nrain (muž 39 let) Poslat zprávu

Renault R19 1.8 RN

Renault R19, foto 1 Renault R19, foto 2 Renault R19, foto 3 Renault R19, foto 4 Renault R19, foto 5 Renault R19, foto 6 Renault R19, foto 7 Renault R19, foto 8
Renault R19, foto 9 Renault R19, foto 10 Renault R19, foto 11 Renault R19, foto 12 Renault R19, foto 13 Renault R19, foto 13 Renault R19, foto 14 Renault R19, foto 15 Renault R19, foto 16 Renault R19, foto 17 Renault R19, foto 18 Renault R19, foto 19 Renault R19, foto 20 Renault R19, foto 21 Renault R19, foto 22 Renault R19, foto 23 Renault R19, foto 24 Renault R19, foto 26 Renault R19, foto 27 Renault R19, foto 28 Renault R19, foto 29 Renault R19, foto 30 Renault R19, foto 31 Renault R19, foto 32 Renault R19, foto 33 Renault R19, foto 35 Renault R19, foto 36 Renault R19, foto 37 Renault R19, foto 38 Renault R19, foto 39 Renault R19, foto 40 Renault R19, foto 41 Renault R19, foto 42

Přezdívka auta renoltík Rok výroby 1993 Koupeno ojeté najeto [km]:204000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1793 výkon [kW]: 70 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 13 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.5

Nebudem popisovať model R19, všeobecné informácie si, kto má záujem, vygúgli a ak nie i pri iných recenziách je toho popísané až až. Takže túto recenziu pojmem viac osobne:)
-------------------------------------------------------
Renault 19 1.8 RN benzín. Je to 19tka akých behá po našich cestách ešte dosť, krásne červená, podľa mňa spolu s modrou najkrajšia farba na 19tkach. Metalíza po 16 rokoch stále žiari ako nová, čo ma naozaj fascinuje. Také GrandePunto vyzerá po dvoch rokoch akoby ho umyli acetonom... Nieje mi celkom jasné ako sa podarilo francúzkym odborníkom tento lak vyrobiť ale je to paráda.
Auto otec priviezol v roku 1997 zo švajčiarska a nahradil ním Renault 21 2.1D, ktorý sme mali predtým. Aby som to ucelil, tak pred 21tkou mal otec krátko Chrysler 180 ale pri spotrebe skoro 12 litrov na 100 kilometrov sa u nás dlho neohrial. Zato 21tka nabehala za 6 rokov skoro 300000km...Ked ku nám prišla mala už prvých 100000 za sebou, takže pri predaji svietil na tachometri údaj 400000 km aj nejaké drobné. Po rokoch s dieselom sa otec rozhodol, že také lenivé auto už nechce, a kúpi niečo svižnejšie. Predsa len tých 47 kW na takmer 2 tony hmotnosti nebol bohvieako oslnivý údaj.
19tku vlastnila pred otcom podľa papierov nejaká žena a bola pravidelne servisovaná v súkromnom servise. Ked ho otec doviezol celý interiér páchol prenikavou vanilkovou vôňou, ktorá sa tam držala ešte asi rok...Túto vôňu som opäť pocítil pred mesiacom ked som menil podsvietenie panela ovládania kúrenia. V skrytých zákutiach prežila 12 rokov! Neviem čím to tam nastriekali, a radšej to ani nechcem vedieť. Inak bolo auto vo výbornom stave, pri voľnobehu nedávalo nijako najavo, že motor stále beží, iba otáčkomer ukazoval niečo okolo 800 otáčok. Pre otca to bol zážitok, ked predtým, jazdil na dízli so 400000 km... Auto sa však najviac zapáčilo mame, ktorá konečne mala malé auto o akom vždy snívala (v porovnaní s R21). A hned mu začala hovoriť renoltík a hovorí mu tak dodnes.
Pre otca 19tka znamenala ešte niečo. Začiatok jeho "závodnej kariéry". 70 kW pri pohotovostej hmotnosti 1080 kg mu ponúkalo pre neho dovtedy netušené možnosti. Ak si toto náhodou bude čítať niekto kto sa trocha vyzná v 19tkach tak ku tým 70 kW sa ešte dostanem.
Teda z renoltíka sa hned po dovoze stal rodinný miláčik. Nie však v tom zmysle slova, že by sa mu dostávalo nejakej extra starostlivosti, ale bolo skrátka pekné a všetkým sa nám páčilo :) A páči sa nám dodnes, ten dizajn má niečo do seba.
V tej dobe som bol ešte na základnej škole a tak nemôžem písať dojmy a skúsenosti z riadenia i ked som si samozrejme šoférovanie vyskúšal. A zažil som sklamanie. Prvé auto, ktoré som kedy šoféroval bola 21tka diesel a darilo sa mi, takže som odvážne nasadol i do 19tky a naviac som už nepotreboval pod zadok podušku:) Ani nie preto žeby som toľko vyrástol ale 19tka má výškovo nastaviteľné sedadlo. Prvý pokus o rozbehnutie znamenal poskočenie o cca 20 cm, rozsvietené kontrolky a ticho. Druhý pokus skončil rovnako tak isto ako tretí. To už môj otec nevydržal a na dalších 5 rokov som si za volant nesadol :)
-----------------------------------------------------------
Toľko na úvod. Ešte by sa patrilo dodať, že v septembri minulého roka som sa stal šťastným majiteľom tohto stroja ja, po tom čo sa náš otec rozhodol vymeniť ho za niečo novšie a využil na to okrem iného i moje ťažko nadobudnuté úspory, za ktoré som si chcel opatriť svoje prvé 4 kolečká. Miesto toho som zdedil renoltíka, ktorý neprešiel emisnou kontrolou...

Výbava
-----------------------------------------------------------
1. Aktívna ochrana - má brzdy a to je tak všetko, na sedadle spolujazdca ešte niekedy milú asistentku :)
2. Pasívna ochrana - bezpečnostné pásy pre piatich piatich pasažierov...no a lekárničku.
3. Komfort - posilňovač riadenia, elektricky ovládané predné okná, centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, autorádio blaupunkt s ovládaním na volante a šiestimi reproduktormi,
výškovonastaviteľný volant, výškovonastaviteľná sedačka vodiča s nastaviteľnou bedrovou opierkou, nastavenie sklopenia predných svetiel, snímač opotrebenia brdzového obloženia, snímač stavu oleja a pár vychytávok. Hmm o niektorých by možno nebolo zlé povedať aj tomu autu...

Karoséria
-----------------------------------------------------------
Rok výroby 1993, po facelifte. 5 dverový hatchback, alebo možno skôr liftback, pri dnešných hatchbackoch, ktoré majú inak koncipovanú karosériu. Dizajn je typicky francúzsky, športovo-elegantný s dobrou aerodynamikou. Farba ako je v úvode spomenuté bordová metalíza. Po 16 rokoch má minimum hrdze, pred rokom začal kvitnúť na leme zadného blatníka na ľavej strane a tento rok i na pravej. Na jar mám v pláne ho poslať na kozmetiku. Inak je okay. K stavu karosérie rozhodne prispieva natretie podbehov a častí podvozka i vnútorných blatníkov akousi gumoasfaltovou hmotou, s tým už prišiel zo švajčiarska.

-----------------------------------------------------------
Benzín 1.8l s elektronicky riadeným jednobodovým vstrekovaním, motor typ F3P704, objem 1793 ccm, výkon 70 kW. Papá natural a má riadený katalyzátor, čo mi nechceli veriť na emisnej kontrole, že prej auto spred 95teho nemôže mať riadený katalyzátor tak neviem...Ako som uviedol vyššie, vrátim sa teraz k tomu výkonu. Podľa katalogov sa do 19tiek od 92/93tieho montoval motor F3P706 s jednobodovým vstrekovaním a 8 ventilmi s výkonom 66kW alebo potom s výkonom 81 kW. Pôvodne sme predpokladali, že sa jedná o chybu v technickom preukaze, pri prvej poruche však narazila kosa na kameň. V katalogu pre Renault 19 motor F3P704 s výkonom 70 kW nebol uvedený. Otec spolu s mechanikom mali dve možnosti. Použiť diel z 66kW verzie alebo hľadať dalej. Pri pátraní podľa výrobného čísla motora zistili, že sa tento motor v takejto konfigurácii montoval do Lagún prvej generácie. Bolo teda po probléme, odvtedy vieme, že ak niečo v motore odíde treba hľadať pod lagunou. Neviem ako je toto možné, či ten motor niekto menil alebo či pre švajčiarsky trh robili 19tky s inou špecifikáciou. Ak by niekto vedel bol by som rád keby mi to pomohol objasniť.
Inak k motoru len toľko, že je spoľahlivý, pri súčasných 200000km jazdí bez väčších problémov, trocha mu robia problém studené štarty. Problém je minerálny olej, ktorý pri mínus 15°C je ako med. Po zahriatí stíchne a na križovatke viem o jeho práci iba podľa otáčkomera a trasúcej sa riadiacej páky:) Na nízkych otáčkach sa mu veľmi nechce, ale ak ho človek trocha potočí tak vie s renoltíkom slušne zahýbať. Toto však veľmi nevyužívam, jednak preto, že ma také srandy už akosi nebavia a jednak preto, že sa bojím aby nedostal infarkt, čaká ho už výmena rozvodov. Ale ak sa mi pri predbiehaní zrazu objaví v protismere kamion viem, že stačí pridať plyn. Ak nepomôže, tak už len sa modliť.

Prevodovka
-------------------------------------------------------------
Prevodovka sa hodí skôr do mesta. Vzhľadom na vek a počet kilometrov mi nie je ani zvláštne, že takú dvojku tam niekdy dostať dá zabrať. Sem tam sa tam nechce päťke, vtedy stačí vymačknúť spojku ešte raz a už to ide hladko. Prevody sú dosť krátke, pri 100 km/h točí motor 3000 otáčok na päťke. V meste pri 50 km/h na 4. má 2000 otáčok. Veľký objem so slušným krútiacom momentom nepotrebuje veľmi často radiť, po meste sa dá ísť na 1500 otáčok aj na päťke, ale to už nieje pre motor zdravé a zvykne brlblať. Pri rozbiehaní treba trocha viac popracovať pravou rukou. Nahádzať tam za krátky čas 4 rýchlosti pri dráhach pohybu páky 20cm hore-dole nieje pre začiatočníka. A ešte pritom aj trafiť tú správnu :) Výhodou je, že ak sa posúvam pomaly v kolone nemusím používať plyn, stačí zaradit dvojku a renoltik ide sám s nohami na stole :)

Podvozok
-----------------------------------------------
Horšie to je s podvozkom. Vzadu má iba torznú tyč s tlmičmi, pričom na pružiny akosi vo francúzsku zabudli. Ono by to vo všeobecnosti ani nebol taký problém ale renoltík je od roku 2000 poznačený ťažným zariadením a do roku 2008 zrekonštruoval dom...To sa podpísalo na stave jeho torznej tyče a tak pri plnom obsadení 4 osobami sa cítim akoby som riadil lowrider. Je možné túto tyč pootočiť no náš mechanik sa po vzhliadnutí podvozka na to neodvážil.
Asi najväčšou slabinou sú brdzy. Ono to síce brzdí ale asi naložený kamion. Vpredu sú kotúče, vzadu potom bubny. Dnešné autá už brzdia oveľa lepšie a tak je nutné si zachovávať istý odstup, aby v prípade potreby bolo možné ubrzdiť, pár krát už som zažil sutáciu kedy som brzdil aj očami len aby som sa nezastavil na aute predomnou.
Pruženie je také ako sa na francúzske auto 80-tych rokov patrí. Mäkké. Najmä prejazd priečnych nerovností je poznať. Prejsť cez retardér vyžaduje zaradiť dvojku a ísť cez neho krokom. Samozrejme dá sa to i rýchlejšie ale za to sa vám odvdačí pár ranami od podvozka, cvaknutím zubami a ešte 20 metrov po prejazde sa bude mierne hojdať.

Jazdné vlastnosti
-------------------------------------------------------
Jazdné vlastnosti sú také, no pohodové. Renoltík nemá rád rýchlu jazdu a najmä nie rýchle prejazdy zákrut. Popíšem to asi tak, že pri jazde týmto autom tak, aby ste sa nebáli o svoj život máte ešte čas obdivovať krajinu okolo :)
Pri rýchlejšom prejazde zákrut sa krásne nakláňa. Rýchlejší prejazd znamená prejsť kruhový objazd rýchlosťou cca 30 km/h...

K tomu prispievajú okrem podvozka aj sedačky. Sú krásne mäkké,ale pritom (tie predné) poskytujú i bočné vedenie pri náklonoch v zákrutách. Predné sedačky sú sami o sebe jednou z najlepších častí tohto auta. Také pohodlné šoférovanie v octavii budete hľadať márne. So zadnými to je už horšie. Sú ešte mäkšie :) Na trávenie večera s priateľkou sú síce ideálne, ale ak v aute veziem vzadu dospelých ľudí, pri vystupovaní mi vždy povedia niečo milé a milosť komentárov stúpa úmerne s vekom pasažierov. Dostať zozadu takmer 70 ročnú babku dá zabrať. Naviac nemajú opierky hlavy. Neviem kto tým Francúzom povedal, že takú vec v aute netreba. Najskôr ekonomické oddelenie, no mohol to byť aspoň prvok voliteľnej výbavy...

--------------------------------------------------------------
Interiér je daľšia kapitola. Skrátka super. Nemôžem si pomôcť, ale na to, že ten interiér bol navrhnutý niekedy v prvej polovici 90tych rokov (pre tých ktorý by chceli rýpať, že 19tka sa vyrába už od 80tych-áno, ale v 93 dostal facelift aj interiér )je neuveriteľný. Rozloženie ovládačov intuitívne, všetko je tam kde by to človek hľadal a hlavne vždy viem kedy mám vypnuté stierače na rozdiel od VW group... Ked už som spomenul VW group tak by im niekto mohol konečne povedať aj to, že svetlá sa nemusia zapínať páčkou ako na RomoCombi, ale ide to i elegantnejšie. A naviac to ovládanie rádia pod volantom. Paráda. Preladíte bez toho aby ste museli šmátrať rukou po stredovej konzole alebo volante. Predstavte si že sedíte v aute na parkovisku, kolesá mierne vytočené, vedľa seba máte nádhernú slečnu a...a zrazu potrebujete ubrať zvuk rádia. Ovládanie rádia na volante vám pri otočení volantu o 180 ° dá zabrať. Akoto, že tam kde sa to normálne stišuje sa zrazu preľaduje stanica? A prečo na tej druhej stanici práve miesto November Rain hrajú Welcome To The Jungle? A prečo sa slečna vedľa Vás smeje ? Ach áno. Nemci na také veci nemyslia. Neviem si predstaviť hovoriť tej slečne Ich Liebe Dich...A na tých tvrdých sedačkách...:) Aj to patrí k šarmu francúzskeho auta. A ten renoltík nepochybne má. To len tak na okraj pre tých ktorý stále tvrdia, že ovládanie pod volantom nemá zmysel..ono je ale, pritom zmyselné až až ;)
O sedačkách som sa zmienil už vyššie.
Po 16 rokoch je interiér stále pekný, ako nový, nič nieje extra ošúchané, plasty držia na svojich miestach, akurát, najmä pri rýchlej zmene teploty mi zvyknú celú cestu rozprávať ako to nemajú rady.. A to isté niekedy pochytí i ventilátor.Ak by niekto vedel ako na neho bol by som vdačný za radu, už so na neho skúšal kdečo ale po čase si vždy začne vypiskovať...Celkovo je interiér v porovnaní s dnešnými autami mohutný a pevný. Ked točím gombíkom nemám pocit že mi ostane v ruke a to isté pri klučke na dverách a tak dalej. Povedal by som, že za tento fakt z veľkej časti môže výdatné použitie skrutiek. A čo náhodou priskrutkované nebolo už je :) V porovnaní s novom Octaviou znesie z hľadiska kvality aj tie najprísnejšie hodnotenia a to beriem interiér Octavie ako etalon. S konfekciou od Citroenu ho radšej porovnávať nebudem :) Je jasné, že v priamom zrovnaní by nemal šancu, ved o mäkčených plastoch sa mu ani nesníva ale ked prihliadnem na dobu vzniku je to paráda.
V interiéri je výborná ešte jedna vlasnosť. Jeho veľkosť. Vpredu si sedíte ako kráľ. Pochopiteľne ak máte 190 cm na výšku je to horšie a dozadu si v tom prípade ani nesadajte ak máte radi svoju krčnú chrbticu. Pre ľudí, ktorí nosia bežnú konfekciu je však nadmieru priestranný. Výkovonastaviteľný volant je síce trocha väčší a tenší a má len dve ramená ale zato výborne padne do ruky na dlhých cestách. Lakeť opretý o opierku vo dverách a ruka ležérne na ľavom ramene volantu, nohy naširoko...Ono bezpečné to práve nieje ale tá pohoda:) O tom sa vám môže v takej Octavii iba snívať..pravé koleno neustále bojuje so stredovým tunelom, dverová opierka tlačí do lakťa... Ale výhodu máte aspoň v tom, že sedíte priamo za volantom. Pre ideálnu polohu za volantom 19tky by bolo treba mierne vykrivenie chrbtice smerom doprava :)

Aby som napísal aj niečo s čím nie som spokojný a čo je jedna z vecí ktoré mi na R19 najviac prekážajú je zahmlievanie v zime...AAArgh to je katastrofa. Teda ak človek pustí kúrenie tak to pekne ofúka ale na pár dôležitých miest vždy zabudne. Je jasné že to navrhovali niekde v Toulouse, alebo v Marseille ale mohli si pritom aspoň do Alp odskočiť. Pri zahmlení sa razom A-stlpik 3 násobe zväčší...a na pozeranie do vonkajšieho spätného zrkadla sa musíte posunúť s celým sedadlom o tri skoky dozadu...o zadných sklách nebudem ani hovoriť, v takom počasí to je tak isto ako jazdiť s dodávkou. Skoda že tento model nemá vyhrievané spätné zrkadlá, to je vec, ktorú viem na Octavii oceniť.
Okrem toho mi ešte zvykne prekážať vlastný život centrálneho zamykania. No áno, má to centrál, a dokonca na diaľkové, ale nie všetky dvere sú si toho vedomé. Už som ich nespočetne veľakrát rozoberal a bojím sa, že ked to budem robiť ešte raz už ich nezložím. Asi bude potrebné tie zámky povymieňať...ach jo.
Podobne je na tom i osvetlenie prístrojovej dosky a ovládačov. Svietia ako uznajú za vhodné, takže ak v noci pri mínus 10 nepokladajú za nutné zakúriť tak neostáva iné iba hľadať kúrenie po pamäti. Denné svietenie sa renoltíku nepáči už vonkoncom a tak často nepovažuje za nutné mi rozsvietením kontrolky dať najavo že vôbec svietia svetlá...No ak som ku nemu milý po krátkej jazde sa mi odvdačí a zažne aj kontrolky.
Na umytie predného okna ho tiež je nutné niekedy dlho prehovárať a ak práve nemá náladu, musím vystúpiť a umyť si okno sám...

--------------------------------------------------------------

-spoľahlivosť - to je dosť kontroverzné, kazí sa tam stále niečo :) ale také veci ako osvetlenie tlačítok, nezamykanie dverí, nemožnosť nastavenia zrkadla zvnútra hoci páčka tam na to trčí ale zrkadlo jej pohyby vyrvalo ignoruje nerátam. Pod spoľahlivosťou mám namysli fakt, ako často prestane ísť počas presunu z bodu A do bodu B. A to sa za tých 12 rokov a takmer 120000 km čo je u nás stalo iba trikrát. A vždy to bolo blízko domu na križovatke :D 2x zapaľovanie a raz spojkové lanko. Takže spoľahlivosť 10b.
-výkon - to je tiež relatívne, vzhľadom na čo. Na moje potreby akurát.
-priestrannosť - interiér je skrátka priestranný, snáď okrem výšky. vzadu to je trocha horšie pre vyššie osoby, ale inak super. Mne osobne to úplne postačuje a málokedy vozím basketbalistov.
-spotreba - aj tá by mohla byť nižšia ale na také auto s takým motorom som spokojný.
-kufor - tam sa toho zmestí, ako môj kamarát zvykne hovoriť taký akurát dvojmrtvolový, ale treba ich prevážať po jednom ;)
-je pekné a dizajn aj po toľkých rokoch nepôsobí veľmi zastarane :)
-netreba to zamykať :) Ono to síce niekdy ani nejde ale aj ak to práve ide nie je to nevyhnutné
-cena - ak sa niekde pokazí môžem ho tam kľudne nechať :) Ale toto je len hypotetická možnosť, na to ho mám veľmi rád.

-zima - tá tomu autu ozaj nesvedčí
-podvozok - hmm no jo, ale na závodenie to predsa nieje
-brzdy - treba na pedál poriadne zatlačiť a potom to začne spomaľovať, inak brzdí tak "elegantne" :)
-ventilácia - fúkať fúka dobre, ale zjavne nie je spriahnutá s tým koliečkom na palubnej doske. Môžem s ním vrtieť koľko chcem a stále si to fúka všade inde len nie kam chcem.
-leto - jo s teplom ožíva nielen príroda ale aj všetky plasty v renoltíku. A ako naschvál všetky musia byť hudobne (ne)nadané...

V značkovom servise bolo iba raz, po dovoze na Slovensko, Vzhľadom na to, koľko si zaúčtovali za prehliadku, viac značkový servis nevidelo. Odvtedy servisované pravidelne u jedného súkromného mechanika. To pravidelne je také relatívne, pravidelné sú iba návštevy STK a TK :)pretože otec na aute jazdil pokým šlo a až prestalo tak ho odviezol do servisu.
Čo sa týka, porúch tak sa stav vyvíjal asi nasledovne :
----------------------------------------------------------
Po dovoze v roku 1997 boli vymenené náplne a rozvody, to mal renoltík najazdených 85000 km. Po dvoch mesiacoch už stihol 10000 km a olej Castrol GTX vyzeral ako z MacDonaldu...tak otec prešiel na Shell Helix. K tej pravidelnosti, aby som otcovi nekrivdil tak pravidelne menil okrem oleja aj ostatné veci podliehajúce rýchlej skaze. Musím vyzdvihnúť, že všetko čo bolo treba vymeniť bolo vymenené za originálne diely, prípadne iné značkové príslušenstvo, takže sa renoltík nemohol sťažovať. Na konci prvého roka svojho nového života sa s nami rozlúčila vodná pumpa a to už mal za sebou 110000 km. Medzitým sa menili iba bežné veci, prišla nová baterka a klinový remeň. Ani nie týžden po výmene vodnej pumpy renoltík prvýkrát odmietol naštartovať. Tento problém vyriešili nové sviečky .
-----------------------------------------------------------
V roku 1998 boli menené brzdové valčeky na oboch zadných brzdách a pri 120000 km dostal nové tlmiče.
-----------------------------------------------------------
V 99-tom sa po novom roku porúčal palec rozdeľovača a v lete začal nadobúdať taký tuningový zvuk..ale kedže otec veľký fanúšik tuningu nieje pri 1250000 km dostal nový výfuk a bolo po zvuku.
-----------------------------------------------------------
Rok 2000 prežil bez poruchy, ale aby mu nebolo smutno, že už dávno nevidel mechanika tak sa rozhodol pekne zblízka si podiskutovať s traktorom...odniesol si to pravý predný blatník a dvere.
-----------------------------------------------------------
V roku 2001 sa držal opäť statočne a tak si pod stromček vyslúžil nové brzdy a dostal nové ložiská do alternátora, pretože zase začal mať sklony k tuningovému prejavu, ale tentokrát na opačnej frekvenčnej hranici.
-----------------------------------------------------------
V 2002 roku okrem pravidelnej výmeny oleja nič a to mal už 9 rokov a najazdených 145000 km.(!)
-----------------------------------------------------------
V roku 2003, presne na SNP (pre čitateľov z Českej republiky - 29.8.) sa rozhodol, že svetla máme dosť a diaľkové nám netreba zapínať. Prepínač pod volantom sa musel pobrať a nahradil ho nový. Okrem pravidelných výmen oleja, klinového remeňa a batérie sa ešte roztrhlo spojkové lanko pri 152000 km. Rok 2003 bol pre renoltík revolučný i tým, že som já sám dostal vodičské oprávnenie i ked osobne si myslím, že z toho som mal väčšiu radosť ja ako on..
-----------------------------------------------------------
2004, 160000 km, 11 rokov, v lete pri ceste na Kysuce nás opustila vrtuľa ventilátora a tak sme šli miesto tradičných 2 hodín asi 4 hodiny s pravidelnými prestávkami...
-----------------------------------------------------------
V roku 2005 som už na ňom lietal ako správny mladý frajer a tak sa renoltik rozhodol, že takto to dalej nepôjde a treba ma naučiť mať voči nemu rešpekt...takže dostal nový pravý predný blatník a predné dvere...nič vážne, ale zámer mu vyšiel, vytriezvel som a môžem povedať, že odvtedy jazdím lepšie :) Okrem toho som ešte v lete toho roku prvýkrát videl ako vyzerá biely dym spod kapoty motora naživo. Termostat bol fuč...ono ten dym by som možno ani nevidel ale otec zavelil, že ked sa prehrieva tak pridaj aby ho nápor vetra viac ochladzoval...na vozíku ťahal cement a vápno...
-----------------------------------------------------------
Roky 2006 a 2007 prežil opať bez poruchy a tentokrát i bez nehody, dostal novú baterku a olej, to už mal 180000 km preč.
-----------------------------------------------------------
V roku 2008 mu už tiahlo na 13 rokov, za sebou 190000km no okrem výmeny tlmičov, filtrov a brzdového obloženia fungoval ako švajčiarske hodinky. Je možné, že pre švajčiasrsky trh tie autá vyrábali lepšie...
-----------------------------------------------------------
V roku 2009 nastalo sklamanie - renoltík neprešiel emisnou kontrolou. To bol pre otca signál, že je čas ho vymeniť. S tým som sa však odmietol zmieriť a otvoril som kapotu...Nová lambda sonda spravila emisie na výbornú, okrem toho som mu venoval po 11 rokoch nové sviečky. V Novembri minulého roka pri 199000 km ma nechal dvakrát stáť na tej istej križovatke v priebehu 30 minút...ironiou bolo, že som práve šiel od mechanika, ktorý mu dal novú chladiacu kvapalinu. Tak som zažil prvé ťahanie lanom (a hned dvakrát:) a renoltík dostal novú cievku zapaľovania.
-----------------------------------------------------------
2010, no zatiaľ ide a vzhľadom na to, že môj študentský príjem nieje bohvieaký a poučený zapaľovaním, sviečkami a lambda sondou dúfam, že aj dlho pôjde:)
Ako som uviedol v novinkách, renoltík dostal nový olej a ešte papučky na zimu bo tie staré už mal riadne zošliapané.

Auto otec kupoval v bazári vo švajčiarsku, vtedy za cca 7000 frankov, u nás sa pohybovali ceny okolo 250000 korún. Problém bol však s clom, ktoré nebolo práve najnižšie a tak cez noc nabehal renoltík v colnom sklade niekoľko desiatok tisíc kilometrov...Inak ku kúpe toho viac neviem, iba toľko, že to bola pre môjho otca láska na prvý pohľad a 19tku kúpil priamo ako ju doviezli do bazáru ešte naloženú na kamione. A keďže ja som bol ešte malý mne priviezol malé Ferrari 288 GTO. Teraz keď som už veľký čakám kedy mi kto privezie velké Ferrari 288 GTO ;)

27.12.2010 20:29

THE END

Tak a renoltik uz dojazil. Po 212 000 km bez nehody ho naburala suseda pred domom...Podla poistovne samozrejme totalna skoda. No a aby toho nebolo malo pri poslednej ceste , uz bez dveri, praskla hadicka od chladenia ostal som vysielat dymove signaly nedaleko od domova. Zrejme sa mi snazil dat najvao ze uz je naozaj koniec. Tak po 7 spolocnych rokoch je cas presedlat. Som ale rad ze jeho posledna jazda nebude na vrakovisko. bude tam odtiahnuty :)

8.5.2010 23:25

aktualne

Dnes som pridal pár fotiek. Vyzerá čím ďalej tým lepšie, škoda len, že čím bližšie tým horšie... Ale má už 17...už by ho tá puberta mohla aj prejsť.

2.5.2010 20:13

Vymena capov

Aktualne novinky, 204000 km: Tento rok sa zatial drzi a okrem pravidelnej vymeny oleja a nepravidelnej vymeny capov na prednej naprave nic vazne. Len ma stale stve ostrekovac, ktory nechce fungovat vzdy ked ho treba. Ja ho chapem, komu by sa chcelo rypat s takym zasvinenym sklom, ale ked ma donutil zastavit a utriet si okno handrickou to uz prehnal a...odvety uz funguje.

6.1.2010 21:23

Dnes sme sa boli fotit...

...len sme po ceste zapadli...no kto mohol tusit ze pod snehom budu kolaje po traktoroch ze ..hmm :-)

Další vozy Renault R19

Až mi je to divnô...

Tak to áno, prejde skoro všade, odvezie všetko a čo sa nezmestí môže smelo bežať za nami

Štyria a pes sa pohodlne odvezú aj s batožinou na dvojtýždňovú dovolenku

Na to si treba pustiť niečo od Jimmyho Cliffa, Eddieho Granta, Boba Marleyho...

Po rovnej ceste je to dobre, jamy a zákruty treba obchadzat

Vždy sa nájde niečo čo sa dá opraviť

V dobrom obchode ceny dobré v prípade núdze poslúži aj vrakovisko

Postačujúci, na závodenie mám bicykel

S tou som viacmenej spokojný, vzhľadom na motor a kilometre je dobrá, priemerne o liter nižšia ako papierová

Svoje najlepšie roky už má za sebou ale do 100 km/h ho pneumatiky bez problémov prehlušia

Výborná, správne mäkké, jediné čo mi vadí, že hlavové opierky nejdú vyššie

chýba v ňom nejaký priestor na povinnú výbavu, inak plne dostačujúci