicia jeho auto, aby som si mohol vybavit veci

Navstivenych bolo viacero predajcov:
IMPA BA > nezaujem predavat auta pre zakaznikov, zaujem len kasirovat. Vyrok predajcu stoji za vsetko: "Ked nezoberiete vy, pride iny zaujemca"
Autorotos BA > profesionalne fajn, nemam vyhrady, ale mam radsej osobnejsi pristup
AutoBOAT BA > kym si ma vsimli troska trvalo, neviem ci predajca bol novy, ale vela informacii mu chybalo
Danubiaservice BA > profesionalny zaujem, ale neustale zaneprazdneny (sposobene odovzdavanim velkeho poctu aut flotilovemu zakaznikovi)
Euromotor BB > najzakaznickejsie orientovany a najprivetivejsi predajca, pre zakaznika cokolvek, privetivo a nenasilne, ozaj vyhrava na plnej ciare, ukaze i vytiahne auto aj ked by bolo posledne v rohu, vsetko trpezlivo vysvetli, plne odporucam

25.2.2015 20:12

servisna prehliadka 30.000 km

za 173 euro mi v Skoda servise vymenili olej, filtre a naplne. pocit zo servisu mam velmi zmiesany. mechanik ulomil packu na otvaranie kufra a nazlosteni nadaval na mna, ze som si ju pred servisom nalomil. a to som pre istotu kontroloval este rano vysku oleja aby som sa uistil, ze nepridem s nizkou hladinou. zachranil to prijimaci technik, ktory packu jednoducho objednal a dal vymenit. az po servise som zistil, ze mi trci hmlovka von z karoserie a stierace robia smuhy na okne (nepamatam si ci je mozne, ze robili aj pred servisom)
(nasiel som prvu vec co som skoro do kufra nezmestil. na prekvapenie boli to sanky, co som musel davat uplne zo sikma aby vosli a pritom aj tak zaberali miesto na opierke pre hlavu. na druhej strane som vsak bez problemov odviesol 6-uholnikovu detsku ohradku, ktora sa novemu majitelovi vobec nezmestila do Hondy Civic.)

27.12.2014 14:35

postrehy ciest (najazdene 27300km)

1.cesta do nemecka a spotreba pp vs realita
roomster zvladol aj cestu po nemeckych dialniciach velmi dobre. obava s "ohucanej hlavy" pri vyssich cestovnych rychlostiach sa nepotvrdila. cestovalo sa fajn, nemal som (samozrejme okrem dlhych prudkych stupani) nejaky pocit nedostatocneho vykonu ani pri obiehani (samozrejme sem tam s vytocenou 4-kou, ale budis). pri cestovnych rychlostiach 140-160 (uprsane pocasie nedovolovalo viacej) sa spotreba zastavila po prekonani 1900 km na 7.4 podla pp. neprijemnejsie prekvapenie cakalo po vlastnom prepocte. vysledok bol nakoniec 7.9. co je stale dobre, avsak 1/2 litra rozdiel oproti pp je podla mna zbytocne zavadzanie zo strany vyrobcu (jasne, ze to robia vsetci, ale aj tak). na konci cesty som sa potesil dalsiemu faktu. investicia do sportovych sedadiel bola velmi dobra. ani po takej porcii km za 3 dni som po ceste nebol vobec dolamany ani ma nic nebolelo. (predosle makkucke kresla francuza tak nefungovali)

2.okresky a prvy mraz
po prezuti na zimne pneumatiky som prvy krat zazil ostre zasiahnutie ESP. sli sme po okreskach a v jednej zo zakrut, kt. bola pod stromami som nielen citil, ale aj pocul ako si ESP pribrzdilo vnutorne koleso. na pohlad vlhka vozovka bola pravdepodobne uz namrznuta. kedze som mal so sebou rodinku, ocenil som bezpecne zasiahnutie elektroniky. napodobne o dalsie 3 tyzdne pri prechadzani "dvojiteho esicka" zakrut kde bol strk. po bezpecnostnej stranke som velmi rad, takymto dobre fungujucim pomocnikom. este by som velmi rad vyskusal zimne zasnezene parkovisko a ucinnost i logiku esp i elektroniky ako takej.

3.kopec a horska zasnezena cesta
dalsie potulky nas zaviedli na prudku dedinsku cesticku, ktora stihla po zasnezeni primrznut a este nebola posypana. oproti francuzovi, ktory mal este len prvu generaciu esp a asr, sa mi javila ucinnost tychto pomocnikov v roomstri na vyssej urovni. auto nepustilo kolesa do vysoko otackoveho pretacania a auto pomaly napredovalo dalej hore cestou.

>>zima tlaci vseobecne spotrebu hore skoro az o 1 l. letny dlhodoby priemer zvysila cesta do Nemecka zo 6.4 na 6.8 a zima az na 7.3 (2 tankovania zatial)

27.12.2014 14:35

nove kolesa pred zimou

po problemoch s vyvazenim plechacov kupenych z 2 ruky som po dlhom vahani (nove lacnejsej znacky vs starsie original skoda) kupil original skoda elektrony (povodne z octavky). aj ked sa tiez v pneuservise neustalila vyvazovacka na nule, pri skusobnej jazde i naslednom vylete sa vyvazenie "nerozhadzalo" a teda kupa bola pozitivom pre jazdu i vzlad ;)

29.9.2014 17:32

prekrocenych 20.000 km a dovolenka

auto zatial funguje bez zavahania. dlhodoba spotreba mozno pojde aj pod 6.5.
pred dovolenkou sme sa bali, ze sa nezmestime a chceli sme pozicat "truhlu" na strechu. zmestili sme sa, aj s auto-chladnickou. dlha cesta k moru nebola vobec unavna a auto nemalo najmensi problem ani s klimou, ani motorom. "loudanim se" za nemeckymi turistami po chorvatskych okreskach, sme mali rekordnu sportebu 5.4 (cesta cca.85 km).
pri spravnom (rozumej skorom) radeni neboli problem ani tiahle dialnicne stupania. pri uponahlanej rychlej jazde naspat okolo 160, bola stale vsetko pohodove (radio, ale samozrejme muselo byt hlasnejsie :) ). maxi dot je z uzivatelskeho hladiska super (aj ked spotrebu prikrasluje asi o 0.3 litra).

14.6.2014 13:28

prvy servis po 14400 km

aj ked podla vyrobcu uz mam aj staru 1.4 mpi servisovat az po 2 rokoch a 30tis km, nedalo mi a siel som na vymenu oleja. predpisanu servisku mi odmietli spravit, ze to spravia az pri 30 tis, ale vymenu oleja na moju ziadost spravili. okrem toho som dal preprogramovat riadiacu jednotku na novy software, lebo sa mi zdalo, ze niekedy nastartuje len na 3 valce, bol nepravidelny klepavy chod a az po pohnuti sa ustalil. po preprogramovani to zatial nespravilo. celkova spokojnost velmi dobra, aj so servisom aj autom. presne splna ucel na co bolo kupene. (vymena oleja v autorizovanom servise 130 euro - 25% zlava/akcia)

Další vozy Škoda Roomster

zatial samozrejme nie je co riesit a dufam, ze ani nebude treba

pre nase potreby uplne super

predna cast by mohla byt troska sirsia :) (ale osobne mi nevadi pri cestovani ani "roh radia" ako viacero ludom)

no porsche to nie je, ale celkovo na take vysoke auto klobuk dole :)

dost tvrde, stale si zvykame (ale nemec je nemec)

zatial vsetko fajn, ale nie, ze by sa nedalo aj lepsie

nemam co zatial, ale skodovka bude dufam v pohode

slabsi, ale zatial pre nase potreby dostatocny (tahun to fakt nie je)

podla ocakavania

je dobre odhlucneny, ale jazda na dialnici uz nie je jeho teritorium

vhladom na to, ze mame tie sportove tak maximalna spokojnost

dostacujuce, ale pre psychologicky pocit by som mal radsej aj kotuce vzadu

na nase potreby, uplne super, ale desiatku by dostal nas oblubenec S-max :)