kuko (muž 45 let) Poslat zprávu

Volvo V70 Momentum

Volvo V70, foto 1 Volvo V70, foto 2 Volvo V70, foto 3 Volvo V70, foto 4 Volvo V70, foto 5 Volvo V70, foto 6 Volvo V70, foto 7 Volvo V70, foto 8
Volvo V70, foto 9 Volvo V70, foto 10 Volvo V70, foto 11 Volvo V70, foto 12 Volvo V70, foto 13 Volvo V70, foto 14 Volvo V70, foto 15 Volvo V70, foto 16 Volvo V70, foto 17 Volvo V70, foto 18 Volvo V70, foto 19 Volvo V70, foto 20 Volvo V70, foto 21 Volvo V70, foto 22 Volvo V70, foto 23 Volvo V70, foto 24 Volvo V70, foto 25 Volvo V70, foto 26 Volvo V70, foto 27 Volvo V70, foto 28 Volvo V70, foto 29

Přezdívka auta Volvo V70 Rok výroby 2004 Koupeno ojeté najeto [km]:86000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 5 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2435 výkon [kW]: 103 / 138 * kroutící moment [Nm]: 220 / 248 * počet rychlostí: 5 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 / 16 * zavazadlový prostor [l]: 485 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 9.5 / 9.5 *

Jeho revírom je diaľnica. Jeho poslaním je poskytnúť komfort, pohodlie a bezpečnost. Je nenápadný, zbytočne nepúta pozornost.

Je to skoro neuveriteľné, ale rok sa s rokom zišiel a naše Volvo V70 načalo svoj druhý rok na pozícii rodinného korábu. Za ten čas sme sa trošku spoznali, z lepšej aj horšej stránky, čo to kade tade najazdili, tak sa to pokúsim zosumarizovať a podeliť sa o svoje postrehy.

Prečo práve V70? Áno, hádate správne – rodina. „Úkol zněl jasně“ – bude mimčo, potrebujeme sťahovák. Niektorí určite vedia o mojej slabosti pre švédské vozy (od čínského aj od americko/holandsko/neexistujúceho výrobcu). Ale kúpa auta musela byť predsa len racionálna záležitosť, takže sa najprv pripravil zoznam mnou akceptovateľných kandidátov (kombi nižšia stredná/stredná/vyššia stredná, MPV stredné/veľké). Tento zoznam bol následne „redigovaný“ manželkou, čím sa zmenšil asi na polovicu (systém páči/nepáči).

Kritériá – benzin (najazdíme ročne okolo 15tis, a za rovnakú cenu by nafta bola vždy viac ojazdená a s rizikom ďalších drahých investícií), veľký kufor, čo nejlepší technický stav. Ideálne to mal byť nejaký väčší benzin (min. 1.8l), keďže značná časť nájazdu sú dlhšie trasy po diaľniciach. Luxus výberu farby, detailov typu kožené/polokožené/textilné sedačky apod. som obetoval na oltár technickému stavu. Kilometre – mantra česko-slovenských kupujúcich bola pre mňa len podružný údaj.

Nebudem to naťahovať – jedného dňa som narazil na striebornú V70 s benzínovým motorom, automatom, slušnou výbavou, dokonca aj malým nájazdom. So známým, ktorý sa venuje opravám automatov sme ho vyskúšali, všetko OK. Voz bol v ponuke u Volvo/Saab špecialistu, dovoz zo Švajčiarska, servisované priamo u nich plus v ďalšom špecializovanom Volvoservise. Overenie VIN v autorizovanej databáze potvrdilo údaje zo servisnej knížky, jednanie predajcu korektné, nič nezatajoval, nemlžil, všetky nutné investície priznal. Kúpa ojazdeného auta je vždy kompromis – striebornú fest nemám rád, radšej by som čiernu, prípadne tmavo modrú. Kožený interiér by som tiež asi vymenil za kombináciu koža/látka. Ale celkový stav rozhodol – kupujeme!

Takže čo som to vybral:
Volvo V70II, r. 11/04, MY05 – to znamená po menšom optickom a interiérovom F/L. Motor atmosférický radový 5 valec, 20v, objem 2435cm, výkon 103kW/140k. U mňa trochu viac, podrobnosti nižšie. Prevodovka automatická 5st, AisinWarner s klasickým hydrodynamickým meničom.

Druhá generácia V70 bola uvedená na trhu v roku 2000 a vydržala vo výrobe až do roku 2007. Bola súčasťou ucelenej rady modelov S60/V70/S80, ktoré mali reprezentovať vývoj zákazníka v etapách pre-family/family/post-family. Zdieľali společné základy, motory, interiér, aj dizajnový jazyk. Ten pokračoval v zjemňovaní klasických hranatých tvarov, ktoré boli už pri prvej generácii S70/V70 obrúsené, aby v tejto generácii boli aj na viacerých miestach silne zaoblené (svetlá, kapota). Nádych hranatosti ale stále zostal prítomný. Pri letmom pohľade auto pôsobí širokým a nízkym dojmom, akoby sedelo tesne nad cestou. Línie karosérii sú jednoduché, prakticky bez nejakých kudrliniek na efekt, čo naznačuje efektívne využitie obostaveného priestoru.

Všetky ponúkané motory mali 5 valcov. Benzín zastupovali atmosférické 2.4 v dvoch naladeniach. Turbíny potom 2.4T (ľahké turbo a veľké turbo), a vrchol bežných modelov predstavoval model T5, zo začiatku ešte s pôvodným 2.3T, neskôr s 2.5T (ano, to je ten motor ktorý sa objavil po úpravých napr. vo Focuse ST). Absolútny vrchol bol model V70R s 2.5T (300k).

Určité špecifikum predstavovala benzínová verzia pre taliansky trh – ten je známy nechutnými poplatkami po prekročení dvojlitrového objemu, preto Volvo ponúkalo 5 valec so zníženým objemom na 1984cm dopovaných turbom.

Naftu zo začiatku zastupoval 2.5TDI, motor pôvodom od Audi, postupne nahradený originálnym Common-Rail motorom vyvinutým Volvom s označením 2.4D, a D5 pre jeho vrcholnú verziu.

Zvláštnú modelovú odnož predstavuje mestský crossover, model XC-70.

F/L (optický/interiérový) prebehol pre modelový rok MY05, ďalší o rok neskôr, ten už zahrnoval aj technické veci – napr. 6st automat.

Motor je volvácká klasika už od modelu 850. Evolúciou sa vo V70II dopracoval k dvom výkonovým verziám – 103kW a 125kW. Rozdiel je len v riadiacej jednotke, přičom silnejšia verzia dosahuje svoje maximum pri vyšších otáčkach. Je to rokmi overený motor bez výraznějších chýb, ktorý je celkom blbuvzdorný a pri aspoň základnej údržbe vás pravdepodobne prežije. Niekde som čítal, že údajne pri vývoji tohoto motora dostala prednosť sila a hladký chod pred výkonom – počítalo sa s ním hlavne na diaľničné kruizovanie, ťahanie prívesov, a preto sa nehnali za stotinkami sekúnd pri zrýchlení alebo rekordným výkonom z daného objemu.

Výbava stredná Momentum, takže bežné Volvo veci – 6x Airbag, ABS, tempomat, kožený interiér, rádio s cd, DSCT (stabilizačný systém), palubné PC, dvojzónová klimatizácia….
Ešte k tomu motoru – predchádzajúci majiteľ si nechal motor vylepšiť upravenou riadiacou jednotkou od firmy BSR (tzv. „čip“, konkrétne je to Stage1). Výsledok by mal zodpovedať 138kW/188k, krútiaci moment z 220Nm na 248Nm, a tiež vylepšený priebeh krútiaceho momentu. Vraj má klesnúť aj spotreba o 10%... kto tomu verí, ťažko mu to vyvrátiť.

Čo sa týka „čipovania“ atmosférických motorov – 90% ľudí v tom nevidí zmysel. Ale bavil som sa aj s mechanikom, ktorý mi tvrdil, že každý kW navyše je cítiť. Sám bohužial nemám reálne porovnanie pred/po. Diskutoval som o tom aj s ďalšími majiteľmi Volv ktorý to absolvovali, rozdiel tam cítiť je, ale samozrejme až nad 4tis/ot, takže to človek využije ako výkonovú rezervu pri predbiehaní, pri bežnom jazdení sa to skoro nepozná. Zaujímavé (a čo to naznačujúce) je aj to, že BSR ponúka túto úpravu oficiálne len pre model 103kW (aj keď verzia 125kW je totožná okrem riadiacej jednotky). Dospeli sme teda k záveru, že výsledok je v podstate veľmi blízko 125kW verzii a rozdiely pozná možno profesionálny pretekár alebo kvalitná motorová brzda.

Priestor vpredu je skutočne kráľovský – perfektné sedadlá s dobrým bočným vedením a dlhým sedákom , veľkosti gauča z obývačky, veľká vnútorná šírka interiéru spolu s relatívne nízko zasadenou prístrojovkou dávajú pocit vzdušnosti. Sedí sa celkom nízko a nastupovanie trochu pripomína súkanie sa do nejakého športového špeciálu (hlavne kvôli relatívne nízko zasadenému volantu), ale po usadení sa už človek len rozvalí a užíva si to. Na stredovom panely je dostatok čudlíkov, pár ďalších je na volante – ovládanie tempomatu je super (na ľavej strane), ovládanie rádia (vpravo) naopak skoro vôbec nepoužívam a radšej natiahnem ruku priamo k rádiu. Rádio hrá sice CD, ale mp3 nie. Priznám sa, že som nikdy nepočítal koľko reproduktorov je v aute, ale je ich dosť. Napriek tomu to celé hrá tak nejak priemerne. Neurazí, nenadchne. Príplatkový Premium Sound to holt není. Palubný PC ukazuje bežné hodnoty – dojazd, priemernú rýchlosť/spotrebu, ako aj jeden hard-core údaj len pre otrlých – okamžitú spotrebu. Hlavne pri rozjazde odporúčam vypnúť. Podsvietenie prístrojov je zelené.

Odkladacie priestory – slušné kapsy v predných dverách, minimalistické preliačiny (použiť slovo kapsa sa tu skutočne nedá) v zadných. Zatvárateľná schránka za voličom prevodovky, ďalšia schránka (asi na 10cd) v lakťovej opierke, celkom objemná schránka pred spolujazdcom. Vysunovací držiak na nápoje hneď vedľa rádia, ďalší v lakťovej opierke.

Priestor vzadu je v rámci triedy (vyššia stredná) maximálne priemerný. Na šírku je to znova OK, ale priestor na kolená je +/- na úrovni veľkých kombíkov strednej triedy (Mondeo/Passat). Za seba (181cm) si sice sadnem v pohode, ale veľa rezervy skutočne nezostane. Zadné sedačky sú tiež docela nízko nad podlahou, a aj keď majú celkom dlhý sedák, predsa len nohy zďaleka nemajú perfektnú oporu. Ďaľšou „pascou“ sú nízko zapustené predné sedačky, pod ktoré chodidlá proste nestrčíte. Fajn detail sú výduchy klimatizácie pre zadné sedadlá v B-stĺpikoch. Vzhľadom k rovnej streche kombíku je priestor nad hlavou bez obmedzení.

Kufor – litre vs. realita. 485l. Dôležitejší pre mňa však bol tvar – je dlhý a široký. Pod podlahou je ešte jeden level, ktorého zmysel som nikdy nepochopil – je asi len 5cm vysoký, a okrem časopisov, mapy apod. sa tam jednoducho nič nevojde. A ešte jeden level smerom dovnútra je plnohodnotná rezerva. Vďaka predcházajúcemu majiteľovi patrí za tmavé fólie na zadných oknách + komplet kufru. Jednak to v lete pomáha pri tepelnej izolácii, jednak slušne maskuje obsah vozu (nie že by som na parkovisku nechával čokoľvek zaujímavé v aute). Od zadných sedadiel sa dá kufor oddeliť pomocou výsuvnej siete.

Kvalita spravovania a ochutnávka plastov.
Ak budeme predpokladať, že Volvo mieri do prémie (aj keď samozrejme nie je plnohodnotnou prémiou), tak ma pár vecí nepríjemne zarazí – zlízovanie je sice slušné, ale zďaleka nie dokonalé. Aj napriek malému nájazdu a relatívne mladému veku je na niektorých miestach až priveľmi vidieť opotrebovanie – madlo dverí, bočné vedenie sedačiek (pri nastupovaní/vystupovaní sa to ošúchava napr. opaskom), hlavica voliča automatu (ryhy asi od prsteňov), alebo aj madlo ručnej brzdy. Inak je hlavná časť palubky super mäkká, notorickí ohmatávači plastov by si dokonale užili. Vŕzganie plastov je však bohužiaľ tiež prítomné – najviac asi kryt schránky v stredovom tuneli , podobne dvere schránky pred spolujazdcom, a občas aj z palubky niečo zarezonuje. Toto je celkom záhadné, lebo sa epicetrum zvukov (alebo skor rezonácií pri určitých otáčkach motora) presúva z jedného miesta na druhé, až zanikne a potom sa objaví zase inde. Teraz to trošku s kritikou preháňam, nie je to žiadna tragédia, ale niekedy to trochu ruší.
Kvalita spracovania a materiálov sa zlepšila po druhom F/L. Krásne to vidím aj na ďalšom Volve v rámci rodiny, S60 r.06 – palubka, spracovanie, sedačky, všetko je to o triedu lepšie.

Výhľad z vozu je prekvapivo dobrý. Slabší je samozrejme priamo dozadu, ale napr. pri parkovaní vďaka hranatosti má človek slušný prehľad o rozmeroch auta prostredníctvom spätných zrkadiel. Sice sme si hneď prvý mesiac kúpili aj parkovacie senzory, ale doteraz ich mám na poličke. Manželka (ako hlavný uživateľ) s autom parkuje absolútne bez problémov a ľahšie ako so sedanom, s ktorým jazdila predtým.

Ešte sa vrátím k palubke – v slnečných dňoch sa jej povrch odráža na prednom skle, a to celkom výrazne.

Ďalšia výtka smeruje k lakťovej opierke – je posunutá dosť vzadu, prakticky až medzi operadlami sedačiek, a keď sa o ňu chcem oprieť, musím sa trochu natočiť. Keď sedím rovno, mám lakeť tesne pred ňou na kryte odkladacieho priestoru.

Divný je aj cyklovač stieračov – v prvej polohe sa može otáčaním kolečka na pravej páčke navoliť niekoľko rýchlostí. To by bylo OK, podobne som tom mal na Renckovi a tam to bolo super. Lenže, zatiaľ čo Rencek mal 4 volby, Volvo ich má asi milión. Takže krútim hore dole kolečkom a snažím sa nájsť optimum… V ďalších polohách je samozrejme rýchlostieranie a ešte rýchlejšie rýchlostieranie. Veľmi dobré sú ostrekovače – kvalitný prúd rozstreknutý na celú plochu skla.

Zaujímavosť – dvere sú fakt poriadne ťažké a na zabuchnutie potrebujú vyvinúť značnú silu. Neznášam trieskanie dverami, takže túto činnosť vykonávam extra jemne, čo v prípade Volva znamená, že asi v polovici prípadov musím pribuchnúť na dvakrát.

Ako jazdí
Napriek udávanému výkonu 138kW to žiadna raketa nie je. Teda, po prvotnom presadnutí z 60kW mi to sice ako raketa pripadalo, ale časom si človek zvykne a poznáte to, koní nikdy nie je dosť. Motor by som doporučil skôr pre kľudných vodičov.

Celá charakteristika začíná prevodovkou – je to klasický 5st. automat. Moje skúsenosti s automatmi neboli predtým nijak rozsiahle, každopádne k V70 si teraz už manuál ani poriadne neviem predstaviť. Kým sa zahreje olej v prevodovke, je trochu cítiť zmenu rýchlostí, potom je to už takmer nepoznateľné. Rýchlosť radenia zodpovedá typu a veku prevodovky. Žiadny zázrak, ale ani žiadna tragédia. Jednoducho slušný automat. Kick-down pri predbiehaní – je to otázka 1-2s, základom je skutočne poriadne zatlačiť na plyn, aby bolo jednoznačné (pre prevodovku), že potrebujete zrýchliť. Potom kľudne podradí aj o dva stupne a podrží otáčky až k 6tis (prakticky až po obmedzovač). Samozrejme je dobré si to trochu natrénovať, aby vás neprekvapil náhlý nával Nm. Celkovo sa s automatom člověk musí trochu zžiť, dostať do krvi jeho reakcie, naučiť sa jemnou prácou s plynom vyžiadať napr. preradenie smerom hore skôr akoby to urobil on sám apod. Ideálny je samozrejme do mesta, teda z pohľadu komfortu. Zároveň tu ukáže odvrátenú tvár ohľadne nákladov za svoje služby.
Pri kľudnej jazde drží otáčky celkom nízko, často i pod 1,5tis/ot. Pri 90km/h točí okolo 2tis/ot, 140km/h znamená 2,9tis/ot. Okrem klasického D-módu má ešte zimný, W, na ktorom sa rozbieha tuším až na tretí rýchlostný stupeň. Vyskúšal som zatiaľ len raz, rozjazd je taký pomalejší. Ďalšie dva módy, 4 a 3, kde číslo značí najvyšší možný zaradený stupeň, a ktoré sú vhodné napr. pri dlhých zjazdoch z hôr, som nemal možnosť otestovať. Zároveň automat disponuje schopnosťou prispôsobenia radenia štýlu jazdy – laicky to znamená, že keď jazdíte viac v kľude a na pohodu, nebude zbytočne točiť motor a radí skoro, naopak keď jazdíte ostrejšie, „naučí sa“ radiť až vo vyšších otáčkach.

Samotný motor je po štarte prekvapivo „počuteľný“. Je to ale skôr také dunenie, trochu navodzujúc e dojem, akoby pod kapotou mohol byť aj motor s dvojnásobným objemom a pár ďalšími valcami. Po rozjazde však zvuk motora postupne ustúpi a pri medzimestkých/ďialničných rýchlostiach je až takmer nepočuteľný. Trochu ma sklamal naopak jeho zvuk pri vytočení, neviem, možno je chyba vo mne, ale čakal som to inak. Je taký nejaký ukričaný, skoro až nedôstojný. Vzhľadom k tomu, že nad 3tis/ot sa však málokedy dostanem, ma to až tak netrápi.
Sila motora je slušná. Diaľničné stúpania s nastaveným tempomatom na 140km/h absolvuje bez zaváhania na 5st., zrýchlovať v tejto rýchlosti pri podradení tiež dokáže ešte veľmi efektívne.

Celkové ladenie vozu je jasne orientované na pohodlie – veľká hmotnosť, preposilované riadenie a mäkký podvozok ani žiadne veľké športovanie nedovolia. Toto je jednoducho rodinné kombi, ktoré se ľahko ovláda, vďaka hmotnosti a rozvoru húpavou jazdou hýčka pasažérov a kopec tlmiacich materiálov ich zároveň izoluje od okolia. Filtrovanie nerovností je slušné, problémy robia napr. prepadnuté kanály apod. diery, ktoré vylúdia poriadne rany od podvozka (a sme znova pri tej váhe…).
Pri jazde s prázdnym vozom je cítiť ťažký predok, ktorý sa pri prudkom brzdení citeľne ponorí. Konštruktéri sa snažili aspoň trochu zlepšiť rozloženie hmotnosti aj umiestnením batérie do kufra vedľa rezervy. Zároveň sa veľmi rýchlo ukáže nedotáčavosť – kopec zaplechovaného vzduchu nad zadnou nápravou ju veru nezaťaží. Vzadu je sice multilink, ktorý robí svoju prácu slušne, ale fyziku ani on neoblbne. Samozrejme kvalitné odhlučnenie značne skresluje vnímanie rýchlosti, a tak si človek až pri pohľadu na rýchlomer uvedomí, že sice začíná cítiť nedotáčavosť, ale zároveň je jeho rýchlosť výrazne vyššia ako s predcházajúcim vozidlom. Riadenie samotné je veľmi ľahké (preposilované), komunikatívnosť je minimálna, čo mne osobne vyhovuje. Presnosť je priemerná, pri parkovaní obmedzuje malý rejd. Jazdím na 16palcových 205/55 pneu, čo beriem ako úplne minimum (aj keď sa na zimu môžu dať 15tky, osobne by som to nerobil). Väčší rozmer by určite zlepšil aj jazdné vlastnosti čo sa týka držania stopy a tuhosti, sám vážne uvažujem nad 17 palcovým obutím na leto – otázka je, ako to zvládne rozbité okresky, kde sa bohužiaľ často pohybujem. Komfort je u mňa prvoradý a nemienim ho obetovať za sice krásne, ale drcajúce väčšie kolesá. Uvidíme.

Keď si sadnete za volant a vyrazíte na cesty, auto vás dostane do určitého, ťažko definovateľného stavu pohody a vyžaruje kľud, čo sa následne odráža aj na štýle jazdy. Samozrejme mimino v aute je ďalší skľudňujúci faktor. Najviac mu to samozrejme pristane na diaľnici – tempomat, rozvaliť sa v sedačke a vychutnávať. Na kvalitnom povrchu auto akoby sa vznášalo, betonový spárovaný povrch na určitých častiach slávnej D1 medzi Prahou a Brnom je samozrejme lepšie absolvovať v ľavom pruhu, v pravom to na 100% odfiltrovať nedokáže.

Brzdy sú priemerné (po skúsenosti z Renaultu mi tak holt pripadajú všetky), ale dobre dávkovateľné. Prekvapilo ma, že na snehu reaguje ABS veľmi rýchlo (a trochu neočakávane).

Čo to koštuje?

Prevádzkové náklady veľkoobjemového benzínu, naviac v kombinácii s klasickým automat asi nebudú optimálne. Áno, nie sú. Stále som však presvedčený, že účel splnil a bola to ideálna voľba z komplexného pohľadu viacerých faktorov.

Takže nejaké príklady spotreby:
Diaľnica – tempomat 140km/h – 8-8.5l
Okresky - +/- 100km/h – 7.5-8l (rekord bol tesne nad 7l)
Mesto – 10-12l

Servis – servisujem u neautorizovaného špecialistu na Volvá - Marra, prípadne bežné veci u známeho v jeho servise. Pár mesiacov pred kúpou bol u vozidla menený olej, sviečky, filtre, jedna cievka a guľové čapy – tieto bohužiaľ vďaka kombinácii vysokej hmotnosti a automatu (náprava stále v zábere) nemajú rekordnú životnosť.
U Marry som nechal spraviť rozvody (sice je interval 160tis Km/10rokov, ale chcel som to mať v richtigu). On sám bol prekvapený, že som prišiel tak skoro, že bežne tam jazdia maníci 40-50tis Km po limite. Zároveň mi musel vymeniť dve ložiská v kolesách – ich nevýhodou je, že sú zalisované v náboji, takže sa to musí meniť komplet. (pre info ceny – rozvody komplet 11tis. Kč, 2x náboj 12tis. Kč, v cene je zahrnutá aj práca). Keď som si auto preberal, dali sme dobrý pokec, kde mi z vlastných skúseností potrvdil, že ani u Volva už to nie je čo bývalo a aj tu sa katujú kosty. Mal tam práve jednu S80 poslednej generácie, o skoro 5 rokov mladšie auto s podobným nájazdom a už mu tiež musel meniť ložiská. A nebola to výnimka, skôr sa z toho stáva pravidlo…

Inak som už mal len dve menšie závady – občas som mal pod autom menšiu mláčku z kvapaliny do ostrekovača. Prvotné hľadanie problému nás doviedlo k motorčeku ostrekovača svetla. Nijak sa to ale nezhoršilo, niekedy tam pár kvapiek je, niekedy nie, tak to zatiaľ ignorujem.
Pred asi dvomi týždňami sa zasekol stierač zadného okna. Podľa rád z volvofóra sa tam často do mechanizmu otáčania dostane buď nejaký bordel, prípadne stekajúca voda spôsobí koróziu. Stačí rozobrať, prečistiť. Kým som sa k tomu dostal, manželka stierač pustila a on sa rozchodil sám.

Tento rok som ešte dal výmenu oleja v motore a čaká ma výmena oleja v prevodovke. Tam je sice oficiálne doživotná náplň (kým teda prevodovka nekľakne že), ale neoficiálne vám aj vo Volve povedia, že okolo 80tis. Km sa doporúča výmena. Nie je to žiadna náročná operácia – nechám si to urobiť u známeho čo opravuje automaty. Pre túto prevodovku sa to robí na počkanie, cena okolo 2500Kč.

S autom sme samozrejme veľmi spokojní. Manželka ho vyslovene miluje (niekedy až trochu žiarlim). Zo začiatku sa obávala, ako bude po meste jazdiť s takou veľkou krabicou, ale zvykla si takmer okamžite. Plánujeme si ho nechať určite pekných pár rokov. Ak by som mal momentálne uvažovať o náhrade, tak ma napadne jedine tretia generácia XC70, keďže nového Saabu 9-5 SC sme sa už nedočkali…

- pohodlie
- ľahké ovládanie
- slušná výbava
- priestorný kufor

- vyššia spotreba
- menej miesta vzadu
- menej kvalitné materiály v interiéri
- malý rejd - horšie manévrovanie napr. na parkoviskách

Marra servis - super. Odborník za výbornú cenu. Keby som to k nemu nemal cez celú Prahu, chodím len tam. Takto riešim bežnú údržbu (olej, klimatizácia...) u známeho v jeho servise.

Adusum Praha - špecialista na Volvo/Saab (a teraz už aj Mini). Perfektné jednanie, sú zároveň aj servisom takže prehliadka možná priamo u nich na dielni.

Další vozy Volvo V70

U mňa zatiaľ OK. Najviac trpí na týchto tankodromoch podvozok, inak už len drobnosti.

Skoro dokonalé.

Vpredu super, vzadu OK, kufor dobrý.

Fyzika nepustí - nedotáčavosť se prejaví celkom rychle.

Tak samozrejme vzduchový podvozok to nie je, ale inak veľmi pohodlné.

Vyššie, ale očakávané.

Zatiaľ som toho veľa nepotreboval, ale asi ako aj inde - niečo drahšie, niečo lacnejšie.

Koní nikdy nie je dosť.

Splňuje očakávania.

Vo vysokých otáčkach by mohol mať krajšie zafarbenie.

Vpredu super, jedny z naj čo som zatiaľ sedel. Vzadu tiež slušné.

Dostatočné, ale bral by som kľudne ostrejšie s razantnejším nástupom.

Aj keby bol dvakrát tak veľký, tak by sme ho dokázali naplniť.