palo.k84 (muž 40 let) Poslat zprávu

Škoda Octavia Octavia Combi RS 2.0 TSI 162 kW

Škoda Octavia, foto 1 Škoda Octavia, foto 2 Škoda Octavia, foto 3 Škoda Octavia, foto 4 Škoda Octavia, foto 5 Škoda Octavia, foto 6 Škoda Octavia, foto 7 Škoda Octavia, foto 8
Škoda Octavia, foto 9 Škoda Octavia, foto 10 Škoda Octavia, foto 11 Škoda Octavia, foto 12 Škoda Octavia, foto 13 Škoda Octavia, foto 14 Škoda Octavia, foto 15 Škoda Octavia, foto 16 Škoda Octavia, foto 17 Škoda Octavia, foto 18 Škoda Octavia, foto 19 Škoda Octavia, foto 20 Škoda Octavia, foto 21 Škoda Octavia, foto 22 Škoda Octavia, foto 23 Škoda Octavia, foto 24 Škoda Octavia, foto 25 Škoda Octavia, foto 26 Škoda Octavia, foto 27 Škoda Octavia, foto 28 Škoda Octavia, foto 29 Škoda Octavia, foto 30 Škoda Octavia, foto 31 Škoda Octavia, foto 32 Škoda Octavia, foto 33 Škoda Octavia, foto 34 Škoda Octavia, foto 35 Škoda Octavia, foto 36 Škoda Octavia, foto 37 Škoda Octavia, foto 38 Škoda Octavia, foto 39

Přezdívka auta Carmen Rok výroby 2014 Koupeno nové najeto [km]:9500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1984 výkon [kW]: 162 kroutící moment [Nm]: 350 zrychlení 0-100 km/h [s]: 6.9 maximální rychlost [km/h]: 244 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 588 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.5

DO MOMENTU KÚPY A PREBRATIA AUTA:

V jeseni roka 2013 som sa začal zamýšľať nad kúpou nového auta. V tej dobe som bol vlastníkom Fordu Focus 1,8 TDCi r.v. 2008 hatchback v tmavosivej metalíze, ktorý som si kúpil ako trojročnú jazdenku v roku 2011 (mala najazdených len 35 tis. km). Nie žeby som s tým autom nebol úplne spokojný, jazdné vlastnosti ospevované v každej jednej recenzii na toto auto boli naozaj pravdivé. Odrádzala ma však mizerná kvalita prevedenia auta. Okrem vŕzgajúceho interiéru auta som bol veľmi nemilo prekvapený, že pri celkovom najazde cca 65 tis. km bolo treba na podvozku auta meniť kopec vecí, od komplet bŕzd cez tlmiče až po iné veci na prednej a zadnej náprave. Možno si viacerí poviete, že najazdených 65 tis. km si to može vyžadovať, no vzhľadom na to, že som, čo sa týka auta, veľký puntičkár (na aute sa rád rýchlejšie preveziem no s maximálnym ohľadom na auto), som si začal nahovárať či neboli pri kúpe auta stočené kilometre, aj keď som ho kupoval od súkromnej osoby a to vyzerala celkom hodnoverne.

V jeseni roku 2013 som teda prvýkrát navštívil spoločnosť AAA Auto za účelom predaja (ako viacerí isto viete komunikovať s nimi je jedna veľká katastrofa, ale to je na inú debatu). Aj napriek tomu, že mi dali celkom zaujímavú ponuku, som auto nakoniec nepredal. Dokonca som sa v jednej chvíli rozhodol, že si auto nechám, vyservisujem si ho a nové riešiť nebudem.
Ale, možno to už niektorí poznáte, keď sa u Vás raz zrodí myšlienka nového auta, nie je také ľahké sa jej zbaviť. Okrem toho, myšlienku kúpy nového auta posilnil aj fakt, že som v priebehu zimy mal na jeden víkend k dispozícii Octaviu RS Combi TDI DSG. To ti teda bolo zvezenie:)..minimálne výkonovo to bol oproti moju Focusu skok o niekoľko tried k lepšiemu.

Svojho Focusika som nakoniec v jari 2014 predal (s ťažkým srdcom, keďže aj napriek vyššie uvedeným negatívam mi autíčko poslúžilo dobre). Len tak mimochodom, do momentu kúpy a prebratia nového auta som jazdil na rodičovskom Ford Fusion 1,4 TDCi, tí ho v tej dobe nepotrebovali, takže autíčko aspoň zbytočne nestálo.
Hor sa na výber nového auta...:) Svoj rozpočet som si stanovil na cca 20 tis. EUR (príp. + 2000).

Na úplnom začiatku rozhodovania som vylúčil francúzske autá. Priznám sa, že pocitovo ich vnímam ako menej kvalitné, ale zároveň som si istý, že to tak nie je. Ide teda skôr o také (ne)sympatie. Okrem toho dizajnovo mi nie sú srdcu blízke a to či už Peugeot alebo Renault, som totiž skôr za jednoduchšie tvary.

K ostatným značkám:

Ford – o tom som ani neuvažoval a to predovšetkým kvôli cenovej politike fordu na Slovensku. Sú drahšie ako v okolitých krajinách a zároveň je s nimi v prípade predaja neskôr problém kvôli nízkym cenám dovozu (aj keď s nejasnou históriou). Okrem toho, zľava z cenníkovej ceny sa odohráva maximálne tak vo forme koberčekov grátis 

Honda – neprichádzala do úvahy, Civic je pre mňa z hľadiska dizajnu totálny úlet

Kia – nie, obmedzený výber motorov, pocity rovnaké ako pri francúzskych autách. Rovnako je na tom Hyundai.

Mazda – dizajnovo sa mi pacila 3 aj 6. 3 ale príliš malá, 6 zasa cenovo pri poriadnej výbave vyššie. Stále si ale hovorím, že by som raz chcel vyskúšať japonské auto.

Opel – Astra je zastaralá, predovšetkým kvôli hmotnosti. Okrem toho mal som tu česť stráviť na sedadle spolujazdca pár hodín cesty, pričom za mnou sedel mierne nadpriemerne vysoký dospelý človek. Kvôli hlúpo tvarovanej polubnej doske to pre mňa bolo utrpenie.

Luxusné značky BMW, Audi, Mercedes a iné som vzhľadom na rozpočet samozrejme nezvažoval.

Ostal teda koncern VW...

Golf Variant – dizajnovo celkom podareny, aj keď aj na môj vkus dosť nevýrazný, dokonca mi hneď pri prvej návšteve dávali zľavu z cenníka cca 8 %. Predbežne som bol rozhodnutý pre 1,4 TSI 103 kW. Čakacia doba bola v tom období 10-12 mesiacov

Leon ST – dizajnovo sa mi veľmi páčil, vo výbave FR bol interiér naozaj pekný, predovšetkým športové sedadlá s alcantarou. Len tie hnusnéé plastové vnútorné kľucky otvárania dverííí...katastrofa. Detail, ale hrozne ma to štvalo. So zľavou som sa nevedel dostať na viac ako 3 % (viac len pre živnostníkov, dôchodcov, ZŤP...). Predbežne rozhodnutý pre rovnaký motor ako u Golfu vo výbave FR. V prospech Golfu hovorila ale viacprvková zadná náprava, aj keď síce ako laik no dovolím si tvrdiť, že dobre naladená jednoduchá zadná náprava plne postačuje.

A potom tu bola Octavia.
Už na samom začiatku za ňu hlasovala možnosť dostať zaujímavú zľavu (kvôli známenu predajcovi). Opäť motor 1,4 TSI. Mal som však možnosť jadziť na 1,4 TSI Combi výbava Ambition a auto ma totálne neoslovilo. Motor síce ťahal celkom pekne ale to bolo asi tak všetko. Pripisoval som to však predovšetkým úrovni výbavy a kolesám totálne nevhodným na akúkoľvek športovejšiu jazdu (205, 16 palcov, pneumatiky s nízkym valivým odporom).
Nakoniec som sa teda predsa len (takmer) rozhodol pre Octaviu lift v červenej farbe vo výbave Business (Elegance + pár vecí navyše) s nejakou príplatkovou výbavou s motorom 1,4 TSI. Hneď na to som si ale uvedomil, že cenovo už nie som až tak ďaleko od RS.
Pár dní som ale vo svojej hlave odmietal platiť nezmyselný registračný poplatok (inak nazvané daň za luxus), ktorý na Slovensku platíme pri prvej registrácii auta. U RS to bolo totiž 800 EUR pre diesel resp. 1100 EUR pre benzin.
V momente, keď som sa s tou nezmyselnou položkou zmieril, bolo rozhodnuté...

Škoda
Octavia
RS
Combi – kvôli teoreticky vyššej tuhosti karosérie, podstatne nižšej streche u liftu nad zadnými sedadlami a v neposlednom rade kvôli tomu, že Combi je podstatne krajšia (aj keď som predtým mal vybraný liftback)
TSI – za diesel hovorila jedine spotreba, čo je zas dosť silný argument, no vzhľadom na môj nájazd max 12 – 15 tis. Km ročne som šiel do benzínu. Čo som zaplatil navyše na registračnom poplatku, o to bola benzínová verzia lacnejšia
Vo farbe Corrida červená – pôvodná objednávka bola na Candy bielu, cervená sa mi ale zdala zaujímavejšia, tak som nakoniec zmenil.

Auto bolo objednané 1.5.2014, doručené predajcovi 17.7.2014, pričom avizovaný termín bol až začiatkom mesiaca 08/2014

OD MOMENTU KÚPY A PREBRATIA AUTA:

Auto som si teda, s nadšením malého chlapca, prebral koncom mesiaca 07/2014.

Už pri prvom pohľade naň som vedel, že som sa pri výbere farby a doplnov nezmýlil. Kombinácia červenej Corridy a packetu Challenge je naozaj fantastická.
Už na úvod ma veľmi prekvapili rozdielne názory mechanikov. Jeden ti tvrdí, že autu je treba nakladať už od začiatku aby motor nebol neskôr lenivý, pretože motor je vraj od výroby „zabehnutý“ (samozrejme sprostosť), iný zas, že je najlepšie motor nevytáčať 5-6 tis. km, aby sa poriadne zabehol. Dostačujúca pravda je možno niekde uprostred, no každopádne ja som dobrých 5 tis. km motor maximálne šetril a následne som nechal vymeniť olej. Nechal som pritom zmenit olej z longlife na standardný a tiež prepnúť interval z premenlivého na pevný (15 tis. km). Samozrejme v každom prípade je treba dbať na to, aby bol olej v motore dostatočne zahriaty (vraj min. 80 stupnov) aby sa motor mohol vytáčať. U RS je super, že má ukazovateľ teploty oleja. Motory TSI majú všeobecne veľmi zlú povesť čo sa týka spotreby oleja. Som presvedčený, že nedodržiavanie vyššie spomenutých vecí im k tomu veľmi dobre napomáha.
Poďme teda detailnejšie k autíčku.
Čo sa týka dizajnu, ten nech si zhodnotí každý sám. Mne osobne sa ale dizajnový smer, ktorým sa škoda vybrala, veľmi páči aj keď si nie som istý nakoľko je to zásluha p. Kabáňa, keďže viaceré dizajnové prvky sú v rámci koncernu všelijako zdieľané (napr. tvar svetiel nového superbu je podobný tomu u Leona a pod).

Doplnková výbava auta:

Farba cervena Corrida
predlzena zaruka na 4 roky/60 tis. km
alarm so strazenim vnutorneho priestoru, sirenou a naklonovym senzorom
cierny stresny nosic
rezerva na ocelovom disku dojazdova – keďže Škoda dáva do základu len sadu na opravu pneumatík
Simply clever packet (kos, obojstranny koberec v kufri, drziak na fon)
sound system Canton
radio Bolero
RS Challenge packet – zahŕňa čiernu masku, čierne spätné zrkadlá, menič jazdných režimov, farebný maxidot, čierne disky Gemini (podľa môjho názoru su krajšie ako antracitové), prahové lišty s nápisom Challenge, funkcia Laptimer
asistent rozjazdu do kopca
zasuvka na 230 V
vyhrievane dyzy ostrekovaca celneho skla
sietovy program
vnutorna spatne zrkadlo so stmavovanim a senzorom vlhkosti – pri tmavých fóliách skiel nie je automatické stmavovanie potrebné
ochrana podvozku proti kamenom
dodatocne dorobene tmave folia na zadnych sklach

Čo som chcel a z finančných dôvodov nevzal:
Kessy – super vecička, dá sa ale bez toho prežiť
Collumbus – príplatok 2000 Eur je čístéé šialenstvo!!!
Automatické sklápanie spätných zrkadiel – akosi som tajne dúfal, že je to v základe

Po predošlých skúsenostiach s dieselom je motor krásne tichučký. Ťahá uz od spodu, maximálny krútiaci moment 350 NM si drží do 4400 ot. no ani ďalej ťah motora nejako nevädne. Doteraz som ho však nad 5000 ot. ani netočil, nemal som kde.
Čo ma u motora trochu vyľakalo, je, že ak auto stojí dlhsše ako 6 hodín, po naštartovaní sa držia otačky motora cca pol minutu nad 1000 a s motom nepravidelne trasie. Nie je to nič hrozne, cítit to napr. v nohe ked ju mám v tom momente opretú o madlo dverí. Keď som to zažil prvýkrát, vyľakal som sa pretože mi hneď napadli problémové rozvody, ktoré sú s motormi TSI úzko späté, aj keď sa to týkalo staršej generácie a menšich kubatur (najmä 1,2 a 1,4 TSI) ale vraj ide len o zahrievanie katalyzátora vstrekovaním bohatej zmesi a je to normálne.
Inak, len tak mimochodom, od začiatku do auta vždy prilievam pri tankovani Vif aditiv. Neviem ci to niečomu pomáha, ale som presvedčeny, ze ak nepomaha tak určite neškodí.

Prevodovka
V porovnaní so štandardnou octaviou je úplne super, radí sa s nou veľmi príjemne a to uz od začiatku života autíčka. Oproti štandardnej octavii ide v RS prevodovka podstatne lahšie, dráhy sú vymedzenejšie a kratšie a to už len preto, že je páka o 1,5 cm kratšia.

Podvozok
Aj napriek 18palcovym diskom sa s ním dá jazdit relatívne spokojne, aj ked samozrejme je podstatne tuhsi ako na bežnom aute. V zákrutách drží perfektne, a to aj vďaka tomu, že je autíčko na svoju veľkosť pocitovo naozaj ľahké. Vjazdy do zákrut sú krásne plynulé bez akejkoľvek nedotáčavosti aj vďaka funkcii XDS plus, ktorá, ako sa hovorí v recenziách, nie je pre dlhšiu športovú jadzu úplne ideálnym riešením.
Z pohľadu praktickosti by síce bola taka octa Scout podstatne lepšia voľba z rozumu. Bohužiaľ scout ma ale oproti RS jednu veľkú nevýhodu.... nie je to RS

Bi-xenóny
Svietia veľmi dobre. Aj to natáčanie do zákrut zlepšuje osvetlenie okrajov vozovky. Ak si ale spomeniem na svoje štandarné svetlá u Focusu, môžem smelo povedať, že by som bez xenovov prežil.
Bez nich by som však prišiel o to, čo na nich zbožňujem najviac - Integrované denné led svetlá – sú jedným slovom nádherné. Pre mňa momentálne nie je na trhu auto, u ktorého by sa mi denné led svetlá páčili viac ako u octávky. Decentné, štýlové a hlavne jednoduché. Krása.

Volič jazdných režimov
Nebral by som ho ak by nebol súčasťou výbavy RS Challenge. Ale musím povedať, že je to celkom zábava. Rozdiel medzi režimom sport a eco je je naozaj veľký. V sporte citeľne stuhne riadenie, svetlá sa začnú natáčať oveľa rýchlejšie, odozva na plynový pedál je citeľne rýchlejšia a ešte sa k tomu pridá ten pseudozvuk motora, ktory je aspon zo zaciatku naozaj chytľavy. Áno, je to umelé, ci už zvuk alebo aj tuhší posilňovač riadenia. Ale zábavne a o to predsa ide. RS nie je hothatch ani zďaleka, tak by asi nebolo veľmi namieste porovnávať ho s autami ako Focus st ci Renault RS, kde je asi zážitok z riadenia auta ďaleko intenzívnejší (ono intenzívnejší bol aj v mojom bývalom focuse). Ale toto som dávno predtým, než som do RS išiel, vedel alebo aspoň tušil. Takže žiadne sklamanie sa u mňa nekoná.

Sound system Canton
som z neho mierne sklamaný. Vo Focuse som mal sony audio sústavu s 8 repro a poviem Vám, že pocitovo hrá sound system horšie. Vo zvuku prosto cítiť plastovosť interiéru. Subwoofer v kurfi len dotvára basovú zložku, t.j. basy stále produkujú aj repráky vo dverách. Verím však, že výmenou repro vo dverách a ich vytlmením by sa zvuk posunul do úplne inej úrovne.

Miestami cítiť prílišné šetrenie pri výrobe, napr. výplne dverí. Pri tvare palubnej dosky sa neviem zbaviť mierneho lacného pocitu. Možno preto, že dizajn je rovnaký ako v lacnejšom rapide kde je celá palubovka z tvrdého plastu. V RS mam pocit rovnaký až do momentu, keď na palubovku siahnem a cítim, že povrch je príjemne mäkčený.
Celkovo je však kvalita na dobrej úrovni. Všetko lícuje tak ako má.
Čo sa týka rozmiestnenia ovládačov, tu nie je čo komentovať, všetko je príkladné, akurát ten CD menič mohol ostať priamo v rádiu ako to bolo v predošlom Boleru.
Sedačky sú ergonomicky veľmi príjemné aj vrátane integrovaných opierok hlavy. Len škoda, že sedačky neurobili z rovnakých materiálov ako ich má napr. Leon vo výbave FR. Chýba mi tam alcantara. S ňou by vyzerali podstatne hodnotnejšie. Ale tak uvidíme čo vydržia.
Okrem toho je ešte cítiť šetrenie na vytlmení auta hlukom od kolies. Toto by sa ale dalo dobehnúť dodatočným vytlmením dvier, kufra a podbehov. Aj hudba by sa tým zlepšila.

Celkovo môžem povedať, že rozdiel v jazde medzi bežnou octávkou a RS je dosť veľký. A teraz nemyslím motor ako skôr správanie sa auta na ceste. Áno, RS je tvrdšia ako som už spomenul, to je myslím logické ale zvuky vo vnútri auta pri jazde sú pre mňa podstatne príjemnejšie. Je to spôsobené nielen už toľko kritizovanou jednoduchou zadnou nápravou v bežnej octe ale tiež celkovou tuhosťou karosérie. Uvidíme o pár rokov, čo s interiérom RS urobí tvrdý podvozok ale to zavísi aj od ohľaduplnosti šoféra. Ak budem brať jamu za jamou, tak na našich cestách rozbijem po par rokoch aj tank.

Sila motora
Podvozok, jeho schopnost sekundovat motoru
Priestornost
Kufor
Na tak velke auto pocit lahkosti pri jazde
Tuhost karoserie
Kvalita spracovania
Cisty design
Progresivne riadenie
...a vela ineho:)

Slabsie vytlemenie auta
Na priplatkovy audiosystem hra Canton celkom mizerne
Slaby resp. ziaden zvuk vyfuku

Zatial ziadne

Vzhladom na to, ze auto kupovane cez znameho, neviem objektivne posudit

Přidat názorDiskuse: Škoda Octavia Octavia Combi RS 2.0 TSI 162 kW

Další vozy Škoda Octavia

Auto vlastnim rok, zatial sa neprejevili ziadne zavady

Az na tvrdsi a o nieco nizsi podvozok, povazujem auto za velmi prakticke

Na svoju triedu velmi priestranne

Vyborne jazdne vlastnosti, pocitovo je pri jazde auto relativne lahke. Jazdnym vlastnostiam dopomaha aj citelne vacsia tuhost karoseria ako u standardnych modelov

Vzhladom na uroven nasich ciest RS nie je dobrou volbou z rozumu. Kazdopadne je sice podvozok sportovo tvrdy, no nie prehnane. Az na vyslovene diery na cestach, kedy hrozi u nizkoprofilovych pneumatik ich prerazenie, je podvozok ok

Benzin ma na svoj vykon vybornu spotrebu a vo vsetkych ohladoch je lepsi ako diesel, az na spotrebu. Diesel to predsa vie o cca 1,5 az 2 litre uspornejsie. S nahradnymi dielmi este nemam skusenost.

Zatial nemam skusenosti

Oproti dieselu sa v tomto pripade da hovorit aj o sportovosti. Motor taha nadherne linearne.

Na benzinovy motor s takym vykonom super. Na diesel ale samozrejme nema.

Neviem posudit, ci dobre odhlucneny, no kazdopadne je zvuk motora nenasilny, neobtazujuci

Ergonomia super, kvalita sa mi zda u predchadzajucej generacie lepsia

340 mm kotuce na prednej naprave hovoria za seba :)

Velkostou super, bez dvojitej podlahy (ktoru nemam) vsak vznika pri sklopeni sedadiel schod. okrem toho, malo odkladaci prepazok (pod kobercom nie su ziadne, je tam len rezerva)