Škoda Felicia 1.3 MPI

Škoda Felicia, foto 1 Škoda Felicia, foto 2 Škoda Felicia, foto 3 Škoda Felicia, foto 4 Škoda Felicia, foto 10 Škoda Felicia, foto 11 Škoda Felicia, foto 12 Škoda Felicia, foto 13
Škoda Felicia, foto 15 Škoda Felicia, foto 16 Škoda Felicia, foto 17 Škoda Felicia, foto 18 Škoda Felicia, foto 19 Škoda Felicia, foto 20 Škoda Felicia, foto 21 Škoda Felicia, foto 22 Škoda Felicia, foto 23 Škoda Felicia, foto 24 Škoda Felicia, foto 25 Škoda Felicia, foto 26 Škoda Felicia, foto 27 Škoda Felicia, foto 28 Škoda Felicia, foto 29 Škoda Felicia, foto 30 Škoda Felicia, foto 31 Škoda Felicia, foto 32 Škoda Felicia, foto 33 Škoda Felicia, foto 34 Škoda Felicia, foto 35 Škoda Felicia, foto 36 Škoda Felicia, foto 37 Škoda Felicia, foto 38 Škoda Felicia, foto 39 Škoda Felicia, foto 40 Škoda Felicia, foto 41 Škoda Felicia, foto 42 Škoda Felicia, foto 43 Škoda Felicia, foto 44 Škoda Felicia, foto 45 Škoda Felicia, foto 46 Škoda Felicia, foto 47 Škoda Felicia, foto 48 Škoda Felicia, foto 49 Škoda Felicia, foto 50 Škoda Felicia, foto 51 Škoda Felicia, foto 52 Škoda Felicia, foto 53 Škoda Felicia, foto 54 Škoda Felicia, foto 55 Škoda Felicia, foto 56

Přezdívka auta Felka Rok výroby 1999 Koupeno ojeté najeto [km]:147000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1289 výkon [kW]: 40 maximální rychlost [km/h]: 151 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 13 zavazadlový prostor [l]: 272 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.5

ÚVOD:
Moje prvé auto som si kúpil 27.2.2013. K brigáde popri škole potrebujem auto lenže mojej matke sa moc nepáčilo, keď som si požičiaval už vyše 2 roky jej Peugeot 207 SW. Je na neho neuveriteľne háklivá, čo často viedlo k hádkam. Preto keď som si našporil nejaké peniažky, začal som uvažovať o kúpe vlastného auta.

Pre Feliciu som sa rozhodol pomerne rýchlo vďaka lacným a ľahko dostupným náhradným dielom, bezproblémovým opravám a servisu a koncepčne jednoduchým motorom. Bolo mi odporučené aj Punto, ktoré je cenovo i dostupnosťou dielov podobné s Feliciou, no Fiata som moc nechcel, hoci má tuším pozinkovanú karosériu. Felicia sa mi zdala pre mňa také akurátne auto a po tom, čo som si o nej prečítal kvantá článkov a recenzií, som sa aj o týchto autách dosť naučil.

Pamätám si, ako som si vravel, že mám jedinú podmienku pri kúpe auta - aby malo posilňovač riadenia :D Učil som sa jazdiť totiž na spomínanom Peugeote so servom no a keď som raz šoféroval dlhú Daciu Logan bez serva, povedal som si - nikdy viac. Neviem čím to je, možno som silnejší alebo absencia posilňovača v ľahkých Feliciach nie je taká citeľná, no po prvej jazde na Felicii bez serva som si povedal, že to nie je taký veľký problém ako som si myslel. Ďalšie podmienky na auto som mal aby nebolo biele, aby malo čo najmenej hrdze, no najmä spoľahlivý motor, nakoľko jazdím pomerne dlhé trasy. Uvažoval som nad kombíkom po zistení, že sa predávajú za rovnaké ceny ako hatchbacky, tak prečo nemať väčšie auto? Potom som si to však rozmyslel, nakoľko kratšie Feldy sú krajšie a pre mladého chlapa akosi vhodnejšie =) Hoci vďaka Peugeotu mám na kombíky slabosť, v aute často jazdím sám alebo s jedným spolujazdcom, takže väčšie rozmery by som vôbec nevyužil.

KÚPA:
Proces hľadania bol celkom zaujímavý, hoci som na internete pozeral Felky už tri mesiace vopred, nakoniec ma okolnosti prinútili kúpiť si auto narýchlo, do troch dní. Po tom, čo som kvôli jednej cestoval asi 50 km jedným smerom a výsledkom bolo čiastočné sklamanie, som si povedal, že budem hľadať autá najprv z môjho mesta. Na zozname sa tak ocitlo päť áut, z ktorých sa v daný deň dali obzrieť štyri. Zobral som kamaráta, čo má tiež Feliciu a jeho otca, ktorý sa do áut vyzná a šli sme na obhliadku. Žiaľ, hneď pri prvom kuse stál občan tmavšej pleti, takže sme z auta ani nevystúpili a rovno sa otočili. Ďalšia na rade bola Felka z bazáru, odkiaľ som si auto kúpiť nechcel. Táto však bola veľmi zaujímavá, pretože na tacháči mala asi 70 000 km a auto na to skutočne vyzeralo. Cena preto bola bohužiaľ dosť vysoká a neboli k nej druhé kolesá, takže by som musel minúť viac peňazí ako som mal. Ostávali dva kúsky, samozrejme tretia tiež patrila akémusi vajdovi takže podstatne sklamaný a zúfalý som s obavami bol zvedavý na poslednú možnú kandidátku so slovami "ak aj tá štvrtá bude ci*ánska tak beriem tú z bazáru". Našťastie posledná bola od normálneho majiteľa a vyzerala veľmi pekne takže som cenu zjednal na 800 € a za kolesá som zaplatil ďalšie kilo.

Update: Časom som zistil, že až tak normálny majiteľ to nebol. Dopočul som sa, že je to vraj "biely kôň", teda chlap, ktorého využívajú ci*áni na predaj áut. Definitívne som to zistil po zadaní jeho telefónneho čísla do googlu - našlo mi asi desiatku inzerátov, v ktorých predával autá, najčastejšie Felicie. No ale čo už, mohlo to byť aj horšie (kradnuté, zaťažené niečim) a aspoň mám ponaučenie do budúcna.

STRUČNE:
Felka je od staršieho pána, ktorý síce nie je jej prvým majiteľom, no veľmi ma potešila takmer úplne nehrdzavá karoséria, čo len potvrdzovalo slová o jej garážovaní. Výbava je však slabšia, auto nemá ABS, airbagy ani spomínaný posilňovač riadenia. Má slabší, 40 kW motor, dodatočne robený centrál s DO, alarm, imobilizér a metalízu. O hudbu sa stará len starý kazeťák s chrapčavými sériovými reprákmi, no prekvapujúco som zistil, že to predpotopné rádio sa dá spojiť s mobilom, z ktorého si tak púšťam muziku. Interiér je v slušnom stave. Postupne si auto prispôsobujem svojím potrebám a kupujem naň také doplnky, aby sa mi stále viac a viac páčilo. Hoci mám slabosť na strieborné Felicie, moja má tmavozelenú metalízu ale pomaly si na farbu zvykám. Aj tak však závidím majiteľom strieborných kúskov.

Update: To, že Felka bola pri kúpe bez hrdze nepotvrdzovalo slová o jej garážovaní ale fakt, že bola striekaná. Na niekoľkých plastových či iných dieloch som totiž našiel kúsky farby auta.

MOTOR:
Felka je veľmi ľahká a preto mi ani nevadí slabší motor, naopak auto sa mi zdá celkom živé a veľmi rýchlo sa rozbieha. Do 40 kW Felicií sa mohol tankovať aj 91-oktánový benzín a počul som, že keď sa do nej dlhodobo tankuje 95-ka, výkon môže byť trocha vyšší ako na papieri. Ktovie či to je pravda. Pomer výkon/hmotnosť má Felicia lepší oproti Peugeotu, čo len potvrdzuje moje slová, že Felka je živšia ako 207-ka. Motor je zatiaľ spoľahlivý a verím, že to tak ostane. So spotrebou som veľmi spokojný, odhadujem ju asi na 6,5 litra.

PREVODOVKA:
Ako na mnohých Feldách, aj na mojej je sem-tam ťažké zaradiť dvojku ale treba na to prísť. Takisto je niekedy problém zaradiť spiatočku ale na to som z predchádzajúceho auta zvyknutý. Inak je niekedy ťažké zistiť, kedy je zaradený neutrál, pretože aj pri zaradenej rýchlosti sa s pákou dá hýbať niekoľko centimetrov vo všetkých smeroch :D

BRZDY:
Brzdy sú nové ale vo výbave nie je ABS takže musím na to myslieť. Predovšetkým ma ale prekvapilo, keď som raz musel prudko zabrzdiť a kolesá flekovali, na to nie som zvyknutý. Inak som zatiaľ ubrzdil všetko, takže s brzdami som spokojný.

PODVOZOK:
Ten sa mi zatiaľ vidí ok. Keď prechádzam zadnými kolesami cez spomaľovač pri dome, tak mi vždy zadok vyhupne dozadu ale možno to je len tým, že je ľahký. Inak som spokojný, pretože na aute necítim každú jamu. Na jednom kolese bolo trocha uvoľnené ložisko, tak sa to spravilo. Na inom kolese zase ložisko vydávalo hrozné zvuky, tak sa vymenilo.

INTERIÉR:
Interiér na mňa zo začiatku pôsobil lacným a jednoduchým dojmom ale montáž stredového panela, štvorramenného volantu a novej hlavice radiacej páky to zmenila na nepoznanie. Inak ale veľmi oceňujem priehradku pred spolujazdcom, do ktorej sa zmestí skoro všetko, aj veľká fľaša. Do auta sa zmestím aj ja a mám všade dostatok miesta. So sedačkami nemám problém. Kufor veľmi ani nevyužívam, možno aj preto sa mi zdá obrovský.

EXTERIÉR:
Karoséria je silná stránka môjho kúsku, nenájdete na nej skoro žiadnu hrdzu a robím všetko pre to, aby to tak aj ostalo. Na Felke je síce pár škrabancov či ťukancov ale som si povedal, že keď sa k nim náhodou pridá ďalší, nebudem o tom ani vedieť :D Ale nie je to nič výrazné, čo by hneď na prvý pohľad upútalo Vašu pozornosť.

Update: Po jari mi samozrejme začala kvitnúť na typických miestach - nad lištou piatych dverí a na blatníkoch.

POZITÍVA:
Felicia je veľmi jednoduché auto. Nakoľko som sa učil jazdiť na novom Peugeote, nevedel som o autách nič. S kúpou Felicie sa to ale zmenilo - kopa vecí sa rozoberá veľmi jednoducho, stačí krížový a plochý šrobovák =D Človek sa nemusí báť nejakej komplikovanej elektriky a podobne, takže veľa vecí sa dá rozobrať či opraviť doma na dvore. Vďaka Felke sa o autách veľa učím.

To, čo som čakal, sa potvrdilo - kúpa značky z Mladej Boleslavi je veľmi výhodná. Autorizovaných servisov je veľmi veľa, chlapíkov čo sa do škodoviek vyznajú ešte viac, o náhradných dieloch nehovoriac. Navyše za super ceny. Vďaka tejto skúsenosti je pravdepodobné, že pri Škode zrejme ostanem aj v budúcnosti.

Som spokojný aj s motorom, 1.3 MPI určite odporúčam. 1.6 som ešte neodskúšal ale musel by som platiť viac za poistku. Diesel som moc nechcel.

Felicia má pekný dizajn. Veľmi sa mi páči zvonka, je to posledné hranaté auto od Škodovky. Je pekná zo všetkých strán, moc ma nové autá svojim netradičným dizajnom a samými oblými plechmi neoslovili. Interiér je jednoduchý a konzervatívny, nenájdem v ňom nič, čo by sa mi výslovne nepáčilo.

Auto mi niekedy aj vytvára úsmev na tvári, okrem úsmevu na pozdrav, keď ho po dlhšej dobe vidím, mi príde vtipná niekoľkominútová snaha zistiť stav paliva, nakoľko ručička sa vychyľuje podľa toho, či auto ide do kopca, z kopca alebo je na rovnej ceste :D

NEGATÍVA:
Felka bola spredu ťuknutá, o čom svedčí čierny predný nárazník, pár krivých plechov alebo zvnútra rozbité pravé svetlo, ktoré aj je trocha odlišné ako druhé. Takisto bola aj predná smerovka každá iná, tak som ich vymenil. Mechanik mi tam však dal nejakú zlú žiarovku, a tak keď som vyhodil ľavú smerovku, celá ľavá strana mi blikala veľmi rýchlo. Po opätovnej výmene žiarovky to už bolo v poriadku, takže som rád, že problém nebol v relé alebo elektrike celkovo, ako som si pôvodne myslel. Navyše mi tam dal aj zlé celé svetlo, ktoré má odtrhnutý jeden úchyt a smerovka tak mierne vypadávala.

Ďalším problémom je diaľkové ovládanie centrálu+alarm+imobilizér. Centrál s DO a alarm boli totiž dodatočne dorábané, no a robil to asi nejaký babrák, pretože tieto veci si s imobilizérom nerozumejú, nakoľko to je zapojené naopak - aby som naštartoval, auto musí byť zamknuté. Nakoľko mi príde blbé sadnúť do auta, zamknúť sa a až potom naštartovať, musel som to vyriešiť tak, že auto je stále zamknuté a odomykám si ručne.

Ďalej mi nefunguje stredná poloha stropného svetla, tesnenie okolo strešnej antény je popraskané, samozrejme nefunguje výškové nastavovanie svetiel a hnevali ma bočné lišty na dverách, pretože boli popraskané, škaredé a niekde aj odlepené...to žiaľ majiteľ vyriešil pre mňa nepochopiteľným spôsobom - navŕtal diery skrz dvere a lišty priskrutkoval! Teraz som ich dal preč, takže mi na aute ostali diery.

Napriek všetkému mám však svoju Felku veľmi rád a jazdu na nej si skutočne vychutnávam. Má zopár chybičiek ale je moja tak jej to tolerujem. Sľúbil som jej, že ak sa ona bude starať o mňa a bude ma poslušne a spoľahlivo voziť, budem sa starať aj ja o ňu. Dúfam teda, že sa budeme dlho tešiť jeden z druhého =)

+ je moja =)
+ veľmi jednoduché auto, dá sa ľahko rozobrať a je tam minimum elektroniky
+ dobrý odpych
+ minimum hrdze
+ lacné náhradné diely a servis
+ strašne rýchlo vykúri interiér
+ veľký batožinový priestor

- slabšia výbava, najmä absencia posilňovača, ABS či airbagu
- trocha náročnejšie zaraďovanie
- pár ťukancov a škrabancov ale to sa pri ojazdenom aute dalo čakať

Chodím do Auto Tip Brodzany, sú tam veľmi milí, ochotní a ústretoví ľudia, najmä pán Samela. Pôsobí to tam na mňa dobrým dojmom, Feliciam sa tam veľmi rozumejú a majú tam aj skvelé ceny.

Príjemný starší pán, ktorý bol ochotný so mnou vybaviť poistku, všetky papierovačky u policajtov a podobne. Autá som hľadal na bazoši, z bazáru som auto nechcel.

Úpravy a opravy

MECHANICKÉ:
- nová spojka Sachs (60 € bez roboty)
- nové predné brzdy (75 € bez roboty)
- nová spínacia skrinka (vrakovisko, 15 €)
- vymenené pravé predné ložisko (12 € bez roboty)
- vymenená manžeta hrebeňového riadenia (2 € bez roboty)
- robená geometria (asi 10 €)
- namontovaný spínač ventilátora, ktorý ho zapína pri 92°C (autodiely, 6 €)

EXTERIÉR:
- 14-palcové elektróny aj s letnými pneumatikami (bazos.sk, 150 €)
- 13-palcové elektróny na zimu (bazos.sk, 60 €)
- predné a bočné smerovky vymenené za číre (autodiely, cca 7 €)
- vymenené logo v maske za nové (autodiely, 6 €)
- nové držiaky na značky bez nápisov (autodiely, 2 €)
- odstránené zásterky
- nerezová koncovka na výfuk - ešte nenamontovaná (bazos.sk, 8 €)

INTERIÉR:
- stredový panel (bazos.sk, 20 €)
- štvorramenný volant (vrakovisko, 10 €)
- hlavica radiacej páky (autodiely, 9 €)
- textilné koberčeky do interiéru (Lidl, 8 €)

(na ďalších sa pracuje)

Plány do budúcna:
- vymeniť rozvody
- opraviť centrál
- opraviť stropné svetlo
- fólie na B-stĺpiky
- ošetriť dvere, blatníky a kufor
- nazvárať koncovku výfuku
- kúpiť nové zimné pneu
- kúpiť lepšie biele žiarovky
- možno vymeniť repráky
- možno hornú rozperu tlmičov

4.7.2013 12:29

Očakávaná rozlúčka

Dlho som sem nepridal žiadnu novinku a to z toho dôvodu, že Felku nahradí iná kolegyňa, ktorej recenzia tu bude už čoskoro. Jedná sa samozrejme opäť o Feliciu avšak v oveľa lepšej výbave, so silnejším motorom, v krajšej farbe a v limitovanej edícii Sportline. Zelená je tak na predaj, čo mi je určite aj trocha ľúto vzhľadom na to, ako som sa o ňu staral, čo som na nej robil a ako mi verne slúžila. Takže teraz sú na pláne technická a emisná a poriadne vypucovanie, vyleštenie a predaj.

9.6.2013 00:58

Nové kolesá!

Tak som si pred niekoľkými dňami vzal ďalšieho chrobáka do hlavy - po pozeraní fotiek Felky na plecháčoch som sa hrozil príchodu zimy a jazdenia na škaredých plechových diskoch. Zaumienil som si preto kúpu nových a väčších kolies na leto a prehodenie starších 13" elektrónov na zimu. Nakoľko mám však v TP zapísaný len jediný rozmer 14" pneu, bol výber nových kolies obtiažny, no nakoniec to dopadlo výborne: zohnal som krásne nové 14-palcové elektróny aj s pneumatikami Michelin vo výbornom stave za 150€! Disky sú rovné, pneumatiky jazdené jednu sezónu takže to vyzerá na skvelý obchod :)

Okrem toho som kúpil len jednu drobnosť, po ktorej som už chvíľu túžil - novú hlavicu radiacej páky. Stará bola popraskaná a ošúchaná, nová je oveľa krajšia na pohľad a príjemnejšia na dotyk. Plus som tak opäť zdvihol úroveň interiéru.

Felka inak zatiaľ slúži na jedničku, čo mi robí obrovskú radosť a dúfam, že to tak aj ostane :)

27.5.2013 17:12

Nejaké novinky...

Felku som práve priviezol zo servisu, kde jej vymenili pravé predné ložisko, manžetu hrebeňového riadenia a tak sa musela robiť aj geometria. Nie brzdový piestik ani brzdová platnička ale ložisko totiž vo vyšších rýchlostiach vydávalo otrasné zvuky, ktoré sa rozliehali po celej kabíne a desili nielen mňa, no najmä prípadných spolujazdcov. Po dvoch mesiacoch je už dúfam problém vyriešený.

Ďalej som zistil skvelú vec - to predpotopné kazetové rádio, ktoré v aute mám, sa dokáže spojiť s mobilom a prehrávať z neho hudbu! Takže miesto nového rádia na CD či USB som si kúpil za dve eurá kábel s 3,5 mm jackmi a púšťam si hudbu z mobilu, dokonca mám tak aj handsfree lebo keď mi niekto volá, počujem ho samozrejme cez repráky v aute ;) Počúvať rádio veľmi neobľubujem a hoci počúvanie kazety Beatles malo svoje čaro, takto to je určite lepšie :)

Na záver ešte spomeniem, že som komplet vybral predné sedačky (držia len na piatich skrutkách), vyprášil ich pracherom (z vodičovej šli mraky prachu) a vytepoval ich plus zapojil sa ľavý reproduktor, ktorý bol odpojený. I tak sa ale pravdepodobne budú obidvaja papieroví starčekovia porúčať na úkor niečoho novšieho a lepšieho :)

20.5.2013 00:53

Čo je nové?

Po dlhšej dobe menšia aktualizácia:

S príchodom tepla som poznal ďalší problém - ukazovateľ teploty sa šplhal zbesilo vysoko a to za úplne bežnej jazdy. Po jednom lezení do kopca dokonca vyskočil na 105 stupňov a tak som sa rozhodol, že to treba riešiť. Našťastie som našiel doma staré Autotuningy (AT magazíny) a vďaka sekcii Ladíme plechovku som problém vyriešil výmenou spínača ventilátora, ktorý sa zapínal až pri 107 stupňoch. Za 6€ som kúpil spínač zo Škody 120, ktorý po namontovaní spína pri cca 92 stupňoch. Dnes pri 27 stupňovom teple a ďalšej jazde do kopca bol motor absolútne vo výbornom teplotnom rozmedzí - 90 stupňov! Dúfam že to vydrží :)

Ďalej som zistil, že mi kvapká olej z prevodovky ale je to v malom formáte, tak to asi riešiť nebudem. Akurát ma iritujú tie kalužky na dlažbe...

Niekde bude zrejme zlé tesnenie na ľavých zadných dverách, pretože pri umývaní auta zvonka som mal kvapky vody na ĽZ okne aj zvnútra. Nie prvý krát.

Konečne som strhol bočné lišty z dverí, ktoré boli celé dopraskané a škaredé. Pod nimi sú kúsky hrdze a nakoľko sa mi auto bez líšt veľmi páči, zrejme sa pustím do jemného gitovania-striekania.

Vŕzgala mi kľuka na ovládanie šoférových dverí a pánty na kufri - vyriešené nastriekaním silikónovým olejom. Rozoberanie dverí bola celkom zábava :)

V blízkej dobe bude zrejme na programe konečne výmena antény, oprava centrálu, stropového svetla (nefunguje stredná poloha - otvorené dvere) či nazváranie nerezovej koncovky výfuku a podobné prkotiny...samozrejme pokiaľ sa nevyskytne nejaký veľký problém

21.4.2013 19:19

Konečne pekný víkend

Tento víkend som konečne neriešil žiadne veľké problémy, naopak počasie bolo krásne a tak som Felku mohol prvý krát umyť odkedy ju mám. Čistá a s elektrónmi vyzerá zrazu neuveriteľne dobre. Konečne som aj kúpil nové držiaky na značky, nakoľko predná bola zlomená a zadná škaredá. Nové sú bez akýchkoľvek nápisov =) Aby sa ale nepovedalo, opäť som musel ísť do servisu, kde som už ako doma. Zistil som totiž ďalšiu vadu - po zaradení spiatočky mi nesvietili cúvacie svetlá. Problém nebol v žiarovkách ale v mechanizme, našťastie mi to vedeli pomerne rýchlo opraviť a stálo to len 2 € za robotu =D

17.4.2013 10:35

Ďalší problém...

Auto skúša moju trpezlivosť a v sobotu ma veľmi nepríjemne prekvapilo - v meste na parkovisku mi zrazu nešiel vložiť kľúčik do zapaľovania a ja som nemohol naštartovať. Nakoľko sa mi aj zamkol volant, odtiahnutie nebolo realizovateľné a mňa tak chytala beznádej. Našťastie sa mi nakoniec kľúčik podarilo do zapaľovania nasilu vraziť, hoci to šlo neuveriteľne ťažko a bál som sa, že niečo urvem. Ihneď po naštartovaní som šiel do servisu, kde mi vymenili spínaciu skrinku. Nová stála 70€ ale zohnal som z vrakoviska za 15€ avšak len s jedným kľúčom. Nepraktické je, že teraz si budem musieť pôvodným kľúčom otvárať auto a novým kľúčom štartovať, takže oprava centrálu na DO sa zdá byť ešte viac žiadúca.

8.4.2013 20:57

Prvé opravy

Felka sa vrátila zo servisu, kde bola komplet vymenená spojka za novú Sachs. Boli menené aj brzdy, pretože ten strašný zvuk bol kvôli rozpadnutým brzdám, takže pozdravujem predchádzajúceho majiteľa, ktorý mi tvrdil, že brzdy sú tam nové. Zároveň sa opravilo ložisko na jednom kolese a vymenil olej, filtre a všetky kvapaliny. Plus najazdených ďalších 200 km počas ktorých mi auto zase vydávalo nepekné zvuky a ja začínam byť trocha na nervy, či som dobre kúpil a či do Felky neinvestujem ešte ďalších 800€.

3.4.2013 21:56

Veľká noc - jazdíme moc

Počas sviatkov dostala Felka zabrať - cesta do Senice (200 km), do Bratislavy (300 km) a do Banskej Bystrice (200 km), vďaka čomu som sa vyjazdil do sýtosti a prekročil hranicu spoločných 2 000 kilometrov. Konečne je namontovaný nový volant a teda aj pofotený interiér, ktorý teraz hneď vyzerá lepšie. Opravil sa aj dodatočne montovaný centrál, ktorý ma však nepríjemne prekvapil - s imobilizérom si nerozumie, lebo to je nejak zapojené naopak: naštartovať sa dá iba ak je auto zamknuté, čo je dosť nepraktické. Takže hoci konečne centrál funguje, naďalej ho nevyužívam. Bol aj vyriešený problém s ľavými smerovkami, ktoré blikali veľmi rýchlo - stačilo vymeniť jednu žiarovku. Cestou do BB Felka začala vydávať veľmi nepekné zvuky a veľmi som sa bál, či vôbec prídem domov. Problémom by mal byť kamienok v brzde, takže auto putovalo do servisu, kde sa okrem rozobrania bŕzd urobí zopár ďalších vecí, o ktorých budem informovať.

24.3.2013 15:15

Víkend tretí

Konečne namontovaný stredový panel, poviem vám, to auto hneď vyzerá viac na úrovni =) Plus som z vrakáču za smiešnu cenu kúpil štvorramenný volant, už sa teším ako zapasuje do toho interiéru...sľubujem, že po jeho nahodení už pridám aj fotky vnútrajška ;) Trocha ma zarazili hrdzavé kolajničky na posúvanie sedadla, hádam mi do auta nezateká...a až dnes som si uvedomil, že nielenže sa sedadlo nedá posúvať výškovo ale ani sa nijak nedá hýbať s volantom...nuž ale nevadí, svoju polohu na sedenie som si už aj tak našiel =)

17.3.2013 00:21

prvých spoločných 1 000 km

Vzhľadom na moju pracovnú vyťaženosť, ku ktorej potrebujem auto, sa mi už po necelých troch týždňoch podarilo na Felke nabehať prvých tisíc kilometrov. Prispelo k tomu najmä niekoľko ciest na Záhorie (100 km jedným smerom). Zatiaľ som veľmi spokojný, autíčko je spoľahlivé, napriek malému výkonu celkom živé, má super spotrebu (cca 7 litrov benzínu) a začínam si naň zvykať. Za to som Felku odmenil kúpou stredového panela a nerezovou koncovkou výfuku, ktorých montáž a teda aj fotky budú na programe ďalší víkend.

10.3.2013 19:37

Víkend druhý

Tento víkend si Felka celkom užila, najskôr cesta do Zlatých Moraviec cez rozbitú cestu v nepriaznivých podmienkach (zákruty, dážď, časová tieseň), no všetko zvládla. Ďalší deň sa odstránili zásterky, opravilo pár nesvietiacich žiaroviek a vymenili blinkre. O pár hodín už viezla v kufri nové elektróny. Po týždni a pol má už najazdených takmer 600 km. Felka mi robí čím ďalej tým väčšiu radosť.

3.3.2013 23:51

Výlet

Tak dnes som Felku zobral trocha prevetrať - dali sme si dokopy 200-kilometrový výlet na Záhorie. Odhliadnuc od strašných ciest som si super zajazdil, hoci pôžitok mi trocha kazilo audio, pretože zrejme kvôli zlej anténe som nedokázal chytiť žiadne rádio a ak aj tak ma deprimoval strašný chrapčavý reproduktor. Budem to musieť nejak poriešiť. Vyriešil som to úplným vypnutím rádia a počúvaním motora =) Inak ma autíčko poslúchalo aj keď tých len 40 kW sa na niektorých miestach, najmä strmých kopcoch, prejavilo. Celkový dojem však dobrý, auto bez problémov zvládlo aj takúto dlhšiu trasu a svoj účel teda splnilo :) Včera som nakúpil pár drobností na skrášlenie, takže po ich namontovaní sem hodím fotky a budem dúfať, že sa budú páčiť.

28.2.2013 21:47

Prvé dni

Tak som si konečne kúpil svoje prvé vlastné auto. Predchádzajúci majiteľ bol starší pán, tak dúfam, že všetko bude ok. Auto bolo garážované, vďaka čomu sa na ňom hrdza vyskytuje len zriedka (klopem na drevo). Má ale zopár chybičiek najmä čo sa elektriky týka, ako nefunkčnosť centrálu, DO, alarmu či zopár vypálených žiaroviek. Momentálne uvažujem o kúpe stredového panela, pretože okolie radiacej páky zíva prázdnotou.

Další vozy Škoda Felicia

pokazená spínacia skrinka mi nedovolila vopchať kľúčik do zapaľovania, našťastie som to rozbehal a bolo to len kúsok od domu

oceňujem najmä veľkú priehradku pred spolujazdcom a stredový panel

jazdím väčšinou sám a mám tak dostatok miesta

auto sa dosť nakláňa v zákrutách

kto by sa vo svojom aute necítil dobre ;)

benzín je drahý no, ale to nie je Felkina chyba

sú všade a za málo peňazí

nejazdím preteky takže v tomto smere nie som náročný, no pár koní navyše by určite nezaškodilo

poteší, asi 6,5 litra

motor nevytáčam, vo vyšších rýchlostiach je síce hlučný, ale inak v poriadku

nemám problém

nové

na to že to je hatchback je to pre študenta riadne veľké