Renault Mégane GT

Renault Mégane, foto 1 Renault Mégane, foto 2 Renault Mégane, foto 3 Renault Mégane, foto 4 Renault Mégane, foto 5 Renault Mégane, foto 7 Renault Mégane, foto 8 Renault Mégane, foto 9
Renault Mégane, foto 10 Renault Mégane, foto 11 Renault Mégane, foto 12 Renault Mégane, foto 13 Renault Mégane, foto 14 Renault Mégane, foto 15 Renault Mégane, foto 16 Renault Mégane, foto 17 Renault Mégane, foto 18 Renault Mégane, foto 19 Renault Mégane, foto 20 Renault Mégane, foto 21 Renault Mégane, foto 22 Renault Mégane, foto 23 Renault Mégane, foto 24 Renault Mégane, foto 25 Renault Mégane, foto 26 Renault Mégane, foto 27 Renault Mégane, foto 28 Renault Mégane, foto 29 Renault Mégane, foto 30 Renault Mégane, foto 31 Renault Mégane, foto 32 Renault Mégane, foto 33 Renault Mégane, foto 34 Renault Mégane, foto 35 Renault Mégane, foto 36 Renault Mégane, foto 37 Renault Mégane, foto 38 Renault Mégane, foto 39 Renault Mégane, foto 40 Renault Mégane, foto 41 Renault Mégane, foto 42 Renault Mégane, foto 43 Renault Mégane, foto 44 Renault Mégane, foto 45 Renault Mégane, foto 46 Renault Mégane, foto 47 Renault Mégane, foto 48 Renault Mégane, foto 49 Renault Mégane, foto 50 Renault Mégane, foto 51 Renault Mégane, foto 52 Renault Mégane, foto 53 Renault Mégane, foto 54 Renault Mégane, foto 55 Renault Mégane, foto 55 Renault Mégane, foto 56 Renault Mégane, foto 57 Renault Mégane, foto 58 Renault Mégane, foto 59 Renault Mégane, foto 60 Renault Mégane, foto 61 Renault Mégane, foto 62 Renault Mégane, foto 63 Renault Mégane, foto 64 Renault Mégane, foto 65

Přezdívka auta Megane Rok výroby 2017 Koupeno nové najeto [km]:8500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1618 výkon [kW]: 151 kroutící moment [Nm]: 280 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7,4 maximální rychlost [km/h]: 230 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 521 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7,6

RECENZIA AKTUALIZOVNÁ K 30.9.2017 (6mesiacov a 8500km) (nové odseky od EXTERIÉRU nižšie)

Prajem dobrý deň.
Pozerám, že recenzií na nové Renaulty je tu dosť málo, tak dúfam, že prípadným záujemcom môj príspevok pomôže pri výbere.

Stručne o mne: som automobilový fanúšik, autá sa mi páčia, často čítam recenzie, články, pozerám videá, sledujem čo je nové. Tak isto mám rád svižné zvezenie, ale samozrejme v rámci bezpečnosti.

VÝBER AUTA
Pred trištvrte rokom som zmenil prácu – začal som podnikať. O firemné auto Kia Ceed 1.6 CRDi 85kW (r. 2009) som teda prišiel. Súkromný Renault Megane Combi 1.6 16v 79kw (r.1999) som predal už dávnejšie, lebo popri firemnom mi len stál na parkovisku a využitý bol raz za mesiac. Nové auto som našťastie nemusel riešiť hneď, lebo som mal možnosť požičať si Peugeot 207 SW 1.6 HDi 66kW. Môj otec má Renault Megane Grandtour 1.6 16v 74kW (r. 2009) a môj brat má Renault Megane Grandtour 1.6 dCi 73kW (r.2004). Píšem to preto, aby bolo jasné s akými autami som sa najviac stretával a s čím budem „porovnávať“.
Keďže mám dve malé deti + kočík + manželku, ktorá rada balí na dovolenky a výlety veľa vecí, tak som potreboval minimálne kombi. SUV, Crossover ani MPV ma až tak nelákajú, lebo sú vyššie, ťažšie a teda automaticky sú pri rovnakom výkone pomalšie, viac žerú a majú horšie jazdné vlastnosti. Samozrejme ponúkajú aj určité výhody, ale tie by som až tak nevyužil. Najprv som rozmýšľal nad jazdenými 4-5 ročnými kombíkmi strednej triedy (Mondeo, Mazda 6). Ročne najazdím cca 15 000 km, z toho približne polovicu krátke trasy v meste. Spomínané jazdenky sú takmer všetky diesel, čo nie je moc vhodné pri mojom type jázd a trochu som sa bál sumy za servis, ktorý by časom bolo nutné robiť. Navyše je relatívne malý výber vozidiel s možnosťou odpočtu DPH. Z toho dôvodu som začal rozmýšľať aj nad novým autom, ale o triedu nižšie, keďže stredná trieda už bola cenovo pre mňa moc vysoko.
Kritériá boli: kombi, silnejší benzín (cca 110kW a viac), dobré jazdné vlastnosti, prijateľný priestor na zadných sedadlách (aby som sa za seba posadil s výškou 183cm + rád šoférujem na dlhé nohy), cena cca 20 000 EUR a aby som sa cítil v aute subjektívne dobre – primerane za utratené peniaze.
Takže vo výbere boli tieto autá (v zátvorke budem stručne písať prečo som si ich nevybral): Peugeot 308 SW (málo miesta pozdĺžne vzadu, interiér sa mi kedysi páčil, ale teraz ma až tak nezaujal, slabý benzín – ak nepočítame GT, ktorý je cenou vysoko), Kia Ceed SW a Hyundai i30 SW (v interiéri sa mi nepáčia a majú slabé motory), Honda Civic Tourer 1.8 (s cenou bola vyššie ako konkurencia a motor nie je silný, aj keď atmosféra by sa mi páčila), Toyota Auris Touring Sports 1.6 (slabý motor a interiér na mňa nepôsobil dobre), Škoda Octavia Combi 1.4 (priestorovo najlepšia, ale má ju veľa ľudí a je drahá), VW Golf Combi 1.4 (cenou možno lacnejší ako Octavia, ale stále drahší ako konkurencia). Nakoniec do úzkeho výberu sa dostali Seat Leon ST 1.4 alebo 1.8; Opel Astra ST 1.4 alebo 1.6. Sú to autá porovnateľné vnútorným priestorom, cenou a s trochu nadsázky aj jazdou. Keďže sme mali v rodine všetky generácie Meganu, tak som samozrejme rozmýšľal aj nad ním. Keď som v apríli 2016 sadol do "krátkeho" Meganu, tak som si povedal, že toto určite nie, lebo za seba som sa takmer neposadil. Ale s príchodom kombíka sľubovali zväčšenie priestoru, čo sa naplnilo. Problémom u Meganu bola ale motorizácia – 1.2 TCe je na môj vkus slabá, potom dlho dlho nič, až 1.6 151kW s vysokou cenou, ale vzhľadom na to čo ponúkal, bola cena veľmi lákavá. Čím viac som sa šprtal v cenníkoch a recenziách, tým viac som bol ochotný investovať o niečo viac ako 20 000 EUR a spraviť si radosť fakt dynamickým autom.
V jeden deň som jazdil na predvádzačke s Leonom ST FR 1.4 na 17“ kolesách a aj s Meganom Grandtour GT na 18“. Z krátkej testovacej jazdy som toho nezistil veľa, ale Megane ma chytil za srdce. Mal som z neho lepší pocit – bol podľa mňa tichší a v interiéri pôsobil na mňa „prémiovejšie“. Jazdne boli autá podobné, ale Megane pôsobil stabilnejšie, ako o pol triedy vyššie auto, ale zároveň bol agilný a hravý asi aj vďaka 4Controlu. Na druhej strane v prospech Leonu je o pár cm väčší priestor vzadu a o niekoľko litrov väčší batožinový priestor. Taktiež ma v Leone lákal adaptívny podvozok, ktorý v testoch len chválili. Na základe ponúk od predajcov, podmienok financovania a doplnkovej výbavy mi to nakoniec vyšlo tak, že Megane Grandtour GT s automatom vyšiel pri porovnateľnej výbave cenovo lepšie ako Leon ST 1.8 132kW bez automatu. Navyše v čase, keď som vozidlo objednával, Seat už nevedel dodať starý model a na facelift ešte nebol cenník a teda sa ani nedal objednať. Predpokladal som, že cena faceliftu bude približne rovnaká ako cena starého modelu (čo sa neskôr potvrdilo) a teda rozhodol som sa pre Megane. Opel Astra ST 1.6 147kW som nakoniec ani nejazdil, lebo kombík s dvoma najsilnejšími benzínovými motorizáciami nebol k dispozícii a aj tak sa mi auto dizajnovo páčilo najmenej, cenou bolo najvyššie a priestorovo bolo porovnateľné so Seatom. Na Astre sa mi ale páčili LED svetlá (asi najlepšie neprémiové) a delené zadné sedadlo v pomere 40/20/40 – to by som využil.

KONFIGURÁCIA
Predajca nám na Megana dal veľmi slušnú zľavu + zimné pneu. Vozidlo bolo objednané v decembri a dodané v marci. Z voliteľnej výbavy som si dal len predné a zadné parkovacie senzory + kamera a metalízu. Páčili sa mi ešte alcantarové sedačky, ale nakoniec som sa uskromnil. Kolesá sú štandardné 17“ – rozhodol som sa tak z dôvodu komfortu jazdy v meste, keďže Bratislava a vlastne skoro celé Slovensko má dosť nekvalitné cesty. Navyše GT-čkove 18“ sa mi až tak nepáčia. Rozmýšľal som aj nad PackBose (väčší displej + navigácia + Bose audio + bez rezervy), ale odradila ma tá rezerva a to, že pri väčšom displeji je menej manuálnych tlačidiel na ovládanie klímy a navyše navigáciu používam málo a ak ju potrebujem tak ju mám v telefóne. Ohľadom farby som sa rozhodoval dlho medzi dvoma modrými – nakoniec som zvolil tú lacnejšiu, menej výraznú a na GT-čku aj menej častú Berlin Blue. Farba vyzerá super hlavne v slnečných dňoch. Keď je zamračené, tak je dosť nevýrazná.

EXTERIÉR
O exteriéri nech si urobí každý svoju mienku. Mne sa auto páči, zadná časť je na kombík podarená, dynamická. Predné aj zadné svetlomety sú jedinečné a páčia sa mi dokonca o niečo viac ako na Talismane. Škoda len, že smerovky, cúvačky a brzdové svetlá nie sú tiež LED. Asi preto, aby mali čo zlepšovať faceliftom... LED svetlá svietia samozrejme o dosť lepšie ako klasické, ale vedel by som si predstaviť aj lepšie. Nedá sa nastaviť sklon svetlometov a stretávacie svetlá by mohli svietiť o niečo ďalej. Automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel funguje celkom dobre, občas im dlhšie trvá, kým sa zapnú diaľkové, ale na protiidúce vozidlá reaguje celkom rýchlo.

INTERIÉR
Najprv treba povedať, že interiér je v podstate kópiou interiéru nového Meganu RS, sú tam len drobné zmeny v poťahoch a výplni dverí a červené doplnky namiesto modrých. Takže dá sa povedať, že interiér je na úrovni hothatchov.
Prvé, čo pri nastupovaní zaujme, sú športové sedačky. Zozačiatku sa ťažšie nastupuje, ale už som si našiel systém ako na to. Sedačky sa dajú dať nízko (nižšie ako ich mám nastavené). Bočné vedenie je naozaj výrazné a neviem si predstaviť výraznejšie. Keď nasadnete, sedačka vás obklopí a nepustí. Nehrozí, že by ste mali pocit, že idete zo sedačky vypadnúť. Ak chcete odviezť niekoho, kto má problém s pohybom, radšej ho posaďte dozadu. Keď sa teraz posadím do iného (bežného) auta, tak mám pocit, že sedím na rovnej lavici. Okrem športových vlastností sú sedačky pohodlné. Každopádne nie sú robené pre širšie postavy. Voči látkovému poťahu nemám zatiaľ výhrady. Alcantara by vyzerala lepšie, ale aj sa menej šmýka, takže by sa ešte ťažšie nastupovalo. Po sedačkách zaujme výborný volant, s hrubým vencom (tvarovo je podobný volantom BMW M). Centrálna prístrojovka je digitálna – dajú sa nastaviť 4 štýly zobrazenia, pričom v pravom hornom rohu si môžete zvoliť, či sa vám bude zobrazovať údaje o hudbe, telefóne, využívanom výkone a krútiacom momente alebo nič. Palivomer a teplomer chladiacej kvapoliny) sú analógové. Pri zmene farby podsvietenia sa mení farba na hlavnej prístrojovke, na paneli infotainmentu a na bočných dverách. Intenzita podsvietenia sa dá regulovať a vypnúť zvlášť vpredu a vzadu. Kombinácia menšieho displeja a manuálnych ovládacích prvkov mi vyhovuje. Veľký displej bez manuálnych tlačidiel by som určite nechcel. Manuálne sa dá nastavovať hlasitosť (otočným ovládačom) a klimatizácia – teplota otočnými ovládačmi, jednotlivé nastavenia tlačidlami a intezita ventilátora podarenou dotykovou plôškou – kde sa jej dotknete, tak takú intenzitou fúka. Z infotainmentu využívam najviac nastavovanie jazdných režimov a synchronizácia telefónu. Systém vie prehrávať hudbu z telefónu. Dokonca ak si pustíte na telefóne video, zvuk púšťa z auta. Za jazdy sa do displeja ťažko ťuká, takže možno by som prijal otočný ovládač ako má Talisman. Samozrejme, že existujú aj lepšie systémy infotainmentu, aj lepšie displeje, aj lepšie digitálne prístrojové dosky, ale nie som ten typ človeka, ktorý by sa na základe týchto vecí rozhodoval o kúpe auta.
Celkovo mám z interiéru dobrý pocit, spracovanie a použité materiály sú na špičke segmentu a dizajnovo sa mi tiež páči. Prémia to nie je a nájdu sa aj drobné nedostatky, ale nič mi ma neirituje, takže som spokojný.
Priestorovo vpredu nie je problém, posed za volantom som si našiel bez problémov, jedine by som prijal, keby sa volant dal vysunúť o niečo viac. Vzadu je to s priestorom v porovnaní s konkurentmi o niečo horšie, ale myslím si, že je to taký priemer. Na Octaviu priestorovo nemá, ale po presadnutí z konkurentov na autosalóne boli rozdiely minimálne. Zadná lavica a operadlo sú tiež výraznejšie tvarované. Prekážať to trochu môže ak vzadu prevážate trojicu ľudí, lebo krajným pasažierom sa nebude dať sadnúť úplne k dverám, a teda stredný bude mať menej miesta. Rovnaký problém nastáva, keď dáte dozadu štandardne dve autosedačky. Medzi ne si sadne už len štíhly človek. Medzi dverami a autosedačkami je cca 7-8 cm voľného priestoru, takže ak by sa sedačky posunuli úplne k dverám, dovolím si povedať, že sa dá vzadu v strede reálne odviezť. Manželka tak viac krát cestovala cca 100 km a nesťažovala sa, a to bola k dverám posunutá len jedna sedačka, takže ešte nejaká rezerva tam bola.
Batožinový priestor má slušný objem, v podstate opäť priemer v segmente. Má dvojitú podlahu, ktorá je naozaj dvojitá – má dve časti. Poloha sa dá meniť jednoducho. Má to len jeden problém – posledných cca 10cm pri zadných sedadlách je podlaha z mäkšieho materiálu, ktorý sa má v spodnej polohe ohnúť smerom nahor. Problém je v tom, že materiál sa ohýba aj v hornej polohe, ale smerom nadol a teda tam vzniká malá diera (viď priložené foto).

MOTOR
Benzín, 1,6l, turbo, 151kW, 205k, 280 Nm. Čo viac k tomu povedať? Záťah graduje plynulo a v podstate platí to, že čím vyššie otáčky, tým lepšie. Pre bežnú jazdu si vystačíte so spektrom 1500-3000 ot./min. Ak chcete mať trochu zážitok, idete vyššie. Keďže som prešiel ku GT z oveľa menej výkonných áut, zdalo sa mi auto dostatočne dynamické. Momentálne mám pocit, že je dynamické tak akurát. V obci sa samozrejme veľmi rýchlo a ľahko dostanete ďaleko cez limit. V podstate to isté platí aj mimo mesta a na diaľnici, aj keď v niektorých situáciách by som si vedel prestaviť aj viac výkonu. Aj keď ono to asi nie je až tak o nedostatku výkonu, ale o tom mať k dispozícii plný výkon vtedy keď ho potrebujete. Myslím tým dve skutočnosti: jazdný profil a prevodovku. Jazdné profily sú v podstate 3 (Komfort, Normal a Sport) + jeden, v ktorom si viete nastaviť „všetko“ podľa seba. Zo začiatku som jazdil Komfort, v ktorom je motor najviac priškrtený a aj prevodovka radí najpomalšie a dlhšie váha. Motor sa javí, ako keby mal 150k a reakcie celého auta na prácu s plynom sú pomalé. V meste to nie je problém, ani pri plynulej jazde mimo mesta. Problém nastáva, keď chcete rýchlo predbehnúť, alebo sa trochu zabaviť, lebo motor ani pri plnom plyne a otáčkach neukáže to, čo v ňom je. Zato v režime Sport je všetko nastavené tak, aby auto bolo čo najrýchlejšie (napriek tomu nemá problém držať otáčky pri plynulej jazde pod 2000). Režim Normal je niečo medzi prvými dvoma. Prvých 6000 km som bežne jazdil v Komforte. Potom sa mi raz hral infotainmentom 4-ročný syn, ktorý mi prepol režim do Normalu bez toho, aby som o tom vedel. Následnú jazdu som si hovoril, že ako svižne to auto ide. Od vtedy jazdím bežne režim Normal a keď sa chcem zabaviť, dám tam Sport. Vo všetkých režimoch si viete upravovať štýl displeja na prítrojovke, zvuk motora a farbu podsvietenia. V režime Perso sa navyše dá nastaviť „Dynamic. syst. riadenia“ (Neutral alebo Sport) – toto bude asi nastavenie 4Control; potom „Hnacie ústrojenstvo“ (Eco, Neutral, Sport) – toto ovplyvňuje asi motor a prevodovku; a nakoniec „Tepelnú pohodu“ (Eco alebo Neutral).

SPOTREBA
Čo sa týka spotreby tak celkový priemer podľa dotankovania mám 7,6. Minimum som mal 5,7 (plynulo, jemne nad limit, trasa BA-Pezinok) a maximum niečo cez 29,9 (viac palubný počítač nevie ukázať). Maximum bola jazda do kopca na skoro plný plyn, a cestou dole z kopca klesla na cca 24l. Mimo mesta sa dá jazdiť za 6-6,5l, v meste okolo 8l a na diaľnici rýchlosťou 130km/h za 7-7,5l. Potom to závisí už len od toho, ako často akcelerujete a blbnete.

PREVODOVKA
Čo sa týka prevodovky, bol som zvedavý ako si zvyknem, keďže predtým som jazdil automat asi len 2x 20 minút. Zvykol som si rýchlo. V komfortnom režime radí hladko a skôr radí vyššie prevodové stupne. V športovom radí rýchlo, ale stále celkom plynulo, a dlhšie drží vyššie otáčky. V režime normal je to niečo medzi. Pri rovnomernej jazde drží otáčky v rozmedzí 1500-2000ot. Logika radenia je veľmi podobná tomu, ako by som radil manuálne, ale samozrejme nevie predvídať a niekedy jej po akcelerácii trochu dlhšie trvá, kým preradí vyšší stupeň. V tomto prípade sa hodí, že pádlami pod volantom môžete prevodovke „kecať“ do toho, aký stupeň stupeň zaradiť. Po preradení pádlom sa režim radenia na chvíľu prepne do manuálneho módu a po nejakom čase (cca 2-5 sekúnd) sa vráti späť do automatického režimu. Reakcie na manuálne radenie sú v komfortnom režime na môj vkus pomalé, ale v športe je to už v poriadku. V čisto manuálnom režime radenia vám prevodovka zaradí vyšší stupeň, keď sa dostanete do obmedzovača (cca 6200 ot.) a podradí vám, keď vám otáčky klesnú pod 1200. Takže nehrozí, že by vám motor zdochol kvôli tomu, že nepodradíte. Myslel som si, že budem často využívať manuálne radenie, ale pri bežnej jazde v komfortnom alebo v normal režime v nízkych otáčkach je motor tak tichý, že je problém radiť len podľa sluchu a treba často pozerať na otáčkomer. Takže pri bežnej jazde používam automatický režim s tým, že mu do toho občas kecám pádlami. Keď jazdím v športovom režime, alebo na kľukatejších cestách, tak si dám manuálny režim. V galérii je tabuľka s otáčkami, ktoré točí motor na jednotlivé prevodové stupne. Ak by som mal v budúcnosti rozhodnúť medzi manuálom a automatom, tak by rozhodlo to, na čo by som auto chcel používať. Hlavná výhoda automatu je komfort – nemusíte sa o nič starať. Hlavnou nevýhodou je to, že automat nevie predvídať a dlhšie mu to trvá, keď chcete náhle zmeniť štýl jazdy. Napríklad keď idete rýchlosťou 75km/h (na sedmičke) a chcete predbehnúť, tak stlačíte plyn na podlahu, autu cca 1-2s trvá kým podradí o 3-4 stupne a potom naplno zrýchľuje. S manuálom by ste si tesne pred predbiehaním podradili a hneď akcelerovali. To isté platí aj pri opačnej zmene prevodov. Takže ak by som si mal kúpiť Megane RS, tak by som volil pravdepodobne manuál, ak by som kupoval BMW 5, tak asi s automatom.

JAZDA
Auto je celkovo tiché, myslím si, že o niečo tichšie ako konkurencia. Jedine dosť je počuť hluk od pneumatík na hrboľatej ceste a občas na nerovnostiach počuť jemné rezonancie v oblasti prístojovky alebo výplne dverí. Dá sa to pripisovať aj tomu, že jazdím nie moc kvalitné cesty a otázne je ako by bola na tom konkurencia. Motor je v nízkych otáčkach tichý, vo vyšších otáčkach má celkom dobrý zvuk, ale nečakajte žiaden výrazný športový zvuk. Vzhľadom na to, že sa jedná o auto na bežné jazdenie aj na dlhšie trasy, tak je to OK.
Podvozok na 17-kach je IDEÁLNYM kompromisom medzi športovosťou a komfortom. To znamená, že na nekvalitných cestách je komfort prijateľný, aj keď viem si predstaviť aj lepší komfort. Na druhej strane, auto sa pri svižnej jazde nenakláňa a drží sa spoľahlivo asfaltu. Auto nemá problém v zákrutách jazdiť o tretinu vyššími rýchlosťami ako s inými autami čo som jazdil a stále máte pocit, že má rezervy a že idete bezpečne. Možno na naše nekvalitné cesty by som zvažoval adaptívne tlmiče, ktoré ale nie sú v ponuke.
4Control je cítiť hlavne v nižších rýchlostiach a v prudkých a rýchlych zákrutách, kde zadok ide ako keby do šmyku a pomáha lepšie vykrúžiť oblúk. Občas má ako keby trochu oneskorené reakcie a jeho vplyv na zatáčanie sa pri rôznych rýchlostiach mení, čo v sumáre znamená, že sa občas ťažšie predvída, ako sa bude auto správať. Väčšinou je to ale zábava a ak by som sa mal rozhodnúť či 4Control áno alebo nie, tak som za ÁNO. Vo vysokých rýchlostiach by mal 4Control pomáhať stabilite a asi to tak je, lebo auto sa nedá ľahko rozhádzať. Ale keďže nejazdím často iné autá, tak neviem ten rozdiel až tak posúdiť. Jedinou nevýhodou pre športovú jazdu je asi nevypínateľné ESP. Auto sa v podstate nikdy nenechá rozhodiť. Uvidíme ako to bude v zime, ale veľa radosti z hádzania zadkom asi nebude. Pri jazde na úplnej hrane je stabilizácia cítiť hlavne na výjazdoch zo zákrut, kde je cítiť, že auto by ešte zvládlo o niečo viac, ale stabilizácia uberie výkon. Brzdy mi vyhovujú aj účinkom aj priebehom, nikdy som nemal pocit, že by som potreboval niečo viac (okrem jednej krízovej situácie, ale to bol skôr problém mokrej a špinavej vozovky).

ZÁVER
Ospravedlňujem sa, ak som niektoré veci písal moc obšírne, ale tak som to cítil a dúfam že každý si tam nájde to, čo ho zaujíma. Celkovo som s autom zatiaľ spokojný. To čo som od auta očakával som dostal (a aj niečo naviac) za veľmi prijateľnú cenu. Auto ponúka veľmi dobrý mix vlastností za dobrú cenu: je pekné, tiché, s veľmi dobre pôsobiacim interiérom (ako v RS), priestorovo podľa mňa postačí 4-5 člennej rodine (aj keď 3 plnohodnotné autosedačky tam nedáte), vie byť dobrým spoločníkom na dlhých cestách a zároveň ponúka veľmi rýchle a zábavné zvezenie. Nie je to ale vyložene športové auto – na to mu chýba výkon, zvuk, vypínateľné ESP a o niečo tvrdší alebo adaptívny podvozok. Priestorom je to v rámci triedy priemer, jazdou bude asi na špici segmentu. Z konkurencie ma napadá Peugeot 308 GT SW, Seat Leon ST 1.8 a Opel Astra ST 1.6. Myslím si, že v porovnaní s týmito autami poskytne Renault najviac zábavy za najnižšiu cenu (pri porovnateľných výbavách). Konkurentom by mohla byť ešte Škoda Octavia RS, ale tá je priestorovo a výkonovo inde a cenovo úplne inde. Takže ak by som si mal teraz vybrať, vyberiem si rovnako Megane GT.

- vysoký výkon
- spotreba vzhľadom na výkon
- pomer cena a celková úžitková hodnota
- pomer komfortu a športovosti podvozka (nie je nutný adaptívny podvozok)
- systém mutisense - možnosť nastaviť si niektoré parametre auta podľa vlastnej chuti
- komfort automatu a možnosť radiť pádlami pod volantom aj v automatickom režime
- 4Control - prináša podľa mňa viac pozitív ako negatív
- športové sedačky
- keyless
- LED svetlomety v štandardnej výbave
- jedinečný "svetelný podpis"
- dvojitá podlaha v batožinovom priestore
- dizajn (aj keď to je subjektívne)
- rýchle auto na každodenné jazdenie so športovým charakterom za vynikajúcu cenu

- menej miesta vzadu na dĺžku (ak sedí za mnou 4-ročný syn v autosedačke, tak sa musím posunúť vpred o 3-4cm oproti môjmu ideálnemu posedu, aby sa nohami nedotýkal sedadla)
- ak vzadu máte dve autosedačky v podstate sa z auta stáva 4-miestne auto (je to dané bočným vedením zadných sediel) - alebo treba so sedačkami trochu kúzliť, podložiť ich a posunúť čo najviac k bočným dverám
- menší objem batožinového priestoru oproti konkurencii
- nevypínateľné ESP a trakčná kontrola, takže v zime zábava asi nebude
- začína trocha rezonovať
- uvidíme ako to bude so spoľahlivosťou (hlavne 4Control)

- žiadne

Auto Ideal BA - bez problémov, dobrá komunikácia, super zľava, všetko splnili tak ako sme sa dohodli

30.9.2017 11:55

Aktualizácia recenzie

konečne...nové odseky od EXTERIÉRU nižšie...

23.7.2017 22:11

Spotreba

Spotreba pri jazde do vrchu (Pezinská Baba) takmer plný plyn: 18l/100km, cestou dole to kleslo cca 13,5l. Takže spotreba nad 20l bude len na okruhu. Potom ďalších 70km v športovom móde "jemne" nad predpisovými rýchlosťami, spotreba sa ustálila na cca 10l. Následne 300km mimo diaľnic (Slovenský a Moravský vidiek) s rodinou +- predpisovo a potom cesta v športovom móde ako predtým cez Babu až do BA. Celodenný výsledok 7,5l/100km (7,1l podľa palubného počítača).

Další vozy Renault Mégane

zatiaľ skoro na hodnotenie, ale predpokladám, že to nebude úplne zlé

nízka nakladacia hrana, dvojité dno a rezerva v batožinovom priestore; prijal by som delené zadné sedadlo v pomere 40/20/40, alebo aspoň otvor na lyže

v rámci triedy priemer

vzhľadom na to, že to nie je športiak, tak super

predsa len je cítiť, že je ladné viac športovo, ale určite nie je nepohodlné

uvidíme

uvidíme, ale Renault nie je lacný

vzhľadom na objem super

vzhľadom na výkon veľmi dobrá, uvidím kde sa ustáli po zábehu

veľmi tichý; pod záťažou vo vyšších otáčkach má celkom pekný výraznejší športový zvuk

športové sedadlá sú super, ale trochu ťažšie sa z nich vystupuje; dokonca aj zadné sedačky majú dosť výrazné bočné vedenie

super

v rámci triedy priemer, nad roletku sa už veľa batožiny nezmestí, kvôli šikmému a masívnemu D stĺpiku, ktorý je navyše posunutý viac k pozdĺžnej osi vozidla

Více o modeluRenault Mégane 2015-dosud
Dlouhodobý test Renault Mégane 1.2 TCe – Balíme a vyrážíme Dlouhodobý test Renault Mégane 1.2 TCe – Balíme a vyrážíme

Renault Mégane má ve službách Světa motorů najeto 20.000…

Prodrive připravuje Renault Mégane RX pro rallycrossové okruhy Prodrive připravuje Renault Mégane RX pro rallycrossové okruhy

Francouzský hatchback je základem pro nový rallycrossový…

Děs na porodním sále: Pod rodičkou začalo hořet během porodu císařským řezem

Děs na porodním sále: Pod rodičkou začalo hořet…

Ty nejděsivější vzpomínky bude mít na porod osmadvacetiletá prvorodička Marta ze Slovenska. Přímo během porodu…

Plechoví titáni se rvou se světelnými meči a obřími kanony. Gundam Versus je zběsilá řežba s roboty

Plechoví titáni se rvou se světelnými meči a obřími…

Souboje obřích robotů nejsou oblíbeností výhradně Japonců. Filmy jako Pacific Rim ukázaly, že toto téma mají…

Lugano hraje o všechno, varuje Vrba. Chystá změny, Limberský nebude

Lugano hraje o všechno, varuje Vrba. Chystá změny,…

PŘÍMO ZE ŠVÝCARSKA | Na papíře se zdá být všechno jednoznačné. Viktoria Plzeň jde do čtvrtečního utkání základní…

Jak v lize naplňují potenciál? Plzeň a Olomouc na 100%, nejhorší Sparta

Jak v lize naplňují potenciál? Plzeň a Olomouc na…

Liga je ve své třetině, přesto už vykrystalizoval jeden obrovský favorit na zisk titulu. Překvapivě se nejedná o…

55 tisíc lidí žádá změnu tvrdého protikuřáckého zákona. Stát přece není biřic, politici nejsou vrchnost

55 tisíc lidí žádá změnu tvrdého protikuřáckého…

Hloučky kuřáků před hospodami, cigaretový dým a hluk pod okny bytů, štamgasti, kteří se dívají na fotbal přes…

Ztracený svět: Tajemství hlubokých jeskyní zachycena na působivých fotografiích

Ztracený svět: Tajemství hlubokých jeskyní zachycena…

Visel na tenkém laně 200 metrů nad zemí v nejhlubší přírodní šachtě na světě, prozkoumal nejtemnější zákoutí…