Citroën C4 Picasso (2014)

20.12.2014

V září jsme se dozvěděli, že čekáme třetí mimčo, a tak bylo nezbytné vyřešit cestování pětičlenné rodiny. Naše dvojčata mají v současnosti dva roky,…

Citroën C4 Picasso (Standa69)

petrumr 20.12.2014  18:55

ok

vítám tě mezi grandy. :-! Divým se, že máš blbý řazení, já mám jen pětku a řadička funguje jak ve fábii. Proti berlingu posun o tři třídy.. S tou hlasovou navigací prý ten překlad už je kompletní a v unoru jedu na garančku a tak se zeptám i když hlas nepoužívám..

Standa77 20.12.2014  20:13

« Re: ok

Dík za uvítanou. ;-)
      S tou navi to nechápu: proč nevezmou fungující software z přenosných (Tom, Garmin, cokoli) a nenarvou to do auta, tak jak to je? Já vím, licence atd., ale nedělám si iluze, že v současném provedení jsou celý soft a mapové podklady Citroënu. Navíc lokalizace a namluvení pokynů taky nejsou zadarmo. Já si například při lokalizaci softwaru beru – podle náročnosti a datového formátu – v rozmezí od 3,50 do 6 Kč za slovo.

petrumr 20.12.2014  20:46

« Re: Re: ok

ta čestina prý byla dělaná až v čr. Já jsem měl prvního granda s 1,6VTi a podle fora od září nebo kdy se překládá i hlas. Teoreticky já tam nemám angličtinu, protože ta je přeložena do češtiny a někdo tam tu češtinu má v menu. kDyž ale vypneš dole navi a máš navigaci na cíl, tak mně nahoře odbočky atd pořád se objevují přes dials(otáčkoměr počítač). Já moc nejezdím a teoreticky tu navi moc nepoužívám, ale číslo a ulici to najde. Byla ve vybavě intesive, tak to neřeším, ale upgrade map je pálka.

Standa77 20.12.2014  21:07

« Re: Re: Re: ok

Jj, dělalo se to v Auta česky. Celý systém je plně lokalizován, tedy až na hlasové pokyny. Na šipky se moc nespoléhám, protože ty občas umí zmatkovat, raději kouknu na mapu.

Aktualizace map stojí údajně okolo 4 000 Kč, takže ano, je to ranec, ale u integrovaných systémů to tak zřejmě bývá. V Tucsonovi jsem měl rádio s navigací (Blaupunkt Rome), kde se aktualizace prováděla jednoduše dokoupením nového CD – za 3 000 Kč. Ta ale neměla, co se týče map a zejména hlasového navádění, konkurenci. Nejlepší navi, co jsem kdy měl.

petrumr 21.12.2014  08:47

« Re: Re: Re: Re: ok

Jak jsem vybíral auta, tak třeba u scenica byla karta s TOM-TOM. Nikde nemohu najít v jakým formátu je POI a nechci si zasvinit HDD.Hudbu a fotky vím jak se mažou, ale poi a jiné v navigaci ne. Já mám ještě PDA s MIO a to vozím na motorce v kufru. :-!

Standa77 21.12.2014  10:06

« Re: Re: Re: Re: Re: ok

Na formát POI už jsem někde na webu narazil, v nějaké anglické diskusi. Ale nemám čas, abych se s tím crcal. Pro mě je důležité, aby mě navigace přivedla z bodu A do bodu B, maximálně ještě přes bod C. Když bych potřeboval najít nějaký POI, můžu se mrknout do telefonu: přes web, nebo přes mapy Here, které jsou velmi kvalitní a můžu je jen doporučit.

petrumr 20.12.2014  19:04

filtr

vypalovals někdy ten filtr? Kolik ubylo močoviny v nádrži za ty kilometry. Kámoš po prohlídce mojeho chce koupit ten 2l s automatem a bojí se práve té močoviny a toho filtru..Jinak štastný km. Výbava je jaká? já mám intensive, jenom rezerva a tažný navíc a na zimu jsem koupil al komplet kola

foto sgt

sgt 20.12.2014  19:13

« filtr

Čo mám info, močovina by mala vydržať cca 20 000 km.
      Kámoš kúpil minulý týždeň dvojliter s automatom (Aisin) - 1.6 HDi majú len robota.
      Takže nejaké info budem mať z prvej ruky ;-)

petrumr 20.12.2014  20:48

« Re: filtr

s aisinem jsem to projížděl, je to bomba.

foto jammbox

jammbox 23.12.2014  13:27

« Re: Re: filtr

Tady se musim pripojit k tomu Aisinu. Proste to k tomu autu nejak vic sedi. Dobra logika razeni, rychly kickdown, pokud je potreba. Razeni mezi 4-6 stupnem prakticky nepostrehnutelne, na 1-4 si vsimnete maleho cuknuti. Paradoxne na plny plyn radi snad uplne nejlip. Asi zatim z mych prvnich postrehu to nejlepsi na celem aute. Teda krome dalsich veci! :-)

Standa77 20.12.2014  20:09

« Re: filtr

Zatím ne, mám auto opravdu třetí den, a když jsem ho kupoval, mělo najeto 8 000 km. Močovina by měla vydržet cca 30 000 km, ale jsem realista, takže to vidím tak na těch 20 000–25 000 km.

V Oktávce jsem najel přesně 50 000 km (při koupi 64 000, při prodeji 114 000) a vypaloval jsem jednou. Pohoda. Filtru se nebojím, lidi s tím nadělají zbytečně mnoho cavyků. Navíc PSA údajně dodává i své vlastní repase za 14 000 Kč, nový stojí nějakých 24 000 Kč. Oproti jiným značkám to je nic.

Výbava je rovněž Intensive plus nějaké ty packy (rodina, parkování), zimní kola jsem koupil v plechu, tažné nemám. Na tahání krámů mám stařičkého dvoumístného Fiata. Ještě jsem dokoupil střešní příčníky na rakev a síťku k oddělení zavazadlového prostoru, když potřebuji naskládat náklad až do stropu. V předchozím autě byla mříž, takže tam jsem to nemusel řešit. :)

petrumr 20.12.2014  20:59

« Re: Re: filtr

ten grand je tak velký, že ten vozík ani ted skoro nepoužívám, mám jen 5 sedaček a pod tu podlahu dám dva velký pytle se žrádlem pro psy. Já nemůžu mět diesla, protože jezdím kolem komína, za deset měsíců mám7tkm a podle nějakých propočtů bych vypaloval asi po 2000km. Ve firmě odpojuji močovinu na velkých autech, nebot se to sere, ale zase oni nemají eu6 a tak to jde.

Standa77 20.12.2014  21:11

« Re: Re: Re: filtr

S takovým nájezdem nemá ropa absolutně žádné opodstatnění. Já najedu v průměru 30 000 km ročně (chalupa v Jeseníkách, nějaké chaty v Podyjí, občas jezdím školit a přednášet), některý rok víc, některý míň. Tady už se nafta vyplatí. Navíc jsem s velkým autem v benzínu (onen Tucson) udělal otřesnou zkušenost (nejen) se spotřebou, takže pro mě je diesel jasná volba.

petrumr 21.12.2014  08:41

« Re: Re: Re: Re: filtr

jak budeš to fotit. mně by zajímali ty střešní příčníky na ty hagusy.

Standa77 21.12.2014  10:02

« Re: Re: Re: Re: Re: filtr

Ju, klidně je tam dám, ale není to zrovna designový kousek. Vše podřízeno funkčnosti, navíc jsou poměrně tenké. Za 3 500 Kč se mohli trochu vytáhnout, ale hlavní je, že fungují. ;-)

foto Kuski

Kuski 22.12.2014  14:07

Citrouš

Ahoj. Předně hezký výběr auta a parádního motoru. Foto by to chtělo doplnit i když je zima ;-)
    Na recenzi mi utkvělo pár poznatků: "Páčky jsou pod volantem skryté, takže popisky na nich jako by ani nebyly. Na spoustu otočných prstenců, nechutné ovládání mlhovek a stěračů, jakož i nezvyklé přepínání dálkových světel je třeba si chvíli zvykat."

Páčky? Nevím o čem je tu řeč?

Nechutné ovládání mlhovek. Chápu že jsi z koncernu navyknutý na vytahování centrálního spínače, ale tento systém má jednu obrovskou výhodu. Můžeš si zapnout nezávisle na sobě jen zadní mlhovky(to třeba když jsi poslední v koloně a nechceš tomu frajerovi před tebou vypálit díru do hlavy). A ovládání stěračů je v tvém případě taky pasé, když máš senzor. Stačí pinkout dolu a je to(mimochodem senzor u Octavie 2 věc, kterou jsem 5minut studoval, než jsem pochopil, jak ho vypnout)

Dále mě zajímá to tvé gumové řazení. Jelikož máš dvoulitra, tak máš dozajista 6st. převodovku, která je i mezi novináři honocená u novinářských mul (čti vylítaná zánovní auta), hodnocena nadprůměrně! Tady se spíš ukazuje fakt, že autu někdo 7000km dával na *.

Každopádně Ti přeji ať se i přeze všechny problémy s autem přihodí co nejméně starostí a hlavně ať Vaší rodinu vždy ve zdraví doveze. :-!

Standa77 22.12.2014  14:46

« Re: Citrouš

Ahoj Kuski,
      díky za reakci a za přání.

K tvým poznámkám:
      - Páčkami jsem měl na mysli páčky ovládání blinkrů a stěračů. Sice jsou umístěné pěkně v dosahu i menší ručky, což je můj případ, ale ať koukám jak koukám, prostě je nevidím. Jsou skryté pod věncem volantu, takže při přechodu z jiného způsobu ovládání (stěrače, rozsvěcení dálek, ovládání mlhovek) je třeba si trochu déle zvykat.

- Možná jsem z návodu něco nepochopil, ale jen zadní mlhovku zapnout nemohu: první otočení prstencem = přední mlhovky, druhé otočení prstencem = zadní mlhovky. Možná třetí otočení = vypnutí předních a ponechání zadních mlhovek? V návodu se ostatně píše toto:
      „Otočte prstencem C:
      -> jednou směrem dopředu pro rozsvícení předních světel do mlhy,
      -> podruhé pro rozsvícení zadních mlhových světel,
      -> jednou směrem dozadu pro zhasnutí zadních mlhových světel,
      -> podruhé pro zhasnutí předních světel do mlhy.“
      Z toho mi nevyplývá, že mohu nechat svítit jen zadní mlhovky. Nebo mi něco uniklo?

- Co se týče senzoru deště, máš částečně pravdu. Když se ale zrovna nachází nějaká kapka zrovna v místě očí, kde, jak víš, senzor není, potřebuji jednorázově setřít. Když mám zapnuté automatické stírání, znamená to dvakrát stisknout páčku dolů, protože prvním stisknutím páčky pouze deaktivuji automatiku, ale stěrače se nespustí. V dřívějších autech jsem dešťový senzor neměl, takže nemám srovnání.

Jsou to všechno sice blbinky, ale tisíckrát nic umořilo vola, respektive v součtu je to docela slušný kopanec ergonomii. Nebo jinak, jsou to místy takové drobné nedodělky nebo nedomyšlenosti, na které je potřeba si zvyknout a sžít se s nimi. Chválit je ale v recenzi nebudu.

S řazením můžeš mít pravdu, je to přeci jen předváděčka, ale s tím rizikem jsem auto kupoval. Možná jsem jen zhýčkaný koncernem, kde je řazení předpisové. Vzpomínám si, že u Hyundaie řadička taky cvakala a z jedničky na dvojku jsem kolikrát navzdory spojce na podlaze cítil, jako by kvalty šly přes zuby.

foto sgt

sgt 23.12.2014  09:11

« Re: Re: Citrouš

Čo sa týka hmloviek, musím dať za pravdu tebe, zadná hmlovka sa nedá zapnúť bez prednej. Mal som doteraz Xantiu, C3, C5 a všetky mali rovnaké ovládanie hmloviek ako popisuješ.

Čo sa týka stierania, tak asi niečo zmenili. U mojej C5 to funguje tak, že:
        - stisnutím páčkou dole sa aktivuje automatika, resp. ak je aktivovaná tak jednorazové zotretie.
        - automatiku vypnem presunutím páčky hore na prvý cyklovač a späť do nulovej polohy.
        Možno by sa dalo diagnostikou prestaviť chovanie...

A čo sa týka radenia, asi niečo nemáš OK. 6-stupňový manuál je výborný, žiadne cvakanie, je presný a len kladie trochu odpor pri radení.

foto Kuski

Kuski 25.12.2014  22:41

« Re: Re: Citrouš

omlouvám se za ty mlhovky. Spletl jsem si tuto funkci s Renaultem, kde tak jak popisuji fungují(pořád střídám různá auta, tak už se mi to plete ). ;-)

Ohledně senzoru. Já když u C4 se senzorem chci setřít pouze jednou, tak páčku stěračů k sobě lehce přitáhnu a je hotovo(když se podrží déle jsou to střikovače). Toto řešení funguje jak v manuálu, tak v automatice.

Jinak ergonomie ovládacích prvků je samozřejmě jiná než u koncernu. Z mích vlastních zkušeností se značkami jako Citroen, Peugeut, Renault, Škoda, VW, BMW, Mercedes, Ford, Opel, Toyota, Hyundai, Honda, tak se dá v zásadě říci, že každé má něco (v každé z uvedených značek jsem se jistými modely najezdil mnoho km). Ani jedno se nedá dle mě úplně vyzdvihovat a hlavně každému sedí něco jiného.

Ohledně převodovek. To je také zajímavá disciplína. Každé auto, ač stejný model a stajně starý, je úplně jiné. Příklad. Převodovka v mé C4 se mi občas zadrhne při vytahování z jedničky. Naproti tomu otci se na jeho C4(jen jená barva, jinak stejné auto) se nic takového nikdy nestalo. Osobně si myslím, že Tvůj kus musel utrpět záseham nějakého sportovce, co mu dával za uši, když auto bylo v záběhu. Ale taky to může být jen její normální chování. Já bych to ale nechal prověřit, aby se ve 100tis km nemusela měnit. :-!

Každopádně ještě jednou palec nohoru za Picaso a přeji mnoho šťastných km. :yes:

Standa77 30.12.2014  13:36

« Re: Re: Re: Citrouš

Ahoj Kuski,
          se stěrači jsi měl pravdu: skutečně, při velmi krátkém potažení k sobě jen setřou, tj. bez ostřikovače. Díky za tip!

Zatím jsem najel asi 1 000 km a řadička se, zdá se, uklidňuje. Řazení 1–2 je dost hrubé, přesně jak popisuješ, ale další stupně jdou nyní mnohem hladčeji než dříve. Kulisa je, každopádně oproti tomu, nač jsem zvyklý, trochu hlučnější; možná k tomu přispívá i přítomnost rozměrné ukládací schránky mezi sedadly, která hluk přenáší a zesiluje jako reproduktor. V každém případě nechám při výměně oleje v 15 000 km (ne, na long-life oleje nevěřím) vše zkontrolovat.

Ještě jednou díky a mnoho šťastných kilometrů i Tobě!

foto Sanyo

Sanyo 15.01.2015  20:05

video

Nazdar kluci
    Mám podobné skúsenosti ako vy , s tým radením je to zatial úplne hladké, ale chcem sa opýtať, nbejde mi prehrať na centrálnom tablete video - dá sa to vôbec ?

Standa77 17.01.2015  14:47

« Re: video

Ahoj Sanyo,
      návod o podpoře videoformátů neříká nic, takže to asi nejde. Z mého pohledu to má logiku.

foto roox

roox 20.10.2015  15:31

Pičaso

Hele náhodou tenhle francouz (jako jeden z mála) se mi fakt líbí.. asi tím, že je to takovej exot :-). Takže dík za čtivou recenzi... v případě, že bych si pořídil (a nebo by mi byl pořízen) 3. potomek, tak už vím, jaký jsou dobrý mořnosti ;-)
    Zdar a sílu a minimum nepříjemností! ;-)

Standa77 20.10.2015  23:57

« Re: Pičaso

Díky za přání, Rooxi! Popravdě řečeno, pomalu mě přechází původní nadšení a začínám se obávat, že moje původní předsudky byly oprávněné. Prozatím je to problém na problému, a ačkoli se nyní vše řeší v rámci záruky, nevím, co budu dělat, až záruka skončí. Pokud to bue pokračovat tímto stylem, půjde Pičaso za rok z domu.

foto Karesz

Karesz 11.11.2015  20:43

Výhodná kúpa predvádzačky

Myslím si, že nič horšie ako kúpiť predvádzačku s nájazdom viac ako 8000 km ste urobiť nemohol. Myslíte si, že pri tých predvádzačkách sa predajca chcel pochváliť plynulým rozjazdom a šetrením auto. Milý pane, párkrát som bol účastný takýchto jázd. A poviem pravdu, každý predajca tie autá dusil čo to dalo. V samotnom aute by som až toľko chýb nehľadal. Žiaľ platíte daň za to že ste chceli pár bubákov ušetriť pri kúpe. Teraz na to budete postupne doplácať.
    Žiaľ nie ste jediný, ktorý sa takto "výhodne" popálil. Odporúčam sa takýmto predvádzačkam oblúkom vyhnúť. Mám tiež Granda 2.0 HDi z roku 6/2011 a tomu som doposiaľ nadelil 148.000 km a jazdí ako vietor, bez jednej poruchy. Ešte mu nadelím 30.000 km a pôjde do dôchodku k novému majiteľovi.Terajšiu verziu by som si aj napriek, podľa mňa ešte krajším futuristickým tvarom nekúpil, práve kvôli tomu vstrekovaniu močoviny. A nech si vraví kto chce čo chce, menej ako 100 kW na takéto auto je jednoducho žalostne málo.

Standa77 26.10.2016  12:13

Prodáno

Pičaso prodáno, už jsem na to neměl nervy.

foto dadasada

dadasada 26.10.2016  16:12

« Re: Prodáno

musel si hodně s cenou dolů?

Standa77 27.10.2016  01:11

« Re: Re: Prodáno

Koupeno za 600 000, prodáno za 400 000. Jo, bolelo to.