foxypetoo (muž 36 let) Poslat zprávu

Renault Grand Scénic

Renault Grand Scénic, foto 1 Renault Grand Scénic, foto 2 Renault Grand Scénic, foto 3 Renault Grand Scénic, foto 4 Renault Grand Scénic, foto 5 Renault Grand Scénic, foto 6 Renault Grand Scénic, foto 7 Renault Grand Scénic, foto 8
Renault Grand Scénic, foto 9 Renault Grand Scénic, foto 10 Renault Grand Scénic, foto 11

Přezdívka auta Renault Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:23000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1500 výkon [kW]: 81 kroutící moment [Nm]: 260 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12 maximální rychlost [km/h]: 180 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 20 zavazadlový prostor [l]: 650 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.5

Podelim sa s vami o skusenosti s Renault Grand Scenic. Hoci je to služobné auto, mám ho aj na súkromné užívanie. A práve táto recenzia možno pomôže niekomu nakoľko na internete nieje žiadna uživateľská recenzia, len novinárske kde každa upriamuje svoju pozornosť na to isté, česť výnimkam ako je česká stránka rrnews.

Možno sa čudujete prečo som čítal a hľadal recenzie aj ja, kedže je to služobné. Ale mal som na výber viacero áut- vw golf variant, octavia, quasquai(pred fl) a grand scenic. Bol tam istý budget, takže aj keď by sa mohlo zdať že golf bude jednoznačne výherca, práve on bol najmenej zaujímavy kedže je najdrahší a výbava bola takmer základna. Quasquai vychádzal iba s manuálnou prevodovkou a po zvezení rozčarovanie v podobe, že na mňa pôsobilo maximálne lowcost-ovo a octáviu som mal posledné dva roky, aj keď pri nej vychádzala najlepšia výbava. Túžil som však po zmene a potreboval som vyzistiť čo najviac informacii, keďže francúzske autá nepoznám z vlastnej skúsenosti a MPV som nikdy neriadil a nevlastnil. Preto som chcel vedieť, či to nebude náhodou krok vedľa.

Recenziu by som rád koncipoval trochu menej tradične, skôr také porovnávanie hlavne s octáviou ktorú som vlastnil aj 2G aj 3G (manual aj automat) a sústredil sa na nejaké špecifika ktoré prináša francúzska značka a MPV. Miešal som klady a zápory aby to bolo vyvážené – ako hudobný playlist – rýchle a potom pomalé. Dajte mi kľudne doplňujúce otázky v diskusii, rád zodpoviem ak vám niečo bude chýbať.

Hlavný argument pre zmenu ktorý ma najviac zaujímal bolo vyššie sedenie. Pri stániach na semaforoch zisťujem že sedím rovnako vysoko ako bežne SUV (X5,ML…) jednak pre mňa výhoda nastupovania (do auta nasadam a vysadám denne 10-15-20krát). Aj keď pre nižších ľudí to až taká výhoda byť nemusí. A zároveň ďalšia výhoda je že máte o niečo lepší prehľad o diani na ceste. Nie je to kamión, ale vydíte aspoň o jedno auta ďalej pred seba. Dokonca medzi nevýhody nemôžem zaradiť ani dvojitý A stĺpik. Ak to porovnávam so sedením v octávii kde som musel zapadnúť do sedadla alebo manželka mala problém zo zadných sedadiel vystupovať tak aby si nezašpinila nohavice.

Ďalšia zaujímavosť pre mňa sú posúvateľné zadné sedadla. Ak potrebujete zväčšiť kufor, tak ich posuniete o cca 10-15cm vpred. Dokonca sa dá upraviť mierne sklon operadiel. Čo mi vadí a to kritizujú aj novinári sú stolíky zo zadnej strany predných sedadiel. Nevidím ich reálne využitie a zbytočne uberajú priestor vzadu, zvlášť keď máte sedačku s malým dieťaťom a jeho nohy sú vo výške stolíka, takže ak nechcete mať okopane a doškriabané stolíky musíte ponechať zbytočne veľký odstup medzi zadným a predným sedadlom. Škoda že to nie je možnosť voľby.

Mám 5miestnu verziu, takže mám dvojité dno kufra resp. 3-té dno. Vysvetlím. V aute je klasické druhé dno, ktoré som ja zrušil, nakoľko nevyužívam tejto možnosti dať si niečo do tohoto priestora a taktiež pri nosení kočíka sa hodí každý centimeter na výšku. Spomínané tretie dno sa nachádza medzi rezervou a základnym dnom kufra. Je tam dostatočne vysoký a priestranný priestor na turistické palice a podobných haraburd ktoré človek chce mať v aute ale nepotrebuje to mať pred očami každý deň.
A priestor ktorý máva octávia po bokoch v zadnej časti vám renault ponúkne za zadnými sedadlami. Voda do ostrekovačov, dáždnik, lekárnička atď.

Ešte chvíľu ostanem pri batožinovom priestore a odkladacích priestoroch. Čo sa inžínierom nevydarilo je dĺĺĺhy zadný náraznik. Komplikuje nakladanie do kufra, veľký priestor kde sa vám ukladá špina. Druha vec je roleta. Oproti octávii komplikovanejšie- chýba to simply clever. Zaujímavé sú odkladacie priestory v kabíne. 4 sú v podlahe, tie zadné zaujímave svojou veľkosťou, do istej miery aj prístupom – určite lepšie mať tkané koberce ktoré majú výrez na otvor. Vpredu su skromnešie priestory, tak o polovicu mensšie ako vzadu. Je tam ďalej vysúvací šuflík pod sedadlom a vysúvací šuflík pred spolujazdcom. Tvarovo a veľkostne presne pre dokumenty a tlačivá A4. Obľúbil som si aj spôsob otvárania – zaujímavé, využiteľné. K tým rohožiam. Ak máte gumové, tak musíte nadvihnúť celú rohož ak sa chcete dostať ku kastlíkom. Ďalší gigantický priestor v posúvacej lakťovej opierke. Zmestí sa aj 1,5litrova voda, takže supluje aj priestor vo dverách kde fľašu nestrčíte. Druhá strana mince gumových rohoží – maju taký hladší, plastovejší povrch – vynikajúco sa umývajú a zároveň tvar ako vanička – všetká voda a blato pekne na rohožiach – palec hore.

Ďalšia výhoda pri tankovaní – otvoríte dvierka a rovno tankujete. Žiaden uzáver na skrutkovanie – pre mňa simply clever.

Co sa sedadiel tyka, tak mam len zakladne a ak ich porovnam zo sedadlami z octavie tak je to plus minus o tom istom. Po 400km clovek pocituje miernu nepohodu, rozmysla nad zmenou polohy. Nic hrozne – swift v tom bol o dost horsie, ale sedel som uz v pohodlnejsich. Vyhoda je ze su polokozene a latka je dobre cistitelna.

K výbave intens som mal budget už len na priplatenie si za väčšiu obrazovku a adaptívny tempomat. Týchto príplatkov neľutujem, s oboma som spokojný. Vyhovuje mi čistosť palubnej dosky kvôli redukcii množstva tlačidiel a s výčitkami toho, že klimatizácia sa ovláda cez obrazovku osobne nesúhlasím. Nastavenie teploty ostalo mechanicky, vnútorný okruh taktiež (v zimnom období využívané po naštartovaní), rýchlosť mám automaticky a smer mám prednastavený (poprípade automaticky, ale teraz v zimnom období ak je už teplota v aute ustálená, tak prúdenie vzduchu dáva iba na nohy a keď mrzne tak sa zamlžujú okna)

K adaptívnemu tempomatu – ideálne ak sa človek nenáhli poprípade ma hlavu plnú myšlienok a povinností. Ja som skrze moju pracovnú náplň rád za túto vymoženosť, aj keď viacero ľudí ma zato bude odcudzovať, ale stihnem napísať sms (prečíta ich za mňa auto), poprípade počas telefonovania sa menej sústrediť na premávku. Auto sa nalepí za pomalšíe idúce predomnou, line assist ma upozorní ak sa blížim k čiaram a ja možem využiť času sediac za volantom aj pracovnejšie. Ale ani tempomat neostáva bez chyby (ako iné veci v aute). Veľa krát vyhodnocuje situáciu chybne. Vysvetlím. Idete v pravom jazdnom pruhu na diaľnici a auto pred vami je auto v odbočovacom pruhu. Vaše Auto začne prudko brzdiť ako keby malo dojsť ku kolízii. Nič príjemne. Druhá situácia. Na diaľnici idete v tiahlej ľavotočivej zákrute v ľavom pruhu. Radar reaguje na auto (musí ro byť väčšie ako napr.kamión alebo nákladisk)v pravom pruhu. Znova nič peíjemne ak sa jedna o kamion krorý ide 90km/h a vy idete 140.

Ak cestujem s rodinkou alebo ideme na výlet alebo chcem aj šoférovať tak to ani nezapínam, keď tak zapnem obmedzovač rýchlosti a nemusím sa sústrediť na prekročenie rýchlosti.

Vec ktorá je možno chybou iba môjho kusu je, že ak je večer mínus, tak zo záhadných dôvodov na vás ráno auto rozpráva po poľsky. Anočítate správne. Mám nastavenú češtinu kvôli hlasovému ovládaniu, kde slovenčina nie je podporovaná a ako som spomínal ráno naštartujete a Polština. Čo mi ešte trvalo dlhšiu dobu, nakoľko máme malú dcérku ktorá zvykne často v aute zaspať a pri návrate domov vo večerných hodinách sa nám ju v octávii darilo vytiahnúť z auta bez toho aby sa zobudila vďaka tomu že sme zhasli vnútorné osvetlenie. Dva mesiace sa nám malá budila, nakoľko som nevedel ako vnútorné osvetlenie vypnúť – našiel som to v nastaveniach vozidla. Určite to nie je vec na každý deň ale časom si človek zvykne na komplikovaniejšie riešenie.

Multi sense – využívam dlhodobo svoj vlastný profil nastavenia a pri dvojkliku na mechanický gombík multi-sense sa zapne do sport režimu. Využívam v meste, auto citeľne ožije, promptne reaguje na reakcie plynu. Inde z,enu necítiť, nakoľko mám aj vo vlastnom profile nastavené tuhe riadenie. Oproti eco kde ide ako keby ste sadli do autíčka na kolotoči.

Výbornou vecou je bezkľúčove odomykanie/zamykanie/štartovanie. Pri tomto konkrétnom aute to funguje na jedničku. Prídete k autu, strčíte ruku za kľučku a odomkne sa. Žiadne tlačidlo na kľučke, iba nejaký senzor. Odchádzate od auta, zavrete dvere. Poodídete cca 3-5m a auto sa same zamkne. Viete si nastaviť vizuálne aj zvukové upozornenie na zamknutie, takže bez obáv. Budete vedieť že sa zamklo. Zároveň, spomínaný senzor na odomykanie má aj skrytú funkciu – je zároveň aj senzorom na znečistené vozidlo. Ak je auto špinavé, tak senzor nefunguje – otvárate pomocou ďiaľkového :D

Zároveň musím vyzdvihnúť aj kvalitu audia v aute – kvalitou subjektívne lepšie ako octávia. Aj celkovo multimediálny sastém hodnotím kladne. Reakcie rýchle, iba výnimočne nejaké zaváhanie. Dokonca vám prehrá aj skladby zo súboru FLAC. Malé mínus. Hudobný koncert si vypočujete iba ak stojíte. Pri rozbehnutí zastaví prehrávanie, neponechá ani zvuk.

Čo mi nedáva zmysel je posuvateľná schránka medzi prednými sedadlami…neviem načo je to dobré.

Ďalšia vec ktorá otravuje život v sychravom počasí. Odvšadial na vás kvapka – otvoríte kufor. Otvoríte predné dvere ak ste v miernom kopci. Ako je upínacia časť vonkajšieho spätného zrkadla, nie je tam tesnenie “plast-okno” zbiera sa tam voda ktorá potom výrením vzduchu rozpráši sajrajt po celom bočnom okne. A to mám aplikovaný mokrý stierač na okne. Nechcem vedieť aké je to bez toho. Pri takýchto veciach si zaspomínam na nemeckú výrobu (octavia, bratove bmw…)

Vyzdvihnem naopak tichosť v kabíne. Oooveľa lepšie ako octávia. Aj motor, aj podvozok. Jedine kvôli spätným o veľkosti sloních uší bude pri vyššej rýchlosti o dosť horší aerodynamický hluk.

Ešte vypichnem nejaké drobnosti a potom prejdem k tomu najlepšiemu

Ostrekovače – bez rozprašovačov, len 6 prúdov. Teraz keď sa oteplilo, tak už je to fajn ale v chladnom období, nebodaj keď je aj mínus, NULA bodov. Čakal som na teplejšie počasie, ak by sa to nezmenilo, bol som pripravený nechať auto v servise a nezobrať ho späť kým to nedajú doporiadku V zimnom období hruuuuuza.

Parkovacie senzory – ďalšia vec ktorá znepríjemňuje každodenný život. Reagujú často krát spôsobom, že už rovno iba posledný neprerušovaný zvuk. A na predné sa spolieham iba v priamom smere. Pri parkovaní keď sa k prekážke približujete rohom auta sú vam zbytočné. Začnu reagovať už keď ste prekážku minulu a nezávisi to od rýchlosti, skôr ako keby fungovala iba zadná časť senzora. Znova spomienka na nemcov.

Detail ktorý naopak musím vyzdvihnúť je zatváranie dverí. Jednak zvukovo príjemnejšie ako octávia a aj pravdepodobnosť zavretia na prvý krát bezbuchnutia vyššia ako octávia. Tuto palec hore.

A teraz k nadmieru vydarenej veci na celom vozidle, až tak že aj keď o nejaký ten rok a niečo budem znova vyberať auto tak ak sa nezmení ponuka vyberiem rovnaké auto. Ano aj napriek tomu množstvu nedokončených detailov otravujúcich každodenný život. A tou je motor, prevodovka, podvozok a subjektívne – výzor – aj vonku aj vnútri.

Zladenie motora a prevodovky je perfektné. Motor aj napriek nadváhe okolo 1,6 tony. Octavia cca 1,3t je na promptnosti do rýchlosti 110km rovnaká. Potom sa už pripomenie váha a veľkosť auta, ale ani napriek tomu sa často krát presúvam rýchlosťou na diaľnici okolo 160km/h a neriešim že mám oba 110koní. Veľmi som spokojny s motorom. A prevodovka aj keď na papieri by mala byť rovnaká ako dsg v octávii, ale má jedno veľké plus. Je s mokrými spojkami a radí krááásne hladko a veľké plus, nepodtáča motor. Pod 1500ot nikdy nejde. A ak máte auto v sport režime tak 60km/h atakuje výnimočne rýchlo. Nerozumiem. Ďalšie malé plus (pre mňa malé nakoľko neriešim náklady na novú sadu pneumatík) je že aj keď dáte plyn na podlahu, minimálne sa pretáčajú predné kolesá. Čo sa týka spotreby, nemusím našťastie riešiť. Podľa palubného dlhodobo okolo 6,5l. Pri octavii sa to držalo dlhodobo okolo 5,5-6l.

Podvozkovo je to tvrdšie ako octávia. Priečne nerovnosti zdoláva podobne ako octávia, rozdiel je v bočných náklonoch, aj napriek vyššej stavbe auta sa auto menej nakláňa a to potvrdila nezávisle aj moja manželka nešofér. Na našej hrozivej R1 plnej nepríjemných zákrut mám už veľa krát otestované, že manželka je ticho kde pri octávii už sa ozívala aby som šiel pomalšie v zákrutách.

A spomínaný dízajn. Aj po 4 mesiacoch sa naň neviem vynadívať. Jediný menej dokonalý pohľad je priamo zozadu. Úzke pneumatiky a véľká plocha zadných dverí nie je až tak oku lahodiaca.

Ako som už písal skôr. Auto ma viacero malých aj väčších nedostatkov, ale auto by som si vybral určite znova, doprial by som mu facelift kde by sa odstránili dané prešlapy a auto by sa stalo dokonalejším. A ak by bol budget tak isto LED svetlá a masážne sedadlá.

Uvidíme, idem budúci týždeň naprvú prehladku. Už pri 25000 km

Kupovane v Kestler Bratislava v Petržalke. Predajca maximálne neprofesionálny. Nevedel vám nič o aute povedať, ktokoľvek čo má prečítanú nejakú novinársku recenziu by ho strčil do vrecka. Predajca využíva argumenty ktoré presvedčia tak 80ročnú babku ku kúpe auta (dvojité dno, reletky na zadných oknách atď) čakal som či nepoužije argument ku kúpe náhodou “autolekárnička v cene”. Naopak musím pochváliť predajcu v Trnave - odborník na slovo vzatý, ochotný, hodinu a pol skúšobná jazda

12.12.2018 10:55

Skusenosti po roku užívania

Dnes je to presne jeden rok co mam v uzivani toto vozidlo.( 6.12.2018) Zhodou okolností mám dnes za sebou aj tretiu servisnú prehliadku. Konkrétne 76800km za sebou. Už ked som spomenul servis tak spomeniem že aj napriek tomu že o renault autách kolujú historky o nespoľahlivosti tak ja za celú dobu navštevujem servis len na pravidelných prehliadkach. V novom roku budem musieť navštiviť servis kvôli tomu že pri otáčani volantu je počuť pukanie (zvuk ako plast o plast) Technik mi povedal že tento problém riešia pri viacerych modeloch. Je to spôsobené hoešou tesnosťou v oblasti hydrovalca a prenika k nemu špina a to časom spôsobí daný zvuk. A poslednú poznámku k servisu v Bratislave. Určite odporúčam ten na Panonskej ceste. Na krajinskej ceste je to hrúza a des -tak mizerná ochota že je to až na zaplakanie.
Teraz k plusom ktoŕé pretrvávajú aj po roku. Určite oatávam pri názore že je tichšie ako octavia do takej rychlosti 100-110km/h. Dokonca minulý týždeň som viezol známdho ktorý ma 3kovú octaviu a po polhodine jazdy na (diaľnici) povedal že je v aute tichšie ako u neho.
Čo sa týka infotainmentu tak ide plynule, nemrzne. Navigacia je využívaná oveľa viac ako som predpokladal a je v súčinnosti s internetovým pripojením častokrát dobrým pomocníkom ak je niekde nehoda a vy zrovna nepočúvate dopravný servis. Rovnako aj reprodukcia hudby je na veľmi kvalitnej úrovni a ani súbormi FLAC nepohrdne. Dokonca nevadí ovladanie časti klimatizácie dotykom. Na teplotu máte kruhové ovládače. A ak máte klímu v režime auto (ja som mal do minulého tyždňa od februára) tak nič okrem teploty nepotrebujete nastavovať. Dokonca aj v auto režime vie vypnúť kompresor takže ak sa vonku mierne ochladí a nie je potrebna „klíma“ tak ju vypne a vy idete len so vzduchom z vonku.

Posed za volantom je v rámci triedy výborný. Vyššie som spomenul kilometrový nájazd a som na tom oveľa lepšie ako som bol v octávii aj keď na tento fakt ma asi dôraz to že sedím úplne iným spôsobom ako som sedával v predošlých autách. Sedadlo mam totiž v najvyššej možnej polohe a sedím dosť vzpriamene. Stehná mam podopreté. Jediná nevýhoda je že kvôli obrovskej škatuli za spätným zrkadlom a hrubému stĺpiku v jeho hornej časti sa rapídne zhoršil výhľad z vozidla. Môže to byť rozhodujúci faktor pre vysokých ľudí.
Rovnako podvozok si zaslúži spomenutie v tejto kapitole plusov. Na našich cestách mierne uskakanejši ale pre svižnú jazdu perfektne aj na okreskách aj na diaľnici. Ani na bočný vietor je takmer bez reakcii.
Veľky priestor pod vrchným dnom. Zmestí sa tam bandaska, krabica, kolobežka a mnohé ine. Tzn
Že kufor máte pekný prázdny a kopec týchto nie vždy potrebnych veci máte odložené pod podlahou. A véľkosť kufra perfektná

Zápory – keď sa v poslednom období ochladilo tak som ostal šokovaný ako sa z viacerých miest v kabíne. A mám pocit že aj tesnenie okolo okien nie je také 100%.
Začina sa ozývať dvojhmota. Čo pri tomto nájazde nie je nič moc. A to pritom prevodovka radí oveľa vyššie otačky (pocitovo, mam zobrazenie bez otáčkomera) ako to radilo dsg v octávii. Tam som v meste často krát manuálne zaradil nižší stupeň lebo sa to nedalo počuvať ako sa motor dusí. Sú 2 možnosti prečo tomu tak je že už počuť dvojhmotu. Buď je poddimenzovaná alebo je motor oveľa lepšie utlmený a vibrácie a hluk nepreniká do interiéru a prevodovka naozaj dáva zabrať dvojhmote.
Otváranie a zatváranje 5ych dverí. Sú veľké a ťažke takže keď ich chcete zavrieť na prvýkrát a len za pomoci uchytky tak potrebujete množstvo sily a rozmach. Manželke sa to takmer nikdy nepodarí a hlavne v lete ak vzpery robia naozaj silný protiťach. Spomenul som otváranie preto lebo keď prši tak ostanete stále mokrý a dokonca mokrý od špinavej vody.
Rozmrazovanie okna a zrkadiel funguje len súčasne a po cca 5-10min sa samo vypne.
Adaptivny tempomat -takmer vôbec ho nepoužívam nakoľko pri poklese rýchlosti mu dlho trvá kým sa dostane späť na nastavenú rýchlosť. Ale nie je to ani tak zápor alebo chyba v aute ale skôr taká rada pre ostatnych že v kombinácii s týmto motorom zbytočné a výhodené peniaze.
A samostatnou kapitolou je motor. Nedavam ho ani ku kladom ani k záporom. Dôvod kvôli čomu ho zmienim je že je pre toto auto nevhodný z dôvodu nízkeho výkonu. Brzdou premávky síce nebudete ale vzhľadom k váhe cez 1,6t plus vodič je 110k a 260nm naozaj malo. V podstate od novej normy Euro6d už ani nebude v ponuke. Najslabšim bhde 1.7dci s 120k a 300nm.(hodnoty cca nepamätám si už presne).
Preto keď dostávam otázku či by som šiel do tohoto auta ešte raz tak možno aj hej ale už jedine so silnejším motorom a možno by som počkal na facelift aby odstranil detské chyby ktoré som uvádzal v recenzii. Da sa povedať že auto predčilo očakávania ake som mal ku značke renault.

Další vozy Renault Grand Scénic