Drndo (muž ) Poslat zprávu

Volvo V40 T3 2.0 Momentum

Volvo V40, foto 1 Volvo V40, foto 2 Volvo V40, foto 3 Volvo V40, foto 4 Volvo V40, foto 5 Volvo V40, foto 6 Volvo V40, foto 7 Volvo V40, foto 8
Volvo V40, foto 9 Volvo V40, foto 10 Volvo V40, foto 11 Volvo V40, foto 12

Přezdívka auta zatiaľ bez Rok výroby 2016 Koupeno nové najeto [km]:2700 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1969 výkon [kW]: 112 kroutící moment [Nm]: 250 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.3 maximální rychlost [km/h]: 210 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 335 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.5

Keďže stará dobrá Žakelína (Honda Accord 2,4 Executive) fungovala spoľahlivo už trinásty rok, dospel som k názoru, že je na čase začať sa porozhliadať po niečom novom. Nikdy som netrval na tom, že musím mať auto, ktoré niekto zaradil do nejakej triedy. Ja to rozlišujem podľa toho, či ma ten či onen voz v rámci mojich potrieb a nárokov osloví, alebo nie. Moje kritériá boli nasledovné: hľadám auto, ktoré so mnou bude denne pobehovať po meste a z času na čas zvládne komfortnú, tichú jazdu po diaľnici. Trebárs do Chorvátska. Pri plnení týchto úloh od neho požadujem, aby si dokázalo udržať apetít na znesiteľnej úrovni, dobrý ťah do tiahlych kopcov, akú takú akceleráciu, ticho v kabíne, dizajn a spracovanie interiéru lahodiaci môjmu oku, značka vzbudzujúca vo mne sympatiu. A jedine benzín.
Cenový strop nebol presne určený, mal zodpovedať splneniu mojich požiadaviek.
Fakt, že Honda skončila s predajom Accordu, trend off roadov ma priviedol na cestu hľadania vo vodách CRV, Sportage, RAV4 atď. Po niekoľkých návštevách showroomov som ale dospel k názoru, že ani samopresviedčanie o tom, že vozidlo tohto typu sa mi páči a vedel by som s ním žiť, nijako nezaberá. Navyše moja požiadavka na benzín sa totálne vymkla podmienke apetítu na znesiteľnej úrovni. Proste tlačiť pred sebou kvantum vzduchu a platiť za to sa mi zdá byť blbosť a komplexy, že som prehliadaný si autom liečiť nepotrebujem.
Značky, ktoré mi po zavrhnutí všetkých SUV a vylúčení značiek voči ktorým mám predsudky zostali, boli VW, Toyota, Audi, BMW, Mercedes. (Na Volvo som v prvej fáze hľadania zabudol.)
VW: Passat alebo Golf. Passat do mesta trochu neohrabaný, o benzínových motoroch neviem nič. Ten kto si kupuje VW, siaha po diesloch. Jasná dedukcia – benzínové motory sú vraj pre dobrodruhov, potvrdzuje to aj kvantum koncernových prúserov. Všetko bolo najprv vynikajúce, chyby sa priznávali až keď bolo pochytaných dosť naletených. Golf som zhodil zo stola spolu s Passatom. Vedomie, že niekto zo mňa spraví blbca a ešte sa mi vysmeje tým, že iného odškodní lebo on má lepších právnikov, mi na láske k zakúpenému produktu nepridá.
Toyota: Avensis – pre mňa asi trochu veľká do mesta. No a myslím, že na tak veľké auto má trochu slabý a už zastaralý, aj keď spoľahlivý motor.
BMW : väčšinou pekné autá, ohromná reklama. Rad 1 je podľa mňa najošklivejšie auto nižšej strednej triedy. Zadný pohon je výborný, ale len pre testujúcich novinárov nabaľujúcich sa za reklamu. Neviem prečo, ale driftovanie ma v meste a na diaľnici nejako neláka. Naopak. Hrôzu mi naháňa myšlienka na nedobrovoľný snehový drift prechádzajúci do piruety. Všetky jazdné asistenty si výrobca môže strčiť za širák v momente, keď prehovorí fyzika. Priplatiť za xdrive a vyššiu spotrebu? A prečo?
Mercedes: V podstate to isté, čo BMW. Okrem A-čka. To je totiž najkrajšie auto vo svojej triede. Výrobca si je až tak vedomý silou značky, že kľudne pod kapotu auta za „big money“ sem – tam strčí low endový motor a tvári sa, že sa nič nedeje. Dá to síce pocítiť na cene, ale on to dobehne na voliteľnej výbave. Ďalšie pre mňa obrovské mínus pre Mercedes je fakt, že aj keď som sa už v pár z nich viezol, nenašiel sa ani jeden v ktorom by niečo pri jazde v prístrojovke alebo vo dverách nedrnčalo. Napriek tomu som ho z oblasti záujmu vyradil až keď mi manželka pri okukovaní u predajcu oznámila, že ona sa v tom voziť nebude, lebo ju tá pevná, nenastaviteľná opierka núti mať bradu zapichnutú medzi prsami.
Audi: A4 pre mňa veľké a s normálnou výbavou drahé, predrahé. A3 Hatchback – neškaredé, nepekné, design bez fantázie, nevýrazné. Príplatkové LED svetielka to nevytrhnú. Na vyhováračské kvázi argumenty, že vraj nadčasové, konzervatívne atď. predajcom kašlem. A3 Sedan – veľmi pekné, ale nevpracem dva bicykle. Pri ponuke s motorom 1,4 125PS sa mi srdce nerozbúchalo a ostatné bolo všetko v mnou neakceptovateľnej cene. V každom prípade najvážnejší adept.
V zúfalej situácii som si spomenul, že kedysi dávno mal jeden môj kolega Volvo. Veľkú hranatú bielu potvoru, ale nepochopiteľne ju miloval z celej duše. Tak som sa na tie Volvá pozrel. Mal som dojem, že značke kraľujú na našich cestách prerastené SUVéčka, ale všimol som si aj to, že tie staré hranaté tvary sa obrúsili a aha ho, V40 má aj pekné krivky. Keďže vo Volvo Trnava nemali na očumovanie prakticky nič, vybral som sa do TOP auto Bratislava. Zistil som, že: Volvo sú nádherné autá s prekrásnym, v bielej farbe dokonca nebojím sa povedať úžasným interiérom. Najslabšie motory s manuálom nie sú vôbec 1.0 alebo 1.2 downsizingové zázraky, ale normálne poctivé dvojlitre s turbom. Navyše som sa pri informácii o cenách dozvedel, že mýtus o super drahých Volvách je nezmysel, aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať. Pri odpočítaní ponúknutej zľavy pre V40 2.0 Momentum a nakonfigurovaní si rovnakej výbavy pre VW Golf Highline 1.4 mi vyšla + - tá istá cena. Priznávam, že neviem akú zľavu by mi dal VW.

Moja objednávka znela: VOLVO V40 T3 2.0 MT výbava Momentum, farba: Flamenco Red
príplatková výbava:
posuvná lakťová opierka na stredovej konzole
Guard Alarm
bezpečnostné skrutky na disky kolies
Balík Zima
vyhrievané predné sedadlá
vyhrievané čelné sklo
Balík Business
tempomat
multifunkčný volant s ovládaním rádia
parkovací asistent vzadu
High Performance Sound System
Balík Klíma
automatická dvojzónová klimatizácia
systém kvality vzduchu v interiéri
kombinácia balíkov Life & Style
Full LED predné svetlá integrované denné svetlá v tvare "Thorovo kladivo"
komplexné interiérové osvetlenie LED
digitálna prístrojová doska s 8" TFT displayom
hliníkový dekor obkladov dverí a centrálnej konzoly
obloženie Black Grid
osvetlená hlavica radiacej páky
cúvacia kamera
gumené koberčeky
Na vozidlo som čakal nekonečných 8 týždňov. Prevzatie a všetky ostatné s tým súvisiace formality prebehli bez problémov až na to, že som nechcel uveriť, že auto sa dodáva, pokiaľ je vo výbave lepiaca sada, bez kľúča na kolesá a zdviháku. Moja prvá dlhšia cesta viedla na ostrov Krk do Chorvátska, a tu sú dojmy:
Auto pôsobí ohromne solídnym a robustným dojmom, ale nie komótne. Interiér nemá ani najmenšiu tendenciu rezonovať alebo povrzávať. Zrýchlenie z 0 na 100 za 8,3s a krútiaci moment 250Nm umožňuje príjemné predbiehanie, jazda do dlhého kopca sa v podstate ničím nelíši od jazdy po rovine. Citeľný výrazný záťah je od asi 1500 otáčok a drží sa až do 4000, limitu ktorý som nechcel prekročiť z dôvodu zábehu. Ako to teda pokračuje ďalej zatiaľ neviem. Prekvapila ma istota s akou podvozok zvláda tiahle zákruty. Podľa zhliadnutých komentárov v testoch som čakal niečo iné. Jazda je kľudná, tichá a komfortná. Príplatkové rádio funguje perfektne vo všetkých režimoch a bluetooth nemá žiadne problémy pri telefonickej komunikácii. Čistý sýty zvuk sa rozlieha po celej kabíne, druhá strana ma počuje vraj perfektne.
Počas cesty som mal podľa počítača celkovú priemernú spotrebu 6,4l pri priemernej rýchlosti 87km/h. Najnižšia dosiahnutá spotreba 5,6l bola na úseku Trnava – Komárno (úsek dlhý približne 100km). Volvo fičalo po chorvátskych diaľniciach rýchlosťou od 130, do max. 150km. Ani pri tejto rýchlosti auto nie je hlučné. Od asi 90km/h až do spomínaných 150 km sa hluk od motora, kolies ani aerodynamický nezvyšuje. Kreslá sú primerane tvrdé, s relatívne dobrým bočným vedením (ale slabším ako v Accorde). Volant sa drží perfektne príjemne a vzbudzuje istotu. Odpor riadenia je akurátny, žiadna známka po preposilovaní. Neviem kto kedy a prečo povedal, že vnútorné usporiadanie ovládačov je nelogické. Myslím, že je ďaleko logickejšie a pohodlnejšie ako v mnohých iných autách, nehovoriac o „výhodách“ šmátrania po lesknúcich sa dočápaných dotykových obrazovkách, kde si najprv musíte prečítať kde vlastne ste. Veľmi som ocenil absolútne spoľahlivo fungujúcu funkciu „detekcia tunelov“. Jej činnosť som pozoroval len podľa intenzity osvetlenia prístrojov palubnej dosky. Brzdy sa dávkujú bez problémov, plynule, bez tendencie zakusovania, v prípade potreby sú rázne. Na plynový pedál reaguje motor okamžite, bez retardovanej pauzy známej mi z viacerých súčasných Mercedesov a zelených multikár z doby dávno minulej. Jediný problém som mal so spojkovým pedálom, ktorý je citlivý, nastavený na záber v strede chodu. V Accorde zaberal postupne, viac – menej plynule od podlahy. Ale to je asi len sila zvyku. Zdá sa mi, že sa zlepšujem a začíname si rozumieť.
Verím, že ak spoľahlivosť tohto auta bude aspoň porovnateľná s mojim bývalým Accordom, je pre mňa Volvo asi tá najlepšia značka.

-pohodlie
-kvalita spracovania
-úsporný motor

-asi tá spojka na ktorú si neviem zvyknúť, ale aj tú mu odpúšťam

bez skúseností

T.O.P. auto Bratislava - profesionalita, vcelku veľmi dobré

Po pol roku...

Pridávam pár postrehov po polročnom spolužití s vozidlom. Pretože som pred týmto autom vlastnil Hondu Accord 2,4, porovnávam.
1. Accord som nikdy neprehnal, napriek tomu spotreba oleja bola na môj vkus dosť vysoká.
Volvo nežere žiadny olej
2. Accord nemal nikdy problém so stieraním predného skla. Darilo sa mu to vždy úplne dočista, aj keď ostrekovače fungovali asi tak, ako keď si niekto kýchne.
Na predné sklo Volva sa valia tri krát dva prúdy vody z ostrekovačov, ale zotrieť dokonale špinu zo skla je len zbožné želanie. Keď sa už, už zdá, že sa to podarí, stierač zoberie bordel z boku skla a pekne to rozotrie. Budem asi hodne míňať na kvapalinu do ostrekovačov, aby som čo – to aspoň sem – tam videl jasne. Nechápem ako sa toto dá prežiť vo Švédsku, kde ( si myslím ) je ten topiaci sa sneh na cestách veľmi často.
3. Svetlá na Volve sú oproti xenonom na Accorde o poznanie lepšie.
4. Jazdné vlastnosti Volva sú na snehu a ľade minimálne tak dobré, keď nie lepšie ako u Accorda.
5. Spotreba benzínu je u Volva zhruba o 2 – 4 l nižšia, v závislosti od režimu jazdy.
6. Jazdný komfort je porovnateľný, sedačky sú v obidvoch autách perfektné. Accord bol tuším o málo tichší. Volvo má lepší veniec volantu.
7. Ovládacie prvky sú vo Volve rozmiestnené výborne, kto si na ne nevie zvyknúť, mal by hľadať problém inde, a nie v aute.
8. Klíma a kúrenie. Veľmi chválim rozdelenie prúdu vzduchu u Volva. termopohoda pricestovaní je oveľa lepšia .
9. To najhoršie na koniec: Spojkový pedál, teda záber spojky je katastrofa. Zo všetkých áut ktoré som kedy šoféroval bol tak doslova blbo nastavený pedál spojky len na jednej Škode 105 z pred 30 rokov. Všetko ostatné bolo lepšie Budem s tým asi musieť niečo podniknúť.
Auto funguje naďalej bez akýchkoľvek problémov. Až na tie stierače a spojkový pedál je super a som ešte stále rád, že som si vybral práve Volvo.
A ešte jedna vec. Cítim, ako sa všetko v aute zmenilo. Ako keby si to celé sadlo. Ovládanie je hladšie, motor je menej "rapčavý"... Toto som v Honde nezažil. Tá bola rovnaká pri kúpe, aj pri predaji. Bojím sa, aby toto "vyhladzovanie" postupne neprešlo do vyheglávania.

Další vozy Volvo V40

zatiaľ všetko na 100%

pre mňa super do mesta a zbaliť sa na dovolenku s dvomi bicyklami tiež bez problémov

nikoho neutláčam a nikto a nič neutláča mňa, teda priestoru presne toľko, koľko má byť a koľko potrebujem

až prekvapivo dobre sedí v dlhých tiahlych zákrutách, výborné nepreposilované riadenie, pocit istoty

ticho, pohoda, dostatok priestoru, všetky ovládače v dosahu, krásne príjemné prostredie

to sa ešte uvidí, počul som už všeličo, ale moc tomu neverím. O Honde mi tiež hovorili, že keď budem niečo potrebovať, uvidím tú katastrofu. Nakoniec som sa dozvedel, že u VW čakajú rovnaké hrôzy.

neviem, keď budú nejaké treba, budem bilancovať kvalita vs cena

môj prvý turbo motor. Prekvapil ma - nevie čo je kopec a apetít si drží na znesiteľnej úrovni

úplne najnižšia zo všetkých mojich doterajších áut

do 90km/h je motor príjemne tichý. Nad 90 sa hluk nezvyšuje minimálne do 150km/h. Rýchlejšie som ešte neišiel.

sedadlá sú výborne pohodlné, v Honde bolo lepšie bočné vedenie, ale tu to vôbec nevací

perfektne sa dávkujú. Vedia byť primerané situácii a keď treba, aj sakra ostré.

primeraný, vozenie vzduchu neobľubujem