Mlhová světla

Zařazení: Všechna fóra > Diskusní fórum "MotorCafé" > Hlavní diskuse

  • « 00 Reagovat !

    foto mezek

    mezek 02.12.05  23:39

    « Re: hmlovky

    yoyo: Proč šetříš tlumená světla? To je pro tebe těch pár korun za novou žárovku-výbojku /s ohledem na cenu nového vozu/ taková finanční zátěž?
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 02.12.05  18:30

    « hmlovky

    no, na 307 to je presne tak. najprv zapnes predne a az potom idu zapnut aj zadne... zapinaju sa cez otocny prstenec na packe pri volante...
    ale ja som casto chcel mat zapnute len zadne (napr. na dialnici za dazda, kde dopredu bol vyhlad dobry, no za mnou velka hmlova clona) a netrvalo dlho, kym som zistil, ze musim naprv prepnut na dialkove svetla, potom zapnut hmlovky a hop! :-) naskocia hned zadne... teda nie je mozne naraz svietit aj tlmenymi, aj dialkovymi, aj prednymi hmlovymi svetlami...
    btw. tie som obcas pouzival za dna, miesto tlmenych. su integrovane vo svetlach (nie ako pri novom modeli), a tak to nebolo napadne a aby som setril tlmene... parkrat som stretol oprotiiducu 307 s tiez zapnutymi hmlovkami bez tlmenych a nevadilo mi to. a da sa nastavit ich svetla vyska, takze som ju daval na najnizsiu polohu, s ohladom na protiiduce vozy.
    cez den mi nevadi, ak auta maju zapnute hmlovky, aj zadne... ale uz za sera, pripadne v zimne dni, ked je toho svetla akosi malo, nedajboze v noci... takym by som tie svetla rozbijal. oslnuje to a dost unavuje.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 29.11.05  15:02

    « Bez nadpisu

    Ja by som auto v zaruke dal iba jednemu elektrikarovi do ruky - samemu sebe...
    Pochopim, ze moze byt prikazane mat zapnutu zadnu hmlovku, ak sa zapne predna (lebo je hmla), nakoniec da sa to dosiahnut jednou diodou, ak by aj kazda hmlovka mala vlastny spinac. Logiku toho vsak nie celkom chapem. Napr. Skodovka by takyto predpis porusovala, lebo tam sa predne daju zapnut aj bez toho, aby zadna svietila.
    Mat vsak zadnu hmlovku zapnutu iba a len vtedy, ked su uz zapnute aj predne nielenze nema logiku, ale to uz vonkoncom nechapem. Lebo su aj take auta, ktore predne hmlovky nemaju a... co potom urobi Skodovka?
  • « 00 Reagovat !

    foto impaler

    impaler 29.11.05  14:42

    « Re:

    Joudo, já nový auto v záruce žádnýmu elektrikářovi strkat nebudu, nejsem blázen. Ale jinak souhlas, taky nechápu, proč a) zákon přikazuje současné použití (přiznávám mezeru ve znalostech) a b) bez ohledu na to (jezdíme i v zahraničí, kde to může být jinak) auto nemá nezávislé spínače pro přední a zadní.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 29.11.05  14:31

    « Bez nadpisu

    Jouda: ano, tych, ktori maju zle zoradene akekolvek svetla vnimam o hodny kus viac (buchnuty/zohnuty naraznik, nehovoriac uz o zle vsadenych ziarovkach apod.). Alebo tych, ktori nevedia, ze existuje take koliesko, ktorym sa svetla daju sklopit. Lenze hmlovky sa pri plne nalozenom aute aj tak nedaju stelovat...
    Jasne, aj ja by som si vedel vytiahnut a prerobit instalaciu hmloviek, ale... preco to mam robit ja? Presnejsie, preco to vyrobca robi prave takto, ako keby bol padnuty na hlavu? Okrem toho nie som zastancom rozvrtavania povrchu palubovky.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 29.11.05  12:33

    « Bez nadpisu

    To tv:
    a nemůže to být opravdu tím, že to auto které tě v protisměru oslňuje mlhovkami je má špatně seřízené? Já osobně též nosím brýle a mám citlivější oči takže mi děljí špatně takové ty přechody světlo/tma třeba při vjezdu/výjezdu z tunelu a podobně. Ale opravdu mi nevadí když má protijedoucí auto puštěné mlhovky, to mě stokrát víc vadí když má někdo špatně seřízené potkávací světla - to kolikrát na chvilku "oslepnu" a přemýšlím jestli ten člověk měl potkávačky nebo dálkové. A s tímhle případem se setkávám na silnici snad každý den (samozřejmě pokud vyjedu za tmy). To oproti tomu oslněn mlhovkami jsem se cítil snad párkrát v životě, a přičítám to tomu že byly ty mlhovky špatně seřízené.
    A ještě takový dodatek k tomu že na některých autech nejde zapnout jednotlivě přední/zadní mlhovka. Zase to trošku nechápu, kdybych takové auto měl doma, dal by ho ihned nějakému autoelektrikáři aby mě to přepojil a udělal na palubovku ještě jeden vypínač - řekl bych že náklady budou řádově ve stokorunách...
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 29.11.05  11:44

    « Bez nadpisu

    Jouda, prva polovica prispevku o zadnych hmlovkach suhlas, aj ja to tak presne robim a naozaj by som bol rad, keby to tak robili vsetci.
    Druha polovica nesuhlas. Nemam rad, ak niekto svieti prednymi hmlovkami vtedy, ked netreba, sice mi nesvietia priamo do oci, ale je to predsa len vacsia osvetlena plocha na casto velmi tmavom, lesklom a neprehladnom pozadi a to mi vadi, ci uz na protiiducom alebo za mnou nasledujucom aute. A to aj napriek tomu, ze mam okuliare s antireflexnou vrstvou a neviem cim vsetkym este, lacne neboli.
    V takomto pripade s uplnou pasiou zapinam moje dialkove 5-6 metrov predtym, ako sa minieme. Ved aj ja chcem vidiet a tomu cloveku oproti to nemoze vadit (he, aspon tak raz pisali v nejakom mudrom motoristickom clanku neviem uz ani kde). Ale pozor, u autobusov nie, ti maju rychle reakcie a palbu opatuju okamzite...
    No a najhorsie su na tom Skodovkari a asi vsetci dalsi postihnuti autami, kde sa zadna hmlovka da zapnut iba spolu s prednou (obratena logika voci tomu, co sa tu uz raz spominalo, ze predne by sa podla predpisu mali dat zapnut iba spolu so zadnymi), tym to velkoryso odpustam. Mal som Fabiu a ci som chcel alebo nie, furt som musel zapnut predne hmlovky, aj ked som napr. na prasnom snehu chcel zapnut iba zadnu.
    Na terajsom aute nemam predne hmlovky vobec a absolutne ani len raz som nepocitoval potrebu ich mat. Fakt nie a to tyzdenne najazdim v priemere 600 az 1000km, zima-leto.
    A aby sa nepovedalo, ze mi sople tecu po brade, o nieco vyse tyzden budem mat tridsat, mam vyse pol miliona najazdenych km na dvoch kontinentoch sveta s asi tridsiatkou - styridsiatkou aut roznych hmotnosti a rozmerovych kategorii. Predne hmlovky mali dokopy z nich asi tak styri auta.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 29.11.05  10:26

    « Bez nadpisu

    Prolítnul jsem v rychlosti tuhle diskusi a nestačím se divit co jezdí po silnici mezi náma za pitomce... Co se týká zadní mlhovky tak samozřejmě pokud je dobrá viditelnost a jedete za někým kdo ji má zapnutou tak je to velice nepříjemný - potom by na takového člověka mělo stačit probliknout a pokud je to slušný člověk a pouze ji zapoměl vypnout tak ji vypne, pokud je to * který ji nemíní ani tak vypnout tak je asi potřeba mu domluvit "jiným způsobem". Ale na druhou stranu i když je špatná viditelnost (třeba mlha) a jedou za sebou auta v koloně tak by se měla mlhovka taky vypínat protože je to taky nepříjemný, zapnutou by ji měl mít vždycky ten poslední v té koloně a pokud ho nějaké auto dojede a ví o něm tak tu mlhovku zase vypnout. Nechápu jak tohle někdo nemůže pochopit, to jsou věci který by měli lidem natlouct do hlavy už v autoškole.
    A co se týká předních mlhovek tak je jasný jejich použití zase při špatné viditelnosti (třeba za mlhy). Za dobré viditelnosti jejich použití vyhláška nedovoluje. ALE: já osobně nevidím důvod proč je nepoužít i jindy pokud to tomu dotyčnému v něčem pomůže, já sám jezdím běžně se zapnutýma předníma mlhovkama i v noci za dobré viditelnosti, protože prostě lépe vidím (když už nic jiného tak minimálně tím že svítí do stran tak kvůli zvěři). Stručně řečeno i kdybych jezdil s předníma mlhovkama celý den a pořád tak po tom může být každému prd, protože pokud jsou SEŘÍZENÉ TAK JAK MAJÍ BÝT tak to protijedoucímu řidiči NEMUŽE ABSOLUTNĚ VADIT, protože ty světla svítí v podstatě pár metrů před auto do země, to už i potkávačky svítí výše. A jak tady někdo namítal že mu vadí i odraz od mlhovek na mokré silnici, tak je to třošku k smíchu, to by na silnici muselo být namontované zrcadlo aby ten odlesk byl tak silný že by někoho oslňoval. To by mě někdy někdo na silnici mohl říct že sem * protože jsem ho oslňoval předníma mlhovkama, to by se se zlou potázal. Nechci se někoho dotknout ale někdy mě to přijde že sem píše kupa mladých kluků který mají zatím papíry tak možná na pincka a ty svý silácký řeči mají odposlouchaný tak možná od tatínka...
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 25.11.05  21:37

    « Re: Re: Sporťákovi.

    To Wimpi :
    No, dodržovat předpisy se snažím, ale ne vždy to jde ;-) . Ale rozhodně neprasím na silnici jako spousta jiných, nelepím se ostatním na kufr, nejezdím na červenou, neparkuju tam kde nemám apod. Přezdívku jsem získal díky své zálibě ve sportovních autech, než jsem letos koupil Swifta měj jsem Hondy Prelude a Accord Coupé. Božská to auta !!
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 25.11.05  18:13

    « Re: Sporťákovi.

    A hle - potrefená husa se sama ozvala! >:D
    Ale stejně jsi mi milý Sporťáku udělal nesmírnou radost, neboť z Tvého příspěvku vyplývá, že jsem se po delší době měl možnost střetnout z řidičem, který poctivě a nade vše ctí dopravní předpisy. To je totiž v našich česko-moravských končinách naprostá rarita. Kéž by Tobě podobných jezdilo na silnicích více ! To by rázem ubylo mrtvol.
    (Akorát mi člověče k Tvému vzorovému chování za volantem nějak nesedí to Tvé jméno "Sporťák". Nechtěl by ses přejmenovat ? Třeba na na "Gentleman" nebo i hezky by znělo "Slušňák").
    Zdraví Wimpi.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 25.11.05  17:36

    « Bez nadpisu

    To Wimpi :
    U mě je diletant ten, kdo nezná nebo nerespektuje platnou legislativu, která jasně říká, že zadní mlhová světla smějí být použita pouze za snížené viditelnosti jako je mlha nebo husté sněžení či déšť. Zároveň přední mlhová světla smějí být použita pouze společně se zadními, takže za stejných podmínek.
    Nejhorší diletanti jsou Ti, kteří se vymlouvají a používají různé nesmyslné výmluvy, aby ospravedlnili to, že poručují platné předpisy. Pokud jedu za deště a nějaký blb proti mně jede s rozsvícenými mlhovkami, tak si zaslouží nakopat do hlavy, protože si neuvědomuje, že ty jeho mlhovky se zrcadlí na mokré silnici a mě a ostatní protijedoucí tak oslňuje a tím pádem ohrožuje.
    Bez úcty a bez pokory
    Svůj Sporťák
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 25.11.05  16:35

    « O mlhovkách

    Jesli se mohu taky trošku vložit do diskuze, tak na používání mlhovek mám takovýto názor:
    Pokud protijedoucí auto svítí předními mlhovkami, tak si nevzpomínám, že by mě to někdy oslnilo a tudíž vadilo. Mnohem častěji mě nasírají ti, co zapomenou zhasnout včas nebo vůbec dálková světla. Také bi-xenonové světlomety jsou pro mě u protijedoucího vozidla nepříjemnější, než rozsvícené mlhovky. A špatně seřízená potkávací (tlumená světla) patří také do této kategorie. Když někdo jimi svítí nahoru, tak je to skoro stejné, jako kdyby svítil dálkovými.
    Jízda za autem s rozsvícenou zadní mlhovkou už je pro mě nepříjemnější, to je pravda. A to proto, že pokud takové auto doženu, musím za ním chvilku jet, než se mi ho podaří předjet. Rozsvícená zadní mlhovka vytváří světelnou clonu, přes kterou, nebo lépe řečeno skrz ni, je dopředu blbě vidět. Proto je nutné za takovým autem jet s větším odstupem. Ale když je mlha nebo když prší, jsem radši, když dojedu auto s rozsvícenou mlhovkou než když dojedu auto, který má místo koncových světel něco jako hřbitovní kmihotavou lucerničku (např. staré AVIE - jak je možný, že tykovýhle vozidla se ještě můžou po silnicích vůbec pohybovat ???!!! Co na to naše slavná ministerstva dopravy, či vnitra ? - NIC ! klídek, pohoda...).
    Při jizdě většími rychlostmi (např. na dálnicích) zejména za soumraku a v noci V DEŠTI, kdy od zadních kol vyletuje vodní tříšt a vytváří neprůhlednou šedou clonu jsou dle mého názoru mlhovky velmi užitečné a měli by je používat všichni řidiči, jejichž zadní svítilny mají slabší osvit (Felicie nemusí :-) ).

    Jinak při jízdě v noci za deště rád a často používám přední mlhovky, neboť je-li silnice mokrá, tak zčerná a "mizí". Mlhovky svítí těsně před auto a do stran, takže osvicují krajnici a silnice je tak výrazně lépe čitelná.
    Ten, kdo tady tvrdil, že používat mlhovky je téměž zbytečné je u mě diletant s velkým D a nepatří vůbec za volant !
    S úctou a v pokoře,
    Váš Wimpi.
  • 00 Reagovat !

    foto

    17.11.05  22:50

    « Bez nadpisu

    ja som teraz, 2dni dozadu, hmlovky znova pouzil. Rano 5.30, po dazdi, lahky opar, este troska mrholilo. Tak som ich zapol, aby ma ostatny videli...lebo isli v pravom pruhu tak 90max, ja v lavom som nalozil 140, mierne som nestihal, tak aby mi tam nevbehli nahodou a videli ma uz z dialky... Akonahle som spomalil a zisiel z obchvatu, hned som ich vypol!
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 13.11.05  21:29

    « Bez nadpisu

    Mlhová světla by se měla používat je za snížené viditelnosti a ne,když chci zapůsobit na okolí.
    Také nemám rád, když musím jet v dešti v noci za autem s rozsvícenou mlhovkou. Je to velice nepříjemné!
  • « 00 Reagovat !

    foto impaler

    impaler 09.11.05  07:26

    « Re: Re: Re: Re: Predni mlhovky

    Tož meleme si každý svoje - IMHO pánové teoretizují (všichni v dané situaci podle vás vyhodnotí možnou max. rychlost na 110 a ještě ji dodrží) a já radši opatrně ze zkušenosti (*, co nemají odhad, jak se dá jet, je v každém počasí a situaci bohužel víc než dost).
    A až budu svítit víc, než se vám zdá (ale bude nás víc, sám se s tím zpravidla důležitě nepředvádím), tak mi to promiňte. :)
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 08.11.05  16:08

    « Re: Re: Re: Re: Predni mlhovky

    s tim stoprocentne souhlasim.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 08.11.05  13:20

    « Re: Re: Re: Predni mlhovky

    S tím souhlasím, v tomto případě jsou mlhová světla na místě. Pokud je viditelnost tak špatná, že donutí jet pomalu. Mě vadí, pokud někdo používá zadní(přední mi nevadí, ty neoslňují) mlhovku při viditelnosti, která mu dovoluje tek bez problémů 110. V té rychlosti asi není třeba mít strach, že to do mě někdo ze zadu napálí z důvodu, že by mě neviděl dostatečně brzo.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.11.05  18:49

    « Re:

    pri couvani v noci, proc ne, ale snad jedine u felicie, kde sviti tak, ze normalne za provozu je to nebezpecne, protoze pres ne nejsou videt brzdova svetla. u me na fabii si moc neposvitis, a ani to neni treba, protoze zpatecky sviti dostatecne.
    mozna to jsou nazory k zamysleni, ale stale si za nimi stojim. mlhovky ano, proc taky ne, ale jedine zadarmo. nikdy bych nedal penize za neco co pouziji 2x do roka, a to jezdim porad pres cely rok.
  • 00 Reagovat !

    foto mezek

    mezek 07.11.05  18:21

    « Bez nadpisu

    Fojťan: ... názory na zamyšlení... Podle tebe jsou tedy mlhovky na autě jen jako kosmetický doplněk od výrobce...???
    Proto jsou mlhovky vzadu se silnější svítivostí a jinou "optikou" než koncové světla, proto jsou přední bez "stínu", čiré... Pravda, já je taky používám při couvání v noci.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.11.05  18:07

    « Re: Re:

    tak porovnani s abs bych nepouzil, to je jina kategorie.
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!






Blesk.cz

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby strčila minci do zásuvky

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby…

Virtuální asistentka Alexa od americké společnosti Amazon vyzvala desetiletou dívku, aby přiložila minci k…

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků: Nejčastější otázky a odpovědi, největší fígle prodejců!

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků:…

Radost z vánoční nadílky se může snadno změnit v rozčarování, stres a vztek. Stačí najít pod stromečkem nevhodný…

 

iSport.cz

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec Falta líp než křídla před ním?

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec…

Výdaje na Rudolfa Reitera, Milana Lalkoviče, Romana Potočného a Pepeho Menu, čtyři nedávné neúspěšné akvizice…

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid, Beran trénuje s Bohemians

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid,…

Jarní část fotbalové FORTUNA:LIGY odstartuje 5. února 2022, jednotlivé týmy už proto v prvním lednovém týdnu…

 

Reflex.cz

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů Čechů, nastínil Dušek pesimistický scénář

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů…

Přední český covidový scénárista Ladislav Dušek, který během pandemie zveřejňuje různé scénáře vývoje, opět…

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí zájem o „všeuměly“

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí…

Angela Merkelová odešla ze světové politiky v plné slávě a dalo by se očekávat, že její úspěchy svědčí o tom, že…