Musika v autě

Zařazení: Všechna fóra > Diskusní fórum "MotorCafé" > Hlavní diskuse

foto olex21

olex21 29.08.18  12:04

« :)

co tak něco takového: [odkaz] ?

25.06.02  10:37

« Re: to aTTim

Umístění repro by mělo být jasně dané směrovostí zvuků na určité frekvenci, jinak řečeno basy dolů, středy výše a výšky maximálně směrovat. Ne vždy to ale takhle jde a pak nastoupí kompromis, bohužel.

Co místo Haitai? No třeba Spectron mě napadá jako první, za ty prachy není co řešit.

Free-air dovedou také někdy slušně zahrát, ale je to také sázka do loterie s výběrem repro, neznám moc opravdu dobrých free-air SW. Já osobně preferuju bassreflex box, mám 2 SW v ozvučnici 2x45l a chrochtám si :-)

To, co chci bez rušení mi zahraje sestava řekněme za 30tis i za 150tis. Otázka ale je, JAK to zahraje, jak přesně, jak důrazně, jak prostorově.

CO se týká dynamiky - to není tak jednoduché, já třeba hraju se všemi korekcemi na nule, pouze v případě potřeby vytáhnu basy. Známý má EQ Helix a to sem nechápal tu dynamiku. Jenže dynamika je to dosažená jiným způsobem.

25.06.02  08:48

« Re: to aTTim

dynamika- ta je dle meho nazoru poznat nejlepe

25.06.02  08:29

« Re: to aTTim

1.jojo,až se vyseru na práci tak se do toho dám...ale jak jsem psal asi až v novém autě.
    No tady bych to asi bral dle toho jak bude to repro umístěno,myslím si totiž že když použiješ 3p repro,ale bude blbě umístěno tak stejně ty frekvence-některé budou tlumeny a výsledek může být nakonec ještě horší než u těch 2p.Nejlepší bude to asi zkusit :-)
    2.Tak mi řekni co si mám místo něj koupit?Za stejnou cenu,stejné možnosti zapojení a tedy lepší zvuk :-)
    3.No hlavně u toho nakamichi nepoužívají koncáky v rádiu,ale jen link. výst. Tuner rádia jako takového když vezmu přijímač...ten měl třeba super Blaupunkt Verona a zvuk se pak ale zkurvil dále v rádiu než "vylezl" ven :-)
    4.No většina zesáků né.Oni to totiž neberou dle toho na kolik je to nastavené.U těch co jsem měl rozebrané to mělo samostatný obvod který si hlídal několik parametrů.
    5.Neřekl jsem bez SW,ale v mnoha přápadech lépe zahrají jak to mám já dva free air repra než ta tuba.Dlouho jsem zkoušel různé tuby-hlavně z důvodu dobré manipulace v kufru a taky asi repru nedělá dobře slunce :-) Ale hrálo to pokaždé blbě.Možná to byla náhoda ale prostě bylo to tak.Já tam mám u 2 Kenwoodů pár MB Quartů a jsem nadmíru spokojen!Určitě jsou lepší,ale né za ty prachy.Hlavně nechápu lidičky kteří si do auta nacpu x párů repráků a pak se diví že to hraje blbě a řeknou vždyť jich tady mám 12 a hraje to nahovno.Se ani nedivím :-))))
    8.Já beru kvalitu,když to zahraje to co chci a nejsou tam rušívé elementy.Ale to je to co nechápu u těch zesáků...jak poznáš uchem zda ten zesák je kvalitou zvuku lepší a vyplatí se za něj třeba připlatit.Já když jsem zkoušel naposled ten můj a Yamahu-je fakt že trošku slabší...tak to stálo zahovno,ale to ta Yamaha měla 5x vyšší cenu :-( Ale jinak je to jedno.No a o těch pěnězích a někdy i o čase to je :-)

24.06.02  19:09

« Re: to aTTim

1. OK, v podstatě nemám skoro co dodat, snad jen zopakuju to, že nejdůležitější je zvuk vpředu, tedy na předních repro nejvíc záleží z důvodu, který jsem už popsal. Bývá s tím ale někdy problém s instalací, zvlášť pokud chceš jiný rozměr, než je originál. I to ale lze udělat, záleží na šikovnosti. Já koketuju s myšlenkou dát do dveří třípásma kompa, no ještě uvidím.

2. Já už nevím jak bych to popsal. Prostě když na stejných repro měníš zesilovače a pouštíš stejnou muziku a máš trochu sluchovou paměť, rozdíl ve výsledném podání zvuku je slyšet. Někdy méně, někdy ale dost markantně. Koukal jsem teď někde na zesík Haitai, 4kanál za asi 5000Kč. Sorry, ale fuj fuj, znám za stejné nebo i menší peníze mnohem lepší zesíky, Haitai mi prostě nevymluvíš, je to * podobně jako Dexon, Fenner, McFun a další.

3. Taky názor, mě připadne trio Nakamichi - Clarion - Alpine zvukově super a vyrovnané, Pioneer a JVC v těsném závěsu. Sám mám JVC. Mluvím samozřejmě o modelech v cenové kategorii cca. 20000Kč.

4. No každej to dělá jinak, já jsem svůj postup napsal. Podle mě se při max. nastavení gainu dostane zesík dřív do limitního vybuzení.

5. Zase jsem u toho, za nějaké peníze vždy dostaneš nějakou kvalitu, klidně i vyváženou, ale znova opakuju, že v podobné ceně jsou špatné, dobré a vynikající věci. Jen nemůžu souhlasit s muzikou bez SW, snad jen při použití větších repro v platě, ale i tak prostě box je box a basy jsou potřeba.

6. Signálové kabely jsou myslím jasné :-)

7. OK

8. Já rozdíl mezi 192 a 256 poznám jen u některé muziky. Dále ono kvalita se nedá změřit, těžko říct co to znamená 2x, 3x, 4x líp. Moje ucho ale pozná co je lepší a pak je jen to dilema, jestli mi to zlepšení stojí za ty peníze. Jen tak pro info - ty třípásma do dveří, na které mám zálusk, stojí kolem 18000 a tady se hodně rozmýšlím, jestli tam nenacpu raději 2pásma kompo stejné značky za asi 12000. Zatím ale rozmýšlím, uvidíme jak co bude.

24.06.02  18:18

« Re: to aTTim

1.Ano jsem rád,že jsme se pochopili.Spíše u toho prostoru beru,že je samozřejmě různé šíření dle frekvence zvuku.V tomto případě to beru jako,že každé auto má jinou vzdálenost k oknům tř, jak píšeš nebo i různou délku dopředu k řidiči.Takže v případě že lidi nechtějí moc rýpat do předních dvěří ap. I když to jde dnes pěkně udělat že to není poznat,ale i tak..tak dávají důráz na zadní "plato" které třeba já mám lepené z několika vrstev.Což mnoho lidí neudělá a dá basáky do origoš plata což oba víme co to je za blbost :-)
    2.Ale to je to co nechápu jak uchem zjistíš že třeba na frekvenci 6Khz je ten a ten zesilovač lepší nebo uchem asi těžko poznáš charakteristiku,strmost ap. Jiná věc je třeba dynamika ap. ale tady 90% možná i více lidí nic nepozná.Dobré je že ty ani nevíš ceny Haitaie a hned tvrdíš jaký to není *.Ano mi to stačí a za ty peníze je to super.Další věc je taková že nový-ten typ který mám se údajně již delší dobu neprodává,ani jsem po tom nepídil.Slyšel jsem jiné a ty byly o ničem,ale tento byl podstaně lepší.Proto možná nemáš Haitai rád...já měl asi 4 typy.3 o ničem a 1 dobrý :-)
    3.Tady bych řekl,že zvuk u tebou uváděných značek rádii má větší rozdíl kvalitativní než u těch zesáků.No je fakt že já třeba neměl v autě dexon ap. :-) Jo jo design a ovládání je hodně subjektívní.
    4.No vždycky dávám zesilovače naplno!A to jak při zvučení tak v autech,to proto,že některé na té hranici toho nastaveného Gainu dělají jak říkám "pičičárny" a také proto,protože ty zesáky jsou takhle stavěné.Jsem technik a dost se v tom hrabu.a ze zkušeností a taky dle hlasů některých značkových techniků výrobců by to tak mělo být :-)
    5.Ano je to tak.Ale zatím se neslyšel nic vyváženějšího než to co mám.Různé magnaty,tuby ap.Ano rozdíl v nižších kmitočtech nesporný,ale ty já nepotřebuji,k čemu dunící auto.Tak akorát na povolování šroubů :-)
    6.No já psal všeobecně o kabelech.I u signálových jde o ty parametry které jsme řešili.Hlavně u basů.Oba víme jak se které kmitočty šíří po kabelu.Alespoň doufám :-)
    7.Jo jo jo
    8.No já sám sem tam mp3 použiji.Rozdíl tam je i když použiješ 256 a to dost významný,ale zase 90 a více % lidí to vživotě nepozná!
    9.Ano je to tak,ale v určitém okmžiku je asi zbytečné pro mnoho lidí platit o 100% více a mít zvuk o třeba 2-3% lepší!!A o tom to je.instalace za tř. 80 litrů nebude hrát 4x lépe než instalace za 15 litrů...Jinak já Haitaie koupil hodně dobře pod cenou.Ale měl jsem dlouhodobě i Yamahu a dokonce i meca.A ještě věc,kterou nemohu opominout a to je to že spousta el. zařízení ať už jde o zesilovače,rádia ap. se dělají jako OEM produkty a mohou se prodávat pod jinou značkou za podstatně nižší peníze a takových případů je i v autohifi dost :-))

24.06.02  16:29

« Re: to aTTim

A já zase nesouhlasím a takhle to bude stále dokola, nebude lepší toho nechat s tím, že každý máme "tu svou" pravdu ?

Ale odpovím.

1. Ozvučnice x prostor OK, blbě napsáno. Zřejmě ale máš na mysli umístění, resp. směr vyzařování. Pokud to jde, tak výšky směruji tak nějak na střed mezi předními hlavovými opěrkami, u středobasů to jednak moc nejde a druhak to není až tak důležité. Asi se shodneme na tom, že věci jako fázový posun v autě asi nikdy nevyřešíme tak, jako výrobci high-end reprosoustav. Tak stejně si myslím, že u tebe bude problém s odrazem zvuku od okna do prostoru auta.

2. Rozdíly u zesilovačů - když pominu celkovou konstrukci, výbavu, výkony apod. tak to, co mě nejvíc zajímá je výsledný zvuk ! V tom se zesilovače tradičně liší, ale to už jsem psal a nebudu se opakovat.

3. Nakamichi - ano, dle mého přeceňovaná značka. To rádio je zvukově výborný, o tom se nepřu, ale v podobné ceně najdu více přístrojů ostatních výrobců v podobné kvalitě, tedy uchem nerozeznatelné. Nakamichi znám, konkrétně CD-45z. V podobné ceně když koupím Alpine, Pioneer, Clarion tak dostanu podobný zvuk, mnohem vyšší výbavu a hezčí design (tohle je ale hodně subjektivní, někomu se může střízlivý design Nakamichi líbit).

4. Nastavení zesilovačů - nastavuju většinou takto: stáhnu gain na 0, autorádio zesílím tak na 80% a potom vytáhnu gain na takovou hodnotu, kdy bude zvuk ještě nezkreslený. Těch 20% si nechávám jako rezervu pro tiché pasáže apod.

5. Souhlasím s tím, že středy a výšky jsou důležitější než basy. Nicméně, i v SW jsou velké rozdíly co do kvality basu.

6. Řeč byla o napájecích kabelech, nikoli reproduktorových.

7. O vyváženosti sestavy nediskutuju, tak to je. Co ti pomůže třeba zesík PhoenixGold, když máš repro levné Sinus Live (příklad).

8. MP3 ... hodně diskutovaná oblast. Osobně mám rádio s MP3, ale moc to aspoň zatím nepoužívám. Myslím si ale, že pokud použiješ kvalitní encoder a tok cca. 192 nebo 256k, tak je to v pohodě poslouchatelná záležitost a to zvlášť na nenáročnou muziku, jako je techno apod.

9. celá tato oblast, a nejen tahle, je o poměru cena/výkon, chceš-li cena/kvalita. A já si myslím, že v každé cenové kategorii lze nalézt komponenty s dobrým poměrem. Proto je třeba pro mě Haitai ztracená záležitost, ale kdybych vybírak v podobné ceně (neznám ceny Haitai), myslím, že bych našel lepší.

24.06.02  14:51

« to aTTim

Ha to jsem blbě napsal.Souhlasím s tím SW.Nepletu si to jen jsem to blbě napsal.Já myslel prostor v kabině automobilu.A tam už je obrovský rozdíl.Když jsem to samé co mám v autě měl v jiném předchozím kde byla větší výška..tedy prostor nad repro! tak to hrálo hůře než teď kdy je to nižší.Použity jsou úplně stejné komponenty..jen se změnilo auto.
    Napiš mi prosím Tě jaké jsou ty rozdíly u těch zesilovačů???To mě opravdu zajímá.Znovu píši že je blbost říci že je něco lepší když koncové věci jsou stejné?!? nechápu co je tam jiného co bys uchem slyšel? Hlavně ve výkonech které se používají!Jo přeceňovaná značka...HA HA HA měl jsi ho někdy v ruce? Už jen provedením uvnitř je o x tříd výše.A zvukově taky...Ale ten rozdíl spousta lidí nikdy sluchem v autě za těch podmínek za jakých to lidi používají neuslyší a to je prostě fakt!Další věc řekni mi jak má zesilovač nastavený...myslím tím jeho output?Zesílený dle potřeby,či třeba na polovinu atp. To mě hodně zajímá???
    A tím že jsem psal o tom prostoru jsem nemyslel jen basy...největší rozdíly v kvalitě zvuku jsou ve středních pásmech!Dle hudby samozřejmě.Pokud to bude Tuc tuc-tak to je relatívně jedno.
    Ano u kabelů máš částěčně pravdu ovšem k výškáčům Ti budou na nic kabely s velkým průřezem jak píšeš.Já audio jakékoli beru tak že musí být celé vyvážené a to to beru již od baterky,alternátoru ap. K ničemu Ti bude super zesilovač když do toho budeš pouštět vypálené CD s MP3.Tam je podstatně větší kvalitatívní rozdíl než u zesilovačů!

24.06.02  11:18

« Re: exhumace tématu

Jo to jsi udělal dobře.I když není naškodu sem tam proplézt informace celým spektrem témat.Tak jako se o to "snaží" politici :-)

"-- skrytý --" 24.06.02  08:30

« exhumace tématu

zde můžeme dle libosti diskutovat o problémech s ozvučením "fšeho možného"

01.06.02  14:13

atd.
    Bednu raději bassreflefovou.

31.05.02  16:33

« Re: Jaká ozvučnice

takže ozvučnici udelam bud bassreflex nebo pasmovou proust. Rozmery mam s tim problem nebude. A co ten zesilovač? Chci to použít pouze na posilení basů. Ostatní 4 reproduktory budou živený z radia 4x50W. Co mi teda poradíte za zesilovač k tomuto reproduktoru? Pokud možno ve stejné cenové relaci. diky

31.05.02  12:46

« Re: Jaká ozvučnice

All - tiez ale zalezi na velkosti auta. Ja som EBX20 pocul v Saxu a dupal tam ako "vztekly", bol zaveseny na H420 v mostiku. Myslim, ze viacej basov to auto uz nepotrebovalo. Ale v C5 kombi by sa asi jeho vykon stratil :-)

30.05.02  18:32

« Re: Jaká ozvučnice

Vždycky je lepší řešení. Ten reproduktor je dost malý. Osobně bych dal větší. Dobře bych si rozmyslel i zesilovač. Blaupunkt to moc neumí.

30.05.02  10:31

« Re: Jaká ozvučnice

S takymito otazkami chod na www.autohifi.cz, tam ti poradia lepsie.
    Podla mna ten reprak je univerzalny, bandpass HBX 20 robi priamo Hertz a ked zozenies jeho schemu, postav si presnu kopiu. Pocul som aj basreflex EBX 20 a hral velmi dobre. V uzavretej ozvucnici asi takto maly reprak moc nezahra, ale nepocul som ho takze nemozem sudit, ma ale vyhodu iba 9l ozvucnice, to schovas v aute hocikde. Viacej info ti dodaju na autohifi.

29.05.02  19:53

« Jaká ozvučnice

Chci si postavit subwoofer s repro. Hertz HS 200 a jakou pouzit ozvučnici uzavřenou, bassreflex nebo pásmova propust co hraje s timhle repr. nejlíp? Výhody nevýhody techto systémů. Dekuju za odpovedi a nazory. Zesilovač bude Blaupunkt GTA 2100. Pokud by se našlo kvalitnější řešení za stejný peníze tak mi prosim taky napište

19.04.02  00:00

« Re: Jaká repra k rádiu

Ty Kenwoody znám. Nehrají za ty prachy. Zůstal bych u Spectronu (Můžu ti je poslat - allbunda@seznam.cz).
    Oktávka je na ozvučení trochu problematická. V předních dveřích je klasický akustický zkrat. Bude to chtít nějakou úpravu. To je ale na delší psaní. Pokud chceš, nech tady e-mail, nebo napiš.
    Tweetery od zrcátek bych také vyměnil. A koaxy dopředu k těm původním? Myslím, že to není nejšťastnější nápad. O tom bych se ale také musel trochu rozepsat. Ať už vybereš jakýkoliv typ, určitě kup kompletní komponentní sadu dopředu a celé to vyměň. Ještě se pro jistotu podívám na tech. parametry těch Kenwoodů které si už nepapatuju.

18.04.02  22:22

« Re: Jaká repra k rádiu

2 all: díky za radu. Autorádio je Kenwood KRC 478 RY z roku 2000. Repra, o kterých jsem psal bych teda viděl takhle: 16ky komponent Kenwood KFC-P727EC do předních dveří woofer a k zrcátku tweeter, dozadu uvažuju 13ky Kenwood KFC-523EC, tweeter v zadních dveřích a woofer vzadu vedle plata. Všechno příjde do původních míst. Do plata to dávat nechci. Jedná se o Octavii, to si možná poznal. Kenwood uvažuju proto, že je tady prodejce v mém místě pro mě nejdostupnější. 16ky stojej zhruba 3800 a 13ky zhruba 2800 v komponentu. Z toho co píšeš, se mi zdá 35W a 40W repra jako dostačujicí pro moje rádio. Jelikož tam mám originál repra, možná bych tam ty tweetery nechal a koupil jenom, ve stejným výkonu jako uvažuju, dvoupásmový koax. Kenwood KFC-1728C a KFC-1328C, který jsou oproti komponentu o dost levnější. Hrát by ale možná měly stejně, co myslíš?

15.04.02  06:58

« Re: Jaká rádiu

Záleží i na tom, co je to za rádio. Obecně bych ale řekl, že to bude dobré. Pro tebe je důležitá citlivost reproduktorů. Ta je, jak vidím dost velká a tak to bude vyhovovat. Pokud dělám up grade tímto způsobem, tedy jen výměnou reproduktorů, snažím se instalovat to, co už mám vyzkoušené. Pro mně jsou to komponentní 16-ky (dopředu) Spectron SPC 216 CP (60 W RMS, 120 W max, 90 dB) za 2990,- Kč.
    Trochu bych se pokusil poopravit zadní reproduktory. Bez ohledu na to, co píše výrobce o frekvenčním rozsahu reproduktorů platí, že tak, jak to máš, budeš mít relativně málo basů. Z tohoto důvodu bych se pokusil dozadu dostat (třeba do plata) velké reproduktory. Např. ovály 6x9" (třeba Spectron SPC 69 X, 2480,-, které už mám také vyzkoušené). To platí jen v případě, že nebudeš mít subwoofer. Mohly by to také být 20-ti centimetrové třípásmové reproduktory Axton CAX 327 za 2990,- Kč. Vzhledem k jejich velikosti by ale mohly být potíže s montáží (nevím jaké máš auto).
    Je vcelku zbytečné pro toto zapojení kupovat dražší reproduktory. Samostatné rádio z nich stejně nedostane maximum a tak by nárůst kvality nebyl přiměřený vynaloženým nákladům. A opět bez ohledu na to, co píše výrobce rádia, platí, že RMS se výkon koncového stupně rádia pohybuje okolo 14 W na kanál - liší se to podle výrobce. U rádia 4x40 W bych si tipnul tak na 4x12 W RMS. Sony méně, Pioneer více, ale rozdíly jsou zanedbatelné.
    Vyhnul bych se ale i levnějším reproduktorům. Tady je to také o kvalitě. Limitující je ale především peněženka.

14.04.02  23:00

« Re: Jaká rádiu

Omlouvám se za nedopsaný titulek. Měl znít Jaká repra k rádiu?