Chevrolet Cruze SW LTZ 1.4 Turbo 16V/140 k

Chevrolet Cruze, foto 1 Chevrolet Cruze, foto 2 Chevrolet Cruze, foto 3 Chevrolet Cruze, foto 4 Chevrolet Cruze, foto 5 Chevrolet Cruze, foto 6 Chevrolet Cruze, foto 7 Chevrolet Cruze, foto 8
Chevrolet Cruze, foto 9 Chevrolet Cruze, foto 10 Chevrolet Cruze, foto 11 Chevrolet Cruze, foto 12 Chevrolet Cruze, foto 13

Přezdívka auta Biela strela Rok výroby 2013 Koupeno nové najeto [km]:10000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1362 výkon [kW]: 103 kroutící moment [Nm]: 200 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.5 maximální rychlost [km/h]: 200 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 500 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.4

Jedná sa o kombi verziu modelu Cruze s vrcholným benzínovým motorom 1.4 Turbo s výkonom 103 kW (atmosféra 1,6 má cca 90 kw,, atmosféra 1,8 má 104 kw, nasilnejší diesel 2,0 má 120 kw). Moje predchádzajúce auto bola Fabia s výkonom 47 kW, to znamená že je to jasný posune vpred. Dôvodom výmeny bola potreba kúpiť nejaké kombi kvôli očakávanému rodinnému prírastku. Rozhodovali sme sa medzi rôznymi modelmi rôznych značiek (v cenovom rozpätí 11 -15 000 eur). V konečnom výbere boli: Škoda Roomster Bicolour 1.2TSI 63kW (veľmi pekná kombinácia bielych diskov, bielej spodnej a čiernej vrchnej časti auta, i keď Roomster je sám o sebe veľmi rozporuplné auto, tak to farebné rozvrhnutie tomu veľmi pomohlo), Seat Leon ST COOOL 1.2TSI 77 alebo 81 kW (majú trocha neporiadok medzi uvádzanými údajmi) a týmto Chevroletom. Škoda mala svojský design, ktorý bol ale potlačený a vyhladený čiernymi polepmi vrchnej časti karosérie (cena 11-12 000 eur). Seat je asi najkrajšie kombi tejto kategórie a má priaznivú cenu v výbave COOOL cca 14-15 000 eur. Cenníková cena Chevroletu LTZ bola cca 22 000, akciová cena bola 18 000 a vzhľadom na fakt že Chevrolet v Európe končí, tak sa vypredávali skladové/predvádzacie autá a tento konkrétny model s vrcholnou výbavou a motorom stál 14 900 eur. Myslím si že je to veľmi slušná cena za takýto kus auta. Uvidíme či sa nám to nevypomstí pri servise, ale podľa toho čo mi ukazovali v cenníkoch, tak to boli prijateľné ceny na túto kategóriu. Auto bolo kupované vo Fancar Bratislava. Tu som taktiež chcel predať na protihodnotu staré auto - ponúkli mi 1600 eur a mne sa ho do AAA podarilo predať za 2900 eur. Avšak vráťme sa k Chevy, táto prevádzačka mala najazdených cca 400 km a dnes mám 1550 km, takže nejak objektívne hodnotiť auto nemá zmysel ale pokúsim sa aspoň niečo.

DIZAJN
Auto patrí určite k tým krajším na trhu (i keď naozaj škaredé kombi na trhu neexistuje, dokonca aj Dácia vyzerá celkom solídne). V porovnaní s Leonom ST má trochu vyváženejší pomer predku ku zadku (Leon ma pomerne krátku prednú kapotu k ostatnému telu, ale napriek tomu je zo nádherné auto). Oproti Leonu má Cruze zaujímavejší interiér - kombinácia kože, textilu (aj na palubovke a sedadlách), metalických plôch a plastov je skutočne pekná a zaujímavá. Farba vozidla bola daná, čiže biela ale je to pekná farba pre toto auto (obdobne by to bolo aj pri seate). Keby nás to niekedy omrzelo, dá sa auto ofóliovať, pogumovať alebo prestriekať. Auto má relatívne pekné sériové hliníkové disky metalickej farby.

Nie je to kombi ktoré ide tvrdo po objeme (napríklad Octavia alebo Civic), čo sa pozitívne prejavilo na tvarovaní karosérie. To čo tu napíšem je možno len môj subjektívny pocit, ale Cruze patrí k tým málo autám ktorých kombi verzie sú krajšie ako hatchback (Cruze 5D vyzerá tak trocha useknutý, SW je akousi prirodzenou nadstavbou sedana), zväčša je to totiž naopak - hatchbacky sú zväčša proporčne vyváženejšie ako kombi verzie, ktoré vznikajú len adíciou väčšieho kufra k pôvodnej karosérií. Tento efekt sa ešte celkom slušne podarilo ďalším Kórejcom - Hyundaiu.

JAZDNÉ VLASTNOSTI
V jednom som mal jasno a to že chcem benzín, robím totiž krátke trasy po meste a diesel pre mňa nemal veľký význam (i keď treba pripomenúť že tento motor má turbo a uvidím či si tento spôsob jázd neodnesie práve turbo). Motor má dostatok výkonu na tak veľké auto. I keď treba priznať, že som možno očakával o trochu lepšiu akceleráciu (keď som prednedávnom sedel na mieste spolujazdca, tak bol pocit z akcelerácie intenzívnejší, takže je to asi len subjektívny pocit z miesta vodiča). Ale napriek tomu je to svižné auto (kontroloval som údaje octávií, leonov a ostatných, a žiaden z nich na tom nie je oveľa lepšie - ak nepočítam vrcholné verzie RS a im podobné). Auto by malo zrýchliť za 9.5 s a maxímálka je 200 km/h. Ešte som to neskúšal (nemal som kde a hlavne auto je ešte v zábehu). Musím spomenúť pekný zvuk motora (ale treba si k tomu otvoriť okienko a trocha vytočiť). Podvozok je relatívne dobrý ale v Bratislave je cítiť veľkosť kolies (17´), neostáva nič iné len si zvyknúť na slovenský tankodrom.

V meste štandardne pri rýchlosti 50 km/h používam 4.prevodový stupeň a motor točí cca 1500 otáčok (5-ku je možné zaradiť najskôr pri 60 km/h). Mimo mesta pri rýchlosti 90-100 km/h točí 1900-2000 otáčok pri zaradenej 6-ke. Diaľničné tempo 130-140 km/h znamená 2900-3000 otáčok na 6-ke.

VÝBAVA
Auto je vo vrcholnej výbave LTZ (treba pripomenúť že taký León ma na výber novinky ako natáčanie svetlometov do zákrut alebo asistent rozjazdu do kopca, ktoré v prípade Chevy neboli možné) takže nemá zmysel rozpisovať celú výbavu (tú si nájdete aj webe), ale musím vyzdvihnúť parkovaciu kameru s veľkým farebným displejom (pre toto veľké kombi to je skutočne veľké plus). Trochu ma mrzí nefunkčnosť navigácie (auto nemá vstavanú navigáciu ale navigáciu možno zdieľať cez smartphon) - tá funguje ako aplikácia v mobile ktorá prenáša obraz cez Bluetooth na LCD displej, avšak táto aplikácia beží na Androidoch 2.3 a ja mám 4.2. To znamená že by som si musel zaobstarať telefón s predpotopným Androidom 2.3 a to je trochu obmedzujúce. Možno sa neskôr podpora rozšíri ale skôr o tom pochybujem. Samotný dotykový displej má dobrú odozvu. Ďalšími príjemnými vlastnosťami sú bezkľúčový štart a automatické svietenie (stále mám zvyk zo starého auta pichnúť kľúč do zapaľovania, naštartovať a rozsvietiť svetlá). Za blbosť považujem Start/Stop systém, nevadí mi sám o sebe ale to že je zapnutý a človek ho musí vypnúť (malo by to byť naopak). Nepovažujem za rozumné studený motor na svetelných križovatkách vypínať (takýmto spôsobom by to mohlo skrátiť životnosť motora/turba). Ak nezabudnem tak to vždy vypnem, aspoň kým sa motor trocha nezohreje.

PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY
Spotreba pri odovzdaní vozidla (400 km) bola 9,9 l, teraz pri 1550 km je to 8,1 l. Už som mal aj 7,7 l. Pokiaľ sa po zabehnutí dostanem na úroveň 7-7,5 l/100 km budem spokojný. Viem že nikdy nedosiahnem dieslove hodnoty ale to by sa nedosiahol ani s dieslom, robím totiž množstvo krátkych trás počas dňa (2x až 10x 10 km za 1 deň). S predchádzajúcim autom som tankoval cca 50 eur každý týždeň, ako to bude teraz do 60 eur každý týždeň budem spokojný. Čo sa týka servisu, tak síce predaj končí ale servis ostáva. A podľa cenníku to nebolo nič hrozné. Najbližšou investíciou bude kúpa zimných kolies a diskov, dočítal som sa na fórach že je trocha problém s atypickými roztečmi diskov a ich dodacími lehotami. Budem to musieť vyriešiť v predstihu aby ma zima nezastihla nepripraveného.

ZÁVER
Auto mám krátko, takže na celkové hodnotenie je priskoro. Až čas ukáže či to bola správna voľba, ale ja cítim že je to to pravé orechové.

Proporcie a celková kompozícia auta - kombi verzia neznehodnocuje celkový dizajn (vyvážený pomer požadovaného ale nie prehnaného batožinového priestoru a estetiky)
Motor - živý a príjemný zvuk (ale nie je to nič extravýnimočné)
Interiér - najmä tá kombinácia kože a sieťovaného textilu a celková mohutnosť (hlavne že to nie je celé čierne plastové a fádne)
Jedinečnosť na trhu - Cruze SW sa objavil len nedávno a čoskoro Chevrolet v Európe skončí, takže to bude pomerne neokukané auto (všehovšudy som za cca 1 rok na cestách cca 5x Cruze SW)

Nedoriešená navigácia
Absencia plnohodnotnej rezervy (možne doriešiť - pamätám si časy keď mali všetky autá plnohodnotnú rezervu)
Nemožnosť vyklopiť zadný stierač tak aby som ho mohol jednoducho umyť alebo vymeniť
Hmotnosť vozidla oproti vozidlám rovnakej kategórie - nie je to žiadna katastrofa ale trocha to ubíja tých 140 koní
Nemožno zmerať spotrebu na určitom úseku (len dlhodobá a okamžitá)
Pomerne tvrdý a hlučný podvozok
Chutí kunám a iným hlodavcom (viď 1.závada)
Parkovacia kamera sa v zime špiní a v daždi kvapky skresľujú obraz (jedna sa totiž o pevnú a nie nejakú výklopnú).
Ďalší problém súvisí so zadným osvetlením pri parkovaní, kvalita obrazu z parkovacej kamery v tme je pomerne chabá.
Pomalšie reakcie na bezkľúčové otváranie alebo skôr zatváranie (čím ďalej je kľúč od auta tým je to pomalšie)

Defekt pneumatiky - opravený v pneuservise na Kopčianskej ulici v Bratislave, ešte že som si ho všimol, bol to starý kliniec, pravdepodobne som ho chytil na stavbe. Servisman vypýtal 5 alebo 10 eur, už sa nepamätám a dofúkal všetky gumy.
Oprava elektroinštalácie zničenej kunou (alebo iným hlodavcom) prebehla vo Fancar bez problémov a pomerne rýchlo, a stálo to menej ako mi povedali pred opravou. Takže spokojný.

Auto som kupoval tak ako bolo vystavené (malý škrabanec na jednom disku), ale očakával som že ho aspoň umyjú (nechcelo sa mi to s nimi riešiť, lebo som ho už chcel šoférovať). Na druhú stranu mi vybavili celkom peknú ŠPZ. Takže som s predajcom Fancar Bratislava spokojný, uvidíme ako to bude neskôr. V súčasnosti už Chevrolety nepredávajú len servisujú a preorientovali sa na značku Mitsubishi.

23.6.2022 15:03

PREDANÉ

Auto som po cca 8 rokoch a 111 000 km predal, dôvodom je kúpa nového. Ako som hľadal nové tak som zistil že Cruze bol vskutku priestranný na svoju kategóriu, tak sa mi zdá že tie nové autá sa vo vnútri zmenšili :). Oceňoval som som ho vo viacerých bazároch a ako protihodnotu, nakoniec v AAA Auto dali najviac a asi primerane voči aktuálnej ponuke. Áčka ponúkli o 15-30% vyššiu cenu oproti ostatným. Najprv som prišiel na AAA v sobotu na blind a odmietli ma, že dnes takéto autá nevykupujú (vek vozidla), odporučili mi počkať že sa možno v pondelok ozvú...ja som tam išiel viacmenej na istotu, že to tam rovno nechám keď sa dohodneme takže som išiel domov s dlhým nosom. Hneď ako som prišiel domov tak som vyplnil online formulár, nech sa ozvú. Tak aj bolo a v pondelok som šiel prv do lokálneho bazáru a následne do AAA. Ponúkli o 15% viac tak som to tam rovno nechal. Akurát ma prekvapilo, že peniaze nevyplácali hneď a v hotovosti (TOTO JE ZAVÁDZAJÚCA REKLAMA). Avšak mne aj tak vyhovovalo, že to pošlú na účet. Na tento úkon mali podľa zmluvy 10 pracovných dní, tak som sa spýtaľ že prečo....údajne si chcú urobiť previerku km atď a keď to bude ok tak peniaze určite prídu (TOTO NEMUSÍ AKCEPTOVAŤ KAŽDÝ). Auto som tam teda nechal, peniaze prišli do týždňa a auto sa do 2 týždňov asi aj predalo (aspoň podľa stránky AAA). Napriek uvedenému môžem predaj vozidla do AAA odporučiť každému kto to nechce riešiť po vlastnej osi.

23.6.2022 15:02

PREDANÉ

30.4.2015 21:40

KLIMATIZACIA

Jar je tu, mozno aj leto a treba chladit. Po prvom pouziti klimy v tomto roku sa objavil kysly smrd. Dezinfekcia a vymena peloveho filtra vysla na 66 eur s DPH (Fancar Bratislava). Musim to nejak zosuladit s olejonvym servisom, nechce sa mi chodit dvakrat do roka do servisu. Najazd 13 300 km a spotreba je na 7,6 l/100 km.

31.3.2015 14:56

PREZUTIE

Tak jar je tu, teploty stúpajú, chumelí sa a ja som prezul na letné gumy (tých pár dní to hádam na letných gumách vydržíme bez ujmy). Prezúval som na v pneuservise s označením "pneuservis" na Kopčianskej ulici v Petržalke. Čas - 30 minút, cena - 15 eur, stav tachometra cca 12 500 km, priemerná spotreba po zime 7,6 l.

17.1.2015 23:02

10 000 KM A SPOTREBA

Po 10K by malo byť auto už asi zabehnuté a spotreba reálnejšia (i keď zase do toho prišla zima a zimné obutie), dlhodobá spotreba za celé obdobie činí 7,6 l/100 km. To je viacmenej horná hranica ktorú som bol ochotný akceptovať, je to tak trochu žrútik :) ale môj, takže si nepomôžem. Teraz v zime som si všimol že spotreba išla hore o cca 1l (dialničné tempo 7-8l, v lete 6-7l), takže absolutne reálne priemerné číslo bude asi až v lete. Inak som s autom až na pár detailov spokojný.

19.11.2014 16:05

1.PORUCHA - KUNA

Na ceste z chaty domov, sa po chvíli rozsvietila kontrolka oznamujúca "Zníženie výkonu motora". Auto spomaľovalo, tak som to radšej odstavil na krajnici. Vypol som motor, dúfajúc že to bola len nejaká sporadická chyba. Po naštartovaní kontrolka nesvietila ale po rozsvietila sa iná menej hrozivo znejúca. Tak si povedal, že aspoň opatrne dôjdem domov a budem to riešiť tam. Samozrejme po cca 5km sa to objavilo znova a hovorím si: "Turbo je v p***.". Auto som znova odstavil a išiel sa pozrieť pod kapotu. Prvý pohľad a všetko bolo hneď jasné kto tu úradoval. Nejaký hlodavec (pravdepodobne kuna, chata sa nachádza na pomedzí obce a lesa) prehryzol pre mňa neznámy zväzok káblov a problém bol na svete. Auto bolo potrebné odtiahnuť do servisu (nedal som ho odtiahnuť do najbližšieho ale do môjho bydliska) a za dva dni bolo auto opravené. Celkovo to spolu stálo 147 eur (odťah aj oprava), odťah stál pôvodne 117 eur (z toho 60 hradila poisťovňa) a oprava kabeláže 90 eur (pzn: oprava nie výmena).
V servise mi odporučili namontovať zvukový plašič pod kapotu. Svokor mal podobný problém a jemu vyšla škoda na cca 200 eur len za výmenu kabeláže.

Spotreba klesla na 7,6 l/100 km, súčasný stav tachometra je 8800 km.

18.7.2014 22:39

SPOTREBA A BATOŽINOVÝ PRIESTOR

Spotreba pri 5000 km s tretinovým podielom diaľnic klesla na 7,8 l/100 km (pri cca 3500 km takmer výlučne po meste bola 8,4). Spotreba na diaľnici sa pohybovala od 6 do 7 l/100 km (110 až 130 km/h).

Kombi prešlo zaťažkávacou skúškou - dovolenka na chate s malým dieťaťom. I keď, treba podotknúť že auto bolo naplnené až po strop + niečo málo na mieste spolujazdca (rozmernejší kočík, detské lehátko, zopár kufrov, notebook, veľká potravinová taška, ja, manželka a dieťa v sedačke,...). Po tejto skúsenosti si viem predstaviť aj dovolenku pri mori (nechápem ako sa naši rodičia dokázali pomestiť do áut typu Škoda 120, Wartburg, Trabant, atď.... bez klímy a ešte k tomu k moru po okreskách - klobúk dole).

6.6.2014 23:18

APLIKÁCIA AUTOFÓLIE A SPOTREBA

Aplikácia druhej najtmavšej fólie typu Suntek Standard prebehla tu http://www.autofolie-bratislava.eu/ . Pôvodne som uvažoval nad typom Suntek Economy (110 eur), avšak prehovorili ma na stredný štandard za 130 eur s DPH a 5 ročnou zárukou. Trvalo to 3,5 hodiny. Zatiaľ som spokojný, uvidíme čo bude ďalej. Okná by som údajne nemal sťahovať 7 dní (to ma trochu prekvapilo ale dobre, teraz s tým nemám problém). Taktiež tam robia fólie na karosériu, možno by som si vedel predstaviť niečo nezvyčajné na časti karosérie, musím si to nechať uležať v hlave.

Po 2800 km mi stúpla spotreba na 8,4 l/100km. Ani sa tomu nečudujem, celý mesiac už jazdím len v meste a krátke trasy. Čoskoro začnem robiť dlhšie, takže to hádam padne. Nehovoriac o tom že v tom našom "capitole" posledný týždeň začína byť horúco a klíma ide na plné obrátky. Nech už je to po zábehu a spotreba reálna.

29.4.2014 23:55

VŔZGANIE SEDADLA VODIČA, CHIPTUNING, SPOTREBA

Všimol som si vŕzganie sedadla pri vystupovaní (1700 km), jedná sa o to že keď pri vystupovaní zaťažím ľavú stranu sedáka, táto kožená časť sa oprie o spodnú plastovú časť sedáku a potom to vrzgne (styk kože a plastu). Nepovažujem to za zásadnú vadu (je to len nedomyslený detail). O podobnom probléme som sa dočítal aj pri iných autách.

Včera som bol s kolegom v chiptuningovej firme. Kolega má Mercedes ML 320 CDI a stále sa sťažoval na spotrebu okolo 10l/100km, tak som mu navrhol nech si ho načipuje (auto je po záruke). Mechanik mu povedal že sa mu spotreba zníži o cca 1l (tento pokles mi už potvrdil pod dvoch dňoch sám kolega). Ale oveľa zaujímavejšie bolo že mu namerali pôvodný výkon nižší o 35 koní ako mal byť (nameraný výkon bol 190k a výkon udávaný výrobcom je 225 koní, po chiptuningu má 243 k, krútiaci moment obdobne). Ja som sa tiež zaujímal o chiptuning na moju Bielu strelu. Mechanik hovoril o znížení spotreby o cca 0,25 l a zvýšení výkonu o 20k a 40Nm. Viac ma zaujíma to zvýšenie výkonu, pretože napriek tomu že má Chevy 140k (i keď to po skúsenosti s kolegovým autom nemusí byť pravda), má čo robiť s tými cca 1400-1500 kg. Zvážim a uvidím.

Spotreba je momentálne na úrovni 8,1 až 8,2 l (to už tri týždne jazdím len v rámci Capital of SR, krátke trasy 5-15 km). Ak sa kolega s tým jeho žrútom dostane na moje hodnoty, tak ma asi drbne :)))

UŽ SA NEVIEM DOČKAŤ KEDY BUDE AUTO ZABEHNUTÉ A BUDEM HO MôCŤ TROCHA PREVETRAŤ (ZRÝCHLENIE A MAXIMÁLKA).

Další vozy Chevrolet Cruze

uvidíme

všetko v poriadku

primeraná, ani malá ani zbytočne veľká

absolútne postačujúce

trochu cítiť rozbite bratislavské cesty, tvrdý podvozok

také aké som predpokladal

uvidíme

absolútne postačujúce (možno bude ľahký chiptuning)

zatiaľ vyššia spotreba, uvidíme po zime

nie je to žiadny traktor, takže je to symfónia

veľmi dobrá, len to pri nasadaní trocha vŕzga (koža vŕzga o bočný plast sedadla)

nemal som možnosť skúšať

tak akurát, ešte sa mi nestalo že som musel vybalovať