HEMI (muž 32 let) Poslat zprávu

Citroën C3 Firio 1,1i 44kW+ mini-recenzia na CACTUS v novinkách

Citroën C3, foto 1 Citroën C3, foto 2 Citroën C3, foto 3 Citroën C3, foto 4 Citroën C3, foto 5 Citroën C3, foto 7 Citroën C3, foto 8 Citroën C3, foto 11
Citroën C3, foto 12 Citroën C3, foto 13 Citroën C3, foto 14 Citroën C3, foto 15 Citroën C3, foto 16 Citroën C3, foto 17 Citroën C3, foto 18 Citroën C3, foto 19 Citroën C3, foto 20 Citroën C3, foto 21 Citroën C3, foto 22 Citroën C3, foto 23 Citroën C3, foto 24 Citroën C3, foto 25 Citroën C3, foto 26 Citroën C3, foto 27 Citroën C3, foto 28 Citroën C3, foto 29 Citroën C3, foto 30 Citroën C3, foto 31 Citroën C3, foto 32 Citroën C3, foto 33 Citroën C3, foto 34

Přezdívka auta Citrón, Céčko Rok výroby 2005 Koupeno nové najeto [km]:123500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1124 výkon [kW]: 44 kroutící moment [Nm]: 96 zrychlení 0-100 km/h [s]: 15.4 maximální rychlost [km/h]: 153 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 283 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.1

INTRO

Rok 2005, časy zdajúce sa byť dávno prežitými a minulými, ako keby sme ich ani nežili. Časy, keď nikto nevravel o žiadnej kríze, krachu burzy, vojne v Líbyi, teroristických útokoch v Nórsku a rabovačkách v Londýne. Nie, veď sme predsa rok po vstupe do Európskej únie, zažívame rozmach republiky pod taktovou našej vlády, ktorá nás úspešne dotiahla do ťažkých okov made in EU na veky vekov... Všetci sa radujte, tešte sa, ceny pôjdu od teraz vždy len hore a nikdy nie naopak, veď prosperujeme!!! S EÚ na večné veky!
Áno, takéto udalosti vtedy vplývali na ekonomiku nášho skapatého a nepodstatného kraja v strede tohto svetadielu, s názvom Európa...
Všetci si šli ruky potrhať ako nám bude dobre, podnikatelia jasali nad EU Common Market, že budú môcť zdražovať a okamžite argumentovať, že chudáci predávajú za najnižšie ceny v celej EÚ. No málokoho už vypočuli, že vo vzťahu k platom, sú naše ceny beztak vysoké...
To sa krásne premietlo v cenách automobilov, v porovnaní so súčasnosťou až rozum prestáva pracovať.

STORY BEGINS

Cesta k autu začala ešte koncom roka 2004, keď som ešte ako malý smrad prehľadával internetové stránky denno-denne dúfajúc, že narazím na auto, ktoré by nahradilo už politicky nevyhovujúci starý Peugeot 405 GRi z roku 1988 patriaci stále k tej výkonnejšej časti áut na našich cestách/necestách. Auto nám však vyhovovalo, no predsa len spotrebu sme začali pociťovať akosi viac, niekedy totiž stál benzín 19 korún za liter. Vtedy nám nevadilo, že to žerie od 8 do 13 litrov, dynamika tomu viac než odpovedala a navyše to auto malo 4,4 metra (4408mm), čo na dobu odkedy sme ho mali (od "96) bolo skutočne veľa.
No vtedy (back in 2005) sme potrebovali auto primárne na trkotanie sa po meste do práce a školy deň čo deň, navyše spojené s u nás dosť častým využitím na dlhšie cesty (k starému otcovi je to tam aj späť 350km a k druhým starým rodičom iba nejakých 150- takže pohoda) Lenže vtedy výber nebol ako dnes, navyše vtedy stála obyčajná Octavia v základe s 1,4 neuveriteľných rovných 500 000Sk!!!
Takže sme sa nejako rozpohybovali a začali sa obzerať po dostupnejších modeloch- takže sme zablúdili do segmentu B. Bol to však neuveriteľný skok, zo sedanu strednej triedy do auta, ktoré nemalo ani 4 metre. Tak sme najprv "opáčili" Thaliu, sedan sa ako tak na obrázkoch pozdával, výbava bola, hm, skromná- el. predné okná, rádio, centrál. To plus motor 1,4= cena nad 300 000Sk. Bol to vtedy vážny adept, už sme mali dohodnutú aj farbu. No nejak sme od toho (chvalabohu) pred zimou v 2004/2005 nešli. Mesiace plynuli a už bola jar, keď sme sa s ocom rozhodli Peugeot vymeniť, keďže neustále problémy so vstrekovaním a štartovaním sa už vážne nedali vystáť.

Francúzsko vs. Česká republika

Vyberali sme z modelov- Peugeot 206, Škoda Fabia a Citroen C3. V tom čase nás ostatné automobilky nejak nezaujali, lepšie povedané, nemali adekvátne portfólio, resp. prekračovali limit dosť podstatne.
Najprv sme šli do Peugeotu, 206 bola extrémne maličká, kufor takmer žiadny, no nevyzerala najhoršie. Avšak to sme netušili ako jazdí, resp. nejazdí. Paradoxom je, že motor 1,1e 44kW v nej, je ten istý ako v C3. No auto obsadené 4 ľuďmi predsa nemôže ísť úplne miernym kopcom (kto pozná Prešov- tak áno, myslím ten na Petrovanskej ulici smerom na KE...) na plne vytočenej trojke slimačím tempom. Táto traumatizujúca skúsenosť už nebola vykompenzovaná ani cenou, vysokou, ani miestom pre posádku- fakt sme sa tam mačkali.
Nasledovalo na Slovensku a Českú obligátne navštívenie showroomu Škody. Vtedy Fabia prešla akurát faceliftom, takže nevyzerala úplne najhoršie. No sadli sme si do toho a...Hrany, hrany, kľuky na okná dokonca aj v predu, žiadne rádio, hmlovky. To auto sa nám zdalo surové, nemecké, a hlavne drahé. Navyše s motorom 1,2 HTP 47kW si zaň predajca vo výbave Classic so striebornou metalízou (vtedy "in") pýtal doslova nekresťanských 420 000! Za Fabiu, už vtedy sa nám to zdalo príliš veľa, aj keď dynamika 47kw oproti 44kW v P206 sa javila ako z inej galaxie.

Našli sme sa!

No náhodou sme zablúdili do neďalekej predajne Citroen. Tak sme sa s otcom rozhodli skúsiť to a už sme neodišli na prázdno. C3 vtedy v novej farbe Sable Bivouac, ktorá nahradila žltú Dakar, bola pocitovo asi 5x väčšia ako P206, 100x krajšia ako Fabia (mamka Škody nenávidí doteraz :D) a hlavne, mala oproti Fabii "nenormálnu" výbavu Firio: 2x Airbag, el. predné okná, rádio, centrálne zamykanie s ďiaľkovým ovládaním na kľúči, palubný počítač, digitálny tachometer a a... hlavne kultivovaný štvorvalcový motor 1,1 s výkonom 60 koní. Viem zneje to strašne, ale v skutočnosti by ste mu tipovali viac, to vše bratru za 396 400Sk. Predajcovia vedeli o aute všetko, boli veľmi milí, tak sme sa hneď dohodli na testovaciu jazdu. Nasadli sme do auta, oco naštartoval a zrazu... TICHO, nič, absolútne ticho, predajca sa pousmial a ubezpečil otca, že auto je vážne naštartované. Ako tak kilometre ubiehali, skutočnosť sa potvrdila, auto je komfortné, pruženie má doslova nenormálny zdvih avšak vykúpený náklonmi v zákrutách, keďže ťažisko je niekde na úrovni Mont Blancu, no za to pohodlie to stojí.
No aspoň, že máte nad hlavou asi 20 a viac centimetrov miesta, takže sa tam bez problému a pohodlne vojde/usadí dvojmetrový človek(odskúšané)

PODVOZOK, RIADENIE, MOTOR

Takže klasická konštrukcia prednej nápravy- a totiž McPherson a vzadu obyčajná vlečená náprava. Auto drží zvolený smer statočne, no je citlivé na bočný vietor vo vyšších rýchlostiach(120+).Pasažieri sediaci vzadu (ak nejakí vôbec budú) si budú musieť určite zvyknúť na isté (nie najpríjemnejšie) hopsanie na rýchlych priečnych nerovnostiach za sebou, kedy sa predsa len prejavuje obyčajná zadná náprava.
Na druhej strane vpredu nič nedrncá ani neskáče, no auto sa na nerovnostiach zhupne, no nie je to nič strašné. A do zákrut netreba preháňať nájazdové rýchlosti, veď predsa to nie je žiadne športové auto. Ak to s nájazdovou rýchlosťou predsa len preženiete, k limitom sa dostanete pomerne rýchlo. Volajú sa diery vo vozovke spôsobujúce odskakovanie zadku auta v zákrutách pri (veľmi) zvýšenej rýchlosti, keď sa tiež dostaví nedotáčavosť (prichádza dosť skoro), tú musíte korigovať väčším zatočením volantu=zvýšený náklon (strach z prevrátenia- ak pôjdete ako prasa, inak len mierny náklon a cestovanie po sedadle-tiež nič príjemné), takže racionálnou možnosťou je uvedomiť si chybu a povoliť tlak na plynový pedál.
No raz sa mi stalo, že keď som pomaly menil intenzitu stlačenia plynu, pravotočivá zákruta bola relatívne ostrá, natočený volant, a tesne pred apexom boli krásne priečne nerovnosti spojené s pozdĺžnou jamou na ľavú strana auta, kedy mi zadok auta surovo bez ohlásenia odskočil asi tak 25 až 30 centimetrov. To som cítil svojim zadkom a v zlomku sekundy som dal kontru s volantom, všetko v poriadku... Navyše mi šlo auto v protismere. Až potom mi došlo, čo sa mohlo prihodiť, ak by som nereagoval. Takže vážne do zákrut nepokúšajte to auto, je vysoké, pohodlné, no predsa len je to hatchback do mesta a nie okreskový kráľ, tak to od neho nežiadajte.

Riadenie auta sa uskutočňuje prostredníctvom trojramenného volantu s veľmi hrubým vencom príjemným na držanie, v ktorom cítiť istú tuhosť (vážne nekecám) a niekedy cítite aj to, po čom ste práve prešli. Strmosť je pojem, ktorý si s týmto autom spájať určite nebudete. Okolo stredovej polohy je asi tak centimeter,dva na jednu aj druhú stranu mŕtvo, no potom stačí relatívne málo a auto ide tam kam chcete, avšak musíte sa s riadením zžiť, lebo musíte vedieť "trafiť" natočenie volantu, no to sa bavíme o rýchlostiach, ktoré pri tomto aute sú na okreskách už neslušné... Po meste je to riadenie geniálne, nie je to nič na štýl súčasného Hyundaiu, kde môžete šoférovať jedným prstom, ale musíte na to používať minimálne jednu celú ruku. Tú druhú si nechajte na riadiacej páke.

Radenie je /bolo u Citroenov starým známym klišé (už mám k dispozícii nové Berlingo XTR a tam to už po pár tisíc km tiež nie je s chodom ružové). Čiže vážne to najlepšie vystihuje termín: miešanie pákou v kýbli s kameňmi. Avšak vždy trafíte správny stupeň, no tie dráhy sú dlhé a kulisa je nejaká kostrbatá a rozťahaná ako stará...ponožka. Niekedy pri preradení ako keby ste cítili ozubené kolesá cez ktoré prejdete. Takže žiadna extra sláva, no je to znesiteľné.

Motor tiahne od voľnobehu, žiadny turbolag sa nekoná, výkon s rastúcimi otáčkami graduje, no nie je to žiadna explózia, len príjemná postupná gradácia. Maximálny výkon je k dispozícii v 5500ot/min, avšak krútiaci moment vrcholí v 3300 ot/min, takže točiť stačí maximálne do 3500-3800, 4000 už je veľa a ovocie to neprináša.
Prevodovka je odstupňovaná dobre, po meste stačí jazdiť na 4ke- tachometrových 52-55. 5ka vám vystačí od (pri komótnej jazde) 65/70 a 80-85 pri vytáčaní v snahe auto "roztiahnuť" resp. niekoho predbehnúť. Jednotka stačí takých prvých 5-10 metrov, dvojka je setsakrametnsky rýchla, trojka na ňu naväzuje a akcelerácia neprestáva, takže s plynom pomaly, je totiž citlivý, no a štvorkou to v meste doslova zarežete tak, že spotreba klesne na bombových 5-6 litrov.

S týmto autom sa dá jazdiť neuveriteľne ekonomicky, aj keď sa o to vôbec nesnažíte (ale na druhej strane netočíte vždy do 4 tisíc...). Trasu Bratislava-Prešov pri normálnej jazde maximálne tacho 120- priemerná spotreba 5,5 litrov, pri svižnejšej jazde 120-130 na diaľnici, mimo obec 100-110, v obci tak 55= 5,6 pri obsadení auta dvoma ľudmi a plným kufrom, plus zadné sedačky obsadené dvoma kuframi... Po meste sa dá zajazdiť aj za menej ako 5litrov, len to chce predvídať a udržovať rýchlosť. V zime sa spotreba vyšplhá nad 6,5 litra len horkoťažko, no to ticho po naštartovaní oproti ix35 by stálo kľudne aj za viac paliva.
Takže pôvodný účel tohto auta jazdiť po meste a ušetriť sa splnil nad očakávanie dobre. Inak s obehovaním je to docela sranda, keďže motoru musíte naslúchať a rozmýšľať, nie dupať v 70 na 5ke plný plyn a modliť sa aby ste ten kamión predbehli. Stačí tam dať za 4, plný-vytočiť-preradiť a zaradiť sa. Toť vsjo.
Samozrejme vždy je lepšie mať výkonostnú rezervu, ale keď auto viac neposkytuje, je potrebné sa naučiť jazdiť s tým, čo je k dispozícii a nie horekovať, najmä v diskusiách, že to nejede, to je šijací stroj atď. Autu by samozrejme prospela 1,4 75k (1,6 je už z iného sveta :) ), lenže v roku 2005 činil príplatok za tento motor 75 000 Sk vtedajších, čo bolo pre nás vtedy veľmi veľa. Navyše tieto 1,4 sa spotrebou s 1,1 rovnať ani zďaleka nemôžu, je totiž skoro o viac než liter vyššia.
Ešte k brzdám, vpredu kotúče vzadu bubny. Tie na toto auto stačia, v meste sa príjemne dávkujú, pedál reaguje v celej dĺžke (aj keď prvé 2-3cm nič), takže nie je problém odhadnúť dávkovanie, auto sa však mierne nakláňa dopredu, keďže vzadu sú iba bubny a tie nemôžme porovnávať s kultúrou brzdenia napr. v ix35 s obrovskými kotúčmi.
No pár krát som im už dal zabrať až tak, že som potom musel meniť doštičky aj kotúče, pretože som ich raz zvlnil a raz mi uviaznutý kamienok v strmeňoch vyryl krásnu ryhu do kotúča. Ale to bolo pri extrémnom zaťažení a v extrémnych podmienkach, ku ktorým sa málokto s týmto autom dostane. No to bolo dávno a takéto excesy už s C3 neplánujem, hoci aj tak premýšľam, či neposilním celú brzdovú sústavu novou brzdovou sadou, sú za veľmi dobre ceny drážkované a odvetrávané kotúče spolu s doštičkami, tak uvidím časom, teraz sa aj tak pohybuje auto iba po meste.

INTERIÉR

Masívne predné dvere nie najmenšej váhy s divným sivým oplastovaním zvnútra a takmer žiadnou izoláciou medzi plechom a plastom ukazujú široký a vysoký nástupný otvor do interiéru C3 (interiér po facelifte v 2006 je omnoho užívateľsky príjemnejší, nakoľko čalúnené opierky v dverách tak neotlačia lakte) Interiér je vyvedený v sivej farbe a nevelúrovom poťahu, sedí sa príjemne, avšak je tu niekoľko prešľapov.

Sedadlá nemajú ani najmenšie bočné vedenie, takže v prudších zákrutách bude váš chrbát cestovať častejšie ako by sa vám páčilo. Ďalej sú problémové opierky hlavy, najmä ich sklon. Ak sa chcete oprieť, musíte hlavu zakloniť do neprirodzenej polohy, ktorá pri šoférovaní nie je príjemná. Mäkkosť sedadiel je po meste excelentná, nič vás nevytrasie, o zuby neprídete a prdelku máte v pohodlí. Na dlhšie cesty to už taká sranda nie je. Jazdy do Bratislavy a späť do Prešova boli pre chrbát trošku nepríjemné, vystúpite s pocitom, že na chrbte máte nejaký ťažký batoh, keďže chrbát je v akomsi miernom korýtku. No dve pauzičky cestou to ako-tak spravili.
Miesta je na nich v predu dosť čo sa týka ramien, hlavy, kolien a lakťov. Záleží ako máte nastavené iba pozdĺžne nastaviteľné sedadlo a výškovo a osovo nastaviteľný volant (túto fičúru nemajú mnohé autá dodnes- čomu nerozumiem, navyše sklon aj hĺbka majú dosť veľký chod, čiže nájsť si polohu nie je problém) Osobne sedím niečo na štýl rallye, čiže nohy mierne pokrčené, ruky tiež, volant zovretý 14:45 a pritiahnutý k hrudi tak, že si krásne môžem vyložiť ľavý lakeť na (tvrdé) obloženie dverí a držať volant oboma rukami s komfortom. Nič také na súšasný štýl operadlo úplne dozadu, človek sa drží volantu jednou rukou a ledva vidí dopredu, keďže je prehnutý a vyvalený na lakťovej opierke. Tá sa v aute nachádza tiež, nechali sme ju dodatočne namontovať ako originálne príslušenstvo s koženým poťahom (stála okolo 4000Sk) ale stála za to. Ruka si na oddýchne a druhú môžte položiť na plast pod oknom a držať ľavou dlaňou volant, kde vychádza jedno rameno. Tak bude zaručené vaše pohodlie.

Pri cestách vám bude ďalej robiť spoločnosť digitálny tachometer s krásnymi veľkými číslicami, ktoré sú vynikajúco čitateľné za každého počasia. Otáčkomer sa nachádza nad stredovým displejom rýchlomera, je to len tenký ohnutý pásik po ktorom behá červený jazýček, no na jeho čitateľnosti sa to nijako nepodpísalo. Po oboch stranách tejto kapličky sú digitálne ukazovatele teploty vody naľavo a stav nádrže napravo v podobe oranžových dielikov, ktoré sú veľmi ľahko čitateľné. Na vrchu stredového panela sa nachádzajú hodinky, pod ktorými sú dva otočné výduchy, ktoré si môžete otáčať ako chcete, poprípade úplne zatvoriť. Cestu vám spríjemní tiež kompletné ozvučenie od Pioneeru (nie je štandardom vo všetkých C3, nám to montoval zadarmo predajca) t.j. 4x repro plus rádio Pioneer umiestnené pod dvoma výduchmi na stredovom tuneli, ktoré spolu hrajú na také auto veľmi dobre.
No odhlučnenie vo dverách prakticky neexistuje, je tam len plast, vzduch a kov (uvažujem o nejakom vytlmení, predsa len ten akustický komfort nie je taký vysoký)... Čo by ste aj vtedy za takú sumu čakali, že.
Jedinou nevýhodou je "nevhodné" umiestnenie elektrického ovládania predných okien, ktoré majú automatickú funkciu spúšťania a vyťahovania na oboch stranách (to chýba v ix35 a štve ma to) pred riadiacou pákou na stredovom tuneli (tu vidieť šetrenie, aj keď na Citigo sa to nehrabe :D).

Vzadu je to s miestom trošku skromnejšie, no všetko záleží na nastavení sedadla tých v predu- to zn., že na kolená môžte mať 25-30 centimetrov alebo 10-15. Pre štyroch je to bez problému, piati sa zmestia, ale budú sa tlačiť. U nás sa auto používa najviac ako 2 miestne, takže zadné miesta sú buď prázdne, alebo obsadené batožinou, ktorá sa môže zmestiť aj do kufra.
Ten bol v čase kúpy jedným z najväčších vo svojej triede- 282 litrov (súčasná C3 má už 300l). Jeho využiteľnosť je na rozmery auta viac než dobrá, má relatívne pravidelný tvar, úžasnú hĺbku, nakladacia hrana nie je nijak vysoko a plató naopak umožňuje naložiť aj vyššie predmety.

C3ojku som kupoval ešte s rodičmi, no teraz, keď už mám iné auto, ju ja v podstate používam iba do mesta a rodičia. Na C3 však nikdy nedám dopustiť a jazdím s ňou, ako s autom pre radosť, aj po viac ako 120 000 km je to stále veľmi dobré auto, takmer bez chýb, ktoré slúži ako verný pomocník.

- mrštnosť po meste (rozmery, polomer otáčania, cúvanie, akcelerácia z 0-50, zbožňujem to také bežné hrkotanie sa po meste)

- výhľad z vozidla (podporené veľkou presklennou plochou, okná sú tónované dosť výrazne- čo napomáha pri prehrievaní resp. vychladnutí)

- živý motor (na to, že má iba 60 koní, je sakramentsky hravý a živý, má charakter, je radosť s ním pracovať- a nie len capnúť na plyn a čakať čo sa stane- samozrejme v meste, mimo s ním treba pracovať, no to je radosť tiež, vďaka Bohu za atmosféry), no mimo mesto mú predsa len chýba výkon

- úžasná spotreba (vzhľadom na využitie auta, kedy sa od neho vyžadujú raz krátke jazdy po meste, následne diaľničný záťah cez celú republiku pri plnom zaťažení tam aj späť, síce už sporadicky, ale predsa) ktorú v lete bez problému udržíte do 5,5 litra bez väčšej snahy, v zime maximálne 6,5

- charakter (to auto má dušu a to mu jednoducho uprieť nejde, chce od vás, aby ste sa s ním zžili, nie je to obyčajný workhorse, ale je to niečo, s čím aj obyčajná cesta po meste vám vyčarí úsmev na tvári)

- spoľahlivosť (na 7 ročnom aute sa doteraz len menil bežný spotrebný materiál, nič iné, nikdy nás nenechalo a nenechá v štichu, postavte pred neho úlohu a ono ju zvládne bez problémov, pobije sa s ňou a vás to teší- napr. moje vrchárske excesy na Soroške, Popovej apod., napriek tomu vždy bezpečne a s kontrolou)

- priestor (pre dvoch ľudí super luxus, traja úplne v pohode, štyria oukej avšak nie so štyroma kuframi)

- dizajn (podarilo sa mi trafiť dizajn diskov s karosériou, ktorá má čierne plasty, no a teraz nevyzerá to auto ako ženské, dosť ľudí sa za ním aj otáča)

definícia slova slabý ma mnoho významov a pre každého predstavuje niečo iné, takže to, čo je pre niekoho výhodou, je pre iného neprekonateľnou prekážkou. Moja C3 takéto problémy nemá, je ako žena, s ktorou chcete prežiť celý život. Nie je to plastiková blondína, ktorá sa na niečo hraje, má plastiku pŕs, nosa, pier, viečok a botox si chodí pichať každý týždeň. Nie. Moja C3 nehraje na efekt, milujete ju, lebo vám to vždy oplatí, všíma si vás a odvďačí sa vám tak, že sa vždy budete len hlúpo usmievať ak sa o ňu dobre staráte. Je ako žena ktorá vám navarí, postará sa o vás, vypraví do práce a dá vám pusu a šibalsky na vás vždy žmurkne, keď sa na ňu hocikedy pozriete a vy budete rád, že sa k nej poobede vrátite a viete, že bude na vás čakať a nie behať po baroch a loviť nejakých zbohatlíkov. Nie je zlatokopka, samozrejme, že má pehy krásy, ktoré ste jej ale bez problému schopný odpustiť. Lebo vždy viete, že tu pre vás bude. Vaša C3.
Veľa ľuďom sa C3 javí ako rýdzo ženské auto, keďže vyzerá ako taká usmievavá bublinka. A pre nich to predstavuje veľký problém. Osobne mi to vôbec nevadí, práveže som rád, že aj priateľka si ju zamilovala a nedá na ňu dopustiť.
Inak aby ste si nemysleli, že som nekritický, tak ma už nebaví stále meniť olej, filtre, náplne a žiarovky v svetlometoch (čo je klasiký neduh francúžskych áut všeobecne- po namontovaní rezistorov to prestalo- stáli nejakých 20€) a dolievať benzín :D
A teraz viac reálne:

- mimo mesta trochu chýba výkon na svižnejšiu jazdu

- zadné brzdy iba bubnové (ale to majú aj súčasné B-čkové hatchbacky)

- akustický diskomfort pri vyšších rýchlostiach

- malé spätné zrkadla, iba manuálne nastaviteľné

- chýba klimatizácia, pred 7 rokmi dosť luxus, teraz je to nevyhnutnosť, teplotné výkyvy sú fakt brutálne, v lete otvorené okná musia byť nie z frajeriny ale kvôli zdraviu

Niekto by povedal, francúzske auto, šunka, šrot, auto pre žabožrútov, na ktorom sa bude kaziť totálne všetko. Avšak moja C3 netrpela a netrpí žiadnymi závažnými problémami, ktoré mnohokrát 6-7 ročné autá poznačia. Takže sa na nej len menia spotrebné materiály. Akurát pri preberaní auta a skúšobnej jazde prestalo fungovať servo, čo bolo obratom v servise opravené a odvtedy s tým nebol problém. Menili sme na aute už obligátne tyčky stabilizátora (2x už- pozdravujem cestárov), dokonca som zničil jednu sadu predných pružín (menené boli nedávno, auto už malo na krku viac ako 100 000 kilometrov) a minule som menil jeden čap (pravý) ktorý som vybil na našich úžasných tankodrómoch. Samozrejme chodíme na pravidelné prehliadky v autorizovanom servise s ktorým máme veľmi dobré skúsenosti, interval je nastavený na 15 000km (Hyundai má 30 000! chcel by som vidieť ten olej... podrbané šetrenie) - palubný počítač vám to vždy oznámi pri naštartovaní, koľko ešte ostáva. Ak by ste prešvihli limit, iba ostane svietiť kľúč vedľa počítadla kilometrov a nič sa nedeje.
Menili sme aj mnoho vypálených žiaroviek, ktoré začali po používaní denného svietenia- máme automatické (áno svetlá sa sami zapnú pri naštartovaní-akurát otáčkomer nebude podsvietený, ale to môžte zmeniť pretočením páčky o dve polohy) No po namontovaní rezistorov sa už tak neprehrievajú a nevypaľujú. Raz nám v servise zle založili tesnenie na svetlomete a dostala sa nám tam voda, čím bol svetlomet kompletne zarosený a museli sme ho vymeniť. (odporúčam stránku depoauto.sk) Takže teraz auto vyzerá ako keby malo jedno oko tmavšie a jedno svetlejšie. Plus nerátam drobné oderky mestského typu, dva krát prehnutý pravý zadný lem blatníka, mierna vypuklina v ľavej časti zadného nárazníka. A raz v zime do nás spredu narazila na zľadovatelej vozovke jedna pani na Seate Inca. Šli sme do ľavotočivej zákruty, pomaly, keď zrazu vybehla tá pani zhora, šla po našej strane, samozrejme, že úplne "logicky" na ľade dupla na brzdu, samozrejme kolesá sa zablokovali a šmykla sa rovno do našej prednej ľavej strany, keďže oco to nasmeroval na bok smerom na priekopu. Náraz a hotovo. Inca na cucky, no a naše auto- vyskočený predný plastový nárazník a predná maska. To bolo všetko. Servis to vymenil, poisťovňa zaplatila, no nové, nastriekané plastové diely už rovnakú farbu ako plechové časti karosérie nechytili., Takže teraz je z istých uhlov vidieť mierny rozdiel v odtieni. A to by bolo tak všetko čo sa na C3 menilo. Keďže sa blíži 120 000 kilometrov, zrejme budem meniť zadné tlmiče. Ale inak je potrebné zaklopať.

+ Stav po 120 000 km, auto už má 7 rokov, menili sme predné tlmiče a pružiny (zdravím správcov našich ciest..., ale 7 rokov si odslúžili statočne). Ďalej sme robili rozvody, auto sa správa ako nové. Tiež baterka bola zrelá na výmenu, teraz auto štartuje tak, že kľúčom ledva dosiahnete na konečnú polohu a už beží. Plus, na leto som nasadil nové gumy, Continental ContiPremium Contact 3 a auto drží zvolený smer veľmi pekne, hluk sa neprenáša, sú mäkké, takže tlmia krásne, no rýchlejšie sa opotrebujú (daň za mäkkšiu zmes)
Každopádne sa s autom jazdí takmer iba po meste, je super, že nemusíte riešiť žiadne dochladzovanie turba a ani zvýšený hluk a nekultúrny chod dieselu ak máte citlivé uši. Spotreba dlhodobo osciluje pri 6 litroch a to sa s autom nezachádza v rukavičkách. No už plánujem veľké letné upratovanie, čistenie interiéru a celková očista auta, kilometre totiž naskakujú na oboch autách dosť závratným tempom...

Kúpra prebehla u nás v Prešove, v predajni AMM Prešov. Predajcovia boli a ešte stále sú milí, usmievaví, ponúkli kávičku, všetko promptne vybavili, auto doviezli a my sme mohli šťastne jazdiť. Odvtedy ubehlo celých 6 rokov a k nám sa stále správajú milo, či predajcovia alebo servismani vám všetko vysvetlia. Do Citroenu AMM sa preto vždy rád prídem pozrieť na novinky a tiež sa s nimi zviesť, všetci sú ochotní, ponúknu kávu (nepijem :D) tak aspoň vodu. Pri návšteve servisu vždy vychádzajú v ústrety, som takmer vždy prítomný pri výmene, diely si môžete nechať ak chcete. Za šesť rokov na nich nemôžme povedať krivé slovo. Budeme u nich servisovať aj naďalej, keďže nesklamali našu dôveru ani raz a vždy vysvetlia čo urobili, resp. čo bude potrebné, no a na cene sa vždy dá dohodnúť. A to tesnenie, čo raz dali naopak, keď menili žiarovky (čo u C3 vyžaduje značnú prax) čo spôsobilo výmenu celého svetlometu, vôbec nevadí. Počul som už iné story z autorizovaných servisov. Ja na ten svoj nedám dopustiť.

OLD SCHOOL TUNING

Tuning je u mňa spojený s jeho pôvodným významom, ktorý vznikol v 30-tych rokoch 20. storočia v USA. Keď si chlapi začali vylepšovať autá a robili z nich hot rody, robili chop-top, menili uloženie motora, pouzívali tony chrómu a extrémne farby. To je TUNING. To, čo môžeme niekedy vídať na cestách alebo "zrazoch" je už skôr tuzing. Vždy ma priťahovali americká autá, som fanúšik muscle cars- mojím snom je Dodge Challenger R/T 426 HEMI z roku 1970 alebo Challenger T/A 340 Six Pak alebo novozrodenú legendu Challenger SRT8 392 HEMI. Takže ako vidíte, som trošku old school type, aj keď som mladý. Nikdy ma nelákali úpravy aké nám servírujú súčasní "tuneri". Ja uznávam najmä MOPAR a potom niektoré vyhlásené európske tuningové firmy Brabus, Alpina (aj keď tá je už samostatnou automobilkou so špecifickými VIN číslami), Kahn, Gemballa, RUF, čiže tuning na úrovni, aj keď niekedy sa mi páčia niektoré japonské výtvory- najmä JUN auto alebo mašiny od HKS.
Takže kvôli svojmu vlastnému pohľadu na tuning, som na C3 ani nesiahol. Iba som kúpil disky na leto o rozmeroch 175/65 R14 a nové pneumatiky Continental ContiSport Contact 3. Navyše v aute je namontovaná kožená opierka rúk s mäkkou podstieľkou pre väčší komfort z radov originálneho príslušenstva Citroen.

26.8.2014 22:37

pichol ma CACTUS

Prvé skúsenosti som mal s Cactusom v motorizácii 1,6 HDI 92 ETG6 - teda s robotizovaným manuálom. Farebné kombinácie som už videl žlto/čiernu, bielo/čokoládovú, hnedo/čokoládovú a výnimočne aj sivú/sivú. Favoritom bol žtlo/čierny, ale zvažujem sivý batmobil (viď fotogalériu). Biely s čiernymi Airbumpmi nie je zlý, s čokoládovými nie diky.

Predajca mi dal kľúče do ruky a povedal, choďte sa povoziť (vďaka AMM PO) O Cactus som sa zaujímal od jeho premiéry, no aj tak ma naživo prekvapil. Rozmermi sa jedná o drobné auto, avšak veľkosťou interiéru pozitívne zaskočil. Vpredu je dokonca vidieť aj relatívne kolmú kapotu, výhľad do strán je veľmi dobrý. Vzadu je dostatok miesta aj pre 190cm človeka posadeného za 180cm vodiča. Na šírku je to lepšie ako v klasickej C3, na hlavu takisto aj napriek preskelennej streche (Fail 1: BEZ ROLETKY! - napriek zvýšenej nepriepustnosti svetla, je podľa mňa po dlhodobom státí cítiť mierne prehriatý interiér) Kufor je prekvapivo rozmerný, o dosť väčší než na C3,takmer porovnateľný s C4. Sedadlá boli tuhšie ako na C3 alebo C5, porovnateľné s C4, no stále veľmi pohodlné, tak ako aj lakťová opierka rúk a čalúnené výplne dverí s efektným koženým remienkom. Pikoškou je airbag spolujazdca inštalovaný v strope kvôli dizajnérskej priehradke spolujazdca.
Fail 2: ABSENCIA STROPNÝCH MADIEL
Fail 3: NEDELITEĽNÉ ZADNÉ SEDADLÁ, no lavica je sklopná.

Displaye by mohli mať vyššie rozlíšenie a ten hlavný aj rýchlejšiu odozvu (používám iOS) Intuitívny bol dostatočne, konektivita je skvelá. Navi fungovala dobre a cúvacia kamera tak isto.

Prekvapilo odhlučnenie, v dobrom slova zmysle, dokonca aj na 17" to nebolo vôbec zlé.
Vynikajúci je už klasicky motor HDi, kultivovaný, tichý, hladký, príjemný a navyše skoroabstinent... Presný opak prevodovky. Primitívnejšie ovládanie režimov než 3 tlačidlá D/R/N a k tomu klasická ručná brzda nezvyčajného tvaru, navyše pádla pod volantom. Tie sú inak dosť potrebné, pretože to, ako "cloumá" s autom robot pri normálnom štýle jazdy pri prevodoch 1. 2. a 3. je v roku 2014 čosi nepochopiteľné. Pridáte plyn, začnete sa sunúť vpred a zrazu s vami mykne dopredu a dozadu, vtedy sa tam naskladal 2. prevodový stupeň a vy už len čakáte na ten ďalší nepríjemný moment, keď vyzeráte ako človek, ktorý nevie radiť. Hop sem, hop tam, je tam 3. Zrazu však motor hádže bez väčších ťažkostí 4-5-6, už bež nepríjemných zhupnutí. Najlepšie však je pomáhať prevodovke pádlami pod volantom, dať jej pokyn vo vhodných otáčkach, nech sa lomcovanie minimalizuje. Škoda, pretože výborný motor s dostatočným záťahom, zrýchlením a spotrebou(berte v potaz mušiu váhu) v bežnom živote, nie 0-100, nežerie veľa. Predvádzačka mala pri úplne syrovom motore s 200km spotrebu 6litrov.

Najväčším prekvapením bol však pre mňa podvozok, napriek nízkej váhe a šetreniu, sa Citroenu podarilo dať dokopy podvozok, ktorý je tuhší než C3, náklony sú minimalizované (nie minimálne, ale fakt podstatne podtlačené na katégoriu B a k tomu Citroen...) no je stále dostatočne komfortný, ja som s ním bol vzhľadom na triedu a cenu spokojný. Na svedomí to má nie len váha, ale aj realtívne nízke ťažisko, nakoľko je Cactus dosť nízky (svetlá výška vs. nízka strecha)

Poznámka, robot má stupňov 6, ostatné prevodovky 5. Osobne by som šiel cestou HDi 100 s manuálom ovšem.

Na Slovensku sa však údajne neráta so špecifickými formami financovania, ale ostane sa pri klasike... (zatiaľ nie úplné ofiko info)

P.S vyklápateľné zadné okná nepovažujem za fail, práve naopak, vyzerajú fakt krásne.

25.8.2013 14:59

Faktúry

Vybral som faktúry a výsledky geometrie a hodil som ich galérie.

3.11.2012 22:54

Patálie so servom a najmä autorizovaným servisom Citroen

Takže po 7 rokoch sa odporúčalo servo do večných lovíšť, volant šiel občas ztuha a občas mu preplo tak, že stačilo na točenie aj použitie jedného prsta, ale väčšinou šiel iba ztuha... Preto podozrenie padlo jednoznačne na servo, zrejme poškodenie elektro-motorčeka, maximálne prelomenie/prehryznutie káblika. Tak sme auto zapichli v autorizáku Citroen u nás v meste, mali problémy poriadne zdiagnostikovať stav serva keďže ich to nechcelo púšťať do systému. Nasledoval telefonát ocovi a technik naňho vyvalil sumu, stále tomu neverím, 1700€ aj s prácou, chudák otec skoro dostal infarkt s vedomím, že polovica hodnoty auta by šla iba na jedno servo? Bolo potrebné meniť kompletne všetko, nie len motorček. No oca som upokojil, že to budeme riešiť jednoznačne inou cestou, a tak sa aj stalo. Kontakty zafungovali, našli sme si nový servis, tiež sa našlo nové servo, všetko sa spravilo a na konci sa na účtenke usmievali číslice 275€ aj s robotou pane... Keď sa chce, všetko sa dá, ale v autorizáku si mňa/nás pekne nahnevali...
Ešte C3-ojku čaká geometria a nové zimné boty od Continentalu (ContiWinter Contact TS800), a auto je ako nové. Radosť s ním po domácom meste jazdiť, servo totiž funguje skvele, stačí točiť jedným-dvoma prstami. C3 je skvelé mestské auto, len tie spätné mohli byť väčšie.

13.8.2012 23:57

Facelift recenzie

Chudák recenzia C3 ostala popri ix35 mierne bokom, tak som ju mierne poupravil a najmä sprehľadnil.
Časom by som mohol aj C3 niekde nafotiť, ono sa s ňou totiž teraz jazdí iba po meste, takže nemám ani nejaké super príležitosti zachytiť C3 v rôznych situáciách a najmä s mojim novším spolubojovníkom ix35... Tak niečo vymyslím.

11.9.2011 23:21

Hyundai i40cw 1,7CRDi 100kW Style- kvalitný dostavník

Takže po dlhom čase sa s vami môžem konečne podeliť o vlastné skúsenosti a zážitky pri testovaní tak kontroverzného auta strednej triedy, ktoré som vám sľubovaľ už pod tu zverejneným testom bielej i40cw s A/T. Chcel by som vám sprostredkovať alternatívny pohľad na toto auto, ktoré vyvoláva toľko diskusií nielen ohľadom vzhľadu, ale aj ceny.
K dispozícii som mal i40cw vo farbe Blue Spirit Pearl ( http://www.netcarshow.com/hyundai/2012-i40_wagon/1280x960/wallpaper_07.htm ) vo výbave Style s motorom 1,7 CRDi 100kW. V prvom rade som si pri aute uvedomil, že dĺžka 4770 mm predstavuje riadny kus auta (moja čierna ix35 tiež 1,7 CRDi 85kW a tiež Style s panoramatickou strechou má však oproti nej len 4410mm... na recenzii pracujem) a mal som obavy z manévrovania po úzkych uličkách a parkovacích miestach, keďže k autu v tejto výbave je potrebné priplácať za cúvacie senzory (ja ich na aute s rovnakou úrovňou výbavy mám...) Takže prvý dojem pri pohľade na veľkosť auta bol mierne rozpačitý, no veľké spätné zrkadlá tento pocit zahnali. Potom som svoj zrak upriamil na plynulo rezanú líniu strechy a výrazné linky na dverách, prechádzajúce až k predným svetlometom, cez prednú masku auta až kým opäť neprejde cez zadnú časť dookola. Auto je tiež posadené relatívne nízko, čo umocňovali aj veľkostne primerané 17" disky. Ostrý výraz auta dotvárali výrazné predné svetlomety so štandardným LED pásikom na denné svietenie a šošovka, ktorá však nepatrila HID xenónom s natáčaním ako je tomu v najvyššej výbave Premium, škoda. No ale celkový dizajn na mňa v skutku zapôsobil a "dostal" ma. Pomaly sa dostávame k samotnej jazde. Do auta sa nastupuje pohodlne aj vďaka bezkľúčovému vstupu a štartovaniu, ktoré je tu dodávané sériovo. Stačí chytiť kľučku, stlačiť gombík a otvoriť dvere. Pred vami sa zjavia výrazne tvarované sedadlá (avšak nie polokožené ako u mojej ix35), malý kožený volant s dostatočne hrubým vencom a prepracovaná palubná doska, nič na štýl nemeckej ultra-strohosti a chladnosti. Polohu si v príjemných sedadlách nájdete okamžite, pretože poskytujú kompromis medzi extra tvrdosťou, komfortom a športovým bočným vedením- to zn. že pri razantej jazde vás podržia, na diaľnici alebo pri normálnej jazde netlačia a vy sa v nich cítite príjemne. Volant si tiež môžete nastaviť v dvoch osiach takže žiadne dlhé ruky, krátke nohy a naopak sa nebude konať. Multifunkčný volant dobre padne do ruky a jeho ovládanie vám počas jazdy bude dobre slúžiť, je totiž intuitívne. Prístrojová doska zložená z dvoch okrúhlych ukazateľov a centrálneho LCD displeja nesie označenie Supervision. To znamená, že je to niečo na štýl podsvieteného displeja ako na mini obrazovke. Všetky údaje z oboch ukazateľov ako aj z centrálneho displeja sú veľmi ľahko čitateľné a modro-bielo podsvietené. Takže s touto časťou by žiaden problém nebol, poďme ďalej na cestu po interiéri. Vo vrchnej časti stredového tunela si našiel miesto displej od rádia obkolesený tlačidlami, no tie bude používať jedine spolujazdec, keïže vy radšej budete používať tie na ramene volantu. Pod rádiom sa nachádza ovládanie automatickej dvojzónovej klimatizácie, ktorá je síce na ovládanie intuitívna, no centrálny kruhový ovládač mierne kazí dojem z kvalitného interiéru a vyzerá ako z lacnejších modelov tejto značky... K tomu tiež prispeje svojou časťou aj nevzhľadný plast naokolo, ktorý má zbytočne veľkú plochu a mierne bije do očí. Osobne mi to vadilo a bez rozmyslu by som siahol po príplatku za navigáciu, ktorá tento (pre mňa) nedostatok ako-tak odstráni. Dole pred ovládaním klimatizácie sa nachádzala pohľadná a ergonomická riadiacia páka presnej 6. stupňovej manuálnej prevodovky, s nie dlhými dráhami, bezproblémovým prechodom cez neutrál, avšak, pri radení (doraze) budete v ruke jemne cítiť, ako do seba nejaké kolieska zapadajú. Nie je to niè zvláštne, no jemné ruky budú predsa len pri doraze vedieť, že cez niečo tá páka predsa len prešla. Za riadiacou pákou je umiestnený ovládač elektronickej parkovacej brzdy spojenej so systémom rozjazdu do kopca, ktorý vás zbaví starostí a podrží pri rozjazdoch v prudších kopcoch. Na stredovom tuneli za týmto ovládačom bol ďalší kruhový ovládač určený pri navigáciu, avšak združoval aj tlačidlo na vypnutie funkcie Auto Hold a tiež parkovacích senzorov, takže ostatné "tlačidlá" boli zaslepené, nakoľko v aute navigácia nebola.
Medzi prednými sedadlami na stredovom tuneli sa nachádza už iba lakťová opierka na spríjemnenie cestovania s odkladacím priestorom. Týmto sa predná časť interiéru akoby rozdelila na ďalšie dve polovice a ešte viac vytvárala príjemnú atmosféru okolo vodiča, ktorý je obklopený autom. Tlačiť sa určite nebude, no a všetko bude mať po ruke. Avšak podstatným faktom z pohľadu vodiča novej i40 je dôležité, že na ovládanie všetkých funkcií nebude musieť byť raketovým inžinierom alebo pilotom, všetko je presne tam, kde to oèakávate. Intuitívnosť, logickosť a jednoduchosť na prvom mieste. Zatiaľ si auto u mňa vybojovalo výborné hodnotenie za dizajn, kvalitu, spracovanie a jednoduchosť, no praktickosť. Takže teraz sa dostávame k najdôležitejšej časti testu, ako to vlastne s tou podmotorovanou a úbohou 100kW jedna-sedmičkou, ktorá vôbec nejede a na 2,0TDI se nehrabe??? (zdravím VAG koncernových fanúšikov) Musím vás sklamať tu diskutujúci koncernoví extrémisti, na vaše počudovanie, motor pracuje extrémne ticho a dobre. Takto odhlučnený diesel som dávno nevidel, nepočul a neskúšal. Po naštartovaní (tlačidlom- potrebné stlačiť spojku) nepočuť nič, len niekde ďaleko nejaké ševelenie, ako keby nevýchadzalo z motorovej oblasti, ale odniekiaľ inam.Hmmm, povedal som si, tak sa poďme pozrieť ako to vyzerá za jazdy. Stláčam spojku bez vynaloženia väčšej sily, radím za jedna- pekne a presne to tam padlo, a púšťam plynulo zaberajúcu spojku, ktorá však pracuje ako keby 90% chodu pedálu, tých prvých 10% predstavuje také antré, ako keby ste ju zapli. Auto sa rozbieha ľahko, pridávam plyn, radím dva, tri a zisťujem, že motor sa veľmi rád vytáča. Áno vážne, diesel, ktorý sa nechá točiť až k 4000 ot/min a pritom NIČ NEPOČUŤ, žiadny klepot, rachot ani nič také. Navyše auto ide za plynom, až vám to k dieselu, navyše s takýmto podceňovaným objemom nechce veriť. Myslím, že toto je downsizing v tom správnom zmysle slova, kedy sa naozaj zmazuje to klišé o aute strednej triedy s dvojlitrovým dieselom. Stačí aj 1,7, navyše s takýmto charakterom a priebehom krútiaceho momentu? Prosím vás, nebuďte už takí starí, skostnatení, skeptickí európania. Aj keď si stále myslím, že sú jedinci, ktorým tento motor nebude vyhovovať keďže budú mať neustály pocit výkonového deficitu, no úprimne vám vravím. Tento motor je na bežné jazdenie, svižnejšiu jazdu a hltanie kilometrov akurát, avšak to by bolo zbytočné vykladať chipnutým tdi-čkárom apod. diagnózam. Vyzretým a normálnym šoférom bez "pretekárskych" chúťok tento motor musí stačiť, avšak rešpektujem, že niekto chce niečo silnejšie, no prosím, nepodceňujte tento motor, je konkurencieschopný.
Hyundai vytvoril motor, ktorý skutočne ide za plynom ako benzín (samozrejme po prekonaní aspoň tých 1700-1900 ot/min- ale preboha kto normálny bude jazdiť v takýchto resp. nižších otáčkach), navyše pritom nie je doprevádzaný žiadnym traktoroidným zvukom. Týmto posielam pochvalu do vývojového centra Hyundai! Je až k neuvereniu, akú rozdielnu charakteristiku má 1,7 CRDi 85kW (v mojom aute- slabšie odhlučnená) oproti 100kW verzii (ktorú by som chcel mať vo svojej ix35) Čiže u mňa i40cw skórovala ďalší bod.
No čo by to bolo za auto, ak by malo adekvátny motor so zlým podvozkom? Des, no ten sa tu NEKONÁ. Podvozok sa javí ako optimálny kompromis medzi komfortom a tuhosťou. Rozumejte tomu tak, keď idete svižne- auto sa nenakláňa, no nevytrasie z vás dušu. A v prípade, že budete potrebovať hltať diaľničné kilometre, auto sa na nerovnostiach len jemne pohupne, no o svojej práci nedá vedieť žiadnym zvukom. Všetko je presne tak, ako by ste si to želali a predstavovali. Posilňovač nie je prehnaný (v meste a nízkych rýchlostiach nevyžaduje otáčanie volantom veľké úsilie), práve naopak, je adekvátne tuhý pri cestovných rýchlostiach kedy je auto stabilné a dobre sa ovláda nie len pri prejazdoch zákrutami, ale aj na dlhých rovinách. No predsa len to spojenie medzi autom a vodičom nie je prostredníctvom volantu také žhavé, no vôbec neurazí. Ak by ste to s rýchlosťou a volantom niekde prehnali, zastavia vás v tom brzdy s krásne dávkovateľným pedálom, ktorý reaguje okamžite po dotyku nohy a následným stlačením. Takže žiadne šľapanie do prázdna sa nekoná. Brzdy majú okamžitý nástup a so zväčšujúcim sa tlakom stúpa aj ich účinnosť. No bežne budete potrebovať tlačiť na pedál (pri normálnej jazdete mierne nad max. povolenú) maximálne tak na 30-40% chodu. Samozrejme ak by ste nevyžadovali extra prudké brzdenie a zastavenie na fleku, ale len by ste normálne, síce intenzívne brzdili. Týmto by som rád prešiel od podvozku, riadenia a motora k poslednej èasti, priestoru vzadu a batožinovému priestoru. V aute sme cestovali 4 nekonfekčné postavy v oboch zmysloch (4kusy vyššie a 3kusy širšie :D) a nikto sa netlačil. V predu som sa za volantom nijako so spolujazdcom nemačkal, priestoru na hlavu, ramená, lakte a kolená bol dostatok. Vzadu panovala zrejme ešte väčšia pohoda- nohy naširoko, pred kolenami 10-15cm miesta, nad hlavou už menej, ale nik nebol utláčaní. V oblasti ramien a lakťov bola šírka interiéru vyhovujúca (navyše jeden spolujazdec 190cm a druhý 90kg, čiže žiadna konfekcia) Nástupný otvor je síce relatívne nízko nad zemou, no jeho veľkosti neprekážala ani zvažujúca sa strecha. Cestovali sme síce bez batožiny, no pocit, že vozíte 4och v pohodlí a máte k dispozícii pravidelný, veľmi dobre využiteľný 553 litrový batožinový priestor s dvojitým dnom s organizérom a dojazdovou rezervou pod ním, vás vždy poteší. Áno Passat to nie je, ale toto auto nebolo konštruované aby bolo mainstream, resp. supermainstream v strednej triede. Je alternatívou pre tých, ktorí ocenia jeho úžasný motor a skvelý podvozok, rozsiahlu bezpečnostnú a komfortnú výbavu, navyše zabalenú do zaujímavého obleku, za veľmi konkurencieschopnú cenu.
U mňa sa len potvrdilo, že ďalším autom by bola práve táto i40 s týmto motorom, no s panoramatickou strechou (na ktorú som si zvykol zo svojho auta) a navigáciou (ak by neboli financie na stupeò výbavy Premium)
A pre tých, ktorí pod tu na auto.cz zverejneným testom tohto auta nevideli dôvod pre toto auto, odkazujem: kvalita, cena, výbava, podvozok, motor, vzhľad, alternatíva (toto poradie nevyjadruje rozdielnu dôležitosť týchto prvkov, práve naopak, vyjadruje ich jednotu a rovnocennosť)
No viac ako moje slová vám pomôže testovacia jazda. Avšak ak sa chcete niečo opýtať, kľudne položte otázky v diskusii resp. SS. Rád odpoviem.
Týmto by som chcel poďakovať svojmu skvelému predajcovi Hyundai!

Další vozy Citroën C3

Len spotrebný materiál, bolo by ho menej, ak by naše cesty vyzerali inak.Neboli to žiadne neočakávané investície, takže za 8 rokov sada predných pružín, 2x tyčky stabilizátora, jeden pravý predný čap, ĽP svetlo, predné brzdy(kotúče+doštičky), servo...

Sklápajúce sedačky 60:40, najväčší kufor vo svojej triede v danej dobe 283 litrov, hlboký, dobre využiteľný, množstvo odkládacích priestorov- všetky dvere (do predných vojde aj 2l PET),schránka pred spolujazdcom(3x 0,75l PET), lakťová opierka...

Podľa očakávania, u nás využitie z 95% pre dvoch = miesta je veľmi veľa, 5% pri obsadení troma- kufor plne obsadený a navyše jedno miesto voľné pre prípad, navyše sa nikto netlačí. Pre 4och do mesta akurát, alebo s malou batožinou aj cez republiku sa dá.

Opäť záleží čo od auta chcete, po meste je to vynikajúce, na dlhé trasy (500km a viac) to nie je ono, do zákrut opatrne. Na diaľnici náchylný na bočný vietor pri vysokých rýchlostiach. Podvozok je mäkký, komfortný= nakláňa sa=vysoké ťažisko.

Vzhľadom na veľkosť auta je to ok, motor nepočuť ani pri vytáčaní (iba nad 120km/h), filtrovanie nerovností veľmi dobré,no odhlučnenie kolies by mohlo byť lepšie. Na diaľnici to prekáža. Tiež aerodynamický hluk nad 120 km/h (optimálna cestovná rýchlosť

Od zákonnej poistky, cez havaríjnu, až po náklady na benzín a servis, nie je vlastníctvo tohto auta nijak nákladné.

Je ich kopa, stačí zapnúť internet, prebrúzdať pár stránok, potom pokecať v autorizovanom servise ohľadom cien a hneď ste na prijateľnej úrovni.

Po meste stačí, no privítal by som aj 1,4 75 koňovú, ktorá s tou mušou váhou 978kg už hýbe slušnejšie. No a 1,6HDi by som sa tiež nebránil, no do mesta nevhodná. Takže 1,6i

V meste do 6,5 pri rýchlych štartoch, je to v pohode. Mimo mesto do 5,5. Keď idete normálne, čo sa s týmto motorom a autom predpokladá, bez problému pod 6 litrov, pri 120-130 trasa BA-PO=5,6l, 2 ľudia+kompletne plné auto vecí

Ticho, ticho, ticho. Po meste ani mimo neho nie je šanca počuť motor. Jedine ak ho žena vytáča k nebeským výšinám, aj to len zvonku, zvnútra takmer vôbec. Na diaľnici pri 120 v pohode, 130 už toči 3800-3900 to je už dosť. Takže stačí tá 120ka

Na dlhé cesty sú príliš mäkké a nedržia telo, je to ako kreslo, zapadnete do nich a je vám mäkkúčko, po 500km, vás bude bolieť chrbát. Po meste geniálne, ako v bavlnke. V prudkých zákrutách nedržia telo. Bočné vedenie neexistuje.

Bežným jazdením ich nemáte šancu uťahať, jedine plne naložené auto dole veľmi prudkým a dlhým kopcom plný vracákov. Môžu začať smrdieť poprípade sa zvlniť a neskôr búchať.Potrebné vychladenie. Dobre sa dávkujú, učinné, nie jedovaté, plynulé.

4om s veľkými kuframi stačiť nebude, 3om s kuframi v pohode, pre dvoch až moc. Pravidelný tvar, hlboký, nevysoká nakladacia hrana. Akurát vykrojenie zadných blatníkov mierne vadí- vyriešili by kapsy na bokoch.